Een protest-motie naar aanleiding de arrestatie van Kardinaal Mindszenty van Chevrolet 1949 WOENSDAG 2 FEBRUARI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Tweede Kamer HET BEDRIJFSPENSIOENFONDS. Dinsdagmiddag heeft de Tweede Kamer de algemene beraadslagingen over het wetsontwerp, houdende wet telijke regeling betreffende verplich te deelneming in een bedrijfspen sioenfonds, voortgezet. De minister van Sociale Zaken, de heer Joekes, betoogde, dat e» behoef te aan een wettelijke regeling is. De wet geeft waarborgen, dat men tot juiste beslissingen zal komen. In verband met de oudedagsvtporziening wees spr. er op, dat de verzekerings gedachte diep in ons volk wortelt. Het leek spr. mogelijk en rechtvaardig voor kleine zelfstandigen bindende regelingen op te leggen. Met de heer Kort meende de minister, dat er één risicodrager moet zijn; overdracht 'moet mogelijk wezen. Tegen het amendement-De Kort omtrent repre sentatieve vertegenwoordiging van het georganiseerd bedrijfsleven bleek de minister geen bezwaar te hebben. De minister zal richtlijnen hebben te geven voor het verlenen van vrij stellingen; dit op te nemen in de wet leek hem niet gewenst. De vraag inzake verhouding tussen bedrijfspensioenfonds en oudedags- verzekering is moeilijk concreet te beantwoorden, maar een zekere ma te van samengaan achtte de minister geen bezwaar. De algehele sociale Via Amerika naar Indonesië K.L.M.-PILOTEN KRIJGEN SPECIALE OPLEIDING In verband niet de plannen van de K.L.M. om via Amerika naar In donesië te vliegen, vernemen wij. dat de gezagvoerders, die door het uitvallen van de geregelde luchtver- binding AmsterdamBatavia thans vrijkomen,' binnenkort naar Ameri ka gezonden zullen worden voor het doormaken van een oefentijd. Deze oefentijd, die drie a vier weken zal duren, wordt door de K.L.M. nood zakelijk geacht om de piloten ver trouwd te maken met de bijzondere eisen, welke de ontworpen route via de Pacific aan de bemanningen stelt. De piloten zullen in Los Angeles worden gestationneerd. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 304 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ocht.gymn. 77.30 Wilhelm Backhaus, piano.8.00 Nieuws. 8.15 Promenade concert. 9.05 „Muziek houdt fit!" 9.40 Schoolra dio. 10.00 Concert in b. Handel. 11.00 „De Zonnebloerti". 11.40 Schoolradio. 12.03 Jan de Graaf, piano. 12.30 Land en tuinbouwnieuws. 13.00 Nieuws. 13.25 Lichte orkestwerken. 14.00 Blaaskwintet met piano. 15.00 Om roeporkest. 17.00 Radio jeugdjour naal. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15'Nederlandse organisten spelen eigen werken. 19.45 De R.V.D.. 20.00 Nieuws. 20.15 „Brengt uw vacantie door in Jubeldam". 21.30 Familie competitie. 22.05 ,De vaart der vol ken". 22.25 Nederdands Kamerkoor. 23.00 Nieuws. 23.15 Sweelinck kwar tet. 23.40 Slotaccoord. HILVERSUM II, 415 M. 7.15 Gr.pl. 8.00 Nieuws. 8.15 Gr.pi. 9.00 Mazurka's van Frederic Chopin. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Kleu tertje luistert". 11.00 Uit opéra's van Christoph Willibald von Gluck. 11.45 „Californië". 12.30 Land- en tuin- jDOUwnieuws. 13.00 Nieuws. 13.20 Me- tropole orkest. 14.00 „Nederlands fa brikaat". 14.20 Solistenconcert. 15.00 Voor zieken en gezonden. 16.00 Ra dio-programma in een notedop. 17.00 Frans Schubert. 17.20 „Welk d^er de ze week?" 17.45 Gr.pl. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 „The Ro mancers". 19.10 AVRO's-avond- school. 20.00 Nieuws. 20.15 Radia Phil harmonisch orkest, Ravel, Debussy, Franck, 21.15 „De sterkste liefde". 22.45 ,Het gevangeniswezen". 23.00 Nieuws. 23.15 Luchtige samenzang. verzekering is thans^in voorberei ding, cijfers kon spr. niet geven. Heden komen de replieken aan.de orde. BUITENLANDSE ZAKEN. In de avondvergadering is een aan vang gemaakt mej de algemene be schouwingen over de begroting van buitenlandse zaken. De buitenlandse aspecten van de Indonesische kwes tie werden daarbij niet besproken. Dit zal geschieden, als de begroting van Overzeese Gebiedsdelen aan orde komt. De minister van Buiten» landse Zaken zal daarbij tegenwoor dig zijn. De heer Burger (Arb.) zette uit een, waarom Nederland na de oorlog niet dezelfde neutraliteitspolitiek kan voeren als voor de oorlog. Hoe langer hoe meer is er een ideologi sche strijd ontstaan. Fascistische of communstische bedreiging zijn een gevaar voor de democratische be schaving. Z.i. moet de Westelijke Unie niet alleen over militaier. maar ook over economische, sociale en cultu rele samenhang beschikken en in het Atlantisch pact zal het niet anders zijn. Van harte sloot hij zich aan bij de minister, waar deze zegt, het niet nuttig te achten te streven naar een U.N.O. zonder de Sovjet-Unie. De heer Ruygers (Arb.) pleitte o.m. voor benoeming van sociale attaché's in de landen der Westelij ke Unie. Hij wilde verbetering der voorlichting in het buitenland. In verband met dc arrestatie van kardinaal Mindszenty verklaarde de heer Ruygers, dat Europese eenheid en samenwerking geboden is, oftidat we geconfronteerd staan tegen een systeem, dat niet anders is dan de demon van de afgrond. De heer Schmal (C.H.) bepleitte vergroting van het werktempo van het departement. Naar sprekers me> ning moet men in de Veiligheids raad meer een politiek instrument zien dan een rechtsinstelling', een politiek instrument voor hen, die be^ ter de hand in 'eigen boezem moeten steken. i Er op wijzende, dat in Spanje aan protestanten moeilijkheden in de weg worden gelegd hoopte hij, dat de christelijke tolerantie zich ook daar meer en meer baan zal breken. De katholieken kunnen zich er van overtuigd houden, dat sprekers ge loofsgenoten met afgrijzen en weer zin zien, wat er in Hongarije ge schiedt ten aanzien van de hoogste roomse kerkelijke autoriteit. De heer Serrarens (K.V.P.) betoog de, dat het bewustzijn van een inter nationale moraal moet groeien. Tus sen- het aannemen^ van conventies over de rechten, van de mens en te gen rassenmoord en de practijk is nog al verschil. In Griekenland wor den 13.000 kinderen in gevangen schap gevoerd en achter het „ijzeren gordijn" worden mensen weggevoerd en dat geschiedt door landen, die de conventies hebben ondertekend. Hij citeerde berichten over vervolging van katholieke hoogwaardigheidsbe kleders en van de Kerk in Oost- Europa. Het geval-kardinaal Minds zenty staat niet alleen. Daartegen protesteren, wij. Ook als de protes tanten vervolgd worden, keuren wij dat af. De heer Seri'arens diende de vol gende mede door de heren Van der Goes van Naters (Arb.). Tilanus (C.H.), Korthals (V.V.D.), mej. Klompe (K.V.P.) en de heer Ruygers (Arb.) ondertekende motie in: „De Kamer, kennis genomen heb bende van de onderdrukking der vrijheid van godsdienst en der vrij heid van geweten in verschillende landen en de vervolging van hen, die hiet bereid zijn de stem van het ge weten te doen zwichten voor bedrei ging met geweld, ziet in de arresta tie van kardinaal Mindszenty een nieuw en treffend bewijs van deze politiek van onderdrukking; protes teert tegen deze arrestatie en tegen iedere aanslag op de vrijheid van ge weten, welke in flagrante strijd is met de kortelings door de Verenigde Naties geproclameerde rechten van de mens". Ingaande op de Europese samen werking, zeide spr., dat onze kinde ren moeten leren Europees spreken en Europees denken. Tenslotte klaag de hij over de voorlichting in Ame rika. De heer Welter vroeg o.a. aan dacht voor de huisvesting der diplo matieke ambtenaren in het buiten land. Ten aanzien van de leiding van Buitenlandse Zaken verkeert men nog te veel in de sfeer van voor 1914, hetgeen niet past bij de hemds- mouwendiplomatie van 1945, waarbij wij ons zullen moeten aanpassen. Naar zijn oordeel heeft een soepele, dynamische politiek ontbroken. Spr. sloot zich aan bij de motie-Serra- rens en zeide vervolgens zich te ver heugen over de totstandkoming van de staat Israël. Z.i. hadden wij voor anderen tot erkenning moeten over gaan. De vergadering is geschorst tot hedenmiddag één uur. NATIONALE HERDENKINGSDAG NIET OP 31 AUGUSTUS De ministerraad heeft besloten de nationale herdenkingsavond op 4 Mei en de Nationale Feestdag 5 Mei te handhaven en dit jaar niet, zoals dat was verzocht, 31 Augustus te doen vieren. EERVOL ONTSLAG AAN DE HEER NEHER Bij K. B. is aan de heer L. Neher op zijn verzoek met ingang van 1 Februari 1949 op de meest eervolle wijze ontslag verleend als gedele geerde van het Opperbestuur in In donesië onder dankbetuiging van dc vele en gewichtige diensten door hem als zodanig bewezen. De heer Neher is bevorderd tot Groot Offi- 'cier in de orde van Oranjc-T^assau. staat Gij èlk oogenbh'k aan besmetting bloot. Heem daarom elke avond een AKKERTJE DE TOESLAGEN IN DE LANDBOUW. Aan de memorie van antwoord van de begroting Landbouw, Visserij en Voedse.voorziening ontlenen wij: Van de, ingevolge de „motie- Groen" in het vooruitzicht gestelde toeslagen, is de zomermelktoeslag 1947, ten bedrage van 17 millioen gulden geheel uitbetaald en afge werkt. De berekeningen voor de compen satie- en overbruggingstoeslagen 1947 voor de lichtere gronden zijn thans vrijwel geheel voltooid, met de uitbetaling daarvan kan in de loop van deze maand worden begonnen. Met de afwikkeling van deze toesla gen is gewacht, totdat het ontwerp van wet tot verhoging van enkele be- iastingen waarbij de middelen voor de uitbetaling van deze en de hier onder nog volgende toeslagen moes ten worden gevoteerd, wet was ge worden. Dit is thans het geval. Thans resteert nog een toeslag van 11 mil lioen voor de kleine bedrijven op de zandgronden, welke toeslag bedoeld is als compensatie voor de te lage bedrijfsuitkomsten in het jaar 1948. Het uitwerken van deze toeslag, wel ke aan de uitbetaling dient vooraf te gaan, zal nog enige tijd in beslag ne men, aangezien deze toeslag zal moe ten worden aangewend voor investe ringen op deze kleine bedrijven. Zodra de uitbetaling van de com pensatie- en overbruggingstoeslag 1947 heeft plaats gevonden, zal een aanvang kunnen worden gemaakt met de uitbetaling van de laatste toe slag nl. van de melktoeslag van 18 millioen, welke bedoeld is als tege moetkoming voor de melkprijs voor de periode November 1947 Novem ber 1948 speciaal voor de zandgron den. Deze toeslag zal worden uitbe taald in de vorm van een toeslag per melk- en/of kalfkoe. Deze vorm van uitbetaling brengt weinig administra tie mede, waardoor het mogeiijk zal zijn binnen korte tijd tot uitbetaling over te gaan. De wijze van verdeling der boven genoemde toeslagen is overeenkom stig de adviezen van de stichting voor de landbouw geschied. ONZE VEESTAPEL GROEIT Hoewel onze veestapel in het afge lopen jaar weer belangrijk is toege nomen, is het vooroorlogse aantal nog lang niet bereikt. Blijkens de uit komsten van de wintertelling waren er in ons land in Dec. j.l. 2.288.587 stuks rundvee tegen 2.090.202. in De cember 1947 en 2.763.500 in 1948. De varkensstapel telde in Dec. jl. 1.157.570 stuks tegen resp. 936.850 en 1.537.800 stuks. Het hoenderpark steeg tot meer cran het drievoudige van het aantal in December 1945. In totaal werden in Des. jl. 9.842.720 hoenders geteld tegen 7.3L4.684 in December 1947 en 3.077.976- in Dec. 1945. Het aantal was echter nog maar een derde van dat van 1938, toen 29.646.000 hoeders werden ge teld. Het aantal eenden steeg tot 227.411 in Dec. j.l. tegen 157.644 in 1947, 40.220 in 1945 en 875.000 in 1938. HET MOND- EN KLAUWZEER Blijkens de in de Staatscourant ge publiceerde staat van besmettelijke veeziekten, was gedurende de maand December 1948 in ons land het aan tal besmette boerderijen zevenhon derd. Daarvan waren vierhonderd veertien nieuwe besmette boerde rijen. In Zuid-Holland werden 207 be smette boerderijen geteld, waarvan 87 nieuw; in Noord-Brabant resp. 57 en 83; in Zeeland resp. 65 en 28; Gelderland resp. 64 en 60; Noord- Holland resp. 54 en 32; Utrecht resp. 36 en 29; Friesland resp. 34 en 25; Limburg resp. 28 en 23; Overijssel resp. 24 en 17; Drenthe 19, alle nieuw; Groningen resp, 12 en 11. MISSIESCHOOL VOOR LEKEN TE UBBERGEN. De Missieschool voor Leken te Ub- bergen organiseert in de komende maanden twee weekenden voor haar die meer willen weten over de mo gelijkheden om als leek in de Missie werkzaam te zijn. Het eerste weekend wordt gehou den op 26 en 27 Februari a.s„ het tweede op 26 en 27 Maart. Behalve over doel en werkwijze van de Missieschool zal de speciale taak van de onderwijskrachten en de speciale taak van de verpleegtaak van de onderwijskrachten erl de spe ciale taak van verpleegster in de Missiegebieden belicht worden door ervaren sprekers. Men kan zich voor een van beide weekends schriftelijk opgeven bij het secretariaat van de Missieschool, G.5, Ubbergen, onder vermelding van naam, adres, woonplaats en be roep. De nadere gegevens worden dan toegezonden. Dr. DECKERS VOORZITTER STICIITING-TOTALISATOR De oud-minister, mr. dr. L. N. Deckers, is door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, S. L. Mansholt, benoemd tot voorzitter van de „Stichting Totali- sator". Deze stichting zal zich bezighou den met de organisatie en exploita tie van de totalisator in Nederland. De hper Deckers heeft deze benoe ming' aanvaard. NIEUWE TEXTIELKAARTEN Tegelijk met de uitgifte van nieu we bonkaarten zal op 13 Februari a.s. een begin gemaakt worden met de uitreikihg van nieuwe textiel- kaarten VA 905. De indeling van deze kaarten, die een roodbruine kleur hebben, is gelijk aan de kaar ten VA 804, die thans geldig zijn. IN MAART HET VLEESRANTSOEN WAARSCHIJNLIJK WEER OP 'T OUDE PEIL Naar wij vernemen ziet het er naar uit, dat het vleesrantsoen, dat door omstandigheden verlaagd is, in Maart weer op het oude peil zal worden gebracht" B. en W van Amsterdam doen de gemeenteraad het voorstel toekomen tot benoeming van een gewoon hoog leraar in de geschiedenis en proble matiek der sociologie. Aanbevolen worden: 1. prof. dr. S. Hofstra, di recteur van het museum voor land en volkenkunde en het maritiem museum „Prins Hendrik" te Rotter dam en bijzonder hoogleraar in de Afrikaanse volkenkunde te Leiden; 2. prof. dr. A. Oldendorff, buitenge woon hoogleraar in de positieve so ciologie aan de R.K. Universiteit te Nijmegen. Twintig millioen francs boete voor Ned. kweker in Frankrijk De Nederlandse bloembollenkwe ker V. had uit Frankrijk belangrij ke bestellingen voor tulpenbollen ge boekt. Toen hij de bollen zou leve ren, kon hij zijn waar niet inklaren, en toen daarenboven de postreke ning, die hij in Frankrijk op zijn naam had geblokkeerd werd, kon hij zijn klanten niet bedienen en hun geen geld terugbetalen. Om die officiële moeilijkheden te omzeilen, kwam hij met een Belgisch bloemkweker L. en een inwoner van Auchel (Pas de Calais) overeen de bloembollen clandestien Frankrijk binnen te brengen. De douane had echter lont geroken en een bezwarende correspondentie werd in beslag genomen. Het drietal verscheen voor de rechtbank te Rijssel. Deze hield re kening met de uitzonderingstoestand, die de Nederlandse bloembollenkwe ker er toe gebracht had, zijn toe vlucht te nemen tot clandestiene in voer: de rechter verleende hem uit stel yoor de gevangenisstraf, die hij uit dien hoofde moest oplopen. De rechtbank moest echter recht doen aan het verzoek van het douanebe- heer, dat een hoofdelijke schade loosstelling van 20 milioen frank vor derde. Het tegoed van de postreke ning, één millioen driehonderddui zend francs, werd evenens in beslag genomen. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond). RUSTIG HELDER WEER Weinig bewolking, droog weer, zwakke wind. In de nacht en vroege ochtend lichte en vooral in het Zuid-Oosten van het land op vele plaatsen mati ge vorst. In de namiddag tem peratuur iets boven het? vries punt. Onze speciale correspondent be zocht de Auto-Show te Brussel en bewonderde daar dg niéuwe Chevro-> let 1949, die in alle opzichten de' Clou bleek te zijn en geweldige belangstelling trok vanwege het fraaie uiterlijk en naar verhouding lage prijs. Bij informatie deelde de Leidsè dealer, de Fa. GEBE. VAN ULDEN, Verdamstraat 6. te Leiden, ons mede, dat deze opzienbarende Noviteit van 5 tot 9 Februari 1949 te bezichtigen is bij de Torengarage, Torenstraat te 's-Gravenhage. 878 HONDERDJARIGE TE ALKMAAR Gisteren vierde de heer 'G. van 't Hoff in Alkmaar temidden van 93 van zi.in 147 kinderen, klein- en achterkleinkinderen, zijn 100ste ver- HAVENARBEIDERS TE AMSTERDAM ZETTEN DE STAKING VOORT. De havenstaking te Amstesrdam zal worden voortgezét. Tot dit be sluit zijn de stakende havenarbeiders Dinsdagmorgen gekomen. Daarmee handelden zij in tegen het advies van de E. V. C.-bestuurders, die voorstel den heden het werk te hervatten. Bij - schriftelijke stemming bleek, dat 1042 havenarbeiders voor voortzet ting van de staking waren en 589 er tegen, 55 stemmen werden blanco uitgebracht en 30 waren ongeldig. Voordat de stemming plaats vond, wees de E. V. C.-bestuurder Kleins- rna er op, dat men nóch de vaste ha- venart>eiders nóch de Rotterdamse arbeiders uit de bedrijven heeft kun nen halen. De heer Kleinsma advi seerde dan ook heden aan het werk te gaan. Het advies bleef zonder effect. Wie wind zaait Een van de drie Hollandia confec tiefabrieken te Amsterdam, n.l. die te Buiksloot werkt weer. 40 Staak- sters hebben het werk hier hervat en de directie heeft 20 nieuwe arbeid sters uit Volendam aangenomen. Bij deze industrie wordt reeds zes we ken gestaakt. Gistermorgen heeft zich een in cident voorgedaan waarbij de poli tie heeft ingegrepen. Drie staaksters hebben op zeer hardhandige wijze een aantal werkwillige collega's mis handeld. De politie heeft deze drie meisjes, 20, 19 en 17 jaar oud, in hun woning gearresteerd. Zij zullen on middellijk worden voorgeleid. SCHIEVEEN OF YPENBURG? Vrijdag a.s. zal in de Statenzaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat worden geïnstalleerd de commissie van deskundigen, die een nader - onderzoek zal instellen naar het probeem der tweede Westelijke luchthaven. LEIDEN JAARVERGADERING K. A. V. De arbeidersvrouwengroep van de Katholieke Vrouwenbeweging hield gisteravond haar eerste jaarverga dering. De voorzitster, mevr. Van Oijen—v. Kerkhof, verwelkomde de talrijk opgekomen leden en sprak haar vreugde uit over de gestadige groei van de afdeling. Vervolgens wees zij er op dat de K. A. V. geen onderafdeling is van de plaatselijke K. A. B., al is er een nauwe verwant schap tussen beide en spoorde aan tot saamhorigheid en propaganda. Medegedeeld werd, dat de naai- en verstelcuysus, onder leiding van mevr. van Dam, weer gaat beginnen op Donderdag 10 Februari, in het ge bouw van de R. K. Vakschool voor meisjes; dat een commissie is opge richt voor sociaal werk en hulpver lening en dat op 22 Februari een vastenavondviering zal plaats hebben. Daarna bracht de secretaresse', mevr. Driessenvan Dijk, een keu rig samengesteld jaarverslag uit, waarin hét voornaamste van het ve.e werk#- wat sinds de oprichting is gedaan, werd gememoreerd. Hier uit stippen wij aan dat het ledental op 1 Jan. jl.l 340 bedroeg, dat de naai- en. verstex:ursus uitstekend is verlopen en dat een eigen toneel groep is tot stand gekomen. Het finan ciëel verslag, door de penningmees- teresse, mevr. de GrootHoudijk, gegeven. noemde als inkomsten 785.10 en uitgaven 632.68, zodat er een batig saldo is van 152.42. Beide functionarissen werd dank ge bracht voor de verslagen en de be toonde activiteit. Een voornaam punt van bespre king vormde de feestavond van de Kath. Vrouwenbeweging op 9 Febr. in de Schouwburg, waarvoor toe gangskaarten werden verkocht. Na een korte pauze, waarin koffie werd geservee. d* gaf de geestelijk advi seur pater Calasanctius, O.F.M. Cap., een duidelijke uiteenzetting van dg samenstelling van de vrouwenorgani satie. In ons Bisdom is er één Kath. Vrouwenbeweging gesplitst in 4 groe pen nl. voor de Arbeidersstand, de Middenstand, de Land- en Tuinbouw- stand en de Werkgevers- en Intel- tuelenstand. De standsgroep van de arbeidersvrouwen is de K. A. V. In Leiden zijn er voorlopig twee groe pen, de K. A. V. en ,,'t Gilde van de Middenstand en Intellectuelen samen. Uit de besturen van deze beide groe pen zal een z.g. stadsbestuur worden gevormd. De bestuursverkiezing bracht geen verandering, daar de aftredende voorzitster herkozen werd, die door de G. A. hiermede werd gefelici teerd. Tot slot sprak de voorzitter van de de K. A. B., de heer J. A. M. van Oijen, een propagandistisch woord, waarin hij uiteenzette, en met voorbeelden duidelijk maakte, de grote betekenis van de Katholieke Arbeidersbeweging. Spr. spoorde de vrouwen aan er toe mede te werken, dat ook him zonen en dochters, die in het bedrijfsleven zijn opgenomen, zich aan sluiten bij de K. A. B. Nadat één der leden, mevr. Vuur pijlPrins, een keurige declamatie over „onze jongens in Indonesië" ten gehore had gebracht, werd deze ge animeerde vergadering gesloten. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaats-exa- men Wis- en Natuurkunde (I); de heer G. de Koning te Leiden. Rectificatie: In het persbericht van 31 Januari j.l., betreffende gouden doctoraten, werd verme'd mr. F. J. H. Corwan; dit moest zijn mr. F. J. H. Cowan. DISTRIBUTIEKRING LEIDEN. Woensdag en Donderdag inlevering van naamlijsten bijz, arbeid te Kat wijk, Men lette op de op de formu lieren gestempelde datum. Donderdag voorzetting van de uit reiking van bonkaarten 903 te Leiden. Meenemen stamkaarten, inwisselings bonnen, bonnen Tabak 07, Diversen 10. DE VACANTIE VAN 35) „Kijk eens, Arthur," antwoordde Dupuy, hem doordringend aanziende „als jij een man pogingen zoudt zien doen, een andere man te vermoorden en geen kans zag, om hem dat te ver hinderen, dan door hem zelf neer te schieten, dan zou je toch immers niet wachten, tot je eerst de nodige verklaringen had?" „Verwacht u dan. dat er nog iemand vermoord zal worden?" „Ik verwacht, dat er een poging zal gedaan worden, om nog twee mensen te vermoorden, voordat de aag om is," antwoordde Dupuy be daard. ..Wie dan? Welke twee mensen?" ..Mijnheer Eberlé en juffrouw La- lorge." zei Dupuy ernstig. „Maar waarom in 's hemelsnaam? Wie Dupuy aafzclde. ..Wel, Arthur," zei lij eindelijk, dat moest je nu toch zelf kunnen snappen." En terwijl Arthur langzaam doorreed, om des te 'beter te kunen luisteren, begon Dupuy uit te leggen: „Deze zaak moet je steen voor steen opbouwen, net als een huis. Ten eerste, een dode onder een bed in een kampeerhuisje. Ten tweede, twee mensen hebben hem daar ge bracht. Ten derde, ze waren een poosje in „De Kleine Beer" en een hunner was een vrouw. Ten vierde, de man was klein van postuur en kende Bonnet. Hij kende Bonnet, omdat hij diens manier van praten nadeed en de schoenen van Bonnet met het hielbeslag droeg. Ten vijf de, ze kwamen in de coupé van Sar ton en die vrouw was juffrouw Bon net. Dat zijn dc feiten. En de dood van Robert Fline was no? een feit. En dat telefoontje uit Parijs op Za terdag over de gestolen wagen was een volgend feit. Dat de dode Lafor ge was, was geen feit, maar zou het kunnen worden. Dan de haarolie op het hoofd van dat 'ijk was een feit; en de haarolie op het kussen in „De Kleine Beer" was een feit. Die twee samen vormden een ander feit." „Ik snap er niets van," pruttelde Arthur. „Wel, het is niet waarschijnlijk, dat ze die man in de „Kleine Beer" bin nengedragen hebben en op het bed gelegd," betoogde Dupuy. „En. zelfs al hadden ze dat gedaan, dan was zijn hoofd nog omwikkeld met een stuk deken. Dan kon geen haarolie op dat kussen afgeven. Neen, het feit, zoa^ ik het zie, is dit, dat de man onder het bed in „Ver weg" en de man, die hem daar neerlegde, de zelfde haarolie gebruikten! Dat is een werkelijk en bruikbaar feit, jon gen! Er waren nog een heleboel fei ten meer," vervolgde hij. „Bloed in de limousine. Bloed*op een grijs pak in de kast van Bonnet. Een pak, dat voor Bonnet veel te k'ein was, met de naam Laforge er in en met nat te broekspijpen. En de schoenen van Bonnet, met ijzer beslag, waren ook nat geweest.... Neem nu die brief van Laforge aan mijnheer Eberlé dat is nog weer een feit. Gesnapt?" „Ik snap er geen snars van," er kende Arthur. „Wel," zei Dupuy, stralend van pret, „Je moet beginnen met de men sen. die de doden hetbest gekend hebben, eens op te noemen, Als do den hebben we Laforge als het tenminste Laforge is. Dan juffrouw Bonnet, die dood is; Robert Fline, die dood is; Bonnet zelf, die dood is en dan Sarton, die zow^t op sterven ligt. Welnu, wie kenden Laforge het beste Eber'é en juffrouw Laforge en Sarton en juffrouw Pinët. Misschien nog anderen. En wie kende Fline het beste? Céline Tenant en misschien haar vader en Sarton en Laforge en nog anderen, van wie we niets af weten. Op dezelfde manier heb ik een lijstje gemaakt voor juffrouw Bonnet en voor Sarton. En in mijn gedachten begon ik namen uit te schrappen, om na te gaan, wie van de nog levenden al die doden gekend hadden. Het lijstje werd snel kleiner, Arthur." „Sarton soms?" waagde Arthur te opperen. Maar Dupuy zei slechts: „We zijn erhier hebben we de MolenWacht, tot we hier van daan gaan, jongen. We zu'len niet lang blijven." Bé en mevrouw Dupuy kwamen al gauw naar hen toe en Bé betuigde de inspecteur in een vloed van woor den haar sympathie. Maar mevrouw vond, toen ze hem goed had opgeno men, dat hij geen medelijden of be moediging nodig had. „Ik ben <u heel dankbaar, juffrouw Delmont. Maar Joseph kon nu een maal wel niet anders doen," zei Du puy. „U mOet de mensen niet anders verwachten, dan ze zijn." Hij wendde zich tot zijn vrouw. „Ik had zo gedacht, dat je misschien, voordat we hier vandaan gaan, nog hier of daar een bezoek zoudt willen afleggen. Denkelijk zou juffrouw Bé wel met je mee willen gaan. Mijn heer Eberlé is immers nog hier en maakt*iet goed, is het zo niet?" „Uitstekend, inspecteur," ant woordde Eberlé, op de drempel ver schijnend. En mevrouw Dupuy vroeg ver wonderd: „Een bezoek? Aan wie dan wel?" „Wel, aan juffrouw Laforge," zei Dupuy. „Ze is heus een heel aardige vrouw. Waarom laat je juffrouw Del mont je niet eens naar haar toerij den?" Hij keek op zijn horloge. „Het loopt tegen drieën. Tegen dat je je wat opgeknapt hebt en daarheen ge reden bent, is het net een geschikte tijd, om een kopje thee bij haar te drinken." Ze aarzelde even en zei toen: „Ik geloof wel, dat ik weet, wat je be doeling is. Queyrat heeft ons gezegd, dat je de tandarts van mijnheer La forge er bij wilde halen. Maar.... is dat een mogelijkheid? „Het moet wel zo zijn," antwoord de hij ernstig. „Ik za1 by mijnheer Eberlé blijven en jij blijft bij juf frouw Laforge." Hij keek Bé aan. „Hoogstwaarschijnlijk zullen de da mes daar mijnheer Laforge aantref fen. Hij wordt in de namiddag thuis verwacht." Bé nam hem op en. zei zachtjes: „O, u hebt het dus nog niet opgege ven? U bent er nog mee bezig? Ik zal mevrouw Dupuy er heen brengen hoor! Enwat moeten we daar doen?" „Weleen bezoek brengen. B'ij- venlang blijven, alsof jullie geen kans ziet, weg te komen. Blij ven, totdat ik kom." Toen keerde hij zich naar mijnheer Eberlé toe. „U hebt uw oude kleren en vistuig zeker daar op aat bu.„en- huis, is het zo niet?" „Kleren wel, Maar mijn vigtuig is thuis. Hoe dat zo?" „Dan za1 ik u het mijne wel lenen, Waoht u maar even hier." En zich tot zijn vrouw wendend: „Zeg, vrouwtje, ga je even mee, voor geJ val ik die dingen niet kan vinden?" Samen gingen ze naar „Cascade" en Arthur vroeg zich af, welke in- structi^; Dupuy aan zijn vrouw zou geven.TDe oude heer kwam even la ter alleen terug met een hengel in de hand en zijn zakken volgestopt. „Ik heb alles bij me, wat u nodig kunt hebben, mynheer Eberlé. Nu zou ik graag even Chantéry opbel'en. Misschien hebben we zijn hulp no dig. Dan kom ik weer bij u." Opslag van half vier reed mijnheer Eberlé in zijn eigen wagen de laan op naar het buiten van Laforge in de heuvels van Richelle. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2