Nederland verdient Marshall-hulp De militaire situatie in Indonesië Wat gebeurt er achter het scherm? Gemeenteraad Leiden van DINSDAG 1 FEBRUARI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 „Het eventueel slop zetten van de Marshall-hulp aan Nederland, in ver band met de Indonesische kwestie, zou niet alleen een zware slag zijn voor Nederland, maar voor alle Westeuropese landen", verklaarde dr. Alan Valentine, hoofd van de ECA- commissie in Nederland, toen hij Zon dag te New York arriveerde. „Er behoeft geen twijfel over te bestaan", aldus de heer Valentine, „dat een dergelijk besluit van de Verenigde Staten grote verontrusting in Nederland teweeg zou brengen. De Nederlanders staan vriendschappelijk tegenover de Verenigde Staten en zijn er van overtuigd, dat het Ame rikaanse volk, wanneer het de pro blemen van Nederland zou begrijpen, een minder critische houding zou aannemen. De Nederlanders verdie nen alle hulp, die op basis van be hoefte aan hen wordt verstrekt. Zij hebben het bestaan van de Marshall hulp volkomen gerechtvaardigd en ik betwijfel of er een volk harder en met meer begrip gewerkt heeft dan het Nederlandse". EEN OFFICIEEL OVERZICHT Van officiële zijde is een overzicht gepubliceerd van de on wikke1 ing in de militaire toestand in Indonesië gedurende de afgelopen week, waar aan het volgende wordt ontleend: In het Bantamse vinden met guns tig gevolg zuiveringsacties plaats, waarbij enige schuilplaatsen van resterende benden werden opge ruimd. Enkele benden in het Buitenzorg- se en ten Zuiden van Tjiandjoer veroorzaakten enige onrust, terwijl ook in het Subangse en het Sume- dangse tegen rondzwervende benden moest worden opgetreden. In de ge bieden ten Zuiden van Garut en Ta- sikma7aja is er wrijving tussen ben den onderling.Ook hier moest wor den opgetreden door patrouilles .evenals ten Oosten van Tjiawi. Tengevolge van zuiveringsacties in de ressorten Djokja en Solo is daar verbetering in de toestand merk baar, terwijl in de regentschappen Kudus en Pati normale toestanden terugkeren. Uit Oost-Java wordt gemeldt, dat in het gehele Westelijke dee1 plaat selijke zuiveringsacties worden voort, ook tegen benden, die actief zijn in het Westelijke gedeelte van Aetherklanken WOENSDAG HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7*30 Lon- dens Radio-orkest. 7.45 Woord voor de dag 8.00 Nieuws, 8.45 Boston Pro menade Orkest. 9.00 Ochtendbezoek bij jonge zieken. 9.30 Muziek bij het werk. 9.55 Balletsuitc, 11.15 Ferdi nand Huijk, hoorspel. 12.45 NCRV- kwartet. 13.00 Nieuws. 13.15 Mando- linata. 14.40 Even onder ons. 15.09 Nieuwe serie jeugdconcerten. 17.30 Zigeuner-orkest. 18.00 Onze Ned. ko ren en corpsen. 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Prikkebeen. 19.30 Actueel geluid. 19.45 Engelse les. 20.00 Nieuws. 20.15 NCR V-koor. 20.45 Ferdinand Huijck, 22.00 Conceertgebouw orkest. 22.25 Karl Schmitt. 23.00 Nieuws. 23.15 Larghetto. 23.35 Slotaccoord. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Muziek bij het ontbijt. 8.00 Nieuws. 8.18 Filmselecties. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Johannes Brahms. 10.20 Onze keuken. 10.30 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Pop. non-stop-programma. 12.00 Accor- cïeola. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Kilima Hawaiians. 13.00 Nieuws. 13.15 Kalender. 13.20 Dolf v. d. Lin den. 14.00 Gesproken portretten. 14.15 Jeugdconcerten. 15.00 Kermis der ijdelheid. 15.30 De Regenboog. 16.00 De Roodborstjes. 16.15 Het stond in de krant. 16.45 Vragen staat vrij. 17.15 Kwartet Jan Corduwener. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-varia. 19.15 Regeringsuitz. 19.40 Jeugdnieuws. 20.00 Nieuws. 20.20 Operaconcert. 21.20 Fragmenten uit Lucifer. 22.45 Van boek tot boek. 23.00 Nieuws. 23.15 De Hit kit. 23.45 Rustige avond klanken. de Negara Djawa Timur en in Zuid- Dj ember. Bij Tretes werd de bende, die verantwoordelijk is voor de be schieting van een vrachtauto der marine op 20 Januari, grotendeels vernietigd. Over Noord-Sumatra wordt in het overzicht gemeld, dat in het Noorde lijke grensgebied van de negara Su matra Timur, voornamelijk in de om geving van Tandpongpura, een op leving van de bende-activiteit valt te constateren. In de Karo-landen ageren enkele communistische ben den, die gevoelige verliezen hebben geleden. In miöden-Sumatra werden ben den verstrooid met aanzienlijke verliezen aan hun zijde, terwijl ten Zuiden van Swahlunto een Neder landse patrouille een vrij sterke bende onder aanvoering van een Japanner, verraste en vernietigde. De Japanse aanvoerder werd ge dood en zware automatische wa penen werden in beslag genomen. In het berggebied ten Oosten van Benkulen, in Zuid-Sumatra en op het Semen-plateau kwamen Neder landse patrouilles meermalen in botsing met rondzwervende ben den. In het overige gedeelte van Su matra is het over het algemeen rustig. Het overzicht vermeldt, dat in het algemeen de activiteit der ben den zowel op Java als op Suma tra voornamelijk is gericht tegen het bedrijfsleven en het verkeer op de wegen. De hoeveelheden wa pens en munitie, die de Nederland se troepen regelmatig in beslag ne men, beperken voor het bendewe- lijkheden. Ook in de afgelopen week heb ben zich een aantal leden der voor malige T.N.I. gemeld, aldus besluit het overzicht. POST VOOR MILITAIREN ONDERWEG NAAR INDONESIë. De opvarenden van het s.s. „Grote Beer", dat op 2 Februari a.s. met mi litairen aan boord uit Amsterdam naar Batavia vertrekt, kunnen in Port Said post ontvangen, mits deze uiterlijk 3 Februari a.s. in de brie venbussen aanwezig is. DR VAN ROYEN WEER NAAR ZIJN STANDPLAATS De Nederlandse ambassadeur in Canada, dr Van Royen, is Zaterdag per vliegtuig naar Ottawa vertrok ken, na meer dan 5 maanden van zijn post afwezig te zijn geweest in ver band met zijn taak als Nederlands vertegenwoordiger bij de Veilig heidsraad. DE VERJAARDAG VAN PRINSES BEATRIX. De verjaardag van prinses Beatrix werd in huiselijke kring gevierd. Prinses Wilhelmina kwam haar oud ste kleindochter gelukwensen. Zaterdag werd er een kinderpartij gegeven voor vriendinnen van prin ses Beatrix. Een enkel vriendinnetje bleef het hele weekend logeren. Als verjaardaggeschenken kreeg prinses Beatrix leesboeken, een schooltas, slofjes en gereedschap voor. haar boetseerles HET BROEDERU-BESLUIT 1949 AFGEKONDIGD In het voedselvoorzieningsblad van gisteren is gepubliceerd het broederij-besluit 1949 van het be drijfschap voor pluimvee en eieren, dat de teeltregeling voor 1949 voor de pluimveehouderij bevat en o.m. het broeden van kuikens in de oerio- de 1 Januari 1949 8 Mei 1949 re gelt op basis van de beslissing van de minister van ^ndbouw, visserij en voedselvoorziening, inhoudende, dat, in het vöoriaar van 1949 niet meer dan 15 millioen kuikens zullen mo gen worden gebroed; het laatste met het oog op de voeder-positie. Het broedery-besluit 1949 stemt overigens in grote lijnen overeen met dat van 1948, evenwel o.a. met dit verschil, dat in het nieuwe be skuit de mogelijkheid is geopend, dat zij, die voldoende vakbekwaamheid bezitten en beschikken over een be hoorlijke broedlokaal, thans een nieuwe broederij kunnen beginnen. Deze nieuwe maatregel beoogt een zekere verstarring in de bedrijfstak te voorkomen. Voor de individuele kuiken toe wijzingen gelden nagenoeg dezelfde regels als in 1948, met dit verschil, dat de rege^ng, waarbij het aantal bij een verzamelaar ingeleverde eieren als één der factoren gold voor de bepaling van de grootte der kui kentoewijzing, is komen te vervallen IN DE NED. HERV. KERK WIL MEN WEER GAAN KNIELEN Naar het Persbureau der Ned. Herv. Kerk meldt, wordt in de wijk- gemeente van Ds W. Aalders in Den Haag een nieuwe kerk gebouwd, waarvan het materiaal gedeeltelijk uit Zwitserland kwam als geschenk van de Zwitserse Kerk. l3e wijkkerkraad verzocht een stemmig knielbanken te mogen aan brengen, opdat zij, die bij het gebed aan de knielende houding behoefte hebben, daartoe de gelegenheid vin den. De Centrale Kerkraadscommis sie verenigde zich met dit verzoek, zodat in de 'oop van dit jaar de Hervormde Kerk haar eerste kerk gebouw met knielbanken zal bezit ten. TREIN ST AGN ATIE DOOR DRAADBREUK Op het traject Den HaagLeiden van de Ned. Spoorwegen is gister morgen 'n draad van de electrische bovenleiding gebroken, waardoor het treinverkeer gedurende enige tijd oï ei enkel spoor moest worden ge voerd, zodat vertraging ontstond. Ve le reizigers tussen Amsterdam en Rotterdam hebben hiervan, daar het juist in de drukke uren om streeks negen uur was last ondervon den. De Spoorwegen zaten met de moei lijkheid, dat de verdeling van het materieel enigszins in de war kwam. Zo goed mogelijk werd aan de be zwaren het hoofd geboden. DE TURMAC LIGT STIL De sigarettenfabriek van de Tur- mac te Amsterdam ligt stil als r> volg van de actie van een groep van ongeveer 20 arbeiders van de „EVC-Tabak", die Vrijdag jl. in sta king ging en nu de werkwillige ar- be'ders met molestatie bedreigt. Ve len van dezen zijn hierdoor gister morgen niet verschenen, zodat het niet mcgelijk was de fabriek op gang te brengen, aldus de directie. Het fabriekspersonee1 telt totaal 110 man ZEEUWSE KLEIAARD APPELEN. De voorraad Zeeuwse kleinaardap- pelen bedroeg volgens een door de provinciale voedselcommissaris uitge voerde inventarisatie per 1 Januari 1949 730.(^00 ton. Nodig voor de con sumptie zullen nog zijn 440.000 ton. Gerekend wordt op een export naar Spanje en Bizonia van 100.000 ton. STIJGING PRIJZEN VERSE VIS. Op de eerste dag van de vrije prij zen voor verse vis kwamen aan de IJmuidense afslag niet minder dan 20 schepen hun vangst lossen. De vissers wilden klaarblijkelijk profiteren van de prijsstijging. Er werd onder meer ruim f 200.— betaald voor een kist kabeljauw van 50 kg., schelvis schommelde om de f 100 per kist. La ter op de ochtend daalde de prijs aan merkelijk maar bleef toch boVen die van de laatste tijd. Men verwacht in de naaste toekomst een verdere da ling. Er was grote belangstelling voor de aanvoeren, die na een maand van gebrek aan vis plotseling handen vol werk gaven. WAARSCHUWING Het Secretariaat van het Bisdom Haarlem maakt bekend, dat de „Klei ne Bloemzusters van St. Franciscus, Rotterdam-Maas" niet bestaan en lat de brieven, die onder die naam m omloop zijn gebracht niet de minste waarde hebben en vernietigd kun nen worden. AMSTERDAMSE BEURS De nieuwe week werd op de ef fectenbeurs te Amsterdam op zeer kalme wijze ingezet. De handel was- wederom van bescheiden afmetin gen, want er waren maar weinig op drachten. De aandelen, waarin on- middelijk bij de opening handel werd gedreven waren of onveranderd of iets 'ager, vergeleken bij de slot- prijzen van Vrijdag waarna onder bcurstijd de koersen een neiging tol verbetering aan de dag legden. De beleggingsmarkt was stil. De Nederlandse staatspapieren waren vrijwel onveranderd. De Amerikaan se markt bleef verwaarloosd. MEDESCHULDIGE AAN MOORD OP A. M. DE JONG Het Bijzondere Gerechtshof in Am sterdam veroordeelde de ex-W-A.- man A. Nijland uit Laren tot een ge zamenlijke gevangenisstrui van 23 jaren met aftrek van de tijd, door gebracht in preventieve detentie en ontzetting uit de rechten voor de tijd van het leven, Hij kreeg achttien jaar voor zijn activiteit al.- W.A.-man 'n Laren en omgeving tn vijf jaar voor de actie, die hij heelt ge.oerd tegen de schrijver A. M. de Jong, wwardoor deze tenslotte het eerste Duitse „Silbertanneslachtoffer" werd Op 17 Januari had de procureur-fis caal levenslange gevangenisstraf ge- eist. HAAGSE POLITIERECHTER. De belasting en de auto. Er was belastingzitting van de Politierech ter; allemaal mensen, die op de één of andere manier een bepaalde be lasting hadden ontdoken. Daar kun nen clandestiene jeneverstokers bij zijn, die de accijns ontduiken, of clandestiene tabakshandelaren. Maar ditmaal waren degenen aan de beurt, die met een auto reden, zon der verschuldigde wegenbelasting te hebben voldaan. Dat overkwam J. B. uit Sassenheim, die na een eis van 20 er 10 boete voor kreeg. Ver volgens J. F. van E. uit Roelofarends- veen, wien 20.boete werd opge legd na een eis van ƒ30.N, K. uit Warmond, had voor 10 de zaak kunnen „schikken" maar hij deed het niet, omdat de zaak eigenlijk niet eerlijk was naar zijn mening. Het is waar: hij had de kaart niet bij zich. maar die lag thuis, en er was aange boden, die even te halen. Anders vond men het altijd goed, en ditmaal niet. „Ja, er moet eens een eind aan komen" vond de Officier, en hij eis te/10 boete. Maar de rechter liet toch clementie gelden en legde ƒ5. boete op. Een eenden-kwestie. De monteur M. B. uit Ter Aar werd er van beschuldigd eenden van de veehouder v. d. Voorn te hebben gestolen. Dat hij de eenden van hem had, dat stond wel tamelijk vast, maar: diefstal was een andere kwes tie! Want B. zei, dat hij helemaal te goeder trouw was geweest. Hij had de gewoonte, om eenden naar r boven-sloot te laten trekken, die dan later in het seizoen terug kwamen. Toen hij nu een koppeltje eenden had gezien, dacht hij, dat dit de jongen al waren van de oude eend en dus hield hij het hele gezelschap vast. De Of ficier vroeg vrijspraak, waartoe de rechter besloot. 13U %te BINNENLAND Ter dood veroordeeld is de ex- commandant van het „Aussenkom- mando" te Leeuwarden Wilhelm Al- brecht. Eveneens is ter dood veroor deeld P. Alsema, die tijdens de be zetting de schrik van Groningen en Drente was wegens zijn beestachtig optreden. Prins Bernliard heeft zich be reid verklaard, zitting te nemen in het ere-comité, gevormd bij gelegen heid van het vijfde lustrum van het Nijmeegse studentencorps Carolus Magnus. De uitgever en hoofdredacteur van de Haagse Post de heer S. F. van Oss is in de ouderdom van 82 jaar overleden. Twee monteurs, werkend in een zuivplfabriek aan de Persoonsdam te Rotterdam z ijn bedwelmd door amoniakgas, die vrij kwam bij een ontploffing van een ammoniakmachi- ne. Een van hen is later overleden. Rotterdamse artsen hebben ge constateerd, dat schoolmelk die in December was verstrekt, ondeugde lijk was en pyrogene stoffen bevat te, welke schadelijk zijn voor de ge zondheid. Er zal een scherpe con trole worden uitgeoefend. De 65-jarige fietser S uit Saas- veld is bij het oversteken van de weg te Borne door de auto van een arts aangereden en kort daarna overle den. Het eerste wilde zwijn is te Ruurlo geschoten. Het weegt 182 pond. VISJINSKI IN TJECHO-SLOWAKIJE. Er is iets aan de hand achter het ijzeren gordijn. Er gebeuren allerlei geheimzinnigheden, waarvan de be tekenis nog niet duidelijk is. Voor eerst is Visjinski, de Sovjet-Russische onderminister van buitenlandse za ken, naar Tsjecho-Slowakije gereisd, zogenaamd om een kuur mee te ma ken in Karlovy Vary, het Spa van Bohemen. De aankomst van Visjinski te Praag viel samen met de bekendmaking te Moskou, dat een nieuwe Oost-Euro- pese economische raad is gevormd. In officiële kringen te Praag wordt een volkomen stilzwijgen over het doel van zyn reis bewaard. Een of ficiële woordvoerder verklaarde zelfs niets van zijn aanwezigheid in Tsje cho-Slowakije af te weten. In werke lijkheid echter worden in een hotel buiten Karlovy Vary geheime be sprekingen gehouden met Oost-Euro- pese communistische leiders. In welingelichte kringen is men van mening, dat er onenigheid tus sen de communistische leiders in Oost-Europa bestond over politieke en economische vraagstukken en dat Visjinski is verzocht zijn befaamde arbitrage-bekwaamheden aan te wen den, om tot een oplossing te komen. Van die onenigheid vinden wij een stukje gedemonstreerd te Berlijn. Daar heeft kolonel Sergei Toelpanow, hoofd van de politieke afdeling van het Sowjet militaire bestuur in Ber lijn, verzocht om overplaatsing na een conflict met Semeonow, politiek adviseur van maarschalk Sokolofsky, de Sowjet-godvemeur in Duitsland. Volgens Duitse kringen, die in nauw contact staan met het Sowjet mili tair bestuur, bestond er onenigheid tussen Toelpanow, die beschouwd werd als een voorstander van de ex pansionistische politiek van de Kominform, en Semeonow, die een vredelievende consolidatie van het reeds verworvene voorstaat. Wie zich pas veilig voelt als hij getoeterd heeft, Is geen volleerd rijder. De gemeenteraad kwam gisteren in vergadering bijeen. Afwezig waren de heren: Lombert, Eigeman, Knut tel, Kortmann en weth. v. Schaik. De voorz. herdacht de verjaardag van kroonprinses Eeatrix. Namens de Raad is een telegram aan de prin ses gestuurd. Verhoging gasprijs. Na enige hamerstukken kwam aan de orde het voorstel tot verhoging van de gasjjrijs, dat in de vorige ver gadering is aangehouden. De heer Stolp (Prot.) betreurde, dat door deze maatregel opnieuw de spanning tussen lonen en prijzen wordt verhoogd, maar er is geen ander uitweg voor de gemeente. De heer Van Weizen (comm.)) kon ds argumenten voor de verhoging van de gasprijs niet ten volle on derschrijven. De prijsverhoging zou niet nooazake'ijk zijn, indien de re gering een andere „cokes-politiek" voerde. Maar afgezien daarvan acht spreker het ongewenst het tekort van de gasfabriek te verhalen op de kleine gebruikers. De heer A. van Dijk (K.V.P.) her innerde aan de overhaaste voorberei ding van dit wetsontwerp en aan de cokes-maatregelen van de regering. Gezien de feitelijke toestand, ziet spr. niet in, dat er aan verhoging te ont komen is. De heer van Weeriee (P. v. d. A.) gaf een tarief-verzachting in ovér- weging. Mevr. BraggaarDe Does (P. v. d. A.) heeft bezwaar tegen het voorstel, omdat de minst-draagkrachtigen wor den getroffen, maar geeft B. en W. m overweging zoveel mogelijk aan haar bezwaar tegemoet te komen. De heer "Vos (V.V.D.) meent, dat in principe iedere verhoging van de kosten van levensonderhoud most worden voorkomen. Het is echter overdreven te zeggen, dat de minst kapitaalkrachtigen worden getroffen. Het gaat hier om een bedrag van ge middeld 15 cent per week. Groter gevaar voor de omzet acht spr. aan wezig voor een verhoging van de kosten van groot-verbruik, waardoor het verschil in prijs tussen gas en olie zeer groot zou worden en nade lig zou werken op de afzet. De heer Knol (Prot.) vond iedere prijsverhoging onsympathiek in de tegenwoordige tijd, maar men moet nu niet gaan dramatiseren. Het is logische bedrijfspolitiek, dat de ver bruiker de kosten van het product betaalt. De heer Goslings (P. v. d. A.) bleef deze verhoging een zware belasting vinden. Spr. opperde bezwaren te gen de positie der gemeente'ijke uti- liteits-bedrijven, welke winst maken, maar geen verlies nemen. De heer Van Oijen (K.V.P.') merk te op, dat deze verhoging op zichzelf niet zo zwaar is, maar dat vele huis houdelijke prijzen stijgen, zodat het onmogelijk wordt de eindjes aan elkaar te knopen. Op de minst-draag krachtigen drukt deze verhoging zwaar. Spr. deed een beroep, ook in Leiden gezins-tarieven voor de gas levering in te voeren. Zo lang er uit de Raad geen deugdelijke maatrege len worden aangegeven om het te kort van de gasfabriek te dekken kan spr. zijn stem aan het voorstel echter moeilijk onthouden. Mevr. Vijlbrief (Comm.) zeide, dat de subsidies op gas worden verlaagd, maar de kosten voor de militaire uit gaven worden verhoogd. Vervolgens voerden nog het woord de heren Frohwein (V.V.D.)Knetsch (Prot.) en D. J. van Dijk, P. v. d. A Deze laatste zeide, dat het voorstel onbevredigend is, maar dat ook hij geen ander middel weet. Weth. Van der Kwaaie erkende, dat dit voorste! zeer haastig moest worden uitgewerkt. Spr. noemt ver schillende cijfers, waaruit blijkt, dat de kleine gebruikers steèds kwisti- ger gaan afnemen. Wat de verhoging betreft, deze ligt in alle steden klaar. Na de verhoging is men met gas al tijd nog goedkoper uit dan met pe troleum. Met de groot-verbruikers zal in overleg worden getreden. De verordening werd daarna aan genomen. Tegen stemden de com munisten. Bij de rondvraag bracht de heer Vos (V. V. D.) ter sprake het niet- deelnemen van de gemeente aan het garantie-fonds voor de jubileum-vie ring van de gem. H.B.S. Wi'len B. en W. dit afwijzend besluit niet nog eens bekijken? Dit wordt toegezegd. Dodelijke aanrijding op de Rijksweg 20-JARIGE MILITAIR OVERLEDEN Gisteravond heeft zich op de Rijks weg onder Oegstgeest een ernstige en gecompliceerde aanrijding voor gedaan, wat aan de 20-jarige hof meester van de Marine Radio-dienst te Oegstgeest, P. J. J. Gastelaars, afkomstig uit Haarlem, het leven heeft gekost. Omstreeks kwart over zeven stak G. per rijwiel, ter hoogte van de Vinkenweg, de Nieuwe Rijksweg over en werd daarbij gegrepen door een uit de richting Haarlem komen de personenauto, bestuurd door de 47-jarige Hagenaar E. L. A. D. Door de hevige klap werd de wielrijder naar het midden van de weg geslin gerd, met het gevolg dat een vlak achter de eerste auto aankomende personenauto over de benen van het slachtoffer reed. Een Rode Kruis-auto uit Rotter dam, die een patiënt naar „Ende geest" had vervoerd en naar Rotter dam terugkeerde, passeerde op dat moment en nam het deerlijk ver minkte slachtoffer, dat nog tekenen van leven gaf, op, om hem naar het Academisch Ziekenhuis te vervoe ren. Bij aankomst aldaar bleek de militair reeds overleden te zijn. Nog een aanrijding. Voor de Rode Kruis-auto had dit ongeval nog een nasleep, want toen de wagen voor de tweede maal naar Rotterdam wilde terugkeren, werd zijn hulp gevraagd bij een ongeval op de Rijnsburger weg. De 65-jarige mevr. P. R., uit Warmond, was bij Posthof uit de gele tram gestapt en stak, zonder daarbij op het verkeer te letten, de Rijnsburgerweg over, waarbij zij werd gegrepen door een personenauto. Met een ernstige hoofdwonde en' een linker onder been-fractuur werd zij door de Ro de Kruis-auto naar het Acad. Zie kenhuis vervoerd. Auto te water. Gisteravond reed een personenauto, komend uit de Aloëlaan, in de Haarlemmervaart. De technische dienst van de Leidse Brandweer bracht de auto weer op het droge, waarna het slachtoffer op eigen kracht zijn tocht kon vervol gen. DE VACANT1E VAN 34) Dupuy werd plotseling vaalbleek. „Gecremeerd?" bromde hij diep ont stemd. „Dus dan kunnen ze geen lijkschouwing houden!" Dokter Metton schudde het hoofd en Joseph riep triomfantelijk uit: „Neen, oude heer, dat gaat niet met as al1 een!" Dupuy keek besluiteloos om zioh heen en wendde zich dan tot Quey- rat. „Heeft juffrouw Tenant hem die Vrijdagavond nog gesproken, Al fred?" Queyrat schudde verwonderd het hoofd. „Neenze had hem in geen drie weken ontmoet. Ze zei, dat hij hier niet geweest was. Dupuy was niet gauw van zijn stuk gebracht. Maar nu was dit toch het geval. Hij ging als uitgeput zitten. En Danet zei spottend: ..Er komt van die bewijzen niet veel terecht, mijnheer Dupuy. En het was zo mooi opgezet!" Maar Arthur riep loyaal uit: „We hebben Sarton immers nog?" „Dat is zo," gaf Lacombre toe. „we zullep hen ^ten komen. Joseph bel jij even op." Danet ging het vertrek uit en Du puy zei loom: „Weet je, Lacombre, ik heb zo'n idee, dat de hele zaait een* mislukking voor me is. We zul len het op een andere manier moe ten proberen te verklaren.... langs een andere weg." En bijna veront schuldigend voegde hij er bij: „Het is niet meer dan een gissing, maar ik zou er toch wel wat om wi'len ver wedden, dat geen van die twee Hij kreeg de tijd niet, om zijn weddenschap af te sluiten, want Da net kwam terug. „Nu hebt u het helemaal verknoeid Dupuy!" schreeuwde hij woedend. „U hebt niet gewild, dat ik Sarton ondervroeg en u hebt tegen Bonnet verteld, dat zijn vrouw dood is! Tot zover bent u uw eigen gang gegaan en u hebt de hele zaak grondig be dorven. Nu zal ik de leiding nemen! Dupuy keek hem nadenkend aan. „Heeft Bonnet zelf er een eind aan gemaakt?" vroeg hij betlaard. „Ja!" schreeuwde Danet. „Met zijn eigen bretels! Zichze^ aan zijn cel deur opgehangen. En Sarton heeft 'n hersenschudding gekregen en ligt bewusteloos. Ze hebben hem naar het ziekenhuis gebracht en de dok ter denkt, dat hij wel dood zal gaan. Hij zal dus ook niets kunnen getui gen. Verdraaid, als u uw neus er niet ingestoken had, dan zou ik nu zijn verklaringen in handen hebben en was de hele zaak opgelost. Trek u te rug! U hebt afgedaan. Ik neem de leiding!" Dupuy stond op a"!s een gebroken man. „0-ch Joseph, het spijt me vrese lijk," zei hij. „Ik had zo gehoopt, dat ik je de zaak kant en klaar zou kun nen overgeven. Maar ik kan nog al tijd „U kunt oprukken!" brulde Danet. „Mijnheer Lacombre, als u die af gedankte sukkel hier nog langer laat ronddazen, dan neem ik mijn ont slag!" schreeuwde hij tegen zijn chef. „Vertel hem maar, dat hij zo gauw mogelijk zijn biezen pakt!" Lacombre aarzeMe, maar toen zei Dupuy: „Lacombre, tob er maar niet over. Ik ga er wel van door. Joseph, ik hoop. dat je de zaak nog voor el kaar krijgt, ondanks de verwarring, docr mij gesticht." Arthur had wel kunnen huilen, toen hij de oude heer daar zo zag staan. Dupuy zag hem aan en vroeg: „Zeg, Arthur, zou jij me naar mijn vrouw willen terugbrengen met je auto?" „Wel natuurlijk, inspecteur." Somber zwijgend, nagestaard door de aanwezigen, gingen ze naar bui ten en stapten in de wagen, die te gen het trottoir stond. Arthur sloeg de weg in naar Richelle, maar Dupuy zei: „Neen, wacht even. Ik zou nog graag een en ander kopen, voordat we hier vandaan gaan. Rijd nog even de stad in." Arthur voMeed aan zijn verlangen. „Wat hebt u nodig," vroeg hij. „Kan ik het niet voor u kopen?" In plaats van antwoord te geven, vroeg Dupuy: „Kun je goed met een geweer schieten, Arthur?" Deze wendde zich ongelovig en verbaasd naar hem om. En toen zag hij, dat Dupuy niet terneergeslagen was, noch zich vernederd gevoelde. Hij was niet meer de verslagen, oude man van zoeven, maar zijn ogen stonden vinnig; hij had een hoge kleur en zijn gehele gezicht straalde. „Och ja, nog al!" erkende Arthur. „Dan gaan we een geweer voor je kopen," zei Dupuy. „Je zoekt er zelf maar een uit, waarmee je zeker van je schot bent op minstens tweehon derd meter. En verder gaan we een buitenboordmotor kopen die onmid dellijk aanslaat en hard loopt." Hij zag, hoe verbluft Arthur keek en had er pret in. „En dan nog slechts één ding," zei hij tot besluit, „en dat is zo'n vest met dat goedje gevoerd, dat je op het water doet, drijven, net als een reddingsgordel. Kom, vooruit, Arthur laten we eens kijken, of we er hier in dit stadje een kunnen vinden." Gedurende deze voormiddag, waar in Dupuy zijn onderzoekingen scheen voltooid en zijn zaak tot een goed einde gebracht te hebben, om ten slotte zulk een bittere ontgoocheling te ondervinden, zaten mevrouw Du puy, Bé De1mont en mijnheer Ebei- lé op de Molen te wachten. Einde lijk kwam Queyrat op zoek na3r Dupuy; maar deze was er niet. „Hij moest er nu toch zijn," prut telde de politieman. „Hij is bijna 'n half uur voor mij weggegaan!" „Waar vandaan?" vroeg mevrouw Dupuy. „Zou hij hierheen komen?" „Dat dacht ik," verklaarde Alfred en op hun aandringen vertelde h\j. wat er oo het kantoor van Banion voorgevallen was en hoe Dupuy een nederlaag had geleden en Danet de leiding van hem overgenomen had. „Ik zou Joseoh wel een klap in zijn gezicht willen geven." riep Bé nijdig uit. Mevrouw Dupuy vroeg slechts: „Waar is cmijn on an op het ogenblik?" „Wel, mevrouw, hij is bij Banion van ons weggegaan. Ik ben hier even aangekomen, om hem aan te raden, het niet al te zwaar op te nemen. Ik ga nu naar de groeve, om te zien, hoever ze met die auto gevorderd zijn. Wilt u tegen de oude heer zeg gen, dat ik helemaal aan zijn kant sta?" Hij trapte zijn motor aan en stoof de hoofdweg op. Tien minuten later kwamen Du puy en Arthur op de Molen aan. Ze hadden nog al wat tijd! nodig gehad om de zaken, die Dupuy zich wilde aanschaffen, te vinden. En toen ze eindelijk hadden, wat ze wilden hebben, hadden ze die dingen zorg vuldig achter in de wagen wegge stopt. Arthur had de oude heer vra gend aangekeken. „Waar dient dat nu allemaal wel voor?" „Wel Arthur," had Dupuy grin nikend geantwoord, „ik had zo ge dacht dat ik jou eens er op uit moest meenemen, om vis te schieten." Ar'hur keek hem aan en zei toen ernstig: „Inspecteur, tot nog toe heb ik u blindelings gevolgd, maar als u me wilt wijsmaken, dat ik niets an ders dan vis te schieten heb.dan zou ik toch wel graag weten, hoe de zaak er in werkelijkheid voorstaat." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2