7 Alphen stuurt op een industrie-flat aan 'ZATERDAG 29 JANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Een industrie-stichting is in oprichting Op uitnodiging van B. en W. vond een bespreking plaats met indu striëlen, en wel met die ondernemers, die blijk hebben gegeven, dat ze be hoefte hebben aan uitbreiding van hun bedrijfsruimte, doch in de huidige omstandigheden niet in de gelegen heid zijn daartoe zelf over te gaan. Tot deze bespreking waren uitgeno digd een dertigtal plaatselijke fir ma's, waarvan een twintigtal aanwe- w t zig was. In een inleidend woord zette meen te, voor 15 door het Rijk de burgemeester, die met het voltallig i voor 15 door de huurders der ge- college van B. en W. aanwezig was, stichte gebouwen; voorts wordt 35 gelijkheden er thans nog niet zijn, dan heeft men althans de voldoening, dat gedaan is, wa. redelijkerwijs kon ge daan worden. De financiële opzet, theoreisch bezien. Theoretisch moet de opzet aldus ge zien worden. In het benodigd kapitaal wordt voor 15 deelgenomen door de ge- het doel van dezt bespreking uiteen, n.l. om verder onder ogen te zien de verschillende mogelijkheden voor het onderbrengen van industriële bedrij ven. De industrieflats moet gezien worden als een huisvesting voor ver schillende industriën, die op zichzelf niet over zeer grote ruimte behoeven te beschikken. Deze huisvesting leent zich ook voor industrieën, die een eigen gebouw niét nodig hebben of voor wie het uit andere hoofd be zwaarlijk is om zelf te bouwen. De gemeente toch hoopt nog dit jaar te kunnen komen tot ontsluiting van industrieterrein, zij het dan voor lopig nog op bescheiden wijze, maar dat in de toekomst toch zal kunnen uitgfoeien tot een groot industrie complex en direct zal aansluiten aan de voorgenomen uitbreiding vax. het woongedeelte. Bedoeld is een terrein aan de Hoge Zijde in het zogenaam de plan West. Hec gaat dus thans niet over het ontworpen industrieterrein Heimanswetering, dat, naar het ge meentebestuur hoopt eveneens dit jaar zal kunnen worden ontsloten, doch bestemd is voor bedrijven, die zich zelfstandig willen vestigen en wellicht meer extensieve industriën zijn. Dit sluit niet uit, dat strakt ook in het indut.usplan West stellig ge legenheid zal zijn voor zelfstandige vestiging, maar thans beoogt he. ge- meentebestur in de eerste plaats te bevorderen de collectieve huisvesting van industriën. Deze wijze van on derbrenging van industriën schijnt toch in de huidige omstandigheden wel de meest aangewezen te zijn. De burgemeester besprak daarna de mo gelijkheden van collectieve huisves ting van industrie. Deze zijn twee ledig en wel in.de vorm van een in dustriepark en in die van een indu strieflat. Het gemeentebestuur vraagt thans aandacht voor het volgende. We kennen hier de werkgeversver eniging, waar? zijn georganiseerd de fabrikanten van bouwmaterialen, voorts hebben we de raadscommissie voor de industriële ontwikkeling der gemeente. Beide instanties zijn echter in haar huidige vorm niet voldoende om alles wat met het industrievraag- stuk samenhangt naar behoren op te vangen. De werkgeversvereniging vertoont hiertoe een te eenzijdig beeld, terwijl de gemeentelijke industriecommissie bedrijfsverteegenwoordigers in haar midden mist. Naar de mening- het gemeentebestuur is thangsdc tijd aangebroken ora een volgende be langrijke stap te doen en te komen tot oprlcbing van een Alphense in dustriestichting, die zich tot taak zal gesteld zien, samen met bet gemeen tebestuur een oplossing te vinden voor diverse vraagstukken, welke hier zo dadelijk aan de orde zullen komen. Leidraad daarbij zal kunnen zijn het binnenkort te verwachten in dustrierapport van het E.T.L Wat de kosten van de beoogde stichting betreft, die aanvankelijk be scheiden van opzet is gedacht, gaan de gedachten er naar uit, dat deze worden gedekt ui', bedragen volgens bepaalde normen vastgesteld; bijdra gen van ter plaatse gevestigde pro ductiebedrijven', die zich voor dt stichting willen interesseren er voorts uit een eventueel gemeente lijke subsidie. Het gemeentebestuur stelt zich thans voor zeer binnenkort een aantal personen uit te nodigen en dergelijke stichting in het leven te roepen en daarvan voorlopig het bestuur te vovmen. Alhoewel de stichting van een in dustrieflat ongetwijfeld grote moei lijkheden zal opleveren, wil het ge- meentebestuur de mogelijkheid daar van overwegen. Blijkt, na onderzoek, dat deze mo- als eerste hypotheek verstrekt, door de institutionele beleggers en 20 wordt als tweede hypotheek gefour neerd door de Herstelbank. Welke zijn dan.de kosten? Van deskundigt zijde is genoemd een bedrag vax f 150.— per M2. Ech ter meent men dat dit bedrag, cor responderend met het index cijfer 330, is te verlagen tot 340 of 350. Voor Alphen zou d 't neerkomen op een bedrag van f 120.per M2. Niet-collectieve huisvesting komt heden en dage in Rotterdam neer op een bedrag van circa f 320,pei M2. Het hiermee corresponderend bedrag voor Alphei, zou f 270 bedragen. De huurprijs in Alphen zou per jaar f 10.per M2 bedragen. Voor Rot terdam is dit f 15.Het betref-, hier uiteraard een ruwe schatting, dip ech ter wel aan de veilige kant is gehou* den. Aan de hand van deze bedragen kan thans echter aan ieder belang hebbende bij benadering wel nagaan, welke de jaarlijkse kosten aan huur zouden zyn voor uitbreiding of nieu we vestiging. Aanleg van een industrieweg. Hierna werd door ir. Waardenburg, de directeur van gemeentewerken aan de hand van het nieuw ontwor pen uitbreidingsplan nog een nadere toelichting gegtven op de industriële plannen in het gedeelte West. Aan- gepeven werd, hoe het gcmaer.tebe- stuur zich voorstelt reeds op zeer korte termijn te komen tot openleg ging .van een belangrijk gedeelte van dit nieuwe industrieterrein door de aanleg van een industrieweg. Deze industrieweg xs gedacht ongeveex in het verlengde van de geprojecteerde toegangsweg tot ae nieuwe Rijnbrug en zal voorts aansluiting geven op de reeds aangelegde, dan wel aan te leg gen wegen ten Noorden en en Zui den daarvan. Uit deze toelichting blijkt, dat wanneer die weg straks zal zijn aangelegd er inderdaad zeer behoorlijke en ruime gelegenheii zal zijn voor de vestiging van verschil lende bedrijven in deze omgeving. Is een tweede uitgang; nodig? Men schrijft ons: Ofschoon he. laatste half jahr wat minder, toch hoort hoort men nog herhaaldelijk klachten van het rei zend publiek met betrekking tot over bodig en hinderlijk lang wachten bij het verlaten van het stationsempla cement en het passeren van de enige controle bij de uitgang. Naar aanleiding hiervan hebben wij ons in verbinding gesteld met de des betreffende autoriteiten en zijn in de gelegenheid geweest eten indruk te krijgen van de werkelijke situatie. Het is voor een ieder begrijpelijk, dat toen voorheen de treinen om de twee uren aan het Alphense station aankwamen, noodzakelijkerwijze meer reizigers gelijktijdig het station betraden, dan wanneer het reizigers vervoer verdeeld kan worden over meerdere treinen, zoals dat thans het laatste halfjaar op het traject Leiden —Utrecht en Alphen a. d. RijnGou da het geval L. Het lijkt nu een heel gezicht als er uit drie richtingen de treinen binnenkomen, om een stroom van reizigers alhier af te leveren. Maar beziet men de zaait objectief, dan is het ook duidelijk, dat de rei zigers van de Boskoper praktisch de controle gepasseerd zijn, als de Leid- se binnenkomt. Ook de reizigers van deze trein hebben de controle gro tendeels gepasseerd, als de trein uit Utrecht arriveert. Geaurendj de ochtenduren is de stroom van reizigers uit alle drie richtingen die Alphen aan de Rijn binnenkomt, aanmerkelijk kleiner dan het aantal dat deze gemeente verlaat. Daar is dus geen moeilijk heid. Die moet, als er inderdaad van moeilijkheid gesproken mag en kan worden, gezocht worden bij de trein waarmede dezj grote stroom, groten deels houders van abonnementskaar ten, naar Alphen weer terugkomt. Hiervoor komt in aanmerking de trein welke te 16.59 uur aan het sta tion arriveert uit Leiden en die wel ke te 17.01 uu. uit de riching Woer den komt tde diesel uit Gouda komt reeds om 16.58 aan). De reizigers van deze treinen zijn voor 4/5 houders van weekkaarten en van abonnemen ten. Veel moeite en oponthoud onder vinden deze bij dt controle niet. Het vertonen en afgeven van kaarten be hoeft praktisch geen stagnatie te ge ven. Zouden de treinen uit Leiden en Utrecht gelijktijdig aankomen, dan nog\ zijn alle reizigers binnen twee minuten de uitgang gepasseerd. En als men ,>erekent, dat er met bei de treinen dagelijks ongeveer 150 175 reizigers meekomen, die alle in enkele minuten buiten het domein van de Nederlandse spoorwegen ko men te staan, onder het wakend oog van slechts één controleur, dan be hoeft toch, dunkt ons, niemand zich hierover te beklagen. Er zal dan wel van enige overdrijving sprake zijn. De directie van de Nederl. Spoorwe gen zal dan ook voorlopig zeker niet overgaan om een tweede uitgang in te stellen, wijl zij de klacht volkomen ongemotiveerd acht. Iets langer evenwel moeten de rei zigers wachten, die een rijwiel in de loods van de spoorwegen stallen en dat vervoermiddel bij hun aankomst weer nodig hebben. Deze moeten op ontvangstname wachten tot de con- troleur de reizigers zonder rijwiel heeft laten passeren. Zouden dezen i hun rijwiel dadelijk in ontvangst kun nen nemen, dan nog zouden zij ge- nooazaakt zijn te wachten tot de an dere groep geloodst is. En zou nu dit I ene geval rechtvaardigen de in j dienststelling van een speciale man voor de rijwielen of een tweede uit- j gang? Stellig nietl Een weinig ge-1 duld van het publiek mogen toch ook j overheidsinstanties verwachten. Be grip voor de grote moeilijkheden in de personeelsbezetting zal wel in staat zijn om veel te verdragen. Als we j zien, hoe één man zich inspant niet één keer, maar telkens als de treinen aankomen, om drie treinen te bedie nen bij in- en uitladen, dan hebben wy er heus wel voor over om des- j noods drie minuten te wachten. On tevredenheid van de reizigers leidt, dunkt ons, ertoe, dat men moeilijk heden ziet, die er niet zijn. ALKEMADE Huish. cursus. Vrijdagmiddag 2 uur werd in het meisjes-clubhuis de laatste les gegeven van de cursus in huish. voorlichting. Deze sluiting droeg een enigszins officieel karak ter. Hierbij waren n.L tegenwoordig kap. A. J. Hartog, de burgemeester, de heer P. H. v. d. Bosch, chef sociale zaken ter gemeentesecretarie, de he- EEN WEEK HEEFT Oomke Nelis. We hebben oomke Ne is hij ze. „D°ie touwkes uit Brabant met zijn echt- terin kunnen nog zat vie- genote op bezoek gehad. Vorige week kondigde hij per brief zijn komst aan en deed mededeling van het feit. dat hij er zich op verheugde weer eens ge zellig te kunnen kletsen. Aan dit- laatste heeft hij inderdaad zijn hart op gehaald. Oomke wordt oud ën heeft het zelfs koud, wanneer hij in bed ligt. Met dit onderwerp hebben we drie uur zoek- gebracht. Tenslotte stelden wij voor een e'.ectrische deken te kopen, maar tante was bang voor kort sluiting en oomke wilde niet tussen de elementen slapen. Omdat je nu eenmaal niet de hele dag in huis kan zitten, sloegen wij' \oor een bezoek te bren gen aan een of ander mu seum. „Dat neefke van ons denkt geieuf ik dat v/e het in d'n bol hebben gekregen!", merkte oom ke lachend op. „Het mu seumen hij keek ons .ere geringschatttend aan. Op de gang vertelde hij 'even later, dat hij een ander plan had. We moes ten samen de stad ingaan en de vrouw thuis laten. Anders mochten we nog niet eens een borrelke vat- ren". meende oomke. Voor het naar huis gaan, koch ten we nog een zakje pa tates frites omdat tante ..We hebben gisteren der tig verdachten gearres teerd en vier en twintig hebben er reeds bekend!" .Nog nfet! In Sydney werd een anders zou ruiken, waar schilder;jententoonsteling we het grootste deel van de middag hadden doo"- gebracht. „Tjonge tjong". gehouden waarvan het beste werk bekroond zou worden. Vijf minuten voor zei oomke 's avonds, „wat do opening kwam een ze- Artistiek. De oude Franse roman cier Roland Dorge'.es was onlangs enkele weken de gast van een jonge compo nist. Toen hij weer in zijn woonplaats teruggekeerd was. kwam een leger joui- r.alisten zijn mening vra gen over het jeugdige wonder. „Ja", zei Dor ge "es. ..veel is er over die jonge kerol niet te vertellen. Van mu ziek heeft hij niet zo erg veel verstand. Het enige dat me opgevallen is. kan ik heel kort formuleren. Hij schijnt bijna nooit naar een kapper te gaan en verde- trekt hij tweemaal per dag een vuil over hemd aan." ren N. Bakker Jacz. en N. J. Riet broek, zijnde de voorlopige commis sie ter voorbereiding van de Stich ting Soc. Gezinszorg, en voorts het bestuur der K.A.V. Door mej. G. v. Leeuwen weid een kort openings- en welkomstwoord gesproken. De reden dezer bijeenkomst, aldus spr., is te tonen, wat o.l.v. mej. Ravens- horst is gepresteerd. Het zelf ver vaardigen van een matras b.v. geeft zeer zeker een besparing van ruim t 50.—. Met een woord van dank, werd door een der cursisten een blijk van herinnering aangeboden. Mej. Ravenshorst sprak daarbij nog de wens uit, gaarne nogmaals zo een cursus te organiseren. De belangstel ling hiervoor is zelfs groot te noe men. Want naast de 44 aanvragen uit Roelofarendsveen, zijn er ook nog velen uit Oude-, Nieuwe- en Rüp- wetering. Na het ronddienen der thee werd he? woord gevoerd door kap. Hartog, die er op wees, dat een nauw contact met de soc. werkster van veel nut kan zijn. Met een hu moristisch woord richtte de burge meester zich hierna tot de cursisten en de leiding. Een der cursisten sprak namens allen nog een kort woord van dank tot de lerares, waar na men met een gezamenlijke rond gang het gepresteerde werk bezich tigde. Hieruit blee! dat door allen 3 matras-delen met peluws of kus sens was vervaardigd. BOSKOOP K.V.P.-Meningspeilixxg. De &id. Boskoop hield Vrijdagavond een ledenvergadering, met als voor naamste agendapunt: „Eerste Me ningspeiling in de K.V.P. De gewo ne agendapunten werden vlot afge werkt. Bij de behandeling van de eerste vraag der meningspeiling bleekj dat Kinderbijslag voor zelf standigen voorrang had op volks huisvesting, aangezien de -kinder bijslag meer speciaal door de K.V.P. wordt voorgestaan en de volkshuis vesting dus woningbouw door alle partijen, waardoor dus voor de K.V.P. het zwaartepunt bij de kin derbijslag ligt. Bij de twèede vraag kwam natuurlijk Wederopbouw- en Volkshuisvesting als voornaamste punt, aangevuld met: „speciale aan dacht voor de huwenden". Vervol gens actieve jeugd-politiek, Benelux politiek en sociale en economische oolitiek. Het is ten zeerste te be treuren, dat weer zo weinig leden met het bestuur medewerken. Door met ter vergadering te komen, kan men immers niet daadwerkelijk me dewerken met de acties in en door de K.V.P. (waar deze meningspei ling er een van is) en er dus ook zijn invloed niet op uitoefenen. De aanwezigen hadden bij de menings peiling blijkbaar al hun kruit ver schoten, zodat van de rondvraag geen gebruik werd gemaakt ep de voorzitter deze vergadering tijdig op de gebruikelijke wijze kon sluiten. laten die mensen hier zich toch beetnemen. Van middag hebben we een zakske snoep gekocht en ik laat mien kop d'r afhalen, als het geen gewone aard appels waren!" Grapje uit Berliju. In Berlijn doen tegén- woordig allerjei g-apjes sterling, de ronde. Zo werd or kort geleden verteld, dat de chef van de Russische geheime polit'e naar Mos- kere William Dobell aan rennen met onder zijn arm een olieverfschilderij tje, dat nog kletsnat was. Twee dagen later werd hij met algemene stemmen uitge roepen tot winnaar en op zijn gemak wandelde Wil liam naar huis. Zonder schilderij, maar met de hoofdprijs van 500 pond Achterlijk. In een bos od het eiland kou werd ontboden." Daar Ivojima wandelden twee aangekomen, ve-d hij door Amerikaanse soldgten. Sta"in in hoogst eigen oer- Plotseling sprong er een soon ontvangen, die hem gewapende Japanner uit toeschreeuwde: „Ze heb ben mijn rouden horloge gestolen. Binnen twee la gen moet je het mij terug brengen anders ben je nog riet gelukkig." de struiken te voorschijn, die riep: „Handen om hoog! jullie zijn mijn ge vangenen." Bent U niet helemaal lekker?" vroeg een van de begon direct met het on derzoek. De volgende mor gen. heel vroeg werd hij ten- door Stalin opgebeld. „Zeg En zo gebeurde het. Na beste kerel", zei deze, De politie-chef beloofde Amerikanen, zijn best. te zullen doen en ..Oorlog is oorlog", klonk enkele borrelkes bedacht oomke, dat hij nog een paar onderbroeken wilde kocen op de uitverkoop. A leen de kleine maten ..zoek maar niet langer, hei, horloge is terecht!" „Maar dat kan niet waar zijn", stame'de de chef van de geheime politie. het antwoord. „En de oorlog is al drie jaar afgelopen", hernam de Amerikaan. „Hoe bestaat het", zei de Japanner. „Daar zit ik nu al zo lang op te wachten en U bent ae eerste, die het mij vertelt!" Gelijk had ie. In de smalle straten van onze stad ondervindt de tram dikwijls oponthoud door het feit. dat men auto's op de tramrai's par keert. Een dezer dagen had het oponthoud echter een andere oorzaak. Een melkboer reed kampjes op de trambaan en deed net, of hij de luid bellende tram achter zijn karretje niet bemerkte. „Hei", riep de bestuur der. ..kun je niet op zij gaan?'* „Ik wei", antwoordde de melkboer, „maar jij niet!" Het kleine verschil. Een Duitser, die van de Oostelijke naar de Weste lijke sector van Berlijn vluchtte, vertelde aan een buitenlander zijn indruk ken. „En wat de voedse"voor ziening betreft", zo zeide hij. .hierin bestaat tussen beide sectoren maar een klein verschil. In de Wes telijke sector leeft men van de luchtbrug en in de Oos telijke van de lucht alleer.. KOUDEKERK Aanrijding Toen de heer Blaau- wendraad met zijn Austin van de Dorpsstraat een wielrijder wilde pas seren, moest hij krachtig remmen voor een teggen'igger, met het ge volg dat zijn wagen een kwart slag naar links draaide en in de flank van de tegenligger reed. De Austin werd aan de voorzijde ernstig schadigd en is door een kraanwagen weggesleept. Distributie-dienst. De uitreik- post van de distributiedienst is met ingang van 1 Februari 1949 ver plaatst van lokaal Wille naar Café T. de Bruin, Dorpsstraat A 86. Geopend voor het publiek elke Woensdag van 13 uur n.m. ROELOFARENDSVEEN Concertuitvoering „Vox Laeta". De sinds enkele jaren bestaande Gem. Zangver. „Vox Laeta" heeft, mede dank zij haar directeur de heer Toon Vranken, een zeer goede naam gekregen. Met groot succes heeft zij reeds verschillende malen aan een zang-concours deelgenomen. Hier door is ook de jaarlijkse uitvoering voor de inwoners van Roelofarends veen een graag gehoorde uitvoering geworden. Met verwijzing naar de advertentie in dit blad, kunnen wij ook nu weer het programma ten volle aanbevelen. „Vox Laeta" o.Lv. Toon Vranken zal met solistische me dewerking van Maria van Uden, so praan, Emile Linsen, bariton en de pianist J. v. d. Meer o.a. uitvoeren fragmenten voor koor en soli uit „Die Schöpfung". Soli en duetten uit opera's van Mozart, Verdi, Puc cini e.a. Aetherklanken ZONDAG HILVERSUM I, 301 meter. 8.00 Nieuws. 8.15 Suite voor fluit en strijkork/est. 9.30 Nieuws. 9.45 Jo Vincent, sopraan. 9.55 Inleiding Hoogmis. 10.00 Plechtige Hoogxxxis in het Oekrains Priester-Seminarie te Culemborg volgens de Byzantijnse ritus. 11.40 Pianoconcert van Mozart. 12.15 Apologie. 12.40 Lunchconcert oor Orkest zonder Naam. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws, aansluitend Kat. Nieuws en boekennieuws. 13.50 Buffalo Bill^ 14.05 Vioolrecital door Herm. Krebbers. 14.30 Cosi Fan Tut te, opera van Mozart. 15.40 Mechani satie in de landbouw. 16.10 Sport- reportage. 16.25 Vespers. 18.30 Prog'. Ned. Strijdkrachten. 19.30 Nieuws. 19.50 In het boeckhuijs. 20.05 De ge wone man. 20.12 Uit en thuis. 23.00 Nieuws. 23.15 Het Londens Philh. Orkest HILVERSUM II. 415 meter. 8.00 Nieuws. 8.18 Ein Sommernachts- traum. 8.30 Vpor de tuin. 8.40 Bar- cai'ole. 9.12 Sportmed. 9.15 Men vraagt en wij draaien. 12.00 Aan boord van s.s. Bonaventura. 12.40 Klein vrouwenkoor. 13 00 Nieuws. 13.15 Gram. muziek. 13.20 Les gars de Paris. 13.50 Even afrekenen, he ren! 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Con certgebouw orkest. 16.30 Avro's sportrtvue. 17.30 Ome Keesje. 17.50 Sport. 18.00 Nieuws. 18.15 Wim Ibo's cabaret. 19.30 Paul Godwin en Be- r.edikt Silberman. 20.00 Nieuws. 20.05 Reporta^edienst. 20.15 Komische opera. 21.00 Beau Geste. 22.05 De speeldoos. 23.00 Nieuws. 23.15 Radio Dansorkest. 23.45 Lucienne Boyer. MAANDAG HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochi. gymn. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 9.15 Och tendbezoek bij jonge zieken. 9.30 Harmoniemuziek. 11.00 Rococo-varia- ties. 12.20 Van oude en nieuwe schrij vers. 11.40 Zangrecital 12.10 Lunch- Xlanken. 12.33 NCRV koor. 13.00 Nieuws. 13.15 Dolf v. d. Linden. 14.00 Schoolradio. 14.35 Bekende opera selecties. 16.45 Londens Philh. Or kest. 17.00 Kleuterklokje. 17.15 Pop. Orgelbespeling. 18.00 Pianoduo De RaafSchutte. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Progr. Ned. Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Boekbespreking, zie verder onderstaand Nationaal pro gramma. HILVERSUM n. 415 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. muziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Ochtendvaria. 9.00 Pia noconcert. 10.15 Arbeidsvitaminen. 11.00 Op de uitkijk. 11.15 Orgelcon cert. 12.00 De Papavers. 12.38 Trio Melodia. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. muziek. 13.20 Skymasters. 14.00 Wat gaat er om in de wereld. 14.15 So listenconcert. 15.00 Bonbonniere. 16.00 Matrozenkoor. 16.35 Kinder koor. 16.45 Musicalender. 17.45 Nieu we aanwinsten. 18.00 Nieuws. 18.30 Radio Filmkrant. 19.30 Kamermuziek NATIONAAL PROGRAMMA OVER BEIDE ZENDERS 20.00 Nieuws. 20.05 Wie in Januari geboron is21.00 Radio Philh. Orkest o. 1. v. Albert van Raalte. 21.45 Toespra^i" door Jkvr. mr. C. W. I. Wttcwaal van Stoetwegen. 22.00 Nederlandse liederen te zingen door „Cantus Populorum". 22.20 Klank beeld,ie over H. K. H. Prinses Bea trix. 22.40 De Romancei-s o. 1. v. Ge rard v. Krevelen. 23.00 Nieuws. 23.15 Nederland in lied en dans. Is Uw Radio defect? BEL 2424« D« Radio-Technische Dienst I.E.M.C.O. H.V.. Nieuwe Rijn *2 repareert vlug, betrouwbaar en vak' kundig LEIDERDORP Ziekenfonds. De penn., de heer L, van Egmond, bracht fin. verslag uit. Het afgelopen jaar is ongunstig geweest; ontvangsten 1954.23, uit gaven 7419.71. De reserves zijn te ruggelopen tot 1731.78. De heer M. Moraal bracht controle-verslag uit. Tot kasnazieners werden benoemd de heren G. Anker, A. Cats en B. v. d. Vecht. De aftr. bestuursleden werden herkozen. In de vacature G. Anker (wegens bedanken) werd gekozen de heer M. Moraal. Aan de heer Anker, die 28 jaar in het bestuur zitting had, werd dank gebracht. Het voorstel een toeslag van 10 ct. pér lid per wëek te heffen werd, na enige bespreking, aangenomen met alg. st. Bij de rond vraag werden nog enige mededelin gen gedaan betreffende dc viering van het 55-jarig bestaan van het fonds,vorig jaar. DE VACANTXE VAN 32) „Stuur om de lij'kauto. Breng haar naar de begrafenisondernemer. Daar tref ik je wel weer." Hij keerde zich om en verwijderde zich met Arthur. Ze stapten in hun auto en reden weg, tot ze op de plek kwamen, waar Alfred twee auto's met verslaggevers in bedwang hield. Amur week: va de weg af en reed door het struikgewas heen, om hen te passeren. En Dupuy boog zich uit de wagen en riep. „Laat hen nu maar naar boven, Alfred. Er be vindt zich een vermoorde \rouw in die auto. Ze hebben het recht, er bij te zün!" En toen de wagens met de kran tenmensen de heuvel opreden, liet hij Arthur stoppen en riep Queyrat bij zich. „Alfred," zei hij, „Ik za! in de stad te vinden zijn bij de begrafenis ondernemer. Kom daar ook heen, zo dra je dat meisje van Tenant ge sproken hebt." „Best," zei Alfred. „Dokter Metton is op weg hierheen. Ik heb hem een poosje geleden opgebeld." „Goed, dan zullen we naar hem uitkijken." Ze vervolgden hun weg. En toen ze op de hoofdweg aankwamen, wees Dupuy op een naderende auto en riep bevelend: „Stoppen! Daar heb ben we Metton!" Doktef Metton stapte uit, om 'met hen te praten. Ziin toon klonk bijna eerbiedig. „U 1 I t volkomen gelijk gehad, inspecteur!" zei hij. „Een ver^ovingsmidde! in hem ge vonden?" vroeg Dupuy. „Gas in zijn longen," verklaarde de geneesheer. „En hij is ergens mee verdoofd. Denkelijk met chloral, maar ik heb ook morphine gevonden. Ik ben geen deskundige op dat ge bied. We hebben er hier in de buurt niet veel mee te maken. Maar toen u me eenmaal verteld had waarnaar ik kyken moest Duouy viel hem in de rede met 'n hoofdknikje en zei: „Ze hebben daar uit die leicroeve een vrouw opge haald, dokter. Ze is dood. Ik zou Traag weten, hoe ze vermoord is. En ik ben er ook benieuwd naar of ze óók choral of morphine gehad heeft. U kunt me bij Banion de begrafenis ondernemer, vinden." Toen ze even later verder reden, tikte Dupuy Arthur op zijn arm en zei: „Daar is een benzinepomp, jon gen, stop even. Er is allicht een te lefoon. Bel Parijs op. Vraag, of ze eens nazoeken, of die Robert Fline soms ook chloral of een ander ver dovingsmiddel ingekregen heeft." Arthur gehoorzaamde en Dupuy bleef met gesloten ogen in de auto wachten. Zodoende zag hij de wagen niet, waarin Danet achter het stuur in vMegende vaart voorbij rende. HOOFDSTUK XI. Arhur kwam van de telefoon terug. „Ze zullen het nagaan," zei hij kort af. Hij zette de auto in beweeing en vroeg toen: „Waarom wilt u dat we ten, mijnheer Dupuy?" „Ik veronderstel, dat hij zich door Fbne met een vliegtuig naar nier heeft laten brengen en in de morgen weer naar Parijs terug, Hij zou, om jetj te noemen, Fline een glas met chiora1 of zo kunnen gegeven heb ben. Fline zou dan oogesteven ziin en, eepmaal in de lucht gekomen, on wel zijn geworden en omlaag ge- sloit. Dan kon hy natuurlijk niet als geuige geroepen worden... „Dat is afschuwelijk," riep Arthur uit „Dat weet ik ook," meende Dupuy. „Maar wie heeft dat gedaan, mijn heer Dupuy?" drong Arthur bij hern aan. „Wie heeft u op het oog?" „Och, laat me met rust." zei Du puy kribbig en sprak geen woord meer, voordat ze bijna aan hun JjoI waren. Toen eerst deed hij zijn mond open. „Ga naar de gevangene Arthur," beval hij. „We zullen nu wel wat van Eonnet te weten komen, allieht genoeg, om in te zien, hoe we Sarton rnoeten aanpakken." „Er is iets gebeurd op hun tocht, toen ze Vrijdagavond hierheen icva- men," meende Arthur. „Maar het rechte weet ik er niet van." Dupuy antwoordde kortweg: „Het was een list, een schijnbeweging, een opzettelijke poging tot misleiding." „Hoe komt u daaraan?" „Omdat Sarton zelf aan Bonnet be volen heeft, hem een klap op zijn hoofd te geven." „Dat is juist," beaamde Ar'.hur. „Dat was dus met de bedoeling Sar ton ook voor een slachtoffer te doen doorgaan. Denkt u dan dat hij..,.' „Ik denk," antwoordde Dupuy grimmig, „dat iemand Sarton a s stroopop heeft gebruikt. Sarton is een schurk, Arthur. AUiid geweest in het kle'ne dan altijd. Je hebt Lacombre hii de groeven immers wel huren vertellen, dat Laforge een klacht tegen hem bij het bestuur van de Efxecenbeurs heeft ingediend?" „Dus u verondersteld, dat Sarton pxobeerde Lofm-ge te bedriegen er. weteno dat hij ontdekt zou worden, die oude man heeft vermoord?" „Laforge heeft die klacht gisteren persoonlijk Ingediend," zei Dupuy geheimzinnig.4„Hoe kon hij dat doen, „Dood?" vroeg Bonnet met inge houden adem. „Ja, dood." Hij loosde een diepe zucht en trilde als een aangeschoten dier. Hij sloeg de handen voor het gelaat en als Sarton hem Vrijdag vermoordzonk op zijn brits terug. Dupuy voeg- had?" Ze hie'den stil voor de achter het gerechtsgebouw gelegen gevange nis. En toen ze binnen waren, wer den ze bij Bonnet toegelaten. Zo vonden de grote kerel op de brits van zijn cel met het hodfd in de handen gezeten. Hij keek niet op, toen hij hun voetstappen hoorde na deren. De cipier, die Arhur, kende liet hen alleen en Dupuy zei vrien delijk: „Zo, Bonnet!" Deze kwam overeind en stond langzaam op. Hij scheen "hem te her kennen. „Ja, ik ken u wel, mijnheer," mompelde hij. „U hebt me beloofd, bericht te sturen, als mijn vrouw ge vonden was." „Zeker, Bonnet!" beaamde Dupuy. „En ze is gevonden." „Waar is ze dan, mijnheer?" Onmeedogend antwoordde Dupuy: „De coupé lag in het water van de leigroeve. We hebben de waven van daag gelicht. Ze'is vermoord en in die coupé vastgebonden aan het stuurwiel, voordat de wagen over de stuurwiel in het water gereden is." de er ruw aan toe: „Ik denk, dat jij haar vermoord hebt, Bonnet, net zo- a's je getracht hebt, Sarton te ver moorden." „Dat heb ik niet gedaan, mijnheer," verweerde Bonnet zich driftig. „Dat heb ik niet gedaan!" „Maar mijnheer Sarton zegt van wel! Hij beweert, dat je hem hebt willen vermoorden. Omdat hij je vrouw Indertijd beledigd heeft." „Neen, mijnheer, ik heb het niet ;edaan!" „Maar je hebt het niet alleen ge daan," zei Dupuy onverbiddelijk „Je hac^ het niet alleen kunnen doen. Wie is je medeplichtige?" „Dood? Is ze dood?", herhaalde bonnet voor zich heen mompe'ena. „Natuurlijk," hield Dupuy vol. „Jij hebt haar immers vermoord!" „Neen, mijnheer! Neen!" „Heeft Sarton het dan gedaan? Was dat soms de reden, dat jij ge probeerd hebt (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 7