Klachten over trage woningbouw Benauwde doorgang van dorpskom wordt overzichtelijker Pleidooi voor nood-woningen 2ATP. ?9 [ANUARI 1949 DE LBIDSE COURANT PAGINA 3 GEMEENTERAAD VAN KATWIJK Gisteravond kwam de raad in ver gadering bijeen. Afwezig de heren v. d. Bent en Ouwerling. Ingekomen is een rapport va de commissie tol ex ploitatie van het strand. Dit rapport zal. mede op verzoek van mr. v. d. Plas, in de eerstvolgende raadszitting, 3de of 4de week van Febr. in behan- ling worden genomen. Dan deelde de voorz. mede, clat per 31 Dec. 1.1. de bevolking van Katwijk bestond uit 20718 personen. Een voorstel tot verhuren van grond aan de .V. Visserijmaatschap pij „Inaulinde" betreft de grond, on langs door de gemeente aangekocht van Rijnland, dat bestemd is tot het mal?en ener berghaven, groot 1.80 H.Am te verhuren voor 1949 met een rnlfcand' opzegging, huur 18.per maand. Na enkele opmerkingen van .rraadsleden, en een wijziging in de re dactie na een opmerking van mr. v. d. Plas. wordt ook dit voorstel goed gekeurd. Punt 5 is een voorstel tot het in eigendom overnemen van het Rijk van de noodwoningen op het St. An- dreasplein. liet betreft 'n voormalige Duitse barak, later ingericht voor huisvesting van een aantal gezinnen. Na enige toelichting door de voorz. gaan de leden met het voorstel ac- coord. Voorstel- om de onteigening te ver zoeken van enkele percelen grond aan de Noord-Boulevard. Nagenoeg alle terreinen en opstallen in het af- braakgebied werden in 1944 gevor- d—Onlangs is gebleken, dat ver zuimd was een tweetal aan de Bou- leva -d-Noordzijde gelegen onbë- bouwde terreinen in deze vordering te betrekken. Het betreft de percelen van de Erven Broeksmit en dc heer P. E. R. Trousselot. Met de eigenaars is contact opgenomen en het Ministe rie van Wederopbouw ingeschakeld om te bevorderen dat de omschreven percelen aan da gemeente in eigen dom kunnen overgaan. Hoewel de eigenaars wel bereid zijn om langs minnelijke weg de gronden in eigen dom over te dragen werd het om re denen van forme'e aard toch ge wenst geacht een onteigening uit te lokken. Dus is het nodig dat de raad hiertoe besluit, waartoe z.h.st. wordt b-loten. Dading met Schaap. Voorstel tot het aangaan van een dading met J. Schaap. Dit oetref. een vrij oude kwestie tussen de gemeente en Schaap. en W. stellen thans voor aan Schaap te betalen f 17S2.20 plus rente ad 5 pet. vanaf 2*- Sept. 1946. Mr. d. Plas acht deze loop van zaken een fout van het gemeen tebestuur, wa:vmede nog andert le den het eens zijn. De voorz. licht nog toe, dat gecorrespondeerd is met Pachtkamer. Bedrijfsschap voor Sier- teeltproducter, maar kan toch niet ontkomen aan de opinie van sommige leden dat de leden vroeger anders zijn voorgelicht door B. en W. en dat er schuld is bij he* gemeentebestuur. Schaap heeft zich trouwens met dit voorstel nog niet accoord verklaard. Wie zal de re-htskosten betalen, en hoeveel zijn deze? was de vraag van Mr. v. d. Plas. De raad kwam dit laatste nog niet te horen, maar het voorstel werd uiteindelijk aangeno men. Dan kwam de hoofdschotel: behan deling van de bedrjjfsbegrotingen on de gemeentebegroting voor de dienst 1949. Teleurstelling in de woning bouw. De heer N. J. van Duyvenbode (C.H.) opent de algemene be schouwingen en noemt als een der grootste zorgen in het gemeentebe leid de Volkshuisvesting. In 1343 is met de woningbouw een bedroevend -■ echec geleden. Groepen woningen die 5 tot 7 maanden geleden waren aanbesteed, waren nog niet in aan bouw. Montagebouw zal vermoede lijk vlugger gaan maar spr. wenst geen verdere montagebouw, zulks is voor de Nederl. bouwnijverheid een grote teleurstelling. Wat betreft tuinbonwgrond zegt. spr. dat Katwijk geen tuinbouwgronden meer gemist kunnen worden. We zullen dus om bouwgronden bij Defensie terecht moeten komen en stappen doen in deze richting is nodig, zeer nodig. Er moet meer animo bijge bracht worden om aan de Boulevard te bouwen. Ten opzichte van het ter rein voor de berghaven moet de hand aan d"e ploeg geslagen worden, om te bewerken dat ook de zeeha ven spoedig tot stand komt. De Zondagsrust. De heer C. v. d. Plas (C.H.) vragt namens zijn fractie bevordering der Zondagsrust in Katwijk. Tot heden is men hierin teleurgesteld. Dan wijst spr. op de wenselijkheid van georganiseerd overleg. Hoewel be kend is, dat B. en *W. hiertegenover niet afkerig staan, wil spr. straks met een motie komen ten aanzien van het georganiseerd overleg. Mr. J. v. d. Plas vindt het een ver blijdend iets, dat B. en W. voor het nieuwe dienstjaar met een sluitende begroting hebben kunnen komen. Spr. stemt in met wat de heer C. v. u d. Plas zeide ten opzichte der Zon dagsheiliging. Er zijn ook nog ver slechteringen; spr. noemt b.v. de standplaatsen voor verkoop van „ijsies"; vervolgens de slechte toe stand aan de Voorstraat te Katwijk aan Zee en wat daarmee in verband staat: de eerbaarheid. Spr. vraagt di rect ingrijpen in zulke toestanden. Men moet alles doen om uitwassen te beteugelen. Spr. hoopt dat het be stuur der Amb. school zal besluiten de Ambachtsschool te maken tot een Christelijke dito. De kosten der O.L. School zijn.oneerlijk laag. Spr. noemt hiervoor meerdere redenen. Op de wens om het georganiseerd overleg in te stellen heeft spr. steeds de aan dacht gevestigd. De heer Scheerens (P,v.d.A.) spreekt zijn blijdschap uit over het gezonde karakter dat de gemeente begroting draagt. Een doelbewust woningbouwbeleid heeft tot heden hier ontbroken. Spr. hoopt op beterschap. Van belang zal zijn als er een aantal duplex- wonmgen kunnen tot stand komen. Montagebouw zal volgens spr. geen schade doen aan de gewone bouw. De 130 montagewoningen gaan bui ten het gewone bouwvolume om. Spr. hoopte, dat in 1948 daaraan be gonnen zou zijn. Ook dat is niet be waarheid. Vervolgens spreekt de heer Scheerens over de industriali satie. De heer J. v. Rijn (C.H.) vraagt voor drie punten volle andacht: in stellen van een financiële commis sie, verder consolidatie van de schulden, en plannen tot stichting van Middelbaar en (of) Hoger On derwijsinrichtingen in de gemeente en dan op Protestants Christelijke grondslag. Spr. licht deze punten uitvoerig toe De heer A. Wassenaar )A.R.) pleit voor etage-woningen. Beantwoording van de „waslijst". De voorz. beantwoorde de spre kers. Bouwterrein voor arbeiderswo ningen is niet meer beschikbaar. We zullen dus bij Defensie terecht moeten komen. De Zondagsrust is een van de vele moeilijke vraag stukken. Er is niet één badplaats in Nederland, waar de Zondagsrust zo gediend wordt als in Katwijk. Een enkele ijscowagen kan men toch principieel niet beschouwen als verstoring van Zondagsrust. Een badplaats vereist toch iets. Er komt een nieuwe wet op de winkels'ui- ting. We zullen verstandig doen met af te wachten wat daar in staat alvo- rent beslissingen te nemen. Het ge organiseerd overleg zal spoedig wer kelijkheid worden in Katwijk. De opmerking van de bevoorrechting van het O onderwijs is niet juist. B er W zijn ten opzichte van het Bijz. Onderwijs steeds meegaande ge dweest. We hebben een zeer teleur stellend jaar achter de rug. Er is in 1948 raar huis gehouden met het bouwvo'ume. Spr. noemt enkele ge vallen. B en W zullen voor een ge deelte etagebouw bevorderen. De In- dustralisatie hangt samen met de ha venplannen. Er moeten bii de berg haven reserve-terreinen zijn. Na de grote bespreking met Fokker heeft zich geen aanbieding meer voorge daan. Spr. ziet in de iets verdere toekomst ongetwijfeld bouw van Middelbare of Hogere Onderwijsinrichtingen in Katwijk. Op heden gaan 72 jonge-1 gebed. lui naar andere plaatsen hiervoor waarvan 38 op de Ghr. H.B.S. te Lei den. De moties aangenomen. Dan wordt de motie van de heer van Duyvenbode in behandeling ge nomen: deze luidt: dc raad verzoekt B. en W. direct met het Dep. van Oorlog in overleg te treden, om in verband met het toenemend aantal inwoners gronden ten Zuiden van de Paklaan in eigendom te verkrijgen ter voorziening in het gebrek aan bouwgronden. En de motie van de heer C. v. d. Pias beoogt teleurstelling uit te spre ken over het nog niet aanwezige ge organiseerde over'eg, en spreekt de wens uit dat met spoed getracht zal worden hiertoe te geraken. Beide moties worden z. h. st. aan genomen. Na dupliek werden de begrotingen vastgesteld met de volgende cijfers: Electr. bedrijf: batig saldo 52.048. Grondbedrijf batig 6aldo 3025. Gasbedrijf 'batig 18.483.83, waterlei dingsbedrijf batig 6160.De ge meentebegroting sloot het een eind cijfer van 1.714.550.73. de kapitaal- dienst met het eindcijfer 608.222.98 en een batig slot van 181.856. De geschiedenis met het Nova-theater. Bij de rondvraag komt de bekende geschiedenis van het Nova-theater ter sprake. Ir. vorige vergadering is hierover al geboomd. Thans licht de voorzitterr toe, dat de Bioscoophou der zonder toestemming of goedkeu ring tot verbouw is overgegaan. B. en W. hebben gelast met de werk zaamheden te eindigen. De heren v. d. Luyt en v. d. Plas blijken het niet geheel eens te zijn met B. en W., maar de voorz. maakt ten slotte aan de discussies een einde. De heer Kor net mag niet doorgaan en wacht ver moedelijk nog een procesverbaal van het Rijkstoezicht. Herten in de duinen? De heer Scheerens vraagt of het B. en W. bekend is, dat de Directie der Waterleiding te Leiden voorne mens is, grote stukken duinterrein ten Zuiden van Katwijk af te zetten, z.g. tot het maken een een natuurre servaat, maar waarschijn'ijk voor jachtterrein voor de directie, die er herten enz. wil laten inbrengen. Spr. vraagt B. en W. of hiertegen niets te doen is. De voorz. zegt, dat aan 3. en W. reeds eerder te kennen is ge geven, dat de directie de „belangen van de Waterleiding van groter be lang aoht dan van de bevolking." Dan sluiting, na middernacht, met verenigen, doe*. betreurt het, dat wij niet de definitieve toezegging van deelneming in de kosten hebben. Wil wel zijn goedkeuring geven met voor behoud, totda'. de zekerheid ir ver kregen. De heer van der Hulst vraagt, of er wanneer net voorstel is aange nomen, een openbare aanbesteding komt. Voorz. antwoordt bevestigend. Het voorstel is aangenomen. Daarna kwamen enkele voorstel len aan de ordt. betrekking hebbende op het verstrekken van een geldle ning in verband met particuliere wo ningbouw, deelneming in het fonds voor ijsbestrijding, het sluiten van een brandverzekering t.b.v. de nieuwe Finse schoo verhuur van gemeente- woningen, 't aanschaffen van school- meubelen voor de openbare school, het ledigen van de rioolputten. Alle maal voorstellen, die voorzien in een bepaalde behoefte, welke dan ook werden aangenomen z. h. st. Met de I.K.I. en de nieuwe metaalwarenfa brlek Mobrero, een fabriek, welke erop ingesteld is massa-artikelen te maken, zoals bretelfournituren voor de textielindustrie, riemgespen voor de lederindustrie, scharnieren, klem men e.d., voor de meubelindustrie er welke gevestigd wordt aan de Rouw kooplaan, heeft de gemeente een overeenkomst afgesloten inzake de aanleg en het onderhoud van een groenstrook. Voor het oog, dat ook wat wil. Rondvraag. De heer Sirks kan in principe accoord gaan met het ambts gebed, allee., betrekt hij de formule ring in discussie. De heer Fortanier verzoekt het college van B. en W. om eens aandacht te besteden aan het achterste gedeelti van de Wijngaar denlaan. De heer van Dodeweeri' ver zoekt aan de ingang van wegen, waar in verschillende werkzaamheden plaats hebben, eer. bord te plaatsen, zodat men niet halverwege gekomen, terug moet keren. Voorz. zegt toe hierin verbetering aan te zullen bren gen. De heer van der Hulst komt te rug op de beplanting van de Rijndijk, nu het voorjaar alweer met rasse schreden nadert. Voorz. zegt toe de Rijkswaterstaat hierin nogmaals te kennen. GEMEENTERAAD VAN VOORSCHOTEN De gemeenteraad van Voorschoten i clusies kunnen B. en W. zich ook ge werd geopend met een nieuwjaars rede van de voorz., waaraan we de volgende cijfers ontlenen: Op 1 Jan. 1948 bedroeg het aantal inwoners 9293. In 1948 vestigden zich in de gemeente 789 personen, terwijl er 669 personen vertrokken. 275 kin deren werden geboren, terwijl 61 per sonen zijn overleden. De bevolking is derhalve toegenomen met 334 per sonen en bedroeg op 1 Januari 1949 9827 personen t.w. 4789 mannen en 4838 vrouwen. De omzetten van electriclteit en gas gingen ook in 1948 nog in stijgende lijn. In 1948 1.220.000 Kwh. (v.j. 1.190.000Kwh.) Gas in 1948 1.259.000 m3 (v.j. 1.05.000 m3) Ook van het ge meentelijk Badhuis is een intenser gebruik gemaakt. Bezoekers 1948 46.605 (44.663.). Op 1 Januari 1948 stondeh ingeschreven 275 aanvragen om woonruimte. Op 1 Januari 1919 364 aanvragen. In verband met de uitbreiding van het Marinekamp heeft de lijst van aanvragen var. de Marine een grote uitbreiding onder gaan- 1 Jan 1947 kwamen op de Ma- rinelijst 31 namen voor, op i Januari 1948 40 en op 1 Jan. 1949 99 namen. Het aantal samenwoningen werd in 1948 iets groter. Op 1 Jan. 1948 wa ren er 275 samenwoningen op 1 Jan. 1949 295. Een vermeerdering dus van 20 samenwoningen. In 1948 werden toegewezen 37 gehele woningen, waarvan 3 aan de Marine en 1 aan de industrie; 60 woninggedeelten, waarvan 6 aan Marine, 5 aan indu strie, 24 huwelijken en 7 alleenstaan den. In 14 gevallen werd toestemming verleend tot woningruil met gezin nen uit andere gemeenten. Namens de raacL dankte de heer Limburg de voorz. voor de goede wensen. De hond en zijn penning. Met de medeling van het college van B. en W„ aangaande het niet in voeren van een hondenpenning is de heer van der Hulst het niet eens. In een uitvoerig betoog bepleit spr. het nut van de penning en het voordeel er van om de eigenaar van de hond op te sporen, vfoorz. deelt mede, dat het invoeren van een penning niet thuis hoort in de politieverordening maar in de hondenbelasting-verorde ning en dat het euvel van loslopende honden er niet door wordt weggeno men. Over de hond en zijn penning ontspon zich een langgerekt debat. De heer van de Hulst kwam met een voorstel, wat Dij sommige leden bij val vond. B. en W. zullen de volgen de keer met 'n voorstel komen, waar in de hondenpenning verwerkt is. De normen voor armenzorg bedra gen voor het jaar 1949 f 19.00 per week voor een echtpaar (vorig jaar 18.00). De heer vergoeding is opge voerd tot een maximum van f 5.00 per week, voorheen was dit f 4.00 per week. De verkeersregeling in het dorp. Komt in behandeling het voorstel tot verbetering traverse bebouwde kom voor doorgaand verkeer. Het uit gebrachte advies ian de betreffende commissie is 22 December 1948 bin nengekomen.' Met de getrokken con- hcel verenigen. Alvorens de maat regelen te kunnen treffen, die nodig zijn, zal eerst volledig overeenstem' ming bereikt moeien worden me4 de provincie. Stappen hiertoe zijn reeds ondernomen. Het eerste overleg te de zer zake heef jeeds plaats gehad. Ten einde een en ander te kunnen ontr wikkelen is .iet nodig, dat de raad zich in beginsel omtrent eep ei an der uitspreekt. De voorgeste-de oplossing zal zeker tot 15 jaar voldoende zijn. De gere formeerde kerk, zal kunnen blijven staan. De toegangswegen worden aan beide zijden gewijzigd, wijziging in de spoorstrengeling, nieuwe verkeers heuvel aan d Wijngaardenlaan en tegelijkertijd aanleg voor een nieuwe wachtgelegenheid aan de Wijngaar denlaan, verplaatsing van de telefoon cel aan de Wijngaardenlaan. ver plaatsen van lanaarns. aanbrengen van troittoirs. wegmarkeringen en een schrikhek voor de openbare la gere school. Spoedig zullen wij een en ander met een copie van de tekening nader toelichten en verduidelijken. Diverse leden van de Raad maakten op of aanmerkingen aangaande het plan. De heer Sirks vond de oplossing aan de Zuidzijde geslaagd, de Noord zijde minder geslaagd. De heer Mooij vond het plan een grote verbetering, niet geheel afdoende omdat het maar voor 1015 jaar in de moeilijkheden voorziet. Maar hoe zijn de kosten? Voorz. deelt mede geen kostenbere kening te kunnen geven, maar t.z.t. komen B. en W. met voorstellen voor het beschikbaar stellen van gelden en dan is er altijd nog gelegenheid om aangaande de kosten te amende ren. De heer van Dodeweerd vraagt of het geen aanbeveling verdient de telefooncel gelijktijdig bij het wacht huisje te plaatsen. Voorz.: dit komt bij de uitvoering ter sprake. Voorts brengt spr. nog te berde, de over steekplaats voor rijwielen bij de Pa pelaan en de vluchtheuvel aan de Vink. Daarna werd het voorstel aan genomen. Nadere uitgewerkte voor stellen zullen naderhand worden in gediend. Restauratie gemeentetoren- De toren van de gemeente is door de tand des tijds danig aangetast. Het metselwerk is sterk aangetast, het muurwerk vertoont verticale scheu ren en de leibedekking van de spits verkeert in minder goede staat. De kosten, verbonden aan een algehele restauratie worden, met inbegrip van het honorarium van de architect en de bijkomende kosten, begroot op f 117.507. Aannemende, dat het rijk voor 55 procent in de kqsten zal wil len bijdragen f 64.628 en dat het aan deel van de provincie op 10 procent f 11.750k&u worden gesteld, zal de gemeente 't restant zijnde-35 pro cent of f 41.129.— uit eigen middelen moeten vinden. Het college van B. en W. acht het niet verantwoord de voor de oorlog reeds nodig geachte voor ziening een andermaal uit te stellen en stelt derhalve de raad voor een beslissing te nemen. De heer Forta nier kan zich best met het voorstel LISSE Brandweer. Op de jaarvergade ring van de brandweer heette de heer Th. M. van der Eerden speciaal welkom de burgemeester, de heren P. C. Bork en Jansen, afgev. van het brandweeerwezen. De burgemeester prees de paraatheid van de brand weer. Voor zulk een brandweer heeft het gemeentebestuur zeker iets over. De burgemeester reikte hierna de oorkonde voor 12 H jaar brand weerdienst uit aan de hoofdbrand wacht P. van Rossen, daarbij de wens uitsprekende, dat deze diensttijd ver dubbeld zal worden. Uit het jaar verslag van de secr. bleek, dat in het afgelopen jaar de brandweer 12 maal is uitgerukt, waaronder een maal voor een grote uitslaande brand. De overige branden waren gelukkig slechts kleine. De heer P. C- Bork hield een gezellig praatj^ over „Brand, hoe ontstaat brand en, hoe voorkomt men brand". Postverzendingen. De directeur van' het Post- en Teleegraafkantoor deelt mede, dat een vierde postver zending is ingevoerd. De met deze post verzonden stukken zullen nog dezelfde dag in een groot aantal plaatsen in de tweede bestelling kunnen worden opgenomen. De stuk ken behoren hiertoe uiterlijk 10.20 uur in de kantoorbus of 9.45 uur in NOORD WIJK Sportvelden. Door B. en W. al hier is gisteren aanbesteed: het ega liseren van een terrein ten behoeve van sportvelden en het leggen van een draineerleiding met bijbehoren de werken, een en ander gelegen op een terrein nabij de Van Panhuis straat alhier. Laagste insohrijfster: Firma M. Gortemu'der, Diemen. 14.100.De gunning is aangehou den. Schietvereniging. Deze week werden de wisse.medailles gewon nen door: C. Tissing 97 p. Ie klasse; J. de Groot 97 p. 2de klasse; J. C. Schmidt p. 3de klasse. Van de da mes behaalde mej. T. van Oosten met 91 het hoogst aantal punten. Dammen. De wedstrijden om het kampioenschap van Noordwijk, zijn deze week ingezet. De eerste uit lagen zijn: 1 A: J. v. SchootenTh. Zwetsloot 0—2; II. Mulder—H. de Vries 0—2. 1 B: G. v d. WielJ. van Houten 20; A. van LeeuwenJ. Peschier 02; P. van SchootenH. de Reus 0—2. 2. J. C. Krug—J. Vink 1—1; J. Glas bergenJ, v. Woersem 20; E. Broug J. Kortekaas 20. 3. N. van SchieR. Wijnbergen 02 C. Kvug—J. ter Veen 0—2. Schaken. In een spannende strijd is de heer Turk winnaar geworden van de coupe van Sterkenburg, te vens is hij thans kampioen van Noordwijk. De Floratak is na het houden van een beslissingswedstrijd tussen P. de G. en J. Turk, door de heer P. de Groot gewonnen. NOORD WIJKERHOUT GESNEUVELD Op 6 Januari j.l. is in de omgeving van het vliegveld bij Djokjakarta gesneuveld de dienstplichtige uit deze gemeente Bernardus Akkerman uit Den Haag. Akkerman was leer ling-verpleger op de Sint Bavo- stichting alhier. VOORSCHOTEN Vertrouwenscommissie Melkhan del Teneinde een goede gang van zaken bij de melkhandel te bevor deren is een z.g. Vertrouwenscom missie ingesteld, waarin zitting is ge nomen door: de heren O. R. I. Vi- veen Leidseweg 96, A. W. C. van Dongen Leidseweg 35, J. Faber, Nar- cissenstraat 48, J. P. Schipper, Donk laan 42 en W. A. van Gent, Pape laan 7. LEIDSCHENDAM Ook al zou aanzien gemeente geschaad worden Het zou schandalig zijn, indien hier a 3 jaar slechts 80 woningen ge bouwd zouden zijn, aldus sprak bur gemeester Banning in zijn beschou wing in de j.l. raadsvergadering over het adres, dat door alle verenigingen aan de raad was gezonden. De heer de Ruyter heeft in de ge meenteraad voor dit adres de nodige aandacht gevraagd en aangetoond, dat de woningtoestand voor Lqid- schendam met zijn grote gezinnen en de toch al niet rooskleurige huizen, met recht hopeloos genoemd moet worden. Na de bombardementen op Rotter dam cn den Haag zijn hier veel vluchtelingen aangekomen en tot he den gebleven .omdat zij in Rotterdam en den Haag geen woning kunnen bemachtigen. Leidschendam verleent dus onderdak aan een aantal perso nen van elders en daardoor is- de woongelegenheid meer dan treurig te noemen. De aangenomen bouwplannen zul len, als alles vlot gaat, wat ernstig te betwijfelen valt, eerst in 1950 vol tooid zijn en dan zullen er 40 tot 50 nieuwe kleine huizen zijn. Dankbaar zal de gemeente dan zijn, maar het aantal zal zijn als een druppel wa ter op een gloeiende plaat. Er zijn nu reeds meer dan 250 gerechtvaardigde aanvragen om een woning en dit aantal groeit met de dag. Als er dan geen nieuwe constante woningen kunnen gebouwd worden laat de ge- meente dan overgaan tot het bouwen van noodwoningen. Burgemeester Banning zeide, dat dit adres grote indruk heeft gemaakt niet alleen om de inhoud maar meer nog om de vorm. Immers hier kan ge sproken worden van een adres van de gehele bevolking welke als met een „cri de coeur" uitdrukking moet geven aan de betreurenswaardige woningtoestand. Voor B. en W. bete kent dit adres een aanwijzing. -om ook in de toekomst alles in het werk te blijven stellen voor het bekomen van woningen. Spr. zou het een schandaal vinden als hier na 3 jaar (sommige zeggen na 10 jaar) nog slechts 80 woningen gebouwd zouden zijn. Daarop kan niet gewacht worden en daarom moeten er ook volgens spr. noodwoningen komon. Aan de na tuurlijke eis van woningen moet vol daan worden. Al zou het aanzien van de gemeente door noodwoningen ge schaad woaden, toch moeten er wo ningen komen. SASSENHEIM Oranjevereniging. Dc Oranje vereniging hield een alg. vergadering, hoofdzakelijk voor de bestuursverkie zing, die in December niet kon door gaan, daar de leden niet wisten wie aftraden. Wegens verblijf in buiten land en ziekte, aldus deelde de voor zitter, de heer M. J. van Breda, mede, was de bestuurstafel slechts matig be zet. Bij de bestuursverkiezing deelde de voorz. mede, dat kort te voren een candidatuur was ingekomen, n.1. voor de heer van Vliet die echter even over de grens van Voorhout woont cn volgens het reglement niet in aan merking kan komen. Er volgde een uitgebreide discussie, die zeer zake lijk bleef, en waarin duidelijk naar voren kwam, dat het niet om de per soon was. Daar het reglement het niet toeliet stelde men voor het reg- lemen maar even te veranderen, waarmede en ander lid het niet eens was. Als zulks gebeurde moest het be hoorlijk geconvoceerd zijn en het be stuur een toelichting geven. De voor zitter gaf de verzekering, dat het be stuur deze zaak ernstig zou bezien, maar voor deze verkiezing was er niets aan te aoen. Overgaande tot stemming werd in de vacature-van Loo gekozen de heer Natzijl en in de vacature Rotteveel en Malmbers de heren Stolwijk en Slijkerman. Alsnu volgde de rondvraag. Voorgesteld werd ter stijving der financiën een prestatierit voor auto's uit te schrij ven op 30 April. Zal worden overwo gen. Daar mei in het reglement had gebladerd, was een lid tot de ontdek king gekomen, dat inzake bestuurs verkiezing de statuten en huish. reg lement niet met elkaar overeenstem men. Maak dit in orde zei hij of laten de niet-ingezetenen donateur worden. Gewezen werd op het feit, dat on geveer 400 kinderen uit andere ge meente hier de scholen bezoeken en profiteren van de Oranjevereniging. Sterke staaljes werden naar voren ge bracht, dat men op de feestdag alleen maar de tractatie komt halen enz. Men wil die kinderen uitsluiten. Dit vond evenwel tegenkanting, waarop het bestuur toezegde deze zaak gron dig te zullen onderzoeken. WEERSVERWACHTING AANHOUDEND RUSTIG WEER In de nacht en vroege ochtend op vele plaatsen lichte vorst met hier en daar mist. Overdag licht bewolkt maar enigszins nevelig weer en ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Weinig wind. Wassenaar aan deze verkiezingen zou deelnemen. Dit zou, gezien de vorig jaar behaalde resultaten de katholieke fractie wellicht een zetel kunnen kosten. Uit de jaarverslagen bleek, dat de afdeling in het afgelopen jaar 887 leden telde en aan het eind van 1948 beschikte over een klein batig saldo. Tot lid van de kascommissie werd benoemd de heer P: M. v. Leusden. Een comité onder leiding van de heer Rees v .d. Ende zal worden be last met de taak het voor de verkie zingen benodigde bedrag aan geld bijeen te brengen. Er werd een reglement vastge steld, waarin de voorbereidingen tot de gemeenteraadsverkiezingen wor den geregeld. Schietvereniging „Juliana". De Wassenaarse schietvel*. „Juliana" zal op 1 Februari a.s. de oefenavonden hervatten op Dinsdag en Vrijdag in de B.V.L.-loods. Anderhalf jaar was de vereniging wegens gebrek aan ammunitie op gedwongen non actief gesteld. Nu is het bestuur er in ge slaagd een 15000-tal patronen te ko pen. Voorzitter is de heer W. C. Val kenburg; secretaris de heer C. P. We ber, Storm v. 's-Gravesandeweg 9. WARMONÖ Herw. Levenskracht. Morgen en Maandagavond wordt in „de Zon" een revue-avond gegeven ten bate van Herw. Levenskracht. He* belooft een vrolijke avond te worden. Tafeltennis. Vandaag zal de V/ar mondse Tafeltennis Club Steeds Vooruit" haar eerste verjaardag vie- Het bestuur heeft besloten deze g geenszins ongemerkt voorbij la ten gaan. Een tournooi, met na af- 'oop een geweldige demonstratie, zal deze eerste verjaardag tot een onver getelijk feit doen worden. In de grote zaal van Hotel „De Zon" zul len alle leden van de jubilerende ver eniging een harde strijd voeren om de „Steeds-Vooruif-wisselbeker. Het tournooi vangt aan om drie uur. Om pl.m. 7 uur zullen de finales p'aats vinden. Na afloop vah de finales zal er om acht uur een geweldige de monstratie v/orden gegeven door de heren F. Klinkenbergh van de Sleu tels en N. Heemskerk van do Tref fers. Kinkenberg behaalde reeds tal van prijzen, o.m. het tweede klasse kampioenschap van Neder'and in 1948; ook N. Heemskerk is een be kende crack in de tafeltennissport en wist eveneens tal van titels op zijn naam te brengen. Dat ook in Warmond de tafeltennissport steeds meer terrein wint, zal deze dag nog eens extra bewijzen. VOORHOUT Foreholte. Het programma voor Zondag: 2.30 uur: Weter. Boys 1Fo reholte 1, vertrek per autobus 1.30 vanaf dc R.K. kerk. Thuis 1 20 uur. Foreholte 2Hazerswoude 1. 12.50 uur: A.Z.L. 2Foreholte 3, vertrek per fiets 11.50 uur vanaf de R.K. kerk. Thuis 2.40 uur: Foreholte 4 Lisse 5. 12 uur: St. Bernardus (A) Foreholte (A), vertrek per autobus 11 uur vanaf de R.K. kerk. Thuis 12 uur Foreholte (B)S.J.C. (C). WASSENAAR K.V.P. Op de dezer dagen ge houden jaarlijkse vergadering van de Katholieke Volkpartij afd. Was senaar herdacht de voorzitter mr. J. J. M. Veraart het heengaan van mr. dr. C. C. A. v. Haren als fractievoor zitter in de Raad. Spr. wees op het belang van de, gemeenteraadsverkie zingen, die dit jaar zullen worden ge houden en zeide het te zullen betreu ren als de K.N.P. (groep Welter) in LAATSTE BERICHTEN DE STERRIT VAN MONTE CARLO. Het zal wel Zaterdagavond wor den voordat de uitslag van de eerste na-oorlogse sterrit naar Monte Car lo bekend zal zijn. Niet alleen, dat men met grote moeilijkheden zat wat betreft de strafpuntenlijsten van dc rit naar Monte Carlo zelf, maar ook de resultaten van de klassements proef, waarvan de organisatie veel te wensen overliet, zullen nog vele uren op zich laten wachten. Deze klassementsproef was eigen lijk een combinatie van een snel heids- en een regelmatigheidswed strijd, over een afstand van onge veer 17 km. en op een circuit, dat van te voren niet bekend was. Dit berg wegencircuit lag tussen de grote en de midden Corniche, waarbij het moeilijkste gedeelte was de steile bochtige weg over de Mont Bernule, welke naar het bergdorpje La Tur- bie leidt. Inmiddels is wel bekend geworden, zij het officieus, welke equipes zon der strafpunten de sterrit hebben uit gereden. Er zijn 203 wagens van de diverse startplaatsen vertrokken en 167 zijn er in Monte Carlo aangeko men. Er zijn dus 36 uitvallers te no teren, terwijl verscheidene equipes niet van hun startplaats, om ver schillende redenen, zijn vertrokken. Van deze 167 equipes, die het eind- pnt hebben bereikt, zijn er 48 zonder strafpunten, dus 24 procent van hen, die zijn vertrokken, arriveerd^h met een blanco register, wel een bewijs, dat het ditmaal geen eenvoudig ritje is geweest. MARKTBERICHTEN R'VEEN, 28 Januari, Bloemen Copland 3858 et; Harvest 5775 et; Amidonette 3354 ct: White Sail 4970 ct; Bandoeng 6065 ct, E. Ed dy 55—76 ct, White Virgine 4144 ct; Krelags30—40 ct, Crown Imperial 2742 ct, Son ja 3340 ct, Zenober 3243 ct, Moore 2741 ct; v. d. Eerden 3949 ct, Oostenrijkers 39 54 ct, Mr. v. d. Hoef 50—58 ct. Oranje Nassau 5661 ct; Muril'o 56 —68 ct; Alberio 29—43 ct, Pink Gem 3647 ct, Helios 2733 ct, Early Glory 3649 ct, Magnificense 40 47 ct, Agnes 2637 ct, Am. Glory 42 55 ct, Golden Harvest 5057 ct, Crocussen 1013 ct. Calla 4820 ct, Memosa 10.5012.00. TER AAR, 28 Januari, Groenten Witlof I 24—33 ct, idem II 15—22 ct, idem stek 1213 ct. Spruiten 4651 ct, idem losse 1920 ct, Ve'dsla 30 ct, Waspeen 610 ct, idem II 5 ct. Prei 7—12 ct, Groene kool 1017 ct. Andijvie 6091 ct, Uien 5 ct per kg. Boerenkool 1.25 ct per kist. KATWIJK a. d. RIJN, 28 Jan. Groenten. Wasoeen I f 8.75—14.— idem II f 6.00- 7.00; Rdoe kool f 7.00 —11.10; Gele kool f 9.20—12.80; Boe renkool f 9.0018.10; Spruiten f 10.20 —50.10; Prei f 11.90—12.10; Selderie f 5.10—7.00; Rapen f 6.00—6.75.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3