Mgr. Stepinac- Kard.Mindszenty Lutherse Bisschop Ordass fJCaxte (g.o££ „Middenstands-politiek' ZATERDAG 29 JANUARI 1949 OE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA J BEROEP OP PARTIJBESTUUR DER K.V.P. De federatie der Mariacongrega- ties voor heren uit de leidinggevende stand in Nederland, in landelijke vergadering bijeen te 's-Hertogen- fcosch, heeft een schrijven gericht aan het Partij bestuur der K.V.P., waarin verzocht wordt, dat de Par tij krachtig protest zal aantekenen tegen de grove aanrandingen van de persooonlijke vrijheden van de mens, zoals die tot uiting komen in de be handeling van mgr. Stepinac en Kardinaal Mindszenty. In dit schrijven wordt gezegd: „Zijne Hoogw. Excellentie Mgr. Stepinac zucht nog steeds in gevan genschap. Thans is Zijne Eminentie Kardinaal Mindszenty gearresteerd. Wij verzoeken uw Partij met alle haar ten dienst staande middelen ten krachtigste protest aan te teke nen tegen deze grove aanrandingen van de persoonlijke vrijheid van de mens. Mede verzoeken wij u drin gend: ons en ook uw protest te doen horen in de vergaderingen van de Staten- Generaa', bii de Regering er op te wilen aandringen harerzijds te pro testeren tegen de voorbedoelde aan randingen van de persoonlijke vrij heid van de mens. Alle pogingen aan te wenden,dat deze aangelegenheid, hetzij via on ze regering, hetzij, anderzijds aan hangig gemaakt wordt bij de UNO. Protest van Katholieke Actie in Bisdom Haarlem Het Diocesaan Bureau der Katho lieke Actie in het Bisdom Haarlem heeft in een telegram aan de Hon gaarse regering en in een uitvoerig Sprotestschrijven aan de Hongaarse gezant krachtig geprotesteerd tegen de aantasting van de mense'ijke vrij-, heid, de gewetensdwang en de gods dienstvervolging in Hongarije en speciaal ook tegen de arrestatie on der lasterlijke beschuldigingen van de Prins-primaat van Hongarije, Verwarring te Nanking LI'S VREDESOFFENSIEF. De president van China, generaal Li Tsjoeng Jen, heeft voor de twee de maal een oproep gericht tot de communisten om de vijandelijkheden te staken. De communisten hebben hierop geen antwoord gegeven. Zij gaan verder met de voorbereidingen van hun aanval op Nanking en in tussen verscherpt de communistische propaganda haar toon tegenover de nationalistische regering. Generaal Li staat thans vrijwel al leen in zijn politieke vredesoffensief. Eerste-minister Soen en twee der den v.an het Chinese kabinet hebben Nanking haastig verlaten nog vóór dat Li zijn tweede oproep tot de com munisten over de radio uitsprak. De delegatie, die was samengesteld om met de communisten te onderhande len, is eveneens vertrokken. Het eni ge lid dat in Nanking is achtergeble ven is Sajo Li Tse. Maar de commu nisten hebben hem afgewezen, om dat hij te „rechts"' is. De gemeente raad van Nanking heeft op eigen ini tiatief een delegatie "samengesteld, die vandaag naar Peking zal vliegen om met de communisten vredeson derhandelingen aan te knopen. Intussen sluiten de communisti sche legers Nanking in het Oosten, het Westen en het No^Jden steeds nauwer in. De nationalistische troe pen, die gisteren onverwacht de Jangtse Kiang overtrokken en Jangt- sjou bezetten, zijn gisteren terug getrokken op haar basis. Tsjinkiang, dat wordt bedreigd door een commu- nistsiche macht, die tot vlak voor de stad is opgerukt. STUDENTENZUIVERING IN BOHEIMEN EN MORAVIë. Een oficiële Tsjechische woord voerder heeft medegedeeld, dat in Bohemen en Moravië 5.000 studen ten van de lijst afgevoerd zullen worden in het kader van een zuive ring der universiteiten en technische scholen. Het aantal studenten in praktische vakken zou met 30 tot 50 procent verhoogd worden, terwijl het aantal studenten in niet-wetén- schappelijke vakken verminderd zou worden. Politieke studie, waarvan het zwaartepunt op het Marxisme en Le ninisme ligt, was voor alle studen ten verplicht. Evenals ambtenaren en personen in leidende functies politieke scholing ontvingen werd aan het personeel der universiteiten politiek onderwijs gegeven. De meeste leraren ontwik kelden zich door zelf-studie in over eenstemming met de nieuwe eisen. Hij ontkende, dat de zuivering om politieke redenen geschiedde. DUITSE ONDERZEEëR MET 50 DODEN GEVONDEN Door ploegen, belast met het weg ruimen van wrakken in de haven van Kiel is een Duitse onderzeeër aangetroffen, aan boord waarvan 50 lijken zijn gevonden. De 1600 ton metende onderzeeër had, tijdens een van de laatste aan vallen op de haven van Kiel, een voltreffer ontvangen. Mor. meent, cat zich aan boord een aantaj bur- ger-vluchte'ingen uit de vroegere vrijstad Danzig bevonden. Het. lijk van een vrouw is reeds geïdentifi ceerd. Behalve de lijken werden aan boord van de onderzeeboot nog beur zen met geld, kinderspeelgoed, da messchoenen en andere kledings- stukken aangetroffen. Kardinaal Mindszenty, welke daden dit bestuur in strijd acht met het Charter der Ver. Volkeren en met ieder begrip van beschaving. Ook heeft genoemd Bureau een schrijven gericht, aan de leden der K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer der Staten-Generaal van de volgen de inhoud: „Het Diocesaan Bestuur der Ka tholieke actie voor Mannen in het Bisdom Haarlem, ernstig bezorgd over de groeiende terreur en rechteloosheid in ver scheidene landen van Europa en over de schendingen van de rechten van de menselijke persoon, van de rechten der ouders en der gezinnen en de steeds toenemende onderdruk king van de godsdienst, diep getroffen door de arrestatie onder lasterlijke en leugenachtige beschuldigingen van de prins-pri maat van Hongarije, Kardinaal Mindszen en de Lutherse Bisschop Ordass, verzoekt u a's vertegenwoordigers van het Nederlandse Volk en als af gevaardigden van het Katholieke volksdeel, er-op aan te dringen, dat de rege ring krachtig protestere bii de Hon gaarse regering tegen de schending van de rechten der ouders door de nationalisatie der bijzondere scholen, tegen de verkrachting van het recht en de aantasting der persoonlijke vrijheid, zoals deze o.m. tot uiting komen in de behandeling van Kardi- naa' Mindszenty en de Lutherse Bis schop Ordass, mèt alle u ten dienste staande middelen te willen bevorderen, dat deze en andere aantastingen van de rechten van de mens ter kennis ge bracht worden van en ter behande ling voorgelegd worden aan de Or ganisatie der Verenigde yolkeren." Dit schrijvA is getekend door: J. Th. Kraakman Pr. -Diocesaan Directeur, H. B. A. M. Kemna, voor zitter, A. G. M. v. Drunen, secretaris, en Drs J. P. A. L. Borsten 2e secr. BEPERKENDE BEPALINGEN ELECTRICITEITS VERBRUIK OPGEHEVEN. De minister van Economische Za ken deelt ten aanzien van de be perking van het electriciteitsver- bruik het volgende mede: „Door de maatregelen, welke op 15 November 1948 moesten worden genomen, teneinde tot bsperking van het electriciteitsverbruik in de spitsuren te geraken, is voorkomen, dat schade aan de elektriciteitsvoor ziening van ons land is toegebracht. Voor de wijze, waarop deze voor schriften over het algemeen werden nageleefd en voor de medewerking van de industrie en het publiek past dan ook een woord van erkentelijk heid. Nu de dagen langer worden, "be staat er geen direct gevaar voor overbelasting van de electrische centrale. Derhalve is besloten met ingang van 1 Februari a.s. bovenbedoelde beperkende bepalingen op te hef fen. Dit betekent, dat met ingang van diezelfde datum de etalage verlichting, de verwarming en ver lichting in electrische treinen en trams en do buitenverlichting ge heel is vrijgegeven. Er wordt nogmaals op gewezen, dat de kolenpositie thans nog moei lijk is, hetgeen met name bij 'de huisbrandvoorziening tot uitdruk king ko'mt. Zuinigheid met electri- citeit, voor de opwekking waarvan immers kolen nodig zijn, blijft dus geboden. In verband hiermee is het noodzakelijk het verbod t.a.v. re clameverlichting voorlopig te hand haven. Er moet rekening mede worden gehouden, dat in het winterseizoen 19491950 wederom beperkende maatregelen t.a.v. het electriciteits verbruik in de spitsuren nodig zul len zijn. Hierover zullen t.z.t. na dere mededelingen volgen." Regeling titel en beroep van architect Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet: „Regeling be treffende de -titel en het beroep van architect". Aan de memorie van toelichting hierop is het volgende ontleend: In het onderhavige ontwerp is ge tracht waarborgen van bekwaam heid zo volledig mogelijk tot hun recht -te laten komen zonder de na tuurlijke ontwikkeling van de ar chitectuur waarvan het tempo en de richting zich op verscheidene punten nog moeilijk laten voorspellen, aan banden te leggen. De objecten, waarop dit wetsont werp van toepassing is, zijn de ge bouwen. De bekwaamheid tot het ontwerpen van deze gebouwen wordt beproefd door middel van examens Zij, die zulk een examen met gunstig gevolg hebben afgelegd, kunnen op hun ver zoek worden ingeschreven in een re gister, het architectenregister. Ds ingeschrevenen hebben de be voegdheid de titel van architect te voeren en het beroep er van uit te oefenen. Aan niet-ingeschrevenen is zowel het voeren van de titel als de uitoefening van het beroep verboden. Het architectenregister wordt in gericht en bijgehouden door de ar- chitectenraad, die tevens de regering van advies dient omtrent de architec tenopleiding en toezicht houdt op de wijze, waarop de architecten hun be roep uitoefenen. De sociale onrechtvaardigheid, die zou worden begaan ten opzichte van hen, die reeds geruime tijd het be roep van architect uitoefenen zonder op grond van de hoofdbepa'irigen van dit ontwerp van wet voor inschrijving in het architectenregister in aanmer king -te komen, is door overgangsbe-' palingen weggenomen. Zij, die in aanmerking komen om in het architectenregister te worden* ingeschreven, zijn gegroepeerd in acht categorieën. In de eerste vier, de groep a tot en met d, zijn de bouw technisch- en -aesthetisch bekwamen opgenomen, in de groepen e tot en met h de gespecialiseerde bouwtech nici. Om ingeschreven -te worden moet men of een academische graad heb ben verkregen of een erkende school opleiding hebben gevolgd of een staatsexamen hebben gedaan of een leidingen en buitenlandse diploma's en Over de erkenning van schoolop leidingen en buitxlandsediploma's er over de vaststelling van de eisen der staatsexamens zal het advies van de Raad worden ingewonnen. BINNENLAND Aan de Techn. Hogeschool te Delft zijn tot buitengewoon hoog leraar benoemd: in de apparaten bouw voor de telecommunicatie techniek ir J. M. Unk, ingenieur bij de Ned. Seintoeste'lenfabriek te Hil versum; in de telegrafie en automa tische telefonie ir R. M. M. Oberman, hoofdingenieur der P.T.T. en reeds met een leeropdracht aan deze hoge school belast; in de sterkstroom en de telecommunicatie ir F. M. Roete- rink, procuratiehouder bij Philips te Eindhoven. Voorts is de benoeming van dr F. van der Blij tot gewoon hoogleraar te Delft op zijn verzoek ingetrokken. Mej, dra E. H. Korvczee, is be noemd tot rijkarchivaresse in Noord- Brabant. Het is voor de eerste maal dat in ons 'and een vrouw in deze functie optreedt. Het Haagse Bijzonder Gerechts hof heeft conform de eisen ter dood veroordeeld de 30-jarige fotograaf M. J. Ekstein uit Rotterdam en de 44- jarige NSB-politieman J. E. Eek- hardt uit Delft. Eerstgenoemde heeft als V-man voor de Duitsers velen aan de S.D. uitgeleverd, de ander heeft viermaal aan executies deel genomen en verrichtte als hulp-pc litieman te De'ft vele arrestaties. HYPOTHEKEN en toot alle andere zaken op hot gebied van on roerende goederen 3ouw-en Makelaarsbedrijj WetL Drift Oude Vest 29 - Leiden Telef. 20513 De Leidse K.V.P. vergaderde Mr. Bachg sprak over voor de Middenstand van primaire betekenis. Of de P.B.O. zal worden een zegen of een ramp voor de middenstanders, hangt hiervan af. Als de Midden stand nu zijn taak en plaats begrijpt en eensgezind waakt over de belangen, die op het' spel staan, zal de de P.B.O. zal worden een zegen of een kwaad voor de en beveiliging". Dit was de conclusie, waartoe mr. F. J. H. Bachg gisteravond kwam, toen hij voor de Leidse afdeling van de K.V.P. in het gebouw Hoog landse Kerkgr^pht 48, een inleiding hield ever „Mid denstands-politiek". BEURSOVERZICHT De effectenbeurs te Amsterdam had-o,p de laaste dag van de week een onbelangwekkend verloop. De handel was weer Van zeer beperkte afmetingen, daar er maar heel wei nig orders waren en onder beurstijd werden slechts kleine fluctuaties meegemaakt. De stemming was aan vankelijk prijshoudend, want diver se toonaangevende aande'en waren aanvankelijk iets hoger dan de vo rige slotprijzen. Maar onder beurs- tijd kon een kleine afbrokkeling worden waargenomen, klaarblijke lijk als gevolg van ordergebrek en bij het scheiden van de markt ver schilden de koersen over het a'ge meen niet veel bij die van Donder dag. Fabrieksbrand te Hazerswoude (H R) Loods met 20.000 pannen uitgebrand Gisterenavond te 6.30 uur brak er brand uit in de pannenfabriek Nieuw Werklust aan de Rijndijk. Onmiddellijk werd alarm gegeven voor grote brand. Een fabrieksloods, waarin zich 20.000 Weipannen be vonden werd een prooi der vlammen Een grote vuurzee steeg uit de ge heel uit hout bestaande loods oo Assistentie werd gevraagd van de Leidse brandweer welke met twee motorspuiten hulp verleende. Ook de motorspuit uit Hazerswoude-Dorp en enige slangen op de waterleiding werden ingeschakeld. De motorspui ten konden om ongeveer 10 uur in rukken terwijl de slangen de gehele nacht voor nablussen zorgden. De schade is zeer aanzienlijk maar het bedrijf ondervindt geen stagnatie. De vermoedelijke oorzaak is kortslui ting. Versterkt Uw organisaties! De middenstanders, die het groot ste deel van het betrekkelijk kleine gehoor uimaakten, hadden misschien meer verwacht, getuigen de vele en soms felle opmerkingen, die bij de discussies werden gemaakt. Heel te recht merkte mr. Bachg daarbij op, eat hij was uitgenodigd, om de Mid- denstandspolitiek te bespreken en niet gekomen was om verantwoor ding af te leggen over zijn daden als middenstands-vertegenwoordiger in de K.V.P.-fractie van de Tweede Ka mer. Na een welkomstwoord van de voorzitter, de heer S. Menken, ving mr. Bachg zijn inleiding aan met een veroordeling van de houding der dissidenten in de Groep Weiter, om dat het uit katholiek maatschappe lijk en religieus oogpunt bezien, thans meer dan ooit noodzakelijk is j dat in Nederland de katholieke staat I kundige eenheid bewaard blijft en een vooruitstrevende politiek ge- i voerd wordt. Spr. stemde in met de strekkjng van de motie ten aanzien van de Middenstandspolitiek, welke enige tijd geleden door de Leidse afd. van de K.V.P. werd ingediend, en be- j sprak daaruit verschillende punten, j daarbij het licht laten vallend op de j activiteiten, die de K.V.P. in dit ka- 1 der reeds ontplooid heeft. Dat b.v. I de kinderbijslag voor kleine zelf- standigen nog steeds niet is inge voerd, kan moeilijk aan de K.V.P. verweten worden, omdat de Tweede Kamer-fractie bijna bovenmenselijke moeiten daarvoor doet. De heer Hooy trad daarbij zeer krachtig op tegen minister Joekes, die te horen kreeg dat de vriendschappelijke ge voelens van de K.V.P. jegens hem zeer sterk zouden afhangen van de snelheid, waarmede deze urgente zaak wordt opgelost! De sociaal-economische politiek van de K.V.P. is niet meer naar de arbeiders dan naar de zelfstandigen gericht, maar het succes is minder afhankelijk van het werk van een politicus, dan van hecht georgani seerde en disciplinaire groepen. En hierin schiet de Middenstand tekort! Lang stoiid spr. stil bij de werk zaamheden van minister v. d. Brink, wiens departement van Economische Zaken het nauwst met de Midden stand verbonden is. Mr. Bachg gaf hierbij de stellige verzekering dat de Middenstand in deze bewinds man een gefundeerd vertrouwen mag stellen, vooral wat betreft de prijzen-politiek en de z-g.n. koude sanering. Ten aanzien van het laat ste neemt minister v. d. Brink een zeer positief standpunt in, dat o.a. bleek uit zijn eerste begrotings-ver- dediging, toen hij bedekt liet door schemeren dat saneren een kwestie was van de Middenstand zelf en niet van de Regering. Sprekend over de belastingen, wees mr. Bachg er op dat minister Lieftinck hierbij uiteraard de eerste viool speelt, wat niet wil zeggen dal. minister v. d. Brink zich hier voor des-interesseert. Ten aanzien van de lastenverhoging is de .laat ste er van overtuigd dat bij het midden- en kleinbedrijf het uiterste is bereikt en dat vermindering van de belastingdruk noodzakelijk is. Het feit dat op de begroting van Econ. Zaken dit jaar een post van 100.000.is uitgetrokken voor voorlichting op bedrijfs-economisch en bedrijfs-technisch gebied, moet worden toegejuicht. Tenslotte belandde de inleider bij, wat hij noemde: „het belangrijkste punt: het organisatie-vraagstuk". Ook de Regering heeft hiervoor veel belangstelling, omdat de oplossing van dit vraagstuk ligt in de juiste verhouding van publiek-rechtelijke organen en vrije organisaties. In de toekomstige P.B.O. zullen de eersten uit de laatsten moeten worden op gebouwd, maar daarvoor zijn krach tige organisaties noodzakelijk. D< arbeiders en boeren hebben dit be grepen. Hun na de bevrijding weer sterk opgekomen vrije organisaties hebben zich verenigd in resp. de Stichting voor de Arbeid Stichting voor de Landbouw. Bij de Middenstand echter ontbreekt een dergelijk instituut. De verwarring is hier nog groot, mede door Organisatie Woltersom (de vakgroe pen) waarvan de activiteiten die dei- vrije organisaties doorkruisen en belemmeren. Nederland heeft steeds een vooraanstaande plaats ingeno men, wat betreft de beschermende wetten voor de Middenstand. Nog veel meer kan tot stand worden ge bracht, op voorwaarde echter dat er een coördinatie tot stand kom't. In dit verband moet met ere genoemd worden het werk van de Midden- standsraad. „In Nederland zorgt niemand voor de Middenstand, ein digde mr. Bachg, als de Midden stand het zelf niet doqt!" Het is onmogelijk in dit bestek de discussies, die ruim anderhalf uur in beslag namen, ook maar in het kort weer te geven. We mogen vol staan met er op te wijzen dat mr. Bachg, die het hierbij zwaar te ver duren kreeg, zich niet alleen een goed spreker toonde, maar vooral bewees hoezeer de middenstands- belangen hem aan het hart liggen, wat een waarborg mag zijn voor de wijze, waarop hij deze in de Volks- vertegenwoordi ging behartigt. Met een dankwoord van de voor zitter, werd om kwart voor twaalf deze vooral voor de middenstan ders zeer belangrijke vergadering gesloten. Meningspeiling. Aan de aarwezige leden werden circulaires uitgereikt, waarop zij kun nen invullen, wat naar hun mening de meest urgente Vraagstukken zijn in de aCtuele politiek. Dit is de „meningspeiling in de K.V.P." Deze cirulaires moeten spoedig worden gezonden aan de secretaris der plaatselijke afdeling, de heer J. M. H. Horikx, Witte Rozenstraat 18, Leiden. Het plaatseljk bestuur zorgt voor doorzending naar het hoofdbestuur. R.K. MEISJES H.B.S. OP DE PLANKEN Gisteravond brachten de meisjes van de R.K, H.B.S. te Leiden „St Agnes" ten tonele, een spel geschre ven en geregisseerd door pater Six- tus de Bruijn O.F.M. Pater de Bruijn heeft al meer ge toond de regisseerkunst te verstaan. Dat bleek ook gisteravond. De wijze levenslessen, die de Nar (Gr. Sister mans) met zijn komisch spel gaf aan Domitilla, de Romeinse matrone (Th. Leenderts) werden uitstekend weer gegeven. Het poppenspel, dat de Nar deze eigenzuchtige Romeinse voor toverde, liet verrassend zien de mens met zijn masker, zoa's wij dit dagelijks om ons heen kunnen con stateren! Het spel van Gr. Sister mans was het beste van de avond. A. Hulspas als Agnes en P. Donat als Lucia (slavin van de Romeinse matrone) droegen mede het spel. De eerste door haar waardige houding en goedheid, de tweede door haar scherp en puntig spel. De felle drang der slavin naar wraak voor de haar aangedane beledigingen en pijnigin gen stak goed af tegen de goedheid en liefde van Agnes, die vooral voor de Romeinse kinderen, gespeeld door twee peuters A. Sommers en J. Leenderts, een neefje en een nichtje van St. Agnes, een en al liefde bleek. Tussen de bedrijven door zcr.gen en declameerden enige meisjes werk van Guido Gezelle. Ook dit deel was goed verzorgd. De R.K. H.B.S. „St. Agnes" van de Leidse meisjes kan terug zien op een welgeslaagde avond.1 7 Gistermorgen was er in de Kapel van het klooster der eerw. Zusters in ae Pelikaanstraat een H. Mis opge dragen door de voorzitter van het Schoolbestuur, de zeereerw heer rector F. Bernefeld, waarbij tegen woordig waren bestuur, leraressen, leraren en leer'ingsn. De katholieke scholen dragen veelal namen van heiligen. Dit mag niet zijn een formaliteit, maar moet betekenen, dat men het onderwijs en de opvoeding stelt onder de voor spraak van die heilige en het leven van die hei'ige tot voorbeeld \wil ne men. Dat de R.K. Meisjes-H.B.S. giste ren het feest van haar patrones de Heilige Agnes heeft gevierd, moge navolging vinden. Naar HUIBERS .Haarlemmerstraat 123, Leiden AMBTSAANVAARDENG PROF. DR. MR. F. FLARSCHÜTZ. Gistermiddag heeft prof. dr. mr. F. Florschütz, nieuw benoemd bijzon der hoogleraar in de palaeontologie van het Kainozoicum en de palynolo- gie aan de Rijksuniversiteit alhier zijn ambt aanvaard met een inaugu rele rede Als onderwerp daarvan had prof. Frbrschütz daarvoor gekozen: „In het grensgebied van twee Weten schappen". Spr. behandelde in deze rede de grensgebieden van botanie en geo logie. Op dit terein liggen vele pro blemen, die niet specifiek botanisch of geologisch zijn, maar een ge mengd karakter hebben. De pogin gen om deze vraagstukken op te los sen, voeren ongedwongen tot sa menwerking, tot wederkerig hulpbe toon van geoloog en plantkundige. Spr. zette dan in zijn rede uiteen hoe die samenwerking kan geschie den en hoe nuttig deze samenwer king is. Aan het slot van zijn rede uitte spr. de gebruikelijke dankwoorden. MOTIE VAN DE PLAATSELIJKE UNIE VAN SPOOR- EN TRAM WEGPERSONEEL. •Het personeel der N.V. Noord- Zuid Hollandse Vervoersmaatschap pij, georganiseerd in: De Nede'rland- se Vereniging van Spoor- en Tram wegpersoneel, De Rooms Katholieke Bond van Spoor-, Tram-, Ato- en van Gend Loos personeel, De Protestant Christelijke Bond van Spoor-. Tram- en ander vervoers- personeel, door middel van de ge vormde plaatselijke Unie op Vrijdag 21 Januari 1949 bijeen; gehoord hebbende het verloop van de acties inzake R.D.V. en loonherziening; vaststellende, dat volgens overeen komst voorgaande herzieningen met ingang van »1 Januari 1948 van kracht zouden worden; constateren de, dat, ondanks vele besprekingen tussen de Hoofdbesturen en de ver tegenwoordigers der N.V.T.O. tot heden geen resultaten hebben op geleverd; spreken over deze gang van zaken hun ernstig misnoegen uit en dringen er bij voormelde in stanties met de meeste ernst op aan, zo snel mogelijk stappen te overwe gen en te doen, welke kunnen lei den tot een zo snel mogelijk inwil liging van de rechtmatige verlan gens van het hiervoren genoemd personeel; besluit deze motie ter kennis te brengen van de overige Noord-Zuid Hollandse Vervoersmaatschappij af delingen, alsmede publicatie daar van in de plaatselijke pers te doen, en gaat over tot de orde van de dag. JEUGDCONCERT Op Zaterdag 5 Februari wordt on der auspiciën van de Leidse Jeugd- actie een jeugdconcert (piano) ge houden in de Stadsgehoorzaal. Wil lem Andriessen verleent hieraan zijn medewerking. De aanvang is vast gesteld op half vier en de toegang I is uitsluitend voor de jeugd. BIJ EEN AFSCHEID Na een werkzaamheid van onge veer 40 jaren in dienst van het R.K. onderwijs, waarvan bijna 30 jaren bij het U.L.O. onderwijs hier ter stede, zal de heer B. Grün op Dins- dag a.s. afscheid nemen van school en collega's. Vele R.K. jonge man nen in Leiden zullen zich nog met genoegen de prettige lessen van de sympathieke onderwijzer herinne ren. Dat dit afscheid met gepaste feestelijkheden zal gepaard gaan is te begrijpen. Tot besluit wordt er die dag een officiële receptie gehouden om half vijf in het Militair Tehuis aan de Mare 34, Moge de heer Grün nog vele ja ren van zijn welverdiende rust ge nieten. UITBREIDING VAN DE LEIDSE GROENTENVEILIN G. Naar de „Nieuwe Leidse Courant" uit goede bron verneemt, krijgen de plannen voor het bouwen van een modern koelhuis op het terein van de coöp. groenten-, fruit- en bloemen veilingsvereniging .Leiden en Om streken" aan de Zoeterwoudseweg al hier vastere vormen. Zo spoedig mo gelijk zal met de bouw een aanvang worden gemaakt. De koe'ruimte zal 28 meter lang, meter breed en 4 meter hoog zijn. Zij zal plaats kunnen bieden aan ongeveer 500.000 kg. fruit. Naast deze'plannen, waarvan de uitvoering met het oog op de be perkte hoeveelheid koelruimte in on ze stad van uitermate groot be lang zal blijken te zijn, ligt het in de bedoeling, een grote verkoophal op te trekken. Dc afmetingen voor» deze afdeling bedragen: 28 m. lang, 25 m. breed en 3.20 m. hoog. Het derde plan, dat het bestuur van de Leidse groentenveiling koes tert, betreft de bouw van een nieu we pakloods (van 16 by 12 meter), voorzien van eén groot afdak (van 16 bij 9y, meter). De raming beloopt een bedrag van ƒ20.000. Dit plan houdt verband met de al gemene verwachting, dat de export in de naaste toekomst omvangrijker zal worden. ST. ADELBERT-VERENIGING. De bijeenkomst van de afdeling Leiden van de St. Adelbertvereni- ging, welke aanvankelijk was vast gesteld op 2 Februari a.s., zal worden gehouden op 9 Februari a.s.; plaats van bijeenkomst is hotel restaurant „De Doelen", Rapenburg, alhier, ter wijl het tijdstip van aanvang is ge steld op 20.15 uur. Op deze avoncl zal een inleiding worden gehcuden door de heer Dr. A. C. de Jong over het onderwerp. „Onderwijsvernieuwing". LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd £rts examen le gedeelte, de heer J. H. Meiss te Den Haag; candidaatsexamen Nederlands-In disch recht: de heren O. A. Thissen te Leiden; J. L. v. d. Graaff te Den Haag en A. A. G. Oke Djelantik te Oegstgeest; doctoraal examen Neder lands-Indisch recht: de heer D. A. E. de Loos te Leiden; economisch doc toraal examen Indologie: de heer J. G. Gerritsen te Scheveningen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2