S)e Caid^eSoii^cmt Veiligheidsraad komt tot besluit inzake Indonesië CHINA'S ONDERGANG Een gedeeltelijk onaanvaardbare resolutie Eerste stap naar Europese eenheid Ned. verliezen in Indonesië Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" ZATERDAG 29 JANUARI 1949 40ste JAARGANG No. 11605 Een onverantwoordelijke resolutie Bur. Papengracht 32. Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f 032 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m m. Telefoontjes f 1.50 Terwijl de veiligheidsraad zich druk maakt om de arme re publikeinen op Java en Sumatra, die niet meer ongestraft met hun ge weertje mogen spelen en wier leiders een paar dagen achter kippengaas een rustkuur hebben moeten onder gaan wordt het grote Chinese rijk onder de voet gelopen door de com munisten. Niemand twijfeit er ook maar een ogenblik aan, of deze Chi- nise communisten worden geholpen door Rusland en, als het mogelijk ware, bestaat er nog minder twijfel aan het vooruitzicht, dat Moskou straks de lakens gaat uitdelen in /het „bevrijde" China. De Veiligheidsraad verspilt er geen woorden aan, ofschoon China één der vijf grote mogendheden is, die een 'permanente zetel in de Raad hebben. In China is niets anders aan de hand dan een wisseling van regiem; een interne aangelegenheid. Gaat geen mens wat aan! In New' Delhi zijn de Aziatische volken bijeengekomen. Ook zij zwe gen over China, maar toornden te gen de Nederlandse „agressie". In dia kon het niet goedkeuren, dat een volksgroep met geweld wordt ge dwongen; met Hyderabad was het natuurlijk was anders. Egypte en Sy rië gruwden van elke geweldpoli- tiek in Indonesi; in Palstina was het natuurlijk wat anders. Australië had ook al zo'n medelijden met de bruine broeders; in Australië zelf kan men de inboorlingen rustig uit roeien, dat is natuurlijk wat anders. Er is zelfbedwang voor nodig, om geen al té .bittere woorden te gebrui ken, wanneer men het gedoe der sta- ten aanschouwt en de onwaarachtig heid doorziet, waarmede zij hun po litiek van eigenbelang verhullen in een waas van engelachtige braaf heid. Is hetgeen in China gebeurt niet van veel groter belang voor de we reld dan de vrijlating van Soekarno en Hatta? Straks krijgt Moskou de beschik king ovet een ehorm reservoir van krachten, waaruit het kan putten voor zijn eigen doeleinden. Tsjang Kai Sjek, sinds Jaren de leider van China, de man, die met succes de aanvallen der Japanners heeft weerstaan, is reeds uitgeran geerd; de oude keizersstad Peking is volledig in handen der rode troepen; de vredeson^erhandelaars van Nan king zijn op weg naar Peking om de vredesvoorwaarden, welke hun gedic teerd worden, in ontvangst te nemen. Voor de leus doet men aan beide zijden, alsof men zich op hernieuw de strijd voorbereidt. De rode troepen gaan voort met de voorbereiding van een groot offensief aan de Jangtse; de regeringstroepen doen al hun best om de wereld te laten merken, hoe vastberaden zij zijn om de Jangtse- linie en de verlaten hoofdstad Nan king tot de laatste man te verdedi gen. Komedie! Mao Tse Toeng zal vredesvoorwaarden dicteren, welke in de practijk op overgave op gena de of ongenade zullen neerkomen en de „gezuiverde" Nanking-regering zal zonder slag of stoot .capituleren. Dan zal Mao Tse Toeng een coalitie-re- gering vormen, met alle meegaande partijen er in; de communisten zul len de sleutelposities krijgen en dan gaat de zuivering beginnen. Na gron dige zuivering blijven er alleen nog maar goede, degelijke „volksdemo cratie" over en dan gaan zé in Mos kou eens praten over handelsverdra gen en zo. Het blijft natuurlijk de vraag, hoe China dat alles op zijn eigen ma- zal verwerken. Het recept is in andere landen zeer probaat geble ken, maar de patiënt is in China niet dezelfde als in Hongarije of Tsjecho- Slowakije en de reactie op het toe gediende poeiertje kan dan ook wel eens anders zijn. Joego-Slavië is er een voorbeeld van, hoe het tenslotte toch wel eens anders kan uitpakken. Maar dat is muziek voor de verre toekomst. Voor een naaste toekomst zul en we wel maatregelen zien ko men, die sterk herinneren aan het geen gebruikelijk is in de Westelijke satellietlanden. De Christenen in China gaan een donkere tijd tege moet. Het Katholicisme is daar nog niet zó ingeworteld als in Polen en Plongarije, waar men het desniette min bestaan heeft om de Kerk met grof geschut aan te vallen. De arres tatie van kardinaal Mindszenthy is wel een sterk staaltje van de bruta liteit van de communistische macht hebbers. Handelt men ze met het groene hout, wat ^al dan met het dorre geschieden? Durft men de Kerk in die landen aldus aan te val len, wat zal dan met de jonge Kerk in China gebeuren? Een voorproefje hebben de Missionarissen reeds mee gemaakt in Noord-China én dat men de gebruikelijke methode om eerst de leiders te elimineren ook daar niet vergeten heeft, wordt aange toond door de plaatsing van mgr. Joe- pin, de Apostolisch Vicaris van Nan king, op de communistische lijst van „oor ogsmisdadigers". Wij vragen ons by dit alles wel eens af, wat er overgebleven is van het optimisme na de tweede wereld oorlog, toen wij dachten, dat alles nu beter zou worden. VOOR INDONESIË IS NEDERLAND ALLEEN VERANTWOORDELIJK DE VEILIGHEIDSRAAD heeft hedennacht gestemd over de voorgestel de resolutie en de daarop ingediende amendementen. Het resultaat was, dat een beroep gedaan werd op de partijen om onmiddellijk het vuren te staken. De Raad heeft voorts een beroep gedaan op Nederland om on middellijk de Republikeinse leiders in vrijheid te stellen en hun de vrij heid te geven, hun functies uit te oefenen. Vervolgens werden de vol gende aanbevelingen van de Raad goedgekeurd: 1. De tijdelijke federale interim-regering moet op 15 Maart in Indo nesië gevestigd zijn. 2. Voor 1 October moeten verkiezingen voor een wetgevende assem blee zijn gehouden. 3. De overdracht van de souvereiniteit van de Nederlanders aan de Verenigde Staten van Indonesië moet op 1 Juli 1950 zijn voltooid. Bij de stemming over dit deel van de resolutie waren acht landen voor. Rusland, de Oekraine en Frankrijk onthielden zich van stemming. Een Russische amendement, dat onmiddellijk terugtrekken van de Nederlandse troepen eiste werd met zeven stemmen blanco verworpen. lingen van de commissie van de Uno in geval geen oplossing zou worden bereikt de regeling van stemmen en die óver de terugkeer van de voor malige: Republikeinse gebieden on der Republikeins bewind. Deze punten, zo zeide hij, vragen van Nederland, afstand te doen van zekere vitale rechten in Indonesië gedurende de overgangstijd. Hij deed een beroep op de Raad om niet een dergelijk offer aan Nederland te vragen. „Het handvest rechtigt u hiertoe niet." „In feite stelt deze' resolutie Ne derland onder toezicht van de Uno. De resolutie vormt een zo dratsische bemoeiing met de interne aangele genheden van een staat, dat nooit enig lid van de Uno iets dergelijks aanvaardde toen het het handvest tekende". Voorzover uitvoerbaar Voordat tot stemming werd over gegaan had dr. Van Royen een rede gehouden, waarin hij zeide: „De Nederlandse regering zal de resolutie uitvoeren voor zover deze is te verenigen met de verantwoorde lijkheid van Nederland voor de hand having van de werkelijke vrijheid en de orde in Indonesië. Deze verant woordelijkheid kan niemand van ons overnemen". Dr. van Royen verwierp de pun ten uit de ontwerp-resolutie over het herstel van de Republikeinse re gering in Djokja, over de aanbeve- PRINSES BEATRIX 11 JAAR Maandag 31 Januari a.s. wordt H.K.H. Prinses Beatrix Wilhelmina Armgard, het oudste dochtertje van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard, e'f jaar oud. Een der laatste opnamen van het jarige prin sesje. Israëls erkenning WESTELIJKE UNIE GAAT ER TOE OVER. De ministers van buitenlandse za ken van de landên van de Westelijke Unie zijn het er te Londen tijdens hun vergaderingen over eens gewor den, dat nu het tijdstip is bereikt, waarop men de regering van Israël de facto kan erkennen. Zwitserland heeft Israël gisteren reeds de facto erkend en Australië heeft besloten om de staat volledig te erkennen. De ministers van buitenlandse za ken van Noorwegen. 'Zweden, Dene marken en IJsland, die te Oslo bij elkaar waren, hebben te kennen ge geven, dat zij eveneens in de naaste toekomst Israël de facto zullen erken- In Londen was men van mening, dat de Britse erkenning zal afkomen. Waarschijnlijk zullen België, Neder land en Luxemburg dan spoedig vol gen. De erkenning door Nieuw-Zee- land wordt eveneens binnen zeer korte tijd verwacht. Het overleg, dat Groot-Brittannië met zijn dominions heeft gepleegd, is thans afgesloten. Er zijn nog geen aanwijzingen, dat India, Pakistan en Ceylon eveneens tot erkenning van de Joodse staat zullen overgaan. VERBOD TOT IMMIGRATIE OPGEHEVEN. De internationale vluchtelingenor ganisatie (Iro) heeft ondanks sterke oppositie van Britse zijde besloterr het door haar op 18 Mei 1948 uitge vaardigde verbod tot immigratie van Joodse vluchtelingen in Israël op te heffen. In kampen in Duitsland, Oostenrijk en Italië bevinden zich nog meer dan 100.000 Joodse vluchtelingen. EDUARD VAN BEINUM IN LON DEN Eduard van Beinum, de eerste dirigent van het Concertge bouworkest zal ieder jaar tevens een groot deel van het wintersei zoen belast zijn met de leiding van het London Philharmonic Orchestra. Te zijner ere is in de County Hall te Londen een 'unch aangerichte door Walter R. Owen, de voorzitter van de London County Counci'. V.Ln.r.. dr Jane de Jongh, cultureel attaché bij de Nederlandse ambassade te Londen, mevr. van Beinum, Eduard van Beinum en de beroemde schrij ver J. B. Priestley. Raad van Europa en Consu'tatieve Raad FVE EERSTE STAP van de Europese eenheid is gelegd. Gisteren is tei zitting van de consultatieve raai van de Weste'ijke Unie die te Lon den werd gehouden, door de ministers van buitenlandse zaken der be treffende landen besloten, een Raad van Europa te vormen. Die raad zal bestaan uit een commissie van mi nisters, die in het geheim bijeen komt en uit een consultatief lichaamdat in het openbaar zal vergaderen Andere Europese landen zullen een uitnodiging krijgen om aan de on derbande ingen over de vorming va ;i de Raad van Europa deel te nemen. NIEUWE REGELING KOSTWIN NERSVERGOEDING MILITAIREN De minister van oorlog heeft gister middag in de Kamer medegedeeld, dat dezer dagen een nieuwe regeling voor de kostwinnersvergoeding aan de burgemeesters zal worden toege zonden. De zogenaamde „gulden van Joekes" zal daarbij in berekend wor den met terugwerkende kracht van 1 November 1948 af. lUaikie. ülaikie. O, Stachanow De Stachanow-beweging is naar Duitsland overgeslagen. Natuurlijk naar de Sovjet-zóne. In Rusland probeert men nl. de productie te stimuleren, door ar beiders, die, zoals Stachanow 't zo mooi vóór deed, harder wer ken dan de anderen, te onder scheiden en hun allerei voor rechten te verlenen. Als wij hier ook eens gingen Stachanowiseren Een wedstrijd voor onze over heidsinstanties, wie het meeste geld weet uit te geven, te dek ken door een nieuwe Vermogens- wegwasbelasting. Een extra kolenbon (te hono reren in Mei of Juni) voor de man, die de meeste lekken weet te vinden in ons restant distri butie-systeem. Een standbeeld voor de staats man, die in de Veiligheidsraad het record aan resoluties mitsga ders bijbehorende amendemen ten inzake Indonesië kan produ ceren. Een serie van twaalf orde lintjes voor de minister, die on middellijk met een leeggehaalde Constellation via Mauritius naar Indië vliegt en in twee dagen een interim-regering weet te vormen. Een jaar lang het voorrecht van huisslachting voor de man, die ons vleesrantsoentje veilig stelt. Twee ons kaas desnoods toe! Laten we niet krenterig zyn. Zó zou ik door kunnen gaan, maar de enige, die reeds by voorbaat aan mijft oproep ge volg heeft gegeven, is de virus- stam A, die op het ogenblik be zig is te Stachanowiseren in mijn achterhoofd. Cognac-grocjes zelfs in Stachanow-tempo helpen niet meer; de thermometer stijgt in Stachanow-stijl. Het ligt in de bedoeling dat het personeelscijfer van de K.L.M. bin- nenkorte tyd enigermate omlaag wordt gebracht. Deze personee'sin- krimping zal vrywel uitsluitend be perkt worden tot het administratie ve personeel. Na de oorlog heeft de K.L.M. zo deelde zij desgevraagd mede, een groot aantal mensen aangenomen en thans acht men de tijd gekomen hier uit een vaste kern te vormen en zo te komen tot een zekere consolidatie in het bedrijf. STAKINGSGOLF TE AMSTERDAM RIJST. Tachtig van de honderdtwintig ar beiders, werkzaam op een bouwwerk in Amsterdam-West zijn gisteren in staking gegaan. Ook 31 leden van het personeel van de sigarettenfabriek Kyriazi Frères zijn gisteren niet aan het werk gegaan. £en ko-Vve.it Hoe schoon moet ginder zijn dat wij hier schoonheid nommen en dat maar eenen glim van de Opperschoonheid heeft- Guido Gezelle. De consultatieve raad heeft een rapport besludeerd over kwesties, welke op de verdediging van de landen betrekking hebben. Ook over bepaalde andere belangrijke poli tieke aangelegenheden is overleg ge pleegd. Het communiqué, dat over de zit ting is uitgegeven, heeft twee aan hangsel; het ene over de culturele en het tweede over de sociale sa menwerking tussen de vijf landen van de Westerlijke Unie. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat elke regering vrij zal zijn haar eigen, meest asm de grond-» wettelijke voorschriften van het des betreffende land beantwoordende systeem te volgen bij het aanwijzen van vertegenwoordigers in de twee nieuwe lichamen. Beslissingen zul1 en in de consulta tieve raad bij meerderheid van stem men worden genomen. Er is niet onthuld, hoe er in de ministeriële commissie zal worden gestemd. Het verluidt, dat de ministeriële commissie uiteindelijk controle zal uitoefenen over de onderwerpen \verke in de consultatieve raad zul len worden, besproken. Dit betekent niet, dat de consultatieve raad het recht zal missen om zelf te beoalen welke onderwerpen hii wenst te be handelen. Het houdt slechts in dat, indien de consultatieve raad heeft besloten een beoaald onderwerp te bespreken, dit door de ministerië^ commissie kan worden verhinderd. Dit zal het geval zijn, wanneer de commissie van mening is, dat een Oepaaid onderwerp beter niet in het openbaar door de consultatieve raad die toch s^chts 'n raadgevende en nimmer een uitvoerence taak heeft kan worden besproken. Het verluidt eveneens, dat het niet binnen de bevoegdheid van de con sultatieve raad zal liggen om defen sie-aangelegenheden te bespreken. Proces tegen kard. Mindszenty BEGINT A.S. VRIJDAG. Het proces tegen kardinaal Minds zenty zal waarschijnlijk Vrydag 4 Fe bruari beginnen. Er worden vele buitenlandse journalisten verwacht. De kardinaal zou geweigerd hebben een verdediger aan te wijzen. Hij krijgt er nu krachtens de Hongaarse wetgeving een toegewezen door de minister van Justitie. De Australische minister-president Chifley, heeft meegedeeld, dat de mi nister van Buitenlandse Zaken, Evatt, „ernstige stappen" zal ondernemen bij de Hongaarse regering om in het geval van kardinaal Mindszenty „het bedrijven van onrecht te voorkomen"., De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn ge rapporteerd: Koninklijke Marine: Korp. J. Deswijzen, afkomstig uit Soerabaja, gesneuveld 20 Jan. Mar. T. C. Rozeboom, afkom stig uit Zandeweer (Gr.), gesneu veld 24 Jan. Mar. M. J. Roksnor, afkomstig uit Breda, overleden t.g.v. oor logsverwonding Koninklijke Landmacht: Sold. J. A. J. de Wit, afkom stig uit Ammerzoden, gesneu veld 6 Jan. Sergt. G. W. Hartog, afkomstig uit Rijswijk, gesneuveld 12 Jan. Sold. J. ten Veen, afkomstig uit Steenwijk, gesneuveld 13 Jan. Sold. W. E. Mosterd, afkomstig uit Amersfoort, gesneuveld 14 Januari. Sergt. J. van der Beek, afkom stig uit Kaatsheuvel, gesneuveld 15 Jan. Sold. T. A. Huijbregts, afkom stig uit Vaals, gesneuveld 16 Jan. Kapt. A. Kientz, afkomstig uit Breda, gesneuveld 16 Jan. Korp. W. van Vliet, afkomstig uit Ou,d-Beijerland, gesneuveld 16 Jan. Sold. Ie kl. A. Kurstjens, af komstig uit Echt (L.). gesneu veld 17 Jan. Sold. G. Kuijvenhoven, afkom stig uit Leiden, gesneuv. 17 Jan. Sold. Ie kl. H. Alvis, afkom stig uit Blokzijl, gesneuv. 18 Jan. Sold. Ie kl. C. A. de Graaf, af komstig ui. Zwijydrecht, gesneu veld 18 Jan. Sold. Nijsingh, afkomstig uit Giethoorn, gesneuveld 18 Jan. Sold. W. B. Bleekman, afkom stig uit Bergh (Gld.), gesneu veld 19 Jan. Sold. F. A. van den Eer en- beemt, afkomstig uit Asten N. Br.), gesneuveld 19 Jan. Sold. G. van Hassel, afkomstig uit 's Hertogenbosch, gesneuveld 19 Jan. Sold. L. W. van den Heuvel, afkomstig uit Berghem, (N.Br.), gesneuveld 19 Jan. Sold. W. van der Heijden, af komstig uit Rosmalen, gesneu veld 19 Jan. Sold. Ie kl. A. van den Hogen, afkomstig uit Bergharen, gesneu veld 19 Jan. Korp. G. J. Kloek, afkomstig uit Winschoten, gesneuv. 19 Jan. Sold. J. Ck. van Laarhoven, af komstig uit Vught, gesneuveld 19 Jan. Korp. E. Net, afkomstig uit 's-Gravenhage, geneuveld 19 Jan. Sold. Ie kl. E. J. Hartemink, afkomstig uit Arnhem, gesneu veld 20 Jan. Sold. R. Hekstra, afkomstig uit Post Zwaagwesteinde. ge sneuveld 20 Jan. Sold. C. J. Holstein, afkomstig uit Lochem, gesneuveld 20 Jan. Sold. G. G. Mulders, afkom stig uit Oef feit (N.Br.), gesneu veld 20 Jan. Sold P. Poelman, afkomstig uit Rotterdam, gesneuv. 20 Jan. Sold. D. van Brummelen, af komstig uit Lunteren, gesneuveld 21 Jan. Sold. Ie kl. J. G. M. Claassen, afkomstig uit 's-Hertogenbosch. gesneuveld 21 Jan. Korp. S. van Dijk, afkomstig uit Ferwerderadeel, gesneuveld 21 Jan. Sold. R. J. Eijgelaar. afkom stig uit Wolvega, gesneuveld 21 Januari. Sold. J. P. van Veen, afkom stig uit Franeker, gesneuveld 21 Januari. Sold. D. Visser, afkomstig uit Zwolle, gesneuveld 21 Januari. Korp. T. Zoutman, afkomstig uit Oude Pekela, gesneuv. 21 Jan. Sold. Ie kl. W. G. Dieleman, afkomstig uit Hoek (Z.), gesneu veld 22 Januari. Koninklijk Ned. Ind. Leger. Sergt. J. C. Manuputty, afkom stig uit Indonesië, gesneuv. 7 Jan. Sold. Ong Hing Djoen, afkom stig uit Indonesië, gesneuv. 7 Jan. Sold. Ranoe, afkomstig uit In donesië, gesneuveld 7 Januari. Korp. Arva, afkomstig uit In donesië, gesneuveld 8 Jan. Sold. Diaz, afkomstig uit In donesië, gesneuveld 8 Januari. Sold. Kasiroen, afkomstig uit Indonesië, gesneuveld 8 Jan. Sold. Sumokil, afkomstig uit Indonesië, gesneuveld 8 Januari. Adj. Onderoff. J. D. C. Rei- mers, afkomstig uit Indonesië, overleden t.g.v. oorlogsverwon ding op 23 Januari.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1