INSPECTEUR OUPUY De Sterrit van Monte Carlo ^ABDMÈOPd L. P. Krantz staat terecht VRIJDAG 28 JANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 23 Ned. teams volbrachten de monsterrit De eersten die, gestart te Stock holm, Monte Carlo bereikten waren de Zweed Wergren (Chevrolet) en de Nederlandse equipe Engelsma Wynia (Austin). De eerste dame, die binnenkwam was mevr. Greta Mo- lander. de Noorse Dodgerijdster. Donderdagmiddag 5 uur plaatselij ke tijd waren 20 van de 47 deelne mers, die in Glasgow zijn gestart, te Monte Carlo gearriveerd. De officials verklaarden, dat de anderen uitge schakeld zouden worden. Een half uur later was ook het Lissabon-contingent binnen, behalve de Franse ploeg van ConnardLandi (Hochkiss) en de Spanjaard Holgado (Chrysler). Ook zij werden geëlimi neerd. Uit de gegevens is komen vast te staan, dat 23 van de 28 teams, welke ons land in de sterrit vertegenwoor digden, te Monte Carlo zijn aangeko men, maar lang niet alle zonder straf- punten. Naar men weet zijn 203 equipes in de diverse startplaatsen vertrokken en hoewel de definitieve gegevens Donderdagavond 11 uur nog niet bekend waren, werd naar schat ting aangenomen, dat 160 wagens de eindcontrole te Monte Carlo hebben gepasseerd. Meer dan 20 procent der deelnemers hebben dus om verschil lende redenen onderweg de strijd ge staakt. Dat het aantal strafpunten bij verschillende teams zeer groot is en dat er naar verhouding niet zo veel GEMEENTE DEN HAAG WIL GEDIFFERENTIEERDE VERHOGING DER GASPRIJZEN. Zoals bekend zijn met ingang van 1 Januari 1949 de maximum-prijzen voor gas met 2 pet. verhoogd. B. en W. van den Haag willen trachten de door de opheffing van enige subsi dies noodzakelijk geworden verho ging der gasprijzen zo weinig moge lijk te laten drukken op de minder draagkrachtige gebruikers en stellen daarom de volgende tariefverhogin gen voor: 1. het gewone tarief van 13l/2 tot 141-2 ct. per M3. De prijs voor het gebruik tot 150 M3. per 2 maan den met vastrechttarief van 9Yz tot 10Yz ct per M3. De prijs voor het gebruik van 150 M3, tot 300 M3. per 2 maanden met vastréchttarief van IVz tot 9 tt. per M3. De prijs voor het gebruik van 300 M3. en meer per 2 maanden met vastrechttarief van 7J^ tot 10 ct. per M3. VAKGROEP SLAGERS OVER NOODTOESTAND IN HET SLAGERSBEDRIJF De besturen van de vakgroep sla gerij, de Alg. Ned. Slageisbond en de Ned. Kath. Slagershond, die gis teravond in spoedvergadering bijeen waren te Utrecht, hebben een tele gram gezonden aan de ministers van landbouw, visserij en voedselvoor ziening en van economische zaken. Hierin spreken zij hun diepe teleur stelling uit over de verlaging van het vleesrantsoen, waardoor huns in ziens allereerst het publiek, doch niet minder, en wel bij herhaling, het slagersbedrijf gevoeUg getroffen ■wordt, terv/ijl de lasten nog voort durend verhoogd worden. Zij verzoe ken --Mngehd, op korte termijn in audi i e te worden ontvangen ter bespreking van mogelijke maatrege len tot verbetering van dc vlees voorziening en ter 'onmiddellijke verlichting van „de noodtoestand in het slagersbedrijf". DISTILLEERDERIJ UITGEBRAND. In de oude Haagse binnenstad, op de hoek van de Papestraat en. Oude Molstraat, heeft gistermorgen een fikse binnenbrand gewoed. In de al daar gevestigde distilleerderij van Wilh. Richter's wijnhandel was een grote mand fles pure alcohol gebro ken. De vloeistof verspreidde zich snel over de vloer, vatte vlam en spoedig stond de gehele distilleerde rij in lichte laaie. Door de grote hit te werd het blussingswerk aanvan kelijk bemoeilijkt, doch toen de met twee spuitwagens uitgerukte brand weer de brand via een aangrenzend perceel kon benaderen, was men het vuur weldra meester. De distilleerderij is uitgebrand en ook een partij suiker is verloren ge gaan. Verschilende fusten waren ge blakerd doch de inhoud bleef behou den. equipes zullen zijn, dié er zonder kleerscheuren, dat wil zeggey, niet een blank register, de wagen in het Pare Fermé konden wegzetten, is voor een belangrijk deel te wijten aan het feit, dat het gemiddelde van 50 km. sterk zijn stempel op de rit heeft gedrukt, ondanks het feit, dat de weersomstandigheden over het al gemeen genomen, toch niet ongunstig zijn geweest. Als wij beginnen met een overzicht te geven, hoe de Nederlandse equipes het er hebben afgebracht, kunnen wij constateren, dat van de Glasgow-star- ters de equipe ScholteHagersJur- gens met Chevrolet het er goed heeft afgebracht, maar of het team er ge heel zonder straf punten ;s afgeko men, was Donderdagavond laat nog niet bekend. De equipe Gerlach ZwartsenbergSchurink met Riley, de middenklasse, heeft strafpunten bij Lyon en Valance opgelopen. Wat de Stockholm-starters betreft, het team EngelsmaWyniaKings- ma met Austin, ook al in de midden klasse, is in uitstekende conditie aan de Middellandse zeekust aangekomen, helaas niet zonder strafpunten, een klein teleurstelling voor de stoere Friezen. En ook het team Broedelet de Vries met Simoa, gestart voor de kleinste klasse, heeft strafpunten op gelopen, veroorzaakt door net mist- traject op het laatste gedeelte. Ook de derde equipe, van Stockholm ver trokken, SpeelmanSavelkoul Vervelde met Ford, heeft geen schoon register. Of het team WittkampfEisma met Chevrolet, van Oslo vertrokken, met een „blanco lijst te Monte Carlo de wagen heeft mogen wegzetten, was niet bekend. Geen wonder, want de gegevens, die binnenkwamen, wa ren zeer onoverzichtelijk en men vor derde slechts langzaam met het op stellen van een definitieve lijst. Tenslotte kwamen de Monte Car- lostarters aan de beurt. Aangenomen mag worden, dat de equipes Roos dorp (Vanguard), de Nederlander, die in België woonachtig is en Verkam men van Keulen en echtgenote (Vauxhall zonder strafpunten aan de finish kwamen. Het team Rykaart- Olyslager-Mulder (Skoda) heeft bij Lyon strafpunten gekregen en waar schijnlijk heeft ook het team van der Mader-van Marion-Kint, eveneens met Skoda, geen blanco lijst kunnen inleveren. Met een defecte voetrem kwam hij te Monte Carlo binnen en daardoor kon van der Made zijn auto niet op regelmatige wijze in het pare ferme zetten, waardoor hij wel een paar puntjes heeft gekregen. Inmid dels was de reparatie snel verholpen. Onze cracks, de equipes Mutsaerts- Caspanni-Kouwenberg met Hillman en van Beeck-Calkoen-van der Spek- Bedford met Ford kwamen zonder strafpunten b'j de eindcontrole. Het damesteam mevr. van Strien-msj. Schade-mevr. den Hertog heeft het gedeelte AmsterdamBrusselParijs Monte Carlo uitstekend gereden. In de eerste etappe, van Grasse naar Digne hadden, naar men zich herin nert, de dames een 50 km omgereden, waardoor aan strafpunten niet te ont komen viel, maar daarna heeft men zich dapper door alle moeilijkheden heen geslagen. Zeer belangrijk is, dat de andere Nederlandse damesequipe, welke evenals mevr. van Strien met Ford reed, de dames van Limburg Stirum-Stahl-van Puyenbroek zonder strafpunten alle etappes hebben af gelegd en dus een goede kans maken voor de coupe des dames. Want slechts drie damesteams zijn zonder strafpunten gearriveerd, nl. het Ne derlandse Fordteam, mevr. Molan- der (Zweden) met Dodge en mevr. Wisdom (Gr. Brittannië) met Morris. De equipe Feitz-Langelaan-Stutter- heim met ChrySles kreeg bij Reims een lekke tank. 50 minuten duurde de reparatie, maar men haalde de verloren tijd in en arriveerde zon der strafpunten. Toch bleek er nog een klein lekje in de tank te zitten en men hoopte, dat Vrijdagochtend, voor de start van de bergproef, de tank niet lek zou zijn. Want al be draagt de afstand' van deze proef slechts 17 km., het vullen vai. de tank is niet meer toegestaan. De equipe van de Rijk-van Gent-Eas- tiaannet en Wittkampf met Peugeot, de Amsterdamse taxi, liep strafpun ten op by Parijs. Omdat de Rijk de verkeerde weg bij Parijs was ingesla gen en te laat bij de controle in de Franse hoofdstad arriveerde. Het team Reichmann-Ten Cate met Bent- leys, evenals de equipe van Goed- hard-Kappelhoff met Volkswagen vermoedelijk zonder strapunten. Het zelfde is het geval met de Hillman- equipe van Gatsonides-Barendregt. De equipe van de beide van Splun- ters mét Riley had een koppelingde fect tussen Amsterdam en Brussel. Dank zij de motorpolitie te Den Haag en het feit, dat zij aan de Nederlands- Belgische grens onmiddellijk konden doorrijden kwamen zij drie minuten voor de vastgestelde tijd aan de con trole te Brussel aan. Het team van Sprenger-van Eyck-Paulen met Che vrolet is onder strafpunten aangeko men, hetgeen niet het geval is met de equipe Zwart-Bijl, eveneens met Chevrolet, aangezien men moeilijk heden had gekregen in het misttra- ject. Tenslotte kwam de equipe ven den Bergh-Korthals Altes zeer laat te Monte Carlo binnen. Er waren dy namo moeilijkheden bij Reims geko men en strafpunten konden toen niet uitblijven. Vijf equipes hebben de strijd dus opgegeven, nl Rupert (Studebaker) gestart te Praag, van den Wansem (Austin), gestart te Glasgow, Reysoo (Morris) vertrok ken van Monte Carlo, van Cleeff (Dodge) vertrokken van Glasgow en Blansjaar (Minor) vertrokken van Monte Carlo. Om middernacht werd gemeld, dat 167 wagens van dc 203 te Monte Car lo waren aangekomen. Alle deelnemers zonder uitzonde ring waren vol lof voor het werk der verschillende automobielclubs en voor de hartelijke ontvangst, welke hun overal ten deel was gevallen. VOETBAL EEN MEEVALLER VOOR DE F.A. Naar bekend werd gemaakt, heeft de Football Association als zijn aan deel in de financiële baten, die de olympische spelen te Londen oplever den, een bedrag van 14.327 pond ster ling (ruim 150.000) ontvangen. BRIDGE LEIDS TOURNOOI VOOR KATHOLIEK THUISFRONT. De resultaten van het Bridge-tour - nooi voor „Katholiek Thuisfront", in Zomerzorg gehouden, zijn als volgt: Groep wit. 1ste prijs mevr. Dieben de heer Huijs en de heren Bonte Oudshoorn; 2de prijs de heren Solier Bergers en de GraafStikkelman. Een extra prijs werd behaald door de heren v. HoornLamboo, welke prijs bestemd is, voor een adres in Indonesië, door genoemde heren aan te wijzen. Groep rood: 1ste prijs de heer v. Zilt en partner, de heren Petersv. d. Voort; 2de prijs de heer Rosdorf en partner en de heren Zandvliet. Groep groen: 1ste prijs dames BronsHinnen en de heer en mevr. Zandvliet: 2de prijs dames Lierv. Zijl en de heren ReekersRijgers- berg. Doe gewoon l EToudt Uw mond als gewoonljjk reiu met IVOROL en Uw neus ruim met DAMPO (verkoudheidsWsem). Dit maakt in griep- tijd minder vatbaar. En mocht U het on verhoopt toch te pakken krijgen, dan helpen SANAPIRIN-tabletten U cr spoedig af BEDRIJFSZWEMWEDSTRIJDEN IN LEIDSE OVERDEKTE. Massale belangstelling. Dat de bedrijven tegenwoordig ten zeerste in de sport opgaan, wordt wel bewezen door de belangstelling, welke gisteravond oon. voor de zwemwedstrijden werd getoond, wel ke in de Leidse Overdekte plaats von den. Enkele honderden kijklustigen verdrongen zich letterlijk om een plaatsje rond het bassin, waarin de strijd werd gestreden tussen de ploe gen van v. Wijk, Krantz, Zaalberg en Parmentier. De uitslagen waren: 25 M schoolslag dames: 1. A. Koe nen W. 21.3 sec., 2. C. Straathof W. 23, 3. T. Koenen W. 24. 50 M. schoolslag heren: 1. J. Phi- lippo Z. 43.4, 2. W. de Hartog W. 43.6, 3. R. Kuipers W. 43.8. 5 x 25 M. schoolslag estafette da mes: Van Wijk 2 min. 28.2 sec., Krantz 2.34.8. 5 x 25 M. schoolslag estafette he ren: 1. Van Wijk I 1.39.7, 2. Krantz 1.45.8, 3. Zaalberg 1.50, 4. v. Wijk II 1.57.4. 25 M. hinderniszwemmen heren: 1. R. Kuipers W. 18 sec., 2. v. d. Ouwee- len W. 18.3, 3. J. Hoube W. 20 sec. Ruitergevecht: 1. v. Wijk, touwtrek ken: 1. v. Wijk. De eindstand werd: 1. v. Wijk 122 p., 2. Krantz 50 p., 3.. Zaalberg 24 p., 4. Parmentier 15 p. De ploeg van v. Wijk legde daar mede beslag op de wisselbekers voor de estafette-wedstrijden. BILJARTEN VOORWEDSTRIJDEN HOOFD KLASSE KAMPIOENSCHAP 71/2. In Odeon te Den Haag zijn gisteren drie partijen gespeeld van het voor- tournooi voor het hoofdklasse kam pioenschap 21/2, waaraan deelgeno men wordt door Jacobs (Bergen op Zoom). de Ruyter (Waalwijk), Eichelsheim (Rotterdam). Kruythof (Barendregt) en van Lochem (Am sterdam). Het gaat om drie plaatsen in het hoofdklasse kampioenschap. De Leidenaar B. Teegelaar kon op medisch advies wegens een oogont steking niet van de partij zijn. Uitslagen: v. Lochem 300 33 96 9 09 Eichelsheim 175 33 26 5'.30 v. Lochem 300 41 52 7.31 Kruythof 231 41 34 5.63 v. Lochem 300 25 76 12.— Eichelsheim 180 25 34 7.20 Zaterdagmiddag worden de wed strijden voortgezet. DAMMEN. OM HET KAMPIOENSCHAP A EN B-KLASSE. In Bodegraven werd de return wed strijd gespec" l tussen de beide kam pioenen van de 1ste klasse A. en B. van de Leidse Districts Dambond. De spanning bleef er in tot de laatste partij. De Lissenaren herstelden zich en boekten een fraai succes door met 119 tè zegevieren. Baide tientallen hebben nu 1 wed strijd gewonnen en 1 verloren; bord- punten 2021. De beslissingswed strijd wordt op 4 Febr. te Alphen ge speeld. WATERPOLO INTERNATIONAAL TOURNOOI DE SLEUTELSTAD. Naar wij vernemen is het zeer waarschijnlijk dat de Burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. v. Kinschot, het Internationale Waterpolotournooi van de Sleutelstad morgenavond zal openen, met de eerste inworp bij de openingswedstrijd SVH IBruxelles Swimming' Club; Volledigheidshalve vermelden wij nog, dat de wedstrijden worden ge houden in de Overdekte, en om pre cies 8 uur zullen aanvangen. S G(j hebt kou gevat en Uw hoest houdt aan! Een scheurende p^jn van h_. veelvuldig hoesten beklemt Uw borst. Sukkel toch niet de gehele wlnt< s/V maar reinig Uw aderahallngsorga- nen.eens grondig van dat gevaar- 'like slijm met de verzachtende: M >»Als u nu gezien hebt hoe uw .vr.enden" de eigen Nederlandse be volking op a.le mogelijke wijze ge marteld en geterroriseerd hebban, en zich aan feiten hebben schuldig ge maakt die zich sedert de Christelijke jaartelling in beschaafd Europa nim mer hebben voorgedaan, hoe "durft u zich dan nog te beklagen over de behandeling u eertijds als N.S.B.'er aangedaan?" Deze vraag stelde de Haagse kan tonrechter mr. A. W. v. Vrijberghe de Coningh, gistermorgen aan de thans gedetineerde vroegere mede directeur van de N.V. J. J. Krantz, Leonard P. Krantz uit Oegstgeest. Beschuldigde verweerde zich daar bij dat hij bij zijn protest gedoeld bad op zijn arrestatie voor de Mei dagen van het jaar '40. Kr. bleek reeds sedert October '33 bij de N.S.B. te zijn aangesloten geweest. Na zijn bevrijding, toen de Duitsers hier wa ren binnengevallen, had hij zich een felle party genoot betoond. Voor hem, zo schreef hij indertijd was het Nat. Socialisme de enige oplossing en voor hen, die het er niet mee eens waren: de concentratiekampen. Tal rijke functies bleek Kr. in de partij te hebben vervuld. O.m. commissaris Van^de Ned. Oostcompnagnie, hoofd- serüeleider van het Econouusch Front, alsmede economisch adviseur van Mussert, met ,wie hij tal van be sprekingen had gevoerd. Behalve met laatstgenoemde leefde hij ook in nauwe vriendschap met de Rijks commissaris en met dr. Schwebel, die hij meerdere malen op Meerrust had ontmoet In een brief, aan kameraad Rost van Tonningen gericht, besloot hij^met een: „Heil Hitler" en in een dankbetuiging aan de leider Mussert schreef hij over: ,Het Verbond der misdaden In een artikel, dat hij onder het hoofd: „Levenslang" in Vova lanceerde, schreef hij o.m., dat de practijk had bewezen, dat er van uit de Duitse concentratiekampen heel wat goeds was uitgegaan. Uit een zijner talrijke brieven was er ook een in Maart '44 aan de Rijks- comm. Ref. Volksaufklaring und pro paganda, waarin gemeld, dat prof. Bok uit Leiden, die met andere gij zelaars was gearresteerd, politiek to taal onbetrouwbaar was en deze reeds voor Mei '40 op colleges hate lijke opmerkingen aan het adres van de Duitsers en het Nat. Soc. had ge uit Voorts dat deze prof. aan de bekende sabotage van de hoogleraren had medegedaan, terwijl hij evenals de studenten geweigerd had de loya liteitsverklaring te onedrtekenen. Be langrijke bedragen van veelal ver in in de duizende guldens had hij ge schonken aan Winterhulp, de Nat. Ambulance van het Vrijwilligersle gioen, de Nat. Jeugdstorm en vele andere dergelijke instellingen tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer ƒ827500. Ook had hij duizend gul den toegezegd aan dr. W. Th. Bois- sevain tot oprichting van een leer stoel aan de Leidse Universiteit voor dc Ned. stichting tot bevordering van het Nat. "Socialisme. Tengevolge van de sluiting van de Hogeschool is daar niets van gekomen. Een gelijk be drag schonk hij voor een nieuwe pers voor het Nat. Dagblad Als hulplandwachtor werd hem ten laste gelegd een 25-tal keren, gewa pend met jachtgeweei en met een helm op, aan verschillende razzia's te hebben deelgenomen. Zo is hij tegen woordig geweest bij de huiszoeking ten huize van G. J. Hogervorst te Oegstgeest en de arrestatie van Th. Kerkhof te Warmond, die na zijn wegvoering niet meer is terugge keerd. Bij de fa. Krantz was de fabricage van militaire lakens geheel en al voor de Duitse weermacht ingeschakeld. Niet minder dan tweehonderdduizend vijanden heeft de fa. in het pak hel pen steken. Op 87 weefstoelen wer den meer dan 156.000 strekkende me ter uniformstof voor de weermacht, de N.S.B.de Germaanse SS alsmede voor de civiele Duitse bevolking in genoemd bedrijf vervaardigd, zonder dat daarbij enige dwang uitgaande van het Rijksbureau voor lompen was uitgeoefend. Het personeel kon er niet saboteren, evenmin ontslag krijgen. De vrouwelijke arbeids krachten werden gedreigd met ge vangenis, indien zij weigerden-bij Kr. te werken. Tengevolge van de steeds hogere opvoering van de productie capaciteit moest ook in de fabrieken, waar de machines voor dit bedrijf vervaardigd werden, nag en nacht en ook Zondags worden gewerkt. Ter zitting ontkende besch. zeer veel van de hem ten laste gelegde feiten. Wat de kwestie van de kle ding vervaardiging be:trof, daarbij wentelde besch. de schuld hoofdzake lijk op het Rijksbureau voor Lom pen af. Ook wat de razzia's betreft, verklaarde besch. daaraan niet actief te hebben deelgenomen, doch slechts een passieve rol te hebben vervuld. Iu verband met laatstgenoemde feiten werd als eerste getuige ge hoord de opzichter bij de Wederop bouw J. L. Beugelsdijk, die zich van enige activiteit van besch. niet veel weet te herinneren. Wel heeft hij hem op de bewuste 8e Juli '44, toen Kerkhof werd gearresteerd, op een bunkermuurtje langs de weg zien zitten. Van de razzia daags daarna kon. get. niets verklaren, hij was toen niet aanwezig. De brigadier A. F. L. Sicking heeft besch- die Zaterdag middag in burgerkleding met enkele Duitse officieren zien lopen en een druk gesprek zien voeren waarbij besch. in zekere richting had gewe zen. Als get. a décharge werd ge hoord de tuinman G. J. Ter Haar uit Warmond. Deze herinnerde zich de razzia's op die bewuste Zaterdagmid dag. Get. heeft Kr., die op de fiets aankwam, gesproken. De aardewerk fabrikant W. C. Brouwer uit Leider- I dorp, voorheen ook N.S.B.'er en lid van de hulplandwacht geweest, heeft eveneens aan die razzia's deelgeno men. Thans is hij weer op vrije voe ten. Volgens zijn verklaring zou Kr. bij de arrestatie niet tegenwoordig zijn geweest, 's Anderendaags is hij er ook zelf niet geweest, dus kan daar niets over mededelen. Besch. zelf zegt niet beter te heb ben geweten of het ging daar in Warmond om oefeningen te houden. Om mensen op te pakken was hij niet aangenomen. Om politieke be weegredenen heeft hij zch nimmer voor dit karretje laten spannen; het doel was alleen de polite te helpen bij het opsporen van de zwarte han delaars. Tenslotte merkte hij nog op, dat in de proces-verbalen, o.a. van Kruyswijk, veel verkeerds voor komt. Ook ten aanzien van de fa- brieksleveringen zegt hij geen meter stof zonder opdracht van de Ned. in stantie te hebben afgeleverd. Vermogens-problemen. Het vaststellen van het vermogen van verdachte blijkt nogal wat moei lijkheden te geven. Er is een opstel ling omtrent een actief van 714.000 en passief van 303.000, zodat ruim 400.000 resteert. Het blijkt, dat K. van een Duitser 23.000 in bewaring had, welk be drag inmiddels is geconfisceerd. Met de vertegenwoordigers van het Beheersinstituut wordt langdurig de financiële kvestie besproken, doch men komt niet tot een oplossing. In verband hiermede besluit de kan tonrechter de zaak aan te houden tot Dinsdag 15 Febr. De raadsmqn, mr. dr. Hugenholtz, heeft hiertegen geen bezwaar, doch wijst er op dat K. nu reeds 3 jaar en 8 mnd. gedetineerd is. PL meent, dat indien de zaak eer der zou hebben gediend, rekening houdend met de gratiecluasule, hij bij een aanvankelijke straf van b.v. 6 1/2 jaar nu vrij zou zijn geweest. PI. meent, dat uit het getuigenverhoor wel is gebleken, dat K. niet de hand heeft gehad in de arrestatie 'van Kerkhof, en ook de brief over prof. Bok is met een bepaalde bedoeling geschreven. Want, later is juist door bemiddeling van verd. prof. Bok vrij gelaten. Bovendien zouden de leve ringen aan de Weermacht verd. zijn opgedragen door het texteilbureau Lompen. Kantonr.: ,Dat dit per se ontkent." Volgens pl. heeft verd. niet zijn best gedaan de productie en ver koop te vergroten. Er is een verkla ring van dr. Salomonson die door verd. is geholpen. Naar prof. Cramer heeft medegedeeld, is het aan K. te danken, dat het Kamerlingh Onnes- laboratorium behouden is gebleven. Verd. heeft een zwakke gezondheid en heeft reeds veel meegemaakt. Hij wil nu graag weer aan zijn bedrijf j gaan bouwen. Daarom vraagt pl. i thans hem in vrijheid te stellen. De kantonrechter wijst dit verzoek af, omdat hij zich niet thans reeds wil binden aan een strafmaat, het geen practisch het geval zou zijn. Hierna wordt de zitting gesloten. Aetherklanken ZATERDAG* HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 8.00 Nieuws. 8.15 „Pluk de dag". *9,00 Voor de vrouw. 9 05 Lichte orkestmuziek van 1681 af tot heden. 10.00 Klein, klein kleutertje.11.00 „De Zonne bloem". 11.45 Schoolradio. 12.15 Car lo Gardei. 12.30 Land- en tuinbouw- nieuws. 13.00 Strijdkr. 13.30 „Septet Johnny Ombach". 14.10 Marsmuziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Omroeporkest. 15.25 „Naar het wonderland der mu ziek". 16.00 Rallye Monte Cailo. 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 „De Wigwam". 18.00 „Cantus, populorum", Volksliederenkwartet) 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Strijdkr. 19,00 Nieuws. 19.25 Promenade-orkest. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Yehudi Menuhin. viool. 20.20 Lichtbaken. 21.00 „Negen heit de klok". 21.45 „Wie neemt de hand schoen op?" 22.00 Weekend-serenade. 23.00 Nieuws. 23.25 Het Budapester strykkwartet. HILVERSUM II. 415 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Frans programma (gr.pl.). 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte mor genklanken. 9.35 Jules Massenet (gr.pl.). Scènes alsaciennes. 10.00 Morgenwijding door ds. W. van Muil wijk. 10.20 Radio-feuilleton. 10.35 In de continubedrijven. 12.00 Lunchcon cert. 12.30 Land- en tuinbouwnieuws. 12.33 Beniamino Gigli en Helene Cals. 12.00 Nieuws. 13.20 Metropole-orkest. 14.20 Arthur Meale, orgel. 14.30 Mu- sique des Gardiens de la Paix. 15,00 Drente oud en nieuw. 15.25 De zonen van Bach. 16.25 Gemengd omroep A capella koor. 16.45 Sportpraatje. 17.00 U. S. A.-cabaret. 17.30 Om en nabij de twintig. 18.00 Nieuws. 18.15 Mu- sette-klanken. 19.00 Artistieke staal kaart. 19.30 Het West-Hillwerk te Aalsmeer. 20.00 Nieuws. 20.15 Am sterdamse politiekapel. 21.15 Wild West, gevarieerd programma .22.00 Stradiva-sextet. 22.25 De mens en zijn liefhebberijen. 23.00 Nieuws. 23.15 Rustige platen. DE VACANT1E VAN 31) „Omdat er waarschijnlijk bloed en haar op een van de moers^utels zat. Of Sarton moet zijn hoed hebben opgehoüoen," zei Dupuy. „Maar, net hindert niet. Heo je hef meisje nog gesproken, naar wie ik je/.oegestuurd heb?" Nog niet. Ik heb tweemaal een po ging gedaan, maar er was telkens niemand thuis." „Nu goed, als we hier klaar zijn, probeer can nog maar eens haar te spreken te krijgen; zie wat uit hanr te halen en kom me dat dan vertel len, zei Duouy. „En denk je wel, dat jij ons die verslaggevers van de hal? kunt schuiven?" „Vast en zekeral moec ik zin gen on dansen, om hen bezig te hou den." Hij haaste zich heen en Dupuy richtte zyii aandacht weer op de werkzaamheden. Arthur en Lacom- bre kwam naast hem staan. De werk1 ui moesten de vorige avond nog laat bezig zijn geweest om reeds zoveel bereikt te hebben. Iwee stevige pijnbomen waren omgehou wen en gladgehakt om als hijsblok te dienen. Hun uiteinden steunden tegen ijzeren staven, die in gaten, geboord in de harde rotsen, waren vastgeslagen. De gekruiste boven einden waren met kettingen omwon den, waaraan een katrol hing voor de hijskabel. De twee stammen hingen voorover aan staalkabels, die bevestigd waren aan een paar bomen van het bos. De mannen waren druk bezig de ka bels te spannen en een windas vast te zetten opder het schreeuwen van beve'en en aanwijzingen. Aan de rand van de put lag de voorman ge knield naar een man te kijken, die in het water daar beneden rond zwom. De zware haak aan de katrol zakte omlaag tot vlak naast die man. Hij legde zich op zijn rug, hield zich met handbewegingen drijvend en riep omhoog: „Meer vieren Jean!" „In orde." riep Jean terug en gaf een teken met de hand. De windas kraakte; de kabels werden gevierd; de ijzeren haak daalde langzaam die per in het water. „Ik zal het proberen," riep de zwemmer. „Trek vooral niet als ik onder ben." Hij dook keurig omlaag; zijn hielen glinsterden in het zon licht. Hij bleef lang onder water, maar eindelijk zag Arthur toch een woeling in het troebele water en kwam het hoofd van de man proes tend boven. Hij legde zich weer op zijn rug, blies een poosje flink uit en riep toen: „Trek maar aan. Ik denk, dat hij goed vast zit! Niet rukken... de kabels goed gespannen houden!" De kabels trokken strak en de zwemmer dook nog eens. Toen hij ditmaal weer boven kwam, zwom hij een eindje van de kabel weg. „Halen!" schreeuwde hij. „Tot hij net boven water komt, dan kan ik zien, of de haak goed vast zit." De windas draaide en moeizaam kroop de kabel omhoog. De man zwom een paar meter verder weg en wachtte. Uit het grauwe water dook het dak op, ve/volgens de carosserie met de gestroomhjnde radiatorArthur voelde eijn hart van opwinding bon zen. Het was toch per-slot van za ken niet anders, dan een auto, die iemand gepoogd had, te verdonkere- manen; tooh had die terugkeer uit die bergplaats, waarin de wagen net zo goed voor altijd had kunnen blij ven liggen, iets dramatisch en schrik wekkend. Het was als de verschij- I ning van een monster, dat loom uit zijn hol opdook; langzaam, log en dreigend. „HaR!" riep de man in het water. De windas stopte en hij zwom naar de wagen toe. Arthur bemerkte, dat er iemand naast hem kwam staan. Het was Dupuy. Hij knielde neer en tuurde omlaag; Lacombre lag vlak naast hem. De hangende wagen waggelde een beetje, toen het achtereinde over de bodem sleepte; de kabels kraakten onder de stijgende spanning, toen de wagen by het boven water komen zwaarder werd. Hij draaide een wei nig om en om, terwijl hij duim voor duim omhoog steeg naar de mensen, die daarboven in spanning wachtten. Tenslotte bevond hij zich vlak on der hen. Hij hing twee meter buiten hun bereik, met de bodem schuin naar hen toe. Al'een staarden naar de onderkant van de wagen, alsof die hun enig geheim kon openbaren. Plotseling stond Duouy op; op scherpe toon zei hij iets tegen Jean. „Wat ben je van plan er nu verder mee te doen?" vroeg hij. „Hè?" vroeg deze. „Er mee doen? Wel... hem er uit trekken! Dat wou u toch, is het zo niet?" „Maar hoe?" rieo hij uit. „Je kunt je hand niet uitsteken en hem als i een appel plukken en je kunt dat hijsblok onmog&Ujk omzwaaien. Je hebt al je tijd verknoeidhij is nog even onbereikbaar, als hij al was. Man.je Maar plotseling hield hij zich in. Zijn ogen bleven strak op de wagen gericht, die nu op ruim drie meter buiten hun bereik hing. Hij begaf zich terzijde en liep zo ver mogelijk langs de rand van Je put. De mannen aan dc winda gir.- gen door met draaien; de wagen steeg hoger en hoger. En Dupuy schreeuwde heftig „Stoppen! Stop pen!" Jean hief de hand op. Lacombre kwam naast Dupuy staan en vroeg: „Wat is er?" De oude man stond zwijgend naar de auto te staren; en Arthur kwam ook kijken. En opeens kreeg hij het gevoe1, of hij leegliep, zoals een zak tarwe leegloopt als de bodem scheurt De ramen van de auto waren dicht en met een wazig floers van slib, dat zich d^rop afgezet had in de dagen, dat hij onder water 'had gelegen, overdekt. Wonderlijk genoeg waren de ruiten heel gebleven; de wagen moest in de val omgedraaid en weer oo de wielen terechtgekomen zijn. Het naar hen toegerichte raampje was het Unkervoorraam. En tegen het glas was van binnen een hand aangedrukt. Vier slanke vingers raakten het glas met de top pen en het eerste lid; de bovenzijde van vier vingers! Aan één er van zat een trouwring, een gladde gouden ring. De hand had zich een weinig verschoven bij het drukken tegen het glas, zodat er een kromme veeg op de ruit was ontstaan. Dat gaf het afschuwelijke vermoeden, dat die hand zich voor het laatst had bewo gen, om een teken te geven, om hulp in te roepen. De rest van de hand was flauw zichtbaar, evenals de onderarm. Ver der niets, behaVe één ding; om de pols was iets heengeknoopt, dat op een zwart koord geleek; zelfs on danks de vaagheid maakte het dv indruk, er vast omheen gebonden te zijn, zodat het in het weke vlees ge drongen was. En het waren heel duidelijk, de hand en de arm van een vrouw! Lacombre stotterde: „Dupuyer zit iemand in die wagen!" Dupuy knikte van ja. „Het is juf frouw Bonnet," zei hy kortaf. „Je zult moeten. Hij zweeg en verzonk in gedachten. Even later 'beval hij loom: „Laat de wagen zakken tot aan de opper vlakte. Zwem er heen, of maak een Vot of zoiets.... haal haar er zo gauw mogelijk uit."

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6