2>e &2idóe6oivfca/nt Passen en meten te Lake Success Weer nieuwe amendementen te Lake Success China's hoop op vrede vervaagt Directeur: O. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" VRIJDAG 28 JANUARI 1949 40ste JAARGANG No. 11604 Bur. Papengracht 33. Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f 0.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 ct. p. m m. Telefoontjes 11.50 MILITAIREN IN INDONESIë MAAKTEN FOTO-ALBUMS VOOR KON. FAMILIE De militairen in Indonesië ontvingen ruim een jaar geleden 1500 camera's en een groot aantal filmrolletjes door bemidde ling van de Niwin. Een naar aanlei ding hiervan georganiseerde foto wedstrijd leverde een groot aantal foto's op van aTe onderdelen in In donesië. Deze werden geselecteerd en tenslotte werden zeven albums samengesteld, die oorspronkelyk door Gen. Spoor t.g.v. de troonswis seling zouden worden aangeboden. Na herhaaldelijk uitstel zijn deze al bums, voor ieder lid van het Konink lijk Gezin één, aangeboden door Kol. W. J. Gulik van de Generale staf K.N.I.L. Tijdens de overhandiging in de bibliotheek van Paleis Soestdijk v.l.n.r. Kol. v. Gulik, Prins Bernhard (gedeeltelijk zichtbaar) Prinses Wi1- helmina, Prinses Beatrix, Prinses Margriet, Koninging Juliana en Prin ses Irene. Geen partijen OOK in een door verdeeldheid ge spleten volk moeten er gebeurte nissen zn, waarbij alle parij-verschil len wegvallen Wij weten het en door droeve on dervinding is die wetenschap in ons bevestigd: zo lang er feitelijk ver deeldheid in levensbeginsel en we reldbeschouwing is, betekent ophef fing van partijen: onderdrukking en slavernij. De vrijheid en het recht om par tijen te vormen, gefundeerd in diepe levensovertuiging, is een kostbaar goed. En toch toch hebben wij er ook behoefte aan, om bij bepaalde ge beurtenissen, bij bepaalde feitelijk- hedenop te treden in een volkseen heid, alsof er geen verschillen, hoe dan ook, onder ons bestaan. Zo b.v. bij feesten van het Konin klijk Huis en in Leiden op het 3-Oc- tooerf eest! Maar niet alléén bij feesten 1 Ook als er geageerd, geprotesteerd moet worden tegen wat iedereen moet erkennen als onrecht; als er geijverd, gestreden moet worden voor de handhaving van wat iedereen moet waarderen als* recht. Dan moeten er zeker in een vrij heidslievend volk als het Nederlandse geen verschillen zijn! Er is medegedeeld, dat Maandag 14 Febr. des avonds 8 uur in het Con certgebouw te Amsterdam een grote protestmeeting der Nederlandse ka tholieken tegen de arrestatie van Kardinaal Mindszenty zal worden ge houden. En bij deze mededeling vragen wij ons af: waarom hier een protestme- ting van alleen de katholieken? Er is getracht ook anderen aan deze pro testmeeting te doen deelnemen? Of waren er ernstige bezwaren, om dat te doen? Wij weten het niet. Maar het schijnt ons heel jammer, dat er niet een protestmeeting op bredere volksbasis wordt gehouden. De Senaat en het Huis van Afge vaardigden van de Staat New York hebben een resolutie aanvaard, waar in aan President Truman, het Depar tement van Buitenlandse Zaken en het Congres wordt verzocht om „elk wettig machtsmiddel te gebruiken om de onmiddellijke vrijlating van Kardinaal Mindszenty te bewerkstel ligen". Dat is een protest, voortkomend uit het volk, als geheel, zonder onder scheiding na;r godsdienstige of poli tieke richting. Voor de oorlog zijn er protestme tingen gehouden tegen de Jodenver volging onder het nationaal-socialis- me. Op zulk een meting te Am sterdam, menen we was een der sprekers dezelfde pastoor Drost, die nu ook op de 'katholieke meting te Amsterdam het woord zal voeren. De katholieken dachten er niet over, om alléén de Joden te laten protesteren tegen het onrecht, hun geloofsgeno ten of rasgenoten aangedaan. Moet men in Nederland de katholieken al léén laten protesteren tegen het on recht, een kardinaal èn met hem vele andere katholieken aangedaan? Het Is zo verheffend, zo bemoedi gend, zo mooi, als er bij zulke feite lijkheden in ons volk geen partijen zijn! De militaire veiligheidsraad der Westelijke bezettingsmogendheden zal zijn zetel krijgen te Bad Ems (Franse zóne), aldus een door D.P.D. (Engelse zóne)'"'aangehaalde verkla ring van Franse militaire zijde. De militaire veiligheidsraad werd in Januari door Frankrijk, de V.S. en Engeland opgericht om een weder opleving van Duitsland's militaire macht te voorkomen. Nog altijd geen besluit van de Veiligheidsraad ISTERMIDDAG werd te Lake Success de zitting van de Veiligheids- raad over de Indonesische kwestie voortgezet. De Verenigde Staten, China, Noorwegen en Cuba, die de gezamenlijke ontwerp-resolutie heb ben ingediend, dienden gisteren drie eigen ontwerp-amendementen in, die aan de' republikeinse functionarissen bestuursbevoegdheden moes ten toekennen in en om Djokja. Dr. J. H. van Royen vroeg de Raad met het nemen van een beslissing 24 uur te willen wachten, omdat hij niet in staat was geweest met zijn regering overleg te plegen over de voorgestelde amendementen. Voor zitter McNaughton (Canada) beschouwde dit als een redelijk verzoek en verdaagde de zitting tot Vrijdagavond 9 uur Ned. tijd. Palar zweert bij New-Delhi-resolutie Palar, de republikeinse afgevaar digde, opende gisteren de rij van sprekers. Hij achtte de ontwerp-re solutie van de Veiligheidsraad on voldoende, droeg de resolutie van New Delhi voor een minimum-eis van de Republiek en verweet de Ne derlanders gebrek aan goede trouw. Palar vond, dat de resolutie uit ging van de gedachte, dat de Neder landers aan de daarin vervatte eisen zullen voldoen. Hij beschuldigde de wederpartij van het vermijden van een overeenkomst via onderhande lingen. Daarom eiste hij uitdrtikke- lijke, ondubbelzinnige en duidelijke waarborgen. Een resolutie moet een Militaire bedrijvigheid neemt toe IN REGERINGSKRINGEN te Nanking vervaagt de hoop op vrede met het toenemen van de verwachtin ting, dat een communistisch offen sief aan de Jangtse-rivier aanstaande is. Weinig leden van de Kwo Min Tang verwachten nog een gunstig communistisch antwoord op het drin gende verzoek om vrede van de redering. Het orgaan van de Kwo Min Tang meldt, dat generaal Tsjang Tsjih-Hoeng, de voornaamste drijfveer achter de vredes-ouvertures, overweegt om verdere pogingen tot beëin diging van de oorlog op te geven. Reeds komen berichten binnen over hernieuwde militaire activiteit I van de regering. Een woordvoerder van het leger verklaarde met nadruk, dat de Jangtse-linie in alle ernst verdedigd zal worden. Hij gaf de sterkte van de regeringstroepen al- j daar als 300.000 man. Naar wordt gemeld zijn regeringstroepen op nieuw Jan- sjou, op 70 km ten Noord oosten van Nanking, binnengetrok ken. De stad, die 16 km ten Noorden van de Jangtse-rivier ligt, was twee dagen geleden ontruimd. Ruim 30.000 man regeringstroepen zijn het Westelijke deel van Sjang hai binnengetrokken, waar zij een tijdelijk hoofdkwartier zullen vesti gen. Naar gemeld wordt zijn de troe pen afkomstig uit Anhwei en wer- den'zij in haast per trein aangevoerd voor de verdediging van Sjanghai in het geval de vredespogingen zouden mislukken. Arbeiders werpen versterkingen op op het schiereiland Poetoeng in de rivier de Whangpoe ter verdedi ging van de stad voor een mogelijke aanval uit het Oosten. MGR. JOEPIN „OORLOGS MISDADIGER" Van hun kant maken ook de Chi nese communisten geen aanstalten cm tot vredesonderhandelingen over te gaan. Zij zijn de oude keizersstad Peking binnengetrokken, hetgeen het sein moest betekenen voor Het aanknopen van vredesonderhande lingen. Maar in werkelijkheid gaan ze door met maatregelen voor een nieuw offensief. Gisteren publiceerde de commu nistische radio een lijst, waarop on der meer Tsjang Kai Sjek als oor logsmisdadiger stond vermeld. Ook de naam van de Apostolische Vicaris van Nanking, mgr. Paul Joe- pijl stond er op. VREDES BELEG ATIE VAN NANKING Morgen zal een vredesde^gatie uit Nanking per vliegtuig naar Peiping gaan om te pogen tot een vredesre geling met de communisten te ko men. De delegatie zal bestaan uit zeven professoren en drie corres pondenten. PROCLAMATIE VAN DE „VRIJE GRIEKSE REGERING". Radio-Belgrado meldde gister avond, dat de „vrije Griekse rege ring" een proclamatie tot het Griek se volk heeft gericht, waarin zij een uiteenzetting heeft gegeven van de voorwaarden, waarop zij bereid zou zijn met de Griekse regering samen te werken. De voorwaarden omvatten het te rugtrekken van alle buitenlandse troepen en militaire missies uit Grie kenland, vrijheid voor de arbeiders om zich in vakverenigingen aaneen te sluiten, het verlenen van gelijke rechten aan de minderheden en het stichten van een voorlopige regering, die vrije verkiezingen zou organise ren. Volgens radio-Belgrado verklaarde de „vrije Griekse regering", dat, in dien deze voorwaarden zouden wor den aanvaard, zij zich aan het oor deel van het volk zou onderwerpen. SUPERFORT VERMIST. Een B. 29 superfort, afkomstig uit Dakar, dat Donderdagochtend 9.30 uur plaatselijke tijd te Marham (En geland) had moeten aankomen, wordt vermist. Het toestel is voor het laatst op 200 mijl van Casablanca waarge nomen. Aan boord bevinden zich 15 personen. DE HEER L. NEHER WEER DI RECTEUR-GENERAAL P.T.T. De heer T. Houwelingen, directeur-ge neraal der P.T.T. za! op 1 Februari het bedrijf met pensioen verlaten. Op 29 Januari neemt hij in een bij eenkomst afscheid van het P.T.T-.- personeel. De heer L. Neher zal dan opnieuw met de functie van direc teur-generaal worden belast. Al vorens zijn fuctie te aanvaar den, neemt de heer Neher (links) samen met de scheidende directeur- generaal de stukken door. dood punt met als mogelijk gevolg een nieuwe politiek, economisch of zelfs militair offensief, vermijden. Dan zijn wij opnieuw overgeleverd aan de genade van de Nederlanders en zouden wij aan hun eisen geen weerstand kunnen bieden, aldus Pa lar. Ten slotte oefende hij critiek uit op onjuiste Nederlandse voor lichting. John Hood, de Australische afge vaardigde, sprak na Palar. Hij trok een vergelijking tussen de resolutie van New Delhi en die van de vier mogendheden. De zitting werd daarna verdaagd tot 's middags drie uur Amerikaan se negen uur 's avonds Neder landse tijd. Bij de hervatting van de zitting steunde Oe So Nyoen, Birmees am bassadeur in de V. S., Indonesië en Australië in hun verzoek om aan vaarding van de eisen der resolutie van New Delhi. Zowel de Nederlandse als de In donesische afgevaardigde verzocht om tijd voor het bestuderen der ver schillende ontwerp amendementen, die zijn voorgesteld. De zitting werd vervolgens tot Vrijdag 21 uur Nederlandse tijd ver daagd. Men hoopt dan tot stemming te komen over de viermogendheden- resolutie. FEDERALE LEIDERS VRAGEN TOEGANG De federale leiders van Indonesië hebben de Veiligheidsraad verzocht hen te raadplegen bij het huidige debat over de Indonesische kwestie. Dit verzoek werd namens de fede rale staten ingediend door sultan Hamid II van Borneo, voorzitter van het Bijzonder Federaal Overleg. EEN DERDE DEEL VAN HONGAARS PARLEMENT IS NOOIT GEKOZEN. De laatste lijst van de leden van het Hongaarse Parlement onthult, dat het parlement niet representatief is te achten voor het Hongaarse volk. Van c' i 414 gedeputeerden, gekozen in September 1947, zijn er thans 149 geen parlementslid meer. Van de 68 leden van de Kleine Boeren Partij zijn er nog 34 over; van de 67 Sociaal-Democraten nog 27; van de 36 zetels van de Boeren Par tij 31; van de 100 Communisten 89; van de 61 leden van de Barankovics Partij nog 54; van de 19 Onafhanke lijke Hongaarse Democraten 17 en van de 2 Onafhankelij ken 1. De Pfeiffer Partij, die eerst 49 le den telde, ie nu uitgesloten en de plaatsen zijn niet aangevuld. Behalve wat betreft de communis ten, verlieten de leden het Parlement ten gevolge van zuivering der par tijen. Zij die h-in plaats ingenomen heb ben, zijn niet gekozen, doch door de partijleiders aangesteld. DE BESPREKINGEN OP RHODOS De diplomatieke correspondent van de „Palestine Post", dat gewoonlijk de mening van de Israëlische rege ring weergeeft, voorspelt dat de be sprekingen op Rhodos vóór Zondag tot succes zullen leiden. Hij voor spelt verder, dat „bijna onmiddellijk daarna" ee - afzonderlijke wapenstil stand tussen Isaël en Libanon wor den gesloten en dat de Israëlisch- Transjordaanse besprekingen „moge lijk volgende week op een effectief niveau zullen worden gebracht". PICCARD ZOEKT HET WEER HOGEROP. Professor Jean Piccard, de Belgi sche geleerde van Zwitserse afkomst, die zich bekendheid verwierf door zijn ballonopstijging in de stratos feer, doch wiens recente poging om af te dalen in de Atlantische Oceaan mislukte, heeft Donderdagavond voor de radio medegedeeld, dat hij en zijn echtgenote van plan zijn een poging te onderneme om met een ballon een hoogte van 32 kilometer te berei ken. Bij zijn vorige opstijging bereikte Piccard een hoogte van ongeveer 20 kilometer. Het huidige ballon-hoogterecord van ongeveer 25 kilometer werd in 1935 door twee Amerikaanse militai ren gevestigd. TWEEDE KAMER Verplichte bedrijfs- pensionnering Gistermiddag heeft de Tweede Ka mer de behandeling van de begro ting van het Zuiderzeefonds voortge zet. Thans was de minister, de heer Spitzen, aan het woord. Hij deelde o.m. mede, dat het besluit tot we derinstelling van de Zuiderzeeraad er thans is. De kwestie, welke polders nu zullen worden aangepakt, moet nog eerst in dit college worden be keken. De voorkeur gaat uit naar de Zuidoostpolder. De begroting werd z.h.s. aangeno men. Nadat een paar kleinere wetsont werpen zonder beraadslaging wa ren goedgekeurd, werd een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp houdende wettelijke re geling betreffende verplichte deel neming in een bedrijfspensioenfonds. De heer de Kort (K.V.P.) zeide het principieel juist te achten, dat deel neming verplicht wordt gesteld. De voorgestelde regeling behoort nor maal te geschieden in de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie, maar daar er spoed is kan spr. de voorgestelde regeling aanvaarden als ze later in de bedrijfsorganisatie zal worden opge nomen. Op één punt was hij niet be vredigd, namelijk ten aanzien der behandeling van degenen, die vroe ger reeds zelf een verzekering had den gesloten. Hij vroeg de minister zo spoedig mogelijk in overleg te tre den met de Stichting van de Arbeid over de voorbereiding ener wette lijke regeling voor de algemene ouderdomsvoorziening. Tenslotte diende heer de Kort enige amende menten in, waardoot de door hem geuite gedachten in de wet worden opgenomen. De heer Stapelkamp (A.R.) juicht het ontwerp op zichzelf toe, doch het ging hem niet ver genoeg. Er is be hoefte aan een wettelijke regeling voor alle bedrijfspensioenfondsen, De heer Suurhoff (Arb.) noemde het ontwerp een bescheiden stap op de weg naar sociale zekerheid voor de werknemers. Hij vond het een urgente zaak. Er moet nog dwingen der voorgeschreven kunnen worden, dat vrijstelling van deelneming aan het bedrijfspensioenfonds kan wor den verleend, als er reeds een goede verzekering is. De heer Emmens (Arb.) verheug de ^ch erover, dat kleine bedrij ven nu regelingen zullen kunnen treffen, die vroeger niet mogelijk wa ren. Het ontwerp achtte hij van groot belang voor het platteland. Z.i. moet voorkomen worden, dat kleine agra rische ondernemers zich niet-zouden kunnen aansluiten. De heer C. van den Heuvel (A.R.) vroeg, of de zaak nu zo urgent is, dat men niet kon wachten op de defini tieve regeling voor de ouderdoms voorziening. Over de positie der on- dememerspensioenfondsen was hij niet geheel gerust. Mevrouw Fortanier-de Wit (V.V. D.) verklaarde, dat het ontwerp met niet ongemengde gevoelens in haar fractie is ontvangen. Voor verschil lende onderdelen heeft zij waarde ring. Zij wil de regeling wel goedkeu ren, als ze past in het systeem der komende oudedagsverzorging, maar daaromtrent bestaat geen enkele ze kerheid. In de avondvergadering zijn verder behandelt de begroting van oorlog en marine. De minister is echter nog niet aan het woord gekomen. EERSTE KAMER De Eerste Kamer heeft gistermid dag z. h. st. het wetsontwerp tot af wikkeling van de geldzuivering aan vaard. Slechts de C.P.N.-fractie vroeg aantekening tegengestemd te hebben. Massaal proces tegen de Staat op komst Een aantal personen zal een proces tegen de Staat der Nederlanden be ginnen. Zij zouden, naar later is ko men vast te staan, wederrechtelijk door de vervolgende instanties van de Bijzondere Rechtspleging gearres teerd en lange tijd zijn vastgehouden. Als gevolg van hun arrestatie zijn hun zaken automatisch onder beheer gesteld. Zij willen nu de Staat ge rechtelijk aanspreken. De eisers zijn van oordeel, dat het Beheer instituut wederrechtelijk gro te sommen van hen heeft geïnd voor het beheer van hun ondernemingen. Tevens menen zij, d^t in zeer veel gevallen het beheer van die aard is geweest, dat hun ondernemingen zo al niet zijn vernield, dan toch gewel dige schade hebben geleden. Tot de groep, welke dit proces zal beginnen, zouden alleen behoren personen, die door de vervolgings- ambtenareh van de Bijzondere Rechtspleging onvoorwaardelijk in vrijheid, respectievelijk buiten ver volging worden gesteld, aldus het „Algemeen Dagblad." Het troepentransportschip Wa terman wordt aanstaande nacht met ongeveer 300 uit de tropen terugke rende militairen aan boord in de Rot terdamse haven verwacht. De ont scheping begint Zaterdagmorgen om Stakingen in Amsterdam uitgebreid Gistermorgen is een achtste sta king in Amsterdam uitgebroken, na melijk wederom bij de British Ame rican Tobacco Compagnie, die, naar men van de zyde van de plaatselij ke afdeling van de Algemene Bond van werkers in de tabaksindustrie mededeelde 600 arbeiders en arbeid sters omvat. De aanleiding tot (jeze staking is het afwijzen door het Col lege van Rijksbemiddelaars van een looneis van het personeel. Bij het schoonmaakbedrijf Cemsto wordt sedert Maandag j.l. gestaakt. Hier hebben 250 werksters de be zems laten staan. Bij een dergelijk bedrijf, Heine- ken, zijn thans 36 werksters in sta king. Het aantal stakende gemeente- werksters bedroeg gisteren 550. Het totaal aantal in de hoofdstad, onder leiding van de bij de E.V.C. aangesloten bedrijfsbonden, staken- den bedraagt ruim 3800 mannen, vrouwen en meisjes. STAKING TE ARNHEM IS OPGEHEVEN. De staking van de transportarbei ders in de kolenhandel te Arnhem, die vier dagen heeft geduurd is op geheven. Da-t is voor een groot deel te danken aan de bemiddeling van de Arnhemse burgemeester. De voor naamste eis van de werknemers tot nabetaling van een looncorrectie over 16 weken is ingewilligd. Verder zal voorlopig één procent vacant ie toeslag worden uitgekeerd, in afwachting van het advies van de vakgroep ko lenhandel. 12l/s Jarig huwelijk koninklijk echtpaar Den 7den Juli a.s. zullen H.M. de koningin Juliana en Z.K.H. prins Brenhard hun koperen huwelijksfeest herdenken. Alhoewel het aanvankelijk hun be doeling was, dat deze herdenking be perkt zou blijven tot de familiekring, hebben de Koningin en de Prins, toen hun een desbetreffend verzoek be reikte, er in toegestemd, dat in deze herdenking ooi. het Nederlandse volk zal worden betrokken, aldus „Trouw" Daarbij hebben zij echter als hun uit drukkelijke wens te kennen gegeven dat dit niet zal worden een „lu'ster- rijke" grootse feestelijkheid, doch be- prekt zal blijven tot een eenvoudige herdenking. In verband met een en ander heeft zich een nationaal comité gevormd, dat gisteren tt i stadhuize te Amster dam zijn eerste vergadering heeft ge houden. Di comité, waarin zitting hebben enkele particuliere personen en vertegenwoordigers van talrijke grote landelijke organisaties op het gebied van het sociale leven, van de wetenschap en de cultuur, de vrou wenbeweging, de jeugdbeweging, enz., bestaat uit een erecomité onder voorzitterschap van jhr. mr. F. Bee- laerts van Blokland, vice-voorzitter van de Raad van State en een uit voerend comité waarvan de burge meester van 's-Gravenhage, mr. W. A. J. Visser, voorzitter is. De gelegenheid om het Nederland se volk met de herdenking van dit voor het koninklijk gezin zo belang- rij' gebeuren te doen meeleven dank baar aangrijpend, heeft het comité, eerbiedigende de wens van koningin Juliana en prins Bernhard, een plan daarvoor ontworpen. Naar „Trouw" is besloten om enke le dagen na 7 Juli a.s. een eenvou dig défilé der vertegenwoordigers van het Nederlandse volk in zijn ver schillende geledingen langs het ko ninklijke paar Jn Soestdijk te houden, welk défilé gevolgd zal worden door een tuinpartij in het park van het paleis. Bi/ deze gelegenheid zal het koperen bruidspaar het geschenk van het Nederlandse volk worden aange boden. Er is een plan ontworpen om het park in het koninklijke paleis, het Huis ten Bosch te 's-Gravenhage, dat door de Duitsers grotendeels is ver woest, weder geheel in orde te ma ken. Voorts zijn er plannen om nog een anderen wens van koningin Ju liana, n.l. ten aanzien van het porse leinen serv::s der koninklijke fami lie, door de actie van dit nationale comité in vervulling te doen gaan. OP ZOEK NAAR OLIE ONDER DE VELUWE. De Nederlandse Aardoliemaat schappij wil binnenkort gaan boren bij Zwartebroek op de Veluwe. Het is mogelijk dat daar aardolie in de grond aanwezig is. Men wil bij de proefboring tot 2000 meter gaan. De maatschappij heeft voor die boringen al een stuk land aan de Leemweg ge kocht en een ander stuk gehuurd. Sen foueftje.,. Liefde wondt niet, of zij lijdt zelf mee.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1