Vrijwilligers van het bloed treden aan... Centrale bollenschuren voor de kleine kwekers In het Noordwijkerhoutse denkbeeld „zit -wel iets in' NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK WOENSDAG 26 JANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Gisteravond was de eerste avond, waarop door de Bloedtransfusiedienst van het Ned. Rode Kruis met de bloedafname van degenen, die zich voor de Bloedplasma-campagne heb ben opgegeven, wérd begonnen. Dit vond plaats in de polikliniek van de afd, Geneeskunde in het Acad. Ziekenhuis, waar 'n elftal boxen ruim gelegenheid gaf voor een^vlotte behandeling. Onder leiding van dr. H. F. Stallman, plaatsverv. hoofd van het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst van het Ned. Rode Kruis te Amsterdam, werd door enkele medici de naald bij de „patiënten" gelegd en na aftapping van het bloed weggenomen en tal van Rode Kruis-helpers en helpsters zorg den mede voor de verdere afwikke ling. Na de behandeling konden de patiënten in de naastgelegen zaal op de rustbedden, die daar in overvloed waren neergezet, van de „schrik" be komen. Dat dit overigens nogal mee viel bewijst wel het verdere verloop der „procedure". Immers,, in de hoek der zaal was een tafel geplaatst, waar de donors de gebruikelijke vergoeding voor vleesbonnen in ontvangst konden ne men. Maar daarnaast zat mevr. C. G. S. Flim-dp Boer, de administratrice van het rayon Leiden van de Bloed transfusiedienst, die uit deze vrijwil- ligers-voor-eens vaste donors tracht te te werven en niet zonder succes. Zeer velen toch gaven zich onmid dellijk op en daardoor wordt de kern van de Bloedtransfusiedienst weer aanmerkelijk uitgebreid. De opkomst der vrijwilligers was uitstekend. Bijna allen, die tegen gisteravond waren opgeroepen, doch verhinderd waren aanwezig te zijn, hadden bericht van verhindering ge zonden. Dr. Stahlman, dr. Kors en dr. Kai ser waren ten zeerste tevreden over het verloop op deze eerste avond, die de beste verwachtingen in zich houdt voor de verdere actie. Dr. Kors, die gisteren zijn 25-jarig jubileum als arts mocht herdenken, doch van een officiële viering niets wildeweten, mocht hier nog vele bewijzen van belangstelling onder vinden. ZELFPORTRET VAN v. MIERIS GESTOLEN. Dinsdagmorgen om 9 uur ontdekte men in het'stedelijk museum „De La kenhal".-dat een miniatuur-schilderij uit de Harteveltzaal was ontvreemd. Het miniatuur was een zelfportret van de bekende Leidse schilder Frans van Mieris de Oude (16351681). De diefstal moet Maandagmiddag tussen 3 uur en kwart over drie gepleegd zijn'. Het miniatuur, dat een afmeting heeft van 14,5 bij 10,6 cm., was aan de muur vastgeschroefd, zodat de da der het met grote kracht moet afge rukt hebben, of anders een schroe vendraaier gebruikt heeft. Op het moment van de diefstal was er toe vallig geen suppoost in de betreffen de zaal aanwezig. Kunsthandelaren worden dringend verzocht zeer waakzaam te zijn Bij een eventuele aanbieding. De waar de van het schilderijtje bedraagt eni ge duizenden guldens. Iedereen, die enige inlichtingen omtrent de dief stal kan geven, wordt verzocht zich te melden aan het Politiebureau, Zon neveldstraat. JAARVERGADERING „ST. COSMAS". Technische clnb opgericht. De plaatselijke afd. van de R.K. Bond voor Kapperspersoneel ,.St. Cos- mas" hield gisteren haar jaarbijeen komst in „De Harmonie". Naast de geestelijk adviseur rector F. Berne- feld gaven ook de Bondsvoorzitter, de heer H. M. Franken en de secre taris van de K.A.B. hier ter- stede, de heer P. Feiten blijk van hun belang stelling. De heer E. M. Langezaal, die de ver gadering leidde, gaf een kort over zicht van 1948. Het was een goed af delingsjaar geweest. Vrijwel het ge hele R.K. Kapperspersoneel van Leg den en omgeving is in St. Cosmas ver enigd en de onderlinge verstandhou ding is opvallend goed. De lonen zijn van dien aard, dat men moeite heeft, om rond te komen. Temeer daar het' verval, dat nog steeds niet door een acceptable sociale voorziening onder vangen is, voortdurend minder wordt. Spr. cleed een beroep op de leden in het nieuwe jaar de onderlinge ban den te verstevigen en voor ogen te houden, dat hetgeen men alleen niet kan bewerkstelligen, bereikt wordt door een hechte organisatie. Bij de mededelingen was goed nieuws. Naar aanleiding van een kor telings gedaan voorstel is men geko men tot de oprichting van een tech nische club, die niet zelfstandig is, maar ressorteert onder de plaatselijke afdeling. A.s. Donderdag wordt de eerste bijeenkomst gehouden in ge bouw Prediker in de Janvbssensteeg. De heer Hoppezak uit Den Haag, die op dit gebied de nodige bekendheid geniet, is met de leiding belast. De secretaris, de héér J. van Tonge ren, gaf in het jaarverslag uitdruk king aan zijn teleurselling, dat zo veel bedienden de 2 gratificatie welke door het college van Rijksbe middelaars was toegestaan, niet heb ben gekregen. Voorts deelde hij me de, dat het ledental momenteel 58 beloopt. Na een declamatie van mej. A. Zon- derop kwam d_> penningmeester aan het woord. Het batig saldo aan het eind van het jaar bedroeg f 65,54. Na mens de Commissie van Bijstand sprak de heer H. de Groot enkele woorden van dank aan het bestuur voor de grote activiteit in 1948. Bij de bestuursverkiezing werden de he ren E. M. Langezaal, J. van Tongeren. H. H. Onderwater en J. v. d. Linden herkozen, terwijl mej. A. Zondeyop en de heer J. Beekwilder voor het eerst tot 'n bestuursfunctie geroepen werden. De Bondsvoorzitter, de heer H. M. Franken, moest in verband met de tijd kort zijn en beperkte zich der halve tot enkele belangrijke medede lingen. Het afgelopen jaar heeft één grote teleurstelling opgeleverd: Het fooienstelsel bestaat nog! De bespre king over de C.A.O., welke in April j.l. werd ingezet, nadert haar einde. Het oorspronkelijke voorstel heeft veel geleden, maar indien het in zijn huidige vorm er door komt, betekent dit een overeenkomst tussen georga niseerde patroon en georganiseerde werknemers, welk resultaat mogelijk heden inhoudt tot een verdere ont wikkeling. De kwestie van uiteenlo pende salariëring bij gelijke be kwaamheid is in behandeling. Spr. vestigde er voorts de aandacht op, dat 't voorstel Huis voor d§ kap. persbedrijfsunie principieel onaan vaardbaar is. Er wordt immers ge streefd naar een menswaardig inko men en het zekerstellen van dt socia le positie der kappersbedienden. Het huidige loon is van dien aard, dat het aanvaarden van een risicofactor de ondermijning van dit streven zou be tekenen. Spr. eindigde met de waar schuwing: „Dit voorstel is niet, zoals sommigen beweren, reeds aangeno men en wij zullen er ons in de toe komst tegen blijven verzetten. Na een opwekkend woord voor het nieuwe verenigingsjaar, sloot de heer Langezaal het zakelijke gedeelte af en ging men over tot een gezellig sa menzijn. Het besluit van de ledenvergade ring van de afd. Noordwijkerhout van de Alg! Ver. voor Bloembollencultuur, waarbij het bestuur van de afd. ge machtigd werd om plannen uit te werken tot de economische verbete ring van de kleinere kwekers in Noordwijkerhout en omgeving, zal waarschijnlijk in de toekomst van grote betekenis blijken te zijn. Wij hebben ons eens gewend tot de voorzitter van de afd. de heer P. van Leeuwen, om iets naders omtrent de ze plannen te weten te komen. Het bestuur van Bollencultuur, zo deelde de heer van Leeuwen ons me de, is al lang bezig het vraagstuk van de nood in de bedrijven te bestuderen. Geconstateerd werd, dat alle acties welke in de loop van de tijd zijn on dernomen om verbetering in de di verse maatregelen te krijgen tot geen resultaat hebben geleid. Het idee werd naar voren gebracht, het vraag stuk eens van de andere kant te be kijken en aan te pakken en een lid kwam met de originele gedachtè op de proppen om een centrale bewaar plaats te stichten, waarin de kwekers hun plantgoed een le klasse behande ling zouden kunnen laten ondergaan. De redenering was als volgt: In onze gemeente domineert het kleine be- drijfstype en de kwekers worstelen met twee grote moeilijkheden. Twee die een rol spelen. Ie. In de productie hier speelt de factor grond en de factor bewaring een grote rol. 2e. .Het afzetprobleem. Dit tweede wordt als te gecompliceerd be schouwd en biedt daarom geen on middellijke verlichting. De oplossing hiervan is een probleem op zich. Dit zal zijn tijd moeten hebben. De kwekers zouden al zeer belang rijk gebaat zijn als een beter gewas hun economische positie zou verste vigen, waardoor zij er financieel ook beter voor zouden komen te staan. De toestand van de grond in de omgeving is over het algemeen geno men behoorlijk, maar assistentie van deskundigen, b.v. de voorlichtings dienst zou hiei gewaardeerde verbete ringen aan kunnen brengen. Maai de factor bewaring van de bollen is een aangelegenheid, waar de kwekers zelf weinig aan kunnen doen, omdat hun een goede bewaarplaats dikwijls ontbreekt of de middelen om deze be waarplaatsen te bouwen. Als men zou kunnen geraken tot stichting van een centrale bewaarplaats van bollen, waarin dient te wordfn aangebracht de meest moderne verwarmingsinstal latie en de lïulp van de laatste ont dekkingen op "het gebied van tempe raturen, dan zou metterdaad een be langrijke gélegenheid worden ge schapen, welke de kleine kweker mét succes zijn plaats zou kunnen laten innemen in dit economische proces. Een enquête zal worden gehouden onder de leden van Bollencultuur om te onderzoeken, hoeveel manden bol len evëntueel zouden kunnen worden opgeborgen. Het is niet de bedoeling de bewaarplaats alleen te stichten voor leden van Bollencultuur. Ook anderen kunnen hiervan profiteren als een en ander werkelijkheid zal zijn geworden. Degenen, die zich er voor interesseren en een enquête-for mulier willen invullen, kunnen zich wenden tot d-: secr. van de afd. de heer Jac. van Diemen, alhier. Belangstelling voor het grote plan is reeds gewekt bij autoriteiten van Landbouw, gemeente en tuinbouw- voorlichtingsdiensf. De heer va:i Leeuwen toonde zich zeer optimistisch over het plan. We twijfelen er nie* aan dat de uitwer king der plannen naarstig zal geschie den. De kleinere kwekers van Noord wijkerhout en ook van de omgeving als Voorhout en Noordwijk mallen met spanning uitzien om er straks ALPHEN AAN DEN RIJN KATH. LANDARBEIDERS VIERDEN 30-JARIG BESTAAN. Als de boer nilt werkt, zijn land niet beploegt, niet zaait en oogst dan heeft de burger honger. Wij hebben, vooral in de laatste maanden van de bezetting aan den lijve de betekenis van de boerenstand voor 't volk le ren kennen. Nu is de rechterhand van de boer, de boerenarbeider. Ook hij moet delen in die waardering. Op zijn tijd mag ook hij ervaren, welke betekenisvolle positie hij in de maat- schappijke schakel voor ons allen vormt. In dit teken stond nu de bij eenkomst van Dinsdagavond in de St. Josephzaal, waar deze categorie nijvere bewerkers van de aarde, het dertigjarig bestaan van hun organi satie, kortweg ,St. Deus Dedit" ge noemd, op treffende wijze vierden. De feestelijke attributen ontbraken er. niet, evenmin de echte gezellige sfeer. De deken woonde een groot deel van de viering bij en behalve de g. a. kap. J. W. Poel en de hoofd bestuurder, de heer L. Elferink uit Lisse, waren daar nog de oprichters H. G. Veltman, N. Th. van Schaik en Straven, alsmede de voorz. van de pl. afd. der K.A.B.de heer J. J. Van Capel, de secr. en penn. van de L. T. B. en het bestuur van de pl. zus terorganisatie van de prot. chr. groe- peri. De heer G. M. Wolvers, sedert kort voorzitter, leidde de bijeenkomst in met een welkomstwoord en een korte historie, waarin spr., naast de nog in leven zijnde pioniers, ook huldigde de overleden oprichter, de heer Van Tol. De heer Elferink complimenteerde, mede namens 't hoofdbestuur de ju bilerende afdeling en de grondleg ger hiervan en herdacht met dank baarheid, dat de afd. Alphen a. d. Rijn deel uitmaakt van de 600 afde lingen wier streven zich richt naar een maatschappij op christelijke grondslag. Na een kort overzicht te hebben gegeven van het yerleden, wilde spr. vooruitzien en besprak breedvoerig de P.B.O., waarbij be togend,- dat ten koste van alles staatssocialisme moet worden voor komen. Spr. eerde de arbeid, door de ouderen verricht en wekte de jongeren op, zich bekwaam te ma ken, deze voorgangers op te volgen. Spr. prees persoonlijke ontwikkeling aan en wees daarbij op de vele mo gelijkheden, die de K.A.B. biedt, want zo, besloot spr., niet alleen kwantiteit, maar vooral de kwaliteit van de organisatie telt me, om een betere christelijke samenleving te bereiken voor allen. Kapelaan Poel, die zeide zijn hart verpand te hebben aan de K.A.B., waarvan de landarbeiders een be langrijk deel uitmaken, belichtte, na een gelukwens de betekenis van de arbeid met zijn vele lasten maar ook evenvele zonnige zijden. De ad viseur constateerde met trots, dat dé bond blijkbaar wortel had geschoten te Alphen. Met de beste wensen voor de toekomst beëindigde spr. zijn har telijke toespraak. De heer J. J. van Capel sprak hier na als voorzitter van de K.A.B., me de namens alle vakafdelingen en bood bloemen aan. De heer Jon. C. Vink als secretaris van de L.T.B. ge waagde van de mooie boerenstand, waartoe ook de jubilerende landar beiders behoren. De heer S. v. Leeu wen complimenteerde namens de Chr. Landarbeidersbond, de hefer Adr. van Tol Sprak namens de afd. van ,'t Zwaantje". Nadat de heer H. G. Veltman een zee? geestige toe spraak had gehouden, dankte de voorzitter. Het gezellige deel van de avond werd verzorgd door de heren H. meer van te horen. Laten we hopen dat het voornemen met succes zal be kroond worden. Het is niet alleen een gemeente-, doch een algemeen en streekbelang. Verkouden - Grieperig DAMPO is niet de goedkoopste, maar wel de béste verikoudheidsxalf. Zuivert en verruimt de luchtwegen Haus, conferencier, met zang en voordrachten en' Vergeer met mu ziek.. Een gezellig samenzijn voltooi de de welgeslaagde avond, waarin ruime tractatie een belangrijk aan deel had. Eeuwfeest Holl. Mij. van Land bouw. De Holl. Mij. van Land bouw vierde Maandagavond haar eeuwfeest. De feestavond werd bij gewoond door de burgemeester en weth. Brouwer en de afgev. van vele zuster-organisaties. De secr. van de maatschappij, ir. Tuinman 'uit Den Haag hield een herdenkingsrede. Tal van afgev. spraken daarna na mens hun afdelingen hun gelukwen sen uit, waarbij verschillende deze vergezeld deden gaan van bloem stukken. Mevr. v. d. Windt bood ha- mens de vereniging van Plattelands vrouwen een voorzittershamer aan. In een geestige toespraak sprak de burgemeester namens het gemeente bestuur de gelukwensen uit, waar bij spr. de reeds begraven kwestie van de Landbouwhuishoudschool ter sprake kö-acht. Door de heer C. Kempenaar, voor zitter der feestcommissie w^rd daar na de secr., de heer Tolk, hartelijk gehuldigd in verband met het feit, dat hij 25 jaar het secretariaat der maatschappij waarneemt. Spr. bood de jubilaris een boekwerk aan als mede de oorkonde van de maat schappij en de daaraan verbonden medaille. De heer W. Hoogstraten, voor ve len in Alphen een omgeving geen on bekende, gaf daarna een lezing van zijn reis rond de wereld met het zeiljacht de ,Alk". Spr. draaide hier bij een door hem opgenomen film van deze buitengewoon interessante reis. N Het feest, dat tot diep in de nacht duurde, werd daarna opgeluisterd met enkele schetsjes, zangstukjes etc., terwijl het feest besloten werd met een broodmaaltijd. Voor de vrolijke noot zorgde de heer G. van Mild. Kath. Bouwvakarbeidersbond. De pl. afd. van de R.K. Bouwvakar beidersbond „St. Joseph" vierde haar dertigjarig bestaan. Oud-voorzitter, N. van Egmond, een der oprichters, had de eer de bijeenkomst in te lei den. Daarna sprak de afd.-voorz. de heer Th. Hoppenbrouwer en bracht hulde aan de oprichters, alvorens een korte historie der afdeling te heb ben gereleveerd. Een hoofdbestuur der hield een korte feesttoespraak, feliciteerde de jubilerende afdeling, huldigde de oprichters, de heren N. van Egmond, G. v. d. Hoorn en H. v. Frankfoort en reikte aan dezetj, me de namens het hoofdbestuur, net verbondsdiploma in lijst uit. De deken feliciteerde de jubile- renden, stelde het leven, de arbeids zin en de blijde christelijke geest van de H. Familie ten voorbeeld, en wenste, dat de bouwvakarbeiders nog meerdere sociale verbeteringen ten deel mogen vallen. Ook de g. a., kap. J. W. Poel, complimenteerde de afd. Vervolgens sprak, namens ale vak- afd. de voorz. van de K.A.B., de heer J. J. van Capel. Namens de K.A.B., de R.K. Fabrieksabeidersbond en de R.K. Transportarbeidersbond werden bloemen aangeboden, waarna de heer Hoppenbrouwer dankte. De aanwezigen genoten volop van een gezelschap, dat goochelkunsten en acrobatiek ten beste gaf. Een ge zellig samenzijn o.l.v. de heer G. van Mild, besloot dit jubileum. Jubileum. Maandagmiddag her dacht de heer L. van Klaveren het feit, dat hij voor 25 jaar in djenst trad bij de' N.V. Veekoeksnfabriek „De Leerhoeve" te Alphen aan den Rijn. Hij werd door de dir., de heer W. Plomp, hartelijk toegesproken en tot voorbeeld gesteld van de jon geren. Hij ontving een geschenk onder couvert, terwijl aan mevr. van Klaveren een bloemenmand werd aangeboden. Namens het kantoor personeel sprak de heer W. Noor denbos, namens het fabrieksperso- neel de heer G. J. de Jong. De heer Noordenbos bood een fauteuil aan, terwijl de heer de Jong een sche merlamp overhandigde. De heer v. Klaveren sprak een dankwoord-. TER AAR Ontwikkelingsdag. Onder aus piciën van de Centrale Veiling werd de traditionele ontwikkelingsdag ge houden, waarvoor ditmaal een goe de belangstelling bestond. 'Als eerste spreker kwam voor het voetlicht, ir. P. J. Stadhouders, die uitvoerig inging op de inrichting van het be drijf in verband mét de arbeidsmo gelijkheden. Of mechanisatie .in het kleinbedrijf mogelijk is, werd behan deld door de hoofdassistent, de heer J. van Harten. Interessant was het onderwerp „het doel en de betekenis van de bo- demkartering", voorgedragen door ir. Bennema. Brengt het instituut in Wageningen uitsluitend grote opper vlakten van de bodem op kaart, voor kleine percelen is er gedegenheid bij de tuinbouwvoorlichtingsdienst. Tel kenmale ontstond een aangename en zakelijke gedachtenwisseling. Dex bij eenkomst werd voor een groot^ge- deelte ook bijgewoond door burge meester Hogenboom. ZOETERWOUDE FATHER VAN DER SALM LANDBOUWKUNDIG INGENIEUR. Father L. van der Salm, van de Congregatie van St. Joseph, Mill- Hill, slaagde te Wageningen voor landbouwkundig ingenieur. Personalia. Voor het examen vakbekwaamheid in het bakkersbe drijf is geslaagd de heer H. A .J. Paardekooper Pz. LEIDSCHENDAM GEMEENTERAAD. Gisteravond kwam de raad van Leidschendam bijeen. Het eerste be sluit was de inbreng van totaai 9.01.73 H.A. grond in het gemeente lijk grondbedrijf, voor de vorming waarvan Ged. Staten reeds goedkeu ring verleenden. Daarna werd het 'voorstel van B. en W. aangenomen om aan de leden en aan de toegevoegde secretaris van de commissie van advies ingevolge de Woonruimtewet 1947 een verho ging toe te staan van het presentie geld, wat de raad nu heeft gebracht op 3.per vergadering per week. En passant had de raad géén be zwaar, dat B.en W. per 1 Maart a.s. een kasgeldlendng sluiten groot 200.J00.rente 1X pet. per jdfcr. Aan de orde was het voorstel om. 3000.— ter beschikking te stellen' voor het algemeen tuberculose on derzoek, Na Voorburg zal ook de ge hele bevolking van Leidsohendam, met inbegrip van de Buurtschap, op tuberculose onderzocht worden door middel van het nieuwe vervoerbaar kleinbeeld-röntgenfotografie-apparaat Aan de hand van een voorlopige ex- ploitatieopzet zullen de kosten' per onderzoek ongeveer 75 cent bedra gen. Daar Voor vèiien deze kosten momenteel te hoog zijn (vooral voor de grote gezinnen) zal de gemeente in de kosten zo nodig tegemoet ko men. De tegemoetkoming wordt ge raamd op 3000.welk bedrag aan een commissie ter beschikking ge steld zal-worden, onder voorwaarde dat deze commissie een regelirig ont werpt voor de tegemoetkoming van on- en minvermogenden. Onderwijs-aangelegenheden. Toen kwam weer het openbaar on derwijs ter sprake. De O. L. School, aie volgens een eerder genomen be sluit zal worden opgeheven, blijft toch nog zolang bestaan totdat- Ged. Staten een besiiuit hebben genomen, en dat zal nog wei endge maanden aankopen. Onderwijl loopt het aan tal leerlingen van die school nog steeds achteruit en bedraagt thans nog maar 26. De exploitatiekosten zijn thans 51.64 per leerling (in 1943 was dat 20.08) en daar deze kosten veel te h'ocg zijn besloot de raad aan het departement van onderwijs te verzoexen goed te keuren dat voor de vaststei. mg der exploitatievergoe ding voor hec gewoon lager onder wijs de openbare school guiten aan merking te laten, aangezien van het bedrag dat de openbare school op vordert, ook de vergoeding voor het lager onderwijs afhankelijk is. Het verzoek van de schoolbestu ren om een bedrag van 33.30 per lee.ling te vergoeden, werd van de hand gewezen, omdat dit bedrag in vergelijking met wat elders gegeven wordt te hoog is en ook omdat de schoolbesturen geen voldoende ma teriaal hadden overgelegd waaruit dé noodzakelijkheid voor die hoge vergoeding ko.n blijken. In de commissie tot wering van schoolverzuim v/erd in de vacature Bos benoemd de heer W. M. Boek raad. Aan de familie J. Th. Sebel en N. L. Groeneweg, beiden uit de buurt schap, v/erd ingaande 1 Juli 1948 een jaarlijksehe vergoeding van 42 toegezegd voor het vervoer van hun kinderen naar de buitengewoon la gere scholen te Leiden. Verhoging subsidie Kruis verenigingen. De drie hier werkende afdelingen ontvingen tot heden in totaal G00. subsidie per jaar, verdeeld in ver houding tot het aantal leden van iedere afde.ing. Het Roode- en Oük het Wit-Gele-Kruis in de Buurtschap sta&n er slecht voor en daarom ging de raad er mede accoord om de sub sidie voor beide verenigingen me* 290.per jaar te verhogen. Het Wit-Gele-KriSis van Veur heeft blijk baar geen aanvrage voor een hogere subsidie ingediend. Verhoging gasprijs. Zoals wij reeds in het kort hebben vermeld is -het wegens de' verhoog de kolenprijs noodzakelijk om de gasprijs te verhogen. Veel praten hieroverwas overbodig, want de noodzakelijkheid voor deze verho ging was zonneklaar. - Daarom be sloot de raad, hoewei met een zekere tegenzin, het voorstel van B. en W. te accepteren, zodat de prijs van het Leidschendamsche gas nu 2 cent per kub. meter duurder gaat worden. Onbewoonbaar Bewoonbaar Onbewoonbaar. Op 26 Nov. j.l. besloot de raad 7 woningen of althans opstallen, onbe woonbaar te verklaren. Om formele redenen moest dit besluit ingetrok ken worden omdat in de overweging abusief de artikelen 28 en 71 van de plaatselijke bouwverordening zijn aangehaald. En dat was een redactie fout, want genoemde artikelen heb ben betrekking op nieuwbouw en niet op de bestaande' bebouwing. Geen ven de raadsleden had dat be merkt, maar wel de andere autori teiten. De onbewoonbaarverklaring ging dus niet door en nu besloot de raad, dat er niets anders op zat, dan om het desbetreffend raadsbesluit maar in te trekken. De woningen werden dus weer "bewoonbaar ver klaard, althans voor een ogenblik, want dadelijk daarop nam de raad weer het kloeke besluit om de wo ningen toch maar weer onbewoon baar te verklaren. Maar nu onder aanhaling van de juiste wetsartike len. Te ruim 0 uur werd de verga dering gesloten. Op het bij de inge komen stukken behandelde vraag stuk om noodwoningen komen wij nader terug. Uyetjaait IN INDIE ARIE VAN NOBELEN Noordwijkerhout, geboren 27 Januari 1925, viert zijn 3e Indische verjaardag te Bandoeng. 2e Bloemententoonstel ling te Lisse Gistermiddag werd te Lisse de tweede grote bloemententoonstelling van de stichting Eloemkunst ge opend. De waarnemend commissaris der Koningin in de provincie Noord- Holland, de heer A. B. J. Prakken, opende de tentoonstelling. Hij sprak de wens uit, dat doOr de samenwer king, waaruit deze tentoonstelling is voortgekomen, -het bloetnbo'.lenvak op steeds hoger peil zal komen. Hij wees er verder op, dat deze tentoon stelling toont, dat de bloembollen zich uitnemend lenen om ten allen tijde in bloei te komen. z De tentoonstelling overtreft in ver schillende opzichten nog de Kerst tentoonstelling. Het arrangement js eensdeels op de vakkundige belang stelling der kwekers, anderzijds op meer populaire smaak afgestemd. De volgende bekroningen werden toegekend: Wisselbeker van de Alg. Veren. v. Bloembollencultuur voor de beste collectie hyacinthen (niet overge plant) voor H. Vreeburg, te Lisse; wisselbeker voor hyacinthen (deco ratief opgesteld) voor G. v. d. Mey's Zn. te Lisse; wisseibeker voor de beste inzending van 10 soorten tul pen op kist of pot door Gebr. van Zanten te Hillegom; wisselbeker voor de beste inzending van 10 soor ten narcissen op kist of pot voor Warnaar en Co. te Sassenheim; defi nitieve beker voor de mooiste ge mengde inzending voor G. B. de Vroomen en Zoon te Sassenheim. HILLEGOM K.A.B. De opkomst was slechts matig. Kees' Heemskerk met de gid sen van St. Joseph en de heer Boers- ma, hoofdbestuurslid, werden bij zonder welkom geheten. „De stal van Mijnheer Pastoor" van Godfried Bo- mans werd eerst opgevoerd. De heer Boersma had het onderwerp geko zen: „Godsvertrouwen". Hij beriep zich op de praktijk; zijn rede was zeer bevattelijk. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. TWEE VLUCHTEN NAAR INDONESIë De heer van Os van Delden, hoofd van - het luchtvaartbedrijf Indonesië van de K.L.M., deelde ons mede, dat de K.L.M. op Woensdag en Vrijdag a.s. telkens één vlucht naar Batavia organiseert. De eerste vlucht onder gezagvoerder de Haas met de Con- s tel1 at ion „Franeker" gaat yan Am- sterdam-Khartoum-Reunion-Padang naar Batavia. Deze route werd re^ds enige tijd geleden ontworpen, doch de nodige toestemmingen zijn eerst thans bin nengekomen. Het geldt hier een proefneming en van het succes van deze proeftocht zal het afhangen of de frequentie hiervan kan worden opgevoerd. Men stelt zich voor de ze vlucht driemaal per week uit te voeren. Met dit toestel zaJ 3 1/2 ton post worden meegenomen. Deze rou^ te zal 4 1/2 dag in beslag nemen. In Khartoum, wordt op 10 uur opont houd gerekend en in Reunion op 29 uur. De tweede vlucht, welke Vrijdag a.s. aanvangt, volgt de route Amster dam, Tunis, Sjarjah, Bangkok, Bata via en op de terugweg Batavia, Bangkok,'Sjarjah, Cairo, Amsterdam. De?e vlucht wordt gemaakt met de Constellation „Batavia" onder ge zagvoerder J.J. Moll. Ook op deze route zal 3 1/2 tori post worden mee genomen. MARKTBERICHTEN •ROTTERDAM, 25 .Tan" Ver. Aanvoer 1018 stuks gebruiksvee, 300 vette koeien en ossen. 94 graskalve ren, 534 nucht. kalveren, 392 biggen, 338 paarden. 6 veulens. Prijzen: kalf- koeien f 8757.35630, melkkoeien f 875745630, varekoeien f 500 400350, vaarzen f 600—425325, pinken f 425300225, graskalveren 1'250—170—100. biggen f 73—60—45, hitten f 600500300, werkpaarden f775575400, slachtpaarden per kg. f 1.20—1.00—0.90. Kalf- en melkkoeien handel traag, prijzen als vorige week. Vaarzen en pinken handel kalm, prijzen onver anderd. Graskalveren handel rede lijk, prijzen stabiel. Biggen handel zeer stroef, iets stijver in prijs. Paar den handel stroef, prijzen als vorige week.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3