Oud-burgemeester van Aalsmeer voor zijn rechters AKKERTJES Jfiatte WOENSDAG 26 JANUARI 1949 BE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Jongen van zestien jaar pleegt moordaanslag In een woning in de órote Witten- burgerstraat te Amsterdam, hééft gistermiddag de zestien-jarige Johan nes Paulides een moordaanslag ge pleegd op de 63-.jarige vrouw Van B., wonende aan het Dapperplein. De vrouw werd met een hamer op het achterhoofd geslagen, waardoor zij een ernstige wond kreeg. Zij werd naar een ziekenhuis vervoerd. Haar toestand was in de loop van de avond nog zo ernstig, dat zij niet kon worden verhoord. Omtrent de motieven van de jeug dige dader, die na het misdrijf de vlucht heeft genomen, tast de politie nog in het duister. Voor zover kon worden nagegaan, moet roof niet waarschijnlijk worden geaoht. De moeder van de jongen, die 's mid dags om half drie was uitgegaan, deed by haar thuiskomst om kwart over vijf een afschuwlijke ontdek king. In de huiskamer vond zij een haar onbekende vrouw die met het hoofd in een plas bloed lag. B'oed- vlekken in de kamer wezen er op, dat er een worsteling was geweest. Bü het slachtcffer lag een hamer, waarvan de steel was afgebroken en verder trof de ontstelde vrouw in de keuken een met bloed besmeurde broek en jas van haar zoon aan, en een handdoek met bloedsporen. Haar zoon, die gisteren wegens griep was thuisgebleven, was met zijn fiets verdwenen. De moeder en vader van de dader verklaarden aan de politie, dat zij het s',achtoffer niet kennen. Ook de echtgenoot van de vrouw kon er geen opheldering over geven, waarom zij bij de familie P au ld dus op bezoek zou zijn gegaan, daar zij deze ook in het geheel niet kende. De voortvluchtige dader is 1.75 m. lang, hij heeft donkerblond haar, een smal ovaal gezicht, grijze ogen, een lange dunne neus en hij is ge1 'eed in een bruin leren jekker, beige pantalon, b'auw - colbertjasje en bruine lage schoenen. Hij is boek binder van beroep. Nader vernemen wij van de poli tie. dat het slachtoffer van de poging tot doodslag in het huis in de Grote Wittenburgerstraat te Amsterdam de 63-jarige mevr. B. is. Haar toestand is heel ernstig, maar op het ogen- Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 8,00 Nieuws. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gra- mofoonmuziek. 10.15 Morgendienst, ds. J. W. Dragt te Maarssen, 11.00 „De Zonnebloem". 11.40 Schoolradio. 12.03 Zuidamerikaans orkest. 12.30 Land en tuinbouwnieuws. 13.45 Rallye Monte Carlo. 13.00 Nieuws. 13.25 Zang cn piano. 13.45 „Roeromme". 14 00 Promenade kwintet. 16.00 Bijbelle zing. 16.45 Concert in D voor orkest, K. Ph. E. Bach. 17.00 „Een koude reis naar Lapland". 17.30 Het Amster dams Vocaal Kwartet o. 1. v. Simon C. Jansen. 18.15 „Suriname en Neder land". 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Organisten soelen eigen wer ken. (XVII). 20.00 Nieuws. 20.05 Ral lye Monte Carlo. 20.20 „In Holland staat een huis". 21.30 Familiecompeti tie. 22.00 Moto Perpetuo. 22.25 Va lerius Gedenck Clanck. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Re-, sidentie-orkest. "HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Tino Rossi, zang. 8.00 Nieuws. 8 55 Van vrouw tot vrouw, 9.00 Préludes van Claude De bussy (II). 9.35 Gr.ol. 10.00 Morgen wijding, ds. E. C. B. Kok te R'dam. 10.15 Voor huis en fabriek. 10.50 Kleutertje luister! 11.00 Orgelconcert (Jeruzalemkerk te A'dam). 11.45 ..Mijn oom Alfred". 12.30 Land- en tuinbouwnieuws. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole orkest. 14.00 De beroemde Hollandse molen". 14.40 Het Om- roep-kamerorkest. 15.00 Voor zieken en gezonden. 16.00 „Assortimento". 17.20 „Welk dier d^ze week?" 17.50 „Kijkjes in Zonneland". 18 00 Nieuws. 18.30 Maria Zamora (Zuidam.k. muz.). /49.00 „Met de Eendracht op avon tuur". 19.10 Avondschool. 19.45 Le Piano Rom antique, door Pierre Pal- la. 20.00 Nieuws. 20.15 Het Omroep orkest. 21.00 ,,Een bróederdienst in 1815", hoorspel. 22.10 „The Roman cers". 23.00 Nieuws. 23.15 Licht al lerlei op de late avond (gr.pl.). blik niet levensgevaarlijk. Zij heeft verscheidene ernstige hoofdwonden. De politie neemt aan, dat de jonge man pogingen doet zioh naar het bui tenland te begeven en vermoedelijk zal trachten bij boeren onderdak te vinden. Alle politie- en grensposten zijn gewaarschuwd. DROEVE MISDADIGHEID VAN KINDEREN. Inbrekers van 15 jaar speelden Klein Duimpje. In de afgelopen nacht heeft de Haarlemse politie omstreeks midder nacht twee jonge inbrekers op heter daad betrapt, toen zij in een winkel aan de Rijksstraatweg bezig waren buit te verzamelen. Zij probeerden zich bij nadering van de agenten uit de voeten te maken, doch hun spoor was gemakkelijk te volgen doordat zij hun weg tekenden me tsigaren- aanstekers, broches en andere klei ne snuisterijen, die zij op .him vlucht verloren. Met de hulp van een bur ger gelukte het de agenten de twee boefjes, die beide vijftien jaar oud bleken, te arresteren. Bij hun ver hoor bekenden zij enige tijd geleden een tot nu toe onopgehelderde in braak in Haarlem gepleegd te heb ben. De politie verwacht dat de twee jongens nog over meer inbraken die de laatste tijd in Haarlem en omge ving zijn gepleegd, inlichtingen zul len kunnen verschaffen. FLINKE JONGEN. Toen het driejarig zoontje van de heer St. Meinderink te Beerzerveld met vriendjes aan het spelen was, geraakte het in het Overijsselse Ka naai. Het knaapje verdween in de diepte. Het tienjarig zoontje van de heer S. te Vroomshoop zag het on geval, bedacht zich geen ogenblik, sprong in het kanaal en wist het kind te redden van de verdrinkingsdood. PELGRIMS NAAR KEVELAER. Onlangs is te Kevelaer de grond slag gelegd voor heropening van de Nederlandse bedevaarten in 1949. Als gevolg daarvan zijn bij de autoritei ten in de Britse zóne van Duitsland stappen gedaan, om dit jaar inder daad Nederlandse processies weer mogelijk te maken. De organisatoren hopen op welslagen, nu het kleine grensverkeer wordt hersteld. Nochtans moet men niet rekenen op een stroom van bedevaartgangers, waar de accomodatie in Kevelaer thans vrij gering is. Weliswaar werd Kevelaer lang niet zo erg door bom bardementen getroffen als andere plaatsen in het Rijngebied, maar toch is er in de oorlog veel vernield. De oude parochiekerk is niet veel meer dan een ruïne en andere devotie plaatsen kregen schade, zoals de ka pelletjes met kruiswegstaties. Het Clarissenklooster werd in bescheiden omvang herbouwd en de lanen van de Kruisweg werden nieuw beplant. In de beste jaren voor de wereld oorlog kwamen per seizoen ongeveer tachtig duizend pelgrims uit Neder land naar Kevelaer. De laatste pel- grimstrein uit ons land liep juist tien jaar geleden. TWEEDE KAMER Gistermiddag heeft de Tweede Ka. mer de behandeling van de be groting van Verkeer en Waterstaat voortgezet. Wij kunnen ons beperken tot een vermelding van het belangrijkste uit de vrij onbelangrijke besprekingen. Minister Spitzen, zijn Vrijdagmid dag afgebroken rede vervolgend, er kende, dat er op het stuk van ver keersveiligheid aan verlichting, rem men e.d. nog niet voldaan kan wor den aan de eisen, welke vroeger kon den worden gesteld. Tot deze eisen zal worden teruggekeerd bij ruimere materiaalvoorziening. Wat de autotoewijzing aangaat ver klaarde spr., dat de overheid er zorg voor heeft, dat ze terechtkomen bij hen, die ze nodig hebben voor hun bedrijf. Het komt «de minister juist voor, dat te veel betaalde steun tijdens de spoorwegstaking wordt terugbe taald. Het vraagstuk der inpoldering, bui ten het IJsselmeer-project, wordt krachtig aangepakt Ten aanzien van het Amsterdam se aanbod het AmsterdamRijnka naal merkte de minister op, dat de gemeente hier zou gaan voor-finan cieren, hetgeen een moeilijk te aan vaarden figuur is Spr. kon dit aan bod niet aanvaarden. Bij de replieken, waarbij nog vele leden het woord voerden, drukte de 'heer Cornelissen (V.V.D.) zijn ern stige spijt uit over 's ministers ant woord inzake het Amsterdamse' aan bod. De heer, Hajien (C.P.N.) vroeg de terugvordering van teveel ontvan gen steungelden tot 10 pet. te beper ken. Te half zes werd de vergadering geschorst tot 's avonds. Men is toen begonnen met de begroting van Oor log en Marine. AMSTERDAMSE BEURS. De effectenbeurs te Amsterdam had gisteren een onbelangwekkend verloop. Het publiek hield zich weer geheel afzijdig en de handel was dan ook van geringe afmetingen. De stem ming was echter prijshoudend. In de meeste rubrieken waren de koersen iets hoger. De beleggingsmarkt was kalm. De Nederlandse Staatspapieren waren vrijwel onveranderd. De Ame rikaanse fondsen waren verwaar loosd. Heinrich F. W. Kolb, van Juli 1941 tot' September 1944 burgemees ter van de gemeente Aalsmeer, stond gistermorgen terecht voor het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam, beschuldigd van het toepassen van nationaal-socialistische beginselen in het bestuur der gemeente, het bevor deren van propaganda voor de N.S.B. onder het gemeentepersoneel, het ma ken van propaganda voor het toetre den tot de Waffen SS en de Winter hulp Nederland; het bevorderen van arrestaties van mensen, die radiotoe stellen hadden of die anti-Duitse pamfletten verspreidden; het door geven van namen van mensen, die Joden in huis verborgen hielden aan de burgemeester van Haarlemmer meer, met gevolg dat in totaal 18 Joden werden gearresteerd, welke geen van allen zijn teruggekeerd en tenslotte het verraden van dr. J. Koenraad aan de Ortskommandant te Aalsmeer als te zijn anti-Duits. De verdachte, die verklaarde voor de oorlog burgemeester van Noord en Zuid Schermer en toen geen lid van de N.S.B. te zijn geweest, gaf het ten laste gelegde toe. Hij zeide in het najaar 1940 tot de NSB te zijn toe getreden, omdat hij meende, jdat een overwinning van Duitsland in het belang van Europa en dus óok van Nederland zou zijn. De president, mr. A. G. Lubbers, ging hier tijdens het verhoog nog al diep op in, evenals op de propaganda vodr de NSB en de Waffen SS. De als getuige verhoorde ge meente-secretaris, die al de tijd dat K. burgemeester van Aalsmeer was, met hem somenwerkte, karakteri seerde de verdachte als iemand, die zijn vak kende en zich volledig aan zijn taak wijdde. 'Hij was zeer auto cratisch en voerde met enthousiasme en grote nauwgezetheid de pro-Duit se en nationaal-socialistisch ge oriënteerde maatregelen uit. De volgende getuigen waren oud politiemensen uit Aalsmeer, die in verband met hun pro-Duitse instel ling tal van opdrachten hadden uit gevoerd. Zij gaven inlichtingen, die grotendeels het ten laste gelegde be vestigden. De vroegere Ortskommandant van Aalsmeer, Zernikow, die thans gede tineerd is in het Huis van Bewaring, weigerde als getuige voorgeleid een verklaring af te legen. Het feit, dat hij geboeid voor het Hof werd, ge leid en eerst op het ogenblik, dat hij als getuige zou optreden, van zijn boeien werd ontdaan, deed hem posi tief weigeren op vragen te antwoor den. De president besteedde er niet veel tijd aan. Met de mededeling, dat de directeur van het Huis van Bewaring van zijn gedrag op de hoogte zou worden gesteld, ver dween de oud-Ortskommandant di rect weer. Met betrekking tot het verraden van ondergedoken Joden in Haar lemmermeer werd de oud-burgemees ter van Haarlemmermeer gehoord. Deze verklaarde zich te herinneren door verdachte „gewaarschuwd" te Wilt U vitamine C actief laten inwerken op de plaats, waar het besmettingsgevaar zeer groot is: de mondholte. Poets dan 's morgens en 's avonds mei Heerlijk schuimend Fris van smaak Lel op de groene band op doosje met: VITAMINE C en tube! zijn, dat er in zijn gemeente Joden ondergedoken waren en dat deze waarschuwing tot gevolg heeft ge had, dat elf Joden zijn gevonden en overgegeven aan de Duitsers. Voor het Hof erkende de ver dachte dr. Koenraad aan de Orts kommandant te hebben verraden. Dr. Koenraad zou tijdens een op tocht van de Jeugdstorm „Leve Rus land" hebben geroepen. Hij heeft dit, dank zij de tnededeling van ver dachte aan de Ortskommandant, moeten bekopen met bijna drie jaar gevangenisstraf en concentratiekamp. Na een korte pauze nam mr. L. W. M. M. Drabbe, advocaat-fiscaal, het woord. In een uitvoerig requisitoir betoogde hij dat het getuigenver hoor overtuigend het ten laste ge legde heeft bewezen, uitgezonderd het verraad van een groep van ze ven ondergedoken Joden. Hij requi- reerde twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit alle rechten voor het leven. De verdediger, mr. Heyman, be pleitte clemente. HAAGSE POLITIERECHTER. Gasdiefstal. J. de J. uit Alphen aan de Rijn had gebrek aan «as. Vin dingrijk had hij een clandestiene lei ding gemaakt buiten de meter om. Maar het werd ontdekt en de officier van justitie had ernstige critiek op de methode, die verdachte had toege past, om in zijn gas-tekort te voor zien. Daarom luidde de eis een maand gevangenisstraf. „De mensen denken meestal dat, als het van de gemeen schap gaat, het dan zo erg niet is," constateerde de officier. De rechter wilde verdachte de ge vangenis nog besparenen daarom leg de hij f 30 boete of 15 ,dagen hechte nis op en voorwaardelijk twee maan den gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. Zodr. U zich hangerig en koortsig gaat voelen, neem dan direct 'AKKERTJE en voor U naar bed gaat nog een, IJ voorkomt daarmee dat de griep doorzet. AKKERTJES zijn ware griepbestrij- ders: /.ij bevorderen net transpireren en verdrijven koorts en pijn. Weiger namaak. helpen direct De Vastenmeditaties bij de K.R. O. zullen dit jaar wederom worden gehouden door de zeereerw. pater Eusebius Peters. O.E.S.A. De uitzen ding is als gewoonlijk op Dinsdag avond. Maandagavond is te Zaandam tengevolge van de diphterie-cpidemie het vier-jarig dochtertje van de fa milie Plas in het gemeenteziekenhuis overleden. De 21-jarige kantoorbediende R. K. te Hilversum is te Amsterdam onder een vrachtauto geraakt, waar mee hij reeds een tijd, zonder dat de chauffeur het wist, was mee gereden. WEERSVERWACHTING Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. HETZELFDE WEERTYPE. Droog weer met enkele over drijvende wolkenbanken en zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid. In de nacht en vroegere ochtend lichte vorst, overdag temperatuur boven het vriespunt. LEIDEN PROF. DR. J. A. J. BA&GE MORGEN 65 JAAR. Eervol ontslag als hoogleraar. Morgen, 27 Januari viert de Leidse hoogleraar in de anatomie en embryolo gie aan de Me- 'dische Facul teit, prof. dr. J. A. J. Barge, zijn 65-ste ver jaardag. Op zijn eigen ver zoek is hem met ingang van deze da tum eervol ontslag ver leend als hoog leraar, z»dat hij morgen het actieve universitaire leven vaarwel zegt. Met hem vertrekt een hoogleraar, die niet alleen in de kring van de Senaat der Universiteit, waarvan hij bijna 30 jaar deel uit maakte, doch ook ver buiten de uni versiteit (hij is o.a. sinds jaren lid van de Eerste Kamer en bekleedde voorts tal van functies in de medi sche en onderwijswereld) algemeen geacht en gewaardeerd wordt. Be kend om zijn voortreffelijk onderwijs, zijn grote welsprekendheid en zijn beminnelijk, hoogstaand karakter, heeft hij een belangrijk aandeel ge had in de vorming van een groot aantal artsen, die alom in den lande de herinnering bewaren aan hun uit stekende leermeester. Uit collega's, medewerkers en oud leerlingen heeft zich een comité ge vormd,'dat zich voorstelt over enkele weken in een samenkomst de hoog leraar, als blijk van erkentelijkheid, zijn door de schilder Charles Eyck vervaardigde portret aan te bieden en tevens aan allen de gelegenheid te geven, van professor Barge af scheid te nemen. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde (A): de heer N. C. Balkenende te Sassenheim. R.K. B0AD „ST. ANTONIUS" De afd. Leiden van de R.K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant-ge- employeerden „St. Antonius" kwam hedennacht in vergadering bijeen in het café van de heer H. Rooyakkers. De voorz., de heer P. Feiten, sprak een woord van welkom tot de Geest., Adviseur, kap. Bende en heet te voorts hartelijk welkom de heren Doove en Schenkeveld, resp. voorz. en secretaris van de afd. Noordwijk. Spr. deelde voorts mede, dat de se cretaris-penningmeester, de heer Joh. M. v. Asperdt wegens ziekte verhin derd was. De notulen werden na lezing goed gekeurd. De voorz. deed vervolgens mede deling van de ingekomen stukken. Aan het H.B. was een schrijven ver zonden inzake bediening bij bruilof ten en partijen, waarbij in pastorieën receptie wordt gehouden. Voorts een schrijven over de molestverzekering. Inzake de op de vorige vergade ring besproken kwestie inzake het lidmaatschap der K.V.P., deelde de voorz. mede, dat het bestuur beslo ten heeft de leden, die daarvoor de leeftijd hebben, automatisch lid te doen zijn van de K.V.P. De kosten hiervoor worden gedragen door de afdeling. E.v. bijdragen der leden worden hiervoor natuurlijk gaarne in ontvangst genomen. De vergade ring hechtte hieraan haar goedkeu ring. De heer Doove zeide hierop, dat t men een dergelijk voorstel niet zon der meer zou durven Hoen, waarop de voorz. mededeelde, dat het mogelijkij was de uitgaven voor rekening van de afdelingskas te nemen, omdat de leden steeds 10 cent boven de con tributie bijdragen voor e.v. reserve. In verband met deze kwestie her innerde de voorz. de leden aan de Vrijdagavond te houden ledenverga dering van de K.V.P. in de zaal van de heer Castelein a. d. Hoogl.' Kerk- gracht. De voorz. wees vervolgens op het tijdschrift „Lezing en Leiding", dat maandelijks verschijnt en een prach tige gids is voor allen, die meer wil- - len weten over de economisch-sociale structuur onzer maatschappij. Vorig jaar ter gelegenheid van het lustrum der afdeling waren rente loze voorschotten van 25.uitge geven. Twee daarvan moesten nog afgelost worden. Een ervan werd aan de afdeling cadeau gedaan, waarvoor de voorz. een woord van dank bracht aan de schenker. De voorz. deelde voorts mede, dat .getracht zal worden met Kerstmis een nachtmis te krijgen voor het per soneel, dat tot 's avonds laat werkt. Ook de sluiting op hoge feestda gen werd door de voorzitter nog maals onder de loupe genomen. Ge tracht zal worden hiervoor te komen tot een gunstiger regeling. In ver band hiermede vestigde de heer Doo ve de aandacht op de resultaten, welke te dezen opzichte in de afd. Noordwijk bereids zijn bereikt dooi de tegemoetkomendheid der werkge vers zelf. Tenslotte deelde de voorz. mede, dat getracht zal worden te komen tot interessante excursies voor de leden en hun dames. Een enquê-te hierover zal onder de leden worden gehouden. Hierna kwamen de voorstellen voor de a.s. Bondsraad, op 12 April te Utrecht te houden, in bespreking. De mededelingen hierover van de zijde van het H.B. werden gelezen, waar onder de mededeling, dat ook het veertigjarig bestaan van de Bond in Utrecht zal worden gevierd. Leidse afdeling zal voorstellen deze viering in ,Den Haag te doen plaats hebben. Inzake de candidaatstelling voor het H.B. wilde de afdeling Leiden gaarne een candidaat uit het Noor den steunen, omdat het Zuiden al door vier leden vertegenwoordigd is. De voorz. stelde vervolgens voor de afdelingssecretaris, de heer Joh. M. v. Asperdt candidaat te willen stellen voor het H.B., indien men een tussentydse verkiezing van bondssecretaris kan bewerkstelligen, omdat de tegenwoordige functionaris niet meer daadwerkelijk in het be drijf werkt. Uit de vergadering werd tenslotte nog de vacantie-loonregeling be sproken, een verloting volgde en na de rondvraag werd te 2.15 uur de vergadering' gesloten. LEIDS SCHAAKGENOOTSCHAP Mr A. G. Blécourt voorzitter Gisteravond -hield het L.S.G. cle gebruikelijke jaarvergadering. Na voor'ezing van notulen en jaarver slagen van secretaris en penningm. had een -bestuursverkiezing plaats. De voorzitter, de heer J. v. De ven lei- zag zich, wegens drukke werkzaam - hedden genoodzaakt zijn functie neer te leggen. Met algemene stemmen koos de vergadering de heer mr A. G. de Blécourt tot voorzitter terwijl de overige bestuursleden allen wer den herbenoemd. Het bestuur is thans: mr A. G. -de Blécpurt, voor zitter; W. H. v. d. Nat, vice-voorzit- ter; J. v. Steenis, secretaris, Rooden- burgerstraat 47; M. M. Segaar, pen ningmeester; M. J. Dieben, commis saris; G. Bosscha, wedstrijdleider. A7s afgevaardigde naar de a.s. Bondsvergadering van de L.S.B. op 5 Februari werd Van der Nat aan gewezen. Reeds vóór 9 uur kon de voorzit ter deze vlot verlopen vergadering sluiten, waarna de traditioneïe gong- wedstrijd zeer opgewekt verliep. DE VACANTIE VAN 29) „Als het is, zoals ik het me voorstel, dan is het wel het ergste, wat ik nog ooit had meegemaakt. Als ik het niet glad mis heb, dan zijn er reeds drie doden gevaTenen als we niet oppassen, dan vallen er nog imeer. Kom jongens, vooruit maar!" In twee auto's gingen te op weg. Chantéry kwam met zijn makker achteraan. Dupuy zei tot Arthur: „Rijd naar die villa, jongen. Ik moet mijnheer Eberlé spreken." „Uitstekend," antwoordde Arthur. „Is er haast bij?" Dupuy schudde het hoofd. „Het is al laat," .zei hij. „Hij zal wel slapen. We zullen -hem wakker moeten ma ken en omdat we toch bij hem moe ten blijven tot het dag is, kun je ei de tijd wel voor nemen." „Best," antwoordde Arthur. „Pro beer ze1! maar wat te maffen. Ik zal •mijn best doen, zonder veel schokken te rijden.' Maar ondanks alle -goede voorne mens van Arthur was die "rit over smalle bospaden door enge bochten en diepe wagensporen iets verschrik kelijks. Het was al over vieren en Arthur verwenste grimmig het be grip van Bé over afstanden en rich ting. totdat zexeindelij-k voor een hek kwamen, zoals zij dit beschreven had cn het gesloten vonden. Op aanwij zing van Dupuy bleven Chantéry en Béa'e bij de wagens, terwijl hijzelf met Arthur langs kronkelpaden voortsukkelde. Langzaam aan begoh de grauwe dag door de bomen van het bos heen te breken. „De zon ikomt op" zei Dupuy. „En fin, we hebben allen tijd! Heb jij je revolver bij je, Arthur?" „Ja. Hoe dat zo?" Bonnet mocht eens iemand hier heen gebracht hebben, zonder dat hij het ons verteld had," was alles wat Dupuy antwoordde. Ze bereikten eindelijk het buitenverblijf.Het was een i'aag, van boomstammen ge bouwd huis, dat naar het Westen uit zicht gaf over de verwijderde be boste heuvels. Voor de deur stond een auto; de deur en enkele vensters om hen te begroeten. Hij herkende Art-hur en zei ernstig: „Ik hoordé uw auto aankomen. Jammmer, dat het hek gesloten was." Hij glimlachte op een eigenaardige, zielige wijze. „Nog meer moeilijkheden, Bruce?" „Voor u niet, mijnheer," antwoord de Arthur en steMe hem inspecteur Dupuy voor, aan wie hij het over liet, een verklaring van hun komst te geven. Dupuy overhandigde Eberlé de brief, die Bé van Laforge ontvangen had. „Juffrouw Delmont was van me ning, dat u h'm graag wilde hebben" zei hij. „Omdat mijnheer Laforge u in de namiddag verwacht." Eberlé las de brief vlug door. Hij keek Dupuy aan. „Heeft juffrouw Delmont hem u laten zien?" vroeg hij. „Ja zeker, mijnheer," antwoordde Dupuy en vervolgde zo kort moge- 7ijk: „Ik hoef u niet te vertellen, mijnheer Eberlé, wat er allemaal voorgevallen is, Als ik u de hele ge schiedenis verhaalde, dan zoudt u meer denken aan wat u mij zoudt willen vragen, dan aan de antwoor den, die u op -mijn vragen te geven hebt. Hebt u er op tegen dat ik be gin, met heimaal geen uitleg te ge ven?" Eberlé was bleek geworden en heel stil. „Wat wenst u* van mij te weten?" „Ik ben blij, dat u het zo opvat," zei Ihipuy. „U bent vrij -goed be kend met mijnheer Laforge, is het zo niet?" „Denkelijk ben ik zijn intiemste vriend," zei Eberlé met een -blik op Arthur. „Mijnheer Bruce heeft u denkelijk wel verteld over het s1 ui ten van de bank. De aandelen van mijnheer Laforge waren daarvan voor een groot deel de oorzaak. Maar Laforge zelf had me tevoren gewaar schuwd, niet te veel van die aande- 'en voor de bank te -kopen- Hij ver trouwde ze zelf wel, maar hij had toch liever, dat ik er de-bank niet zo mee zou stoppen. Het was mijn eigen schuld en op mijn eigen ver antwoording." Dupuy knikte. „U kent zijn familie immers ook, is het zo niet?" „Juffrouw Laforge? Ja. Verder heeft hij geen familie." „U was gewoon, samen imet hem uit vissen te gaan, en zo meer?" „Ja dat doe ik nog vaak. Vissen en maar een dag of wat om rust te ne- jagen. Soms ook kom ik hier alleen men." Dupuy -keek nadenkend rond. En vroeg toen: „Mijnheer Eberlé, wilt u hiet ons meekomen naar het huis van Laforge? Ik zou juffrouw Laforge graag spreken en tevens die visvij ver van hem eens bekijken. Ik ben zelf een dolle liefhebber van vissen." „Zeker," stemde Eberié terstond toe. „Ik zal even andere kleren aan trekken." Hij had namelijk alleen maar zijn kamerjapon en pantoffels aan. Op voorstel van Dupuy lieten ze de wagen Van Eberlé staan en wandelden terug naar het hek, waar ze Chantéry en Béale in diepe s^ap verzonken vonden in hun eigen auto. Ze reden toen weg en Eberlé deelde hun mee, dat het niet nodig was, Ri- chePe weer door te rijden. „Er is nog een achterweg," zei hij „Die komt vlak langs 'de visvijver heen. Het hek is wel gespten, maar ik heb een sleutel bij me." Dupuy was in zijn schik met dat voorstel; zo kwamen ze langs hob belige wegen op het buiten goed van Laforge; ze zagen het water beneden zich liggen en stopten ten slotte bij het botenhuisje aan de visvijver. Die vijver was een mooi stuk wa ter, zowat vijf of zes' hectaren groot, met steile rotsachtige oevers en door een betonnen dam aan het lage ein de afgesloten. Dupuy keek echter niet a'leen naai de omgeving; hij tuurde ook naar- binnen door de vensters van het bo tenhuisje en zag een kano op een rek ert een roeiboot in het water liggen. Het boothuisje bevond zioh tegenover een nauwe inham en een begroeide landtong sloot v het uit zicht op de vijver en van' daar vol komen af. Vóór het huisje bevond zich een steiger en een duikplank. „Zwemt u hier ook?" vroeg Du puy. „Het water zal wel koud zijn." „Mijnheer Laforge zwemt wel." antwoordde Eberlé. „Maar ik heb het nooit geleerd." Du-puy keek hem aandachtig aan. „Op sommige plekken we1 tien „Is het water hier diep?" vroeg hij. meter." Dx^iuy keerde zich om en keek op zijn horloge. „Juffrouw Laforge zal nu toch wel op zijn," meende hij. „Laten we eens gaan kijken." Eenmaal in de wagen gezeten, ver viel Dupuy weer in een afgetrokken stilzwijgen. Toen ze bij het huis wa ren gekomen, liet hij -mijnheer Eberlé in de wagen achter en zelf ging hij met Arthur en Chantéry naar de deur Toen op hun bel1 en werd openge daan, vroeg Dupuy naar mijnheer Laforge. „Hij wordt vanmiddag pas ver wacht, mijnheer," antwoordde de dienstbode. „Is juffrouw Laforge dan soms thuis?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2