S)e £eidte(3ouAxi/ni India vraagt steun voor de New Delhie-resolutie Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur'. TH. W1LMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 26 JANUARI 1949 40ste JAARGANG V No. U602 Bur. Papengracht 32. Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd., f 4.15 p kwart. Franco p. p. I 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m m. Telefoontjes i 1.50 Het ambtsgebed OVER het ambtsgebed bestaat ook onder ons een verschil van me ning, waarop de „Maasbode" in een artikel in haar nummer van jl. Don derdag nader ingaat. Het blad constateert, dat in een staat, waarin alle burgers christe nen zijn, het gebed in de bestuurs lichamen. en in de vertegenwoordi gende lichamen een zeer natuurlijke zaak zou zijn. Met dgze stelling zal ieder onzer het zonder enige aarzeling eens zijn. De vraag is, of dit gebed op zijn plaats is, en, zo mogelijk, als het nog niet is ingevoerd, moet wor den ingevoerd in een gemeenschap, waar niet allen, die er deel van uit maken, christenen zijn. Op deze vraag is het antwoord, dat katholieken me nen te moeten geven, niet overal het zelfde. In onze omgeving b.v. waren de katholieken in de Wassenaarse ge meenteraad er voor. die in de ge meenteraad van Voorburg stonden afwijzend. De motieven, welke de katholieke Raadsleden in Voorburg tegen aan voerden, waren naar de mening van de „Maasbode" niet erg sterk. Ook naar onze mening niet. Ze kwamen hierop neer: De burgemeester heeft niet het recht, om namens de Raad het gebed uit te spreken, indien dit niet door alle leden wordt gewenst. Het ant woord hierop is, dat de burgemeester kan spreken namens de meerderheid van de gemeenteraad. Een tweede motief van de katholie ke Raadsleden in 'Voorburg was, dat men door het uitspreken van een ge bed, waartegen anderen in casu: mede-Raadsleden principiële be zwaren hebben, een afwijkende over tuiging niet voldoende ontziet, wat in strijd is met de christelijke liefde. Ook o.i. is dit geen steekhoudend mo tief. De christelijke liefde eist wel, dat men geen ergernis g^eft, maar niet, dat men onder alle omstandighe den voorkomt, dat dobr anderen er gernis wordt genomen aan eenal leszins redelijk handelen onzerzijds. Tot zover de Voorburgse argumen tatie, voorzover wij die hebben kun nen nagaan. Uit onze weerlegging van ae in Voorburg aangehaalde motieven mag niet worden besloten, dat wij de con clusie, die de katholieke Raadsleden in Voorburg hebben getrokken, af keuren. Naar onze overtuiging is in vele gemeenten het bezwaar tot de invoe ring van het ambtsgebed, dat er groot gevaar bestaat, dat dit gebed of als een zinloze formule zal worden uit gesproken öf als zodanig door velen zal worden aanhoord. En dat is in strijd met de eerbied, die wij moeten opeisen voor de hoogst en diepste uiting van de menselijke geest: het gebed. Voor hem, die christelijk denkt en christelijk voelt, is een dergelijke openbare minachting voor het gebed, ongewild of ^elfs opzettelijk, grieven- der dan het feit, dat er niet gebeden wordt. De waarschuwing van de „Maas bode", dat uit haar beschouwing over het ambtsgebed niet zonder meer mag worden afgeleid dat katholieken nu maar in alle gemeenten waar zij dit door een meerderheidsbesluit zouden kunnen bereiken tot invoering van het ambtsgebed zouden moeten over gaan, wordt door ons onderschreven. De Genestet laat Jan Rap zeggen, dat 't hem niet zit in het bidden, doch waar 't hem dan wèl in zit laat Jan Rap maar liefst in het midden. ,t Zit hem wel in het bidden. Als er meer, beter werd gebeden, zou 't er heel wat beter uitzien in de wereld in de grote wereld, in de wereld rond om ons en in wereld in ons. Bidden zonder actie is niet voldoende. Maar actie zonder bidden is helemaal niets. Doch ook aan het privale gebed kan God schenken die zegen, waaraan voor heel de wereld het al is gelegen. De Veiligheidsraad kan niet tot besluit komen j^EVEL AAN DE NEDERLANDERS, dat zij voor midden Maart hun troe pen moeten hebben teruggetrokken uit de voormalige Republikeinse gebieden en voorzieningen via de veiligheidsraad om de Republiek in eco nomisch opzicht te helpen, dat waren de verlangens van de afgevaardigde voor India, Sir Benegal Rama Rau, in de zitting van de Veiligheidsraad van gisteravond. De resolutie die aan de Raad is voorgesteld moet, aldus de Indiër, in overeenstemming worden gebracht met de resolutie, zoals die te New Delhi door de negentien landen is aanvaard. India waarschuwt Nederland Sir Benegal waarschuwde de Ne derlanders ervoor dat zij* met een im perialistische politiek slechts weinig kans op succes zullen hebben, daar zij dan de negentien landen verenigd tegenover zich zullen vinden. Boven dien zullen zij de openbare mening in de Verenigde Staten tegen Zich heb ben. v Ook als zij een militaire overwin ning behalen, aldus vervolgde de In diër, bestaat de kans dat de Neder landers zullen worden gesteld tegen over een bestrijding met geheel an dere wapens, als daar zijn: een wei gering van de negentien landen om in enig opzicht met Nederland sa men te werken en een lijdelijke te genstand in de bezette gebieden. Daarmee is al eerder het Britse Rijk in India schaakmat gezet. TROEPEN TERUGTREKKEN IS GEEN OPLOSSING. Finn Moe, vertegenwoordiger van Noorwegen, verdedigde de resolutie, zoals die eerder aan de Veiligheids raad is voorgelegd. Hij zei: Als de Raad geen oplossing vindt voor de toestand in Indonesië, zal men "ko men te staan voor heel gevaarlijke internationale consequenties Onmiddellijk terugtrekken van de Nederlandse troepen zou, aldus de Noor, geen toestand van vrede schep pen .Er is een overgangstijd nodig waarin de Republiek het bestuur zal kunnen overnemen. De vertegenwoordiger van Egypte, Mahmoud Fawzi Bey, was van oor deel. dat de raad de oorspronkelijke resolutie zou moeten versterken door inderdaad het terugtrekken van de Nederlandse troepen voor 15 Maart te eisen. En hij .vroeg de raad, te bevelen dat de Nederlanders, bij wij ze van eerste stap terug, onmiddel lijk zouden verdwijnen uit Djokja. De vergadering van de Veiligheids raad is daarop verdaagd tot Donder dag 17.00 uur Nederlandse tijd, zon der dat het tot een stemming over de resolutie is gekomen. Rechten in een rechtsstaat „Drakenburgh" is een weekend gehouden ter bespreking van het vraagstuk van de ex-politieke delin quenten. Oaar waren te zamen ex- politieke delinquenten met vertegen woordigers uit de vroegere illegali teit, arbeiders, werkgevers en kamp aalmoezeniers. De gemeenschappelijke basis voor de discussies werd gevormd door de gedachte in de Bisschoppelijke brief van Augustus 1946 van vergevensge zindheid, solidariteit en christelijke deemoedigheid, waarmee men de po litieke delinquenten tegemoet zal moeten treden, om mee te werken aan hun godsdienstige en morele her oriëntering en om hen zo te helpen .weer ten volle deel te hebben aan de gemeenschap. Voor ons volk is dit een morele krachtproef, zoals pater dr. P. Heijmeijer, oud-aalmoezenier van het kamp Vught, betoogde. Natuurlijk stond men op het stand punt, dat er een strenge rechtspraak moet zijn voor „zware gevallen". Hierbij werd ook gratie-mogelijkheid bepleit. Met een strenge rechtspraak achtte men echter, zéér terecht, in strijd, dat door een administratief or gaan eenvoudig worden vervallen verklaard verkregen rechten, met name pensioenrechten. Mr. F. M. J. J. Duynstee viel heftig aan zulk een op treden, dat ook naar onze overtuiging vonnis over von papen verlicht Het Hof van Beroep inzake zui vering te Neurenberg, dat de zaak tegen Franz von Papen, Hitiers eer ste vice-kanselier en later ambas sadeur van het Naziregiem in Ankara heeft herzien, heeft bij uitspraak von Papen „in 'ichtere graad" schuldig bevonden inplaats van „in hoge graad". Het reeds in eerste instantie tegen von Papen uitgesproken von nis van acht jaar dwangarbeid werd formeel bevestigd doch daarbij werd verklaard, dat deze straf in feite reeds is uitgeboet door de tijd, die von Papen in arrest heeft doorge bracht. Von Papen werd dientenge volge op vrije voeten gesteld. in een rechtsstaat niet geduld kan worden. Als het nu»maar niet bij praten op „Drakenburgh" blijft! Accoord ENGELAND TEGEN UITBREIDING DER RESOLUTIE. De Engelse afgevaardigde Cadogan verklaarde na afloop van de verga dering, dat het vaststellen van een datum voor het terugtrekken der Ne derlandse troepen door verschillende afgevaardigde beschouwd werd als te ver gaand, niet van wijs beleid ge tuigend en mogelijk ook gevaarlijk. Hij achtte de voorgestelde resolutie een juist compromis1 dat niet kon worden verbeterd door er iets aan toe te voegen, dat niet uitvoerbaar of voor geen der partijen aanvaard baar is. NF.HROE DREIGT. De minister-presiden van India, Pandit Nehioe, heeft in een interview met United Press verklaard, dat de Aziatische volken zo nodig economi sche sancties zuilen toepassen, om de Nederlanders te dwingen hun troepen uit Indonesië terug te trekken, in ge val daden van de Veiligheidsraad achterwege blijven. Nehroe voorspelde, dat de Aziati sche volken voortaan een_ veel be langrijker rol zu len gaan spelen. Met een ondergeschikte rol zijn zij niet meer tevreden. HET NIEUWE STATENBLOC ROND NEW DELHI. Generaal Romulo, die op de con ferentie te New Delhi de Philippij- nen heeft vertegenwoordigd, achtte in een gisteren gepubliceerde ver klaring een van de belangrijkste feiten van deze conferentie dat zij, door in Oost-Azië te leiding te ne men, de Aziaten, een ruggesteun heeft gegeven tegen het communis me Hij voegde er aan toe, dat de kolonisatie, hoewel zij vele ondeug den bevat, ook verschillende licht punten toont, terwijl het communis me de eerste vorm van het totali tarisme is. De communistische over winning in China acht Romulo de ernstigste bedreiging voor Zuid- Oost -Azië, dat alle dingen heeft, die Rusland behoeft, en zeer sterk be hoeft, en op het verkrijgen waar van de communistische plannen op lange termijn zijn gericht. Zonder iemand te bedreigen hèeft de con ferentie te New Delhi een derde statenbloc gevormd, dat wellicht tot een evenwicht tussen de bestaande machtsgroeperingen kan leiden. HET PROCES-KRAVSJENKO Gisteren nog weinig bijzonders De tweede dag van het grote sen satie-proces van Kravsjenko te Parijs bracht gisteren weinig bijzonders. Het grootste gedeelte van de tijd- werd in beslag genomen door een woordenwisseling tussen de Franse communistische afgevaardigde en voorma'ige minister van luchtyaart Fernand Grenier en Kravsjenko. Grenier, die les geeft in de geschie denis en aardrijkskunde, wenste aan te tonen, dat „Ik verkoos de vrijheid" niet door een vroegere burger van de Sowjet-Unie geschreven kan zijn. Uit het boek las hij een passage voor, waarin wordt gezegd dat de stad Asjchabad in Stalinabad is herdoopt. Asjohabad ligt bij de Kaspische Zee, zei Grenier en Stalinabad ligt in de buurt Van Afghanistan. Hij legde de kaart op tafel, maar Kravsjenko schoof de kaart achteloos ter zijde en antwoordde: Dat betekent al- lemaa' niets. Namen van plaatsen in Rusland worden telkens veranderd. Toen Grenier een zin uit het boek aanhaalde over de industriële capa citeit van de Sowjet-Unie tijdens de oorlog en toen beweerde dat het Rode leger de strijd tegen Hitier had gewonnen met slechts vijf pro cent van de geallieerde hu'p in uit rusting, brandde Kravsjenko los: Leugenaar, verrader, je stelt het yoor alsof de overwinning op het fascisme een wonder is, dat Stalin heeft ge wrocht. Grenier viel herhaaldelijk de ge loofwaardigheid van Kra vs j enko's NIEUWBOUW IN IJMUIDEN De gemeente Ve'sen verloor tijdens de oorlog niet minder dan 4.000 wo- ningenningen. Vooral IJmuiden leed enorme verliezen in haar woonruim te. Thans worden met de wederop bouw weer snelle vorderingen ge maakt. Een overzicht van een %root complex nieuwe huizen, gezien uit de watertoren van IJmuiden.. boek aan en zei Toen ik in 1933 in Rusland was, bezocht ik de Sta'in- autofabrieken. Bij die gelegenheid woonde ik ook een bijeenkomst van de communistische partij bij en ik vond helemaal niet, dat de werklui op de partij gebeten waren. Kravsjenko sprong woedend op en riep: Wat ik geschreven heb ■klopt. Mijn getuigen zullen alles wat ik gezegd heb bevestigen. Die bijeen komst was speciaal voor u bijeen geroepen. U bent 'id van de commu nistische partij en u ma^g natuurlijk niets goeds van mijn werk zeggen. Pierre Courtade, een schrijver van het communistische partijblad l'Hu- manité, gaf toe, dat Kravsjenko ge deelten van zijn boek zelf geschre ven zou kunnen hebben. Dat was op verrassende wijze in tegenspraak met de verklaring van de gedaagden, die hebben gezegd, dat Kravsjenko geestelijk niet in staat is om een boek te schrijven. Maar hij voegde er aan toe, dat er aan het boek gedokterd was om er een best-seller van te ma ken. De zitting werd toen tot heden verdaagd. ENGELAND EN FRANKRIJK WILLEN VAN EEN DEEL DER OORLOGSBUIT AFZIEN. Associated Press heeft te Washing ton vernomen, dat Groot-Brittannië en Frankrijk het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken er van hebben verwittigd, dat zij" be reid zijn om de installaties van 117 fabrieken in Duitsland te laten. De fabrieken moesten als herstelbetalin gen dienen. De Engelsen en de Fran sen zouden hebben geweigerd om in te stemmen met het Amerikaanse plan om 167 installaties niet te ont mantelen. D D Nieuwe Eeuw schrijft in het laatst-verschenen nummer. De Leidse Courant, hoewel in stemmend met ons betoog in zake parlementaire welsprekend heid (Nieuwe Eeuw, Kerstmum - mer), heeft bezwaar tegen de term wauwelzucht, althans voor het gros der redevoeringen. „Maar even zeker is het, dat er te veel redevoeringen worden gehouden, en vele redevoeringen te lang zijn." Voor de goede orde: met wau welzucht bedoelen wij zucht om veel en lang te praten, meer en langer dan strikt nodig is. Na deze nadere omschrijving van de term „wauwelzucht" gaan wij met het betoog in „De Nieuwe Eeuw'' vol- komen accoord. Moge het resul taat afwerpen voor het nationale par lement, en óók voor de gemeentelij-1 ke „parlementen"! NAAR de veiligheid De mi litaire autoriteiten achtten het niet verantwoord de Chinese bevolking van Sragan ongeveer 26 km van Solo zonder bescherming achter te laten en zo werd deze bevolkingsgroep van 2.600 personen naar Solo overge bracht. Even voor het vertrek van het transport uit Sragan. De erkenning van Israël NEDERLANDS STANDPUNT NOG NIET BEPAALD. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. D. U. Stikker, gaat vanavond per boot naar Londen om deel te nemen aan de Vijf-mo- gendhedenconferentie op Vrijdag en Zaterdag. De erkenning van Israël zal een der voornaamste punten van bespre king uitmaken. Er schijnt een nei ging te bestaan onder de betrokken ministers om tot deze erkenning eventueel gezamenlijk over te gaan. Het Nederlandse standpunt in de ze is, zo schijnt het, nog niet be paald, hoewel het waarschijnlijk iijkt, dat Nederland zich zal aanslui ten bij elk voorstel, dat door de ge zamenlijk overige leden der Wester se Unie zal worden gedaan. Een woordvoerder van het Ita liaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat Italië de staat Israël de facto heeft erkend. Italië is het 24ste land, dat Israël er kent. Acht landen erkennen Israël de facto, vier landen de jure. De overige hebben hun erkenning niet nader omschreven. "vorderingen op rhodos. De waarnemende V.N.-bemidde- laar, dr. Ralph Bunche, heeft de se cretaris-generaal der VN er van op dc hoogte gesteld, dat de Egyptische er Israëlische afvaardigingen, die sedert verscheiden dagen op Rhodos bespre kingen voeren, een beperkt accoord hebben bereikt. Beide regeringen verbinden er zich toe tet „staakt het vuren", dat op 1 Januari 1949 van kracht was, als volledig en definitief te beschouwen. In het accoord wordt bepaald, dat land- noch luchtstrijdkrachten van een van beide partijen de thans be zette, meest vooruitgeschoven linies mogen overschrijden. In zijn verslag voegt Bunche er aan toe, dat de op Rhodos begonnen wa penstilstandsonderhandelingen een gunstig' verloop hebben, ondanks de geschillien, die onlangs zijn gerezen, en dat/fiet sluiten van een wapen- stilstandsaccoord mag worden wacht. PRINSES WILHELMINA NAAR SOESTDIJK. In verband met het plan van het koninklijk gezin om zich in Februari voor enige weken naar de winter sport in Oostenrijk en Zwitserland te begeven, ligt het in het voornemen van Prinses Wilhelmina gedurende die tijd verblijf te houden op paleis Soeötdijk. Zij zal daar op verzoek van Koningin Juliana tijdens afwezig heid van de ouders de zorg voor het jongste Prinsesje i p zich nemen. noorderlicht. Gisteravond en vannacht ""was wéér op verschillende plaatsen in ons land I Noorderlicht te zien. Boven Zuid-Hol land was het omstreeks het midder nachtelijk uur duidelijk waarneem baar. Het was een rode gloed, die uit liep in brede banen, waarvan de kleur varieerde van wit tot groen. Een paars tot purperrood licht zagen de Westlanders omstreeks elf uur aan de Noord-Westelijke horizon en uit Doetinchem werd gemeld, dat het noorderlicht daar reeds de gehele avond, zij het nu eens wat sterker, dan weer wat zwakker, eveneens in het Noord-Westen te zien was. kleur was daar rood tot rose, met witte banen. Ook uit Middelburg en Eindhoven kwamen Noorderiichtmel dingen binnen. Vroeg in de avond had men in het Noorden des lands het natuurverschijnsel al gezien. NED. VERLIEZEN IN INDONESIË De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: KONINKLIJKE MARINE. Gesneuveld 20 Jan,: S^rg. C. L. Hes, uit Soerabaja. i Korp. P. J. Lataster, uit Soera baja. KONINKLIJKE LANDMACHT. Gesneuveld 3 Januari: 2e Lt. J. van Druten, uit Deil (Geld.). Gesneuveld 7 Jan.: Sold. S. J. den Boer, uit Zierikzee. Sold. H. C. Timmerman uit Amersfoort. Korp. A. F. C. Verbeek, uit Eindhoven. Gesneuveld 12 Jan.: Sold. M. Pardoel, uit Kerkdriel (gem. Maasdriel). Gesneuveld 14 Jan.: Sold. M. j. Aarts, uit Echt (L.). Gesneuveld 15 Jan.: Adj. on- deroff. A. te Hoonte, uit--Aalten, Gesneuveld 17 Jan.: Sold. A. Reeuwijk, uit Rotterdam. KON. NED. IND. LEGER. Gesneuveld 1 Jan. Soend. sold. Soehara. Gesneuveld 2 Jan.: Jav. korp. Partowidjojo. Men. sold. K. T. Laptang. Amb. sold. P. Tuasela. Mad. sold. Abdoel Machtar uit Indonesië. Amb. sold. Marlissa. Gesneuveld 5 Jan.: Jav. sold. Pardi. Gesneuveld 6 Jan.: Soend. sold. Mohammed Djoeroh. DISTRIBUTIENIEUWS Voor de periode van 30 Januari tot 12 Maart wordt het kaasrantsoen ver dubbeld en dus; op 400 gram per veertien dagen gebracht. Deze tijde lijke verdubbeling van het rantsoen is mogelijk door de zeer grote kaas productie van de laatste tijd. Het vleesrantsoen wordt uitsluitend voor de groepen A, B en C, met in gang van 28 Januari tijdelijk ver laagd tot 300 gram per veertien da gen. Het ministerie van landbouw, vis serij en voedselvoorziening deelt ter motivering van deze maatregel mee, dat de levering van slachtvee op de binnenlandse markt en de invoer, met name Argentinië en Denemarken, nog steeds beneden de verwachtingen blij ven. Als het tegenwoordige rantsoen gehandhaafd zou worden zou dit, al dus het ministerie, de voorraden te sterk doen verminderen. Geruchten als zou de kaas binnen kort van de bon gaan, zijn echter on juist. Opheffing van de distributie zou moeilijkheden veroorzaken bij de kaasexport. Een en ander is onder werp van uitvoerige besprekingen. Eerst in Maart kan een definitief be sluit worden genomen. Vrachtwagen te water twee doden Gisteravond is*een vrachtauto tus sen Noordenhogebrug en Zuidwolde in Groningen in het Boterdiep gere den. De chauffeur A. Kooi en de heer C. Blok, beiden uit Uithuizermeeden, zijn daarbij gedood. De vier andere inzittenden kwafnen met de schrik vrij. De wagen reed met een snel heid van ongeveer dertig kilometer in de richting van Bedum. Door de gladheid van het wegdek is de auto toen waarschijnlijk geslipt en in het water terecht gekomen. De heer R. K., die met de beide slachtoffers voorin de wagen zat, wist onder wa ter het portier te openen en er uit te kruipen. De andere inzittenden za ten achter op de auto en konden er bijtijds afspringen. EEN AANVARING. Eén dode. Voor de haven van Hansweert heeft gistermorgen omstreeks negen uur een aanvaring plaats gehad, waarbij één dode en twee gewonden te betreuren zijn. Door de mist kwam het Poolse schip „Polesky", geladen met koeien op weg naar Antwerpen, in aanvaring met de „Lissekerk" van de Ver. Ned. Scheepvaart Mij., die met een lading stukgoed uit Antwerpen kwam. De „Polésky" kreeg een groot gat in de boeg aan stuurboordzijde. Eén lid van de bemanning werd op slag ge dood, twee anderen kregen verwon dingen. Een sleepboot bracht de slachtoffers naar de wal; één der gewonden verkeert in levensgevaar. Een PcoMzitie. Een waarlijk blijmoedig nrens zal zijn geesteskracht niet verliezen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1