FREDERIK De sterrit van Monte Carlo begonnen Amsterdam en Den Haag krijgen hun deel KLOOSTERBALSEM PHILIPS B x 760 x DINSDAG 35 JANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 DE RALLY VAN MONTE CARLO 10L9 MAANDAGAVOND IS HET VERTREKSEIN gegeven voor de 230 equipes, die deelnemen aan de eerste na-oorlogse sterrit naar Monte Carlo. Van Stockholm en Oslo, van Glasgow en Monte Carlo, van Lissa bon, Florence en Praag zijn de sportieve automobilisten gestart voor de ruim 3000 km., welke zij moeten afleggen, ononderbroken rijdende, om in de loop van Donderdag in de hoofdstad yan het vorstendom Monaco te arriveren. Nederlandse teams vol goede moed Tussen de verschillende controle punten in er zijn er 43 in Europa op de diverse routes geplaatst dienen de deelnemers, en ook de ze ven damesequipes, die op de inschrij- verslijst staan, een gemiddelde van 50 km. per uur te bereiken, een niet zo gemakkelijke opgave, want ver goeding van tijd voor reparaties, maaltijden en slaapuurtje kent men r.iet. Komt men te laat aan een con trole, dan mag men op een aantal strafpunten rekenen, \yelke stijgen naarmate de automobilist grotere ver traging heeft ondervonden. En indien men bedenkt, dat de we gen voor de meeste rijders volkomen onbekend zijn, dat de deelnemers drie donkere nachten hebben te over winnen en daarbij voortsnellen over eenzame wegen van diverse Europese landen, dan is het duidelijk, dat er veel gevergd wordt van het uithou dingsvermogen, de wilskracht en de bestuurderscapaciteiten der inzitten den en men voorts stilzwijgend re kent op de betrouwbaarheid van het moderne verkeersmiddel, de perso- nenautomoblie. Eenmaal te Monte Carlo wacht de deelnemers nog een kleine verrassing, een klassements proef in de bergen van de Cöte d'Azur teneinde door een vernuftige combinatie van een snelheids- en een betrouwbaarheidsrit over 17 km. tussen degenen, die Monte Carlo triomphantelijk met 0 strafpunten zijn binnengereden, 'n beslissing voor de prijzen te forceren. Voor alle deelnemers, met uitzon dering van degenen, die in Lissabon zijn gestart, loopt de route over Am sterdam, waar zij in de vroege mor gen van Woensdag heel wat leven in de brouwerij zullen brengen, met na me op het Muzeplein en in de buurt van de ApollohaL De eersten wor den tussen vijf en zes uur aan de controlepost verwacht, maar de hele pasage zal urenlang duren. Het groot ste aantal komt uiteraard uit Monte Carlo, doch ook Glasgow, Stock holm en Oslo leveren contingenten, terwijl uit Praag twee wagens zijn vertrokken. Naar schatting zullen 200 wagens Amsterdam aandoen en wat later, met tussenpozen van een minuut, naar de volgende controlepost (Den Haag) vertrekken. Tijdens het oponthoud te Amsterdam zullen de bestuurders en hun passagiers, al naar gelang zij daarvoor de tijd hebben, trachten in het Apollo paviljoen rust te genie ten. Zij moeten hun wagens plaatsen in een afgesloten parkeerruimte, waar de heer van Doornick, een of ficial'van de K.N.A.C. controleert of alle ingeschreven passagiers aanwe zig zijn. Hij zet zijn paraaf op de deelnemerspapieren, waarna de be stuurder ze naar de controlepost brengt in het Apollo-paviljoen. Daar wordt er de tijd van aankomst op vermeld. Enkele minuten voor het vastgestelde tijdstip van vertrek krijgt de bestuurder zijn papieren terug en kan hij de reis voortzetten. Praag leverde het minst aantal deelnemers als startplaats op. Slechts twee equipes hadden zich voor de Tsjechische hoofdstad ge meld en een daarvan was een Neder lands team, de Studebakerequipe van Rupert-Konijn-Arends. Met het start- nummer 165 op zijn roodwit ralley- bord vertrok de equipe om precies 19.41 uur, uitgeleide gedaan door of ficials van de Tsjecho-Slowaakse Automobie Club en een groot aan tal belangstellenden. Vier deelnemers zijn er te Oslo ge start. Om 21.06 uur vertrok uit de Noorse hoofdstad de Nederlandse Chevrolet-equipe Wittkampf-Eisma. Het afscheid was buitengewoon har telijk, honderden en honderden wa ren tezamen gestroomd om de vier equipes, die Oslo "als startplaats had den gekozen (na Wittkampf vertrok-1 ken met tussenpozen van een minuut nog drie Deense equipes) een „goede reis"' toe te wensen, hetgeen meer betekende dan een gewone beleefd- heidspharse. immers er waren be richten binnengekomen, dat de we gen tussen Os'o en de Zweedse grens met sneeuw en ijs overdekt zijn en dat het een zware opgave zou zijn tot aan de eerstvolgende controle post, Gothenberg op 350 km., een ge middelde van 50 k.m. aan te houden. Maar hoe het ook zij, Wittkampf en zijn reisgenoot waren vol goede moed en lachend wuifden zij terug naar de enthousiaste Noren, die ach ter bleven. Met vrolijk wapperende nationale vlaggetjes aan de antennes van hun wagens zijn de vier Nederlandse ploegen gisteravond kort na zes uur te Glasgow gestart. Het waren in volgorde van vertrek de heren J. A. Scholte, W. Hagers en L. Jurgens in een Chevrolet, W. A. Gerlach, J. W. Zwartsenberg en A. J. W. Schurink in een Riley, P. van Cleeff, G. H. L. van Oordt en G. van de Neus in een Dodge en P. F. van der Wansem en B. L. van der Wansem in een Austin. Aan de heer J. A. Scholte en zijn beide metgezellen was Zaterdag jl. kort na hun aankomst, de eer te beurt gevallen als enige Nederlandse ploeg te mogen aanzitten aan het door de burgemeester van Glasgow geof freerde noenmaal. Gisteren hadden ze hun grote wagen volgeladen ipet levensmiddelen, niet te vergeten, vele pakjes sigaretten voor de lange tocht. Een menigte van ongeveer duizend personen was aanwezig bij de start van de 48 wagens, die de rit hier be gonnen. De stemming onder de vier Nederlandse teams was opperbest; al len waren ze vol vertrouwen het er goed af te zullen brengen. Van Glasgow rijden de ploegen over Doncaster naar Folkestone. Ver volgens steken ze het Kanaal over naar Boulogrie, en rijden dan via Luxemburg en Venlo naar Amster dam. Uit de Pyreneeën werd een zware sneeuwval gemeld, maar de deelne mers, die uit Lissabon vertrokken (hier startten geen Nederlanders) en via Madrid naar San Sebastian rij den zullen er waarschijnlijk geen last van hebben, omdat onmiddellijk grote sneeuwploegen in actie kwa men. Stockholm was wel zeer geliefd bij de Rallyerijders. Niet minder dan 48 wagens van vier verschilende landen stonden gereed voor het gebouw van de Kon. Zweedse Automobiel Club, wachtend op het vertreksignaal der officials. En van die 48 wagens had den er drie het Nederlandse num merbord. Om 20.19 uur vertrok de Austinequipe van Enge'.sma, Wynia en Kingsma, om 20.52 uur het Ford team van Spelman, Savekouls en Vervelde en om 21.08 uur de equipe van Broedelet en de Vries met Sim- ca. Welk weer onze landgenoten en de andere deelnemers op hun route door Zweden zullen vinden? De sneeuw is door de stijging van tem peratuur half gesmolten; de moei lijkheden voor bestuurders en wa gens zijn niet te onderschatten, maar ze zijn niet onoverkomelijk. Gedurende de gehele middag en ook in de vooravond was het in de straten van het Vorstendom Monaco een gewirwar van auto's van diverse merken ».a van de meest uiteenlopen de afmetingen. Niet minder dan 83 ploegen bereidden zich voor op de start, en hun wagens waren onmid dellijk kenbaar aan de reservewielen, de kettingen, de extra-blikken met benzine, de dekens en de schoppen, welke ze meevoerden, soms opgetast op de kap en daar met touwen vast gesjord, soms op de achterbanken ge bonden. De befaamde rots baadde zich in een zuidelijk zonneschijn, en de hele bevolking was 's middags uitgelopen om de toebereidselen voor het vertrek gade te slaan. Om ver over tienen startte de eerste deelne mer, waarna de anderen volgden met tussenpozen van een minuut. stand (11) mochten beide partijen tevreden zijn. SJZ II—Wet. Boys II 0—0; Wet. Boys IIIAltior III 00; Wet. Boys A—Bt. Bernardus A 21; DOSR-asp. Wet. Boys-asp. 23. HazerswoudeWarmunda 3 00. Doordat de aangewezen scheids rechter verstek liet gaan, werd on der leiding van de secr. van Haz. be gonnen. De gastheren wonnen de'toss en speelden eerst tegen zon en wind. Warmunda verscheen met slechts 9 man in het veld, wat voor Hazers woude aanleiding was hert kalmpjes aan te doen, met zoiets van: We win nen het toch wel! Warmunda echter speelde enthousiast en Hazerswoude moest zo nu en dan krachtig ingrijpen, om erger te voorkomen. Na twee maal dertig minuten was de stand nog precies hetzelfde, als waarmede werd begonnen, maar Hazerswoude heeft er in ieder geval weer een puntje bij. Nic. Boys. Geheel tegen de-ver wachtingen in hebben de groenhem- den de puntjes in Waddinxveen moe ten achterlaten; met de Waddinx- veen-reserves op eigen terrein valt niet te spotten. Het spel ontwikkelt zich in een vrij hoog tempo en de aanvallen gaan over en weer, waar mede beide verdedigingen welraad weten. Na twintig minuten wordt de boys-keeper kansloos gepasseerd (10), waarop al heel gauw Riet Lenting revanche weet te nemen en binnen vijf minuten is de stand weer gelijk (11). De tegenpartij slaagt er echter voor de rust nog in opnieuw de leiding te nemen, wanneer zij een misverstand in de achterhoede met een doorbraak en een doelpunt kan afstraffen (2—1). De tweede helft zijn het weer de Waddinxveners, die het offensief openen en er ontwikkelt zich een forse strijd, waarvoor de groenzwarten wel respect blijken te hebben. Binnen vijf minuten vergroot Waddinxveen haar voorsprong (3 en dan is het voor de boys genoeg. Zij verhogen het tempo en zelfs de boys-spil trekt ten aanval. De gast heren trekken in verdediging terug 'en geven geen schijn van kans. De verdediging is niet te passeren en de veldmeerderheid kan dan ook niet meer in doelpunten worden uitge drukt. Nic. Boys 3 verloor van GDS 3. V.V.O.A, Het heeft VVOA heel wat moeite gekost om beide punten uit Voorhout mee te brengen. In een felle, doch sportief gespeelde wed strijd om de onderste plaats, hebben zij kans gezien om met 21 van Fo- reholte 2 te winnen. De rust ging in mUMAVEK SSE /S fnaa' bestrijd Uw pijnen met het ideale wrijf- (akker) welks geneeskrachtige bestanddelen e diep in de weelsels doordringen. Eveneens bij stramheid, spit en ischias wrijve men met met blanke stand, nadat beide doelen diverse malen in groot gevaar had den verkeerd. De deklat moest zelfs eenmaal redding brengen bij Fore- holte. Na de rust kreeg VVOA de wind in de rug en na vijf minuten had de middenvoor, met een prachtig schot in de linkerbovenhoek, succes (01). Foreholte viel hierna fel aan en uit een goed genomen vrije trap brachten zij de partijen weer op ge lijke voet (11). Tien minuten voor het einde scoorde de VVOA-linksbui- ten het winnende doelpunt, door de uitgelopen keeper handig te omspe len (12). De laatste minuten ver strijken onder veel spanning, doch in de stand komt geen verandering meer. Alphense Boys-jun.VVOV-jun. 42. WIELRENNEN BELANGRIJKE ONDERWERPEN OP UCI-CONGRES. Terugkeer van Duitsland en Japan in de bond? Tijdens het voorjaarscongres van de U.C.I. dat op 5 Maart in de Seine- stad gehouden wordt, komt ook de kwestie van de wedertoelating van Duitsland en Japan ter sprake. In dit verband zal dezer dagen een delegatie van drie man zich naar Stuttgart be geven om met leidende persoonlijk heden van de Duitse wielersport be sprekingen te voeren. Op de agenda van dit congres staan o.a. nog de volgende andere punten: Instelling van een internationale sportcommissie; vorming van een korps erkende wedstrijdcommissaris sen; verplichtstelling van de valhelm bij wegwedstrijden; nieuwe regeling voor de wereldkampioenschappen op de weg die in drie manches (vlakke rit, bergï-it en tijdrit) gereden zouden worden; wederinvoering van de mat ches a trois voor de beslissende ritten om het wereldkampioenschap sprin ten; herorganisatie van de interna tionale stayersport (Frankrijk). De volgende landen zijn candidaat voor de organisatie der wereldkam pioenschappen. 1950 België. Italië, Po len en Tsjechoslowakije;"195i Honga rije, 1951 of 1952 Luxemburg; 1953 Uruguay. VOETBAL MeerburgZLC 82. ZLC slaagde er niet in de overwinnings reeks van Meerburg een halt toe te roepen, met een 82 nederlaag moes ten de Leidenaars genoegen nemen. De ZLC-achterhoede bleek op geen stukken na in staat de machtige Meerburg-voorhoede te bedwingen; de Leidse voorhoede bleek tegen de Meerburg-defensie niet opgewassen. Toch zag het er aanvankelijk niet naar uit dat het zo'n grote Zwart witte overwinning zou worden, want als Meerburg aftrapt nemen de ZLC- voorwaartsen dadelijk over, doch stranden op de hechte Meerburg-ver dediging. Als Meerburg zich na 10 min. wat los heeft weter. te werken, U het Jan van Velzen, die met een prachtig schot van ca. 20 mtr. de Leidse doelman kansloos w°et te pas seren (10). Even later wordt een goed door de middenlinie aangege ven bal door Jantje Zandbergen op gepikt en afgemeten voor de ZLC- veste geplaatst, waar Nico Romijn staat, om met een prachtige kopbal no. 2 in de Leidse touwen te jagen (20). Nog voor de rust neemt de zelfde speler no, 3 voor zijn rekening. Dan zakt Meerburg wat af, waarvan ZLC gebruik maakt om tot een tegen offensief over te gaan. Uit een dezer aanvallen ontstaat een fout in de Meerburg-achterhoede, die ZLC af straft (31). Na de thee ;s het Meer burg, die het eerst ten aanval trekt, doch voorlopig zonder succes. In het eerste kwartier na de hervatting no teren we twee kopballen van Arie Mil, die een beter lot verdienden, dan juist over de lat te vliegen. Het Meer- j burg-overwicht blijft aanhouden, ZLC kan het maar niet veel verder bren gen dan de hechte Meerburg-verdedi ging, die elke bal weer retour zendt. Jan van Velzen is het die met een goed gericht schot de Leidse doelman voor de 4e maal laat vissen (41). Toch geeft ZLC zich trots deze ach terstand niet gewonnen. Alles stellen de Leidenaars in het werk de achter stand in te lopen, maar de Meerburg verdediging weet van geen wijken. Achtereenvolgens weten Nico Romijn en Arie Mil de stand op fr1—1 te bren gen. Een handsbal in strafschopge bied wordt door ZLC feilloos benut (62). In de nog resterende tijd weet Nico Romijn nog twee maal door te breken en de stand op 82 te bren gen. Meerburg 2 verspeelde grotendeels haar kampioenskans door uit met 21 van Oranje Groen 2 te verliezen. De Meerburg-jun. zonden de SJZ-jun. met een gevoelige 80 nederlaag naar huis. V.N.A.Foreholte 22. Aanvan kelijk liet deze kamp de volle buit verwachten voor de Voorhouters, want reeds direct tonen ze zich de sterkste. Enkele malen ontkomt de Leidse veste met geluk aan een door boring. Na ongeveer een half uur scoort Lange veld (01). Met een steeds» aanvallend Foreholte breekt de rust aan. De tweede helft is eerst voor VNA. De Leidenaars heoben hun opstelling gewijzigd. Foreholte moet vaak alle zeilen bijzetten om erger te voorkomen. Toch gelukt het VNA de partijen op gelijke voet te brengen (11). Dan krijgen voor Foreholte kannen, maar deze worden resp. door kansen,' maar dez eworden resp. door achterhoede en „hands" om zeep ge bracht. Juist komt even daarna suc ces aan de andere kant (21). Fore holte wijzigt ook haar opstelling. Dit schijnt een verbetering te zijn, want ze herwinnen steeds meer terrein en als 10 min. voor 't einde Ruygrok er 22 van maakt, is Foreholte weer de sterkste, maar kan dit niet meer in doelpunten uitdrukken. Verdere uitslagen: Foreholte 2 WO A 1 1—2; Foreholte 3—Kagia 2 0—0; MMO (A)—Foreholte (B) 3—1. Wet. Boys. Begeleid door een grote sohare supporters trok Wet. Boys I naar WLV I. Met de gelijke en het avontuur met Notaris Zwingelhout verteld door ffvherf Vet 76 F\e notaris stak de ring haastig aan zijn vin ger en keek toen naar Ko Krauw, die hem met een geduldige glimlach aan keek. „Meent U het echt?" vroeg de notaris ongelo vig. Ko Krauw knikte'vrien delijk. „Ik weet wie ik vertrouwen kan", zei hij. Op het gezicht van notaris Zwin gelhout speelden zich de meest te genstrijdige emoties af. Hebzucht maakte plaats voor wantrouwen. Wantrouwen voor ongeloof. Ongeloof voor wantrouwen, en toen ontspan de zich zijn gelaat. „Bedoelt U dat ik werkelijk te vertrouwen ben?" vroeg hij nog eens aan Ko Krauw, „Ik dacht eigenlijk, dat ik t<9ch al helemaal bedorven was. Ik heb erge spijt van alles wat ik gedaan heb, kon ik het maar goed maken. Ko Krauw wees zwijgend op de ring. De notaris begreep het. Hij richtte zijn blikken opwaarts, draaide drie maal aan de ring, zette zijn borst uit, haalde zijn schouders naar achteren en sprak in deze mooie houding: „Ik wéns dat iedereen zijn geld weer te rug heeft, dat men mij vergeef en dat ik in een heel andere stad ben om een nieuw leven te beginnen." Meteen was hij in de lucht opge lost; als bewijs, dat hij er werkelijk geweest was lag sleschts de ring op de grond, voor de voeten van Frede- rik. Deze raapte het kostbare voor werp op en knoopte het stevig in zijn zakdoek. „Dit avontuur is gelukkig weer goed afge'open," zei hij tegen Ko Krauw',, ik ben blij dat het alles zo gegaan is. Nu is iedereen weer te vreden." De straatveger kwam er bij staan. „Is er iets gebeurd?", vroeg hij be langstellend aan Frederik. „Iets wat nog niet in de krant gestaan heeft?" „Jawel," antwoordde Frederik. „Dat weet U toch even goed als ik!" De straatveger schudde zijn hoofd. „Ik weet niks!" zei hij bits, en toen bedacht Frederik oneens, dat de no taris gewenst had dat iedereen hem in de stad vergeten zou. „Niemand weet iets!" zei hij dus tegen de straatveger, „en dat is maar gelukkig ook!" en toen wandelde hij achter zijn baas aan naar een nieuw avontuur. EINDE. BOKSEN LUC VAN DAM WINT VAN FINCH. Luc van Dam heeft gisteravond in de Royal Albert Hall te Londen in 10 ronden op punten gewonnen van de middengewicht Albert Finch uit Croydon. BILJARTEN HOOFDKLASSE KAMPIOENSCHAP 71/2. De Hagenaar Nelis van Vlietzal op doktersadvies niet deelnemen aan hei hoofdklasse kampioenschap cadre 71/2, dat van 17 t.m. 20 Februari a.s. in Amsterdam gehouden wordt en waarvoor v. d. Post, de Leeuw, Jan Sweering, Metz, van Vliet en Ko- bus als geklassificeerde spelers had den ingeschreven. Het uitvallen van de Hagenaar heeft ten gevolge, dat drie inplaata van twee plaatsen beschikbaar ko men voor de niet geklassificeerde spe lers Kruythof, Jacobs, Eichelsheim, Teegelaar, de Ruyter en van Lochem, die dezer dagen in den Haag in voor- wedstrijden tegen elkaar uitkomen. De deelneming van Teegelaar aan dit voor-tournooi staat nog niet vast. BRIDGE Bedrijfscompetitie. Maandag avond werd gespeeld de wedstrijd Sportclub Lichtfabr. A tegen Sport club Lichtfabr. B, met als uitslag 196157. A.s. Maandag wordt ge speeld Ned, Rotogravure Mij. tegen de P.T.T. DAMMEN „Lisse Vooruit". Voor de 2e klasse competitie L.D.D.B. werd te Lisse de wedstrijd „Kijk Uit" I en Lisse II gespeeld. De Lissenaren wa ren over alle linies het sterkst, slechts 2 partijen gingen verloren. De uit slagen waren: P. G. BalkenendeJ. Meijer 20; N.N. N.o.g.T. v. d. Horst 02; J. DuivenvoordenG. Meijer 20; H. v. DrunenG. Glas bergen 20; A. Balkenende Sr.J. Gortzak 20; G. BalkenendeA. de Blaay 02: Chr. InthoornJ. Kats- burg 20; P. HoekstraJ. Langhout 11; A. Balkenende Jr.G. v. Leeu wen 20; D. VergunstC. Vis 11. Lisse II wint met 146. De beste Radio van heden Prijs 580 GULDEN. Direct leverbaar a G. v. LUIJKEN, Breestr. 97 Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Rallye Automobile Monte Carlo. 8.00 Bij on ze jonge zieken. 9.30 Symphonisch- morgenconcert. 10.30 Morgendienst, ds. J. Loos te Hilversum. 11.00 Char les Panzera, bariton. 11.15 Ferdinand Huyck. 12.00 Giaconda ensemble. 12.30 Land- en tuinbouwnieuws. 13.00 Nieuws. 13.30 Gr.pl. 13.45 J. S. Bach en zijn vier zonen". 14.15 Residentie orkest. 14.40 „Even onder ons". 15.30 Reginald Foort, orgel. 15.45 Blaas- kwintet met piano. 16.15 Voor onze jongens en meisjes. 17.30 Sweelinck- kwartet. 18.00 Onze Nederlandse ko ren en korpsen. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Prikkebeen. 19.30 Ral lye Automobile Monte Carlo. 19.45 Engelse les. 20.00 Nieuws. 20.15 Om roeporkest. 21.15 Gods blijmare. 21.35 Marinierskapel. 22.15 Orgelsconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Gr.pl. 23.20 „Gezins- en huwelij ksmoeilijkheden", VII HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Muziek bij het ontbijt. 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte mor genklanken. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 „Rosamunde". 9.34 Kamermuziek. 10.00 Morgenwijding, dr. H. A. En klaar te LarenBlaricum. 10.20 Onze Keuken. 11.00 Kinderen buiten schooltijd. 11.30 Gr.pl. 12.00 Accor deonorkest. 12.30 Land- en tuinbouw nieuws. 12.38 The Kilima Hawaians. 13.00 Nieuws. 13.20 The Ramblers. 14.00 Gesproken portretten. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kermis der ijdel- heid. 15.30 De Regenboog. 16.15 Het stond in de krant. 16.45 Vragen staat vrij. 17.15 Sandy MacPherson, orgel. 17.25 Piano-duo. 18.00 Nieuws, 18.20 Duits operaorkest. 18.30 Deze vra gen stelt u ook. 19.00 ,De woningvoor ziening". 19.15 „Nieuws uit Indone- -ië. 19.40 Voor de jeugd. 19.45 „Lezen in de Bijbel". 20.00 Nieuws. 20.20 Concertgebouworkest. 21.15 Er was geen getuige, hoorspel. 22.45 In de tuin der poëzie. 23.00 Nieuws. 23.15 Bruce Lowe zingt. 23.35 Gr.pl. PE VACANTIE VAN „We hebben u gemist, mijnheer Danet," zei ze. „Er is zoveel te doen igeweest. Ze hebben, zoals u weet, Bonnet in hechtenis genomen. Hij is de chauffeur. En de wagen hebben ze in -de groeve gevonden. En, o ja, mijnheer Danet, ik heb een mede deling voor u van Privé. U weet wel, die man van de Molen van Delmont. Hij z<£t. dat 'hij een belangrijk be- wijg in handen heeft." Danet grinnikte. „Privé is de groot ste ^ugenaar van de hele omtrek. Maar ik kon todh wel even naar de Molen gaan, om te zien, of hij iets weet." „Ik ben zo terug," zo wendde hij zich tot Prin. „Houd jij Sarton maar hier." Danet grinnikte. „Privé is de groot waar hy, onder het waakzaam oog van zijn vrouw, uien zat te schillen. Zodra hij Danet in het oog kreeg sprong hij van zijn stoel. „Joseph!" rièp hy. „Hoog tijd, dat je komt. Ik heb je iets te vertellen." Juffrouw Privé duwde haar man onzacht op zijn stoel terug. „Je kunt het wel zittend vertePen!" riep ze uit „Ik moet die uien geschild hebben!" „Kom vrouw, dit is werkelijk ver trouwelijk en geheim," protesteerde hy. „Joseph, zeg jij haar dat eens. „Laat hem even met me naar bui ten gaan, juffrouw Privé," stelde Da net voor. „Ik weet imimers maar al te goed, dat u de justitie niet wilt tegenwerken?" Brommerig gaf ze toe. „Omdat hij nou die lui, toen ze hier voor het eerst kwamen, gezien heeft..." prut telde ze. Maar Privé had zijn arm door die van Joseph gestoken en was met hem naar buiten gegaan. „En ik was het ook, die die Bon net op „Ver weg" naar binnen heb zien sluipen!" pochte hij terwijl! hij Danet naar buiten meetrok. „Wat voor lui heb je dan gezien?" vroeg deze. „Die man met die vrouw, die Vrij dagavond gekomen zijn/' antwoord de Privé en vertelde het verhaal van de gestolen wagen daarna gaf hij op zijn manier een relaas over de ge vangenneming van Bonnet en over de middernachtelijke tocht van Du- puy. Joseph vroeg hem van alles^en nog wat. „Ik heb er geen handje-van, om iets af te luisteren," zei Privé. „Al- 'een als het mijn plicht is! Maar Gé rard Morel snuffelt de hele tijd rond, de hele nacht zelfs door. Hij hoorde die vrouw Vrijdagavond in „De Klei ne Beer" met die man praten en hem-smeken het toch niet te doen. wat dat dan ook geweest mag zijn. Ik hoorde haar ook de naam van die man noemen. Zoiets van Rupe?" Joseph was plotseling één en al aandacht. „Rupe?" herhaalde hij. „Zeg, was Ihet geen Rufe? of Rufus? Weet Dupuy daar al van?" Laforg heette Rufus van zijn voor naam. Privé bemerkte, dat hij einde1 ijk toch wel indruk gemaakt had. „Nie mand weet er van af, dan Morel en ik," zei hij gewichtig. „Dat was nu juist, wat ik je wilde vertellen!" „Waar is die Gérard Morel?" vroeg Joseph. „Ik moet hem spreken." 'n Grote vreugde vervulde hem plot seling. Was Rufus Laforge werkelijk die Vrydagavond in „De Kleine Beer" geweest in geze1 schap van juffrouw Bonnet? „Waar is die Morel?" herhaalde hij dringend. Ze zochten Gérard Morel op en Joseph ondervroeg hem gejaagd. Jlet tweetal vertelde hem samen hun ver haal nog eens. „Ik hoorde de wagen aankomen," verklaarde Privé. „Heel laat, toen iedereen al naar bed was. Ik bracht hen naar „De Kleine Beer" en hij betaalde me direct." „Ja, dat weet ik nu al," viel Da net hem ongeduldig ih de rede. „Dat heb je me al verteld. Maar More1, wat voerde u daar eigenlijk uit?" „Och, ik slaap gewoonlijk heel slecht," antwoordde Gérard Morel gedwee. „En dan ga ik soms naar buiten en maak een wandelingetje; en toen hoorde ik haar smekend aan hem vragen, dat hij het een of ander niet zou doen. Ik hoorde haar zeggen: „Och, mijnheer Rupe, doe het toch niet. Toe, doe het toch niet, mijnheer Rupe!" Danet nam hen beiden in zijn auto mee. Hier had hij belangrijke getui gen. Hij was van plan, hun verga ringen een poosje voor zich te hou den. „En jullie blijven hier," beval hij. „En praat tegen niemand, voordat ik hier terug kom of jullie laat halen. 3egrepen?" Hij keerde terug naar het gerechts gebouw, waar Prin nog steeds over Sarton de wacht hield. „Hij heeft 1 meestentijds geslapen," rapporteer de de detective. „Hij schijnt versuft, j want hy zegt geen enke' woord." I „Ik ben op het goede spoor," zei Danet. „Heb je nog iets van myn- I heer Lacombre gehoord?" „Ja zeker," anwoordde Prin. „Ze hebben de wagen uit de leigroeve I omhoog gehaald. Een minuut geleden j hebben ze hier opgebeld om de lijk wagen van Banion. Juffrouw Bonnet j zat in de auto. Dood." I Danet knikte nogmaals luchtigjes. „Natuurlijk! Nu, dan ga ik hier gauw vandaan. Houd jij de wacht maar." Hij haastte zich naar de leigroeve. Even voorbij de Molen van Delmont zag hij in een auto, die juist benzine innam, Dupuy zitten met gebogen hoofd, a^of hij sliep. Danet bleef niet stilstaan. Hij had geen zin, zijn ontdekking met clie indringer te de len Inspecteur Dupuy zag Danet niet voorbij komen; maar de oude heer sliep tpch niet, al zat hij met zijn ogen dicht. Het zou hem anders niet kwalijk te nemen zijn geweest, als hij geslapen had. Hij had in de laatste tijd zo goed als niet geslapen. Toen Bé de vorige avond mevrouw Dupuy meegenomen hap!, om haar veilig en we' in bed te stoppen, had Dupuy Arthur meegenomen naar het huisje, waar Chantéry en Béale lo geerden en had daar aangeklopt. Bei- I den waren nog wakker. I „Ik heb met jullie baas gesproken, jongens," zei Dupuy Dadelijk. „Ge loven jullie dat op mijn woord, of moet je hem zelf aan de te^foon I hebben?" Chantéry keek Béale vragend aan en Dupuy vervolgde: „Ik weet, van wie jullie opdracht 'hebt. Ik heb het j van Charles Fait, de verzekerings- I agent gehoord. Hij zei ook, dat jul- I lie zelf het niet wisten." „Neen, dat is zo," gaf Chantéry toe. „Charles Fait vertelde me, wat tot gisterenmorgen gerapporteerd was. Dat was de Matste maal dat je beiden hem hadt opgebeld. Als je wilt, dan zal ik het wel herhalen, om te laten zien dat ik op de hoog te ben." „We geloven u wel op uw woord," gaf Chantéry toe. „Goed zo! Maar degene, die jul'ie deze opdracht verstrekt heeft, laat in de eerste plaats weten, dat jullie I wel Kunt ophouden. Doch ik heb jullie nodig en Meyers heeft gezegd, dat je maa" met mij moeten mee werken. In orde?" I „Ik heb heel v at over je horen •praten, oude heer," zei Chantéry -rinnikend. „Ik ben blij, dat ik eens met je mag meewerken. Waar gaat .iet eigen.1 ijk om?" I Dupuy gaf niet dadelijk antwoord. Eindelijk zei hy'; half in zicLzelf: - (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6