Een vaccin tegen de griep Het schetsen van aardstralen- banen en de pluriformiteit der waarheid DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Het laboratorium van de N.V. Phi lips-van Houten te Weesp, dat, zo als reeds eerder gemeld, bezig is met de vervaardiging van een vacin tegen de griep, deelt hieromtrent thans het een en ander mee. de vervaardigng van een vaccin tegen griep is niet zo gemakkelijk omdat er verschillende stammen van virus sen zijn, welke de ziekte kunnen verwekken, en wanneer er een griep epidemie op komst is, weet men nooit van te voren met zekerheid, welke virus-stam hier te lande zal arriveren. Wel tracht men zoveel mo gelijk gegevens te vei'zamelen uit landen, welke reeds zijn aangetast, welke dan naar een centrale instan tie te Londen worden opgezonden, waardoor men een soort geneeskun dig weerstation krijgt, dat de nade rende storm kan voorspellen en na der aanduiden. Wegens de verscheidenheid van virus-stammen fabx'iceert men op het ogenbik een standaard-vaccin, waar in de meestvoorkomende stammen zijn verwerkt. Wat het maken van zo'n vaccin be treft, dat is een ingewikkeld werk. Terwijl bacteriën zich voor hun vermenigvuldiging reeds tevreden .stellen met voedingsbodems uit agar of gelatine met enkele stoffen daarin opgelost, stellen virussen veel hoge re eisen aan hun voedingsbodem. Zij hebben voor hun groei en vermenig vuldiging beslist levende cellen no dig. Als voedingsbodem en kweek plaats in ,rein cultuur" is voor het griep-virus een bebroed ei zeer ge schikt gebleken. Men is bezig, de verwekker van de nu heersende griep te isoleren en zal, zo dat nodig blijkt, deze stam verder kweken en tot vaccin verwer ken. De productie van het standaard- vaccin wordt intussen voortgezet. Men is evenwel nog pas aan het be gin van een beoogde productie, zo dat aan aanvragen voor influenza- vaccin op het ogenblik alleen in zeer bijzondere gevallen kan worden vol daan. In de naaste toekomst zal evenwel de mogelijkhied geboden zijn om be paalde groepen der bevolking tijdig tegen influenza in te enten. Daarbij is in de eerste plaast gedacht aan hen, die in het sociale leven sleutel posities innemen: medici, verplegend personeel, verkeerspersoneel, wer- kers in de industrie e.d., die omdat zij in grote getale samenkomen veel meer aan besmetting bloot staan en wier ziek-zijn ernstige stoornissen in DE STRIJD TEGEN DE GRIEP Het heeft lang geduurd voor de ge leerden inzicht hebben verworven in het ziektebeeld van de griep, vooral omdat men niet in staat bleek de verwekker van deze, e^e 30 ja ren in sterke verbreiding optredende ziekte aan te wijzen. Meende men oorspronkelijk, dat de oorzaak te vin den was Hj de bacil van Pfeifer, thans Wv men, dat een virus als griepvex^w t..ker moet worden be schouwd. Dit virus ontwikkelt zich het best in kippenembryonen, dus in bebroede eieren. Nadat dit virus gedood is, kan men er een vaccin uit bex-eiden, dat voor een bepaalde tijd immuniseert. Dit vaccin wordt thans bij de PhilipsVan Houten fabrieken te Weesp gemaakt. Nadat het ei tien dagen is bebroed, is het geschikt voor de viruskweek. De eieren worden dan geschouwd om de «ucntksm^r op de schaal af te tekenen en een merkteken aan te brer. .en op de plaats, waar de injec tie van het te kweken virus moet geschieden Op de foto ziet men de bloedvaten en het „hart in aanleg" van de zich ontwikke'ende kippen- vrucht. de gang van het bedrijf en niet zel den ontwrichting van het maatschap pelijke leven ten gevolge hebben. Te zijner tijd zal één- of tweemaal per jaar tegen de griep worden ingeënt. Dit kan dan het beste in het najaar gebeuren, aangezien de meeste griep in de wintermaanden voorkon^t. DE STRIJD TEGEN DE GRIEP zendvoudige heeft kunnen ontwik' kelen, is verstreken, wordt de virus houdende vloeistof uit het ei gezo gen. Deze vloeistof vormt het uit gangspunt voor het te bereiden vac cin. Nadat de tweede broedingsperiode van twee dagen (de eerste vóór de injectie, duurt tien dagen), waarin het virus zich tot het honderddui- MET COMPLETE VEESTAPEL NAAR INDONESIë. De heer Th. M. de Bruyn, een Doe- tinchemmer van geboorte, zal op 12 Februari a.s. met het s.s. „Friesland" naar Indonesië vertrekken om aldaar een Nederlands landbouwbedrijf te vestigen. De heer de Bruyn, die thans 60 jaar oud is, ging een vijftien jaren gele den voor de eerste, maal naar Indië, waar hij in 1934 bij Soex-abaja een boerenbedxüjf en een zuivelbedrijf stichtte. Dit bedrijf, circa veertig hec taren groot, was op Nederlandse leest geschoeid en floreex-de goed totdat In dië bezet werd door Japan. De heer de Bruyn raakte tengevolge daaxwan alles kwijt en in Maart 1948 repa trieerde hij naar NedexTand, om zich hier voor te bereidexx voor het stich ten van een nieuw bedrijf in Lawang bij Soerabaja. De heer de Bruyn heeft in het af gelopen jaar veel onderhandelingen gevoerd met verschillende overheids instanties en op 12 Februari a.s. ver trekt hij. In de ruimen van het schip zal zich een complete veestapel be vinden, waaronder koeien, varkens en kippen. Bovendien gaat er een com plete installatie voor 'n zuivelfabriek mee. De veestapel van de heer de Bruyn. die hij aangeschaft heeft in de Ach terhoek, bestaat thans uit 15 stuks melkvee, 2 stieren, 3 zeugexx 2 beren en een aantal kippen van verschil lend ras. „WILLEM RUTS" GEARRIVEERD. De „Willem Ruys", het eerste schip, dat na de hernieuwde politio nele actie, en wel op 3 Januari j.l., uit Batavia naar Nederland ver trok, is gisternacht te Rotterdam aangekomen. Onder de 800 passagiers, van wie 150 in Southampton aan land ging en de rest gistermorgen debarkeerde, bevonden zich 169 kinderen en rpim 160 evacués. In de x-uimen vervoer de het schip een lading van 1600 ton. Een deel daaxwan bestaat uit 60.000 k.g. Vorstenlanden tabak nieuwe oogst. Wij vernamen nog, dat de „Sla mat" begin Februari een lading De- litabak nieuwe oogst zal meebren gen. Het gewicht van de bagage be droeg 300.000 kilo. Aan boord bevond zich prof. dr. J. W. F. C. Propex-, hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Ban doeng, die 33 jaar in de tropen heeft doorgebracht en elf jaar niet in Ne derland is geweest. Hij vertelde, dat de Indonesische studenten van deze hogeschool bij het inzetten van de militaire actie na een heel korte aar zeling gewoon de colleges zijn blij ven volgen. De laatste weken ko men ook geleidelijk steeds meer stu denten van de technische hoge school te Djokja naar Bandoeng om daar hun studie voort te zetten. Voorts kwam met de „Willem Ruys" mgr J. Pessers, apostolisch vi caris van Timor. PROV. STATEN ZUIDHOLLAND. Mr. J. Barents (P. v. d. A.) heeft wegens verhuizing van 's-Gx*avenhage naar Amsterdam bedankt als lid van de Provinciale Staten van Zuid-Hol land. In de hierdoor ontstane vaca ture is benoemd verklaard de heer J. Paardekooper te 's-Gravenhage. Op een gistermiddag te Amster dam gehouden vergadering van sta kende havenarbeiders, onder leiding van de E.V.C.-Transport, is met 1069 stemmen vóór en 199 stemmen te gen besloten de staking in de Am sterdamse haven voort te zetten. Van de 1308 uitgebrachte stemmen waren 40 blanco. Tegen de verwachting van de werk gevers in hebbexx de transportarbei- dex-s in de Arnhemse kolenhandel gisteren ingevolge een conflict over de uitbetaling van de looncorrectie het werk neergelegd. Pijn - Pijn - Rheumatische pijn "Heel de lange dag en 's nachts. Waarom al dat lijden, die chagarij- nige pijn, die slapeloze nachten, dat onverdraagzame humeur? Er is toch geen reden om te wanhopen! Neemt Kruschen Salts. Duizenden en tien duizenden en honderdduizenden ga ven U het goede voorbeeld en zij zouden voor niets ter wereld hun kleine dagelijkse dosis Kruschen wil len missen. Kruschen regelmatig gebruikt werkt aantoonbaar bloed- zuivei'end En het zijn juist de on zuiverheden in het bloed die oor zaak zijn van Uw pijnen en leed. De zes minerale zouten waaruit Ki*uschen is samengesteld, hebben een aanspo rende werkiag op Uw lever, nieren en ingewanden. Die bloédzuiverende organen komen dan weer tot krach tiger werking en de schadelijke, pijnverwekkende zuren worden af gevoerd langs natuurlijke weg. Be gin weer een nieuw even begin met Kruschen morgen de dag reeds en na een kort regelmatig ge bruik zult ge de weldadige werking aan den lijve ondervinden. Vraag' Kruschen bij Uw Apotheek of Dro gist. Ingez. Med. PROTESTMEETING VOOR KARD. MINDSZENTY. Op Maandag 14 Februari, 's avonds om acht uur, zal in het Concertge bouw te Amsterdam een grote pro testmeeting der Nederlandse katho lieken tegen de arrestatie van Kar dinaal Mindszenty worden gehou den. Op deze meeting zullen onder andere aanwezig zijn kax*dinaal De Jong en de Pauselijke intei'nuntius mgi*. Paolo Gnobbe. Sprekers zijn pastoor H. A. J. Drost en Dré de Wolf, nationaal voorzitter van de K. A. B. STUDIEDAG BER KATHOLIEKE VROUWENBEWEGING. Het Centx-um der Nedex-landse Ka tholieke Vrouwenbeweging organi- seex-t op Zaterag 29 Januari om half elf in het Casino" te 's-Hex*togen- bosch een studiedag, gewijd aan de Sociaal-Charitatieve zorg. Mej. W. Hillen zal spi'eken over het ondei'werp: „Wat is de tegenwoordige opvat ting over sociale zorg, en hoe moet deze uitgeoefend worden." Drs. P. van Loon behandelt het on derwerp: „Welke is, organisatorisch, de plaats en de taak van de vrouw in de sociale zorg?" Over het verlossende middel tegen de kwellende aardstralen Met een variant op het thema, dat de toon de muziek maakt, leert de ervaring, dat het (soms) de wichel roedeloper is, die de aardstralen nxaakt. Het is van belang dit nieuwe aspect van het geruchtmakende be drijf onder de aandacht te brengen van het belangstellende publiek. Daartoe diene het volgende verslag van mijn recent wedervaren. Op 12 November 1.1, werd te mijnen huize overeenkomstig mijn op dracht aan een Wichelroedebedrijf een onderzoek ingesteld naar gezond, heidschadende bodeminvloeden. Het zal de le^er allicht imponeren, dat er dagelijks 14 man van dat Bureau op uitgaan, zoals de wichelroedeman mij vertelde. De mij bedreigende aardstralen, na het onderzoek in tekening gebracht op een plattegrond (in duplo, n.l. een blauwdruk voor het archief), waren allesbehalve geschikt om mij te be moedigen. Voorgelicht door een pro pagandaboekje wist ik al dat de aard stralen, al naargelang van hun inten siteit, mede naar onze aanleg en ons weerstandsvermogen, ons na korter of langer tijd lelijke parten kunnen spe len: met hoofdpijn, met rheumatiek, zenuwpijnen, aandoeningen van hart, maag, lever, darm en blaas; tenslotte zelfs met kanker, t.b.c., gewrichts- rheumatiek. Ze kunnen het ook ge munt hebben op onze haardos. Voor al wanneer je oud wordt pleegt die maar weinig weerstandsvermogen te hebben. Om dus op mijn aardstralen terug te komen, zij bleken het strategisch bekeken, verbijstex'end goed voor el kaar te hebben. Zy belegerden mij dag en nacht dermate met hun in tensieve stralen en met hun krui singen (voor deze vooral dien je opzij te gaan), dat ik begreep binnenkort mijn testament wel te kunnen ma ken. De haaruitval was al begonnen en ik ben nog niet eens 70. Maar enfin, moed verloren is alles verloren. Er was nog wel redding voor me. Het zorgzame Bureau had alvast een wonderdadig kistje mee gegeven, een „ontstralings-apparaat". Zo'n kistje moet verbluffend werken, want had ik niet onlangs in een eer zaam blad. De Gooi- en Eemlander, gelezen, dat de Bux-gemeester van Zandvoort er een deel van zijn ge meente mee had laten „ontstralen"! En een burgemeester is toch ook niet van gisteren. Men kan er van op aan, dat dit kistje een geniale uitvinding is. Het werkt in al zijn eenvoud de meest ro- buste aardstralen tegen de vlakte, en dat met een inhoud van niets anders dan wat stukjes metaal aaixgebx-acht aan weex'szijden, waartussen draad jes zijn gespannen. Eenvoud was te allen'tijde het kenmerk van het ware. Het kistje mag gemaakt zijn van Lim burgs eikenhout of van Noordhol lands waaibomenhout, het komt er niets op aan. Practica est multiplex, zei de duvel, en hij maakte schoen zolen van een boer z'n oren. De koop werd dus gesloten (al zei mijn Vrouw achteraf dat zij die 125 liever aan de Miva gegeven nad). Het kistje werd zonder uitstel geplaatst, en wel deskundig: niet in een sto- ringsbaan, daar die de werking vrij wel opheft. En zo waren die stra len in een onbewaakt ogenbiik toch maar fijntjes verschalkt. Onx nauw keurig te zijn: volgens de gebruiks aanwijzing heft het kistje de storende invloed van de stralen inzoverre op, dat de schadelijkheid er van geannu leerd is. Welnu, meer had ik ook niet nodig, al willen betweters beweren, dat deze formule bedenkelijk veel lijkt op kwakzalvers jargon. Maar betweters* moeten hier maar liever uit de buurt blijven. Zodra ik zag dat het kistje feilloos stond te ontstralen ex opere ope- rato haalde ik opgelucht adenx. Ik streek mijn kuif op en voelde mij waar-lijk weer fit en bovendien een weldoener der mensheid, want be halve mijn huisgenoten mochten ook de buren mij wel in een lijstje zetten. Dat menslievende kistje tooh Zet vast beraden zijn gezegende werking voort door de dikste wanden heen en werkt bij verrassing de aardstralen bij de naaste buren onherroepelijk de sokken, onder de zinspreuk: Verbeter de wereld, begin bij jezelf. Mijn vreugde kende geen grenzen, dat spreekt, maar ach, lieve lezer! Het duurde niet lang of de ene ontgoo cheling volgde op de ander. Zo kreeg ik van bevriende zijde (van je vrien den moet je 't maar hebben) achter eenvolgens- het Kerstnummer van via: samenwerkende dagbladen en De Maasbode van 31 December. Ik moet bekennen dat ik mij door de lezing van de triomphant aange streepte artikelen in mijn wiek ge schoten voelde en aan de MIVA be gon te denken. Zou mijn vrouw toch gelijk hebben? Het eerste artikel „De waarheid over de ontstralingsapparaten" spui de een afbrekende critek. En het tweede artikel bevatte een vernieti gend oordeel van de Amsterdamse prof. Clay over al dat gedoe van wichelroedelopers en de al dan niet verzonnen aardstralen! Dat was intussen allemaal nog daar- aantoe. Erger, ja ergerlijk is het vol gende. Toevalligerwijs, feitelijk door het voorgaande, kwam ik nu te weten dat de vorige bewoner van dit huis (Dr. Holm te Hilversum) met wie ik 2 jaar geléden woningruil tot stand bracht, hier eveneens de gezondheidschaden- de aardstralen had laten opsporen, insgelijks door het bureau in kwestie, en wel in 1944. Zijn aardstralenschets heeft hij mij nu hoffelijk cadeau ge daan, zodat ik er nu twee heb van hetzelfde huis. een van 1944 en een van 1948, hetgeen ongewtijfeld een uitzonderlijk feit is in de aardstralen- branche, want wie heeft er ooit zo'n vorstelijke bui dat hij voor een twee de maal 125 verdoet aan deze aar digheid? Natuxxrlijk viel ik er op aan als een bok op de haverkist om de twee schetsen met elkaar te vergelijken. Zij heten ieder voor te stellen een tekening van dezelfde aardstralen en dxxs horen de tekeningen wel veel weg te hebben van een tweeling. Tweeling-aardstralen s.v.p. Welnu, het leek nergens naar. Het was tragi-comisch. Het resultaat was beschamend voor het Wichelroedebe drijf, zo weinig als er terecht ge bracht was van de overeenstemming die in de twee tekeningen toch tot uiting had moeten komen. „De waar heid i6 een", dus niet elk der teke ningen kan de waarheid weergeveix, gesteld nog dat een der twee de waar heid weergeeft. Hier in dus gefaald. Discussie hierover is uitgesloten. Er is evident gefaald. En het is een bloot toeval, wellicht een unicum, dat dit bedenkelijke feit aan het licht is ge komen. Nu kan ik mij dus verheugen (als ik wil) met twee onzinnig uiteenlo pende schetsen mijner griezelige aardstralen. De Ondernemer staat -voor allebei in. Zo staat er in het boekje. Ik heb hem per aangetekend schrij ven van 8 December 1.1. op deze bla mage attent gemaakt. Ik heb hem na een maand geduldig wachten, op 8 dezer e en laatste rappèl gestuurd. Het is nu 18 Januax'i, 8 uur 's avonds. Nog altijd heeft hij de zaak blauw-blauw gelaten. Nu heb ik plaats genomen voor mijn schrijfmachine en zit me zelf ten algemene nutte te „ontstx*a- len". Intussen richt ik nog eens een schelen blik op mijn 2 stralenschetsen en een meewarigen dito op het prij zige kistje, welks bezit ik dan aan de laatstelijk optredende aardstralen. Ik bepieker mijn verdere levenskan sen in verband met de „schadelijke werking" van de mij onwelgezindc ondergrondse knokploegen. Ik voel mij niet meer veilig. Weliswaar staat, volgens schets 1948, het kistje buiten de stringsbaan, zodat de stialen mij niets kunnen maken wijl de ontstra- ling nu onfeilbaar werkt maar dan komt schets 1944 de illusie verstoren, want volgeixs deze staat het kistje stomweg middenin een storxngsbaan waardoor het gedoemd is tot de staat van stompzinnige nonactiviteit. Wat is hier waarheid? Ik denk aan onze slaapkamer, bij uitstek een plaats voor het waarschu wingsbordje: Wacht u voor aardstra len. Ons ledikant staat nu tegen de zuidelijke wand, ofschoon we daar iedere nacht geniepig worden geteis terd door zo'n funeste kxnxising van stralen, althans volgens schets 1944, maar schuiven we nu het ledikant naar de overzijde, dan krijgen we van hetzelfde laken een pak volgens schets 1948. Wat is hier waarheid? De aardstralenbekommernissen zijn in staat een mens tureluurs te maken. Wat moet ik nu beginnen? Welnu, zolang ik niet volledig afval van mijn geloof in het bestaan en de grimmig heid der aardstralen, is er maar één afdoend middel om van mijn kwel geesten te worden verlost, en wel door uit te wijken naar een andere woning, waar nog geen aardstralen zijn opgespoord en waar ik ze ook nimmer zal laten opsporen. Het huis krijgt tot opschrift: Wandelaar, maak geen slapende aardstralen wakker. En als gij, geachte lezer, het avontuur aandurft, gelieve dan te reflecteren op mijn aanbod: uw huis te ruilen te gen het mijne, dat voorzien is van een ontstralings-apparaat. R.K, zie kenhuis in de omgeving. Haarlem. F. MEIJER. (De plaatsing van dit artikel bete kent niet, dat wij in de kwestie van de aardstralen partij kiezen! Red. L. Crt.). DE STILLE OMGANG. De Stille Omgang te Amsterdam zal dit jaar weer worden gehouden op drie achtereenvolgende Zondagen, n.L 13, 20 en 27 Maart. Er worden ze ker evenveel deelnemers verwacht als het vorig jaar, toen 70.000 perso nen aan de Stille Omgang deelna- De datum van de jaarvergadering van het Genootschap van de Stille Omgang is bepaald op 6 Februari in Krasnapolsky. Spreker zal zijn de heer Bern. Verhoeven. KATHOLIEKE UNIVERSITEIT Het bestuur der Sint Radboud- stichting heeft besloten dr. B. M. Boerebach te Hilversum te benoemen tot assistent voor de Franse taal aan de R.K. Universiteit. In de vacature voor Franse Letter kunde is nog niet voorzien. WITTEBLOEM OOK IN DE HUISHOUDING. Binnenkort zal de wittebloem ook voor huishoudelijk gebruik beschik baar worden gesteld. Per keer mag ten hoogste twee kilo aan de verbrui ker worden verkocht. Voor wittebloem gelden de vol gende maximum-prijzen: 42 cent per kilogram los uitgewogen, 17 cent per zakje van 300 gram, 23 cent per zakje van 400 gram en 27 cent per zakje van 500 gram. ZOUT, BIER EN SIGARETTEN PAPIER GOEDKOPER. Krachtens het Benelux-verdrag van December 1948 tot unificatie der accijnzen, dat thans ter goedkeuring aan de Tweede Kamer is voorgelegd, z-Jien in Nederland de accijnzen op zout, geslacht en sigarettenpapier verdwijnen, terwijl in België en Luxemburg de accijnzen op koffie, benzol, azijn, azijnzuur, margarine en andere bereide vetten worden afge schaft. De zoutprijs zal hierdoor in Nederland dalen, hetgeen ook het ge val is met de bierprijs. De bier-ac cijns zal hier te lande van ƒ3.70 per hectoliter tot 1.80 worden ver laagd. In België, waar het verbruik tienmaal groter is, zal de bieraccijns tot 1.80 stijgen. Bij de Zuiderburen zal de belasting op limonade-gazeuse en mineraalwater worden afgeschaft aldus de „Volkskrant". WILD WEST IN WILDERVANK. Toen de veehandelaar Zuidema te Wildervank dezer dagen tegen acht uur des avonds thuis kwam, ontdek te hij achter zijn woning een onbe kende, die zich daar op verdachte wijze ophield. Z. riep de man aan, waarop deze de straat op vluchtte en het hazenpad koos. Tegelijkertijd vluchtte nog een andere onbekende op een rijwiel. Voorbijgangers zet ten een achtervolging in en een hunner wist zijn rijwiel voor dat van een der vluchtelingen te werpen, waardoor deze een bxxiteling maak te. De vluchtende sprong echter op hetzelfde ogenblik overeind, trok een vuurwapen en loste een schot onder het uiten van de bedreiging: „Als je hier komt, schiet ik je door je raap!" De achtervolger zag toen van verder ingrijpen af en de onbekende schutter verdween in de duisternis. De rijkspolitie hield in de loop van de avond in Wildervank een man aan, die zich op straat bevond en af komstig bleek uit Stadskanaal. In de tassen van het rijwiel, dat hij bij zich had, bevonden zich o.a. een overall en een tweetal zwarte mas kers, voorzien van rubberbanden. De aangehoudene, zekere L. ontkende echter iets met de schietpartij uit staande te hebben. Hij heeft ver scheidene veroordelingen achter de rug. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. EEN RESTAURANT OP WIELE TJES Wat doet men als een ge bouw moet worden verplaatst'- Meestal wordt het afgebroken en weer opgetrokken, waar men het hebben wi1. Niet aldus geschiedde met het glazen bezoekersrestaurant op het vliegveld Schiphol, dat naar de zuidzijde van het nieuwe sta tionsgebouw moest verhuizen.' Het hele geval werd op wielen gezet en voetje voor voetje met lieren en een zware vrachtauto over een afstand van ruim 300 meter naar zijn nieuwe basis vervoerd. IN INDIE HUGO v. d. VOORT Noordwijk, geboren 26 Januari 1928, viert zijn le Indische verjaardag te Batavia. J. L. GERSE Willemstraat 34 Alphen aan den Rijn. thans vex-blijvend bij het Verple gend-peloton te Solo; viert op 26 Ja nuari zijn 3e verjaardag in Indonesië. (Foto's van in Indonesië verblijven de militairen kunnen bij de redactie worden ingestuurd tot uiterlijk een week voor de vehrjaardag. Foto's, welke later worden ingezonden wor den niet opgenomen). ïl'euwt ULtyaueri „KLEUREN VLUCHT". Eerste opnamen in kleuren vanuit de lucht. Van de hand van de bekende vlie ger-schrijver A. Viruly verscheen voor de oorlog het album „De wereld van boven", een uitgave, welke bij de toenmalige Nederlandse jeugd ten zeei'ste in de smaak is gevallen. Naar men weet, is de Nederlandse jeugd het meest air-minded van alle jongeren in Europa. Alleen de Ame rikanen overtreffen hen daarin. Zonder twijfel heeft Viruly er veel ■toe bijgedragen om het vliegwezen populair te maken en in zijn jongste werk op dit gebied zet hij die tradi tie voort. Het nieuwe album, „Kleurenvlucht" geheten, en uitgegeven onder aus piciën van de firma Douwe Egberts (JoureUtrecht), brengt ons weer 'n stuk nader tot de vliegerij, maar ook tot Nederland zelf. Want het is een leerzaam boekwerk, waarin van alle foto's beknopte, maar desniettemin zeer interessante beschrijvingen wor den gegeven. Of het nu een polder landschap is of een stadsgezicht, een bloemenveld of het interieur van een cockpit, in korte tx*ekken worden er bijzonderheden over medegedeeld. De jeugd, maar ook ouderen zullen daarvan nog veel kunnen opsteken. Maar wat dit album nog het meest aantrekkelijk maakt is de verluch ting met fraaie kleurenfoto's, de eer ste, die hier te lande vanuit de lucht werden genomen. De fotograaf, die deze opnamen maakte is een Neder lander en wel Wim Bcrssenbrugge, Zijn werk kan, wat brilliance, diep te, scherpte en visie aangaat, wedijve ren met hetgeen de beste buitenlan ders presteren; een niet gering com pliment, wanneer men weet, dat het buitenland jarenlang kon experimen teren en werken, terwijl Nederland in en nog ver na de oorlog geheeL verstoken was van fotografisch kleur- materiaal. „Kleurenvlucht", dat op de bekende wijze als verzamel-plaat- jesalbum wordt uitgegeven, neemt ze ker een eigen plaats in onder de ge zonde, opvoedende, populaire lucht vaartlitteratuur.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5