NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK NIEUWS UIT DE OMGEVING Een centrale bollenschuur DINSDAG 25 JANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 ALKEMADE Gemeenteraad. Donderdag 27 Jan. te 7.30 komt de Raad bijeen. Agenda o.a. Voorstel tot het in het leven roepen van een reinigings dienst voor een gedeelte der ge meente, met vaststelling van een verordening op de heffing en in vordering van reinigingsrechten; vaststelling herziening plan van uit breiding voor een gedeelte van deze gemeente n.l. Roelofarendsveen; on derhandse gunning van het maken van een betonnen ophaalbrug met bijkomende werken te Oud-Ade. BODEGRAVEN Geboren: Aartje, d. van H. A. Gel derblom en M. Grootendorst; Theo- dorus Jacobus, z. van J. A. v. Tul pen en G. C. v. d. Ven: Eina Andrea d. van R. Veenstra en L. M. de Rui ter. Ondertrouwd1: Gerrit Aalbert v. d. Lustgraaf en Janneke de Vlieger. Getrouwd: Johan Nicolaas Fehres en Annigje v. d. Neul; Klaas Pros- m'an, 26 j. en Catharina Alida Veld huizen 27 jaar. HOOGMADE L.TJ5. Donderdagavond was de heer P. G. Tel naar Hoogmade geko men om een toespraak te houden over: „Wat betekent voor ons de Stichting van de Landbouw." De voorz. de heer L. P. Zwetsloot stel de de heer Tel aan de vergadering voor. De heer Tel gaf een duidelijke uiteenzetting omtrent doe1 en werk wijze van de St. v. d. L. Jammer, dat op een leerzame avond, als deze voor de boeren en tuinders ongetwij feld was, de belangstelling zo gering wag. LANGERAAR L.T.B. Medegedeeld wordt, dat inplaats van de pastoor, kap. A. Buis is benoemd tot g. a. In verband met de vaststelling der contributie is de mogelijkheid opengesteld de grootte van het bedrijf op te geven aan het bestuur. Verder brengt de voorz. ter kennis van de leden, dat het arbeids contract door de Rijksbemiddelaars is giedgekeurd. Van ir. v d. Helm was een schrijven ontvangen als antwoord op een vraag naar de uit komst inzake het zoutgehalte van de poelen. Een conclusie kon echter nog niet getrokken worden. Secr. F. Sas sen deelde in het jaarverslag mede, over hoge productiekosten en de zwaar drukkende sociale lasten en ondernemingsbelasting, dat het le dental ongeveer 200 is. Uit de ver antwoording van de penningm., de heer A. C. Hoogervorst, bleek, dat er een batig saldo is. De heren L. Re kelhof en C. Hölscher onderzochten de boeken. De per. aftr. bestuursle den A. C. Hoogervorst en F. Sassen werden bij acclamatie herkozen. De heer Verdonschot, dir. v. h. Boek- houdbureau v. d. L.T.B. hield een praatje over belastingzaken. Jam mer dat zo weinigen het de moeite waard vonden om hun kennis op dit belangrijke terrein te vermeerede ren. Vele vragen werden gesteld en de wijze waarop deze beantwoord zijn, maakten deze van aard droge stof, tot een aangename en vooral leerzame verhandeling. De leden toonden zich zeer voldaan. In het vooruitzicht werd gesteld de oogst- dankdag ook buitenkerkelijk te vie ren. NIEUWVEEN K.A.B. In het kader van het 30- jarig bestaan van de pl. afd. van de K.A.B., droeg de alg. jaarvergade ring een feestelijk karakter, waarbij ook de vrouwen waren uitgenodigd. Desondanks kon de voorz. toch nog maar een matig aantal belangstel lenden welkom heten. Uit het fin. overzicht van de penn. bleek, dat de inkomsten bedroegen 502.32; de uitgaven 491.26; batig saldo 11.06. De controlecommissie werd gevormd door de heren J. v. d. Akker en F. Lenting. Betreffende een ingezonden request inzake het volkshuisvestings probleem ter plaatse, werd met alg. st. besloten om die maatregelen te nemen, welke een oplossing voor de meest urgente gevallen kunnen be spoedigen. De aftr. bestuursleden ,H. A. de Frankrijker en Ant. Hooger vorst werden met alg. st. herkozen. Op voorstel van het bestuur werd een programma ter viering van het 30-jarig bestaan op 20 Februari a.s., samengesteld. Des avonds zal de to neelvereniging van de afd. Nieuw koop het toneelspel: „Hoe het be gon" opvoeren, waarin de oprichting en de groei van de grote K.A.B. wordt uitgebeeld. Na het officiële gedeelte werd de avond voortgezet met toneel en muziek door de heren Joh. Lebesque en H. van Vliet, die de stemming er in wisten te bren gen, waarbij het bestuur zich ook met de tractatie niet onbetuigd liet. ROELOFARENDSVEEN L.T.B.-DAG. Een groot getal L.T.B.-ers waren Maandagmorgen om 9 uur in de kerk aanwezig, om de H. Mis voor levende en overleden leden bij te wonen. De bondsadviseur rector Jac. J. v. d. Hoogte, hield een predicatie over het goed verenigingsleven. De vergadering werd geopend dooi de voorz., de heer N. Bakker Jacz.. in café „De Vier Heemskinderen." Namens het gemeentebestuur was wethouder C. v. d. Meer, en namens de Veiling de directeur, de heer N. Turk, aanwezig. De secretaris de heer P. J. Akerboom, bracht het jaarverslag uit. dat van grote vol doening en dankbaarheid getuigde. Uitzonderingen daargelaten, is 1948 toch een bevredigend jaar geworden. Na de diverse tuinbouwproducten met hun „ups and downs" nader belicht te hebben, deelde spreker me de, dat de afd. thans 193 leden telt. De LTB is in 1948 actief geweest. Het haefdbe^tuur van de LTB kreeg een woord van dank. Door het persoon lijk contact van de heren Groen en v. d. Weijden, zijn deze tot de con clusie gekomen, dat niet achterlijk heid. of conservatisme, maar de vele grote gezinnen en de kleine bedrijf jes de voornaamste redenen zijn, dat de Veenstreek zo buitengewoon con junctuur-gevoelig is. Uit het verslag van de penn., de heer Th. W. Schrama, bleek dat het batig saldo van f 658.50 was terugge lopen tot 217.89, met dien verstan de. dat waarschijnlijk nog f 383,aan te ontvangen contributie van het hoofdbestuur moet binnenkomen, zo dat het saldo dan weer ruim f 600. zal bedragen. Namens de kascommis- sie bracht de heer J. Volwater gun stig verslag uit. Voor 1949 werden in deze commissie benoemd de heren J. Volwater en J. Pouw. Hierna werd het woord gegeven aan de heer G. J. Vermeulen, alg. secr. van het hoofd bestuur van wie L.T.B. Spr. ging uit voerig in op de noodzaak van eenheid in de tuinbouw. In de toekomst moet gelijke waardering met de'andere be drijfstakken verkregen worden. Wat doet de L.T.B. mag niet de eerste vraag zijn, maar wel wat doen wij als L.T.B.-ers. Na vele besprekingen is men thans zo ver, dat overgegaan kan worden tot oprichting van een landelijke formatie van alle Kath. land- en tuinbouwers. Onze stem zal hierdoor aan belangrijkheid winnen. In de toekomst zal dan kans zijn op een volledige samenwerking, gevormd in een vereniging, waarin 6 vertegen woordigers van de Standsorg.. 6 van de arbeiders org. en 6 van het Centr. Bureau. Dit wordt dan de voorloper van de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie. Voorts ging spr. uitvoerig in op het probleem Benelux, toonde de noodzaak van publ. bedrijfsorga nisatie, zowel in het belang van ar beider als ondernemer aan, en eindig de met het uitwerken van de gedach te, dat allen ervan doordrongen moe ten zijn daadwerkelijk mede te hel pen aan het werk in de L.T.B. Een uitvoerige gedachtenwisseling volgde op deze inleiding. Hierna volgen enkele huishoudelij ke mededelingen, waarna een woord van dank gesproken wordt tot de heer C. Huigsloot, die voor de Veenstreek in de „Vakgroep Kwekerszitting had, en zich niet meer herkiesbaar stelde. Als cai didaat voor deze vaca ture werd door de vergadering aange wezen de heer A. Verdel Ook de alg. secr., de heer Vermeulen, sprak na mens het hoofdbestuur woorden van waardering voor het vele werk op deze post door de heer Huigsloot ver richt. Met een opwekkend en propa gandistisch woord besloot de g. a.. kap. A. J. Hartog, deze morgenver gadering. Middagvergadering. Ook voor de middagbijeenkomst was de belangstelling zeer goed. Be sloten werd vóór de alg. vergadering op 14 Febr. a.s. te Haarlem nog een plaatselijke vergadering te houden voor de vakgroep bloemkwekers en wel op 4 Febr. a.s. Voorts werd de noodzaak van een jaarprogramma be sproken met het doel de activiteit der L.T.B. ook meer onder de eigen leden tot uiting te laten komen. Bij de ingekomen voorstellen, werd nog eens met nadruk beklemtoond. de grote onrechtvaardigheid gelegen in de peildatum bij de vermogens- aanwasbelasting. daar vóór 1 Mei 1940 wel bedrijfsuitgaven, maar over het algemeen geen bedrijfsinkomsten waren te boeken, met het gevolg, dat het vermogen, dan naar verhouding te laag was tegenover de peildatum 1945. De heren N. P.' Bakker, J. P. Ho- genboom en Jac. Straathof werden bij acclamatie in het bestuur herko zen. T.a.v. de fondsvorming voor prijs en afzet vestigde de dir. dei' veiling, de heer N. Turk. er nog eens de aandacht op, alleen die producten te telen, die een redelijke kans op af zet boden, vooral met betrekking tot Duitsland. Aan het slot van deze middagver gadering besprak pastoor S. Ligthart nog het noodzakelijke tuinbouw-on- derwijs. Met een dankwoord aar. al len, sloot voorz. deze belangwekken de L.T.B.-dag, welke met een gezel lige kaartavond werd afgesloten. TER AAR H.E.T.A. De voorz. de heer A. Hijdra zeide in zijn openingswoord, dat dit jaar voor de verzekering een uitzonder'ijk gunstig jaar geweest is. Uit het verslag v. d. penn. de heer N. L. Hoogervorst, bleek inderdaad, dat dit jaar slechts een minimaal schadebedrag ten laste der vereni ging was gekomen en dat de finan ciële uitkomsten gunstig zijn ge weest. De verlies en winstrekening gaf een totaal-telling f 3518.56 en s'oot met 'een winst groot f 1825.26. De balanstelling bedroeg f 10.919,16 De premie-reserve bedraagt f 4733.46 De totaal geleden schade bedroeg f 156.04. Hiervan is door de herver zekering gedragen f 127,68, totaal ten laste van de Heta f 37,36. Het aantal verzekerden is 199. De be- stuurs-controle-commissie bracht bij monde van de heer C. Bosland een gunstig vers'ag uit.Burgemeester Ho- genboom had de eind-controle ge voerd en hierover een rapport inge zonden. Hieruit bleek dat de admini stratie met zorg gevoerd was. De premie-achterstand was ingelopen. De nieuw ingevoerde administratie volgens kaartsysteem bleek een ver betering te zijn. Uit het jaarverslag van de secr. bleek dat de Heta 20 jaren bestaat. Enkele markante pun ten uit deze 20 jaren werden opge haald. Dit jaar is door bemiddeling van de Heta voor f 1900 aan g'as onder de leden gebracht. Aan de re serve kon f 1800 worden toegevoegd. De periodiek aftr. bestuursleden. N. v. Eijk Kz., M. v. d. Jast en D. C. v. Harten werden bij acclamatie her kozen. Bij de Rondvraag bracht de voorz. de dank over van de oud- secr.-penn. voor een geschenk, hem door de Heta aangeboden. De schade- tegoeden konden wegens geblok keerd geld nog niet geheel worden weggewerkt, en men hoopt deze maand nog glas te ontvangen. Ze kerheid hieromtrent bestaat er ech ter niet. Dit was het antwoord op te dezer zake gestelde vragen. ZWAMMERDAM Esto IIOudewater n 28. Het zag er voor de rust niet naar uit. dat de gehandicapte thuisploeg met zulke hoge cijfers het onderspit zou moeten delven. De scheidsrechter was weer eens niet op komen da gen en zodoende floot de heer W. ten Brink, bestuurslid van Esto, die jammer genoeg enkele offside bal len over het hoofd zag, waardoor de gasten enkele doelrijpe kansen kre gen en benutten. Met de rust was de stand 13. Na de thee scoorde M. van Schaik een fraaie goal voor de Bodegravers, maar daarmee was het kruit verschoten. Geleidelijk werd het 82. Een verdiende zege voor de bezoekers. De scheidsrechter floot overigens goed. G'eboren: Helena Johanna Hya- cintha Maria, d. van F. B. Zwetsloot en V. E. F. v. Dam; Margaretha Betsy, d. van E. M. v. d. Bos en C. Heemskerk; Maria W'ijnanda, d. van H. Veelenturf en C. C. Ernst; Theo dora Leonarda, d. van E. Bos en M. Bisschof. Ondertrouwd: Conrad us A. Piket, 30 j. en Margaretha Dclamarre 27 j. te Den Haag; Cornelis J. Sombroek 34 j. te Wormerveer en Johanna Kraan 34 jaar. Getrouwd: Pieter Dam 32 jaar te Ede en Anna de Jong 29 jaar. Overleden: Johanna de Lange. 51 j., echtgen. van E. Dekker; Maria de Koning 79 j., wed. v. H. Schou ten; Miesje Verschure 74 j. echtgen. van Jac. Sluyter (overl. te Gouda). Handel- en industrie tentoonstelling De Lessenaren, het is bekend, zyn zeer actief en durven iets te ondernemen. Thans heeft een groep actieve handeldrijvenden te Lisse plannen uitgewerkt om van 18 tot en met 26 Maart 1949 in de grote hal van het „Hobaho-gebouw" een groots opgezette*tentoonstelling voor handel, industrie en ambacht te houden. In het ere-comité 'hebben zitting genomen de burgemeester, de wet houders en de heren D. Hogewoning Hzn en Th. Zwetsloot, directeuren van de Hobaho. De technische commissie is samen gesteld als volgt: Th. M. van der Eerden, dir. van Openbare Werken, J. M. J. G Hinkus, dir. van het Electr.bedrijf en J. Zonneveld, dir. van het gas- en waterbedrijf. Het ligt in de bedoeling, om in verband met het verkrijgen van een aesthetisch geheel, een bepaalde ar chitectuur te betrachten voor de op bouw van de stands. Dit betreft voornamelijk een bepaling omtrent de frontvorm, hoogte en te' bezigen kleuren enz. Het tentoonstellingscomité heeft zich als hoofddoel gesteld om door flinke en originelereclame het ko pend publiek naar de tentoonstel ling te trekken. Hiertoe zal zy ver schillende middelen aanwenden, o.a. speciale illuminatie, wegwijzers, dundoeken enz. enz. In totaal zal er ciroa 2000 M2 aan standhouders kunnen worden ver huurd. De voorwaarden hiervan zijn neergelegd in een brochure. Dat dit streven door het -college van B. en W. wordt gewaardeerd blijkt wel uit een uitgebracht prae- advies aan de gemeenteraad inzake het verlenen van een garantie ten behoeve van deze tentoonstelling. Het comité is er van op de hoog te, dat van de entrée's vermakelijk heidsbelasting verschuldigd is en heeft tot de Raad het verzoek ge richt om, bij een eventueel nadelig saldo, van gemeentewege een bij drage te mogen ontvangen met als maximum of de betaalde vermake lijkheidsbelasting óf dan wel het be drag van het tekort. B. en W. staan op het standpunt, dat er alleszins reden is in deze een welwillend standpunt in te nemen en geven de raad daarom in over weging het verzoek tot event, terug betaling der vermakelijkheidsbelas ting in te willigen. Verordening woonruimtewet. In artikel 4 van de Woonruimte- wet wordt aan de gemeenten de verplichting opgelegd, regelen vast te stellen inzake de toepassing van art. 1 dier wet. B. en W. hebben de raad tot dus ver nog geen desbetreffend voorstel gedaan, omdat h.i. het zeer moeilijk is om deze materie, gezien de veel soortigheid van de gevallen, uitput tend te regelen en voorts omdat zij er weinig voor gevoelden om een in zeer algemene b-\ wordingen gestel de verordening voor te dragen. Van hogerhand is dezer dagen nog eens op de vaststelling aangedrongen aangezien^ het hier een wette1 ijke verplichting betreft, waaraan in elk ge- al dient te worden voldaan. B en W geven de raad daarom in overweginging over te gaan tot vast stelling van een concept-besluit, waarvan het schema werd ontworpen door een commissie gevormd uit ambtenaren belast met de toeoassing der Woonruimtewei en welk ont werp door vele buurtgemeenten. ter verkrijging van meer uniformiteit, reeds werd gevormd. Gemeenteraad. De gemeente raad vergadert Donderdag a.s., -des nam. 7.30 uur. K.A.V. De K.A.V. gaf een wel geslaagde feestavond voor haar le den in het KAB-gebouw. De pres., mevr. de Bruin, heette de pastoor van Zuijlen, het bestuur van de K.A.V. uit Leiden, alsmede de leden welkom. De vereniging bestaat nog te kort om zelf al iets aan toneel te ZUSTER MARIA HORTENSIA t In de ouderdom van 63 jaar is in het Moederhuis der Zusters Domi nicanessen te Voorschoten overleden de eerw. Zuster Maria Hortensia (mej. Alida Bak). Gedurende 18 jaar (19281946) heeft zij als Algemene Overste de Congregatie van de H. Catherina van Senen (Dominicanessen van Voorschoten) bestuurd en zeer veel is onder haar wijze en toegewijde leiding tot stand gekomen. De gedachtenis aan deze voorbeel dige religieuse blijft voortleven in de eerbiedige herinnering van allen, die haar hebben gekend. Woensdag om 9.30 zijn de Lau den, waarna plechtige uitvaart en begrafenis op het Kloosterkerkhof te Voorschoten. doen, doch het toneelclubje van de K.A.V.te Leiden was terstond be reid de avond op te luisteren. Wij hebben gemeend, aldus de presiden te, ook onze mannen te moeten uit nodigen, want zij zullen wel eens een avondje moeten oppassen, als vrouwlief naar de vergadering moet en dan mopperen ze wel eens. Doch in deze zware tijd is het nodig, dat ook de vrouwen meer weten van het godsdienstige en sociale leven. Als do kinderen, vooral de grotere, met allerlei vragen thuis komen, moeten zowel vader als moeder een goed antwoord kunnen geven. Daargm spoorde de presidente allen aan. de ontwikkelingsavonden voor de KAB en KAV trouw bij te wonen. Hierna was het woord aan het to neelclubje van de KAV uit Leiden, die „de Familie Schelvis", een vro lijke klucht in 3 bedrijven, opvoer de. Er werd hartelijk gelachen om de bijdehande Mie en haar slordige, ongeneerde dochter Trui. Ook de andere rollen waren in goede han den. De pres. dankte de toneelisten, waarna men nog een gezellig uurtje op andere wijze doorbracht. K.V.P. Lisserbroek. De afd. Lisserbroek van de K.V.P. heeft de menings-peiling verricht. Over vraag 1, de gezinspolitiek, waren de me ningen geneigd om de kinderbijslag voor zelfstandigen als no 1 te zetten, doch de volkshuisvesting werd even eens een urgente aangelegenheid •gevonden. Besloten werd de kinderbijslag voor zelfstandigen als antwoord op de vraag in te vullen. Na een discussie werd besloten vraag 2 te beantwoorden met no. 1: Volkshuisvesting; no. 2 Publiekrech telijke bedrijfsorganisatie; no,, 3. Be- lastingpolitiek en no. 4 prijs- en loon politiek. Over'de Kath. raadsfractie (van Haarlemmermeer) werden geen op- of aanmerkingen kenbaar ge maakt. KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUWGRONDEN IN GEVAAR Weer dreigt gevaar voor de tuin-^ bouwgronden en de weilanden. Er zijn n.l. opnieuw plannen in voorbe reiding om het vliegveld uit te brei den en wei met meer dan 100 H.A. Expansiemogelijkheden zijn voor tuinders en boeren vrijwel uitgeslo ten, vliegveld, defensie, waterleiding, enz. omsluiten het geheel. Met be zorgdheid zien velen de toekomst te gemoet. NOORD WIJKERHOUT Voor de gezamenlijke kleine kwekers In verband met allerlei geruchten over het z.g. „bolrot" zeide de voorz. dat bol'.en voor de export streng ge keurd zuilen worden. Hij raadde iederesen aan die „bolrot" heeft deze partijen op te ruimen. Hierna volg de prijsuitreiking van de gehouden soortenkenniswedstrijd: le prijs N. van Hagen. 2e prijs Tom Warmer dam, 3e prijs J. J. Heemskerk. De omstandigheden waarin de kwe kers momenteel zijn komen te ver keren, hebben het bestuur aanleiding gegeven mei een zeer bijzonder voor stel te komen. De voorz. leidde de besprekingen in en besprak de moei lijkheden van de kleine kwekers, waarvan en zoveel in Noordwijker- bout zijn. Het voorstel, waarmede de voorz. op de proppen kwam, was het stichten van een centrale bewaar - p'aats voor bollen voor alle kwekers. Het moet een moderne inrichting worden met geschoold personeel. Op het ministerie is er al over gespro ken, aldus de voorz. en van de kant van het gem. bestuur verwachten wij alle medewerking. Op een cen traal punt zal de bewaarplaats moe ten worden gebouwd. Er is kapitaal voor nodig. Daartoe moet een stich ting in het leven geroepen worden. Het plan kreeg alle by va! der leden. Verschillende vragen werden hier over nog beantwoord. Hierna slui ting en verloting gereedschappen. DE ZILK Over de kop Een der wielen van een bakfiets, rijdend van de Hoge- duinweg, raakte in een put. De 12- jarige jongen, die het voertuig be stuurde en de petroleumventer uit Hillegom, die in de bakfiets zat, sloe gen er uit. toen het voertuig over de kop sloeg en kwamen zodanig terecht dat zij zich onder geneeskundige be handeling moesten stellen. Een groot kwantum petroleum ging ver'oren. Geen varkenskost De arbeider M, die z'n weekloon in z'n tabaks-: doos gestopt had, ging het varkens hok uitmesten en schijnt de doos te hebben verloren. Toen er naar ge zocht werd vond hij de knor bezig de briefjes te veroberen. Gelukkig kon nog een groot gedeelte worden gered. LEIDSCHENDAM Feest bij de K.J.M.V. De jonge middenstanders vierden Zondag het traditionele jaarfeest van hun ver eniging. Na de kerkelyke herdenking volgde in de avond een toneeluit- voeiing van Pierre BaUedux, die met zijn gehele gezelschap een opvoering gaf van het satyrisch gestemde blij spel in 3 bedrijven van Engelse oor sprong „Geef mij een huis, minister" geschreven door Madeleine Bingham In dit stuk wordt de langzame gang van zaken bij de verschillende in stanties, welke voor de bouw van woningen te zorgen hebben, op grap pige wijze aan de kaak gesteld. De doortastende sergeant Henry Brown doet denken aan de nog steeds be kende kapitein van Köpenik. De 500 woningen, waarom het spe! draait, gaven aan kapelaan v. d. Voort in zijn slotwoord de inspiratie te hopen, dat hier ook eens zo iets mag plaats hebben aangezien ook hier ter plaat se een ruim gebrek aan woningen be staat. Burgemeester Banning was het hiermede blijkbaar geheel eens. Een vermakelijk feit deed zich nog voor, toen pastoor Kammers verzocht werd de hoofdprijs te trekken van de lote rij. Het nummer 2 kwam uit de bus en wie was de gelukkige. Pastoor zelf en de prijs.... een vliegtocht boven Leidschendam. Pastoor Kam mers gaat nu dus v'iegen en kan zijn uitgestrekte parochie nu eens op zijn gemak van uifc de lucht bekijken STOMPWIJK Kath. Thuisfront. Kap. Emmen deelde tot zijn spijt mede, dat de heer v. Wijk door de griep verhinderd was met zijn installatie naar Stomp- wijk te komen om gesproken brie ven op te nemen, zodat de jongens in Indonesië nog even geduld moeten hebben. Na nog gevraagd te hebben om een portret (briefkaartformaat) van de in Indonesië verblijvende militairen gaf hij het woord kapt.-aalmoezenier, v. Gestel, thans te Grave, sedert kort uit Indonesië teruggekeerd. Ook spr. was wat grie perig en had een reis met hinder nissen gehad, zo zelfs dat de jeep over de kop sloeg, echter zonder let sel te berokkenen aan aalm. v. Ges tel. Spr. had zijn causerie ingedeeld in twee gedeelten, n.l. over de reis en verblijf in Indonesië en over de geestelijke verzorging van de jon gens. Het is te veel om de inhoud van deze causerie hier te vermelden en we volstaan daarom met de ver melding van de conclusie, waartoe spr. kwam aan het eind. Het beste wat ik tegen u zeggen kan is dit: „Onze jongens leiden een intens godsdienstig leven, zodat u allen ge rust kunt zijn". Een hartelijk ap plaus beloonde de spreker. Muzikale medewerking aan deze avond werd verleend door het dameskoor o.l,v. de heer Kappendijk en de gezus ters Boer, die met gitaarbegeleiding o.a. enige krontjongliedjes zongen. VOORHOUT HET KLEINE KWEKERS PROBLEEM. Door de burgemeester van Voor hout is in samenwerking met het departemen* van Landbouw in het ieven geroepen een vertrouwenscom missie, bestaande uit de volgende heren: ir. Flag, Rijkstuinbouwconsu- lent; ir. v. d. Helm, Rijkstuinbouw- consulent, ir. Jacobs, dir ecteur Land- bouwvvinterschool te Voorhout en als Voorhoutse practici: P. L. v. d. Hulst en P. v. d. Nouland. Er zal ook een kleine werkcom- missie worden benoemd, vermoede lijk bestaande uit de heren: C. Vergouwen, leraar Landbouwwinter- school te Voorhout, J. Th. Heegen, lruitspeciaiist; P. L. v. d. Hulst, wet houder. Onmiddellijk zal met het testen van de belanghebbenden wor den aangevangen. Het ligt tevens in de bedoeling de heer van Asperen Vervenne, pluim veeconsulent te 's-Gravenhage, aan te zoeken, zitting te nemen in de Ver trouwenscommissie. VOORSCHOTEN Uitvoering Blindenbond. Zon dagavond gaf bovenstaande bond in het R.K. Verenigingsgebouw een pro- paganda-avond. De voorzitter van de afd. Leiden, de heer Jac. Meijer uit Lisse, heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de geeste lijken en de heer L. J. van Aben, die zich voor deze avond buitengewoon verdientelijk had gemaakt. Een bont variëté-programma, ver zorgd door Bas Léon, conferencier, Geraldini, goochelaar en illusionist, en John Boulee, accordeonnist, wist spoedig de zaal te boeien. In de pauze had nog een verloting plaats, waarbij aardige prijzen wer den verloot. Veel van de aanwezigen gaven zich tijdens de pauze op als donateurs, zodat de R.K. Blinden bond deze keer een beter resultaat behaalde dan het vorige jaar. Gemeenteraad. Vrijdag a.s. komt de Raad bijeen te 20 uur. Agenda o.a. verbetering van de traverse bebouw de kom en het nemen van andere maatregelen in het belang van het verkeer; restauratie van de gemeen tetoren. Melksanering. De aangekondig de melksanering zal te Voorschoten in werking treden-op Maandag 31 Januari a.s. WARMOND Kath. Thuisfront. Zaterdag- en Zondagavond organiseerde Kath. Thuisfront afd. Warmond een paar avonden, met het uitstekende doel haar kas te versterken, om daardoor meer te kunnen doen voor de solda ten overzee. Hiertoe had zij Jan Rie- mersma uitgenodigd, om zijn kennen en kunnen te demonstreren. Beide avonden was de zaal stampvol en waren de aanwezigen verbaasd over de macht, die deze eenvoudige man over zijn medemensen kan uitoefe nen. Het was jammer, dat Zaterdag het experiment van de hypnose door een der aanwezigen, die zich zeer onge past droeg, verstoord werd, maar niet temin en ondanks dat mag het bestuur van Kath. Thuisfront zich feliciteren, dat zij deze avonden kon organiseren. Mede door de verloting, die voor hetzelfde doel gehouden werd, is de kas weer heel wat sterker geworden, wat ook de opzet van deze avonden was. WASSENAAR „DIE JAHRESZEITEN" DOOR .STELLA MARIS" OPGEVOERD. „Stella Maris", de Wassenaarse R.K. oratoriumvereniging, treedt zelden meer dan een enkele keer per jaar voor het voetlicht. Maar de tradlUf is, dat die enkele uitvoeringen dan ook op een zeer hoog peil staan. Zo ook de uitvoering, die Zondagavond werd gegeven van „Die Jahreszeiten" en die hedenavond 8 uur in het R.K. Verenigingsgebouw wordt herhaald. De maandenlange toegewijde studie van dit meesterwerk van Joseph Haydn is beloond met een groot suc ces. De'Vele vrienden die de vereniging in Wassenaar, ook onder niet-katho- lieken, telt, zijn verleden jaar in de gelegenheid geweest het derde deel van dit grootse werk. „Der Herbst" door Stella Maris te horen uitvoeren. Het welslagen daarvan is ongetwij feld de stimulans geweest, die de di rigent, de heer Q. H. J. Calis, er toe gebracht heeft dit werk thans in zijn geheel op het programma te plaatsen. Het was hoog gegrepen, maar het is geen misgreep geweest. Stella Maris heeft weer eens getoond een derge lijke opgave aan te kunnen. Zeer goed was de weergave van de hoogte punten uit Haydn's werk: de on weersscène, het jagerskoor, het wijn feest en het magistrale slotkoor, dat het werk besluit. Solisten waren: de bas Wim Hüner, de tenor Marcus Plooyer en de so praan Wilma Plooyer. Het strijkorkest paste voor zover dat mogelijk is na slechts enkele repetities goed bij het geheel aan. De uitvoering was de grote belang stelling, die er Zondagavond voor be stond en ook zeker hedenavond bestaan zal méér dan waard. Bur gemeester van Wijnbergen woonde de avond bij. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. MUNITIE AANGESPOELD AAN - IJMUIDENS STRAND. Het afgelopen weekend is een vrij aanzienlijke hoeveelheid munitie van onbekende herkomst aan het strand tussen Bloemendaal en IJmuiden aangespoeld. Er waren vele hand granaten onder, die door het zeewa ter waren aangetast en daardoor niet van gevaar ontbloot zijn. Politie en hulpverleningsdiensten hebben de handen vol om de gevaarlijke pro jectielen te bergen. Het publiek wordt ernstig gewaar schuwd om eventuele elders langs het strand gevonden voorwerpen niet aan te raken. Nog steeds spoelen kleine hoeveelheden munitie aan. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 25 Jan. Kaas. Aanvoer 42 partijen. Prijzen: le soort 1.62—1.65, 2e soort 1.57—1.60 per kg. Handel flauw. ROELOFARENDSVEEN. 24 Jan. Bloemen. White Sail 3672 cent. White King 4862 cent, Krelage 27 40 cent, Crown Imperial 26-1-39 cent, Hillegarda 3244 cent. King of the Red 2634 cent, v. d. Eerden 31 49 cent, Copland 3453 cent, E. Eddy 57—68 cent, Pink Gem. 3446 cent, Harvest 5172 cent, Bright'ing 3241 cent, Sonja 28—37 cent, Cro- cussen 1019 cent, Early Glory 38 47 cent, Magnificenu 4249 cent, Am. Glory 4651 cent, Agnes 3037 cent. Huishoudster gevraagd m moederloos gezin van 4 kinderen en 3 schoolgaan de. genegen geheel de huishouding op zich te ne men. Leeftyd 25 a 35 iaar. Na wederzijds goedvin den huwelijk niet uitge sloten. Br. onder no. 1912 bur. van dit blad. ST Net R. K. Meisje b. z. a. 17 jaar, zelfstandig kun nende' werken. J. v. d. Pijl, Tiji'oosstraat 5, Sassen- heim. 631 Banketbakkersbediendc R-K. Brood- en Banket- bakkersbediende b. z. a„ leeft. 28 jaaax% liefst intern in bezit van dip oma's, ook genegen als zetbaas op le treden. Br. onder no. 640 aan agent L. Crt. G. Was senaar, Pickéstraat no. 1, Noord wijk. <2* Te koop: 3 vloerkleden J 45, 25 en 20 .per stuk, 2 pracht fauteuils 25.— cocosloper 7.50. 2 traplo pers 12.50 en 10.— per stuk, 2 pers. Engelse ledi kanten nieuw 30. cocos loper 6, ganglopér 10. F. v. d. Pluym, Janvossen- steeg. 1903 2* Auto-Rijles. Thans voor iedereen mogelijk. Prijzen verlaagd tot 4.— per las- uur. Proefles f 2.50. Ook 's avonds, v. d. Meij. Ma- xedijk 159. Leiden. 1897 3T Te koon prima Dames rijwiel 55 en 65.—, He renrijwiel 45 en 55 2 stromatrassen 2 pers. 10. 3 delige matrassen, 2 pers. 20 spiegel 6 50. kamer stoelen 6.50, kinderjas- jes 1.50, mantels 5. per stuk, Langebrug 89. Leiden. 1910 Vloerkleden en lopers. Brandgaten, scheuren enz. worden door ons onzicht baar gerepareerd. Zendt even bericht. Wh bezoe ken u vrijblijvend. Atelier „Marokko". Buitenrust- straat 8a, bij de 3 October- straat. 1962

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3