MELK IS GOED VOOR ELK! Met de „Enggano" door de Riouwarchipel Wat lezers schrijven GEMEENTERAAD VAN LEIDEN Melk-sanering wordt in Leiden ingevoerd t>INSDAG 25 JANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 BAieu-en uit SndoneAii „Zorg dat je morgenochtend om zeven uur aan de steiger staat", zei kapitein Abbink, de militaire com mandant van Tandjong Pinang, te gen me, „dan kun je met de „Engga no" mee". Deze woorden betekenden een vijfdaagse tocht langs de talloze eilanden van de Riouwarchipel met de Residentiearts Dr. van Waarden - burg en de Officier van Gezondheid Dr. Pelamonia, die een inspectietocht zouden ondernemen. Kwart voor zeven wees mijn hor loge, toen ik de volgende morgen, nog rustig op de kade het uitlopen van een sierlijke patrouilleboot gadesloeg. „Tja, jong, daar gaat-ie nou, de „Eng gano". Je bent te laat", zei plotse ling een stem achter me. „Is dat de „Enggano"?! Maar en de rest van de zin vulde ik aan door overtuigend mijn uurwerk te to nen. Aanderen kwamen bij ons staan en tegen vier gelijklopende, maar later aanwijzende horloges, moest ik me wel gewonnen geven. De „Enggano" was intussen te ver om hem nog terug te kunnen roepen. „Wat nu?", moest mijn hulpeloze blik gevraagd hebben. Kapt. Abbink be sloot: „Daar ligt de L.C.V.P. Probeer 'm maar in te halen". Vlugger dan ik had durven hopen, waren de jongens van de Vaartuigendienst opgetrom meld: direct sprongen zij in hun rechthoekige schuitjebons" „bons"en de derde bons was van mij. Vijf minuten later was de kapitein slechts een stip op het stei gertje achter ons. En zo puften we met tien knopen achter de „Enggano" aan, die heel in de verte juist achter een laaghan gende regenwolk verdween. ..Zouden we 'm nog te pakken krijgen?" vroeg ik hunkerend naar een stellige ver zekering. „Best mogelijk", klonk het /weinig overtuigend; Maar Cor Struik, de korporaal-schipper voegde er aan toe. „Anders vangen we hem wel in de haven van Tandjoeng Oeban". Hij kreeg gelijk. Toen wij de regen wolk onderdoor waren, bleef de „Eng gano" uit zicht. Kennelijk was de schuit om de hoek van het eiland ver dwenen en de haveji van Oehan bin nengevaren. Rustig lag ons achtervolgingsobject voor anker toe«ï> we hem naderden. „Wat laat, maar welkom", Degroette gezagvoerder Homburg me, nadat ik op zijn schuit overgesprongen was. „Over een half uur varen we weer weg". „Goed, dan zet ik eerst m'n JHR. IR. J. ROELL. Hedenmorgen vond o.p „Westerveld" de crematie plaats van ..hr. ir. J. Röell, oud-directeur van de N.Z.H. V.M., die Vrijdagmiddag, in de leef tijd van 69 jaar plotselig is overle den. Vanaf 1 April 1941 was jhr. Röell directeur van deze maatschap pij, totdat hij op 1 Jan. 1949 om ge zondheidsredenen zich genoodzaakt zag ontslag te nemen. Behalve de directie van de N.Z.H.V.M. waren op „Westerveld" vertegenwoordigers aan wezig van de Ned. Spoorwegen en verschillende andere vervoersmaat- schapijen. Op verzoek van de overle dene werd in de aula niet gespro ken. MELKVERBRUIK SINDS 1941 MET 90% GESTEGEN. De zuiverfabrieken ontvingen in 1948 van de veehouders in totaal 3674 millioen kg. melk -legen 2886 millioen kg. in 1947 en 3375 millioen kg. in 1941. Het vetgehalte bedroeg 354% (v. j. 3.48%) tegen 3.40% in 1941. In consumptie werd gebracht 1550 millioen kg. melk tegen 1400 millioen kg. in 1947 en 816 millioen kg. in 1941. Sinds 1941 is dus de melkcon- sumptie met niet minder dan 90% gestegen! 1 De boterproductie bedroeg in 1948 70.7 millioen kg., in 1947 52,5 millioen kg. en in 1941 99,1 millioen kg. Ver geleken met 1941 is er dus een daling van de boterproductie met 29%. In 1948 werd 58 millioen kg. vol vette fabriekskaas geproduceerd te gen 35.6 millioen in 1947 en niets in 1941. De productie van 40 plus kaas, die in 1941 10 millioen kg. bedroeg, was in 1948 gestegen tot 21.9 mil lioen kg. Voor 20 plus kaas is de ont wikkeling volkomen tegenoverge steld, Werd hiervan in 1948 44,1 mil lioen kg. geproduceerd, in 1948 was de productie slechts 0,4 millioen kg. Het melkvet in kaas aanwezig, is sinds 1941 meer dan verdubbeld. Werd er in 1941 7 millioen kg. melk vet in totaal in kaas berekend, in 1948 was dit cijfer gestegen tot 21.4 millioen kg. Ziehier enkele actuele cijfers over de zuivelindustrie in 1948, berekend door het Centraal Bureau voor de Statistiek. De statis tiek |eeft jammer genoeg geen voor oorlogse cijfers! in welk geval nog interessanter vergelijkingen mogelijk waren geweest. GEDRUKTE BEURSSTEMMING Op de effectenbeurs te Amsterdam bestond gisteren een gedrukte stem ming, die klaarblijkelijk moest wor den toegeschreven aan de onzeker heid aangaande de Indonesische kwestie. Vrijwel alle afdelingen ver keerden in reactie, waarbij dient te worden opgemerkt, dat de koersver schillen nergens grote afmetingen aannamen. Bovendien was de han del van bescheiden omvang, zij het dan ook dat zich in sommige spe cialiteiten enige afaire ontwikkelde. De beleginsmarkt was stil. Neder landse Staatspapieren waren weinig veranderd, maar toch nauwelijks prijs houdend. Van Amerikaanse fondsen was niets te bemerken. horloge gelijk en ga ik nog 25 minu ten de wal op". „Dierikx", maakte de sergeant-ma joor, die aan het eind van het stei gertje stond, zich bekend. „Mag ik U rondleiden?" Ik vroeg my af, of de ze man gedachten lezen kon. „Vreemd in de Riouw?" „Ja, ik kom van Batavia". „Wij hebben een mooi kampe ment". Het was er mooi, wit en net jes een typisch K.N.I.L,-kamp. „Hier slapen de boedjangs en daar liggen de gehuwden. Dit zijn kraam - kamertjes „Wat? Kraani.... eh.... ja, na tuurlijk". Het kostte me enige moeite om me los te scheuren van het K.I.- kazerne-idee. Tandjong Oeban zelf hadden we in een oogopslag bekeken: een korte pasarstraat met linjes en rechts Chi nese toko's. Juist kwamen dr. Pela monia en dr. van Waardenburg aan lopen, kennelijk terug van hun eerste inspectietocht. „Soms als versteke ling meegevaren?" vroegen ze ver wonderd. „Neen, ik heb de volgende tram maar genomen". Precies tien uur was de „Enggano" weer los, nu met twee nieuwe passa giers aan boord: kapitein Veldhuizen, compiescommandant in Tj Oeban, die verschillende van zijn detache menten ging opzoeken, en mijn per soontje. We verlieten het eiland Bin- tang, waarop zowel Tj. Pinang als Aeban liggen welke plaatsen geen verbinding-over-land met elkaar heb ben en stoomden op naar Poeloeh Samboe. Mevrouw Pelamonia, die de reis gedeeltelijk mee zou maken, leef de teruggetrokken op een luie stoel, stil en bleek, want de zee was kab belend en de lucht grijzig.De mannen, waartoe ook ik behoor, wa ren sterker en bespraken onderwer pen, die mannen urgent vinden, zoals het voordeel van een goeie ouwe jeep boven zo'n nieuwe blikke. Na een uurtje vonden we, dat onze handen ook wat te doen moesten hebben en daarom schaarden we ons gevieren om de tafel voor een spelletje bridge. Zo hebben we weinig van het slechte weer gemerkt, weinig ook van het machtige silhouet van Singapore, dat wazig in de verte lag. Na twee rob bers voor m'n maat en mij bereikten we Samboe. Maar van Samboe kan ik niets vertellen, want het hoosde uit de lucht en voor dat ene half uurtje, dat de ..Enggano" aan de stei ger bleef liggen, zijn we niet van boord gegaan. Troepen zijn er in ieder geval niet op het eiland. De Winkelsluiting H. Brands schreef in de Leidse Courant van 24 Januari j.l. een stuk je over de winkelsluiting en vertelde daarin, dat hij en „al" he winkelper- daarin, dat hij en „al" het winkelper- had gelezen betreffende de winkel sluiting. En tot slot slaakte hij de ver zuchting, dat de betreffende instan ties het verkeerde van de nu voorge stelde sluiting zullen inzien Wij hopen, met hem, dat zulks moge gebeuren maar wij zijn er niet van overtuigd dat de betreffende in stanties het stukje van de heer Brands zullen lezen, hoe lezerswaar- dig overigens is de Leidse Courant, die thuis hoort in elk katholiek gezin, en hoe goed ook de bedoelingen van de heer Br. zijn. De minister raadpleegt op de aller eerste plaats de organisaties van Win keliers, personeel en ten slotte de Stichting van de Arbeid, waarin èn werkgevers èn werknemers a'an de conferentietafel zitten. Slechts langs organisatorische weg kunnen wij in vloed uitoefenen. Hoe krachtiger en invloedrijker de organisatie is, hoe grerter haar invloed. Welnu, een goede raad aan de heer Brands en de vele met schrik ge slagen winkelbedienden: aarzelt niet, maar geeft u, onmiddellijk, op als lid aan het secretariaat Stieltjesstraat 26, als lid van de Kath. Bond van Admi nistratief, Verkopend en Verzeke- ringspersoneel „St Franciscus v. As- sisië". Daarin vindt u het enige doelmatige middel om de .waanzin sluiting" van voor de oorlog tegen te gaan, en tevens mede te bouwen aan een gezond sociaal en christelijk verantwoord leven. F. H. M. KOK, voorzitter. Het jaaroverzicht Strubbelingen bij de huizenbouw aan de Zijl Industrie terreinen aan de Vliet worden ontsloten De gemeenteraad van Leiden kwam gisteren bijeen. Afwezig: de heren Van Schaik, Lombert (beiden wegens ziekte), A. van Dijk, Aalders, de Hosson. De voorz. hield een Nieuwjaarsrede Spr. herinnerde aan al hetgeen in ihet afgelopen jaar was tot stand ge komen. Met verlangen wordt uitgezien naar het herstel van een wonde, wel ke de bezetting onze stad toebracht. De Duitse overweldiger sloeg.' be halve aan zoveel andere culturele waarden, ook zijn schennende hand aan het carillon van de Leidse stad huistoren. Door de medelevende be- volking aan de stad geschonken, viel het nieuwe carillon ten offer aan de oorlog. Het is mij gebleken, dat in vele kringen der burgerij de gedachte leeft ofti mede te werken aan het verkrijgen van een nieuw klokken spel in de toren van het huis dei- gemeente en van deze plaats wil ik gaarne de verzekering geven, dat het gemeentebestuur alle medewerking zal verlenen om deze gedachte tot verwezenlijking te brengen. Wat schoner teken kan er zijn van de Leidse gemeenschapszin dan een nieuw carillon, dat uit de herrezen stadhuistoren zijn zilveren klanken over de ganse stad uitstrooit? Voorts herinnerde spr. aan het 100-jarig bestaan van de gasfabriek, de oudste stedelijke gasfabriek hier te lande, die in de afgelopen eeuw haar productie van 40.00 m3 in 1848 wist op te voeren tot ruim 20 mil lioen in 1947, welk cijfer in 1948 steeg tot ongeveer 25 millioen m3. Ook de resultaten van de Electri- citeitsfabriek zijn zeer bevredigend. De productie zowel als de afname in het eigen verzorgingsgebied stijgen voortdurend. De samenwerking in de N.V. Electriciteitsbedrijf Zuid- Holland heeft goede resultaten. De financiële zorgen zijn groot en de onopgeloste problemen ook voor het Leidse stadsbestuur zijn vele. Wij zullen moeten woekeren aldus spr. met de beperkte mogelijkhe den, die ons openstaan, om voor de meest urgente van de vele behoeften, welke in het huidige tijdsgewricht zich doen gevoelen, een voorziening tot stand te kunnen brengen of al thans aan te kunnen vatten. Ten slotte deed de voorzitter een beroep op de Raad om samen te wer ken met het college van B. en W. Hij eindigde met de wens, dat God ons de weg moge wijzen, het werk, dat ons in het komende jaar wacht, te verrichen ot heil van de gemeente Leiden. Deze toespraak werd beantwoord door mevr. EraggaarDe Does, die eraan herinnerde, dat het werk en de belangstelling van de burgemeester ook buiten het strikt-ambtelijke daarbij dapper bijgestaan door zijn echtgenote door de burgerij zeer wordt gewaardeerd. Spr. sprak ook vriendelijke en waarderende woorden aan het adies van de vier wethou ders en van de ambtenaren. Tot leden van de Raad van Beheer van de Sportstichting werden her benoemd de heren H .Kortmann, W. Caro en S. Koopman; benoemd werd de heer E. Camerinus. De heer H. Blok werd benoemd to; tijdelijk leraar in het Nederlands aan het gymnasium. Tot stadsgenees heren werden benoemd de heren P. Niemer, A. Poortman, dr. J. Lahr en dr. Cath. Hovens Greve. De houten school. Bij het voorstel tot de bouw van een „Finse school" voor de opleidings school in de Rodenburgerpolder, vroeg de heer Woudstra (Prot.) naar het in herziening zijnde uitbreidings plan. De heer Vos (V.VX). citeerde een architecten-rapport, waarin gewe zen wordt op de nadelen van semi- permanente bouw, terwijl de moge lijkheid bestaat .onafgewerkte'' per manente scholen te bouwen, welke later kunnen worden afgewerkt. De heer Hendriks (Prot.) vindt de termijn van afschrijving van 40 jaar voor deze houten school buitenge woon optimistisch. De heer D. J. van Dijk (P. v. d. A.) zeide, dat deze houten scholen-bouw hoewel technisch-ongewenst, prac- tisch noodzakelijk is, omdat het Rijk bijna geen toestemming geeft voor permanente bouw. De heer Wilmer (K.V.P.) sprak zijn grote waardering uit voor het verkrijgen "van deze school. Spr. zou er zich over verheugen, als de ge meente op nog meer Finse scholen beslag zou kunnen leggen. De heer Kortmann (K.V.P.) achtte de afschrijving van 40 jaar te lang. Moeilijkheden met scholen-bouw. Wethouder Menken kon zich vol komen aansluiten bij het betoog van de heren Van Dijk en Wilmer. De eerste vijf jaren zullen we gedwon gen zijn met allerlei middelen ruim ten te bouwen om schoolkinderen onder te brengen. Voor scholenbouw wordt bijna geen vergunning ver leend. Weth. Jongeleen antwoordde, dat het uitbreidingsplan in de Roden burgerpolder wel degelijk de aan dacht heeft van B.en W. De Finse school is een prima school al is ze van hout. Deze scholen kunnen niet 40, ze kunnen wel 50 jaar mee-gaan. De plaats van de school is nog niet aan te geven. Over de technische bij zonderheden van de bouw zal de raad nog een rapport bereiken. Het voorstel van B. en W. werd z. h. st. goedgekeurd. De groot-opgezette uitbreidings plannen. Bij het voorstel tot het opnieuw be schikbaarstellen van gelden ten be hoeve van het bouw-rij.p maken van een terrein bij de Zijl, betreurde de heer Van Iterson (Prot.), dat er weer wijziging in het bouwplan moest komen en daarmede vertraging in de woningbouw. Spr. heeft er al tijd op gewezen: de plannen worden te groots opgezet. Dat blijkt nu uit het ingrijpen van Ged. Staten. De heer Frohwcin (V.V.D.) sprak de wens uit. dat de linkerzijde wat bete: zou luisteren naar de bezwa ren van de rechterzijde. Dan zou deze wijziging niet nodig zijn ge weest. De heer Key (P.v.d.A.) merkte op, dat als het zo door blijft gaan met willekeurige maatregelen door Ged. Staten aan het mooie uitbreidings plan-Noord grote schade wordt toe bracht. De heer D. J. van Dijk (P. v. d. A.) vraagt: wat betekent deez afwijzing? Dat dit plan niet goed is? Neen. dat betekent, dat het oorspronkelijke plan in deze tijd en in deze omstan digheden ongewenst is. De heer Kortmann (K.V.P.) zegt, dat de heer Van Dijk een vinger legt op een wonde. Als men te voren voe ling had gehouden met de hogere in stanties, hadden onaangenaamheden als deze voorkomen kunnen worden. Dé heer Van Weizen (Comm.) meent, dat het doen van Rijksuitga ven voor andere doeleinden ertoe geleid hebben, dat deze plannen moesten worden gewijz.igd. Spreker bedoelt de leger-uitgaven. De heer Knol zeide, dat veel tijd is heengegaan met het maken van plannen, grete plannen. De aestheti- ca doet eenter minder ter zake als er maar huizen, huizen, huizen ge bouwd worden. B. en W. soepel genoeg. Weth. Jongeleen gaf enige cijfers om te verduidelijken, waarom dit plan zo duur is geworden. Nu nog heeft spr. geen spijt plan—Noord te hebben verdedigd, al was dit plan gebaseerd op de optimistische mening van vry- wel iedere Nederlander na de oor log. Spr. ontkent ten stelligste, dat met dit plan het bouwen van wonin gen is geschaad. Er wordt telkenmale overleg gepleegd met Den Haag, maar. als men handelt naar de richt lijnen blijken, als de plannen klaar zyn, de richtlijnen weer te veran deren. Het college is soepe1 genoeg om zijn plannen naar bevind van za ken te wijzigen. De heer Wilmer (K.V.P.) is door het debat niet bevredigd. De weth. zegt, dat de woningbouw geen ver traging heeft ondervonden. Spreker heeft de positieve indruk, dat de wo ningbouw wel is vertraagd. Wat is de oorzaak van deze vertraging? De weth. ontkent, dat zij in het optre den van B. en W. ligt, maar waar dan wel? Spr. had als gevolg van het debat een royaal en open aamvijzen van de oorzaak verwacht. Nu dat is uitgebleven, is het debat onbevredi gend en nutteloos. Spr. waarschuwt er voor een zo belangrijke en inge wikkelde kwestie a's de woningbouw met partij-politiek te vermengen. Weth. Jongeleen antwoordde, dat de grootste handicap is, dat bij de prijs-bepaling door het Rijk geen rekening wordt gehouden met de slechte grondslag van steden als Lei den. Het voorstel werd daarna z. h. s. aangenomen. Na enige hamer-punten ging de Raad in geheime zitting. Na heropening der zitting diende weth. Jongeleen een spoedvoorstel in. Ontsluiting van industrie-terrein aan de Vliet. Voorstel van B. en W. om in plan Zuid-West 12000 m2 grond a ƒ5.10 per m2 te verkopen aan de firma Den Holder, alhier. De firma Den Holder is voornemens haar machinefabriek aan het Galge water te verplaatsen naar het ont worpen-industrie-terrein aan de Vliet, aan het Delftse Jaagdpad en tegelij kertijd haar bedrijf uit te breiden en haar personeel van 80 personen te verdubbelen en te brengen op 160 personen. In haar gebouwen aan het Galgewater zal zich de Rotogravure maatschappij vestigen. Het verkochte terrein is een ge deelte van het gemeentelijk indus trie-terrein van 30 H.A., een groot vaarwater en spoorweg-aansluiting gelegen. De weg Lammenschansweg Zilverfabriek zal dit jaar worden aangelegd: de brug over de Vliet is aanbesteed. Na vestiging van de fa briek blijft het wegje van het Delftse Jaagpad voorlopig intact. Het voorstel werd z. h. st. aange nomen. De verwarming in de Stadsgehoorzaal. Bij het voorstel advies in te win nen over de verwarming van de Stadsgehoorzaal bij het bureau- Deerns te Aerdenhout, vroeg de heer Kortmann (K.V.P.), waarom weer ad vies is gevraagd van dit bureau, waarmede de ervaringen, naar spr. meent, niet erg prettig zijn. Spr, acht het gewenst, dat de uitvoering van het werk niet in handen wordt gege ven van de instantie, welke advies geeft. Weth. Jongeleen antwoordde, dat Gemeentewerken nog nooit een con flict met het bureau te' Aerdenhout heeft gehad. Er is nu bovendien een nieuwe adviseur. Met de opmerking aangaande de uitvoering van het Leidse Melkhandelaren vergaderden Onder voorzitterschap van de heer J. H. v. d. Kloot, hielden de Verenig de Melkhandelaren gisteravond een vergadering, waarin de voorz. het be treurde dat er zo'n geringe opkomst was, gezien de drie belangrijke on derwerpen: steunfonds bij ziekte enz., vacantieregeling en de sanering, die besproken werden. „De middenstand, aldus de voorz., is nog lang niet actief genoeg, ook niet in Leiden. In bestuurs- en leden- kringen was er belangstelling voor het steunfonds en in Dec. j.l. werd dit fonds met alg. stemmen aangeno men, met als uitvoerende commissie de heren J. H. v. d. Kloot voorz., A. v. Rijn, M. Brouwer en J. v. Hooi donk. Dit steunfonds, zou 1 Jan. '49 in werking treden, met een contri butie van 10 ct. per 100 liter omzet, maar tegen 1 Jan. trok zich een groot gedeelte van de Leidse Melkhandel terug". Hierna volgde een discussie, waar bij de heer J. P, v. d. Holst Sr., voorz. v. d. Kath. afd„ op het grote belang wees van een goed gefinan- cieerd steunfonds. Spr. verzocht de vergadering alsnog te besiuiten de afdracht van 10 ct. per 100 liter om zet te willen betalen. Dan kan het steunfonds" niet alleen werken bij -ziekte, maar ook bij ongevallen, in validiteit en overlijden en eventueel voor de oude dag. Niet alleen de com missie, maar ook de leden moeten meewerken aan dit fonds. De heer A. Oskam, voorz. Alg. Ver eniging, meende, dat het de Leidse Melkhandel niet mee zal vallen en stelde tenslotte een afdracht voor van 5 ct. per 100 liter omzet. De heer v. d. Holst Jr. vroeg de vergadering vooral toch met gezond verstand te werken en niet, zoals in Dec., een avond lang te praten, te besluiten tot oprichten van een steun fonds en het toch weer niet door la ten gaan. De heer Holst Sr. vocht nogmaals voor een toeslag van 10 ct. per 100 liter omzet en bij stemming werd hex voorstel aangenomen. De vacantie-regeling 1948 is goed geslaagd, behoudens enkele kleine technische fouten. Dit jaar zal het vacantie-plan eerder klaar zijn en de vacantie wordt vermoedelijk later in Aug. gehouden, niet in de vacantie- week van de bouwvakken. Vervolgens besprak de voorz. de sanering en noemde tal van plaatsen waar reeds lang gesaneerd is. Bij de discussie over de sanering werd o.a. het woord gevoerd door de heer W. Th. v. d. Holst Jr. Spr, was een voor stander van de sanering, omdat de melk veel korter op de weg is, de kwaliteit beter blijft en de klanten de melk veel vroeger ontvangen. Ook het publiek is er mee gediend en zal door betere kwaliteit en vroeger be zorgen zeker geen bezwaren tegen wijk-indeling hebben. De sanering werd met een kleine meerderheid van stemfrien aangenomen, waarna een commissie van voorbereiding werd gekozen en wel J. H. v. d. Kloot, voorz., J. J. v. Schie, W. Rodenburg, J. van Hooidonk, W. Th, v. d. Holst. Bij de rondvraag werd nog beslo ten om in de toekomst op alle flessen uniform 20 ct. statiegeld te bereke nen. De heer v. d. Holst Jr. dankte de heer J. H. v. d. Kloot, de voorzit ters en bestuursleden der 3 plaatselij ke vakorganisaties, voor het vele werk, moeite en kosten, die zij ge maakt hebben voor de organisaties, in het bijzonder voor de Leidse Melk handel. werk zal spr. rekening houden. Bij het punt: aankopen huizen Su- zanna Klinkertstraat bepleitte mevr. Vijlbrief (Comm.) verbetering van deze door de vorige eigenaar zeer verwaarloosde woningen of bij af braak overplaatsing der bewoners naar betere huizen. Weth. Jongeleen zeide, dat met de verlangens der bewoners rekening zal worden gehouden. De lonen van het gemeente- personeel. Vervolgens hield de heer Van Wei zen (Comm.) een interpellatie, waar in werd gevraagd de bekende toe slag van 1.voor het gemeente- personeel te verhogen tot 2.50. Deze toeslag achtte spr. gemotiveerd door het nadelig verschil tussen de ge meentelijke lonen en die in het vrije bedrijf en door de sterke stijging in prijs van de noodzakelijke levensbe hoeften. De j.l. salaris-herziening heeft voor belangrijke groepen geen verbetering of zelfs vermindering ge bracht. Weth. Menken antwoordde, dat ook B. en W. menen, dat de toeslag van /l.niet de spanning tussen lonen en prijzen heeft opgeheven. Echter komt daarbij een verhoging van de kinderbijslag. Hoger bijslagen te ver lenen door de gemeente is niet ver antwoord. De landelijke organisaties voeren daarover besprekingen, ter wijl vermoedelijk uit het Rijksbezol digingsbesluit nog andere maatrege len zullen voortvloeien. Met een in cidentele verhoging zijn de belangen van het Leidse gemeentepersoneel niet gediend. Het is verwachtingen wekken, welke op korte termijn niet kunnen worden verwezenlijkt. Spr. merkt op, dat de Leidse loonregeling een zeer goed figuur maakt in den lande. Deze moet nog door de hogere instanties worden goedgekeurd. In dit stadium is van de suggestie van de heer Van Weizen moeilijk succes te venvachten. De heer Pina (P. v. d. A.) wees er eveneens op, dat de landelijke orga nisaties doorlopend te dezer zake in overleg staan met de regering. De heer Van Weizen bleef op zijn standpunt staan en diende een motie overeenkomstig zijnanterpe'latie in. De heer Schüller (P. v. d. A.) be streed deze motie als ondoeltreffend, evenals de heer Knetsch (Prot.), die beiden ontkenden, dat het loonpeil van het gemeente-personeel lager zou zijn dan dat in de particuliere bedrijven. Beiden waren voor loons verhoging, maar dan langs organisa- WEERS VER W ACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot W oensdagavond WEINIG VERANDERING. Aanvankelijke zwakke, maar later toenemende Zuidoostelijke wind. Overdrijvende wolkenvel den met hier en daar tijdelijk nevel of mist, doch overwegend droog weer. Vannacht op' de meeste plaatsen lichte vorst, overdag ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. torische weg. De heer Hordijk (Prot,) verwachtte van de motie alleen maar, dat de chaos van lonen en prij zen vergroot wordt. De heer Van Oyen (K.V.P.) merkte op, dat ver werping van de motie natuurlijk niet betekent, dat de Raad tegen verho ging is. Deze moet echter langs or ganisatorische weg tot stand komen. De motie noemde spr. een parade paard. Weth. Menken herhaalde, dat de organisaties bezig zijn tot verbete ringen te komen. Een motie van de Raad van Leiden is een slag in de lucht. Nadat de heer Van Weizen (C.P.) uitvoerig het laatste woord had ge had, werd de motie verworpen met 20 tegen 4 st. (Vóór de communis ten). Daarna werd te half 7 de verga dering gesloten. Het voorstel tot verhoging van de gasprijs werd van de ager.da afge voerd. Het komt in bespreking in de eerstvolgende raadsvergadering, wel ke op 31 Januari zal worden gehou den. Kath. Jonge Middenstand afd. Lei den. Woensdag 25 Januari geza menlijk naar de bekende Franciscaan se rolprent „II Poverello" in Casino. Vertrek gezamenlijk om 8.45 op punt Haarlemmerstraat hoek Pelikaan straat, Pui geramd. Een bestelauto, rij dend op de Nieuwe Rijn, in de rich ting van de Hoogstraat, verleende geen voorrang aan een personenauto, die uit de Hartesteeg kwam en de Karnemelksbrug op wilde rijden, met het gevolg, dat de bestelauto tegeri de winkelpui opreed van de foto graaf P. J, S„ Nieuwe Rijn 46. De pui werd beschadigd en de bestelwagen aan de voorzijde ingedeukt. Grondige studie van voe dingstabellen, tabellen dus die de voedingswaarde van verschillende spijzen en di'anken aangeven, brengt soms merkwaardige din gen aan het licht. Een zeer degelijke en zeer uit gebreide voedingstabel na tuurlijk van Duitse oor oorsprong, brengt b.v. aan het licht, dat de voedings waarde van een glas cog- noc groter is dan die van een even gropt glas room. En nu zie ik in de geest al honderden mensen het hoofd schudden en mom pelen: nu zie je eens wat een onzin. Onzin is het echter niet, maar ik zou toch niemand aanraden zich in alle ernst te gaan voeden met cognac: cog nac heeft zoals u weet bij werkingen die minder wenselijk zyn en die zelfs od de duur aanleiding zou den kunnen geven tot een minder vriendelijke verstandhouding met de handhavers der orde. Room is natuurlijk veel onschuldiger, maar voor lopig nog een onbereik bare luxe voor gewone stervelingen. En als we dan de room vergelijken met melk, dan komt melk er maar heel bekaaid van af. En toch mag nog wel eens gewezen worden op de grote wijsheid en waar heid van het gezegde, een glas melk is goed voor elk. Natuurlijk, melk bestaat evenals de meeste voedings middelen, voor een groot deel uit water, maar dat betrekkelijk kleine gedeel te dat niet uit water be staat is dan ook van zo uit stekende hoedanigheid, dat we kortweg kunnen spre ken van een vrijwel ideaal voedsel. Melk bevat eiwitten in een uiterst lichtverteer- bare vorm en van een sa menstelling, dat ze ons al les geven wat voor de op bouw van spieren en der gelijke, eiwitrijke weef sels nodig is. Vooral in tijden van een vleesarm diëet is melk dus een uiterst gewenst en verkies lijk voedingsmiddel. Vet der melk komt in fijnverdeelde toestand voor, zodat ook de opna me daarvan door het lichaam vollediger ge schiedt dan in welke an dere vorm dan ook. Voeg daarbij de suikers en de voedingszouten, dan 4comt men tot de conclusie, dat me!k vrijwel alles bevat wat ons lichaam nodig heeft, al moeten we niet uit het oog verliezen, dat het gehalte aan vitamines, aan kalk en ijzer onvol doende is, vooral voor ion- ge groeiende mensen. Daarbij komt, dat naar verhouding tot andere hoogwaardige voedingsmid delen, melk niet duur is te noemen. In vergelijking b.v. tot eieren, is melk uiterst goedkoop. En melk is er genoeg. Een deskundige met wie ik er over sprak verzeker de mij, dat ons eigen volk nooit de hoeveelheden melk zou kunnen ver zwelgen die we kunnen produceren. Als drank verwerkt in spijzen als pap, pudding of vla, moet melk dan ook een groter plaats innemen dan nu, het geval is. Het enige waar de huisvrouw streng de hand aan moet houden is, dat melk óók in huis behandeld wordt met een uiterste zorg en zinde lijkheid. Wanneer men ziet met welke (excuseer het woord) vieze pannen- sponsjes de pannen, waar in de melk in ontvangst wordt genomen, worden schoongemaakt, dan kun nen we niet anders zeggen, dan dat dit keukengereed schap gemaakt wordt tot een bron van gevaar. Nu hoeven we dat niet te tra gisch op te nemen, maar wel moeten we met melk met uiterste zindelijkheid behandelen en de z.g. los se melk even koken: zo wel voor de melk zelve als voor het vaatwerk, waarin ze wordt bewaard. Houden we die zinde lijkheid in het oog, dan is melk inderdaad een der meest aanbevelenswaardi ge voedingsmiddelen die we kennen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2