Avicultura's 56e tentoonstelling geopend Hi Zweden in opschudding door treinmoorden Enige levende getuige verloor zijn geheugen VRIJDAG 21 JANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Sierduiven spannen da kroon WELEN zullen zich ongetwijfeld nog herinneren hoe de Kon. Ned. Ver eniging „Avicultura" in de Houtrusthallen vorig jaar groot succes boekte met de eerste Europese tentoonstelling, welke een lawine van inzendingen opleverde. Thans is de 56ste tentoonstelling weer gereed om de bezoekers te ontvangen, maar zij zullen er nu geen 6000 inzendingen vinden. De kwantiteit is nu weer opgeofferd aan de kwaliteit en daarop komt het tenslotte toch aan. Elk jaar pleegt Avicultura" een of andere jubilerende vereniging gast vrijheid te verlenen en. ditmaal is het de Bond van Sierduivenvereni- gingen, die zijn zilveren feest hier viert met een prachtige duivenshow. Men weet hoe in de donkere oor logsjaren alle duiven door de Duit sers als postduiven werden be schouwd en alle duiven ter dood veroordeelden. Slechts 500 paren werden in Gouda afgezonderd om daarop later verder te kunnen bou wen afgezien natuurlijk van de clandestiene duiven maar het mag toch verwondering wekken hoe na drie fokseizoenen alle hokken weer volkomen bezet zijn, als gevolg waar van op deze tentoonstelling ook weer 1300 duiven te bewonderen zijn. Alle bekende rassen zelfs zijn vertegenwoordigd. Ons nationale ras, de Hollandse Kropper, voert de boventoon met 'n 200-tal dieren. Geen wonder, want deze club viert reeds haar 35-jarig jubileum. Naar de voorzitter van „Avicultura" ons mededeelde, wer den deze kroppers 'n 20-tal jaren ge leden door hoogstens een 10-tal per sonen ingezonden. Hoe geheel anders is dit nu. Tien- talen namen treft men nu onder de inzenders aan, die het gehele jaar er alles op zetten prima dieren te fok ken, teneinde op de clubshow de hoogste prijzen te behalen. Deze ver spreiding komt het ras en de soort natuurlijk ten goede en ongetwijfeld zal dit een der voornaamste redenen zijn van het succes der Hollandse Kropperclub. Goed vertegenwoordigde andere kropper rassen zijn de Holl— en de Norwich-kroppers met ieder 80 exemplaren, terwijl deze rassen voor het eerst sinds jaren in aantal gesla gen werden door de Brunner krop-, pers met 110 inzendingen. Ongetwij feld heeft men hiermede de voorzit ter der Nederlandse Bond van Sier duiven, de heer J. W. Tingen willen Aetherklanken ZATERDAG HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Ocht.gymn. 8.00 Nieuws 8.15 „Pluk de dag". 9.05 Kamermu ziek van Haydn, Mozart en Beetho ven. 10.15 Muziek houdt u fit! 11.00 De Zonnebloem. 1145 Schoolradio. 12.15 Paul Robeson. 12.30 Land- en tuinbouwnieuws. 13.00 Slrijdkr. 13.30 Goede bekenden (Gr.pl.). 14.10 Het Luton Girlkoor. 14.40 Het Röntgen- kwartet. 15.10 Naar het wonderland der muziek. 16.00 Musette klanken. 17.00 De Wigwam. 18.00 Cantus po pulorum, o.l.v. Rudolf Karsemeyer. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.25 Herinneringen (gr.pl.) 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 De 9- jarige pianist Andre Mathieu. 20.50 Danse Macabre, Saint-Saëns. 21.00 Negen heit de klok. 21.45 Wie neemt de handschoen op? 22.00 Weekend serenade. 22.30 Actualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.25 Opera's van Richard Wagner, o.l.v. Arturo Toscanini. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Gr.pl. 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte morgenklanken. 9.35 Gram. platen. 10.00 Morgenwijding door F. Oort te Naarden. 10.20 Het Wilhel mus van Leonard Huizinga. 10.35 In de continubedrijven. 11.25 Week overzicht. 1.40 Sonate van Edvard Grieg. 12.30 Spirituals. 13.00 Nieuws. 13.20 Vincentino. 14.00 Het Neder landse lied. 4.20 Musetteklanken. 15.10 Groningen. 15.35 Radio Phil- iharmonisch orkest, solist Jean Frails- sen. 16.35 Gr.pl. 16.45 Sportpraalje. 17.00 Nieuws van de platenmarkt. 17.30 Om en nabij de twintig. 18.00 Nieuws. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Canada en zijn geestelijk leven. 20.00 Nieuws. 20.15 Promenade or kest. 21.15 De winkel van Sinkel. 22.00 Vindobona SchrammeTn. 22.25 De mens en zijn liefhebberijen. 23.00 Nieuws. 23.15 Geraldo (gr.pl.). verrassen, die ook voorzitter der Brünnerkroppersbond is. Een ander kroppersoort, de Valen- ciana's, komt met het flinke getal van 60 inzendingen. Dit is het spe cifieke ras der Haagse tilhouders, u kent ze wel, zo boven op de daken! Het zijn lokvogels van de beste hoe danigheid, een liefhebberij, die voor al in de Residentie hoogtij viert. Volgen wij de volgorde van de ca talogus, dan komen de Modena's met 66 kooien. Hiervoor is een speciale keurmeester uit Engeland gekomen, waar men dit ras in de perfectie weet te fokken. Zeer goed vertegenwoor digd zijn ook de Raadsheren en de Pauwstaarten. Een top-aantal is er van de Vinkduiven, ook verenigd in een goed geleide club. Men onder scheidt ze in rood-, geel- en SDiegel- vinken. Voor de oorlog was dit een ras, waarvan slechts enkele num mers werden ingezonden. Nu op deze tentoonstelling zijn het er 122. Vermelden wjj voorts nog mooie inzendingen in Oud-Hollandse Tui melaars, het meest geliefde Amster damse ras, van Helmduiven, nonnen, oud-Hollandse Meeuwen en Neder landse en Duitse schoonheidspost duiven, dan kunnen wij tenslotte con stateren, dat de Nederlandse Bond van Sierduiven1 ief hebbers ver enigin- gen er goed aan doet z'n leden te verrassen met speciaal voor deze ten toonstelling vervaardigde jubileum plaquettes, die beschikbaar werden gesteld voor iede re groep van 30 in gezonden sierduiven. De grootste attractie op de „Avicul- tura"-tentoonstellingen bbjft steeds het hoen. Bij deze tweevoeters win nen het de leghorns met 17 exam- plaren, gevolgd door de Wyandottes met .114 nummers. Verder zijn er grote inzendingen Hollandse hoen ders, Hollandse witkuiven, Minor ca's enz., enz. In aantal winnen de dwerghoenders het tegenwoordig op grote tentoon stellingen van hun grotere broers en zusters; een heel normaal verschijn sel, want juist tentoonstellingen als deze, inspireren de stadbewoners, die over een kleine ruimte beschikken zich eens een toompje krielen aan te schafen en in de regel is men ver stomd over het resultaat. De krielen eten veel minder dan de grote hoen ders en leggen verhoudingsgewijs eieren van een behoorlijk gewicht. Zij aarden goed in een kleine ruimte en zijn dan de kippen voor de stad. In totaal zijn er benna 1000 exem plaren. Voorop gaan de Hollandse en Wyandotte krielen met ongeveer 120 vogels, doch ook de Antwerpse Baardkrielen, de Vechtkrielen en de Nederlandse Sabelpootkrielen zijn in grote getale aanwezig. Hier wordt gestreden om de medailles resp. ge schonken door de burgemeester van 's-Gravenhage en de Belgische mi nister van Landbouw. Ook nu weer een zeer behoorlijk aantal konijnen, waaronder flinke klassen in Weners, Vlaamse Reuzen, Dwergpooltjes en Rexkonijnen. De ze laatsten zijn de tegenwoordig zeer in tel zijnde kortharige rassen. Verder zij nog vermeld een collec tie watervogels. Het bestuur van „Avicultura" heeft gemeend door bredere paden te maken het publiek beter in de gelegenheid te stellen het ingezondene te bewonderen en daar om het aantal inzendingen gehouden op 4000. Daardoor is ook voor de handelsafdeling weer ruimte geble ven, waardoor het kooplustige pu bliek zich kan verlustigen in zeer mooie stands van broedmachines, kunstmoeders, hoenderhokken, be kers, medailles, enz., enz. Handel en Industrie hebben zich op enthousias te wijze opgemaakt hun producten op „Avicultura" te tonen. Tenslotte is er een heel aardige in zending van het „Dierenpark Was senaar", waar behalve een Maleise zwarte beer tal van bijzondere vo gels zijns te zien. De volgende hoofdprijzen werden toegekend: zilveren plaquette van I-I.M. de Koningin voor fraaiste sier- duif, jong, Th. Fabriaan, Gronin gen. Medaille van Z.K.H. Prins Bern- hard voor fraaiste grote hoen, jong, T. C. de Lang, Woerden. Medaille van de minister van Landbouw voor fraiste cochin, J. B. W. A. Giesbers, Warmond. Medaille van de minister van Landbouw voor fraaiste smierel, ür. R. W. Kuipers, Den Haag. Me daille van de minister van Land bouw voor fraaiste konijn, oud, J. A. N. Bom, Den Haag. Medaille van de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland voor fraaiste konijn, jong, mevrouw J. H. Kostenvan Urk, Meppeh Medaille van de burge meester van 's-Gravenhage voor fraaiste berghoen, jong, P. G. Wolff in Bussum. STUDIETOELAGEN VOOR BEGAAFDE LEERLINGEN Personen met een buitengewone aanleg voor de studie, die niet in staat zijn hun studiekosten te beta- 1en en die gedurende de cursus 1949 1950 voor een Rijksstudietoelage (renteloos voorschot) voor studie aan eën inrichting van middelbaar of hoger onderwijs ter tegemoetkoming in die kosten in aanmerking wensen te komen, dienen zich vóór 1 Maart 1949 per gezegeld adres (f 0.30) te wenden tot het ministerie van onder wijs, kunsten en wetenschap-pen, bureau voor Rijksstudietoelagen. In het verzoekschrift moeten worden vermeld naam en voornamen, woon- olaats en adres, de inrichting van on derwijs thans of laatstelijk voor de aanvrage bezocht en de inrichting van onderwijs waarvoor de toelage gevraavd wordt. De leeriingen van een H.B.S. of gymnasium, die thans nog geen eindexamen hebben afge legd, doch met ingang van 1 Sep tember 1949 een toelage wensen voor de studie aan een Universiteit of Hogeschool moeten hun request eveneens vóór 1 Maart 1949 indienen, ook indien er bij hen nog geen ze kerheid bestaat over de studierich ting. SECRETARIS-BENOEMING BIJ DE KATH. JEUGDRAAD Tot secretaris van de Katholieke Jeugdraad voor Nederland is be noemd mr M. L. G. M. Cust'ers te Nijmegen. Mr. Custers (geboren te Heerlen) deed zijn gymnasiale studies aan het Bisschoppelijk college te Roermond, en studeerde vervo'gens aan de R K. Universiteit te Nijmegen, waar hij in 1946 het doctoraal examen rechten aflegden. In het zelfde jaar vestigde hij zich als advocaat en procureur te Nijmegen. DR. POELSHERDENKING TE HEERLEN. In Heerlen zal onder auspiciën van de Katholieke Centrale een grote dr. Poelsherdenking worden gehouden op 14 Februari, de geboortedag van dr. Poels. Deze herdenking wordt ge houden in de Stadsschouwburg. Als sprekers zullen optreden hst Tweede Kamerlid Jos Ma enen en de Belgi sche oud-minister Fr. van Cauwe- laert. MET GESTOLEN AUTO TEGEN BOOM GEREDEN EN GEDOOD. Terwijl de garagehouder J. H. F. uit Hesrde zich gisteravond in een café te Epe bevond, stal de 22-jarige F. P. uit Nunspeet diens voor het café staande personenauto. Als een dolle man raasde hij er mee in de richting Apeldoorn, doch te Ernst, waar de weg een gevaarlijke bocM maakt, naderde een tegenligger. P. raakte de macht ever zijn stuur kwijt, en, hoewel de chauffeur van de uit de tegenovergestelde richting komende wagen een botsing op het laatste ogenblik nog wist te vermij den, reed P. in volle vaart tegen een boom. Zijn wager. werd prac- tisch geheel vernield. Hijzelf werd zwaar gewond naar een ziekenhuis in Apeldoorn overgebracht, waar hij kort daaroo aan zijn verwondingen is overleden. SPREEUWEN VERNIELDEN RIET. Werd het vorige jaar het riet langs het Twenthekanaal tussen Delden en Hengelo grotendeels ver nield door brand, dit jaar is de oogst weheel vernield door de soreeuwen. Door de zachte winter blijven tien duizenden spreeuwen „over" en zoeken th?ns te^en de avond een nachtverblijf in het riet. Hie-^or is over de gehele lengte van dit ka- naaldeel het riet gebroken. KAFFERHUTTEN IN DONKER AFRIKA...? Neen. het zijn hooischelven in de Noord-Oostpolder, die veel gelijkenis vertonen met de behuizingen van de inboorlingen van het zwarte wereld deel. NIEUWE LOONREGELING IN BOUWVAK AANSTAANDE De minister van wederopbouw en volkshuisvesting deelde gistermiddag in de Tweede Kamer mee, dat er in Maart of April as. een nieuwe rege ling van de lonen in het bouwvak zal komen. DR ERNST KRELAGE TACHTIG JAAR Dr Ernst Krelage, de bekende pio nier in het bloembollenvak viert op 28 Januari zijn tachtigste verjaardag. Hij is de schrijver van het standaard werk. Drie honderd jaar bloembol lenexport. Voor zijn grote diensten aan de Neder' andse tuinbouw bewe zen werd hü in 1947 doctor honoris causa aan de Tuinbouwhogeschool te Wageningen. Hij is drager van een groot aantal onderscheidingen. BIJZONDER GERECHTSHOF. HET GENADESCHOT. ,,'t Is hoogst ergerljjk, dat u er aan het mededgedaan, om mensen, die totaal onschuldig waren te helpen af maken". Met deze ernstige woorden richtte zich gistermiddag de presi dent van het Bijzonder Gerechtshof, jhr. mr. P. van Meeuwen zich tot de 24-jarige slager B. v. d. M., uit Wassenaar, die daar in de verdach- tenbank had plaats genomen. Als repressaille op een overval op vier Duitse militairen gepleegd, wa ren ongeveer 4? gijzelaars uit de Kruisberg te Doetinchem naar de omstreken van Varseveld vervoerd, waar ze in twee rijen werden opge steld. Tweemaal had het „salvo vuur" weerklonken en tweemaal achtereen was een rij van 23 gijzelaars neer geveld. Achter een Duits comman dant was v. d. M. toen met zijn ka rabijn gegaan om degenen, die nog stuiptrekkingen vertoonden, het ge nadeschot te geven. Verdachte, die als een actief S.D.- man bekend stond, was in '42 tot de N.S.KJC. toegetreden. Als S.D.-man had hij herhaaldelijk op het traject LeidenAmsterdam en Rotterdam Utrecht controle in de treinen uitge oefend en daar lieden gearresteerd, wier papieren niet geheel in orde ble ken te zijn. Een drietal getuigen, die aldus waren gecontroleerd en de verdere gevolgen daarvan hadden on dervonden, kwamen gisteren als ge tuigen naar voren. De procureur-fis caal mr. Dyserinck achtte de feiten, door verd. overigens volmondig toe gegeven, bewezen en eiste een gevan- genistraf van tien jaar m.a. De raads man, mr. A. J. M. van Dal, schetste de vroegere moeilijke levensomstan digheden van zijn cliënt, die reeds op 16-jarige leeftijd naar Duitsland was gegaan. Voorts wees hij op de ge weldige pressie die de Duitsers op hem met bedreiging voor eigen le ven hadden uitgeoefend, zo hij de be velen na de noodlottige massa-fusi.a- de niet had opgevolgd. In zijn slot woord hield de president verdachte die de clementie had verzocht, als nog onder het oog, dat hij van geluk mocht spreken dat de P.-F. de dood straf niet had geëist Evenwel wilde de pres. verd. er wel opmerkzaam op maken, dat het Hof zich niet aan de eis van de P.F. behoefde te hou den, waarna de uitspraak op 3 Febr. a.s. werd bepaald. HAAGSE POLITIERECHTER. De verkeerde manier. „U moet zelfs eens paard rijden, dan weet u hoe gevaarlijk het is als ze een paard laten schrikken", zei de veehouders knecht W. H. V. uit Rijnsaterwoude, die in Leimuiden v. cL K. een pak slaag had gegeven, omdat die het paard had laten schrikken, dat V. vast had. De Oficier vertelde, dat hij inderdaad zelf paard rijdt, en weet, wat het betekent. Maar dat geeft dan nog geen vrijheid om er op los te slaan. „Dan moet je de politie waar schuwen", adviseerde de rechter. In elk geval had verdachte de di recte strafoefening beter gevonden, doch dit komt meestal duur uit, want de Officier eiste 50 boete of 30 dagen hechtenis. „Ik heb die jon gens alleen meer een duw gegeven", vertelde verd., maar de rechter ver onderstelde, dat die een beetje raar uitgevallen was. In elk geval, het vonnis werd conform de eis. Ongelukken of misdaden? Wat ge beurt er in.de Zweedse treinen? Met stijgende spanning wacht mer op de opheldering van deze vragen, die de Zweedse bevolking verschillende we ken bezig houdt. Niemand heeft tot dusverre een concreet antwoord op deze problemen kunnen geven en de zes ongelukken, die hebben plaats ge had op de Zweedse spoorlijnen in de loop van de laatste 8 weken, zijn vooalsnog onopgeloste raadsels. Het laatst werd de 35-jarige inge- nier Bela Balint uit Malmo dood ge vonden na uit de sneltrein van Kille- berg gevallen te zijn, een twintigtal kilometers ten Noorden van Hasle- kolm. Het was Dinsdagavond toen dit vijfde ongeluk plaats greep en daar mee zijn voirlopig 5 mensen ten offer gevallen aan da z.g. „treindood". De zesde, een politie-agent uit Halmstad, ligt in een ziekenhuis met ernstige kwetsuren, na uit de trein te zijn EERSTE KUIKENS VAN HET SEIZOEN PER AERO-HOLLAND NAAR FRANKRIJK. Hoewel het nog vroeg in het sei zoen is, is de export van kuikens al weer begonnen. Gisteren vertrok na melijk voor het eerst in dit jaar een Cessna-toestel van Aero-Holland van Ypenburg naar Lile in Noord-Frank rijk met een lading van vele donzi ge passagiers aan boord. Daarmee werd een begin gemaakt met een reeks „kuikenvluchten", welke dit jsar naar Frankrijk zullen worden uitgevoerd. ZEEPOST. Met de hieronder volgende sche pen kan zeepost naar de overzese gebiedsdelen worden verzonden. De datum, waarop de correspon dentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staat tussen haakjes achter de namen der schepen. Naar Indonesië 2 Februari s.s „Grote Beer" (27-1-49). Naar Suriname 25 Januari a.s. s.s. „Cottica" (22-1-49). Naar Nederlandse Antillen 3 Fe bruari a.s. m.s. „Haarlem" (31 Jan.). AMSTERDAMSE BEURS. De handel op de effectenbeurs te Amsterdam was gisteren over het geheel genomen weliswaar van be perkte afmetingen, doch enkele aandelen veroorzaakten toch een be hoorlijke beweging en daardoor had de markt een iets levendiger voor komen dan de laatste dagen het ge val was. De aandacht werd getrok ken door de tabakshoek, waarin aandelen Deli maatschappij en ook Deli Batavia tamelijk druk verhan deld werden. Indonesische waarden waren verdeeld. De beleggingsmarkt was stil. De Nederlandse Staats papieren waren vrijwel onveran derd. Aan de Amerikaanse markt werd geen aandacht geschonken. Prolon gatie 214 procent.. gestort tussen Göteborg en Halm stad de 30ste October. Hij is de enige, die aan de krimi- nele politie een werkelijke aanwijzing had kunnen g jven ter opklaring van het mysterie, maar voorlopig kan hij niets vertellen, daar hij sinds het on geluk aan geheugenverlies lijdt. Op het ogenblik, dat hij weer kan spre ken, zal het raadsel waarschijnlijk zijn opgelost. Maar tot dat ogenblik is er nog vrij spel voor alle mogelijke gissin gen en verschillende mensen zijr er van overtuigd, dat het werkelijk een trein-moordenaar is, misschien een krankzinnige, die vreedzame en niets vermoedende personen de sneltrei nen uit duwt. Het ongeluk bij Killeberg in de nacht op Woensdag heeft de kriminal- politie in Malmö er toe gebracht om alle beschikbare manschappen in te zetten ter oplossing van het geval en alle zaken, di niet direct behandeld moeten worden, zijn ter zijde gelegd Vele tientallen personen zijn ver hoord en de politie zet in de dagen na Nieuwjaar haar nasporingen voort. „De dood heeft het druk." Ingenieur Balint was samen met 2 zakencollega's in Linköping geweest en op de thuisreis zaten ze alle drie in een tweede klas coupé. Omstreeks 20 uur verliet Balint de coupé om naar de restauratie-wagen te gaan en sindsdien heeft niemand hem ge zien, voordat hij dood op de spoor baan by Killeberg werd gevonden. De twee medereizigers hebben er geen acht op geslagen, dat Balint niet meer in de coupé terug kwam. Zij dachten, dat hij in de restauratie-wa gen een andere kennis had ontmoet. In werkelijkheid was hij, hetgeen de politie heeft geconstateerd, een kwar tier, nadat hij de coupé had verlaten, uit de trein gestort. Pas tegen 22 uur toen de trein in Malmö aankwam, ontdekte het personeel, dat met het schoonmaken belast, hoed, jas. ac- tentas van de ingenieur in de coupé en tegelijkertijd kon een van hen ver klaren, dat hij een openstaand por tier had ontdekt in een 2e klas cou pé, juist omstreeks het tijdstip, dat het ongeiuk was geschied. Men vond ook een boek op de plaats van de in genieur in de coupé. Het was een de tective-roman: „De dood heeft het druk", dat opengeslagen lag op een bladzijde die een moord beschrijft, juist op een Dinsdagavond. „Hier komt de man." Terwijl dit zich afspeelde in de StockholmMalmö (trpresse, vond iets eigenaardigs plaats in een lokaal- trein op het baanvaak Hasleholm Kustrandstad. Omstreeks goed 21 uur dus op het tijdstip, dat de ingenieur dood op de spoorln bij Killeberg lag kwam een man van 3040 jaar de lokaaltrein op het Hasleholm station binnen. „Hier komt de man, die de mensen uit de trein gooit," zei hij enige ke ren voor zich heen, terwijl hij in een coupé met een paai- koffertjes in zijit handen heen en weer liep. Enig da mes in de wagen werden tamelijk nerveus, vooral toen hij ze direct aan sprak en vroeg. „Heeft u gehoord, dat er een ongeluk vanavond is gebeurd?" In Kustranstad verliet hij de trein en sindsdien is hij verdwenen. Met deze man wil de kriminal-politie in de allereerst plaats in verbinding ko men. Mogelijk heeft hij maar wat voor zich heen gepraat en zich alleen maar interessant willen maken. OE VACANT1E VAN 2?) „Ik gaf hem een s'ag op zijn hoofd. Hij beval me, hem een slag te ge ven en hem dan te laten liggen." Hij zweeg plotseling en Dupuy drong aan: „Ga verder! Ga door, man." En toen Bonnet bleef zwij gen, zei Di'.puy ruw weg: „Vooruit, Bonnet. Je hebt mijnheer Sarton een klap gegeven, omdat hij het vroeg, Wat is er verder gebeurd?" Maar Bonnet, die zijn krachten herwonnen scheen te hebben, nam een masker van verbaasdheid aan. „Verder, mijnheer? Ik begrijp u niet goed. Is mijnheer Sarton dan ernstig gewond? Toch niet dodelijk, hoop ik?" Dupuy grijnsde en keek naar Ar thur. „Die man is me te glad af, Ar thur." zuchtte 'hij. „Ik geloof, dat niet weet, dat zijn vrouw..." „Laat mijn vrouw er buiten!" snauwde Bonnet woest. Dupuy vie1 hem meteen aan. Nu hij Bonnet eenmaal op stang gejaagd had wilde hij daar tersiond zijn voordeel mee doen. Maar hij zag dat Bonnet zo krankzinnig woedend werd, dat hij zich inhield. Niet uit vrees, maar meer uit bescheidenheid en een zeker medelijden tegenover de zo vreselijk gekwelde man. ,Het spijt me, Bonnet", zei hij op recht. „Maar ik handel nu eenmaal ter handhaving der wet; en mijnheer Bruce hier is vertegenwoordiger van het departement van Justitie. Ik ver onderstel, dat je weet, dat je betrok ken bent in een hoogst ernstige zaak, Bonnet. Ontvoering is een ernstige misdaad. En nog erger is.moord! Ik wil je nergens toe dwingen; maar a's je ons iets meer wilde vertellen, dan zou ons dat allicht helpen, om de zaak voor elkaar te krijgen," en. je vrouw te vinden." Bonnet stond er trillend en bevend bij. Hij zweeg grimmig. „Iemand 'heeft de politie, te Richel- Ie opgebeld, dat de coupé van Sar ton was gestolenopgebe'd uit Parijs. Dat heb jij niet gedaan, wel? Jij bent Zaterdagmorgen immers niet in Parijs geweest?" „Neen, mijnheer," antwoordde Bonnet. Toen hoorden ze op de laan een auto aankomen en Dupuy zei tot Ar thur: „Dat zou Lacomibre wel kun nen zijn," En toen Bruce naar de deur liep, vervolgde hij tegen Bon net. „Daar komt mijnheer Lacombre aan Eonnet. Ik vrees er voor, dat hij je in hechtenis zal nemen. Als we enig spoor van je vrouw ontdekken, dan zal ik het je dadelijk laten we ten." Lacombre kwam binnen met me vrouw Dupuy. Arthur s'oot de deur Dupuy gaf een verklaring van wat er gebeurd wasvan wat Bonnet gezegd en verzwegen had. Mevrouw Dupuy zei haastig: „Inspecteur, Bonnet zou ongetwijfeld mijnheer Laforge kunnen herkennen ,als hij hem zag." „Dat is zo," gaf Dupuy schielijk toe met een schittering van pret in zijn ogen. Daar heb ik heel niet aan gedacht. Natuurlijk kan hij dat." Hij wendde zich tot Lacombre en zei dringend: „Laten we even daar heen gaan.laat Eonnet hem eens bekijken om te zien of hij hem kent." Het volgend ogenblik zaten ze al len in de auto van Lacombre, en draaiden kort daarop de zijweg, die naar de hoeve van Amase De'mont voerde in. Bij de keukendeur stond de lijkauto van de begrafenisonder nemer; toen ze aankwamen word juist een baar met een laken 'bedekt de keukendeur uitgereden. Gewich tig, massief en zwijgend stond Amasa Delmont op de drempel met zijn ruig naar het licht binnen. Ze gingen naar de baar toe: en Lacombre zei tegen de lijkbezorger: „Laat deze man even naar hem kijken." Het laken werd. weggeslagen. Een electrische zaklantaarn wierp zijn 'ichtbundel over het gelaat van de dode. Dupuy en Arthur duwden Bonnet vooryit „Kijk eens naar hem, Bonnet," be val Dupuy. En Eonnet al voelden ze de spie ren in zijn armen trillen keek be daard op de dode neer. „Is dat mijnheer Laforge?" vroeg Dupuy. Bonnet schudde het hoofd. In de stilte der afwachting klonk duide lijk zijn schorre stem, toen hij ant woordde: „Neen, mijnheer!" Toen Francois Banion, de begrafe nisondernemer, de naam van Laforge uit Dupuy's mond hoorde, kwam hij nader bij. Verbaasd en ongelovig en riep uit „Laforge? De man van de waterwerken Lacombre wilde iets zeggen, maar Dupuy vorkwam hem. „U bent Francois Banion, niet waar?" vroeg hij scherp. „•Ta." Dan zou ik graag hebben, dat u vergat, wat u hier gehoerd hebt," zei Dupuy streng. „Dit is Laforge niet. Dat hebt u uit de mond van Bonnet gehoord. Gaat u nu maar te rug naar de stad. Is dokter Metton soms hier?" „Hij is a1 vooruitgegaan en zou mij in my'n rouwkapel treffen," zei Ba nion gedwee, terwijl hij aan het werk ging. Toen de lijkwagen weg was, wendde Dupuy zich tot Lacombre. „Nog iets van Danet gehoord?" vroeg hij. „Ja, hij heeft zoeven opgebeld, dat Sarton morgen in staat is, de reis te maken. Tegen de. middag zullen ze hier zijn." Dupuy knikte en vroeg toen aan Lacombre „U zult Bonnet natuurlijk wilen vasthouden, niet waar? Zet mij er. mijn vrouw even bij de Molen af en neem hem dan met u mee naar de stad." Op de mo'en teruggekeerd, vonden ze^ Alfred Queyrat bij de deur met Bé Delmont staan praten. Alfred bracht rapport uit aan Dupuy: „Ik ben naar de leigroeve geweest, mijnheer. Heb een stel werklui aan- genömen. Ze zeggen, dat ze de wa gen morgenochtend kunnen lichten." Dupuy knikte en zei „Alfred, dit is Bonnet, de chauffeur van Sarton." „Ja, ik ken hem wel," zei Alfred. ,We hebben hem een poosje gele den in „Ver weg" aangetroffen," ver klaarde Dupuy verder. „Denkelijk is hij in de limousine daarheen geko men en heeft die ergens in de buurt laten staan. Kijk eens of je die wa gen kunt vinden." „In orde!" antwoordde Queyrat. Lacombre merkte bijna spijtig op: ..U begrijpt wel, Dupuy, als 'het La forge geweest was, dan zouden we hier in de buurt genoeg mensen we ten, die een wrok tegen hem koester den. De meesten onzer hebben geld in zijn zaak gestoken. Amasa Del mont, om maar iemand te noemen." „De moordenaar van die man is niet iemand hier uit de buurt," zei Dupuy kort af. „Hoe weet je dat?" „Omdat er onderzoek naar het ge val wordt gedaan door iemand van bu'ten af. Ik heb je verteld, dat er Maandagavond twee lui met een auto hier zijn geweest die naar de vermiste wagen zochten. Chantéry en Eéaie. Ze zijn in al'e vroegte er tus- sc uitgetrokken. Ik zou die lui graag eens spreken. Maar het is niet te zeg gen, waar ze op het ogenblik zitten." Bé Delmont zei triomfantelijk: ..O, Jawel, inspecteur, dat gaat best! Ze zijn hiereen paar minuten ge leden teruggekomen. Juffrouw Privé is juist bezig, voor h<un avondeten te zorgen." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5