NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Leven en werken van Mgr. Ariëns VRIJDAG 21 JANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN Jaaroverzicht „St. Bonifaciuspa- rochie". Aan het einde van 1948 bedroeg het aantal parochianen 3587 (3490), communicanten 2703 (2633), gedoopte kinderen 120 (123), gedoop te volwassenen 17 (12), overleden' volwassenen 33 (27), overleden kin deren 8 (4), huwelijken 30 gesloten in de parochie en 10 elders (30 10), uitgereikte H. Communies 175.000 165.000), eerste commu nicanten 76 (83), leerlingen van de school voor g.l.o., hoofd de heer Chr. A. v. d. Mark 234, idem voor v.g.l.o. 36, voor g.l.o., hoofd de heer J. M. v. Gils 226, idem voor v.g.l.o. 14, idem. u.l.o. school, hoofd de heer G. A. Bahlmann 94. De cijfers tussen haakjes geven de aantallen aan per einde 1947. Fakkettenzending aan Weense kinderen. Er is weer gelegenheid om pakketten te verzenden aan Weense kinderen. Voor hen, die van deze gelegenheid gebruik wensen te maken, delen wij mede, dat men zich hiervoor kan wenden tot de inten dance van het Ned. R.K. Kruis, Leeghwaterplein 27 te 's-Gravenha- ge. Het maximum gewicht mag 5 kg per pakket bedragen. Inhoudsopgave is niet. nodig. De pakketten moeten voorzien zijn van duidelijk adres en een label en moeten degelijk ver pakt worden. De heer J. M. Bouman Van Velzer.straat 21 te Alphen aan den Rijn verstrekt desgewenst na dere inlichtingen. Winkelstand. Ondanks de moei lijke tijd, die vooral ook de midden stand thans doormaakt, heeft de heer Schiedon, blijkens een adver tentie in dit blad, aangedurfd, van het voorste deel van zijn woning, een modern, naar de eisen ingericht verkooplokaal laten maken, voor zover de mogelijkheden in de bouw wereld dat toelieten. Zaterdag om 3 uur wordt het ;n gebruik genomen. Geboren: Coenraad Johannes z. van C. J. van der Bijl en W. H. Sie- reveld; Cornelia Anthonia Maria d. van G. A. Kleijn en J. M. Hooge- veen; Albert z. van J. van Ofwegen en A. Verhagen; Cornelis Marinus 7. van F. H. Langeveld en R. Sijp- kes; Petrus Wilhelmus z. van Th. A. van den Elshout en' G. van den Hoorn; Barend Hendrik z. van J. Vos en A. Huisjdfe; Robert Wolfram Se- bastiaan z. van A. C. J. Mulder en J. Jansen; Rixt d. van B. J. Slofstra en R. Banning: Philippus Cornelis z. van A. Ph. Groeneweg en G. van den Berg; Wilhelmina Cornelia d. van J. P. van Veen en A. L. de Vos; Margaretha Cornelia Wilhelmina" d. van J. J. van Capel en W. van Eg- mond. Ondertrouwd: Jan Nachtegaal 29 j. en Willempje Dijk 27 j.; Arie Vlot 28 j. en Jannigje Verduijn 21 j.; Jo hannes G. van der Meer 20 j. en Margje C. A. de Groot 19 j.; Marinus Belt 28 j. en Neeltje Huisman 23 j.; Marius van Muijen 26 j. en Neeltje van Roon 25 j.; Petrus E. Loogman 26 j. en Petronella M. Rademaker •24 j.; Martinus J. Vergeer 28 j. en Clazina C. M. Oosterman 33 j. Getrouwd: Mees Veenendaal 27 j. en Margje van der Voorst 20 j. Overleden: Jacoba van -Dijk geb. Teunissen. 52 j.; Jan Pieter Groot 79 j.; Grietje Pieters geb. van Schaik, 84 j. BOSKOOP Bevolking. Geboren 238 (v. j. 201). Gestorven 73 (59). Ingekomen 338. Vertrokken 473. Totale aan was: 30. Totaal bevolking 8682 (4385 m. en 4297 vr.). Huwelijken 14 (78). HAZERSWOUDE Middenstand. Het bleek een goede gedachte geweest te zijn van het bestuur van de Middenstands vereniging om aan de vergaderingen een ander cachet te geven, gezien de opkomst, die beter was bij andere vergaderingen vergeleken. Ook de dames der leden waren uitgenodigd. Op een vlugge en zakelijke manier werden de punten der agenda behan deld. De heer G. P. Koot bracht zijn verslag uit van de Centrale Raad. Deze agenda werd afgewisseld met declamatie door mej. Nel Koot, ter wijl ook door de dames enige zang nummers ten beste werden gegeven. Na dit officiële gedeelte kwamen de kaarten op tafel en begon het prijs- jassen. Door de vereniging waren enkele prijzen beschikbaar gesteld. Door omstandigheden waren voorz. en secr. verhinderd doze vergade ring bij te wonen, zodat de heer Joh. Zwartjes de leiding op zich had ge nomen als tweede voorz HAZERSWOUDE (H. R.) K.A.B. Op de jaarvergadering werden, nadat de voorz. de avond geopend had, de financiële zaken in orde bevonden, al waren ze dan ook niet zo voordelig. Het bestuur werd in zijn geheel herkozen. Vastgesteld werd, dat er een Kajotter als afge vaardigde in het bestuur der K.A.B. plaats zal nemen. De g. a. hield een korte toespraak over het fier* naar buiten dragen van de Christ, begin selen. De avond werd verder door gebracht met diverse spelen. IJssporfc. De jaarvergadering ^»an de IJssportver. Hazerswoude Rijndijk moest, wegens ziekte en verhindering door andere omstan digheden van verschillende bestuurs leden worden omgezet in een be sprekingsavond. Ook de verkiezin gen werden niet gehouden. De ver gadering is verzet naar een nader bekend te maken datum. Uit de le den is een commissie samengesteld om het aanstaande feest van het 20- jarig bestaan te organiseren. HAZERSWOUDE (Gr.) K.A.B.-toneel. Het K.A.B.-to neel bracht voor een uitverkoche zaal voor het voetlicht het toneel stuk „Haar schuld geboet", onder regie van de culturele leider der K. A. B.. de heer P. M. J. Uljee. Het K.A.B.-toneel trad voor de eerste maal met enige dames op. Op zich zelf was dit een experiment en het verheugt ons te kunnen zeggen, dat dit experiment onze verwachtingen heeft overtroffen. Ongetwijfeld is dit in hoofdzaak te danken aan de zorg, waarmede de rollen waren verdeeld en aan de bekwame leiding van de regisseur, de heer Uljee. Zonder iemand te kort te doen mogen wij op de eerste plaats noemen hét bui tengewoon goede spel van Erna Waldau, welke rol vertolkt werd door mej. D. Uljee. De rol van v. En- sing werd ook goed vertolkt. Noe men wij nog de vertolkers van de rollen van de oude heer Waldau, Jo- han en vrouw Bienert, die zeer goed werden weergegeven. Ook de ove rige rollen werden gped gespeeld. Natuurlijk waren er zwakke plek-* ken, maar over het algemeen mag deze avond geslaagd genoemd wor den. Aan deze avond verleende het K.A.B.-zangkoor haar medewerking. Ja'nmer was hét, dat het lied aan het eind van het stuk niet zuiver ten gehore werd gebracht. Een volgen de maal hopen wij een betere weer gave te horen. Aan het eind van deze geslaagde avond dankte de voorzittet- der K.A.B., de heer Hey- mans en spoorde de aanwezigen aan, om bij de komende opvoering van „Onder Ons" in even groten getale op te komen als thans voor de K.A.B. KOUDEKERK Getrouwd: Pieter Remijnse, 25 j. en Neeltje Alida Hoogeveen 30 j. LANGERAAR K.A.B. In het Parochiehuis hield onder voorzitterschap van de heer C. Keijzer de K.A.B. haar jaarvergade ring. Na opening met gebed, leest de secr. de heer C. Borst de notulen en het jaarverslag. Uit het jaarverslag van de secr., der heer C. Borst, bleek het ledental met 40 vermeerderd te zijn. In het afgelopen jaar is een vak- afd. voor fabrieksarbeiders opgericht. Een vakafd. voor de transportarbei ders is in voorbereiding, evenals voor de meisjes werkzaam op het atelier voor beroepskleding hier ter plaatse. Allen, die daar werkzaam zijn, heb ben zich als leden opgegeven Uit het verslag van de penn. bleek, dat er nog een batig saldo aanwezig was. De heren A. Heemskerk en C. Pieterse hadden hun bestuurszetel afgestaan om de nieuwe vakgroepen gelegen heid te geven in het K.A.B. bestuur vertegenwoordiging te krijgen. Tot bestuursleden werden gekozen de he ren C. J. Keijzer die aftredend was. en Th. Bader en W. Verlaan. De heer Keijzer werd tevens herkozen als voorzitter. De heer Joh. Versluis bracht verslag uit' over de boeken- contróle. Tot leden van de nieuwe verificatie commissie zijn benoemd de heren G. v. d. Hoorn en Verlaan. De g. a. kap. Saers, sprak een kort woord over de Bezinningsmorgen, te houden op 6 Febr. a.s. Deze is voor alle leden, met hun vrouwen of ver loofden. De bedoeling van die mor gen is om dieper te groeien in ons geloof -en om elkander beter te leren kennen en waarderen. Film-avond Herwonnen Levens krachtOndanks het gure weer be stond voor deze avond vrij goede be langstelling. Na een kort openings woord door de heer Joh. Meijer volg de interessante films. De heer Versu, spreekt in de pauze een propagandis tisch woord om het werk van „Her wonnen Levenskracht" meer in de belangstelling te plaatsen. Verschil lende aanwezigen gaven zich op als dwonateur. Ter bestrijding van de on kosten van deze avond werd een ver loting gehouden waarbij mej. W. v. Tol en kap. Saers de gelukkigen wa- LEIMUIDEN St. Deus Dedit. Ongeveer 20 le den waren aanwezig. De voorz., de heer C. J. de Rijk, sprak een woord van welkom. De heer Salman lid van het hoofdbestuur, besprak hierna in het kort het looncontract, waarbij vooral aandacht werd geschonken aan de bijzondere bepalingen waarmee de meeste arbeider, niet op de hoogte zijn, zodat nogal eens moeilijkheden ontstaan. De secr. de heer L- H. van Velzen, bood het jaarverslag aan, en de penningm. H. V. de Rijk gaf een finantieel overzicht. De ontvangsten hadden bedragen f 230.06, de uitgaven f 195.99, alzo een batig saldo groot f 34.07. Aan contributie was afgedra gen f 1022,De voorz. deelde mede, dat het vaandelfonds wordt opgehe ven. Ongeveer f 300.— is hiervan in kas. waarvan het bestuur de bestem ming zal bepalen. Voor het voorstel een jaswedstrijd te houden was veel animo. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat de heer H. V. de Rijk en C. J. de Rijk herkozen werden. Tot slot sprak kapelaan Bakkum een kort woord ter kennismaking. NIEUWKOOP Geboren: Theodorus Hubertus Maria z. v. W. J. M. v. Doorn en J. M. Dix: Dirk Stefanus z. v. B. Schou ten en A. Oostveen; Alida Maria d. v. G. J. Zuijdervliet en P. J. Roele- veld. Ondertrouwd: Jan Immerzeel 27 jr en P. v. d. Ham 25 jr. Overleden: Martinus Leonard as Brouwer z .v. H. Brouwer en G. S. v. d. Berg 9 mnd. NIEUWE-WETERING „Ons Aller Belang" De bond van Kleinh. in Groenten en Fruit O.A.B. kwam in jaarvergadeirng bijeen. De voorz. de heer H. v. Ruiten memo reerde in het kort de eerste periode van ihet bestaan. Hierna bracht de secr. de heer N. v. d. Berg jaarver- s'ag uit, waarin tot uiting kwam de betere onderlinge verstandhouding, de verkregen verbeteringen na een bespreking met het veilingfoestuur, de medewerking van de commandant der politie bij het weren der oneer lijke concurrentie, de gezamelijke in koop van busgroenten enz. Uit dit alles sprak duidelijk de activiteit en de noodzaak van een gezonde ver eniging. Het verslag van de penn. de heer A. C. Boexe, liet met een batig sal do van ruim f 200 een tevreden gc- ruid horen, waarmee de heren P. v. Zanten en H. v. d. Meer een voor de penn. gunstig verslag uitbrachten. Door de heer P. v. Emmerik werd een verslag uitgebracht van de cy- trale vergadering te Utrecht. Het hoogtepunt der vergadering was na aangebroken nl. afdragen der inge zamelde gelden van de Verkoop van foto's ten bate van de nieuwe kerk voor de geestelijk adviseur der ver eniging. Het ingezamelde bedrag uc- droeg f 258,55, hetwelk nog verder zal worden aangevuld. Pastoor Ligl- hart, die a's g.a. persoonlijk aanwe zig was, bracht hiervoor zijn welge meende dank en was getroffen door deze spontane daad van medeleven. Voorts wekte de g.a. de leden op om steeds de naastenliefde te betrachten door ook elkander in zaken te waar deren. ROELOFARENDSVEEN Feest St .Agnes-congregatie Op 20 en 21 Jan. vierde de Agnes-Con- gregatie haar jaarlijks feest. Nadat 's middags onder het Lof 23 meisjes hun plechtige opdracht hadden ge daan, werd 's avonds een feestavond gegeven, die door de dir. kapelaan A. J. Hertog, werd geopend. Door de toneelclub van de meisjes was, on der de vaardige regie van de heer Jac. van Berkel, het toneelspel „Wroeging" van Guill Dumont in gestudeerd. Zij gaven een zeer goede vertolking van dit ontroerend spel van liefde en haat De pauze werd gevuld met zang van het dames zangkoor, voor deze avond o.l.v. de heer Jos. v. d. Meer en pianobegelei ding door de heer J. v. d. Meer ge vuld. Jammer was het, dat niet a'.- tijd de nodige stilte in acht werd ge nomen, maar ja, met zoveel dames bij elkaar RIJPWETERING Uitvoeringen 't Was wel geen fancy-fair-resultaat maar de uitvoe ring ten bate van de kleuterschool bracht toch nog honderd gulden op. Jammer dat door tijdnood het programma moest worden ingekort. Naar verzekerd werd, zal Zondag a.s. a'les zo vlot verlopen, dat het gehele program kan worden afgewerkt! Men verzoekt ons nog mede te delen, dat de kleuters voor de pauze klaar zallen zijn en dus 9 uur naar bed kunnen. Na de pauze volgen dan nog een paar toneelstukjes en diverse films o.a. die van de Ripse festivi teiten. De Noordwijkerhouters hebben het Zondag best gedaan. Hun „Huis vol herrie", is bij het publiek goed in de smaak geval1 en. Er is lang en uitbundig gelachen en daarvoor was alle reden. De stemming voor het dansje tot besluit was dan ook pri ma. Een geslaagde avond. ZOETERWOUDE K.V.P. Er komt stijgende be langstelling. Voorzitter Schouten gaf een politiek relaas en herdacht de heer A. van Bennekom, de grote voor beeldige figuur van plichtsbesef ten opzichte van de kath. politieke partij. ,De gewone verenigingszaken werden vlot afgewerkt. De verslagen van het partij-congres in Utrecht van de afgev. secr. v. d. "Poel en penningm. Kolk waren zeer belangwekkend. Van de Statenkieskringvergadering bracht de heer J. J. J. Noordman ver slag uit. De na elke verkiezing voorgeschre ven aftreding van het bestuur bracht geen wijziging. Uitbreiding van het beestuur had plaats met de heren A. Berg Jz. en' P. van Bemmelen. Van de kath. raadsfractie was be richt ingekomen, dat er dezlefde avond een gew. vergadering van raadsleden was. De heer J. H. v. d. Ploeg was ter vertegenwoordiging op de K.VJP.-vergadering aanwezig. De heer v. d. Ploeg bleef aandrin gen op maandelijkse inning, omdat vele leden anders zullen moeten be danken. Het bestuur voelde niet veel voor aanstellen van een bode en maakte bezwaar maandelijks te innen. De heer v. d. Ploeg wil de leden, die zich opgeven als maandelijkse betalers, handhaven als lid. De pen ningm. moet echter voor 1 Maart aan het H.B. afdragen.' De heer v. d. Ploeg bleef aandringen, maar het bestuur kon nog geen beslissing nemen. De meningspeiling nam veel tijd in beslag. Als dit herhaald moet wor den zal de techniek gewijzigd moe ten worden. Er werd veel gesproken over jeugdzorg in verband met het feit, dat de kath. sportvereniging in een café kleed- en vergadering-gele genheid heeft. Een bestuurslid van S.J.Z. kwam op het einde van de vergadering met de mededeling, dat een eigen kleed-gebouw in aan bouw is. Woningbouw en de zorg voor woonruimte van huwende en groeien de gezinnen werd als grote urgentie opgegeven. Bij de rondvraag beantwoordde de oud-secretaris oud-voorzitter Jac. v. Leeuwen de Nieuwjaarswens en knoopt daar een verzoek aan vast tot het bestuur om van de Zuidbuurt een stembureau te openen opdat velen niet naar de Weipoort behoeven te gaan. Nadat dit was toegezegd, hield de heer v. d. Ploeg een inleiding over industrialisatie, een onderwerp, door hem ook in de Raad besproken. Spr. legt vooral de nadruk op het godsdiensti-zedelijk belang, dat de Zoeterwoudse arbeiders hun werk in het dorp kunnen vinden en in dorps gemeenschap kunnen blijven leven. Spr. wenst geen groot-industrie, maar vestigapg van kleine bedrijven. Hier voor moeten, zegt spr., offers ge bracht worden. De voorz. vraagt, waaruit deze offers zullen bestaan en wees erop, dat er geen bedrijven moeten komen, waarvan mislukkin gen te vrezen zijn, want dan komen er weer werklozen en dat het zeer gevaarlijk is om bouwrijpe fabrieks terreinen te gaan aanleggen als men te voren niet met enige zekerheid op de vestiging kan rekenen. De heer v d. Ploeg verklaarde bij de behandeling van de uitbreidings plannen in hoofdzaak fabrieksterrei nen te zullen aanwijzen. Er wordt ook op gewezen, dat ves- LEIDSE K.A.B. HERDACHT EEN GROOT PIONIER „ik zal je wel verplegen ■BERNARD VERHOEVEN BELICHTTE JlilGR. ALPHONS ARIëNS. Hoog rij st zijn beeld op uit de ry van pio- niers der Kath. Arbeidersbeweging, te zamen met mannen als mgr. Schaepman en mgr. Poels. Twintig jaren zijn sedert zijn sterfdag voor bijgegaan, maar zijn naam is blijven voortleven onder hen, die thans de vruchten plukken van zijn pionierswerk. En wie zijn naam hoort noe men, wordt bevangen door eerbied en bewondering voor deze physiek zo broze, maar geestelijk zo sterke priester, die, aristocraat van geboor te, zijn leven wijdde aan de bevrij ding vari het verpauperde proleta riaat, uit de knellende klauwen van het kapitalistische liberalisme. Dood, maar in de rijke vruchten van zijn leven voortlevend, staat deze grote figuur boven de hoogte der schijnwer pers-stralen, die de K.A.B. in het Westen des lands op haar grote mannen richt Zijn werk lag immers voornamelijk in het industrie-gebied van Oostelijk Nederland en dienten gevolge wordt hij in deze streken te weinig gekend. Het was daarom dat de Leidse afdeling van de K.A.B. het voortreffelijke initiatief nam de schijnwerpers nog hoger te richten, om de persoon van mgr. Ariëns te belichten, voor welke taak de bekende dichter Bernard Verhoeven zich bereid verklaarde. En de aanwezigen in de helaas niet geheel gevulde schouwburg, zagen in gedachten deze figuur uittekenen in een licht krans, waarin iedereen hem ziet, die iets van zijn leven en werken heeft vernomen.* „Aristocraat onder de arbeiders" Bernard Verhoeven heeft zijn ge hoor gespaard voor een chronologi sche levensbeschrijving. Slechts en lcele feiten stipte hij aan, als een achtergrond voor de eigenschappen en werkzaamheden van mgr. Ariëns, die hij in levendige kleuren schil derde. Hij verhaalde hoe de jonge geeste-' lijke Ariëns als doctor in de Godge leerdheid uit Rome terug kwam en als kapelaan geplaatst werd in En schedé, waar hij helemaal niet op z'n plaats scheen. Temidden van de ellende der arbeiders echter, ontpop te hij zich als feen revolutionnair man, wiens edele opstandigheid ge temperd werd door de grootste kracht van heilige revolutionnairen: de ootmoed. Toch was Ariëns er de man ni* naar, aldus Bernard Ver hoeven, om een hoofdrol te spelen, en liever dan regisseur was hij de souffleur, die bly was als anderen het werk deden en hij zich kon be perken tot ingrijpen wanneer dit nodig was. Toen het katholieke volk nog niet mondig was, begon hij per soonlijkheden te vormen, richtte een blad op en stichtte een gebouw voor de kath. arbeiders, een fabriek, een coöperatie en een Kath. Bond voor Textielarbeiders. Later werd hij benoemd tot pas toor in Steenderen, maar pastoor Ariëns hoorde niet thuis op het plat teland. Zijn activiteiten gingen naar elders uit. Hij richtte de Kath. Ver eniging voor Drankbestrijding op en bestreek met zijn invloed heel Euro pa. En waar hij ook kwam, in Enge land, Frankrijk en Duitsland, overal liet hij iets goeds achter. Zijn stelregel was: de wereld een klein beetje beter achterlaten, dan men haar gevonden heeft. Zo was zijn hele leven; groot in het grote en groot in het kleine, apostolisch ijve rend voor de verheffing van het pro letariaat, actief en voortvarend, maar steeds bescheiden. Hij was geen man van grote woorden en hoogdravende programma's, maar bleef aristocraat onder de arbeiders, van wie hij geen kleurloze massa wilde maken, maar persoonlijkheden, zoals hij het uit drukte: „Wees een persoonlijkheid; wees uzelf!" Het grote geheim van zijn activi teit schuilde in het volstrekte offer; hij zocht niet zichzelf, was volstrekt onbaatzuchtig en ging er trots op arm te sterven als een vreemdeling, niet eens op zijn eigen bed. „Hij is gestorven", eindigde Bernard Ver hoeven, „maar zijn boodschap blijft voortleven in de harten van velen als een krachtige Vlam, de vlam van liefde!" Een hartelijk applaus bewees hoe de aanwezigen deze in vloeiend pro za voorgedragen rede, vol eenvoud en eerlijke overtuiging, hadden ge waardeerd. „Het spel van de Kelk". Het K.A.B.-toneel, onder regie van de heer J. P. Mank, stond voor de zware taak het tweede gedeelte van deze herdenking te vullen met een niet al te sterk geschreven toneelspel in drie bedrijven en een naspel, van drs. Wim Snitker, getiteld „Het spel van de Kelk". Dit spel gaf enkele episodes uit het leven van mgr. Ariëns, die bij zijn priesterwijding een prachtige kelk ten geschenke kreeg van zijn ouders, welke kelk hij, bij zijn vertrek als kapelaan uit En schede, moest verkopen, om de schul den te betalen, die hij gemaakt had om goede werken te kunnen deon. Daar tussenin wordt een beeld gege ven van zijn werkzaamheden onder de Twentse textielarbeiders, die hij in een bond verenigde. In het naspel ziet men hoe mgr. Ariëns is benoemd tot geheim kamerheer, bij welke ge legenheid enkele oude vrienden uit Enschede hem willen huldigen, on der aanbieding van zijn oude kelk, welke zij hadden achterhaald en te ruggekocht. De heer Fred Mol zag zich voor tiging van een groot fabriekscentrum de kwaal nog erger zou maken. Er wordt ook gesproken over het bouw- verbod van bedrijven aan de Vliet- weg. Men is het er algemeen over eens, dat vestiging van kleine be drijven bevorderd moet worden. Dit kan welvaart brengen voor ar beiders, jonge middenstanders en jon- geboeren, die geen broodwinning in het bedrijf meer kunnen vinden. Dergelijke studies zijn in de K.V.P. van groot belang en zeker zal in deze richting doorgegaan worden. de zeer moeilijke taak gesteld als hoofdrolspeler de person van mgr. Ariëns uit te beelden, welke per soon juist in een gloedvolle rede ten voeten uit getekend was. Zo'n op gave moet een amateur te zwaar vallen. Wij misten dan ook iets van het broze in de natuur van Ariëns, die in het spel teveel als een krach tige figuur naar voren kwam. Ove rigens niets dan lof voor de wijze, waarop de apstolische ijver en offer vaardigheid van mgr. Ariëns werd voorgesteld. Van de andere rollen moeten wij eerst de jeugdige Cor Schreuder noemen, die als misdie naar een voortrefelijk debuut op de planken maakte. De heer A. de Bol ster gaf een raak gekarakteriseerd spel als koster en de heer V. van UI deft speelde een zeer goede rol als wever, hoewel hij in het dramati sche een ietsje overdreef, waar door het juist minder aannemelijk werd. Voor en na de rede van Bernard Verhoeven en tussen de bedrijven van het spel verzorgde de K.A.B Symphonie, onder leiding van de heer Jan Gordijn, de muzikale om lijsting, deze keer met een sterk be zet gezelschap, op voortreffelijke wijze. Wij denken hierbij slechts aan „Menuetto" uit de Serenade „Eine kleine Nachtmusik" van Mozart. De voorzitter, de heer J. A. M. v. Oyen, verwelkomde bij de aanvang de aanwezigen, waaronder wij op merkten de geestelijke adviseur, rec tor F. Bernefeld, pater A. Stringa O.S.C., pater Simons en kapelaan Geven. Voorts vertegenwoordigers van de, Kath. Raadsfractie en van verschillende kath. verenigingen en Zusters van het Katholiek Sociaal Bureau. Na afloop dankte de heer Van Oyen de spreker van deze avond, die nogmaals een hartelijk applaus kreeg, het toneelgezelschap, dat zich uitstekend van zijn moeilij ke taak gekweten had en last not least de symphonie, die deze stijlvolle en bijzonder goed geslaagde herden kingsavond besloot. LOOP DER BEVOLKING OVER HET JAAR 1948 Bevolking op 31 December 1947: 43.011 mannen, 45.078 vrouwen, to taal 88.089 personen. Vermeerdering door: a. geboorte: 1092 mannen, 995 vrouwen, totaal 2087 personen; b. vestiging: 1616 mannen, 1922 vrouwen, totaal 3538 personen. Vermindering door; a. overlijden: 289 mannen, 329 vröuwe*, totaal 618 personen; b. vertrek: 1720 man nen, 2102 vrouwen, totaal 3822 per sonen. Verschil tussen de gehele ver meerdering en de gehele verminde ring: 699 mannen, 486 vrouwen, to taal 1185 personen. Bevolking op 31 December 1948: 43.710 mannen, 45.564 vrouwen, to taal 89.274 personen. Aantal voltrokken huwelijken 748 (v. j. 922). Aantal ingeschreven echtsch. 96 (v. j. 93). Begrafenis J. J. Vliegenthart.». Gisterenmiddag vond onder grote belangstelling, vooral van de zijde van duivensportlief^ebbers op de begraafplaats nabij het Groene- kerkje te Oegstgeest de begrafenis plaats van het stoffelijk overscho'» van de heer J. J. Vliegenthart, een zeer bekeryd figuur in de kring der duiyensportliefhebbers. Onder dc aanwezigen merkten wij o.a. op de heren S- N. v. Leeuwen, D. Mijthoven en J. J. v. Dort na mens de Postduivenver. „De Vrien denclub", van welke club de over ledene lid was. Zowel ten sterfhuize als in het koor van de kerk, waar in het stoffelijk overschot was ge plaatst, hield Ds B. C. Visser, Ned Herv. Pred. te Oegstgeest een rouw dienst. Toen de kist in de groeve was nedergelaten heeft de heer P. v. d. Luit uit Leiden namens de echtgenote en verdere familie dank gezegd voor de betoonde belang stelling. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. C. v. G. D. NAAR PRAPAT? Mogelijk zal de Commissie voor Goede Diensten in de loop van deze week een bezoek brengen aan Pra- pat (waar Sukarno en Agus Salim verblijven), aldus deelde de woord voerder der C. v. G. D. mede op de wekelijkse persconferentie. De voor bereidingen voor zulk een reis wor den thans getroffen. In Februari van het vorige jaar werd de 71-jarige Gerardina C., die in het Noorden van Rotterdam woont, ernstig ziek. „Kom maar zo lang )Dij mij inwonen, dan zal ik je liefderijk verplegen", zei haar nicht. En zo geschiedde. Om de huur van haar huisje regelmatig te kunnpn betalen, gaf zij haar spaarbankboekje aan de zoon van die nicht, de 22-jari- ge tandtechnicus A. van M., in be waring. Al spoedig bleek, dat nicht en zoon erop rekenden, dat de oude vrouw sterven zou. Steeds legde het achterneefje haar blanco volmachten ter tekening voor, zogenaamd om geld los te maken voor de huur. Maar het duurde te lang naar de zin van de familieleden, die haar opmer kingen gingen toevoegen als: „Mens, je had allang dood moeten zijn". De toestand in huis werd zo erg, dat de 71-jarige nauwelijks meer durfde eten, bang dat zij vergiftigd zou wor den. En inmiddels namen moeder en zoon het er goed van. Van het spaar bankboekje werd ƒ2400 opgenomen, waarvan de nicht er 1300 kreeg en de zoon 1100. Maar dat was nog niet alles. Van het geblokkeerde geld kocht het acnterneefje voor f 2500 in- vesteringscertiflcaten. Een gedeelte hiervan kwam a] dadelijk vrij. Met een valselijk opgemaakt verzoek schrift aan de Nederlandse Bank wist hij ook voor het restant machtiging tot verkoop te ki'ijgen. Inmiddels had de jongeman ook de sleutel van de woning van de oude vrouw bemachtigd. Daar vond hij een spaarbankboekje van de schade- enquête-commissie met een tegoed van ƒ300.Drt geld maakte hij vrij en liet er zich een costuum voor aan meten. Voorts trof hij drie spaarcer- tificaten aan van 100 en drie effec ten met een waarde van f 2500. Alles maakte hij te gelde. De oude vrouw is in totaal voor 8000 bena deeld en daardoor totaal geruïneerd. Het achterneefje, dat in September trouwde, kocht van al het geld een complete uitzet en trok brutaalweg in'de woning van dc 71-jarige, in de vaste overtuiging dat zij toch niet beter zou worden. Maar zij is wel van haar ziekte hersteld. De huur bleek nog niet eens geheel voldaan te zijn. Er was n.l. nog een achter stand van zes maanden. De lieve achterneef is geai-resteerd. Zijn moeder is inmiddels overleden. Maar de oude vrouw zit nu zonder één cent. HERMAN MOERKERK WORDT 70 JAAR. De kunstschilder, tekenaar en il lustrator Herman Moerkerk, thans won. ;e Haarlem, hoopt op 2 Maart zijn zeventigste verjaardag te vieren. SCHEEPSBERICHTEN AKKRUMDIJK, pass. 20 Jan. Azoren. ALDABI, 20 Jan. 290 mijl Zuid Laspalmase, ALGOREB, 19 Jan. van Basra via Muscat naar Djaddah en Rotterdam. ANNENKERK, 20 Jan. van Bombay. BENGKALIS, 20 Jan. van Algiers. ERINNA (t), 21 Jan. van Singapore te Mini. EEM- LAND, pass, 20 Jan. Kaap Verdische eilanden. GADIA (t), pass. 20 Jan. Malta. GAASTERRERK, 20 Jan. van Mozambique. ITTERSUM, 20 Jan. te Las Palmas. JACOBB CATS, 20 Jan. van Narvik naar Rotterdam al waar 25 Jan. verwacht. KLIPFON TEIN, 20 Jan. van Beira naar Zan zibar. KOTA GEDE, 20 Jan. van Port Said. LAURENSKERK, 20 Jan. van Marseile. LOMBOK. 19 Jan. van Bombay naar Koweit. OVULA. (t). 20 Jan. van Singapore naar Hong kong. REMPANG, 18 Jan. van Los Angelos naar Balboa. RIENIERSZ. pass. 20 Jan. Minicoy; ROTTO. 20 Jan. te Madras. SUMATRA, 20 Jan. van Port Said. SLOTERDIJK, 20 Jan. tePhuket. TJIKAMPEK,, 21 Jan. te Mombassa. VAN OSTADE, pass. 20 Jan. Azoren. VOLENDAM, 21 Jan. van Melbourne naar Sydney alwaar 23 Jan. verwacht. WATERMAN, 20 Jan. 14.30 van Port Said. WINSUM. 20 Jan. van Dakar. WILLEM RUYS. pass. 20 Jan. 16 uur Gibraltar, 22 Jan. 8 uur te Southampton verwacht. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 21 Jan. Vee. Aanvoer: 4 fokstieren, 5 slachtdieren, 46 kalf- cn melkkoeien, 92 varekoeien e.a.. 150 vette koeien, 19 pinken, 108 nuchtere kalveren, «80 weideschapen, 3 zeu gen 83 mestvarkens, 303 biggen, 5 paarden. 2 veulens. Prijzen: kalf- en melkkoeien 450850, handel vlug: varekoeien e.a. 350525 handel tamelijk vl'ug; pinken 240360 han del tamelijk, weideschapen 60—80, handel zeer matig; mestvaikens 60 80 en biggen 4560, handel ta melijk vlug. Kaas. Aanvoer 35 partijen Goud se kaas en 4 partijen Leidse kaas, to taal 40 partijen. Prijzen: le soort Goudse kaas f 1.571.66 en le soort Leidse kaas 1.581.60 per kg. Han del flauw. ROELOFARENDSVEEN, 20 Jan. Bloemen. Copland 4263 cent, v. d. Eerden 3848 cent, Crown Impe rial 3040 cent, Albino 8090 cent, Nansen 45—55 cent, Hillegarda 40 45 cent, Krelage 2944 cent. Bright- ling 3440 cent, Pink Gem 4143 cent, Harvest 5273 cent, Amisonette 7075 cent, Earley Glory 3445 cent, Magnificense Agnes 2330 cent. DELFT. 20 Jan. Vee. Op de veeiparkt te Drift werden aange- voerd 142 runderen, 93 nuchtere kalveren, 4 varkens, 297 biggen, 13 schapen, 33 geiten en bokken. Hiervan waren 130 runderen, 72 nuchtere kalveren en 8 schapen voor de leveringsmarkt. Notering biggen 40,tot 60,Zwaar dere biggen tot 80,—.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3