Minister In 't Veld ontvouwt het program woningbouw Maatregelen tegen werkloosheid NIEUWS UIT DE OMGEVING De vliegramp op Falster Leiden's Ontzet: 375 jaar geleden Wilt U iets weten VRIJDAG 21 JANUARI 1949 SE LETDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Tweede Kamer In de middagvergadering van Don derdag heeft de Tweede Kamer de •begroting van het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting verder afgehandeld en zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Minister In 't Veld zette zijn Woensdag afgebroken rede voort met een bespreking van het woning vraagstuk. Het woningtekort in 1947 stelde hij op 300.000, in 1943 is dat niet toege nomen. In dat jaar zijn ten minste 34.000 woningen gereed gekomen, de voorlopige schatting was 25.000 ge weest; Van die 34.000 woningen zijn er 6.000 ingericht als duplexwonin- gen. Doorherbouw en herstel van boerderijen en weder in gebruik ne men van woningen, die als kantoor hebben gediend, komt men tot een totale vermeerdering van de woning voorraad met 37.000. Daarmede is het evenwichtspunt bereikt; van verdere achteruitgang is geen sprake. Voor 1949 garandeerde de minis ter een woningproductie van ten minste 35.000. Enkele duizenden zul len als duplexwoningen worden in gericht en verwacht wordt, dat er 2.000 splitsingen zullen tot stand ko men. In 1949 zal er dus een begin met een bescheiden inhaling van de ach- terstand komen. In 1950 verwachtte spr. de bouw van meer dan 40.000 wo ningen, telkens oplopend met 5.000 per jaar, zodat in 1953 het jaarcijfer 55.000 zal zijn. In 1958 zal het woning tekort dan zijn opgeheven. In negen 1 jaar zullen 195.000 duplexwoningen verrijzen. BJj een productie van 60.000 woningen per jaar zal het nog tien jaar duren om van deze duplex- won ingeji af te komen en te beginnen met het vormen van een reserve. Een en ander resulteert in een dertigja renplan op een niveau van 55 a 66.000 per jaar. De cemen't-productie gaat vooruit en die yan steen kan toenemen. Aan montagebouw zal voorlopig niet te ontkomen zijn, meende de mi nister: deze zal na verloop van tijd moeten gaan concurreren met gewo ne bouw. Ten aanzien van de opmerking van de heer van Vliet, dat de bouwkos ten drie maal zo hoog zijn als voor de oorlog, terwijl de lönen en materiaal-prijzen niet in gelijke ma te zijn gestegen, zeide spr. te menen, dat de aannemers genoodzaakt zijn PERSSPIEGEL WAT STREEFT OUD-MINISTER. VOS NA? Onder deze kop schrijft de Nieuwe Courant: De bij de samenstelling van het huidige Ministerie uitgevallen ir Vos llieeft samen met prof. Schenmer- horn en het Tweede Kamer1 id Goed hart kans gezien, het congres van de Partij van de Arbeid met Qen motie te deen uiteenvallen. Deze motie heeft naar haar re- daclie te beoordelen betr-ikk'ng op het door de Ned. Regering gevoer de beleid in Indonesië. Het bestuur van de P. v. d. A. had in een con cept-motie dit beleid verdedigd en wat had nu voor de malcontenten meer voor de hand gelegen, dan om die ontwerp-motie door amendering in de door" hen gewenste richting te veranderen? Men koos evenwel de vorm van een eigen motie, daarmede een veel dieper en scherper tegen stelling demonstrerend. De heer Vos en de zijnen weten zeer we1, dat hun motie, al stemde de helft der congres-afgevaardigden ermede in, geën enkele invloed kan hebben op het Indonesische beleid. Moeten de socialistische ministers nu luisteren naar de congreshelft, die het eens was met de motie Vos of naar de andere helft? Stelt u voor, dat de K.V.P., de Chr. Hist. Unie en de V.V.D. ook zulke half-om-ha1f uitspraken produceren en realiseer u dan, dat de ministers als Verantwoordelijke lieden niet an ders zouden kunnen doen, dan al dit halfslachtig gedoe negeren. Hetgeen ook met betrekkin? tot de motie-Vos wel zal plaats vinden. De heer Vos en de zijnen beogen dan ook wat anders. Zij kunnen het no.g maar steeds niet verkroonen, dat na het kabinet- Bee! Ihet kabinet-Drees is gekomen, mannen als mr Stikker, mr Schokking en mr Spitzen zitting na men. Zij zoeken naar een gelegen heid om de socialistische ministers onder druk te zetten van partij-uit spraken. Via de op Indonesië betrek king hebbende motie-Vos moeten de socialistische ministers' straks, wan neer zij niet conform die motie ge handeld hébben, ter verantwoording kunnen worden geroepen voor het Sanhedrin der partij en dan zullen zij aannemelijk moeten maken waar om zij concessies hebben gedaan en niet uit het Ministerie zijn getreden. De socialistische ministers zullen ter verontschu1 diging van hun hou ding met betrekking tot de motie- Vos moeten aantonen, dat andere be langen hen noopten in het ministerie te blijven. Daarover zal dan .geoor deeld worden door de heren Vos, Schermerhorn, Goedhart, c.s. In het bijzonder de ministers Lief- tinck, Mansholt en Joekes zullen het daarbij zwaar te verantwoorden krij gen, want zij zuTen moeten waar ma ken, dat, als'het socialistisch e'e- ment in de Indonesische politiek al heeft ontbroken, er op ander terrein met de inzichten van de oppositie, die de helft van het congres achter zich wist te krijgen, ter dege rekening is gehouden. Schieten zij daarin tekort, dan zul len zij zich kunnen spiegelen aan de felle critiek, welke bij voortduring uit het rode kamo wordt afgevuurd op de minister Van den Brink. Zo tekent zich in de P.v.d.A. de welhaast voor een socialistische par tij traditionele strijd af tussen het ge zond verstand, dat de tegenstemmers van de motie-Vos beheerste, en het sentiment plus de ontevredenheid over de niet louter rooms-rode rege ring, weke zich uitte bij de helft van het congres, die achter de heren Vos c.s. aanliep. Hgt is te begrijpen, dat „Het Vrije Volk" als partij-orgaan deze gang van zaken niet gelukkig vindt. SLACHTOFFERS NAAR NEDERLAND OVERGEBRACHT De persdienst van Aero-Holland meldt: Gisteravond arriveerden op Schip hol. in alle stilte met een dakota van Aero-Holland de stoffelijke over schotten van de bij de vliegramp bij Faster omgekomen piloten Provita en de Jong. Met hetzelfde toestel keerde de heer Diepen terug, verge zeld door zijn technische medewer kers. De expert van de Rijksluchtvaart dienst, de heer Kamminga, is nog in Denemarken achtergebleven voor nadere uitwerking van de bij het onderzoek verkregen gegevens. Hoe wel het onderzoek nog niet is afge sloten kan als vaststaand worden aangenomen, dat zowel machine als instrumenten met inbegrip van ra dio-kompas gedurende de gehele reis naar behoren hebben gefunctioneerd Voorts is komen vast te staan, dat do heer Vorrink niet, zoaTs. in enkele be richten was gemeld, naast de be stuurder was gezeten, doch de nor male passagierszitplaa^s op de ach terbank innam. Ongetwijfeld heeft hij hieraan zijn leven te danken gelhad, omdat de schok in dit deel van de machine grotendeels is ppgevangen door de zware hoofdliggers. Als bevestiging van hetgeen op Ypenburg bek,end was is thans gebleken, dat de gezag voerder de beschikking heeft gehad over aTe gegevens, welke hij voor en gedurende deze reis nodig had kunnen hebben. Omtrent de juiste oorzaken van het ongeval tasten de deskundige nog in het duister. Vast staat, dat de pilooot op geringe hoog te heeft gevlogen, en hoewel hij hier voor ongetwijfeld zijn redenen zal hebben gehad, is nog niet vast te stel len, wat h^m daartoe heeft bewogen. VERKLARINGEN PLAATS VERVANGER KOOS VORRINK TE OSLO. „Naar mijn mening kan het door de Verenigde Staten ontworpen voorstel in de Veiligheidsraad van Nederlands standpunt uit niet aan vaard worden," aldus verklaarde de heer L. Kleyn, die thans de op dracht van Koos Vorrink in Noor wegen vervult en de regering van Noorwegen en de kringen van de socialistische partij aldaar op de hoogte zal stellen van het Neder landse standpunt inzake Indonesië. Tegenover de' conservatieve „Af- tenposten" verklaarde de heer Kleyn gisteravond: „Ik kan mij niet voor stellen, dat de afgevaardigde van Noorwegen bij de Veiligheidsraad zal stemmen voor het voorstel van de Verenigde Staten. Dat zou een ongunstige indruk maken in ons land en vooral in socialistische kringen." Hij lerde er de nadruk op, dat de socialisten in Nederland, in tegenstelling tot sommige pers berichten, volkomen instemmen met het regeringsstandpunt, dat de militaire actie in Indonesië onver mijdelijk was." een al te "hoge risicopost in de aan nemingssommen op te nemen. Voor 32.50 per kub. meter kan z.i. een redelijke woning gebouwd worden; verdere verlaging ligt niet in de be doeling. v De minister deelde mede, dat in Maart of April een nieuwe regeling der lonen in het bouwvak komt, waardoor het vak aantrekkelijker zal worden. De moeilijkheden voor de parti culiere bouw liggen vooral-in de vrij ingewikkelde financieringsregè- ling. De minister zeide voornemens te zijn, als men met het huurpeil wat verder is en de eerste algemene huur verhoging geschied is, met een ver eenvoudiging der regeling te komen. De huurverhoging. Ten aanzien van de kwestie der huurverhoging verklaarde de minis ter met nadruk, dat nog geen enkel besluit is genomen en dat de rege ring in de Ioqp van dit jaar haar standpunt zal bepalen. Dat zal ge schieden in het licht der loon- en prijspolitiek. De eigenaar zal het volle pond krijgen, maar ook niet meer. Van de verhoging zal de eige naar niet meer gelaten worden dan hij nodig heeft voor hogere exploi tatielasten. Bij de verhoging zal wor den uitgegaan van de huren van 1940; zij zal niet drukken op de huur van nieuwe woningen. Een aantal leden heeft nog gere pliceerd. Aan het slot der middagvergade ring is de begroting goedgekeurd. Met het oog op de mogelijkheid, dat ons land door de wisselingen in de conjunctuur ruog weer eens zal worden bedreigd door massawerk loosheid, heeft de regering, besloten reeds thans te dien aanzien maat regelen voor te bereiden, die in werking kunnen worden gesteld, in dien onverhoopt opnieuw tekenen van een conjunctuuromslag voel baar zouden worden. In verband daarmede is overge gaan tot instelling van een inter departementale commissie voor de werkgelegenheid, waarin alle minis teries zijn vertegenwoordigd, die op het voorkomen van werkloosheid invloed kunnen uitoefenen. Deze commissie zal omtrent voorgenomen maatregelenregelmatig overleg ple gen met de Stichting van, de Arbeid. Als voorzittér is aangewezen mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-ge neraal van het ministerie van So ciale Zaken. VERBONDSVERGADERING KATH. ARBEIDERS BEWEGING. De Verbondsraad, het nieuwe wet gevende orgaan van de Katholieke Arbeidersbeweging is te Utrecht voor het eerst bijeen geweest. Het vorig jaar werd namelijk om practische re denen besloten het wetgevend orgaan te bepreken. De vroegere Verbonds vergadering werd een algemeen con gres met een uitgesproken stimule- j rende en adviserende taak. Uit de openingsrede van de, ver bondsvoorzitter de heer A. C. de Bruijn, waarin een terugblik werd ge worpen op de voor de K.A.B. en haar leden belangrijkste gebeurtenissen in 1948, bleek nog eens duidelijk hoe veelomvattend de taak van de K.A.B. is geworden. De K.A.B. zal bijzondere aandacht blijven schenken aan de ingediende wetsontwerpen op de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie de onderne mingsraden en betreffende de wacht geld- en werkloosheidsverzekering. Zij zal de economische positie van ons land op de voet volgen. Daarnaast zal de K.A.B. vanzelfsprekend zich per manent bezig houden met de directe behoeften der arbeiders. In deze eerste Verbondsvergade ring werden verschillende zaken vfln interne aard behandeld, als finan cieel verslag, begroting, rapporten accountant en controle commissie e.d. besloten werd tot een coördinatie van „Herstel", het blad van de K.A.B. en van de bladen der vakbonden. Diepgaande beschouwingen werden voorts gewijd aan de wetsontwerpen op de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie en de ondernemingsraden. DERDE RASSENLIJST VOOR GROENTENGEWASSEN Teneinde de tuinbouw bij te staan bij de voorbereiding van teeltplan nen wordt een nieuwe rassenlijst, onder de naam „3e rassenbjst van groentegewassen" uitgegeven. Hier in worden alle normaal in Neder land geteelde groentengewassen en voorts tuinbouwmais, tabak en de aardibeien behandeld. Teneinde een juiste indruk te kun nen vestigen omtrent de betekenis, die de rassenlijst heeft bij de ratio nale groenteteelt, houdt dr O. Ban- ga,-directeur van het Instituut voor de Veredeling van Tuinbouwgewas- sen, op Maandag 24 Januari 1949 van 19.45 tot 20.00 uur voor de zender Hilversum I een radiocauserie over het onderwerp: „De rassenMjst als basis voor een rationele groenten- teelt." De uitzending is voorbereid in sa menwerking met de afdeling voor lichting van het ministerie van land bouw, visserij en voedselvoorziening. KATWIJK K.V.P. De afd. Katwijk a. d. Rijn van de K.V.P. zal het de leden zo gemakkelijk mogelijk maken de bekende „Menings-peiling" uit te voeren. Men zal n.l. het bekende for mulier thuis kunnen invullen en het Zondagmorgen tussen 11 u. en half één kunnen inleveren in het Paro chiehuis, waar het bestuur, speciaal hiervoor, zitting zal houden. LISSE De tweede Bloemlusttentoonstelling Dinsdag 25 Januari wordt om 14 uur de tweede Bloemlusttentoonstel ling door dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Konin gin in de provincie Noord-Holland geopend. Zij duurt tot en met 29 Januari. f 40-iarig dienstverband De heer Th. Ruigrok, wonende, le Poellaan 48, hoopt op Vrijdag 4 Februari a.s. de dag te herdenken, waarop hij vóór 40 jaren in dienst kwam bij de heer A. Verdyun Jr, bloembollenbed^ijf te Lisse. De heer Ruigrok. die thans 64 jaar oud is, heeft in dit bloem- boTenbedrijf steeds als bloemist knecht zijn werkzaamheden verricht. Verzorging vuilnisbelt! De ver zorging van de vuilnisbelt is reeds enige jaren achtereen opgedragen aan de heer J. W. Rusman, alhier, voor een'bedrag van f«2.000. Reeds vroeger hébben B en W er op gewezen, dat de bijverdiensten door verkoop van afvalstoffen gering zijn en dat de heer Rusman. die een drukke en verre van aangename werkkring heeft, in totaal slechts een zeer bescheiden inkomen geniet. Bo vendien is 'hij verstoken van' de voor delen, die de sociale-verzekerings- wetten aan werknemers bieden, het geen vopr hem een groot nadee1 is. Het is daarom alleszins begrijpelijk dat de heer Rusman na enige pver weking tot B en W het verzoek heeft gericht, om op bepaalde voorwaarden in vas+e dienst te voorden aangesteld. In dit geval menen B en W een goede en gelukkige oplossing te heb ben gevonden door aanstelling van de heer Rusman in vaste dienst en indeling in groep II van de sarris- verordening. Ziin wedde ware dan te bepalen inclusief de tijdelijke- en kindertoelage op f 3.005, per jaar echter met een vaste aftrek van f 500 per jaar wegens geschatte opbrengst van de verkoop van afvalproducten, terwijl de heer Rusman heeft ver klaard de werkzaamheden met ziin eigen gereedschappen te zullen uit voeren. Geboren: Dirk Pieter z. v. E. v. Luik en C. Wolse; Johannes Karei Gerardus z. v. Th. Verhaar en H. M. Berkbout; ïjTicolaas en Benjamin zonen v. A. H. Kroon en W. M. A. Velthuys; Leendert Cornelis z. v. T. Scheepmaker en M. J. de Graaf; Hendrik z. v. H. v. Veen en M. M. SchPdmeyer; Marianne Hermina d. v. J. de Lange en C. J. v. <L Berg. Getrouwd: H. A. Vrijburg Sassen- heim en A. M. v. Dijk. Overleden:Magrieta Bax 81 jr, wed. van A. van Marsbergen; Johan nes de Kooker, 36 jr, echtg. van G. C. Vermei.i; Cornelia Leloux 69 jr wed, van G. Tromp. NOORDWIJK Kerkzangersjubilea. Het paro chiaal zangkoor St. Jeroen heeft gisterenavond zeven jubilarissen gehuldigd, welke 25 of meer jaren aan het zangkoor waren verbonden. De jubilarissen H. J. v. d. Berghe, A. Caspers, D. Caspers, Ant. van Kampen, Jos. Westgeest en P. Zou- tenbier (de heer W. Vink was ver hinderd wegens familie omstandig heden), werden toegesproken door de voorz. van het koor, Deken Brinkman, die er op wees, dat een 25-jarige'trouwe dienst wel wat waard is. Nog. schoner is deze trou we dienst ten opzichte van een pa rochiaal zangkoor, omdat men dan in dienst van God is en men voor Hem zingt. Dat deze vrijwillige dienst de jubilarissen veel offerties heeft gekost, valt niet te betwijfe len en daarom bracht de Deken gaarne dank en hulde aan hen voor hun trouwe en voorbeeldige dienst. Een tweetal wilde hij speciaal dank zegpen en wel de directeur, de heer H.' J. Berghe en de bibliothecaris, de heer Ant. v. Kampen, voor de vele zorgen aan het koor besteed, waardoor zij met hun mede-jubila- risSen zovele jaren de stichting in Godshuis hebben verhoogd. Met een meerstemmig „Lan? zullen zij le- Ven' werd het woord van de Deken door alle zangers en huisgenoten bezegeld. De voorz. van de feestcommissie, de heer H J. v. d. Werf. sprak hier na op komische wijze de jubilaris sen toe, waarbij hij ieder persoon lijk een blijvende herinnering na mens het zangkoor aanbood. Drie van de jubilarissen spraken een dankwoord, waarna men nog gerui- m'e tijd, onder het genot van een aardige film en aangename kout, bijeen bleef. Kath. Middenstand. De opkomst was goed. Na opening doo;r de voor zitter, de heer Jos. Thyssen, werd het woord verleend aan de heer Th. S. J. Hooy, die het onderwerp „Be wuste Middenstanders" bebandeyie. Spr. toonde aan het bestaansrecht en de bestaans-nooözakeliikheid van de middenstand. Als alle midden standers zich hiervan bewust wa ren, zouden zij medewerken om hun maatschappelijke positie te verbete ren door zich aaneen te sluiten in de vak- en standsorganisaties. Deze orgiarisaties moeten immers de pij lers vormen van de publiek-rechte- lijke bedriifs-organisatie. Nadat ook de Kinderbijslag voor „kleine zelf standigen" was besproken, volgde een leerzame gedachtewisselin^.Kap. Nooy vestigde nog de aandacht op de „commissie van bijstand". Schietvereniging. De wisselme dailles werden deze week gewon nen door J. P. ,Goudriaan. 100 p. Ie klasse; P. v. d. Weijden, 99 p. 2e klasse; K. Haze broek, 95 p. 3e kl. Van de dames behaalde mevr. Lu nchen het hoogste aantal punten. Postduivensport Op de jaarverg. van de veren. „Steeds Sneller" werd medegedeeld, dat het ledental steeds stijgende is. Er zijn in het afgelopen jaar 1500 nieuwe ringen verkocht. Bij de bestuursverkiezingen werd herkozen de heer A. Boot 2e secr., en gekozen de heren E. v. d. Berg, voorz. L. Glasbergen, 2e penn, en H. Hoek. In de kas-controle-commissie werden gekozen de heren A. van der Poel en J. Hazenoot. De gewon nen prijzen werden uitgereikt o.a. de Orleans-wisselbeker, deze kesr ge- wpnnen door Th. Mooyekind. Er wgrd beskoten een bijdragen te ver lenen voor het onderzoek van post duiven-ziekten. SASSENHEIM Géborén: Samuël z. van D. Sta ring en D. C. Breijer; Huberta Lu- dwina d. van G. Lascaris en C. van der Voorn; Maria Johanna d. van C. J. de Haan en A. M. Eldering; Dirk z. van J. Boekee en M. Pelle; Tjipke z van A. J. Helmus en G. Jenninga; Elly d. van G. Vonk en F. A. M. Stuurman. Overleden: M. J. Dirkse 25 j.; G. SteinFaas 72 A. den Hoed 75 j.; W. Noordermeer-van der Vossen 68 (j.; M. F. de Zwart 56 j. 1 Ondertrouwd: A. H. Homan 48 j. en M. M. Bader 43 j.; J. Varkevis- ser 28 j. en M. Hogenes 24 j. Getrouwd: B. v. d. Pais en Tr. Kuijt; J. J. Werkhoven en A. Th. Goethem. VALKENBURG Bevolking. De bevolking ver meerderde met 55 personen en be draagt thans 1248. VOORHOUT Volkstuintjes en woningbouw. Door de pachters van een volkstuin tje, gelegen achter de Speelweide al hier, is van het gemeentebestuur de aanschrijving ontvangen, dat het ge noodzaakt is om met ingang van 1 Januari j.l. de huur van deze tuin tjes *te doen eindigen, teneinde deze gronden bouwrijp te maken voor wo ningbouw. St. Deus Dedit. De voorz. her dacht het gesneuvelde lid N. Her mans en deelde mede, dat voor zijn zielerust op Zondag 30 Jan. een H. Mis wordt opgedragen, met algeme ne H. Communie der leden. De propa- ganda-actie noteerde 20 nieuwe leden. 10 Februari heeft er een grote pro- paganda-avond plaats, waar als spre ker zal optreden de Verbondsvoorzit ter, de heer C. J. v. d. Ploeg. Ook de dames hebben 'toegang. Deze avond wordt opgeluisterd door de Culturele Dienst van de K.A.B, Dp penn. had nog een batig saldo van 299.De aftr. bestuursleden P. J. v. Steyn, Jac. Kortekaas, Jac. v. d. Geer en W. Koeman werden bij acclamatie herko zen. In de controlecommissie werd gekozen de heer. Th. Kortekaas. Hier na volgde bespreking contract 1949 1950. VOORSCHOTEN Kath. Vrouwenbeweging Op de jaarvergadering bleek dat er een ba tig sa1 do was van f 30.03. De aftr. •bestuursleden, mevr. Van Gent en mevr. De Haas, werden bij accl. her kozen. Nadat nog enige dankbrieven wa ren voorgelezen van militairen in Indonesië, die een pakje kregen toe gezonden, werd een verloting gehou den. Tenslotte kregen" alle aanwezi gen de gelegenheid een protestbrief aan de Hongaarse regering te onder tekenen tegen de gevangenneming van Kardinaal Mindszenty. Medege deeld werd nog dat de retraite we gens gebrek aan animo ni/st za1 door gaan en dat op Zondag 13 Februari a.s. het jaarfeest zal worden gehou den. Tweede lustrum van de B.O.Z.H. Met een feestavond werd gisteren het tienjarig bestaan gevierd van de Vereniging van oud-leerlingen van Landbouwonderwijs-inrichtingen in Zuid-Holland, afd. Wassenaar, Voor schoten en omstreken. Voor gen geheel gevulde zal sprak de voorz., de heer S. de Jong, uit Den Haag, een openingswoord, waaraan hij een kort overzicht verbond over de, afgelopen 10 jaar. Opgericht in 1939 begon de ver. met 12 leden, welk aantal thans is gegroeid tot 72, wonend in Wassenaar, Voorschoten, Oegstgeest, Valkenburg, Voorburg en Den Haag. Onder de vele genodigden merkten wij op de wethouders G. Schrama en B. van Vliet uit Voorschoten, waarvan de eerste, bij plotselinge verhindering van burgemeester v. Hoeven, namens hel gemeentebe stuur de gelukwensen aan de feest vierende vereniging aanbood. Verder werd'nog het woord gevoerd door de heren W. Lekkerkerker, voorz. van de Holl. Mij. van Landbouw, afd. Voorschoten, J. v. d. Kooy, namens de zustervereniging uit Delft, G. v. d. Stoel, voorz. van de Holl. Mij van Landbouw, afd. Wassenaar, C. van Paassen, als afgevaardigde van de Prov. Bond van Z.-Holland, C. Hey- boer, uit Nieuwveen, voorz. van de Holl. Mij. van Landbouw, kring Lei den, J. Bos, namens de zustervereni ging uit Zoetermeer en C. P. Oostrom, dierenarts uit Voorschoten en advi serend bestuurslid. Aan deze stroom van gelukwensen ging cte opvoering van het eerste be drijf van het stuk „Boerenstrijd", door Bergsma, vooraf. Voor en na de pauze volgden het tweede en derde bedrijf van dit spel, dat, o.l.v. de heer C. Vogelaar, door enkele oud leerlingen en met medewerking van drie dames, was ingestudeerd. De voorz. der feest-commissie, de heer J. Lekkerkerker, uit Voorschoten, was er van overtuigd namens alle aanwezigen te spreken, toen hij de speelsters en spe.ers hartelijk dank te voor de keurige vertolking van het Stuk. Aan de dames Th. Warmer dam. T. Zonneveld en A. Zonneveld werden bloemen en eau de cologne aangeboden. Op geestige wijze leid de de heer Lekkerkerker hierna een grote verloting, waarmede het offi ciële gedeelte werd besloten. Een bandje, o.l.v. de heer C. Vogelaar, verzorgde de muziek voor het bal, dat tot diep in de nacht voortduurde als een geslaagd slot van een bui tengewoon gezellige feestavond. Nieuwe regeling: melk voorziening. Door het bestuur van het Bedrijf schap voor Zuiver te 's-Gravenha&e, worden op het ogenblik z,g. sectorin delingen voor de melkhandel gesanc- tionneerd, zodanig, dat in elke sector tenminste tv/ee melkhandelaren de klanten kunnen bdienen. Naar wij vernemen bestaan er bij de melkhan del in Voorschoten plannen een re geling, als hierboven bedoeld, door te voeren. WASSENAAR DE BEWONING DER HUIZEN Aan de Nieuwjaarsrede, die. de burgemeester bij de opening der eer ste raadsvergadering uitsprak ont lenen wij de volgende interessante .gegevens over de loop der bevolking in het afgelopen jaar. Op 1 Januari 1948 bedroeg het aantal inwoners 22.809, aan het einde van het jaar 23.149. Geboren 445, overleden 272. Huwelijken 203, echtscheidingen 11. Totaal afgegeven vergunningen WEERSVERWACHTING Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. WISSELENDE BEWOLKING. Wisselend bewolkt met voor namelijk in het Noorden van het land nog plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige, langs de Waddenkust nog tijde lijk stormachtige Noordweste lijke wind. Weinig verandering van temperatuur. tot ingebruikneming van woongele genheid bedroeg 2009; 594 hiervan werden aan gezinnen uitgereikt. In 71 gevallen werd medewerking ver leend bij woningruil; 17 maal werd gebruik gemaakt van de bevoegdheid tot vordering van woonruimte. Op 31 December 1948 waren 233 aan vragen geregistreerd om woonruimte of om verbetering van woonruimte^. De huisvestingscommissie verga derde 155 maal. Het aantal woningen in Wassenaar bedraagt 4616, Daar van worden er 753 door twee gezin nen en 45 door 3 of meer gezinnen bewoond. Het in 1948 gehouden woningon- derzoek heeft uitgewezen, dat over het algemeen de huizen intensief be woond zijn. Het aantal woningen waarin geacht werd dat' nog mede- bewoning mogelijk zou zijn, is verre beneden de verwachting gebleven. In verschillende gevallen moest vrij stelling van inwoning worden ver leend op medische gronden. Ernstige val van de fiets. De 16-jarige W. B. wonende aan de Ach terweg kwam, toen hij in de van Zuylen van Nijeveltstraat fietste te vallen, doordat zijn, bagagedrager tussen de spaken van zijn wiel raak te. Hij liep een sleutelbeenfractuur op. De jongen is overgebracht naar het Acad. ziekenhuis te Leiden. Grote plannen der 3 Octobervereniging Tijdens een gisteravond in het Trianontheater gehouden bijeen komst van medewerker s(sters) aan de laatste 3 Octoberoptocht heeft de voorzitter van de 3 Oc tobervereniging, de heer W. v. d. Laan, er op gewezen, dat het dit jaar 375 jaar geleden zal zijn, dat Leidens belegerde veste werd ontzet. In verband met deze lus trumviering heeft het bestuur van de 3 Octobervereniging weer grote plannen. .Vooral de op tocht zal een stuk Leidse historie uitbeelden. Spreker herinnerde er nog aan, dat bij de 350ste herdenking ook het Koninklijk Huis van zijn be langstelling heeft blijk gegeven. Nadat de, heer Van der Laan alle medewerkers (sters had bedankt voor hun sympathieke medewer king bij de laatste 3 Octobervie- ring, belichtte hij 't nationale ka rakter van deze dag, die overal waar zich Leidenaars hebben ge vestigd, wordt herdacht. Reeds nu deed spreker een beroep op allen om zich bij de komende viering weer voor honderd pro cent te geven. In aansluiting op dit dank woord warden enige films van vorige 3 Octobervieringen ver toond, ter wijtevens een uitvoe rige reportage" werd gegeven van het hier ter stede indertijd opgevoerde A tot Z-spel en van één der Leidse lustrumfeësten. Het tweede gedeelte van de avond werd gevuld met de ver toning van de film Mr. Chips. Zowel met het één als met het ander had de 3 Octobervereni ging geen betere keus kunnen doen. De vele aanwezigen heb ben zich dan ook uitermate ge amuseerd. Vraag: Een stadstram stopte op de Rijnsburgerweg aan de halte Lijs terstraat (geen vluchtheuvel) voor het uitlaten van reizigers. Een auto mobilist, die de tram achterop reed; wilde de sti'staande tram rechts voor bij rijden. De conducteur verhinder de dit door met opgeheven hand op de weg te gaan staan. De autobestuur der zei: goed, ik zal wachten, maar ik ben dit niet verplicht, want deze verkeersregel is kortgeleden veran derd. Nu is onze vraag: Is deze ver keersregel inderdaad veranderd of geldt de oude nog. Antwoord: Deze verkeersregel is' inderdaad veranderd. Een automo bilist moet een stilstaande tram rechts passeren,' doch mag dit alleen doen, wanneer de veiligheid van het verkeer niet in gevaar wordt ge bracht. Aantal griepgevallen neemt toe. Roemt maatregelen voor het te laat is, Kinine vitamine C ia het juiste voorbehoedmiddel. 50 tabietten .,«..11.40 500 I 9.10 Drogisterij "BOERHAAVE" Fa. BROERSE Haarlemmerstraat 68 - Tel. 20784 Bij auto-besturen is stilte een dure plicht. Demonstreer niet Uw slecht humeur

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2