S)e CéiebeSoti/ta/nt Democratie tegenover valse filosofie Zal zij uitgroeien tot een permanente organisatie? Veiligheidsraad bes'uiteloos VRIJDAG 21 JANUARI 1949 40ste JAARGANG No. 11598 Directeur: C. tl. VAN BAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Lake Success en New Delhi dokteren aan Indonesië Bur. Papengracht 32. Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., f 1.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. i 4.90 - Advert.: IS ct. p. m m. Telefoontjes f 1.50 De burgemeester en de gemeenteraad OP de bijeenkomst van raadsleden der K.V.P. in de Statenkieskring Leiden, Woensdag te Leiden gehou den, klaagde een Raadslid over het feit, dat de burgemeester, voorzitter van de gemeenteraad, weigerde aan de Raad inlichtingen te verstrekken betreffende een huisvestingr-geval, dat in die gemeente nogal deining verwekte. Die burgemeester stond formeel in zijn recht. Hij is niet verplicht aan de Raad verantwoording af te leggen over het in zulk een kwestie gevoerde beleid. Een «Indere vraag is echter, of die burgemeester tactisch handelde; of hij door te zwijgen het belang der gemeente werkelijk diende. Het belang der gemeente is het best gediend met een. openbare en •volledige bespreking van een zaak, die gemoederen in een gemeente, terecht of ten onrechte, in beweging brengt, daardoor wrevel en onte vredenheid verwekkend. Maar zo kan men ons tegen werpen waarom zijn dan door de wet bepaalde zaken geheel en al ter behandeling en afdoening toegewe zen aan de burgemeester of aan het college van B. en W? Als de ge meenteraad zich er dan tóch mee be moeit, is dat dan niet een vorm van ontduiking van de wet; gaat dat dan niet in tegen de bedoeling van de wetgever? Voordat wij hierop antwoorden, willen wij vooropstellen, dat na tuurlijk niet alle zaken, die geheel onder de bestuursmacht van de bur gemeester of van het college van B. en W. vallen, in de gemeenteraad "een onderwerp van discussie mogen zijn. i Maar, als dat in bepaalde geval len wél gebeurt, dan behoeft dat ze ker niet per se in strijd te zijn met de bedoeling van ,de wetgever. De bedoeling van de wetgever is toch geen andere, dan dat het beslis singsrecht niet bij de gemeenteraad berust. Daarvoor had de wetgever zijn redenen, waarmede men het wel of niet eens kan zijn, maar de wettelijke bepaling heeft men te aanvaarden en mag men niet, recht streeks of zijdelings, trachten te ont duiken. Dat zou zeker niet democra tisch zijn. Maar de wetgever heeft niet be doeld, dat al die zaken niet in het openbaar besproken en bediscussieerd mogen worden. En in gevallen, waarin het zonneklaar moet worden geacht, dat zulk een openbare dis cussie veel onwetendheid en onrust kan uit de weg ruimen, zou bet veel op letterknechterij gelijken, als men, zich beroepend op de wet, zulk een discussie onmogelijk wil maken. Wij willen hieraan ten slotte nog toevoegen, dat de burgemeester van Leiden en het college van B. en W. onder zijn leiding een ruim stand punt innemen, zoals reeds meermalen is gebleken. V Woningbouw |>E gemeenteraad van Wassenaar U heeft besloten, geen arbeiders woningen te bouwen in Deyleroord. Voor dat besluit kunnen eoedQ re denen zijn, ontleend aan plaatselijke omstandigheden. Maar wij vinden hierin een aan leiding om als onze overtuiging neer te schrijven, dat men terug moet ko men-op de vroegere indeling van ge meenten in wijken naar bepaalde maatschappeliike standen of feitelijk naar de geldelijke draagkracht der bewoners. Dat is als algemene regel ver keerd. Als men de gemeenschapszin on der de burgers wil bevorderen, dan moet men niet beginnen, met hen in afzonderlijke we zouden soms haast zeggen: afgezonderde wij ken in te delen. Zeker, de aesthëtica, de architec tuur heeft ook haar eisen. En die schatten wij hoog. Schoonheid in stads- en dorpsbouw, in het aspect van straten en wegen is een goed, waarvan men dagelijks kan geme ten. Men. moet het, helaas maar al te vaak, den mensen nog leren ge nieten! Maar dat, zeer te waarderen, goed kan verkregen en behouden worden, ook als men niet in eenzelfde wijk alleen ongeveer even dure woningen bouwt! Ook goedkopere woningen, mits architectonisch behoorlijk ver zorgd. kunnen zich aanpassen aan duurdere, zonder dat ze met elkaar „vloeken"; en omgekeerd. Het is aanbevelingswaardig, als mensen van ongeveer eenzelfde stand, ongeveer eenzelfde welvaart, niet op elkaar worden „gehoopt" en dat is, naar onze mening, in het jongste verleiden maar al te veel ge beurd. Vroeger was dat wel anders, getuigen oude straten in oude steden. En de onderlinge verhouding werd er, menen we, niet slechter door; integendeel. Installatie van president Truman gij ZIJN INSTALLATIE heeft president Truman gisteren een rede ge houden voor het Congres, waarin hij een program voor „vrede en vrijheid" aankondigde, dat de Amerikaanse buitenlandse politiek invzijn komende ambtsperiode zal beheersen. Punt voor punt stelde hij de „valse filosofie" van het communisme en de democratie tegenover elkaar. „Onverzwakte steun aan de Verenigde Naties, voortzetting van de herstelplannen voor de wereld en West-Europa, versterking van de vrijheidslievende naties tegen agressie en het in dienst stellen van de wetenschappelijke en industriële vooruitgang aan de ontwikkeling van achterlijke gebieden. Op basis van deze hoofdbronnen, hopen wij de voorwaarden te scheppen voor persoonlijke vrijheid en geluk voor de gehele mensheid", aldus Truman. Hoofdbeginselen der politiek De president beloofde zich te ge ven voor de zaak van de wergjdvre- ae en riep daartoe de steun en het gebed van zijn medeburgers in. In het kort sdhetste hij de jongste ge schiedenis, die hoop en vrees heeft gewekt voor een toekomst, welke in alle opzichten onzeker en geweldig zal zijn. De wereld verwacht van de Verenigde Staten goede wil, kracht en wijze leiding in een toekomst, die verantwoordelijk beslissingen zal vereisen. Truman toonde aan, dat de begin selen van de Verenigde Staten niet veranderd zijn, maar berusten od het geloof, dat alle mensen gelijk zijn geschapen, naar Gods beeld en gelijkenis. De vrijheid, die op dat ge loof berust, willen de V. S. over de wereld brengen. Daarna liet de president zien, hoe het communisme tegengestelde doel stellingen en een totaal andere le vensopvatting heeft De president hoopte het verdrag voor een Noordatlantisch pact spoe dig aan de Senaat te kunnen zenden. Vrije landen, die met ons willen sa menwerken tot handhaving van vrede en veiligheid, zullen 'militaire adviezen en uitrustingen ontvangen, zei Truman. DE EEDSAFLEGGING De eed, welke presiden Truman gisteren voor het Congres aflegde is dezelfde, welke reeds 160 jaar lang De toestand in Ch ina De troepen van de communistische generaal Tsjen Yi, die thans in Zui delijke richting oprukken na hun overwinning te Soetsjou, zijn, naar wordt gemeld, de rivier de Hwai overgestoken, 160 k.m. ten Noorden van Nanking. Meer naar het Westen lukken, naar gemeld drie colonnes van de communistische generaal Lioe Po Tsjen op in de richting van ae spoorweg PeipingHankou, waar zij naar verwachting in Zuidelijke richting zullen omzwenken en zich met namen naar Hankou zullen be geven. Vijf colonnes der door de commu nisten geleide troepen rukken, naar wordt gemeld, in Zuidelijke richting op om de verbindingen via de Yangtse tussen Nanking en Hankou, waar schijnlijk te Woesoe of Woehoe, te verbreken. De vertegenwoordigers van de re geringen van Egypte, Afghanistan, Birma, India, Siam en de Philippij- nen hebben besloten in Nanking te blijven, zo wordt gemeld. De verte genwoordigers van de V.S., het Britse Gemenebèst en de West-Epropese landen hadden tevoren reeds te ken nen gegeven, dat zij zouden blijven. A.F.P. verneemt uit officiële bron te Nanking, dat deze stad binnen drie dagen van water en electriciteit ver stoken zal zijn, daar er sedert het stopzetten van het treinverkeer tus sen Poekou en Pengoe gebrek heerst aan steenkool. TSJANG KAI SJEK VERLAAT NANKING. Generalissimus Tsjang Kaï Sjek heeft Nanking heden per speciaal vliegtuig verlaten. Hij gaat naar Fenghoea, 2ijn geboortestad in de provincie Tsjekiang. door zijn voorgangers is afgelegd en luidt als volgt: „Ik zweer plechtig, dat ik toegewijd het ambt van pre sident der Verenigde Staten zal uit oefenen en dat ik, naar mijn beste vermogen de grondwet van de Ver enigde Staten zal bewaren, bescher men en verdedigen". Voor de plechtigheid een aanvang nam, bad de president in de Episco pale kerk van St. John om vrede en goddelijke leiding. Hij was vergezeld door zijn echtgenote, zijn dochter Margret, enige intieme vrienden, de leden van het kabinet en andere 'hoge autoriteiten. Na afloop van de plechtigheid in fiet Congres reed president Truman angs Pennsylvania Avenue in de regeringswijk van Washington gele gen gevolgd door een optocht, die de grootse is welke ooit in de ge schiedenis van de Amerikaanse hoofdstad is gehouden. Honderdduizenden Amerikanen juichten hem toe. Een luchtvloot van 700 vliegtuigen dreunde boven de stad. Wapenstilstand met Libanon Officiëël is nu bevestigd, dat er een wapenstilstand is ges'oten tus sen de Libanon en Israël. Op Rhodes worden besprekingen gevoerd voor een andere wapenstilstand, nl. tus sen Egypte en Israël. De Egyptische en de Joodse onderhandelaars, die •het reeds voor een aanzienlijk deel eens geworden schijnen te zijn, heb ben uitgebreide bevoegdheden. Zij mogen een overeenkomst over een wapenstilstand tekenen en niet a'- leen paraferen, zoa's eerst werd ver- ondersteld. Een derde overeenkomst is geslo ten voor de wegvoering van twee honderd zieke of gewonde Egypte- naren uit ean door Jodse troepen in gesloten gebied. Coravooien van de Uno vervoeren de mensen. DE CONFERENTIE VAN NEW DELHI De eerste zitting van de conferen tie ,te New Del'hi over de Indonesi sche kwestie werd gisteren bijge woond door de Nederlandse ambas sadeur mr. A. T. Lamping. De vertegenwoordiger van Birma, Oe Win, drong er in het bijzonder op aan, dat nog meer landen de Ne derlandse luchtvaart zouden boycot ten. De Australiër Burton verklaar de, dat er leed was gebracht niet alleen over Indonesië maar ook over Nederland, dat reeds zoveel geleden had. Hij wenste vrede herstel van het prestige van Veiligheidsraad. Volgens Romulo (Philinpijnen) moest den Nederlan ders duidelijk worden gemaakt hoe zeer Azië hun hun optreden kwalijk neemt en hij*hoopte, dat uit de con ferentie een krachtige permanente organisatie van Aziatische staten zou groeien. Er zijn sterke aanwijzingen, dat de conferentie wellicht een regio nale organisatie zal opleveren, zoals bleek uit uitlatingen van verschil lende sprekers. Pandit Nehroe sprak er over in zijn openingsrede. De af gevaardigden van de Philiooijnen en Yemen, stelden iets dergelijks in het vooruitzicht. Het viel op dat er verrassend gematigde woorden wer den gesproken, naast scherpe uitla tingen. als die van Pandit Nehroe, de P-hilippijnen, Ceylon en Birma. De vertegenwoordiger van Pakis tan wijdde enige uitspraken aan de Nederlandse bijdragen tot bescha ving, democratie en cultures. Hij noemde de conferentie niet geïnspi reerd door haat jegens Nederland en vond het „ironisch en trasisch' dat Indonesië voor zijn vrijheid te gen Nederland nftest vechten. Men moest de V.N. steunen. In het algemeen was de critiek op de Veiligheidsraad en de V.N. gericht op het mislukken van de vredespogingen. De vertegenwoor diger van Afghanistan wilde de con ferentie geen anti-Europese of anti- Westerse tendens toekennen. Hij drong aan op de jure erkenning van de republiek door de deelnemers. DE AZIATISCHE CONFERENTIE OVER INDONESIË Na de geheime zitting van gister avond werd een officieel communi qué vrijgegeven, waarin de volgen de punten van bespreking werden opgesomd: 1. Herstel van volledige vrijheid van handelen aan de republikeinse regering. 2. Het teruggeven aan de repu blikeinse regering van het gebied, waarover zij tot 18 December gezag uitoefende. 3. De vorming van een interim- regering. 4. yoorzi^xingen voor verkiezin gen en de overdracht van de be voegdheden aan de Verenigde Sta ten van Indonesië. 5. Het instellen van een commis sie van uitvoering door de Veilig heidsraad. De conferentie besloot een redac tie-commissie, bestaande uit verte genwoordigers van Australië, Cey lon, India en Pakistan in te stellen tot het voorbereiden van een reso lutie* in zake deze aanbevelingen. De conferentie zal hedenochtend wederom in besloten zitting bijeen komen. RIJNAKEN VOOR FRANKRIJK In verband met het toenemend scheepvaartverkeer op de Rijn wor den in Dordrecht verscheidene orders uit binnen- en buitenland voor de bouw van Rijnaken uitgevoerd. NIEUWS UIT INDIE DE GEÏNTERNEERDEN OP BANGKA. Hadden het zo kwaad nog niet. In een onderhoud met de heren Moh. Hatta en Pringgodigdo, ver klaarden beide republikeinse leiders naar aanleiding van de berichten over de wijze, waarop zij op Bangka zou den zijn behandeld, dat de behande ling in het hotel Menumbing, waar zij voor 17 dezer waren geïsoleerd, bepaald goed is geweest en dat men hen steeds op correcte wijze is tege moet getreden aldus wordt van offi ciële zijde medegedeeld. Een overeen komstige verklaring hebben zij af gelegd ten overstaan van de C. V. G. D. (deze verklaring is niet gepu- bliceerden mede ten overstaan van mr. Gieben, de adviseur-generaal van justitie, die voor een onderzoek naar Bangka was gegaan. De door hen geuite bezwaren hadden alleen be trekking op de hun aanvanke'ijk niet toegestane bewegingsvrijheid en de daaruit voortvloeiende maatregelen. De heren Hatta en Pringgodigdo deelden voorts mede, dat zij er, nu zij bewegingsvrtfheid op Bangka heb-, ben gekregen, de voorkeur aangeven, voorlopig in het hotel Men-umbing te blijven en zij verklaarden voorts, te gen publicatie van het vorengaande geen bezwaar te hebben. Te Pangkal- pinang wordt thans voor de op Bang ka vertoevende republikeinse leiders een logeergelegenheid in gereedheid gebracht in een daartoe door de tin winning afgestane v/oning. Ook staat er een auto te hunner beschikking. Aneta meldt het volgende: „Het rapport van de C. v. G. D., dat op 16 Januari aan de Veiligheidsraad is gezonden was in ieder opzicht met de feiten in overeenstemming en be vatte ook niets dan feitelijke gege vens". Hij voegde hieraan toe, dat er verder nog geen commentaar kon worden geleverd op het be.icht, dat de C. v. G. D. nog niet onder de ogen heeft gehad. FANTASIE-BERICHTGEVING. Het staat thans vast, dat de bron van de berichten over guerilla-acti- viteit op Java de redactie is van de „Indonesia Press Review" een ge stencild overzicht, dat tevoren door de republikeinse voorlichtingsdienst werd verspreid en uittreksels bevat te van de republikeinse pers. Deze uittreksels worden thans aangevuld door berichten van z.g. „geheime zenders". Deze berichten zijn prac- tisch zonder uitzondering gefanta seerd. Vergadering weer uitgesteld Opnieuw is de vergadering van de Veiligheidsraad over Indonesië uit gesteld. Nu tot vanmiddag drie uur. Nog altijd dokteren de Verenigde Staten, Cuba, China en Noorweggn aan een resuutie. Zij kunnen geen hun bevredigende schikkingen tref fen voor de terugtrekking van de Ne derlandse troepen. Zij beschouwen dat als een van de neteligste kwes- tties. De kans is niet uitgesloten, dat in de resolutie de nadruk zal worden gelegd op het staken van de vijan delijkheden door beide partijen. De Verenigde Staten zijn van plan ge weest de terugtrekking van de Ne derlandse troepen te eisen. Zij zijn daarvan teruggekomen omdat som mige gedelegeerden vrezen ,dat Ne derland een dergelijk bevel ter zij de zal scnuiven. Naar verluidt wachten de Britse en Franse afgevaardigden nog op in structies van hun'regeringen. De V.S., China, Noorwegen en Cu ba hebben het ontwerp opgesteld. Egypte heeft zijn steun toegezegd. Er zijn nu nog twee stemmen, die van Engeland en Canada, nodig om de vereiste meerderheid te verkrij gen. Men acht het bijna zeker, dat Frankrijk zich van stemming zal onthouden. Of Frankrijk van zijn vetorecht zal gebruik maken moet worden afgewacht, doch lijkt on waarschijnlijk. GEEN EENHEID OVER EUROPESE EENHEID De commissie voor de eenheid van Europa der West-Europese Unie is er na een vergadering van drie dagen te Parijs niet in geslaagd, het eens te worden over een rapport over de methoden, die gebruikt dienen te worden voor de opbouw van een Verenigd Europa. De commissie zal aan de respectievelijke regeringen een nota overhandigen, waarin de opvattingen der verschillende dele gaties opgesomd worden. De Fransen blijven vasthouden aan hun plan voor een Europese con sultatieve Assemblée. Het Britse plan houdt de vorming van een Europese raad in, aan welks hoofd een commissie van ministers zou staan, bijgestaan door een „confe rentie" van door de respectieve re geringen benoemde diplomaten en verder door een permanent secreta riaat te Straatsburg. Hoewel de landen van de Bene lux „in beginsel" het Franse plan steunen, aldus Reuter, hellen zij thans over naar het aanvaarden van een middenweg, teneinde te helpen een West-Europese vereniging tot stand te brengen. Een Luxemburgse gedelegeerde verklaarde, dat sommige gedelegeer den der Benelux uitgesproken voor stander zijn van het nieuwe Britse plan. ~e vergadering der commissie werd gisteren beëindigd. Ontploffing in een ark te Amsterdam 5 DODEN Om half negen hedenmorgen heeft zich aan de rand van het IJ bij de bergingsfirma v. d. Akker, die een kantoor bezit op het terrein van de Amsterdamse Droogdok Maatschap pij, een ontploffing voorgedaan, die 5 doden heeft geëist. De explosie, die tot ver over het IJ weerklonk, ontstond in de kan toorark van de bergingsfirma, welke ark daar lag gemeerd ter vergemak kelijking van een efficiënte admini stratie over de werkzaamheden no dig voor het lichten van het destijds tot zinken gebrachte dok 5. De explosie richtte op de ark een grote ravage aan. Het vaartuig maak te water, zodat het gevaar bestond, dat het zou zinken. Een drijvende bok van de A.D.M. voorkwam dit gevaar door de boot in haar takels te hangen. In de ark werd door de ontploffing een groot gat geslagen, ter wij! net interieur volkomen werd verwoest. Het dek werd vergeleken .met ge golfd plaatijzer. Hoewel diverse in stanties koortsachtig werkten, kon 2 1/2 uur na de explosie nog niemand met zekerheid het aantal doden op geven, omdat het moeilijk is dit uit de resten van de ongelukkigen in het ruim op te maken. Volgens een medede'ing van de chef van «het politie-bureau Mosplein zou men na een onderzoek van ruim 2 uur tot de conclusie zijn gekomen, dat de ^explosie 5 dodelijke slachtof fers heeft geëist. De GG en GD bracht voorts 1 zwaargewonde en 1 lichtgewonde naar het Binnengasthuis. Vooralsnog staat .de politie voor een raadsel waar het de oorzaak van de ontploffing betreft. Leden van het personeel van de firma Van den Ak ker hebben nL nadrukkelijk ver klaard, dat zich aan boord van de ark geen explosieven bèvonden. De mogelijkheid wordt thans onder ogen gezien, dat de in het ruim staande brandende kachel" zou zijn geëxplo deerd. W-BLOEM ZONDER TOEWIJZING VERKRIJGBAAR. Zeer waarschijnlijk met ingang van Maandag 24 Jan. zal de z.g. W-bloem zonder toewijzing betrokken kunnen worden. Het tarwemêel en de z.g. A-bloem, waarvan het grauwe wit brood wordt gebakken, was reeds eer der vrij gekomen. Na het vrij komen van de W-bloem kunnen ,de bakkers dus zoveel blank witbrood afleve ren als gevraagd wordt. Alleen de patentbloem blijft vooralsnog aan toewijzingen gebonden. Ook ligt het in de lijn der verwach tingen dat de rayonnering van meel spoedig wordt opgeheven, zodat de bakkers dan hun meel kunnen be trekken bij de leverancier van hun keuze. GEITENFEEST IN BROEKHUI- ZERVORST Aan het einde van de driedaagse kermis in het Noord- Limburgse dorpje Broekhuizervorst trekken de vrijgezellen van dit 350 zielen tellende plaatsje 'angs de vijl café's aldaar. Zij .voeren een pop me- de, die later ter ere van St. Teunis wordt verbrand a's teken, dat de kermis ten einde is. Na afloop komen de vrijgezellen samen voor het zgn „geiteten", waarbij zij zich te goed doen aan horden dampende aardap pelen en kom-men vet geitenvlees. De pop wordt door de geitencom missie op een wagen door het dorp gevoerd. «Xnternatioiia'e Bidweek INTENTIE VOOR 22 JANUARI. Mogen alle christenen van Amerika één worden in het geloof en de lei ding volgen van de Plaatsbekleder van Christus.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1