NIEUWS UIT E 'E RIJNSTREEK NIEUWS UIT LAATSTE BERICHTEN JE OMGEVING MAANDAG 17 JANUARI 194» DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 BENOEMING AAN DE LEON ARDUS KERK. Met ingang van 15 Jan. 1.L is pa ter R. (Dominions) Hogenbirk OFM benoemd tot permanent assistent van de parochie St. Leonardus, al hier. Pater Hogenbirk werd op 14 April 1917 te Assen geboren. Hij deed z'n intrede in het klooster in 1937 en werd in 1944 priester ge wijd. Tot voor deze benoeming was pater Hogenbirk werkzaam in het Franciscanerklooster te Vorden. als assistent, speciaal belast met missie- predicaties en conferenties. Hij zal hier in Leiden aanvankelijk 't werk overnemen van pater Bertels, die weer spoedig naar Leiden hoopt te rug te keren. Tot lid van het Kerkbestuur van de parochie van de H. Leonardus (Haagweg) is benoemd de heer J- Noordman. Tot nu toe waren er drie Kerkmeesters; door deze benoeming is het aantal gebracht op vier. „ATTENTIESEIN OP' VOOR DE DAMES IN LEIDEN EN OMGEVING! De Bisschop van Haarlem heeft zijn verlangen te kennen gegeven, dat de vroegere R.K. Vrouwenbond te Lei den, thans Ned. Kath. Vrouwenbewe ging (N.K.V.B.) geheten, waarvan de Middenstands- en intellectuele groe pen zijn samengevoegd in het Gilde, na de stille oorlogsjaren weer op nieuw als -vanouds moge groeien en bloeien. Onder leiding van de Presi dente, Mevr. J. Manders-Vermeulen die reeds meer dan 20 jaar als zo danig opgetreden is zijn de voor bereidende werkzaamheden thans zo- vergevorderd, dat de eerste bijeen komst der leden is bepaald op Dins dag, 25 Januari a.s., in „De Doelen", Rapenburg 2, des avonds om 8 uur. Na een oproep in dit blad meldden zich reeds 80 dames aan. Het is voor de enkele krachten in het Bestuur on doenlijk, alle leden van de vroegere Vrouwenbond persoonlijk te vragen niet te ontbreken in de rijen van de Gildegroep der N.K.V.B. Daarom de ze herhaalde dringende oproep tot U. R.K. Vrouwen van Leiden en omge ving, om U bij Secretariaat: Joh. de Wittstraat 21, Leiden (tel.26292), te laten inschrijven, zodat niemand de veelbelovende Eerste Bijeenkomst be hoeft te missen, waarop het Bestuur om. interessante mededelingen zal doen over het 35-jarig bestaan van de Vrouwenbond in Leiden, dat gevierd zal worden met in de ochtend een H. Mis van dankbaarheid, en verder met een wonderschone avond in de Leid- se Schouwburg. Dames, lidmaatschapskaart en pro gramma liggen voor u klaar bij het Secretariaat Gildegroep N.K.V.B., Joh. de Wittstraat 21, Leiden. „DE PRIJS VAN HET VERLEDEN" Tengevolge van het niet doorzen den van een herkeuringsuitspi-aak hebben wij de film', welke deze week in Casino draait .en getiteld is „De prijs van het verleden" (Odette), niet toelaatbaar verklaard. De her- keuringscommissie van de K.F.C. blijkt echter geen bezwaar te heb ben, deze film vrij te geven voor volwassenen, indien enige coupures worden aangebracht. Daar deze cou pures in de vertoning, welke Casino deze week van de film geeft, zijn aangebracht, kunnen wij vaststellen, dat wij ten onrechte op het pro gramma van Casino het stempel van ontoelaatbaarheid hebben gedrukt. Voor volwassenen dus. H.H. Kerkzangers. Het Harte- brug-Kerkkoor vraagt assistentie voor Requiem (Perosi) op a.s. Don derdag, 9 uur. Er zal dan een Uit vaart zijn met militaire eer. Het Bestuur. 25 JAAR KLEINE WINST. Van drie matjes tot complete woning-inrichting. „Vijf en twintig jaar geleden", ver telde mevr. de wed. A. van Klaren- bosch ons, „moest mijn man op dok tersadvies veel buiten zijn. Hij kocht toen drie kleedjes bij een handelaar, die 10 pet. korting gaf, en ging daar mee op pad. Toen kochten we 6 kleedjes bij een grossier, die ook vlot van de hand gedaan werden. Daarop, belandden we in Amsterdam bij een fabrikant". Dit was het allereerste begin van „De Kleine Winst", de win kel voor woning-inrichting, Haar lemmerstraat 51, die gisteren zijn zil veren jubileum vierde. Na 6 jaar bleek het pand Janvossensteeg 3, (de straat, waarin zoveel zaken klein be gonnen zijn) te klem en in 1930 werd het pand Haarelmmerstraat 51 ge huurd, waar de zaak thans nog ge vestigd is. Aanvankelijk werden al leen karpetten verkocht, maar thans is het een volledige woning-inrich ting, sinds, met ingang van dit jubi leum, ook een behangerij aan de zaak is verbonden. Het moet gisteren voor mevr. Kla- renbosch een onvergetelijke dag ge weest zijn, toen zij in de huiskamer omringd werd door kennissen, familie ieden, belangstellenden, cliënten en leveranciers, die in een onophoude lijke stroom de receptie-uren van 2 tot 4 en nog lang daarna vul den. Beneden prijkte de geheel geres taureerde winkel in een schat van bloemstukken, die de welgevulde kasten goed deden uitkomen. En vele bezoekers zullen niet nagelaten heb ben het werk van aannemer J. Mas- saar te roemen, om de wyze, waar op hij het interieur een metamor phose deed ondergaan. Hij werd daarbij geassisteerd door de fa. Kerkvliet, De Genestetstraat, die het schilderwerk verzorgd, en de fa. W. Schreuder, die de moderne verlich tingsbuizen aanbracht. Tijdens werkzaamheden is uit de gang der B. L. O.-school in de Cecilia straat een nieuwe Jongensfiets ge stolen. Het laat zich begrijpen, dat deze diefstal een grote teleurstelling voor de betrokken leerling is. Het hoofd der school ontvangt gaarne in lichtingen of aanwijzingen. Het merk der fiets is P. O. N. met start-steun. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het arts-examen le gedeelte: de heren: F. A. Bolsius te 's-Gravenhage; J. H. C. Hilgers te Leiden; J. H. Pleiter te Leiden en H. W. v. d. Veen te 's-Gravenhage; arts-examen 2e gedeelte: mej. B. J. v. d. Berg te IJsselmonde en de he ren J. A. Balhan te 's-Gravenhage en F. A. Beek te Oegstgeest. Ambtsaanvaarding prof. Florschütz. Vrijdag 28 Januari a.s. des namid dags te 4 uur zal prof. dr. mr. F. Florschütz, benoemd tot bijzonder hoogleraar in de palaeophjdologie van het Kainozoicum en de palynalo- gie, vanwege het Leids Universiteits Fonds, zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugurele oratie in het groot-auditorium van het Academiegebouw. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN Archaeologische lezingen Het voorjaars-programma 1949 van de avondlezingen in het Rijks museum van Oudheden luidt: l Februari: Madame G. Faider (Mariemont). Considérations sur l'histoire de l'art durant les huit premiers siècles dans le nord de la Gaule. 15 Februari: J. G. N. Renaud (den Haag): Iets over de ontwikkelings geschiedenis van het Nederlandse kasteel. 1 Maart: Dr. W. C. Braat: De klas sieke beeldhouwwerken in het Rijks museum van Oudheden. (Na aloop der lezing rondleiding door de zaal voor klassieke beeldhouwwerken met kunstverlichting). 15 Maart: Dr. W. D. van Wijngaar den: De Loeristanbronsjes in het Rijksmuseum van Oudheden. 29 Maart: Dr. B. H. Strieker: Tech niek der Oud-Egyptische bouwkunde. HET DURE KARPET Tijdens een onderzoek van de zijde van de Prijscontroledienst naar een geval van prijsopdrijving in het groot bij een woninginrichting te Leiden, bij welk onderzoek een bedrag van duizenden guldens aan ongeoorloof de winst werd geconstateerd en 19 ALPHEN AAN DEN RIJN Alphense Boys. De Boys 4 kon den het tegen UDO 2 niet bolwerken ondanks hun veldmeerderheid. Uit slag 12. A. Boys BStompw. Boys A 10. Rijp wetering BBoys C 5—0. H.B.C.Alpben 22. het was kwart over twee toen de uitsteken de leidende scheidsrechter Breukers uit Mijdrecht liet beginnen. De eer ste aanvallen zijn direct voor HBC, maar Goedhart, die er weer prachtig „in" was grijpt goed in. Het spel wordt verplaatst en. geruime tijd be weegt het zich op het middenter rein, Als dan Lentz zich goed weet vry te spelen geeft hij re bal goed voor het HBC-doel, er ontstaat een heftige doelworsteling waaraan door W. dé Graaf een eind werd gemaakt die de bal in doel trapte (01). Met deze stand ging de rust ook in. In de tweede helft is het weer HBC, dat het eerst ten aanval trekt en spoedig heeft de linksbinnen suc ces als hij onhoudbaar voor Goed hart kan inschieten (11). Alphen is echter geenszins ontmoedigd, want na goed samenspel van. Lentz, met van Leeuwen plaatst de laatste de bal goed voor doel en is W. de Graaf er snel bij om de bal vallend in te koppen. Het gaat er naar uitzien dat Alphen deze voorsprong zal be houden, maar wanneer voor een handsgeval een vrije schop op het Alphendoel wordt genomen, gaat de bal via het hoofd van de prima spe lende van Heijningen buiten bereik van de grijpende handen van Goed hart in het net (22). Hoewel zich nog wel kansen tot doelpunten voor doen, blijft de stand toch verder on gewijzigd en kunnen beide partijen met deze uitslag tevreden zijn. Alphenreserves behouden fraaie kampioenskans. Dank zij het feit, dat de Alphenreserves tegen een der grootste concurrenten voor de bovenste plaats Scheveningen III op eigen terrein een 00 gelijk spel hebben weten te behalen hebben zij thans met 1 punt voorsprong op RVC in een gelijk aantal wedstrij den de leiding van de reserve derde klasse B van RVC II over genomen. ARC overwint Rijnsburgse Boys. Het is aan ARC, dank zij het feit, dat in de tweede helft met een ge wijzigde voorhoede het veld betreden werd, gelukt weer eens een overwin ning in de wacht te slepen. In de eerste helft brachten beide partijen er al bitter wéinig 'van techt hoewel de 01 voorsprong van de bezoekers beslist niet onverdiend te noemen was. In de tweede helft was de voor hoede van ARC geheel gewijzigd en speelde Bos bijv. rechtsbuiten. Vanaf deze plaats maakte deze speler vrij kort achter elkander een tweetal doelpunten, waardoor de aanvanke lijke achterstand was omgezet in een 21 voorsprong. Zelfs zag men nog kans om een derde doelpunt hieraan toe te voegen, zodat toen het einde daar <as de rood-zwarten een ver diende 31 overwinning hadden be haald. ROELOFARENDSVEEN JUBILEUM-UITVOERING LIEFDE VOOR HARMONIE. Zaterdag- en Zondagavond vulde zich het grote veilinggebouw met donateurs en begunstigers, om getui ge te zijn van de uitvoering van Lief de voor Harmonie, welke nog wal zelden zo geslaagd zal zijn als bij ge legenheid van dit 60-jarig bestaan. De voorz. de heer J. Koek. herinner de eraan, dat 2 jaar geleden het aan tal donateurs de 500 gepasseerd -was, welk getal dit jaar aanmerkelijk .s teruggelopen. O. 1. v. de heer J. Ruij- ten werden alle muziekstukken on berispelijk uitgevoerd. Vooral de Zonnige Lente" van directeur J. Ruijten, „Bouquet de Melodies" van Donizetti eu Jubel-Klange van ICrnst GEM. AANKONDIGING De Burgemeester van Leiden zal Woensdag 19 Januari a.s. spreek uur houden van 13.30 uur tot 14.30 uur. 454 De Wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, is verhin derd op Woensdagen 19 en 26 Jan. a.s. spreekuur te houden. 4S5 vloerkleden in beslag werden geno men, kregen de ambtenaren de lucht van een ander zaakje, dat tenslotte leidde tot de achterhaling van een van die kettinghandeltjes, die er voor een deel aan schuldig zijn, dat het publiek zich slechts voor hoge prij zen van begeerde artikelen kan voor zien. Aan de geverbaliseerde eigenaar was door de vei-tegenwoordiger van een andere Leidse firma een vloer, kleed aangeboden voor ƒ260.De vertegenwoordiger werd opgespoord en bleek te werken voor een tapijt- reinigingsbedrijf. Hij bekende vloer kleden te hebben verkocht voor 26CLen 275.(de toelaatbare gebruikersprijs dezer tapijten be draagt ƒ275. In verzekering gesteld, deelde de man mede, dat hij de kleden kocht van een collega uit Den Haag voor de prijs van ƒ230.Ook de collega werd aangehouden; ook hij vormde een schakel van de ketting, die ten slotte uit vijf schakels bleek te be staan, wat zeker 3 te veel is, gezien de situatie in deze branche, waarin de importeur als regel tevens de grossiersrol vervult. BURGERLIJKE STAND. Geboreru Sophia Johanna, d. van F. P. A. Breedeveld en S. J. van der Veer; Wilhelmina Maria, d. van J. J. W'. van Went en W. M. Koemans; Hendrik Jochem, z. van F. Prins en J. H. de Groot; Marianne, d. van D. Braggaar en M. J. Momberg; Nanda Maria, d. van J. P. M. Trouw en A. W. Jonker; Wilhelmus Gerard us, z. van C. J. Langeveld en A. Dekker. Overleden: L. J. van Haasteren, man, 70 jaar. Nobel, Vonken uit door rijke scha kering en door de wijze, waarop so listen en kwartetten hun proeve van bekwaamheid aflegden. Daarna begon de revue, een afwisseling van zang, declamatie, schetsen en de onverge telijke Thomasvaer en Pieternel, resp. W. Verdel en mevr. Huigsloot v. d. Akker. In hun toespraak lieten zij het wel en wee van de muziekver. over de afgelopen jaren de revue pas seren. Het muzikale gedeelte was verzorgd door enkele dames en he ren, met piano-begeleiding door mevr. KoekHeemskerk. Het geheel bracht ons een avond van onbedaarlijk la chen, waarvoor alle medewrkenden een woord van welverdiende lof toe komt. Alle fragmenten te noemen is ondoenlijk, maar toch willen wij er twee aanstippen, en wel de zware vsr wonding in de oorlogsdagen van de huidige voorzitter J. Koek. en de In- aië-schets: gebed voor de jongens in Indië, gezongen door mevr. Spruit v. d. Iloorn en Corrie Koek. tegen de achtergrond van een prachtig dé cor. met vaardige hand geschilderd door de heer Th. Wesselman. Alles te zamen een zeer goed geslaagde avond. Daarom een woord van waar dering aan de heer Augustinus uit Noordwijk, auteur van deze vlot ge schreven en sprankelende reVue, welke met de slot-declamatie aan gaf. dat de muzikale medewerking bij priesterfeesten. Sacramentspro cessie en Sacramentsdag het predi cant van ..R. K. Muziekver." ten volle waardig maakte. Met dit resumé sloot de heer W. A. Karteveld ook deze zeer ges'aagde avond, en vroeg als feestcadeau een groot aantal donateurs. Opening toneelconcours „St. Pan- eratius". Het door de toneelver. St. Pancratius bij gelegenheid van haar 40-jarig bestaan uitgeschreven to neelconcours, mocht zich op de ope ning reeds in een zeer goede belang stelling verheugen. Aan de toneel vereniging „Amicitia" uit Wassenaar was de eer, om de openingsavond in de stemmig-versierde zaal van Hotel „De Vier Heemskinderen" te verzor gen Allereerst sprak de voorz van het uitvoerend comité, de heer Jac. van Berkel, een kort welkomstwoord, in 't bijzonder aan de bezoekende toneelver., en de jury, bestaande uit de heren Alb. Welling uit Utrecht en Jan Muller uit Loosdrecht. Wij kun nen op de beoordeling van het con cours niet vooruitlopen, maar toch geloven wij wel, dat „Mmicitia" met l- t door haar gegeven blijspel in 3 bedrijven van Chr. van Bommel Kouw en Henk Bakker genaamd „Robbedoes'' een zeer goede beurt heeft gemaakt. HAZERSWOUDE Geslipt. Terwijl Zaterdagmor gen de heer H. C. uit Leiden met zijn auto op de Gemeeneweg reed, slipte tengevolge van de gladheid van de weg zijn auto, kwam in de berm van de weg terecht en sloeg omver. De heer C. liep een ge kneusde rib en enige ontvellingen aan lip en handen op en werd bin nen gebracht bij de Post-Conrman- dant der Rijkspolitie alhier. Na door dokter Meijst alhier te zijn verbon den, is hij overgebracht naar zijn woning. De auto. die gedeeltelijk was vernield, is later door een kraanwagen weggevoerd. Geboren: Maria Johanna Jaco- ba, d. van L. A. Louri er en van J. G. J. Kerkvliet: Elisabeth Joanna Paula, d. van P. J. Rietveld en van A. E. Loomans. Ondertrouwd: Hendrikus van dar Meer, 25 j. en Johanna M. Macelis, 29 j.; Leendert Hakkenibraik, 28 'j. en Jannie van Rijssel 29 jaar. Getrouwd: J. W. M. Timmermans en A- C. van Vliet; C. van Veen en J. van den Bosch. Overleden: Andreas van der Meer 76 jaar. LEIMUIDEN Verbetering. Stille Omgang. In het bericht van Zaterdag is een fout geslopen. De afdeling Leimuiden en Rijnzaterwoude zal de bedevaart maken op 13 Maart, dus op de eer ste der drie Zondagen. Aanvang van de omgang: 1.15 uur. IJsvereniging Bilderdam. Er bleek een batig saldo aanwezig te zijn van 234,88. Boeken en be scheiden werden nagezien door de heer P. v. Tol en A. v. d. Pouw Kraan. De aftr. bestuursleden W. v. Dijk en H. v. d. Burg werden direct herkozen, bij een tweede stemming behield ook G. P. Verdonk zijn be stuursfunctie. Hierna had een verlo ting plaats van 24 prijzen ten bate van de kas. De hoofdprijzen waren 4 flinke taarten. Voor de rondvraag was veel animo en de vragenstellers werden allen tevreden gesteld met een antwoord van het bestuur. De vergadering dwaalde even af om de opmerking te maken, dat de Bilder dam geen brandspuit bezit, wat voorheen wel het geval was. Het bestuur gaf aan het aanwezige raadslid, de heer J. de Vries de op dracht deze zaak in een raadsverga dering naar voren te brengen. De voorz., de heer Nic. Koot, sloot nu het officiële gedeelte, om over te gaan tot enige tijd gezellig samen zijn, waarmee men te Bilderdam' wel raad weet. ZOETERMEER Geboren: Catharina Petronella, d. van J. H. Adegeest en M. J. Friggen; Willem, z. van P. Brand horst en H. J. van Gangelen. KATWIJK Duiven. In de vergadering van de postduivenclub „Dc Rhijnmon- ders" kon de secr. 9 leden aanmelden. Tot leden der kascontrole-commissie werden gekozen de heren J. Aanhane en J. van Andel. De heren J. van Andel, H. van Schie en C. Haasnoot werden benoemd tot Ieden der reken- commissie. Voor 1949 zullen 400 rin gen worden uitgegeven. Later ver moedelijk nog 200, LEIDSCHENDAM Toneel. Het nieuw gevormde di lettanten-toneel heeft zich Zaterdag avond aan het publiek voorgesteld met de opvoering van „Gezworen Ka meraden", een blijspel in vier bedrij ven van E. J. M. Terlinden. De pres taties van deze nieuwe club zyn zeer bevredigend. De spelers waren goed op dreef vooral de heren J. Nieuland en Harry Teunisse en mej. Mien Hij- dra deden zich als goede toneelspe lers kennen. Het publiek toonde zich door gul applaus voldaan over dit eerste optreden. Volgende maand zal deze nieuwe gemengde toneelvereniging, welke reeds- is aangesloten by de Kath. To- neelbond, een uitvoering geven voor hei Kath. Thuisfront. De ..Do-re-mi- Boys zorgden voor het muzikale ge deelte van de avond. Geboren: Jan Nicolaas, z. van N. J. W. Olieman en J. van Staalduinen; Franciscus, z. van J. G. v. d. Hout en G. v. d. Marei; Antonius Johannes Maria, z. van M. C. Verhage en A. van Leeuwen; Quirinus Johannes Cle mens, z. van Q. Smi-ts en P. M. Schee- naard; Marina Joanna Maria, d. van M. Venne en H. C. de Groot: Agatha, d van H. Brander en N. Honcoop; Antonia Ewaldina Maria, d. van W. A. E. Duijmel en L. A. de Jongh; Ma ria Johanna Augustina, d. van P. C. Hooijmans en J. G. M. van den Bos; Albertus Leonardus Maria, z. van W. J. van Heijningen en A. de Jonge. Jacobus Theodorus Maria, z. van J. J. Scholtes en C. W M. Overvliet; Cornelia Catharina, d. van J. Veld- wich en C. P, Rij ling. Ondertrouwd: D. H. L. van den Berg en Th. H. Borsboom; J. S. van Nierop en A. C. P. van Hulst (Voor burg); J. S. Heijne en M. J. Rotte veel; N A. Beukers en C. M. Rotte veel. Overleden: N. Oskom 61 j. eentge- note van M. v. d. Akker; G. G. Johan 80 j., weduwnaar van A. C. M. Ver kerk; M. W. Kalkman 80 j., weduwe van H. Rosbergen. LISSE GEMEENTE-BEGROTING. In de a.s. raadsvergadering, wel ke vermoedelijk op 27 Januari zal worden gehouden, zullen B. en W. de raad de gemeente-begroting voor het dienstjaar 1949 aanbieden. Dooi de uitkeringen van het Rijk is het niet te verwonderen, dat de begro ting sluitend kon worden gemaakt. Dit geeft reden tot blijdschap, doch B. en W. kunnen niet ontkennen, dat dit gunstig resultaat voor een niet gering gedeelte is verkregen door een belangrijk hogere belastingop brengst, waarvan vooral' de onderne mingsbelasting zwaar op de ingeze tenen drukt. De uitkering van het rijk wegens aandeel van de gemeen te in die belasting is sinds 1946 ge stegen van 60.000.tot 73.SO0. in 1947. tot 90.000.in 1948 en wordt in 1949 geraamd op een bedrag van 98.400.Indien het rijk te zijner tijd tot verlaging van de belas tingdruk overgaat, zal de gemeente naar wordt verwacht onmiddel lijk weer in moeilijkheden komen, tenzij de nieuwe financiële verhou ding. die op 1 Januari 1951 in wer king zal moeten treden, in dit op zicht een afdoende oplossing biedt. De bijzondere uitkering uit het ge meentefonds over h-et jaar 1948, werd na veel besprekingen en overleg vastgesteld op 147.400.waarop eveneens de 10 pet. extra werd ont vangen. Deze en andere meevallers betekenden een extra bedrag van 61.000.voor het jaar 1948. waar door de moeilijkheden voor dat jaar STAKING IN BELGISCHE GAS-^ EN ELECTRICITEITSBEDRUF. Het personeel van het Belgische gas- en electriciteitsbedrijf .Gazelco) heeft tijdens een gisteren gehouden congres besloten, op 31 Januari een algemene staking uit te roepen, ten einde zijn eisen tot loonsverhoging kracht bij te zetten. Tijdens een re ferendum sprak 84 procent der ar beiders zich voor deze staking uit. ZOETERWOUDE Toneel. De opvoering „Onder één dak" is een hernieuwd succes geworden. Het spel won veel aan betekenis door meer beleving en vrijer handelen, en dank zij de goe de vertolking van de rol van Lies- beth. De spelers mochten veel be langstelling en een aandachtig ge hoor ondervinden. Zij werden harte lijk toegejuicht en hun g.a. moest tegen wil en dank in het applaus delen. Met voldoening zagen we de Patronaatszaal weer grotendeels ge vuld met oudere mensen. Dit houdt voor de toekomst goede beloften in. TER AAR Geboren: Adriaantje. d. v. M. W. v. d. Graaf en van M. Leune; Pieternella J., d. van K. Snijders en M. M. Visser; Willem P. J., z. van C. J. Valentyn en G. W. Touw; Wil helmus G.. z. van J. H. A. Koele- man en M. P. Mol; Jacobus A. J., z. van J. W. v. d. Vlugt en A. J. Groenendijk. het hoofd kon worden geboden en dat tot gevolg 'zal hebben een goed batig saldo voor dat dienstjaar. Dit saldo kan worden overgebracht naar volgende dienstjaren ter dekking van rente en aflossing voor de kosten van de aanleg van de verkeersweg. De post onvoorzien voor het jaar 1949 is geraamd op een bedrag van 68.373,39, doch geeft nog geen reden tot optimisme, omdat het bedrag door de kosten wegens eerste afschrijving eventueel vermeerder met rente, van de diverse kapitaalsuitgaven im mers de kapitaals-objecten, welke men van plan is tot uitvoering te brengen zijr. niet geraamd snel zal slinken, terwijl ook de verdere te verwachten uitgaven, waarvan B. en W. noemen verdergaande salarisver- beteringen, kosten onderwijsuitgave enz., grote bedragen zqllen vergen. Bij vergelijking der hoofdstukken komen B. en W. tot de conclusie dat ever het algemeen de uitgaven stc<c zyn gestegen, terwijl nog verschil lende belangrijke uitgaven per sup- pletoire begroting kunnen worden verwacht. De belastingen daarente gen zullen ongeveer 105.000.— meer opbrengen dan in het vorige jaar. Uit het begeleidend schrijven bij de aanbieding van de begroting 19-1 menen B. en W. een gunstige ontwik keling van de financiële toestand der gemeente te mogen constateren, doch zij waarschuwen tevens tot een grote voorzichtigheid om dit gunstig resultaat te kunnen blijven behouden. Subsidie zangonderwijs. Momen teel wordt ten behoeve van het per soneel van de openbare school en de christelijke onderwijsinrichtingen een cursus georganiseerd ter verbetering van het zangonderwijs op de scho len. B. en W. stellen de Raad voor een bijdrage 4 van 12.50 per cursist te verlenen, hetgeen neerkomst op 16250 in totaal. Vergoeding ledigen beerputten. B. en W. dezer gemeente hebben van de heer P. J. Schoone, alhier, een verzoek ontvangen om verhoging van de wekelijkse toelage voor het ledi gen van beerputten van 25 op 35 per week. In verband met de stij ging van het algemeen kostenpeil en de daling van de opbrengst van ver koop van beer, is het naar de mening van B. en W. alleszins gerechtvaar digd aan de heer Schoone van 1 Juli 1948 af alsnog een verhoging van 10 per week to te kennen. Tegelijker tijd met het verhogen van de toela ge tot 35 per week, dient de heer Schoone er uitdrukkelijk te worden gewezen op een juiste naleving van het bepaalde in de artikelen 154 en 155 der alg. politieverordening, hou dende regelingen inzake de wijze en tijden van vervoer van faecaliën. Voorts behoort de voorwaarde gesteld te worden, dat, indien de tegenwoor dige wijze van vervoer vóór 1 Juli 1949 niet grondig verbetert, de we kelijkse vergoeding per genoemde datum wederom tot het oorspronke lijk bedrag van 25 wordt terugge bracht. Geboren. Francina Maria Adria- na Johanna dochter van F. de Haas en M. J. van Steijn; Anna Cornelia d. van P. Faas en W. C. Does; Anna Elisabeth d. van H. van Hoven en M. de Kooker; Johanna Cornelis Ma ria z. van Th. Goedemans en A. P. Baak; Anton z: van K. Hobo en H. Groenenburg; Paulus Gerardus z. v. P. C. Vonk en W. van der Stelt; Pie- ter Gerard z. van J. Kroon en L. M. Gotfzak; Jacobus Cornelis Hendri- cus z. van G. P. Randsdorp en M. P. A. van Wieringen. Ondertrouwd: Paulus Sprengers 32 j. en, Catharina Welhilmina Maria v. Stijn 24 j.; Johannes Bernardus Groe nendijk 24 j. en Geneviève Suzanne Franchet 23 j. te La Loupe; Johan nes Cornelis van Lierop 28 j. te Hil- legom en Johanna Petroneli« Anto nia Salman 27 j. Getrouwd: H. J. Semp en A. van Lon te Haarlemmermeer. Overleden: Cornelia Elizabeth van der Peet, 66 j. echtg. van J. Berbee; Maria Catharina van Weel 75 j. echtg van M. van der Berk; Trijntje van Nieuwkoop 84 j. wed. van J. de Regt; Hendrik van Eeuwen 82 j. wed. van A. P. van Dorp. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond). VEEL WIND. In de avond of nacht zwaar be wolkt met regen. Morgen over dag* wisselend bewolkt met en kele plaatselijke buien. Lang de Waddenkust tijdelijk stormach tige. elders tijdelijk krachtige of harde wind uit Westelijke rich tingen. Weinig verandering in temperatuur. DE ZILK Ernstige val. Het 2-jarig jon gentje van B. aan de Zilkerduinweg viel van een stoel en liep 'n schou derfractuur op. Het kind werd naar het ziekenhuis vervoerd. SASSENHEIM Middenstand. De R.K. Midden standsver. hield haar jaarvergade-» ring. Dank zij een propagandaschrij- ven van de g. a. viel de opkomst mee. De openings-speech wierp geen blik terug maar voorwaarts: goed katho liek zijn en tevens goed lid van vak- en standsorg. is een waarborg voor het land. Het jaarverslag behandelde alle datums en gebeurtenissen van het afgelopen jaar, en daarbij gaven al de bestuursleden, elk voor zich, hun inzicht van de verschillende pro blemen weer. De g. a. sprak over „Zondagsheiliging", dat wij de Zon dag moeten benutten voor God en voor ons huisgezin. De aftr. voorz. werd met grote meerderheid herkozen, terwijl de heer G. Turk als nieuw lid in het bestuur gekozen is. De bonds-propagandist, de heer Borsten, sprak over. „De midden stand en de gewone man". Hij toonde aan, dat onze taak moet zijn een die nende taak, dat wij belangstelling moet entonen en begrip moeten heb ben voor de moeilijkheden, en voor ogen moeten houden, dat de arbei ders met een klein loon vaak rond moeten komen. De opheffing van de vakgroepen en de inschakeling van de bedrijfsschappen, zal dit jaar het voornaamste streven zijn. Geboren: Helena Maria Wilhelmina, d. van L. H. van der Holst en J. C. Schrama; Gabriël Carolus Maria, z. van C. W. G. Banser en. A. M. Boers Agatha Apolonia en Hendrika Mar- garetha Maria dochters van W. B. van der Krogt en A. A. M. Kniest. Corne lis z. van F. Th. Homan en J. C. Vink. Gijsbertus Cornelis. z. van M. A. Meijer en E. de Vries; Johannes Adrianus Hendrik Maria. z. van A. A. M. Ter Meer en E. Th. M. van der Voort. Overleden F. Moolenaar; 84 jaar; F. Jansen-Hommels 85 j.; M. Stelma- Vlasveld 74 jaar. Ondertrouwd: J. H. Wassenaar 26 j. en F. Rewijk 24 j.; P. A. Kipping 27 j. en M. C. van der Broek 25 j.; P. J. van Dijk 27 j. en A. M. Kraan 25 jaar. VOORSCHOTEN Commando-wisseling in het Marine Opkomst Centrum. Alle hens spon den Zaterdagmorgen, 15 Januari, „voor de boeg" aangetreden bij de overdracht van het commando van de kapitein-luitenant ter zee J. G. Broekhuyzen op de kapitein-luite nant ter zee J, J. Hogendoorn, De scheidende commandant dankte allen, van hoog tot laag, voor de grote steun door hem ondervonden tijdens zijn bevelperiode. Kapitein-luitenant ter zee Hogen doorn deed een beroep op de officie ren, schepelingen en het burgerperso neel, om hem bij zijn nieuwe taak te steunen, opdat hij met hen samen aan de verhoogde eisen, aan het Marine Opkomst Centrum gesteld, geheel zou kunnen voldoen. WASSENAAR WASSENAAR CULTUREEL CENTRUM De tentoonstelling geopend Zaterdagmiddag heeft dr S Baron van Wijnbergen de officiële opening verricht van de tentoonstel1 ing „Was senaar Cultureel Centrum", in kas teel Duinre'l, waar het werk van eci 65-tal Wassenaarse kunstenaars op allerlei gebied is bijeengebracht. De burgemeester sprak woorden van waardering over het streven van het kunstcentrum Duinrel1, dat zich tot doel stelt do jonge talentvolle kuns tenaars gelegenheid te geven voor publiek op te treden. Spr. legde de nadruk op de ge meenschapsgedachte, die aan deze tentoonstelling ten gronds^g ligt en sprak de hoop uit, dat deze gedachte ertoe zou mogen bijdrage het kunst centrum te maken tot een contact plaats van alle kunstbeoefenaars. De opening werd opgeluisterd met muziek door de uianist Paul Niessing en de zangeres Willy Willemse. Geboren: Anna H. M. d. v. A. L. Romijn en M. C. Hooijmans-, Ge- rarda Th. d. v. P. v. Leeuwen en C. C. Remimerswaa1Jacobus M. z. v. J. J. Putker en I. J. Slats; Petrus A. J. z. v. J. C. A. Kortekaas en J. H. Looystein; Franciscus O. J. z. v. A. A. W. v. Gent en J. P. Augustinus; Alphonsius P. z. v. J. L. Borsboom en E. M. v. d. Spek, Liesbeth M. d. v. H. Brouwer en M. W. H. Meijer; Jo- sephus B. z. v. J. A. Jansen en F. H. Huguenis.* Ondertrouwd: A. Hart en A. F. de Geus; R. M. J. Beukers (Nijmegen) en G. M. B. Lampe: J. H. Dekker en L. V. v. Lindink; C. Konings en H. Looyestein. Getrouwd: J. Visser en M. E. Arends; J. C. Pieper en A. Buitelaar: J. Langver en M. J. Wisse; H. T. v. Noort en A. J. Noordover. Overleden: Gerardus J. A. de Leur 79 jr wedtir. v. E. A. Boesenach; Maria H. v. Rijn 65 jr echtg. v. Q. v. Leeuwen: Theodora J. W. C. Eising 36 jr echtg. v. W. Harteminok; Guur- tje Huijer 63 jr echtg. v. J. M. Kee- mink: Marrigje v. d. Marei 83 jr wed v. J. v. Schie.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3