S)e GcicbeSoii^mit NEDERLAND BIJT VAN ZICH AF IN DE VEILIGHEIDSRAAD Dr. v. Royen zet de puntjes op de i IN AFWACHTING Krachtige taal van dr. v. Royen Overdracht van het gezag in 1950 toegezegd De situatie op Java De moord op twee missionarissen te Moentilan Ned. verliezen in Indonesië Mao Tse Toeng over „echte" vrede Rassenhaat in Durban Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" ZATERDAG 15 JANUARI 1949 40ste JAARGANG No. 11593 Bur. Papengracht 32. Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 ct. p. m m. Telefoontjes 11.50 rvE BEJAARDE Franse communis tenleider Marcel Cachin heeft de zer dagen in de Assemblée gezegd, dat er nog steeds vreedzame samen werking tussen de twee verschillen de systemen van het Oosten enhet Westen mogelijk is, want dat er nog niets onherroepelijks is gebeurd, waardoor deze samenwerking onmo gelijk zou zijn geworden. Op zichzelf is dat niets bijzonders. Men kan deze uitspraak beschouwen als de mening van een oude Franse meneer, bij wie de wens de vader van de gedachte is. Maar zo vat men deze uitlating toch niet op. Integendeel, men meent, dat Moskou hier, door middel van Cachin, een voorzichtig lokfluitje laat noren. Wij hebben er al eens meer op ge wezen, dat Moskou in het Westen door allerlei machinaties tegen het Marshall-plan de aandacht afleidde van het Oosten, waar zich een situa tie ontwikkelde, welke Moskou eigen lijk veel meer interesseerde. Thans blijkt meer en meer met hoeveel kracht de rode legers worden voort- gezweept om het grote Chinese rijk onder de invloed van Moskou te bren gen. Zelfs in de winter, welke in China gewoonlijk streng is, worden de krijgsoperaties zij het met enige vertragingen voortgezet. Het doel is bijna bereikt; het regiem van Tsjang Kai Sjek kraakt en staat op instorten. Moskou heeft nu al zijn aandacht nodig voor de organisatie van deze onmetelijke gebieden en een beetje rust in het Westen zou daarom niet onwelkom zijn. Reeds 'n paar maanden geleden meertaen wij zulk een neiging in het Kremlin te bespeuren, maar Moskou heeft de tijd en retireert langzaam. "Cachin's fluitje is nu weer zo'n symptoom en wij wachten af, wanner de conse quenties* daarvan zich zullen demon streren. Natuurlijk verwachten wij niet, dat Malik het in de Veiligheids raad plotseling eens zal worden met de Amerikaan Jessup of dat de Kerk vervolging in Hongarije en de andere satellietlanden zal worden afgelast. Maar een afneming van agressieve handelingen tegenover het Westen, een wat kalmer aan doen ligt in de lijn van de mogelijkheden. Daarbij laat het zich denken, dat Moskou niet alleen het oog heeft op de on middellijke voordelen van een der gelijke tactiek, nl. dat het zich kan concentreren op zijn taak in het Ver re Oosten. Het kijkt verder en specu leert er op, dat de waakzaamheid van het Westen, die het zelf heeft opge roepen door zijn aanvallen, zal gaan verslappen en dat de eenheid, welke het Westen steeds heeft kunnen op brengen in dagen van spanning en strijd, zal worden aangetast, zodra het gevaar schijnt te wijken. Want dat is wel kenmerkend voor de Wes telijke democratieën, dat zij het geza menlijke doel zo snel uit het oog ver liezen en dan weer terugvallen in hun kibbelarijen over kleinigheden. TEN ORGAAN als de Veiligheids-r raad is een goede graadmeter voor de mate van eenheid, welke er op een bepaald moment tussen de sta ten heerst. Op het ogenblik is ons land daar ten nauwste bij betrokken. Wij krij gen vele en boze woorden te horen en men verlangt van ons, dat wij ons leven zullen beteren. Nu heeft dr. v. Royen er terecht op gewezen dat de regeringen, welke, ons zo ka pittelen, zichzelf ook niet altijd ge dragen naar hun eigen woorden, maar daar schieten wij niet mee op. Beter is, de landen er van te over tuigen, dat er uitgezonderd Rus land en zijn satellieten geen ver schil is in het doel dat wij allen na streven; dat er slechts verschil van inzicht is in de doelmatigheid van de middelen. En er is geen beter mid del om de landen dat aan het ver stand te brengen, dan door de we reld met daden te tonen, dat wij een begin maken met de uitvoering van dat gezamenlijke doel, n.l. de vrije en democratische opbouw van een on afhankelijk Indonesië. Wij hebben daartoe de gelegenheid, zolang de Veiligheidsraad nog praat en debat teert. Zodra er een besluit genomen is, wordt de kwestie er niet gemak kelijker op. Tot nu toe hebben we'weinig ge hoord van dat begin van uitvoering, ofschoon het aanvankelijk leek als of er met grote voortvarendheid werd gehandeld. Het zenden van minister president Drees naar Batavia beloof de heel wat; het beloofde daden op korte termijn. Nu geloven wij graag, dat zelfs minister Drees niet alles in een vloek en een zucht kan klaar spelen; daarvoor zijn de afstanden te groot en is het probleem te inge wikkeld. Maar van de andere kant mochten wij toch verwachten, dat een minister-president zich niet zou behoeven te bemoeien met het leg gen van het allereerste contact. Het zenden van zulk een hooggeplaatste autoriteit betekent gewoonlijk, dat de voorbereidingen ver genoeg ge vorderd zijn, om tot het nemen van besluiten te kunnen overgaan. Zo ver is het echter blijkbaar nog niet gekomen. Wij kennen de moeilijkhe den niet, waarvoor minister Drees rch geplaatst ziet en kunnen er dus niet over oordelen, maar wel kun- DIJ DE HERVATTING der behande ling van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad, heeft dr. Van Royen gisteravond verklaard, dat de Nederlandse regering geen gevolg zal geven aan de bevelen van de Raad om de politieke gevangenen vrij te la ten of de Nederlandse troepen terug te trekken op hun uitgangsstelling, indien de Raad tot het laatste mocht besluiten. Dr. Van Royen gaf een uiteenzeting over de stappen, welke de Nederlandse regering van plan is te doen om te komen tot de zelfstandige Ver. Staten van Indonesië, onder de Nederlandse kroon. Dr. Van Royen gaf de volgende samenvatting van de phasen: 1. Vorming bin nen één maand van een federale interim-regering voor Indonesië. 2. Verkiezingen onder toezicht van de Ver. Naties in het derde kwartaal van 1949 en 3. Overdraging van het gezag door de Nederlandse regering aan de Ver. Staten van Indonesië vóór het eihde van 1950. landse veiligheid te waarborgen. Niet wij, doch de Raad ondermijnt aldus de gehele structuur van de V. N. door een van haar hoofdzuilen, namelijk de stelling dat de V. N. zich zullen onthouden v#n inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van een lidstaat, weg te breken. Het resultaat van een dergelijke optreden zou rampzalig zijn, niet alleen voor de V. N. doch ook voor de veiligheid van haar leden." Ten eerste: terugtrekken van de troepen achter de status-quo-ljjn be halve in die gebieden ten aanzien waarvan de Commissie voor Goede Diensten mocht menen, dat de troe pen moeten blijven voor de handha ving van orde en rust. Ten tweede: volledige invrijheid stelling van politieke gevangenen. Ten derde: het opstellen van tijdschema voor de oprichting van de Ver. Staten van Indonesië, waar bij verkiezingen dienen te worden gehouden vóór 1 Juli 1949. Daarna kreeg de vertegenwoordi ger van Birma het woord, die een beroep op Nederland deed om „bil lijk en redelijk te zijn". „Te blijven beweren, dat het een zuiver binnen landse aangelegenheid betreft, zou slechts doen blijken, dat de Neder landers ofwel ongeneeslijk koppig zijn ofwel dat hun manier van den ken hopeloos ouderwets is, of dat zij het gezamenlijke intellect van de le den van de V.N. grotelijks hebben onderschat". De Australische afgevaardigde noemde de verklaring van dr. Van Royen teleurstellend en zonder nieu we gezichtspunten. De door dr. Van Royen ontvouwde plannen noemde hij een unilaterale wilsoplegging van Nederland aan de Republiek. Hierna werd de vergadering van de Raad verdaagd tot Maandag a.s. des namiddags 15 uur (21 uur Neder landse tijd) zonder dat een resolutie werd ingediend. Nederland maakt aanspraak op meer respect Dr. Van Royen uitte krachtige cri- tiek op de verklaringen van sommige leden van de Raad, die, aldus zeide hij, duidelijk blijk gegeven hadden, van „vooroordeel en onbillijkheid," De manier waarop Nederland, aan de resoluties van de Veiligheidsraad inzake dit probleem gevolg had ge geven ,„zou mijn land aanspraak kun nen doen maken op een evenwich tiger en billijker waardering van zijn houding dan het ontvangen heeft." De Nederlandse vertegenwoordi ger deed een heftige aanval op Rus land, de Ver. Staten en India in ver band met hun verklaringen op vroe gere zittingen van de Raad over de Indonesische kwestie. Zowel Rus land als India, aldus dr. Van Royen, hebben bij tal van gelegenheden be slissingen van de Ver. Naties getrot seerd. „Hoeveel leiders van de politieke tegenstanders wordt toegestaan zelfs in vredestijd hun vrijheid te behou den in de Sovjet-Unie, zo vroeg hij, „en wat, als ik vragen mag, is er te rechtgekomen van de Nizam van Haiderabad?" Dr. Van Royen noemde de rede, welke de Amerikaanse afgevaardig de dr. Philip Jessup jl. Dinsdag ge houden heeft, een eenzijdige voor stelling van feiten en verklaarde, dat zij een duidelijk gebrek aan onpar tijdigheid toonde. De Nederlandse regering zal alles doen wat in haar macht ligt om in de loop van 1950 de souvereiniteit aan de Verenigde Staten van Indonesië over te dragen. Antwoordend op het Amerikaanse voorstel, dat de souvereiniteit zal worden overgedragen „in een ver loop van maanden en niet van ja ren", zeide dr. Van Royen, dat Ne derland per 1 Januari 1950 de over dracht tot stand gekomen zou willen zien, doch dat het op het ogenblik onwaarschijnlijk scheen, dat 't prac- tisch mogelijk zou zijn het gehele programma in zulk een korte tijd uit te voeren. Dr. v. Royen eindigde zijn betoog aldus: Ik dring er bij alle leden van de Raad op aan zorgvuldig te bedenken wat de consequenties zullen zijn, wanneer de Raad zich mengt in de vraag, of enige lidstaat met of zon der goede redenen zekere maatrege len heeft genomen om zijn binnen- RAPPORT VAN MILITAIRE WAARNEMERS. De Commissie van Goede Diensten zond gisteren telegrafisch een rap port naar de Veiligheidsraad, Waarin is opgenomen een rapport van de mi litaire waarnemers uit het gebied van Surajaba. De Commissie zegt: „Daar dit het eerste rapport is uit het operatiege bied, meent de Commissie, dat de Vei ligheidsraad belangstelling zal heb ben voor de volgende punten van dat nen wij constateren, dat het jammer zou zijn indien de Veiligheidsraad ondanks de toezeggingen van dr. v. Royen niet zou willen aannemen, dat het ons ernst is met onze beloften. Van eensgezindheid tussen de Wes telijke staten hangt zo ontzettend veel af, ook wat betreft de welvaart in Zuid-Oost-Azië. Eén blik op China is voldoende om dat te begrijpen. Daarnaast eist de organisatie van de West-Europese Unie en van het Wes telijke verdedigingssysteem al even zeer een ver-gaande eensgezindheid. Het zou zeer te betreuren zijn en grote onheilen na zich kunnen sle pen, als door misverstand deze een heid verloren ging. Moskou zit er op te wachten. INTERNATIONALE RADIO CONFERENTIE TE HILVERSUM. Van Woensdag tot en met Vrijdag werd in de KR.O.-studio te Hilver sum een internationale radioconferen tie gehouden, waaraan werd deelge nomen door vertegenwoordigers van radio-organisaties in België, Groot- Brittannië, Frankrijk, Luxemburg en Nederland. Doel van deze conferen tie is te komen tot een inniger sa menwerking op het gebied van de omroep der vijf landen. y.l.n.r.: de heren K. A. Wright (B.B.C.); G. R. Barnes, J. B. Broeksz (Vara); W. Vogt (Avro; secretaris); K. van Dijk (N.C.RV.); Prof. Dr. J. B. Kors O.P. (K.R.O.); G. Fleischmann (N.I.R. Bel gië); G. de Muynck (N.I.R.). W. Boon (N.I.R.) en J. Lanackem (Radio Dif fusion Paris). rapport, zelfs voordat een analyse van de gehele militaire situatie mo gelijk is". De door de Commissie ge noemde punten zijn. a) Vernielingen van wegen, bruggen en bezittingen heeft plaatsgevonden en vindt nog plaats op veel groter schaal dan door de Nederlandse militaire autoriteiten verwacht werd. Honderden bruggen zijn vernield, waaronder vele belang rijke. Alle spoorwegen zijn geheel ge blokkeerd wegen? vernielingen van bruggen en spoorweginstallaties. Vele van de voornaamste wegen in Mid den-Ja va zijn nog niet opengesteld en op die wegen, welke wel zijn opengesteld, is het verkeer alleen in convooien mogelijk." b. „De steden Lamongan en Bod- jonegoro zijn naar gemeld hevig doon brand en vernielingen beschadigd en zijn praktisch onbewoond. c. In de vroegere Nederlandse ge demilitariseerde zóne kon worden waargenomen, dat bijna alle bruggen zijn vernield. Teven zijn daar een aantal kampongs vernield, voorna melijk door brand. De meeste kam pongs in dit gebied zijn geheel ver laten. Het aantal Nederlandse troe pen in de pas bezette gebieden is on voldoende om te voorkomen dat rondtrekkende guerillabenden zich vryelijk bewegen en sabotagedaden uitvoeren, zoals vernielingen van pas gerepareerde bruggen. De Nederlandse troepen zijn ook onvoldoende om de rust en orde in de steden te handhaven en vele Chi nese kooplieden hebben ernstig van plundering geleden." Het rapport is ondertekend door Herrem ans en Critchley. DEN HAAG ONTKENT. Een woordvoerder van het ministe rie van Overzeese Gebiedsdelen te Den Haag verklaarde tegenover het ANP dat deze mededelingen van de milita:re waarnemers der CGD vol komen in tegenspraak zijn met de in Den Haag ontvangen militaire be richten. Er wordt nog wel activiteit van benden gerapporteerd en de ver bindingen tussen de hoofdplaatsen zyn daarom nog niet geheel veilig, maar er is geen sprake van een ge prononceerde onveiligheid in de onder de controle van onze troepen staan de gebieden, aldus de woordvoerder. GEEF HUN EEN KANS, ZEGT ENGELAND. Na dr. Van Royen kreeg de Engel se vertegenwoordiger Sir Alexander Cadogan het woord, deze pletite voor een onthoudingspolitiek. Als de Ne derlanders willen opbouwen, zo zei de hij, geeft hun dan de kans. De Britse afgevaardigde voegde hier aan toe, dat hij enigszins gerust gesteld was door de rede van dr. v. Royen, maar dat hij nog steeds niet wist, in hoeverre de Nederlandse regering gevolg geeft aan de resolu ties van de Raad. Hij betwijfelde, of het verstandig was de Nederlandse troepen onmid dellijk en volledig terug te trekken, tenzij er iets geaan werd om deze te vervangen. GEEN RESOLUTIE VAN CUBA. Vervolgens sprak de Cobaanse af gevaardigde. Hij diende geen resolu tie in, doch verklaarde steun te wil len geven aan enige resoluties, waar in de volgende drie punten zijn op genomen. Nadere bijzonderheden In de nacht van 20 op 21 December zijn, zoals reeds werd gemeld, de Ja vaanse wereldgeestelijke Sandjaja en de Nederlandse Jezuietenfrater H. Bouwens door leden van de Hisboel- lah vermoord. Omtrent deze tragische gebeurte nis vernemen wij thans de volgende betrouwbare bijzonderheden*. Maandagavond 20 December tegen 8 uur kwamen 8 gewapende Hisboel- lah-mensen bij de paters binnen en nodigden hen zeer vriendelijk uit een vergadering bij te wonen in de mos kee, waar de commandant een onder houd wilde hebben met hen allen. Pastoor Sandjaja, die hen te woord stond, bood zich aan om zelf mee te gaar., maar dat was niet de bedoe ling: alle pastoors moesten mee. Ten slotte zouden ook frater Bouwens en een Javaanse broeder pastoor Sand jaja vergezellen, en daarmee stelden de" Hisboellah's zich voorlopig tevre den. Frater Bouwens zei nog tot en kele seminaristen, die hij tegenkwam Ihij was leraar op het Klein-Semi- narie „Bidt veel voor mij van avond, bidt veel, misschien word ik gedood". Ze waren nog geen half uur we£, of 5 mannen kwamen terug om ook alle andere paters te halen. Maar de president, een Nederlander, weigerde beslist. 's Avonds om 11 uur keerde de Ja vaanse broeder terug. Hij vertelde, dat ze met zijn drieën langs allerlei dessawegen en kronkelpaadjes wa ren gevoerd, tot men ergens halt hield op een onbekende plaats. Daar De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de af gelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: J. L. M. Bast, afkomstig uit Rotterdam, gesneuveld 6 Jan. U. du Cloo, afkomstig uit Soe- rabaja, gesneuveld 11 Jan. L. Hagting, afkomstig uit Fries, gesneuveld 12 Januari. ..Koninklijke landmacht; W. J. M. Aarns, afkomstig uit Andelst (gem. Valburg), gekeu veld 3 Januari. J. N. H. van den Bergh, af komstig uit Rotterdam, gesneu veld 4 Januari. J. I. Bervoets, afkomstig uit 's-Gravenhage, gesneuveld 6 Jan. V. P. Blomjous, afkomstig uit Voorburg, gesneuveld 2 Jan. J. Bos, afkomstig uit Hilver sum, gesneuveld 2 Januari. J. Bravenboer, afkomstig uit Rotterdam, gesneuveld 3 Jan. J. de Bruijn, afkomstig uit Woubrugge, gesneuveld 6 Jan. M. P. C. de Bruijn, afkomstig uit Breda, gesneuveld 1 Jan. A. Cnossen, afkomstig uit Heeg, gesneuveld 3 Januari. G. van Dijk, afkomstig uit Amersfoort, gesn. 3 Januari. W. Th. v. d. Geest, afkomstig uit Oud-Ade (gem. Alkemade), gesneuveld 2 Januari. J. Dijkstra, afkomstig uit Hui- zum, gesneuveld 6 Januari. H. Goeree, afkomstig uit post Valthermond (gem. Odoorn), gesneuveld 6 Januari. C. A. de Haas, afkomstig uit Eindhoven, gesneuveld 9 Jan. L. van Haastrecht, afkomstig uit Leiden, gesneuveld 7 Jan. J. F. van Hugten, afkomstig uit Asten, gesneuveld 6 Jan. H. H. Jansen, afkomstig uit Voorburg, gesneuveld 31 Dec. J. Jung, afkomstig uit Delft, gesneuveld 7 Januari. T. J. W. Kampchreur, afkom stig uit Eist, gesneuveld 5 Jan. T. van der Knaap, afkomstig uit Maassluis, gesn. 6 Januari. J. Koster, afkomstig uit Gro ningen, gesneuveld 3 Januari. G. Manussen, afkomstig uit Amsterdam, gesneuveld 5 Jan. A- H. Marges, afkomstig uit Delft, gesneuveld 6 Jan. B. W. C. Massop, afkomstig uit Ulft, gesneuveld 6 Januari. J. Meerman, afkomstig uit Holten, gesneuveld 6 Januari. J. B. Meerssman, afkomstig uit Maurik, gesneuveld 7 Jan. J. Meinders, afkomstig uit Wildervank, gesneuveld 3 Jan. W. Meting, afkomstig uit Nieuweschans, gesn. 3 Januari. J. M. A. Mourits, afkomstig uit Noordwijk, gesn. 4 Januari. D. Perlot, afkomstig uit 's-Gra venhage, gesneuveld 7 Januari. A. C. de Rooij, afkomstig uit Boskoop, gesneuveld 29 Dec. C. J. Schaap, afkomstig uit Schiedam, gesneuveld 3 Januari. J. R. Simonis, afkomstig uit Utrecht, gesneuveld 7 Januari. J. Verbeek, afkomstig uit Rot terdam, gesneuveld 3 Januari. D. J. Verhoog, afkomstig uit 's-Gravenhage, gesn. 6 Januari. C. H. Vink, afkomstig uit Rot terdam, gesneuveld 31 Dec. G. Vis, afkomstig uit Heeren veen, gesneuveld 29 Dec. B. de Wit, afkomstig uit Amers foort, gesn. 27 December. W. Th. van Zantvoort, af komstig uit Oss, gesn. 7 Januari. M. J. van Zpggel, afkomstig uit Schijndel, gesn. 4 Januari. Van het Koninklijk Ned. Ind. leger zijn dertien militairen ge sneuveld. werd hij teruggezonden. Omdat hij in werkpak gekleed was, had men hem waarschijnlijk voor een gewone seminarie-leerling gehouden. Nau welijks was hij, onder begeleiding van twee mannen op de terugweg, of hjj hoorde twee schoten. Maar zijn begeleiders stelden hem gerust, dit had niets te betekenen, zeiden zij. Maar wel moest hij aan de paters mededelen, dat zij van nacht allen zouden worden gehaald. De nacht werd gebruikt om in te pakken. De president las 's morgens om drie uur de H. Mis. Ieder ver onderstelde, dat dit de laatste nacht van de paters zou zijn. 's Morgens om 8 uur kwam het be vel het Seminarie te ontruimen. Met een volgeladen grobak trok men heen. Men verspreidde zich in ver schillende richtingen en vooral de Nederlandse paters hielden zich zo veel mogelijk schuil op binnenwegen. De komst van vliegtuigen en de na dering van Nederlandse troepen ver meerderde nog de onzekerheid. On derweg vernam een groep reeds, dat pastoor Sandjaja en frater Bouwens vermoord waren. Men had de lijken ergens in de buurt van het Seminarie gezien op een sawah. Het is niet bekend, wie de licha men naar net kerkhof heeft gebracht, maar daar zijn zij tenslotte door de vader van pastoor Sandjaja en en kele andere mannen begraven. Het bleek dat pastoor Sandiaja door een geweerschot was gedood. Het lichaam van frater Bouwens toonde geen schotwond, maar wel was bloed ge vloeid uit mond, neus en oren. Daar er geen enkele reden is om aan te nemen, dat hier een persoonlijke wraakneming of iets van dien aard heeft voorgezeten, beschouwt men algemeen deze beide slachtoffers als martelaren die om hun geloof zijn ter dood gebracht. BLIJFT TSJANG KAI SJEK WEER? Mao Tse Toeng, de leider der Chi nese communisten, heeft verklaard, dat een „echte vrede" in China slechts mogelijk is indien de Kwomintang de gisteren gepubliceerde eisen der Chi nese communisten aanvaardt. Hij be schuldigde Tsjang er van, dat hy zich door „het geflonker van hef staal van Amerikaanse wapens" had laten verleiden om oorlog tegen de com rnunisten te voeren. Mao Tse Toeng heeft de communistische troepen aan gespoord „alle nationalistische strijd krachten definitief, dadelijk en vol ledig te vernietigen, totdat hef re giem van Nanking de voorwaarden aanneemt". Ruim honderd leiders van de Kwo mintang hebben tijdens een bijeen komst in Nanking verklaard, dat Tsjang als president in Nanking moet blijven. Leiders der Kwomintang, die vrede met de door de communisten geleide strijdkrachten trachten te verkrijgen zonder practische plannen aan te geven, werden becritiseerd. Enkele sprekers zeiden, dat de vre de niet kon worden verkregen, tenzij de Rartij bereid was de strijd voort te zetten. De bevelhebber d?r communisti sche divisies, die Tientsin omsingeld hebben, heeft hef garnizoen Jaten we ten, dat hij. een groot offensief tegen de stad zal inzetten, indien zijn on voorwaardelijke capitulatje-eisen niet onmiddellijk worden aanvaard. Sedert gisteren wordt Tientsin zwaar beschoten. De Chinese com munistische radio meldde later, daf de rode troepen Tientsin, de grote haven van Noord-China, binnenge rukt zyn. Vijf Zuid-Afrikaanse Dakota's zijn hedenmorgen vroeg van het vlieg veld te Pretoria vertrokken om 100 man politie uit Johannesburg met 5 officieren ter assistentie van hun col lega's naar Durban te brengen, waar gisteren ongeregeldheden tussen twee rassen (Afrikaner's en Indiërs) zijn uitgebroken, de grootste, die men ooit in Zuid-Afrika heeft meegemaakt, al dus Reuter. Het stadsziekenhuis is thans als een hospitaal in oorlogstijd ingericht om de honderden gewonden te behande len. Men neemt aan, dat reeds 50 per sonen gedood zijn. 2.000 Afrikaners kwamen gister middag op de Indische markt en in de Indische wijk van Durban. Zij vie len Indiërs aan, richtten schade aan en plunderden de Indische winkels. Speciale politiereserves, die zich snel naar het betrokken deel van de stad begaven, konden de woedende Afri kaners, die gewapend waren met zware stokken en puntige ijzeren voorwerpen, niet tegenhouden. De Afrikaners vielen geen Euro peanen lastig doch verschillende gro te warenhuizen sloten vroeg om het vrouwelijk personeel gelegenheid te geven naar huis te gaan bij daglicht. Te Jacobs vielen de Afrikaners aan volgens de oude Zoiloetraditie, n.l. onder gezang. Zij vernielden een aan tal hutten van Indiërs, drongen win kels binnen en namen alles van hun gading mee. Daarna bestormden zij de huizen van de rijkere Indiërs en vermoordden ieder die zij vonden. Een aantal Indiërs werd gedwongen binnenshuis te blijven, terwijl de hui zen in brand werden gestoken. Volgens de laatste schatting zijn bij de ongeregeldheden te Durban 300 personen om het leven gekomen. DE GELDZUIVERING IN BELGIë. Volgens „Le Soir" van gisteren, zullen op 24 Januari 40 procent nog geblokkeerde gelden worden vrijge geven. Deze 40 procent vertegen woordigen een waarde van fr. 2,5 mil liard. Degenen, die van deze operatie profiteren, kunnen inschrijven op een nieuwe lening ter financiering van de oorlogsschade, die op genoemde datum zal worden uitgegeven. Sen (aMeïje,., „De God van de vrede zal zijn lief de voor vreedzame zielen tonen en tot vervulling van hun wensen wegen vinden, die wij nog niet kunnen doorzien". Hugo de Groot.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1