Waar onze arbeidersleiders worden gevormd Straks begint de derde leergang De voordelen van mecha nisatie in de akkerbouw Vooruitzichten in de tuinbouw 'U VRIJDAG 14 JANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 (Van onze bijzondere medewerker). In een luisterrijk deel van ons land, tussen Doorn en Driebergen, waar op een zonnige winterdag de pracht der natuur een vroege lente-stem ming wekte, heeft de K.A.B. sinds 1946 de beschikking over een van de vele buitenlaatsen, „Oudeweg" gehe ten. Daar is gevestigd het Instituut voor cociaal-economische vorming, populair genoemd het A. C. de Bruyn- instituut. Het is een van de vele eigen instellingen, die er op gericht zijn, mede te werken aan de scholing van jonge mensen. Deze zijn geko men uit alle landsdelen, voor onge veer vijftig procent uit het Zuiden, en verlaten dagelijks de pensions, waar zij werden ondergebracht, om in het hoge huis met zijn monumen tale ingang wijsheid te vergaren. Een plan van Dr. Poels werd verwezenlijkt. Dit instituut heeft zijn naam ont leend aan de voorzitter van de lan delijke katholieke arbeidersbeweging; en een maatschappelijk ingesteld priester als dr. A. A. Olierook kwam er voor uit het Haarlemse om ais leider aan het hoofd te staan. Eigenlijk heeft wijlen dr. H. Poels de eerste plannen ontworpen, toen hij op de voor-oorlogse Studieweken van Rolduc de stichting bepleitte van een sociale hogeschool. Deze grote arbeiders vriend uit de Mijnstreek had namelijk ervaren, dat de steeds hogere eisen, die aan de bekwaam heden van bestuurders worden ge steld, een bredere opleiding en die pere vorming nodig maken, dan het practsiche leven hoe belangrijk dit moge zijn kan geven. Nu de eerste schoolopleiding van twee jaar ten einde loopt en zeer bin nenkort. de derde leergang met enige plechtigheid zal beginnen hebben we gemeend, dr. Olierook te moeten vragen naar zijn ervaring. Er had geen grotere rust kunnen heersen binnen het gebouw en in de weidse parktuin met zijn eeuwen oude bomen, dan op de dag van ons bezoek. Toen werden namelijk exa mens afgenomen, hetgeen zich buiten het „zweet-kamertje" demonstreerde in wat wij kennen als angstige stilte. Nu en dan raasde over de verkeers weg een bus of tram of klonk de hoef stap van een paard; maar dat was dan ook de enige ontspanning in onze wachttijd. Karaktervorming staat voorop. In de korte tijd tussen zijn werk en de maaltijd heeft dr. Olierook ons uitgelegd, dat het zeker niet de be doeling is, de leerlingen van het In stituut een zo groot mogelijke hoe veelheid feitenkennis en theorie bij te brengen. Karaktervorming en het •'werkcollege staan voorop, leerlingen moeten zelfstanige denkers en wer kers worden, zonder nochtans de ar beidersmentaliteit te verliezen. Wij hebben het lesrooster gelezen^ De leerlingen ontvangen namelijk les in godsdienst, natuurlijke zeden leer, sociologie en sociale plichten leer, algemene- en bedrijfseconomie, arbeidersrecht, denkleer en vaardig- KATHOLIEKE JEUGDRAAD VOOR NEDERLAND. „Een schip voor Keulen". De actie „Een schip voor Keulen" is beëindigd- Wij kunnen thans een overzicht geven van de totale op brengst.. Deze heeft zelfs de stoutste verwachtingen overtroffen. Geheel katholiek Nederalnd, speciaal de jeugd, heeft spontaan aan de oproep gehoor gegeven. Overal is met enthousiasme gewerkt. In natura werd ingezameld: Peulvruchten 40.956 kg. Andere levensmiddelen 364.48J kg. Zeep en zeeppoeder 19.524 kg. Potloden, schriften en bloknoten 4.376 kg. Andere huishoudelijke artikelen (tandpasta, tandenborstels, schoen smeer, veters, enz. 6.07 kg. Babygoed 15.508 kg. Jongens-textiel 25.705 kg. Meisjes-textiel 32.078 kg. Mannen-textiel 31.144 kg. Vrouwentextiel 20.338 kg. Meisjes-schoenen 5.863 kg. Jongens-schoenen 5.883 kg. Dames-schoenen 19.417 kg. Heren-schoenen 12.946 kg. Bovendien werd een aanzienlijk aantal distributiebonnen ingeleverd. In totaal werd ontvangen uit de verkoop van Pauskaarten en particu liere bijdragen een bedrag van 109.647.42. Bovenstaande goederen werden ge zonden aan: 1. Haus Altenberg bij Keulen, de centrale voor alle Katholieke Duitse Jeugdorganisaties, ter verdeling on der de jeugdhuizen en de vluchtelin genkampen. 2. Het Caritasverband in de Bis dommen Berlijn, Keulen, Aken en Hildesheim, ter verdeling onder de vluchtelingenkampen en behoeftige kinderen en ouden van dagen. 3. De Caritas in Wenen. 4. Plaatselijke Caritas in Ham burg, Wiesbaden, Stuttgart, Duis burg, Duseldorf en Bonn. Het Comité brengt aan allen, die op enige wijze hebben medegewerkt om de bovenstaande resultaten te be reiken, de meest hartelijke dank. Een speciaal woord van dank wenst het Comité te richten tot de Katholieke Pers en de Katholieke Radio Omroep, die door hun mede werking een niet te onderschatten bijdrage tot het slagen dezer actie hebben geleverd. heid van uitdrukken. Nederlandse stelkunde en cultuurgeschiednis, va derlandse en algemene geschiedenis. Een belangrijk programma dus. En dan nog wordt naast de eigenlijke lessen veel plaats ingeruimd voor het uitvoeren van opdrachten, die de leraren geven, welke opdrachten na uitvoering worden besproken. Als straks de eigenlijke schoolop leiding twee jaar achter de rug is, zullen de leerlingen in het derde jaar practisch werk gaan doen, bij voor keur op een bondskantoor of bij een van de instellingen. Evenals op de scholen van maatschappelijk werk zal practische arbeid van groot be lang zijn bij de vaststelling van het eindresultaat der studie. En zoals bij het Instituut van de katholieke jour nalistiek te Nijmegen wordt ook hier niet gestreefd naar een groot aantal leerlingen; de jongste leergang heeft een klas van twintig. Practijk-cursus voor bestuurders. Ook aan bestuurders van de K.A.B., die reeds in de beweging werkzaam zijn, wordt in huize „Oudeweg" te Doorn gelegenheid geboden, zich te bekwamen in een cursus, die op de practijk is afgestemd. Men is begon nen met een bestuurders-cursus op Zaterdag, waar onderricht wordt ge geven in godsdienst en zedenleer, denkleer en welsprekendheid, socio logie en economie, geschiedenis en staatsrecht. En om zo actueel mogelijk te zijn, worden vraagstukken van de dag be handelde, als daar zijn: oecumenische beweging, publiekrechtelijke be drijfsorganisatie en.... Marshall plan. De mensen, die het A. C. de Bruyn- instituut zal afleveren, mogen een aanwinst zijn voor de maatschappe lijke beweging in ons land. Er is gen reden dat te betwijfelen. Al» andere middelen re- faald hebben Uwhoestaan- vallen minder benauwd te maken, neem dan het raiddel waarop nog slechts zelden vergeefs 'n beroep is gedaan AKKER'S INTENSIEVE INSPANNING WOL INDUSTRIE. Moeilijkheden voor lederindustrie. In een bijeenkomst van de Kamer van Koophandel te Tilburg, merkte de voorzitter, de heer H. Mannaerts, in xijn rede o.m. op. dat het afge lopen jaar voor de wolindustrie niet ongunstig was. Was in verband met de deviezenschaarste een intering van de voorraden onvermijdelijk, me dio 1948 kon de overheid ervan over tuigd worden, dat zij te ver was ge gaan en kon een belangrijke verbe tering worden bereikt, mede dank zij de hulp van het Marshall-plan. Het was niet alleen mogelijk de bezet tingsgraad in de spinnerijen te hand haven, maar deze kon zelfs opge voerd worden tot 180 procent van het aantal kilo's verwerkte grondstoffen in 9318—1939. De invoer van garens en in het bij zonder van kam garens, blijft even wel nog steeds beneden het vooroor logse peil, In het bijzonder valt evenwel te betreuren, dat, onder invloed van de betalingsmoeilijkheden met België de import uit dat land daalde inplaats van steeg. De zeer hoge binnenland se garenproductie, maakte het mo gelijk om in 1948 in de weverijen een bezettingsgraad te bereiken van 125 pet. der in 19381939 kilo's ver werkte garens. De consumptie van wollen textielproducten zou daardoor in 1948 op ongeveer het vooroorlog se niveau gebracht worden. De grote achterstand, die ten deze bestaat en anderszijds het feit, dat de voorziening met katoenen producten ver bij dit peil achterblijft, is oor zaak, dat de textieldistributie nog niet kon worden opgeheven Zowel de fabrieken van zooileder als ó'e van overleder" hebben in het afgelopen jaar het tekort aan dol lars aan den lijve ondervonden. Gaandeweg kwam er verslechtering in de posite der voorraden, nodig om de productie op peil te houden. De gang van zaken in de schoenin dustrie over 1948 was wat de pro ductie betreft, vrij bevredigend. De nog sieeds geldende prijsvoorschrif- ten werden r og steeds aangevoeld als een ernstig bezwaar. De grondstoffenvoorziening voor de Nederlandse siearenindustrie bleef in 1948 nog steeds schaars. Wegens het feit, dat in 1947 een groot aantal objecten van het bouw plan voor dat jaar nog in gedeelte lijke of algehele uitvoering was, ken merkte het begin van 1948 zich door 'n gro+e üiukte in de bouwbedrijven. De vooruitzichten voor 1949 zijn weinig opwekeknd, omdat het bouw volume voor dit jaar vooral voor N.-Brabant veel te gering is. VERBETERING IN DE IJMU1DENSE VISSERSHAVEN. De toegang tot de Vissershaven te IJmuiden wordt verbreed. Tot dit doel is een nieuwe kademuur ge bouwd voor de grote duikbootbunker die de Duitsers daar ter plaatse op gericht hadden. Zeep" waarschijnlijk zal deze bunker, die een lengte heeft van 250 meter en een diepte van 75 meter tot koelhuis en haringpakhuis worden ingericht. Dit koelhuis zal dan een van de grootste koelhuizen van Europa zijn. HET VRAAGSTUK VAN DE OUDERE ARBEIDSKRACHTEN Vele oudere arbeidskrachten, die om de een of andere reden buiten betrekking zijn geraakt, blijkefi vaak grote moeilijkheden te ondervinden om opnieuw aan de slag te komen. Bij vacatures komen zij veela1 niet aan bod, daar op grond van hun leef tijd een afwijzende houding wordt aangenomen. Het vraagstuk heeft de aandacht getrokken, zowel van de stichting van de arbeid als van het rijksar beidsbureau. Een commissie is in het 'even geroeoen, om na te gaan, welke maatregelen moeten worden men. Voorzitter is mr J. J. M. Ver- en w- do Kamer doen toekomen een ERNSTIG VERKEERSONGELUK TE OVERSCHIE Een ernstig ongeluk, is gisteravond tegen negen uur op de rijksweg Den HaagRotterdam te Overschie ge beurd. Uit de richting De1 ft komen de, wilde de 50-jarige landbouwkun dige ingenieur J. L. H. Loeff uit Den Haag bij de viaduct te Overschie een voor hem rijdende auto passeren. Waarschijnlijk heeft hij de zoge naamde verkeersdeler daar ter plaat se het hekwerk dat de rijweg van de viaduct in twee banen splitst telaat opgemerkt. Met een flinke snelheid ramde de auto een verkeerspaal, sloeg enige keren over de kop en kwam ten- s'otte op het rijwielpad naast de weg te liggen. De heer Loeff werd uit de wagen geslingerd en is zwaar gewond, vermoedelijk met een sdhe- delbasisfractuur en inwendige kneu zingen, in het ziekenhuis Bergweg te Rotterdam opgenomen. Men vreest voor zijn leven. *DuUie peil a-wi Nederlands - Belgische eisen tot grenswijziging Door enige Berlijnse dagbladen is commentaar geleverd op de eisen van Nederland en België tot wijziging van de West-Duitse grens. In de commen taren worden, deze eisen zonder meer van de hand gewezen. Het in de Britse sector van Berlijn verschijnende dagblad ..Der Tag' schrijft: „Het aan grondstoffer, arme, door het toestromen van vluchtelin gen overbevolkte en economisch ont redderde Duitsland zal nimmer be grijpen, dat landen, met grote moge lijkheden op koloniaal gebied(l), zo als België en Nederland, het nog van enige van zijn karige bodemschatton willen beroven, welke, zoals in het gebied van de Eems, waar olie wordt aangetroffen, speciaal langs de West- Duitse grens van uiterst groot belang zijn. Het centrale orgaan van de Socia listische Eenheidspartij (S.E.D.) „Neues Deutschland", schrijft in een bericht van een correspondent te Düsseldorf dat Duitsland, indien het het gebied van Bentheim een van de gebieden, waarvan overdracht wordt geëist waarin de voornaam ste Duitse oliebronnen worden ge vonden, zou verliezen. 300.000 ton ru we olie zou moeten invoeren. Deze invoer zou met dollars betaald moe ten worden en niet nodig zijn, wan neer de olie in het gebied van Bent heim voor Duitsland behouden bleef. Deze en andere bladen wijzen er niet op, hoe arm Nederland is gewor den door de schade, die Duitsland in de oorlog ons land heeft berokkend! WAT DE RADIO IN 1947 KOSTTE. Gevolg gevende aan de door hem aan de Tweede Kamer gedane toe zegging heeft de minister van O. „Voor een gemiddeld akkerbouw bedrijf bedragen de doorsnee kosten van gemechaniseerd werken practisch even veel als het werken met paarden." Aldus if. P. W. Bakker Argema, rijkslandbouwconsulent in algemene dienst te Wageningen, toen hij op de 46e jaarvergadering der vereniging van oud-leer'ingen der rijkslandbouw vmterschool te Goes sprak over de „toekomst van de mechanisatie in Zeeland". Volgens ir. Bakker Arkema hebben twee factoren aanleiding gegeven tot mechanisatie, n.L een tekort am ar beiders en het peil der landar'oeiders- I lor. en. j Het totale loonbedrag is enorm Setegen en het zal er daarom op aan komen dit bedrag zoveel mogelijk te drukken. Dit mag natuur'ijk niet ten kote van de individuele arbeiderio nen geschieden. Ook de aard van het bedrijf speelt een rol in het mechanisatie-proces, evenals de soort van verbouwde ge wassen. Ir. Bakker achtte de verder door gevoerde mechanisatie niet alleen economisch verantwoord, hij noem de deze zelfs „een eis des tijds". Het voordeel besprekend wees ir. Bakker Arkema erop, dat de boer inplaats van, zoals dat voordien ge schiedde, onder zijn bedrijf „bedol ven" te worden, het thans beheerst. Kleine bedrijven (8 a 10 HA) zul len kunnen samenwerken meent de spreker. In de N.O. Polder bleek dit zeer gunstige resultaten af te we"^en. Wel waarschuwde hij tegen ee~ te groot aantal verbruikers per m li ne. Trouwens het succes van samen werking ligt ook aan het onderhoud van machines. Aan het slot zijner inleiding gaf spreker een overzicht van wat ei', na mechanisatie, bij het oogsten te bereiken valt Hij roemde de resul taten die in Zeeland bereikt waren bij de constructie van „suikerbieten- lichters". Ir. ten Hofstede var. liet Centraal Bureau Tuinbouwveilingen, sprak na ir. Bakker A"kema. Hij belichtte de toekomst mogelijkheden van de tuinbouw. Na een uitvoerig overzicht van de ontwikkeling van de Nederlands tuinbouw bepaalde hij zich tot bespre king van de huidige stand van zaken. Voor groenten is het binnenland nog steeds de grootste afnemer. De tuinbouw is nog steeds afhan kelijk van het buitenland met name Duitsland, zei hij. Hij vond dat voor de naaste toekomst de export naar dit land er niet ongunstig voorstaat Zij het, dat men met de Duitse tuin ders rekening zal moeten houden. De tuinbouw zal zich moeten instel len op de levering van artikelen waar veel vraag naar is. De afzet naar Engeland is tot heden op be vredigend verlopen. Voor fruit ligt de markt anders. Nederland kan het eigen product ge heel opnemen en toch is de fruitcon sumptie in ons land nog laag bij an dere landen vergeleken. Toch ex porteert men. In al'e Europese landen is thans gebrek aan dollars. Er wordt in deze landen dus geen Amerikaans fruit geimporteerd. Een kans dus voor de Nederlandse fruitteelt meen de spreker. Italië en Denemarken zijn hier on ze geduchte concurrenten. Spreker wees in verband hiermee op de vakbekwaamheid die samen met sortering en verpakkingsmetho den Nederland de eerste op de markt moet doen zijn. UIT HET KRUIDENIERSBEDRIJr. Volgens de Kruidenier" is er niet één winkelier in Nederland geweest die in de eerste weken na het vrij komen van thee en zeepproducten 50 pet. {ran zijn bonnenomzet heeft kunnen bereiken. Naar hetzelfde blad mededeelt, zal er voldoende soda verkrijgbaar zijn om de zachte zeepsoorten, die wel erg duur zijn geworden, te vervan gen. Zouden de huisvrouwen op het ogenblik in deze'fde mate zachte zeep gebruiken, als voor de oorlog, dan zou daarmee een extra uitgave van 40 millioen gulden gemoeid zijn! ACTIE VOOR PUNTEN VRIJE VERKOOP. Van 17 tot en met 29 Januari wordt de textielwinkeliers dp gelegenheid geboden een aantal goederen zonder- punten af te leveren. Zoals bekend is dit reeds eerder geschied, maar toen kon men niet van een groot succfes spreken. Daarom tracht de Detex (vakgroep detailhandel in textielgoederen) deze keer niet alleen de huismoeders maar ook de huisvaders voor de punten- vrije verkoop te interesseren en wel door de slagzin: „Zo is vader". Men heeft de textielhandelaren aangera den de verkoop geheel op deze „Zo is vader"-actie te baseren. Ter ondersteuning van dit advies zalelke textielwinkelier in Amster dam, Rotterdam en den Haag een aantal affiches ontvangen, waarop de genoemde slagzin met een passend onderschrift is afgedrukt. „Zo is vader" is tevens de titel van een Amerikaanse film, die bin- nenkort in de hoofdsteden van ons land zal worden vertoond. aart (secretaris stichting van de Ar beid), leden: dr J. E. van Dieren- donok (ministerie van sociale zaken) C. v. d. Lende (N.V.V.), mr A. J. R. Mauritz (centraal sociaal werkgevers verbond) en A. N. van Mi'l (direc teur-generaal rijksarbeidsbureau) se cretaris is de heer H. M. v. d. Zanden. ONTWERP PENSIOENWET VOOR RE SERVE-OFFICIEREN Dezer dagen is gereedgekomen een ontwerp Pensioenwet voor reserve- officieren der Koninklijke Land macht, die zich, krachtens een daar toe door hen gesloten vrijwillige ver bintenis, voor onbepaalde tijd in ac tieve dienst bevinden alsmede voor hun weduwen, kinderen en nabe staanden. DE CHR. HIST. UNIE. Gemeenteraadsverkiezing. „De Nederlander". Het hoofdbestuur der Christelijk- Historische Unie kwam te Utrecht in vergadering bijeen. De voorzitter, de heer Tilanus, deed mededeling van een samen- spreking, die verschillende Hervorm de Kamerleden op 24 November j.l. hebben gehad met het moderamen van de Synode der Ned. Herv. Kerk. Besloten werd in verband met de dit jaar te houden gemeenteraadsver kiezingen geen algemeen advies te geven over dp vraag, of al dan niet moet worden samengewerkt met an dere politieke groeperingen, doch dit aan de plaatselijke kiesverenigingen over te la-ten. Langdurig werd stil gestaan bij de positie van het Dagblad „De Neder lander". Teneinde het voortbestaan van het blad mogelijk te maken, werd besloten tot instelling van een pers fonds. Overgegaan werd voorts tot instelling van een commissie van da- vies, die de hoofdredacteur van „De Nederlander" van raad zal dienen. In deze commissie zijn benoemd de he ren Tilanus, van Bruggen, van Nif- trik, Schmal en de Zaan. (De K.V.P. kent een dergelijke ingrijpende be moeienis met de pers gelukkig niet. Red.). Door samenwerking van de heren dr. J. J. C. P. A. Roovers, internist te Amsterdam en dr. C. den Hartog, inspecteur der volksgezondheid en voorzitter van het voorlichtingsbu reau van de Voedingsraad te Den Haag en de Nederlandse onderwijs- film (stichting van het ministerie v. Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen) is een film tot stand gekomen, welke bedoeld is als een voorlichting voor diabetici. De film geeft een beeld van het leven van de suiker patiënt en toont aan hoe deze een in alle opzichten volwaardig mens kan zijn, mits hij de hem voorgeschreven leefwijze nauwkeurig opvolgt.. De moraal van de film is: „Suikerziekte brengt geen leed, maar houdt u steeds aan uw dieet". Deze film wordt voor de eerste keer te Amsterdam vertoond op Dins dagavond 18 dezer in de grote zaal van hotel „Krasnapolsky", War moesstraat in een bijeenkomst van de afdeling Amsterdam van de Ned. Ver. van suikerzieken. Beide inita- tiefnemers dr. Roovers en dr. Den Hartog zullen het woord voeren. De bijeenkomst vangt aan te 8 uur en is voor iedere belangstellende toegan kelijk. voorlopige opgave van de uitgaven voor de radio-omroep over 1947. Hij tekent hierbij aan, dat gedurende het tijdvak van 1 Januari1 Maart 1947 de omroep werd beheerd door de Stichting Radio Nederland in de Overgangstijd en sedert 1 Maart 1947 door de Nederlandse Radio Unie en Radio Nederland Wereldomroep. De uitgaven van deze laatste twee stich tingen van de omroeporganisaties, voor zover het betreft haar omroep taak, hebben dus betrekking op een tijdvak van tien maanden. Dienst Regeringscommissaris (in clusief rubriek „Het Rijk over Zee") ƒ93.663.86. Nederlandse Radio Unie: totale lasten gewone dienst 4.076.688 22, totale baten gewone dienst ƒ59.241.52 1 4.017.446.70. Uitgaven kapi aaldienst 1.075.151.58 ƒ5.092.598.28. A.V.R.O K.R.O V.A.R.A N.C.R.V V.P.R.O I.K.O.R R.V.U Ned. Strijdkrachten Radio Nederland We reldomroep: 858.483.65 763.439.70 711.146.32 664.497.21 92.684.49 36.456.09 3.133. 130.787.20 Gewone dienst Kapitaaldienst Totaal uitgaven B22.240.74 62.737.35 884.978.10 1.889.500.— 11.226.367,90 AANVRAGEN TEELTVERGUN NINGEN VROEGE AARDAPPELEN. Vóór 1 Februari kunnen weer, zo vernemen wij, bijzondere tuinbouw teeltvergunningen voor vroege aard appelen voor dit teeltjaar worden aangevraagd. Op bedrijven beneden de h.a. zal, na de teelt van vroege aardappelen, een nacultuur van war- moezer ij gewassen zijn toegestaan, met uitzondering van spinazie, andijvie, sla en augurken. Direct na 1 Februari zal de opper vlakte worden medegedeeld, welke op bijzondere teeltvergunning met vroege aardappelen mag worden be bouwd. Voor het aanvragen van genoemde vergunningen stellen de P.B.H.'s for mulieren beschikbaar. AMSTERDAMSE BEURS. Evenals de laatste dagen droeg de handel op de effectenbeurs te Am sterdam een traag karakter. Het pu bliek betoonde niet de minste onder nemingslust en een van de voor naamste kenmerken van de markt was dan ook het grote gebrek aan or ders. De stemming kon wellicht het best worden gekwalificeerd als luste loos. Zoals veelvuldig voorkomt bij geringe affaire legden de koersen ook thans een neiging tot achteruitgaan aan de dag, maar de affaire was te gering dan dat er plaatsruimte was voor grote koersafwijkingen. De beleggingsmarkt was stil. De conversielening 1947 werd aanvanke lijk afgedaan tegen 97 13/16. maar kon zich later op de middag verbete ren tot 98. In obligaties van Indische tramwegmaatschappijen ontwikkelde zich enige affaire, waarbij een vaste stemming kon worden waargenomen. De koersen waren hoger. Indonesi sche gemeentelijke obligation waren eveneens goed gedisponeerd. Wilt U iets weten? Vraag: Wat is de hoogste koers geweest voor de oorlog van Philips- aandelen? Antwoord: 395 in 1937, 350 ARBEIDERS DOEN AAN AMSTERDAMSE STAKING MEE Een staking in de Amsterdamse haven omvat thans 350 arbeiders. Ongeveer 150 man van de Samen werkende Havenbedrijven die gis teren aan het werk wi'dcn gaan zijn namelijk, zo meld het A.N.P., door de stakingsleiding bedreigd, zodat zij niet dorsten beginnen met dc ar beid en zich bij de staking hebben aangesloten. Utjacitt IN INDIE: J. M. LABRUJERE Leiden viert op 15 Januari zijn lc Indische verjaardag te Surabaja (vliegkamp). J. C. REMMERSWAAL Leidschekade 15 Leidschendam viert 15 Jan. zijn tweede Indische verjaardag te Pasurudin (Surabaia;. TH. WIJFJES De Kwakel geboren 15 Januari 1927, viert zijn 2e Indische verjaardag op Java.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5