NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK NIEUWS UIT DE OMGEVING Gemeenteraad van Katwijk Aardbeiendag in deStadsgehoorzaal LAATSTE BERICHTEN NET R.K. MEISJE ervaren Naaister R.K. MEISJE VRIJDAG 14 JANUARI 1949 DE LEID SE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN Toneel Kath. jongeren. Donder dagavond werd door de ka jotters, in samenwerking met de Jongeren-ge meenschap het toneelspel opgevoerd „Over twaalf dagentegen mid dernacht". Het stuk leverde veel suc ces op, zou in staat zijn, de belang stellenden bij voorbaat de schrik op het hart te jagen. Toch is het gege ven zo onschuldig als een lammetje. Het is een vrolijk spel, waarin de geestige verwikkelingen elkaar op volgen. Echt een stuk om een avond al je zorgen te vergeten. De rol-be- zetting was, blijkens de goede ver tolking, met zorg gekozen. Het me rendeel van de spelers(sters) debu teerde Het strekt hun 'tot eer, dat zulks het spel niet ongunstig beïn vloedde. Het geheel werd vlot afge werkt en de talrijke komische scènes v/erden levendig weergegeven. Wij hebben de indruk, dat het koor van Alphense katholieke tonelisten in kwanti- en kwaliteit toeneemt, het geen zeker in de eerste plaats te dan ken is aan deskundige leiding. Wij zijn ervan overtuigd, dat de enkele „mankementen" die overigens het geheel niet vermochten te verstoren, de volgende avonden .Zaterdag en Zondag a.s.. ook verholpen zullen zijn. Een geheel nieuwe toneelschik king onderving enkele moeilijkheden, waarmede men bij een „kleine behui zing" bijna altijd te kampen heeft, vooral als de rolbezetting flink is. ALKEMADE 1949 Bevolking. Op 1 Jan. telde Alkemade 7364 inwoners. De bevolking nam toe met 135 personen. Geboren: 262; ingekomen: 169; over leden: 51; vertrokken: 245. Geboren: Adriana C. M., d. van Th. W. Hoogenboom en Q. van Em merik; Franciscus A., z. van A. van Vesen en M. G. Akerboom; Johan nes J. E. M., z. van A. P. van Beek en M. C. Rodewijk; Anna M., d. Van C. L. Eorst en M. A. Turk. Gehuwd: C. Th- Sars en J. J. M. van Rijn; C. F. van Haastrecht en J. van Egmond; J. E. Termeulen en C. C. Dobbe; A. J. Hoek en J. M. Loos. HAZERSWOUDE Bevolking. Geboren 141, gestor ven 4S, gevestigd 116, vertrokken 173. Totale bevolking: 5647 personen. KOUDEKERK Bevolking. Geboren 43, geves tigd 56, gestorven 13 en vertrokken 85 personen. De bevolking vermeer derde met 1 persoon en bedraagt 1856 personen. Huwelijken 23, echt scheidingen 2. Geboren: Cornelis, zn. van A. Scheer en A. Bakker. Fransientje Pieternella, dr. van Zweeris en F. de Jong. LANGERAAR *T AVONTUUR BESTAAT 60 JAAR In café Hoogendijk kwamen de leden van deze vereniging met hun dames bijeen ter viering van dit dia manten feest. Ook enige genodigden w.o. de burgemeester waren mede aartwezig. Aan het begin van deze avond heeft de 2e voorz., de heer Th. Hijdra, een overzicht gegeven oprichters is nog in leven doch zijn zeer hoge leeftijd heeft hem belet hier aanwezig te zijn. He is G. Ver molen, verblijvend in het St. Ant. Rustoord. Veel weet hij zich nog te herinneren over de eerste avonturen van 't Avontuur. Veel ups and downs heeft deze club ook gekend, en eens heeft Hendrik Mohr op een critiek moment de club voor ondergang weten te behoeden. De viering ging er buitengewoon gezellig toe. Nadat koffie en gebak was aangeboden, ving het duo Hermans en Steen- voorde aan met de afwerking van een zeer gevarieerd vrolijk pro gramma. Dit duo wist er de gang in te brengen en onder zijn leiding ont stond er een vrolijke gezellige sfeer. De burgemeester sprak een woord van gelukwens tot de oudste ver eniging in deze gemeeente en wens te voor de toekomst meer geluk in de loterij dan tot nu toe. En dan maar weer polonaise lopen, vrolijke muziek enz. tot men zich aan 't einde van dit feest schaarde aan de tafel voor een broodmaaltijd. Zo kwam het einde van deze viering, waaraan de leden van 't Avontuur de aange naamste herinneringen bewaren. NIEUWVEEN Geboren: Petronella Cornelia Jo hanna, d. van W. J. Klijn en J. W. Lenting; Jacoba Margaretha Anna, d. van C. A. Lek en M. M. C. van Rijn; Leendert Jan, z. van L. J. den Bleker en C. M. van den Bijl; Johannes Mat thias Maria, zoon van L. van Vliet en M. Hamm; Elisabeth, d. van C. P. Ha- bermehl en E. de Wit; Mirjam Aga- ta Anthonia Martina, d. van H. N. M. A. Robertz en M. J. W. Verheij. Getrouwd: C. P. Janmaat 38 jaar en C. J. Uyttewaal 29 j. uit Leimuiden. Overleden: Corstiaan Gerrit de Regt 87 j., echtgen. van A. Eindho ven; Elisabeth Westerlaken 25 j.. on gehuwd; Alberth. Maria Pronk, 14 j„ d. van W. Pronk en G. Steenwelle; Antje Geertje Bullik 74 j., wed. van A. H. van Leeuwen; Willem Bruter 70 jr. ongeh.; Jannetje Moerman 68 j., ongeh.; ongeh.; Petronella Johanna, Couprie 87 j., echtgen. van H. van der Berg; Teunis Keyzer 78 j., echtgen. van G. A. van Ommeren; Antonia Maria Vergeer 45 j., ongeh.; Adrianus van der Burg 80 j.. ongeh.; Johannes de Bruijn 73 j., echtgen. van J. M. Hoogendoorn. NIEUWKOOP Geboren: Anna M.'"C., d. van P. M. Pietersc en C. Lelieveld- Overleden: Helena van der Maat, echtg. van A. J. den Hartog 72 jaar. ROELOFARENDSVEEN Stile Omgang. De Stille Om gang is voor Roelofarendsveen e. o. vastgesteld op Zondag 27 Maart a.s., de 3e bedevaart-Zondag. KATWIJK AAN DEN RIJN Jaarfeest. Het 60-jarig bestaan van de afd. Katwijk van de K.A.B. werd in combinatie met het jaarfe-st van St. Deus Dedit gisteravond in het Parochiehuis op feestelijke wijze herdadht. De voorz. van St. Deus Dedit, de heer C. v. cl Kamp open de de feestelijke bijeenkomst. Ver volgens kree-ï de heer Elfrink, lid van het hoofdbestuur het woord om in het kort het onderwerp te behan delen: „Waar blijft onze contribu tie?" Eigenlijk geen onderwerp voor een feestavond, zeide spreker. En toch kar. het zijn nut hebben. Immers, dan krijgen ook de dames eens een.goe.Ie gelegenheid om eens te vernemen wat er regelmatig ge schiedt. Mogelijk hebben zij al eens gezegd: wat zie 'ik er nu eigenlijk van. Na een duidelijke uiteenzetting besloot spr. met een opwekking om katholiek leven uit tc dragen naar buiten. Na een dankwoord \^:n de voorz. kwam het meer feestelijke gedeelte aan de orde, n.l. het op treden van het gezelschap Steen- roordenAugustinus en Hermans. Deze wisten de feestelijke stemming er goed in te houden en geregeld de lachlust op te wekken. De gezellige avond werd besloten met een bal o. 1. v. genoemd gezelschap. LEIDSCHENDAM B. De voorz. de heer A. Langeveld, hield een korte beschou wing over het jaar 1948. Opgericht werd een afd. Credo Pugno en een afd. van de Kath. Arbeidersvrouwen, thans 70 leden tellende. Ook we~d de reiskas weer in werking gesteld met 120 leden. Het jaarvers'ag van de secr. de heer A. van Rijn. vermeldde dat de K. A. B. 329 leden telt, en over de afgelopen 60 jaren. Een dei' 37 adspiranten. De penningm. de De voorz. zeide in de gemeente raad van Katwijk in zijn nieuw jaarsrede, dat het op de weg der overheid ligt: „te zorgen dat de vol waardige tuingronden zo min m'o- gelijk worden aangetast. De haring visserij heeft een niet onbevredi gend jaar achter de rug. Het voorlopige bevolkingscijfer voor 1 Jan. 1949 bedraagt 20720, terwijl nog tussen de 150 en 200 fa milies moeten terugkeren. Voor 1949 hebben wij verschillen de plannen, maar veel hangt er van af welk bouwvolume Katwijk krijgt toegewezen. Aan de havenplannen wordt regelmatig gewerkt. Wij ho pen U dit jaar voorstellen te doen om onmiddellijk over te gaan tot aanleg van de berghaven. De overi ge plannen voor aanleg van de ha ven en sluis zullen zeer binnenkort neergelegd in een ontwerp, U be reiken. Een nieuwe zorg van het gemeen tebestuur betreft de exploitatiemo gelijkheden van de bedrijven en wel speciaal het gasbedrijf. Het gem.- foest. worden daarin allerlei regelin gen opgelegd waarbij goedkeuring voordit, en dat, wordt vereist, wel ke in geen enkele bestaande wet of verordening steun vinden, ja, uit eindelijk wil men het gehele bedrijf opheffen. Wanneer dat door de wet gesanctioneei'd wordt, zal er weinig tegen te zeggen zijn. Wil men het door onthouding van toewijzingen via de geleide economie bewerkstel ligen, dan kan hiertegenover niet fel genoeg stelling worden genomen. Deze toespraak werd door de heer A. Wassenaar beantwoord. Na mededeling van ingekomen stukken het voorstel tot verkoop van 730 m2 bouwgrond aan de Zee weg te Katwijk a.d. Rijn aan Mr. W. Bödeker of diens rechtverkrij genden te Voorburg. Prijs 11,p. m2. De Commissie voor het Grond bedrijf en het Prijzenbureau voor 'Onroerende Zaken hebben geen be zwaar tegen verkoop of prijs. Zon der h-st. werd aldus besloten. Bij de rondvraag wijst de heer v. Duyvenbode op de eigenaardige omstandigheden die zich 1ste Kerst dag hebben voorgedaan, doordat agenten er op uitgestuurd zijn om te zorgen dat sluiting der café's te 6 uur zou plaats hebben. Pas tc vijf uur werden de belanghebbenden verwittigd. Jaren lang was de ver ordening niet gehandhaafd en nu werd men onverwacht voor een vol dongen feit geplaatst. En niettegen staande deze maatregel is het drank misbruik niets verminderd. Integen deel. Spr. heeft in Katwijk-Zee nog nimmsr zoveel dronken personen gezien. Jongens van 1516 jaar lie pen met kruiken sterke drank langs de straat, 't Was een troep! De voorz. merkt op dat dit het gevolg is geworden van hetgeen de heer v. Duyvenbode zelf gevraagd heeft. Café's kan men dwingen tot slui ten, slijterijen niet. Deze vallen on der de winkelsluitingswet. De heer Vooys zegt met belangstelling te hebben gehoord hetgeen de voorzit ter -zeide in zijn openingswoord ten opzichte van de tuinbouw. Vestigt nogmaals de aandacht van B. en W. op de wenselijkheid, dat de weg door het vliegveld wordt aangelegd ten Westen van de Vliegveldgebou wen. En vraagt waarom nog nim mer antwoord is gegeven op het schrijven van IC. en O. De voorz. licht toe, hoe deze aangelegenheid is afgehandeld, voornamelijk wel mon deling. Dan gaat de raad in comité- gencraal ter behandeling in commis sie van de diverse begrotingen. Jubilé gasfabriek. Volgens raadsbesluit van 27 Januari 1898, ender voorzitterschap van burge meester T. A. O. de Ridder, de wet houders D. Meerburg en C. Wasse naar met secretaris J. Varkevisser werd besloten tot stichting van een eigen gasfabriek voor Katwijk. Dat wordt dus een gouden jubilé. Op 7 Febr. zal er voor die gelegenheid in het Gemeentehuis een receptie zijn van 3 tot 5 uur. Wij komen hierop nog nader terug. Geboren: Anna J„ d. van J. Schoneveld en J. Vlieland; J.. N. G. z. van P. G. van den Eijkel en J. C. Vink; Albertus, z. van G. Brouwer en J. van der Meij; Janna J., d. van J. Plug en S. Berkheij; Janna, d. van J. Remmelzwaa! en D. Hus; Cornelia A., d. van K. Kuyt en Y. Ros; Leun- tje, d. van K. Durieux en L. van Dum Diederikus, z. van D. J. Baalbergen en J. Ouwehand; Jannigje, d. van H. A. de Ridder en L. van Egmond. Ondertrouwd: C. Corijn en J. van der Bent. Getrouwd- J. van Dyk en A. van Rijn; L. van Duyn en ,T. van der Bent. Overleden: M. A. v. d. Ven 90 jaar, W. J. de Mooy 3 w.; A. N. Th. Sas sen 7 mnd.; G. Guyt 2 mnd.; P. de Krijger 6 mnd.; C. Liesveld 5S j.; A. van Duyn 54 jaar; J. Vlieland 66 jaar. heer Jac. de Heij had voo- de K. A. B. een batig saldo van 104.14 voor Herwonnen Levenskracht 208.93 en voor de Harmonie St. Cecilia 11.19. De harmonie verkeert dus in een zorgvolle toestand. In verband met de nieuwe wijze van bsstuurssamen- stellii.g trad het gehele bestuur af, met uitzondering van het dagelijks bestuur. Naast de zittende leden A. Langeveld en Jac. de Hejj werden gekozen de he~en Th. Meester, A. B oklar.d, G. Hulst en L. Wortel, ter wijl door de vakafdelingen als mede bestuursleden werden aangewezen de heren H. Aiderwegen, H. Rolvink, W. Evers, Th. Blokland en L. Aal- ders. De aftr. bestuursleden zijn de heren A. van Rijn, K. van Bregt, S. Wortel, en D. Bolleboom. De voorz. en ook kapelaan Raadsche'ders spra ken de scheidende secr. A. van Rijn welgemeende woorden van dank toe. NOORD WIJK Ambtenaar, geef ons een woning. Dat inwoning lang geen pretje is ondervond deze week een inwoner van Noordwijk-Zse, welke met vrouw en kind bij de schoonouders inwoont. Na een vermoeiende dagtaak begaf schoonzoon zich 's avonds huiswaarts, waar hem echter geen toegang meer verleend werd. Hij moest, noodge dwongen, een onderkomen zoeken op het politiebureau. Na enige dagen kwam de echtgenote bij de politie aangifte doen, dat haar man verdwe nen was! Vernieling. Bij de politie is aan gifte gedaan van de vernieling van een kampeerhuisje van de heer W. in het Langeveld, o.a .\tas er geen ruit meer heel. Schietvereniging. De wisselme dailles werden deze week gewonnen door. A. J. v. d. Zalm 99 p. Ie klasse; F. v. Oosten 98 p. 2e klasse; J. C, Schmidt 95 p. 3e klasse. Van de dames behaalde mevr. Vink deze week met 92 p. de hoogste „Melodia". De bonte avonden welke de accordeonvereniging „Me lodia" tot nog toe heeft georgani seerd, stonden steeds in het teken van grote belangstelling. Zo ook bij het tweetal avonden van deze week was de grote zaal van Royal tjokvol en er is werkelijk genoten van populaire accordeonmuziek, onder leiding van de directeur, de heer A. Westgeest, doch ook van de schetsen en het komische praatje van onze dorpskomiek. SASSENHEIM K. A. B. Voorzitter Kortekaas opende 'met een inleiding over het werk der K. A. B. in het afgelopen jaar, waaruit hij constateerde, dat het tot a Ier tevredenheid gunstig is verlopen. Medegedeeld werd, dat op Febr. de tweede ontwikkelingsavond wordt gegeven. Pater Engelbertus zal spreken en de afd. zang van St. Cea- cilia zorgt voor omlijsting. Secretaris J. Hulst gaf een keurig jaaroverzicht. Twee nieuwe afd. zijn we rijker, nl. Fabrieksarbesiders en Handels en Kantoorbedienden. Het ledental be draagt thans 323. Hierna werd in dichtvorm door Thomasvaer en Pie ternel het K. A. B.-werk keurig naar voren gebracht. Penningm. W. Smit gaf een overzicht. Ontvangsten 1758.59, uitgaven 1692.40, totaal bezit 519.06. A's afgev. voor de bondsraad werd gekozen de heer J. Kortekaas. De bestuursverkiezing bracht geen wijziging. Volgend jaar bestaat de afd. 50 jaar. Nu reeds is er een commissie, die gelden inza- meldt door verloting e. d. De verga dering was slecht "bezocht. STOMPWIJK JUBILEUM WIT GELE KRUIS? Donderdagavond stond op het to neel een groot en keurig verzorgd schild opgesteld met het embleem van het Wit-Gele Kruis boven een stra lende zon, geflankeerd door 2 schild jes, waaruit bleek waarom zo velen bijeen waren gekomen nl. om het 25- jarig bestaan te vieren van de afd. Stompwijk van het Wit-Gele Kruis. Deze buitengewone alg. verg. waar aan een feestelijk aanzien was gege ven, werd geopend door de .voorz. de heer J. Boogmans, die een algemeen overzicht gaf van het werken en stre ven van de afdeling, waarbij bleek dat met de afdeling ook 3 bestuurs leden t.w. secr. J. v. Haren, penn. J. v. d. Bosch en de 2e secr. L. Luiten hun 25-jarig jubileum als bestuurs lid vierden. Een welgemeend woord van hulde en dank, vergezeld van een grote taart, was dan ook zeer terecht op zijn plaats als dank voor deze be stuurders, die 25 jaar hun beste krachten hebben gegeven om de ver eniging tot bloei te brengen, zodat op enkele uitzonderingen na practisch alle Stompwijkse gezinnen lid zijn van het Wit-Gele Kruis. De secr. ging vervolgens met grote stappen door de afgelopen 25 jaar en bracht in her innering welke moeilijkheden moes ten worden overwonnen bij de op richting en de eerste jaren daarna. Ook de laatste jaren zijn zeer zwaar voor de vereniging, zoals bleek uit het verslag van de penningm. Tenge volge van het wegvalen van de rijks subsidie en het stijgen van de aan- schaffingskosten voor materiaal staat de vereniging voor hoge kosten. Door de op de vorige vergadering goedge keurde contributieverhoging is deze moeilijkheid grotendeels uit de weg geruimd. Namens de afd. Leidschen- dam van hei Groene Kruis werd het woord gevoerd door de heer Ver heij en. De g. a., pastoor Sistermans, nam hierna het woord, en noemde in zijn hulde het Wit-Gele Kruis een zegen voor de parochie en een grote steun voor hem zelf, daar hij weet, dat wanneer er zorgen en noden bij de parochianen bestaan, er een stevig Wit-Gele Kruis is om hem te steunen bij het lenigen van de zorgen en no den. Namens de afd. Leidschendam van het Wit-Gele Kruis en de in Stomp wijk practiserende artsen sprak dr. S. P. Perquin, die na aanbieding van zijn gelukwensen aan het bestuur, de grote waarde van het Wit-Gele Kruis werk benadrukte, ons embleem aldus spr. bestaat uit 2 balken, één wit, de kleur van hygiëne en zuiverheid, één geel, de kleur van de liefde, beide vormen het kruis, dat ons de weg tot Christus wijst. Het geven van een feestelijk aan zi was toevertrouwd aan het koor van de meisjescongregatie o.l.v. de heer Kappendijk. welk koor een dankbaar applaus mocht ontvangen en de heer A. Spit, die als amateur goochelaar, de aanwezigen var» msnig staaltje moderne goochelkunst liet ge nieten. Na alle medewerkers van het Wit- Gele Kruis, de wijkzuster en in haar ook de andere verpleegsters die in de loop der jaren hun beste krachten ga ven, en de medewei'kers aan de avond dank te hebben gebracht, sprak de heer Boogmans de hoop uit, dat de wens op het mooie schild: „van zilver tot goud, dat God u behoud", niet al leen van toepassing moge zijn op de vereniging maar ook op de leden en hun gezinnen. VOORHOUT K.V.P. Na Nieuwjaarsovex-zicht van de voorz. deelde de penningm. mede, dat er een batig saldo van 555.98 was. De voorz. vond het jammer, dat er geen candidaten wa ren binnengekomen voor het be- stuux\ Doordat er stemmeix opgin gen, dat de convocaties bij velen zo laat waren gekomen, en er dus niet voldoende tijd was geweest, wilde men eerst de verkiezing uitstellen tot de volgende vergadering. De heer A. de Groot stelde voor alle aftredenden bij acclamatie te her kiezen. Dit ging door, hoewel er meerdere stemmen tegen waren. Mlen werden herkozen bij acclama tie. De voorz. werd met grote meer derheid herbenoemd. Medegedeeld werd, dat wil men aan de stemmingen deelnemen, men vóór 1 Maart a.s. lid moet zijn. Bij de rondvraag stelde deheer W. Borst de volgende vraag tot de aan wezige raadsleden: Hoe kan het dat de raad scherpe verwijten kan doen aan B. en W., voor iets, wat de Raad zelf heeft goedgekeurd? Een antwoord van de heer Nijs- sen, dat vraagsteller dan maar de vergaderingen van de raad moet bijwonen of de persverslagen moet lezen, werd niet voldoende geacht. De heer A. v. d. Lans zette de kwestie over de woningbouw uit voerig uiteen. Het is een dwangposi tie en het gewraakte artikel 28 der woningbouwverordening was niet voldoende bij allen bekend. Veel critiek was er. De heer Deutekom zegt. dat het voor een raadslid zwaar is alle bepalingen te kennen, maai- hij moet zich toch tot taak stellen met alle wetsartikelen op de hoogte te komen. Van B. en W. mo gen wij toch zeker eisen, dat, ze alle bepalingen weten, al vex-eist dit een zekere studie. Het artikel 28 was wel een addertje onder 't gras, doch de i-aadsleden hadden dit in iedor gev^l moeten voorkomen. Mededeling werd gedaan van op- ridhting van een woningbouwvereni ging. De voorzitter sluit met een vader lijke vcimaning, dat de raadsleden om minder prettige ervaringen te voorkomen, zich op aPe terrein goed moeten orienteren. Aanrijding; voerman gewond Gistermorgen omstreeks elf uur had op de Jacoba van Beierexxweg alhier een aanrijding plaats tussen een vrachtauto van de Z.H. Bierbrouwe rij en een met een paard bespannen vierwielig (boerenwagen, bestuurd door J. W. te Voorhout. Juist voor het cafe „Welgelegen", waar enige kisten terzijde van de weg stonden, zouden beide voertuigen elkaar pas seren, waarbij de voerman W. met zijn wagen txxssen kisten en de vrachtauto wilde doorrijden. Het paard schrok echter van de aldaar staande kisten en maakte een sprong naar links, waardoor de wagen te gen de voorzijde van de auto aan botste. Beide voertuigen 'kwamen direct tot stilstand. De viei*wielige wagen werd door de botsing in een wrak veranderd. De auto werd aan de linkerajde licht beschadigd. Ook de voerman W. bracht het er minder goed af. Aan zijn linkerarm liep hij een ferm biedende, grote vleeswond op. Nadat in cafe „Welgelegen" een eerste verband was gelegd, is hij ver volgens naar de woning van dr Bots vervoerd, -waar de wond werd ge hecht Prijsopdrijver aan de haak gesla gen. De koopanan F.R. uit Leiden is alhier door de Rijkspolitie aange houden en naar het bureau overge bracht. Tegen abnormaal hoge pry zen verkocht hij aan ingezetenen van Voorhout textielgoederen. Deze goederen en een partij punten wer den dan ook prompt in beslag geno men. Het bleek bovendien, dat de zé „phPantropische" koopman geen ver gunning had om textielgoederen te verkopen. Van de zijde der Rijkspo litie worden de inwoners van Voor hout er op gewezen, dat zij scherp aandacht moeten schenken aan de door rondtrekkende kooplui gevraag de prijzen. Met een kruiwagen op stap. Door M. v. W. alhier werd bij de Rijkspolitie aangifte gedaan, dat van een stixk land aan de Rijnsburger- weg een hem toebehorende kruiwagen wordt vermist. Het wordt niet on mogelijk geacht, dat een voorbij-va rende schiper is gaan kruien met dit voertuig. De politie stelt een onder zoek in naar deze kruiwagen-affaire. Werkkleding'. Aanvi-agen 10 20 en 25 Jan. tussen 9—12 uur; col lectieve aanvragen uitsluitend 27 Jan. van 912 uur. WASSENAAR K.A.B. Voorzitter G. A. van Leyenhorst opende de jaarvergade ring met een propaganavond voor de ledenwexwingsactie, die dezer dagen zal beginnen. Na het zingen van het strijdlied en na een eerste optreden van de declamator C. G. Kriek uit Voorschoten bracht de secretaris zijn jaarverslag uit, dat getuigde van gro te activiteit in het afgelopen jaar. Niet alle streven werd met succes be loond; een poging om tezamen' met de andere R.K. Standsorganisaties een raad van overleg te vormen mislukte door gebx-ek aan belangstelling. Wel werd contact opgenomen met de Ka- jon.a (Kath. Jongedamesvereniging) om daardoor de jeugd in het K.A.B.- werk te betrekken. Voor het Mon seigneur van Schaikfonds werd f 1400 en voor Herwonnen Levenskracht f 1100.bijeenbracht. De fxnanciën der afdeling zijn ge zond dank zij het uitstekend beheer van de heer Frans van Leeuwen. Ook de heer A. J. van Bemmelen kreeg een woord van dank van de voorzit ter voor het uitstekende werk, dat hij niet alleen als raadslid, maar ook als „contactman" met het gemeentehuis verricht .Deze beide functionarissen die aan de beurt waren om af tc tre den werden vanzelfsprekend herko zen. Aan het bestuur werd een twee tal jongere krachten toegevoegd: de heren A. Hartman en H. Boog. De heer W. Hendriks sprak over het nut van de ontwikkelingscursussen, die onder zijn leiding met goede resulta ten worden gehouden. Ook de g. a. sprak een hartig woordje. Gemeenteraad. Volgende week Woensdagmorgen 9.15 komt de Raad in openbare vergadering bijeen. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. In de nagenoeg geheel gevulde Stadsgehoorzaal, waar tuinders uit 't gehele land waren bijeengekomen, werd gisteren de door 't Centraal Bu reau van Tixinbouwveilingen in Ne derland georganiseerde aardbeiendag gehouden. Bij verhindering van de voorzitter van het Centraal Bureau, de heer Prins, stond deze dag onder leiding van de vice-voorzitter, de heer J. Nijssen xiit Santpoort, die 'n kort in leidend woord sprak, waarin hij de noodzakelijkheid uiteenzette van een deskundige aardbeiencultuur. De aardbeienteelt. Ix\ G. K. van der Helm, rijkstuin- bouwconsulent te Amstelveen, die als eerste inleider het woord voerde, gaf een overzicht van de aardbeienteelt in de verschillende centra van ons land, welke in 1947 85 pet. van de totale veilingaanvoer op hun naam hadden staan. Mej. H. G. Kx'onenberg, als onder zoekster vex-bonden aan het Instituut voor veredeling van tuinbouwgewas- sen te Wageningen, gaf hierna een beschouwing over de selectie en ziek- tobestx-yding bij de aardbeienteelt. Hierna sprak de here P. de Jong, exporteur te Roelofarendsveen, over de sortering, verpakking en export van aardbeien. In de middagvergadering voerde als eerste spreker het woord de heer J. A. Stender te Wageningen, die sprak over het forceren van aard beien. Het is gebleken, dat de aard- beienplant in haar ontwikkeling niet alleen in sterke mate afhankelijk is van de sterkte, maar vooral ook van de duur der dagelijkse belichting, verwarming en koeling maken het thans mogelijk het gehele jaar rijpe vruchten te oogsten. In aansluiting hierop besprak de heer Stender een aantal teelwijzen, welke uit deze combinaties resxxlteren. Volgens spr. zijn enkele teelwijzen thans echter voor de practijk minder geschikt, ge zien de bedrijfsinrichting van de meeste telers. Vervolgens sprak ir. J. D. Gerrit sen, rijkstuinbouwconsulent te Gel- dermalsen over de productie van aardbeien in binnen- en buitenland, waarbij hij verschillende cijfers gaf over de opbrengst in de centra van de glasteelt van aardbeien, aan de hand waarvan hij tevens een be schouwing gaf over de wereldproduc tie van deze vruchten en de omvang en beteekenis van de export van ver se aardbeien naar naburige landen. Aan het eind van de middag heeft de rijkstuinbouwconsulent voor Zuid Holland, ir. J. H. Riemens een samen vatting gegeven van het verhandel de van deze dag, dat ook nog aan schouwelijk middels een in de zaal ondergebrachte tentoonstelling werd getoond. GEZONDHEIDSTOESTAND INDONESISCHE BEVOLKING De gezondheidstoestand van de In donesische bevolking baart het Ne derlandse Roode Kruis zeer grote zorgen. Over dit onderwerp zal Za terdagavond a.s. de voorzitter van het Nederlands Roode Kruis, ir. F. C. C. baron von Tuyll van Seroosker- ken van Zuylen, spreken te 8.06 uur over de zender Hilversum I De rede zal hex-haald worden a.s. Maandag avond te 8.05 uur over de zender Hil versum H. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 14 Jan. Vee. Aanvoer 9 fokstieren; 38 kalf- en melkkoeien; 66 varekoeien e.a., 125 vette koeien, 14 pinken, 1 vet kalf, 73 nuchteie kalveren, 28 vette schapen, 50 weide- schapen, 1 zeug, 162 mestvarkens, 415 biggen, 10 paarden, 2 veulens, 17 bokken en geiten. Pi'ijzen: kalf- en melkkoeien 450>850 en varekoeien e.a. 350550 handel tamelijk; pin ken 230350, handel matig; wei- deschapen 6080 handel zeer matig; mestvarkens f 6080 en big gen 4560 handel tamelijk vlug. bokken en geiten 2550 handel matig. Kaas. Aanvoer 32 partijen Gouds kaas en 5 partijen Leidse kaas Totaal 37 partijen. Prijzen: Goudse kaas le soort 1.601.64 en 2e soort 1.581.59 en Leidse kaas le soort 1.561.60 per kg. Handel flauw. ROELOFARENDSVEEN. 13 Jan. Bloemen. Krelage 3754 cent, King of the x-ed 38—41 cent, Crown Imperial 3252 cent, Copland 50 82 cent, King of the Yellow 3135 cent, v. d. Eerden 5076 cent. White Sail 6876 cent, Scarlet Wonder 44 50 cent. Al'ex Pierson 5059 cent. Ping Gem 4866 cent. Brightling 52 59 cent, Agnes 2938 cent, Magni- fi-'ense 5258 cent. DELFT 13 Jan. 1949 Vee Paar den 1, runderen 68, graskalveren 2, nuchtere kalveren 61, varkens 4, big gen 303, schapen of lammex'en 11, geiten of bokken 24. Hiervan waren bestemd voor de leveringsmarkt 62 runderen, 55 nuchtere kalveren en 6 schapen. Notering: biggen f 40.- tot f 70. Handel slecht. Voor direct gevraagd leeftijd pl.m. 16 jaar. Meerdere hulp aanwezig. Aanmelden: Boekhandel Geijer, Botermarkt 26, te Leiden. 3(27 GEVRAAGD: speciaal voor bovenk'e- ding, 1 of 2 maal per week. Brieven met opgaaf onder no. 1794 bureau van dit blad. GEVRAAGD v. g. g. v., leeftijd 2Jt—30 jaar, voor d. of d. en n. Zelfst. kunnende koken en werken. Br. onder no. 312 bur. van dit blad. GEVRAAGD: FLINKE HULP in de huishouding of een werkster van 9 tot 1 uur. v. g. g. v. C. J. van Leeu wen, Heerenstraat no. 83 Leiden. 321 Nette Dienstbode ge vraagd. beslist boven de 20 jaar, zelfst. kunnende werken. Loon 80 per maand, met Volle korst. Mevr. Favier, Vrouwen- steeg Ha, tel. 26358. 1798 2? R- K. Meisje (Midden stand) heeft tijd disponi bel om thuis kinderkleding en ondergoed te naaien (ook smockwerk). Heeft diploma's Ook voor zaken. Br. onder no. 320 bureau van dit blad. <2? R. K. Brood- en Baïi- Fetbakkersbediende biedt zich aan, leeftijd 28 jaar, in het bezit van diploma's liefst intern, omgeving Leiden. Br. onder no. 337 aan agent L. Crt. G. Was senaar, Pickéstraat no. 1, Noordwij k. Een kind, een rijk be zit! Laat een mooie foto maken, terwijl het nog zo'n echte lieve deugniet is! Natuurlijk, bij Studio Koopman, Hooigracht 96. de kinderfotografe! Drie briefkaarten 3.25. 1772 Te koop: Electrische wasmachine 115. 2 pers. 3-delig -kapokmatras 110 Herenwinterjas 25. wieg 15, kindertafelstoe! 8 50 P. Vintges, Morsweg 137, Leiden. 1300 Verlovingsringen. Na tuurlijk uit De goedkope zaak. maar betere waar. Goud-, zilver-, horloges 14 kar. Voegloze ringen van de beste kwaliteit. Op net graveren kan altijd gewacht worden. S. v. d. Water, Haarlemmerstraat 185, tel. 24469 1516 De Schoonmaaktijd is weer in aantocht, dus r.U uw stoelen laten repare ren, de beste materialen en prima meubelstoffen. Maar dan door Woning inrichting Henk Regeer, Haarlstraat 106. tel. 26602. Eigen stoffeerder ij. 1790

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3