FREDERIK Wij wepm Vrijwilligers U van het Bloed Ambtenaar met mes gestoken Gemeenteraad Influenza- commissie geïnstalleerd Einde van het Woerdense politie-drama van Warmond VRIJDAG 14 JANUARI 1949 DE LEID SE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 In enkele artikelen hebben we de actie om gevers van bloedplasma. M de stad rondgezonden en elke kaart d.w.z. twintigduizend aangiften kuni leen op de formulieren. Daar zijn na' zen, waar geen der gezinsleden in aan i dat zij buiten de leeftijdsgrens 18 huismoeders, die haar bloed niet kun duizenden, die afvallen. Reeds 500 meldden zich Maar veel meer donores kunnen zich opgeven. Tot heden meldden er zich tot hedenmorgen bijna 500: reeds 500 of beter gezegd pas 500. Het moesten er 5000 zijn. En daaronder zün er tientallen uit Voorschoten, Zoeterwoude, Voorhout, Roelofa- rendsveen, Noordwijk. Prachtig on getwijfeld! Maar het Rode Kruis mist nog dui zenden mensen, die zich zo heel ge makkelijk konden opgeven. Uit alle lagen der bevolking zijn de vrijwilli gers van het bloed welkom. De bloed- ontvanger vraagt niet of het bloed, dat hem zijn gezondheid terug geeft is van de werkman of van de ge leerde. Het Rode Kruis stelt niet meer prijs op het bloed van de laat ste of van de eerste: alle bloed is welkom. Wij maken een besluit: wij leg gen alle nonchalance af en beslis sen vandaag: het aangifte-formulier onmiddellijk inzenden. Leiden moet een recordcijfer aan bloed-donors opleveren! Daarom nog eens een algemene op roep: meldt u toch aan, het is zo bit ter hard nodig, het kost geen geld, het kost niets: integendeel, deze goe de daad helpt de medemens, die lijdt aan bloedarmoede. Daarom nog eens een speciale op- Last van zenuwen T Mijnhard t's Zenuwtabletten helpen U er overheen. nen zou maken, dit de leden per circulaire bekend maken en tot deelname aansporen. Hierna vertoonde de heer P. v. d. Meer, hoofdambtenaar der Sted. Lichtfabrieken, de film van het Gas bedrijf, met daarna enkele zeer in teressante en leuke films. Het ge heel had aller aandacht en viel zeer in de smaak. Aan het einde hiervan dankte de voorzitter de heer v. d. Meer voor het gebodene, waarna rondvraag en sluiting. De opkomst der leden was zeer bevredigend, doch had, gezien het geen geboden werd, zeker groter moeten zijn. Jammer was het ook, dat zo weinig dames der leden aan wezig waren. De 2e avond van het winterpro- gram mag zeer geslaagd genoemd worden, maar de thuisblijvers heb ben veel gemist. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Op 30 December 1948 werd te Pa- rigi (Java) bekend gemaakt, dat aan onze stadgenoot, de soldaat eerste klas Willem Vreeken, (wonende Prinsenstraat 77a), van 5-3-8 R.I. door H.M. de Koningin een konink lijke onderscheiding is toegekend en wel de bronzen medaille in de Oran je Nassau Orde. e week gewezen op de Rode Kruis er dan tienduizend kaarten zijn in bevat twee aangifte-formulieren, en zonder meer gedaan worden al- uurlijk ook kaarten besteld in hui- ïerking komt voor de bloedgave, om- 60 jaar vallen. Daar zijn ook vele ïen missen en zo zijn er ettelijke roep tot de jeugd: tot de duizenden voetballers in Leiden en omgeving, tot de sporters in alle takken van sport: gij in de eerste plaats, die zo veel geniet van uw gezondheid, die zijt in de kracht van uw jonge le ven! Kunt gij niet een halve liter bloed" missen voor uw medemens? Meer dan ons en meer dan het Rode Kruis beschaamt gij u zelf, indien gij u niet onverwijld opgeeft. Hedenmorgen om half elf is de ambtenaar O. van de Sociale Dienst van het Gewestelijk Arbeidsbureau, aan het Levendaal, door de werkloze arbeider R., die zich in het gebouw bevond, met een mes gestoken, Avaar- door O. verwondingen opliep aan het hoofd en onderlijf. Door de E.HJD. werd het slachtoffer naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Onmiddellijk na de aanslag wist de dader te ont vluchten. Nader vernemen we nog dat R. is gearresteerd en dat de ver wondingen niet van ernstige aard bleken te zijn. Aangehouden. Door de politie alhier is aangehouden de 22-jarige W. C. v. d. W., uit Leiden, die ver dacht wordt van verduistering in dienstbetrekking van ruim 2200 gul den. Eveneens werd aangehouden en ingesloten de 33-jarige J. H. O., vroe ger wonende te Leiden en thans te Schiedam, die er van verdacht wordt bedriegelijke bankbreuk en oplich ting te Leiden te hebben gepleegd. HET ZILVEREN FEEST VAN DE FIRMA v. ULDEN. De stichter van de „Eltax". Zoals gisteren reeds gemeld, zal de firma Gebrs. van Uxden, garage houders en service station hier ter stede, a.s. Zaterdag haar zilveren be- staansfeest mogen herdenken.. Op 15 Januari 1924 begonnen de heren A. en H. van Ulden, samen 40 jaar oud hun taak hier ter stede in een smederij, Hoge Rijndijk 42. Deze smederij werd in 1926 verbouwd tot een echte garage van ong. 200 M2. óppervlakte. Begonnen :net één leerjongen. De colonnes auto's aan de zijde van de H. B. S. bewees, dat het daarbinnen steeds drukker werd. Dus werd gezocht naar uitbreiding, welke werd gevonden in het 900 M2. terrein Hoge Rijndijk no. 90. Hierop werd in de winter van 1928—'29 on der architectuur van wijlen de heer Groenendijk een modern pand gezet, hetwelk aan de toendertijd geste'de eisen volkomen voldeed. Juist na gereedkomen hiervan begon de grote wereldcrisis Een weinig bemoedi gend begin. Maar niettegenstaande alles ging steeds crescepdo. Op 16 Juni 1933 werd als dochter onderneming de N.V. „Eltax" ge sticht, welke een revolutie teweeg bracht en het autorijden onder het bereik bracht van de minst welge- steldey. Immers bleek het mogelijk De enige tijd geleden door de mi nister van Sociale Zaken ingestelde influenza-commissie is geïnstalleerd. Deze commissie, welke onmiddellijk een aanvang heeft gemaakt met haar werkzaamheden, werkt plannen uit voor een zo goed mogelijke bestrij ding van eventueel optredende in- fluenza-epidemiën. Het is hier vooral de bedoeling bedacht te zijn op ern stige epidemiën, daar anders geen grootscheepse maatregelen noodzake- *'k geacht worden. Naar aanleiding van de thans in ons land heersende griep, wel ke in het Zuiden des lands een epidemisch karakter heeft aan genomen, legde dr. Brutel de la Riviere, voorzitter van de Ge zondheidsraad en van de influen za-commissie, er de nadruk op, dat er van de in het Zuiden des lands heersende griep kan ge sproken worden van een goed aardige epidemie. De influenza-commissie werkt thans plannen uit voor de te nemen maatregelen bij een onverhoopt op tredende ernstige epidemie. Daar op kunnen op dit ogenblik nog geen na dere mededelingen worden gedaan. Door de onderzoekers wordt het bij de patiënten in het Zuiden des lands aangetrofen virus gelocailiseerd en gedefinieerd. Zij hebben contact met het „Institute for medical research" in Londen van de „World health orga nisation", waarbij ook ons land is aangesloten Op deze wijze kan men in internationaal verband de juiste weg vinden voor de bestrijding van eventueel optredende epidemiën. Dr. Brutel dc la Riviere deelde mee, dat het vaccin voor de bestrijding van influenza-epidemieën in ons land i niet in voorraad wordt gemaakt. Men heeft daarin destijds geen voordeel gezien. Men achtte het dood A'accin niet effectief en bepaalde zich hier liever tot het levend vaccin. Er zijn voorbereidingen -getroffen, welke het mogelijk zullen maken, dit vaccin zo spoedig mogelijk in ons land te bereiden. Of zulks reeds op grote schaal kan geschieden kon dr. Brutel de la Riviere thans nog niet meedelen. Ten aanzien van het vaccin, dat door de N.V. Philips aan het perso neel verstrekt wordt, kon hij op dit ogenblik nog geen mening geven. Men dient hier eerst de resultaten af te wachten, welke daarmee bereikt Zullen worden. Consumentencrediet na 28 Februari ongeldig Alle consumentencredietbonnen znij na 28 Febr. a.s. onge'dig. Aan de credietnemers, die 2 jaar lang regel matig "hebben afbetaald, kan kwijt schelding worden verleend van ihet nog niet terugbetaalde deel van het creöiet. Voor de in de zomer van 1947 verleende credieten moet regel matig afbetaling over ly jr hebben plaatsgevonden. Ook zij, "die wegens het gemis aan draagkracht niet kon den afbetalen, ontvangen kwijtschel ding. Over de verzilvering van de bonnen door de winkeliers zullen nadere instructies volgen, zo meldt de Staatscourant van 'heden. BLOEMROLLENHANDELAREN PROTESTEREN TEGEN PRIJSREGELING De Bond van Bloembollenhande- laren heeft een protest doen toeko men aan de minister van landbouw tegen de door de minister voorge stelde minimoim-exportorijzen, gel dende voor de oogst 1949. De bond wijst op het reeds eerder geuite bezwaar van een gevoelig de viezen verhes en constateert, dat in de meeste landen de omzet van bloembollen gecontingenteerd is naar het gewicht, Avaardoor prijsvermin dering op de afzet geen invloed heeft De grootste teleurstelling ziet de •bond in de prijzen van de hyacin then, waardoor verhinderd wordt, dat de gehele oogst in het buiten land wordt afgezet Waren de prijzen van vorig jaar gehandhaafd, dan zou zulks, zo meent de bond, gemak- ke'ijk bereikt zijn geworden. Nu de maatregelen voor de teelt zijn opge heven had <de bond ook vrije prijs vorming verwacht. De bond verzoekt de minister zich A'an maatregelen ten aanzien van de prijzen te onthouden en de beslis singen daarover geheel aan de be trokken deviezen instanties over te laten. HAAGSE RECHTBANK. Dood door schuld. Op 31 Juli van het vorig jaar vond te Hillcgom nabij de TreslongstraatBerensteinstraat een ernstige aanrijding plaats, waar van de bakker van Dongen het slacht offer werd. De man liep met zijn wagen zoveel mogelijk rechts van de weg, doch moest een stilstaande auto passeren. Op dat ogenblik kwam achter hem aan een personenauto, die een ande re auto op sleeptouw had. De be stuurder van laatstbedoelde auto, de koopman J. S. uit Haarlem, week vrijwel niet uit, en reed de bakker aan. die aan de gevolgen overleed. Wegens veroorzaken van dood door schuld, had S. zich thans voor de Haagse Rechtbank te verantwoorden. Twee getuigen, de pleegdochter van het slachtoffer, en de ijsventer N. v. Vliet, die het ongeval hadden zien gebeuren, legden hun verklaringen af, die met dc feiten overeen kwa men. Zij werden door verdachte niet be streden. Hij zei zich niets van het ongeval te kunnen herinneren. Ver moedelijk was deze pl.m. 60-jarige bestuurder in slaap gevallen, omdat het slepen vanaf Den Haag zeer een tonig rijden is. Dat moest de Officier toegeven, doch dit ontheft verd. niet van alle schuld. Spr. wees er op, dat een toe nemend aantal ongevallen te consta teren valt en veel onvoorzichtig wordt gereden. Dit moet streng worden ge straft, en de eis luidde vijf maanden hechtenis. De raadsman besprak de omstan digheden, die tot het ongeval hebben geleid, en verzocht clementie. Van diefstal en heling. Nog niet zo heel lang geleden waren de 24- jarige smid W. S. en de 23-jarige landarbeider A. H. v. d. V. uit Leiden uit de gevangenis gekomen, toen de celdeur zich opnieuw achter hen sloot, als gevolg van een diefstal, die zij hadden gepleegd in een woonschip te Warmond. Daar waren allerlei huishoudelijke artikelen gestolen, die ten geschenke waren gegeven aan de huisvrouw M. J. v. d. Z. te Leiden, die wel begreep dat de zaak niet eer lijk was, zodat zij wegens'heling te recht moest staan. De Officier noemde de diefstallen door verd. gepleegd een roverij, om dat men in goed vertrouwen de sche pen onbeheerd moet achterlaten. De eis luidde daarom voor elk 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf, en te gen de heelster, 3 mnd. De raads lieden, mr. J. A. Geukers en A. K. S. Pastor, pleitten clementie. EEN IN 1946 GEPLEEGDE MOORD WERD OPGEHELDERD Het is twee rechercheurs uit As sen in samenwerking met de ge meentepolitie te Ter Apel gelukt klaarheid te brengen in de in de vroege morgen van 1 Augustus 1946 gepleegde moord op de landbouwer J. Stevens a'daar. De nasporingen, die ten zeerste werden bemoeilijkt door dat de dader geen enkel spoor had achtergelaten en bovendien niets had meegenomen dan enige distributie bescheiden, leidde tenslotte naar de 29-jarige arbeider F. de Jong uit Ter Apel. Deze werd in verband met een ander delict in het Huis van Be waring te Leeuwarden opgesloten. Hij legde een voPedige bekentenis Met de bedoeling diefstallen te ple gen om op deze wijze in zijn onder houd te voorzien (hij was voort vluchtig uit de rijkswerkinrichting te Veenhui-en) drong hij in de nacht van 31 Juli op 1 Augustus 1946 de woning van de landbouwer Stevens binnen. Hij werd daarbij evenwel door de bewoner op beterdaad be trapt. De J. schoot hem toen neer. Een korte Canadese leger re vol ver, waarmee de aans^g werd gepleegd, is bij een familielid van J gevonden. Een ander familielid van de dader verklaarde, met de J. verschillende distributiebescheiden te hebben ver brand1. Tenslotte werd nog een per soon gevonden, aan wie de J. met verdraaiing van de bijzonderheden vrijwel alles had medegedeeld. BESCHULDIGING VERVALLEN VERKLAARD. De kwestie betreffende de politie- brigadier Chr. H. P. Schulpen te Woer den, die maanden, zo niet jarenlang binnen het Woerdense politiecorps en ook ver daarbuiten algemene beroe ring heeft gewekt, heeft eindelijk haar besluit gekregen. Gistermorgen heeft de kantonrechter mr. A. W. Vrijberghe de Coningh, in deze ver late Tribunaalzaak uitspraak doen de, de tegen Sch. ingebrachte schul digverklaringen als vervallen be schouwd, hetgeen, volgens deze rech ter, evenwel niet betekende, dat hij de onschuld van betrokkene voor de volle honderd procent' bewezen acht. Evenals ten opzichte van bijna al le politiemannen uit Woerden werd in Mei 1945 tegen Schulpen een on derzoek ingesteld, waarbij hij werd „gestaakt". Bij dit onderzoek, waarbij ook de documentatie-commissie van de zui vering voor Overheidspersoneel werd ingeschakel, kwamen dezelfde fei ten naar voren, die aan Sch. nu na bijna 4 jaren werden verweten. Na verhoor van getuigen was deze com missie tot haar oordeel gekomen, dat het stakingsbevel diende te worden opgeheven en op betrokkene geen verdere maatregelen meer mochten worden toegepast. In plaats echter van Sch. wederom in zijn vroegere functie te herstellen, heeft het hoofd van de politie hem toen eigenmach tig buiten dienst gesteld. Drie jaren lang is Sch. tot nietsdoen gedwon gen geworden, totdat eindelijk het Kamerlid Reijers zich deze zaak heeft aangetrokken, met gevolg, dat Sch. op 22 Augustus van het vorige jaar wederom in functie is gesteld. Een en ander is voor Sch. belagers aanleiding geweest de kwestie Sch. opnieuw op het tapijt te brengen en deze zaak in handen van het Tribu naal (thans kantongerecht) te geven. Een aantal uitgebrachte beschuldi gingen, o.a. het doen van huiszoe king bij een zekere v. Schaik, waar toevallig een radiotoestel werd ge vonden, alhoewel men feitelijk op zoek was naar kaas, voorts de ver meende door Sch. gedane arrestaties van Den Heeten en Verhoeff en ten slotte een heildronk, die Sch. op een verjaringsfeestje van de communist Kummer zou hebben uitgebracht ter ere van Hitier, al deze feiten waren reeds bij de eerste behandeling ter zitting door de verdediger, mr. C. Jonker uit Gouda, ontzenuwd. Deze heeft toen betoogd, dat Sch. tijdens de bezetting steeds een prima Neder lander is geweest, die in stilte veel prachtig illegaal werk heeft verricht. Venijnige Rheumatiek - maakt de sterkste mensen ziek want rheumatische pijnen ondermij nen het hele gestel, het humeur, het huiselijk levenLaat het toch zo ver niet komen: drijf de oorzaak van Uw lijden uit Uw leden. Dat kan met Kruschen Salts. Kruschen helpt U Uw kwaal aan te vallen in de kiem; onzuiver bloed. De aansporen de werking van de zes minerale zouten van Kruschen op lever, nie ren en ingewanden, wekt Uw orga nen op tot jeugdige, krachtige wer king. Daardoor gaat het bloed snel ler stromen en onzuiverheden scha delijke zuren, kunnen zich niet meer vastzetten. Die toch zijn de oorzaak van Uw lijden en pijn. Naarmate deze regelmatig worden verwijderd vóór zij schade kunnen aanrichten en U leed berokkenen voelt ge U al lengs bevrijd van Uw pijnen; ook van de angst voor steeds maar nieu we dreiging van steeds heftiger aan vallen. Probeer het met Kruschen; waarom zoudt ge niet? Vraag Kru schen bij Uw Apotheker of Drogist. (Ingez. Med.) BINNENLAND. Tot gewoon hoogleraar in de bij zondere plantkunde aan de Univer siteit te Utrecht is benoemd dr. J. Lanjouw, thans Conservator bij die universiteit. De fiscale recherche ontdekte in enkele postzakken, afkomstig uit België, cp het postkantoor te Weert, frauduleus vervoerde textiel-artike- len. Uit een nader ingeste d onder zoek is gebleken, dat hier sprake was van een uitgebreide smokkel af faiïe, waarbij vier postbodes van genoemd kantoor betrokken zijn. Deze zijn, hangende een nader onderzoek in deze zaak, in verzekerde bewaring gesteld. De boerderij van de heer Ubbels te Zunderdorp is door brand ver woest. Oorzaak van de brand is ombe kend. De directie van de H. Ten Cate Hzn. en Co. N.V. te Almelo heeft in het pensioenfonds van het personeel een bedrag van een millioen gulden gestort. LEIDEN AJt.K.A. AFDELING LEIDEN. Ledenvergadering teA-cns 2e avond Winterprogram. Gisteravond hield de A.R.K. afd. Leiden haar ledenvergadering in *het „Raedthuis" Nieuwe Rijn alhier. In zijn openingswoord een welkom aan de aanwezige leden en een her innering van de voorzitter aan de Nieuwjaarsbrief, welke gezonden was aan alle A.R.K.A.-leden. Toch wenste hij de aanwezige nogmaals een Za lig Nieuwjaar voor hun zelf en voor hun gezinnen. Hij sprak daarbij de wens uit, dat het jaar 1949 voor de ambtenaren een gunstig jaar moge zijn. Vijf nieuv/e leden werden door de voorzitter geïnstalleerd. Na voorlezing der ingekomen stuk ken werd overgegaan tot de 2e be handeling der Congres-agenda. Dit gedeelte werd uitvoerig door de voor zitter toegelicht. Enkele sprekers voerden hierover het woord. Tevens werd veel aan dacht geschonken over het uitblijven der techn. herziening van het bezol digingsbesluit. Vele leden spraken hierover hun teleurstelling uit. De voorzitter zegde toe, dit zonodig op het A R-K.A.-congres ter sprake te brengen. Overigens was hij van mening, dat het congres zich hier over wel zal uitspreken. Verder werd besproken de moge lijkheid om deze zomer een auto tocht te organiseren, bijv. naar de H. Landstichting of iets dergelijks. Na enige bespreking werd besloten, dat het bestuur hierover enige plan- 67 „E*n dan heb ik nog een prachtig groen met geel gestreept zijden over hemd voor U met losse boorden en manchetten en een geel met blauw ge streepte kuitbroek <dat past mooi bij elkaar) en een keurige sportpet met hetzelfde ruitje als de das." De notaris knikte en be gon zich aan te kleden. Spoedig had hij van kleding verwisseld en be keek zichzelf keurend in de spiegel. „Heel mooi", mompelde hij, „maar een beetje kleurig. Het is eigenlijk verschrikelijk jammer dat ik mijn mooie notarls-costuum moet verwis selen tegen dit wereldse product Nood breekt echter wet; als die ver velende straatmaker me niet her kend had, zou ik nu nog in het hotel wonen en bediend worden zoals het een graaf toekomt" Hij zuchtte een beetje weemoedig. „Wat kost het, beste man?" informeerde hij toen, „zeg het gerust. Je behoeft niet cp een paar guldens te kijken. Ik heb genoeg." De winkelier verbleekte van eer bied bij deze stoere woorden van zijn klant. yHet kost bij elkaar vijf en en het avontuur met Notaris Zwingelhout verteld door Hubert Vet zeventig gulden, mijnheer", fluisterde hij, discreet naar de grond starend. „Eh.pardon, ik bedoel: vijf en tachtig, als het U toch hetzelfde is". De notaris knikte kort en liet dui delijk 'blijken, dat hij niet in het minst, onder de indruk was. „Bezorg de rekening maar in mijn hotel", zei hy, ,het oude costuum moogt U be houden. Goeden avond." Hij wilde zich verwijderen, maar toen hij vlak bij Frederik was, zei deze zachtjes bij zichzelf; „Ik wens weer de echte Frederik te zijn, en geen vogel meer." Opeens zat op de toonbank, juist toen Notaris Zwingelhout naar bui ten wilde gaan, de echte Frederik. „Dag, mijnheer Zwingelhout!" 2ei Frederik. Afwezig warén met kennisgeving wetnouder J. Dekker, C. J. de Vro men en mevr. v. d. StruysSchel- tens. In zijn nieuwjaarsredei zeide de voorz. dat de financiële positie van de gemeente goed is te noemen. De bevodiing neemt toe, zodat de toe stand van de gemeente alleszins be vredigend is. Over het voorstel van B. en W. tot aanvulling van de verordening régelende de jaarwedden lonen en rangen van de ambtenaren ontspon zich een langdurige discussie. De hepr van Elburg vond de verhoging van de wedde van de voorman der gemeentewerklieden te laag en zou deze opgevoerd willen zien. Ook het loon van de arbeider Zevenhoven was volgens hem te laag. Spr. vindt een verhoging van 0,48 per week bespottelijk. De voorz. wees er op, dat rekening moet worden gehouden met het rijksloonplafond; dit pla fond laat een grotere verhoging niet toe Hierna wordt "het voorstel van B. en W. met alg. st. aangenomen. Om een waterfitter te benoemen. Ook de benoeming van een fitter, welke aangelegenheid reeds in de vorige vergadering ter sprake kwam maakte de tongen los. Men wilde, alvorens tot benoeming over te gaan, eerst de stukken afwachten van de nieuwe sollicitant, om daarna aan de hand van deze stukken een defi nitief besluit te nemen. De voorz. verdedigde uitvoerig het voorstel van B. en W. en wees er op, dat de sollicitant Haverkort toch eerst in aanmerking zou komen als de capa citeiten van beide sollicitanten ge lijkwaardig zouden zijn, omdat de heer Haverkort reeds enkele maan den lang voor het beroep van wa terfitter practisch werk verricht De heer van Elburg vraagt of aan de heer Haverkort reeds enige toe zegging is gedaan, waarop de voorz. WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond). AANHOUDEND ZACHT. Overwegend zwaar bewolkt met aanvankelijk op de meeste plaatsen enige lichte regen of motregen. Matige of krachtige wind tussen West en Zuid-West. Aanhoudend zacht. HET BOMBARDEMENT VAN TIENTSIN. De communistische strijdkrachten, die Tientsin belegeren, onderwierpen de stad vapdaag aan een genadeloos en niet in hevigheid afnemend artil leriebombardement. Gordon-Hall, ze tel van het stadsbestuur, werd door granaten verwoest en vele personen gedood of gewond. Een Italiaanse club, die als hospitaal wordt gebruikt, kreeg twee voltreffers. Het aantal doden en gewonden is niet bekend. Het Franse consulaat werd in een kel der ondergebracht. Vele bekende ge bouwen en karakteristieke punten werden getroffen. Volgens een Reu- terbericht uit Sjanghai ontplofte een granaat in een muntiaopslagplaats in de buurt van het Amerikaanse consulaat te Tientsin, waardoor alle ruiten van het consulaat werden ver- blijzeld en de lichtinstallaties buiten bedrijf werd gesteld. De telefoon dienst van Tientsin functioneerde niet meer. SCHEEPSBERICHTEN UTRECHT pass. 12 Jan. 23 uur Dakar; WATERMAN 13 Jan. v.m. van Karachi. RAKI, 13 Jan. van Genua; RUYS, 13 Jan. te Manilla; SLAMAT, 31 Jan. 16.30 uur van Aden; TARAKAN, 14 Jan. van Batavia te Singapore; TJI- BESAR, 12 Jan. van Batavia te Shanghai; VAN 'T HOFF, 14 Jan. van Makassar te Singapore; VEENDAM, 13 Jan. van New York naar Rotter dam. voor zegge 10 cent van Warmonder- weg naar Wi helminabrug te rijden. In 1934 staakte het voormalige Stadsverkeer de plaatselijke autobu-s- diensten en v/as de N.V. „Eltax" de enige gegadigde, welke zonder ge meentelijke finantië'le garantie deze dienst overnam. Ook hier werd weer heel voorzichtig begonnen met auto bussen met een capaciteit van lien personen. In 1938 kon beslag gelegd worden op de bekende garage van de Firma Straatsburg, HaarLstraat 42, alwaar de Eltaxorganisatie haar onderdak kreeg. In 1939 werd het terrein gekocht aan de Verdamst~aat, waaroo in de loop van 1940 de thans bestaande bedrijfsgebouwen met een opperv'ak te van 1600 M2. verrezen. De vol tooiing van dit complex,wordt, in dien de benodigde vergunningen aan wezig zijn, binnen afzienbare tijd tegemoet gezien. In Maart 1942 werd het autoboxen complex tussen Olden- barneveidstraat en Hoogerbeetsstraat ter grootte van 1400 M2. overgeno men en werd direct na de bevrijding overkapt en gemoderniseerd tot een geheel modern geoutilleerde garage. Tot aan de economische ineenstor ting van Duitsland is de Fa. dis- tricts-vertegenwoordiger geweest van Opel. Na de bevrijding werd zij door de General Moto-s C. belast met de verkoop en service van Buick en Chevrolet automobielen. Tevens is de firma nog geweste- 'ijk vertegenwoordiger van de be kende D. A. F. fabrieken te Eindho- ven. Begonnen met één leerjongen, biedt de firma momenteel werkgele genheid aan ruim 70 personen. Gevraagd naar de oorzaak van hun succes, merkte een der heren op, dat het dragen van hoge schoenen en. niet roken hierbij een zeer belang rijke rol gespeeld hebben?!!! antwoord, dat dit niet het geval is en de raad volkomen vrij is in zijn beslissing. Op voorstel van de heer van Vliet wordt besloten de benoe ming aan te houden tot de volgende vergadering in afwachting van de nog te verwachten stukken van dc nieuwe sollicitant. Dc eendenkooi. Na enige bespreking wordt be sloten tot verkoop van enige stukken grond gelegen achter enkele perce len langs de Herenweg, verband houdende met door de betreffende eigenaren afgestane grond voor ver breding van de Herenweg. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de verhuur van de eendenkooi. De vraag was, of deze kooi wederom, aan een nieuwe kooiker moest wor den verhuurd of dat de thans be staande huur gecontinueerd moest worden. B. en W. hadden in deze nog geen voorstel aan de raad ge daan, omdat het college zelf nog niet tot een definitieve beslissing was gekomen. De voorz. stelde der halve voor deze zaak aan te houden tot een volgende bijeenkomst, waar in dan B. en W. met voorstellen ter zake zullen komen. Bij de rondvraag dankte de voorz. van de K.V.P.-fractie namens de raadsleden de voorzitter voor zijn nieuwjaarswens. Gaarne zou spr. zien, dat B. en W. hun volle aan dacht zouden wijden aan de bouw van een nieuwe school, hetgeen de voorz. gaarne toezegde. Geïnformeerd werd otf er moei lijkheden bestonden met betrekking tot de aankoop van het Overbos voor sporterrein, waaromtrent geruchten gaan. Deze geruchten werden dóór de voorz. tegengesproken. De heer van Elburg wees op de slechte ver lichting van de Burgemeester Schöl- vinckstraat. De Voorz. zeide onder zoek toe.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2