FREDERIK ENGELS Geeft Uw bloed voor anderen NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Wat lezers schrijven Kon. Erk. PITMANSCHOOL NIEUWS UIT DE OMGEVING Twee kinderen omgekomen DONDERDAG 13 JANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Op het woord van de H. Vader Ook Leiden krijge zijn erecorps Vrijwihigers van het bloed m Heeft u al eens iets gedaan voor het Rode Kruis, dat zo menigmaal een beroep op u deed om steun bij de talrijke acties, welke deze prach tige instellling ondernam ten bate van de lijdende mensheid? Uw antwoord zal ongetwijfeld be vestigend luiden. Indien ontken nend, dan kunt u nu een prachtige daad stel.en door te voldoen aan de nieuwe oproep: een halve liter opdat daarvan bloedplasma kan wor den bereid, waarnaar de vraagt thans zo ontstellend groot is. Wij zouden nog vele artikelen willen schrijven met vermelding van alles wat het Rode Kruis sedert de oprichting, maar speciaal in de laat ste jaren heeft gedaan om de lij dende mensheid te helpen. Het zou ons te ver voeren. Maar we willen dit laatste artikel schrijven om nog eens te wijzen op de grote betekenis van het vrijwilig- afstaan van bloed. We kunnen dit niet beter doen dan nog eens te ver melden wat onze H. Vader Paus Fius II bij gelegenheid van vorige nazo mer genouaen Italiaans congres van „bloed-donors" genaamd de „Vrij willigers van het Bloed" sprak tot de deelnemers, die door Hem in audiëntie werden ontvangen: „Uw naam van ,3Ioed-vrijwilligers" geeft u reeds op zichzelf een bizon der recht op onze vaderlijke ont vangst. Een bizonder recht: omdat Wij, onze blik latende gaan naar uw zo talrijke groep. Wij in onze geest zien en aanbidden de gestalte van de allerhoogste en goddelijke Gever van zijn bloed, Jesus, Verlosser, Za ligmaker, Levendmaker der mensen. Voorbeeld van alle liefde, is Hij op een bizondere wijze uw voorbeeld. Ongetwijfeld is het een bewonde renswaardig bewijs van edelmoedig heid, van liefde, van toewijding het" eigen bloed te vergieten in de.strijd voor een edele en heilige zaak en het is billijk, dat aan zulke helden de palm der glorie wordt uitgereikt Maar het eigen bloed geven voor het welzijn van onbekenden of ook voor ondankbaren, die misschien zullen vergeten en zelfs er niet naar zullen streven de naam en de gelaatstrekken van hun redder te kennen; de eigen levenskracht weg te schenken uit sluitend en alleen om anderen de le venskracht mede te delen en terug te geven, die zij hebben verloren; ten slotte de eigen uitgeputte krachten te herstellen alleen maar om opnieuw dezelfde gave te geven en hetzelfde offer te brengen; ziet het is daaraan, dat gij u edelmoedig hebt gewijd. Is het dat ook niet wat Jezus, op een oneindig hogere wijze, heeft ge daan en voortgaat te doen, Jezus, die zijn bloed vergoten heeft in zijn ster felijk leven, gedurende zijn lijden tot aan zijn Kruisdood, tot aan de door boring van zijn Hart, waaruit de laat ste druppel van zijn kostbaar bloed wegvloeide, Jezus, die, binnengegaan in zijn heerlijkheid en onverganke lijke glorie, op het altaar telkens weer hernieuwt het offer van dat zelfde bloed voor allen en voor ieder afzonderlijk, voor de mensen, zijn broeders? Ja, Christus is daarin voor u een uitnemend voorbeeld en bezie ler. Maar meer dan dat! Wij zijn er van overtuigd, dat gij al len, die hier aanwezig zijt, vrijwillige gevers van uw bloed, in Christus méér weet te vinden dan een voor beeld, om na te volgen, méér dan een ideaal, welker schoonheid u aanspoort en voorstuwt. Zijn invloed op u en in u is oneindig veel dieper. Niet te vreden met een edele, maar zuiver- menselijke philantropie, verheft gij u tot de hoogte van de ware chris telijke liefde. Aan de zieken, aan de gewonden, die aan u hun herstel danken, geeft gij niet de stoffelijke druppels van uw bloed als een of ander algemeen geneesmiddel. Dit geneesmiddel toch wordt niet eenvoudig-weg toege diend, maar overgetapt. Deze bewon derenswaardige aftapping doet mèt uw bloed, mèt uw levenskracht in an deren overgaan iets van uw eigen le ven, en verleent u ten opzichte van hen bijna een soort vaderschap. Hun bloed kan zich binnen korte tijd ver nieuwen, maar het zal in zekere zin altijd uw bloed zijn, zoals dat van hun voorouders, dat blijft stromen in liun aderen en heel hun lichaam, aan gedreven door hun hart, dat gij op nieuw leven hebt gegeven. Is dat ook niet in een oneindig hogere werkelijkheid wat het bloed van Christus teweeg brengt in de Chris'en? En wie zou beter dan u kunnen begrijpen, hoe het mogelijk is een zo vèrheven geheim te door gronden? Door dat bloed zijn wij vrij gekocht en gered. In dat bloed zijn de vlekken van onze zielen gewassen. De stem van dat bloed smeekt voor ons ten beste voor de troon van de eeuwige gerechtigheid. Al datgene, wat de H. Schrift ons leert, vervult hèm van bewondering en dankbaar heid, die dit geheim bespeurt en die er zich op toelegt het in het geloof te smaken. Toch was dit nog niet voldoende voor de liefde van Jezus. In de hei lige Eucharistie ontvangen wij met zijn lichaam ook zijn bloed en met zijn bloed zijn leven en zijn kracht, zodat de Apostel Paulus kon uitroe pen: Ik leef, ja, maar het is niet slechts mijn eigen arme leven: Chris tus leeft in mij en dóór hem leef ik. Gelijk uw bloed in de anderen van hen, die aan u leven en gezondheid verschuldigd zijn, zó doet ook het bloed van Christus in u overgaan die deelneming aan het goddelijk leven, welke wij de heiligmakende genade noemen en die ons in waarheid doet zijn -kinderen van God." Wij hebben deze woorden van onze H. Vader, afgedrukt in ons nummer van 16 October 1948, hier willen her halen, omdat daaruit zo duidelijk spreekt de waardering van de Paus Voor de bloed-vrijwilligers, maar ook omdat het zo geheel past in de thans door het Rode Kruis ondernomen actie. Kunt u ongevoelig blijven voor de oproep van de Bloedtransfusiedienst, ook na hetgeen de Vader der Chris tenheid over deze edelmoedige daad heeft gezegd? Uw antwoord kan slechts zijn: ook ik wil deel uitmaken van die edele garde, die zijn bloed geeft yoor de evennaaste! ALPHEN AAN DEN RIJN Stille Omgang. Voor het eerst van het jaar. zo zei de voorz. de heer H. P. Jollie, wordt de Stille Omgang over drie Zondagen verdeeld. Deze parochie is ingedeeld bij de bede vaartgangers van de derde Zondag, n.l. 27 Maart. Op voorstel van een der leden werd de vraag in discussie gebracht of de bedevaart naar Am sterdam per boot, zoals heel vroeger gebeurde, dan wel per autobussen, volgens de latere traditie, zal geschie den. Weldra bleek het overgrote deel der aanwezigen de voorkeur te geven aan de autobus. Volgens voorlopige plannen vertrekt men Zaterdag 23 Maart, des avonds om 11.30 uur. Om 1 uur vangt de omgang aan en om 2.15 uur wordt de H. Mis mede opge dragen in de kerk „De Pappegaai" in de Kalverstraat. De Alphense bede vaartgangers verzamelen zich na de omgang in genQemde kerk. gezamen lijk met de omgangers van de paro chie te Vijfhuizen. Omstreeks 3.30 uur zal de H. Mis ten einde zijn. Dom Andreas Winninghoff O.S.B. heeft toegezegd, met zijn Schola Cantorum de Gregoriaanse gezangen tijdens de H. Mis te zullen verzorgen. Behou dens bijzondere omstandigheden maakt ook da ;deken de omgang mee. Omstreeks 5.3(r zal men te Alphen weer arriveren. Mannelijke parochia nen boven do 16 jaar kunnen aar. de omgang deelnemen, mits zij zich bij tijds aanmelden bij de secr., de heer A. W. G. v. Leeuwen Bzn., Oranje straat 45 of bij de penningm., de heer W. J. J. Scheerder, Bürgem. Visser park 15. Aanvragen Werkkleding. In het tijdvak van 16 tot en met 29 Januari 1949 zal in het distributiekantoor en in de agentschappen tijdens de zit tingsdagen gelegenheid worden ge geven tot het afhalen van formulieren voor werkkleiding. HOÓGMADE Terug uit de missie. Na een ver- bijf van 13 jaren in het St. Elizabeth ziekenhuis te Medan (Sumatra), waarvan 3 jaar doorgebracht in een Japans concentratiekamp, is Zuster Maria Gergoria J. M. J. (in de we reld Q. Disseldorp) op 31 December j.l. in Breda teruggekeerd. Dinsdag middag kwam zij voor een verblijf van enkele dagen bij haar familie, 66 \/erschrikt golfde het opstootje de trap af, weer naar buiten. Alleen de straatveger bleef pein zend staan en oogde Fre- kerik na, die door een openstaand venster naar buiten vloog. Het was een vreemde gewaarwording voor Fre- derik om nu door eigen kracht door het luchtruim te vliegen, maar bang was hij niet, want om zijn linkerpootje za'. de wensring en hij wist dat deze hem voor eik ongeluk kon behoeden. Toen hij wat aan het vliegen ge wend was en leerde hoe hij zijn staar tje moest gebruiken om zich in elke gewenste richting te sturen, waagde hij het om naar beneden te kijken om de verdwenen Notaris Zwingei- hout op te sporen. Het duurde niet lang of hij zag de bekende figuur van zijn vorige pa troon zich op steelse wijze coor smalle straatjes begven. Frederik kringelde met enige moeite naar be neden en stuurde toen recht op een winkel af waarin de notaris juist verdwenen was. Hij nam plaats op een hoekje var» de toonbank en luisterde naar wat de notaris te zeggen had. en het avontuur met Notaris Zwingelhout verteld, door Hubert Vet „Goede vriend", sprak de notaris tegen de winkelier, „ik wens een nieuw costuum te kopen dat in niets gelijkt op de kleding die ik nu draag. Ik wil een geheel nieuw mens worden; wat jeugdiger en wereldser als ik het zo zeggen mag." De winkelier bloosde van genoe gen bij deze dankbare opdracht. „Dan zou ik willen beginnen met U een rood met. wit en groen gestreepte das aan te bevelen, ik bedoel dia met dat gele balletje en paarse sterretje door het patroon gewevenstelde hy voor. De notaris knikte toestemmend. „En dan heb ik nog prachtige ge ruite sokken voor u", ging de win kelier verteer; hij wees op een van d« modepoppen in de winkel, die dezelf de sokken droeg. „Goed," stemde de notaris toe. alhier. Woensdagmorgen werd de te ruggekeerde Zuster door bruidjes en misd;enaars de kerk binnengeleid on der het zingen van het Veni Creator en werd een gezongen H. Mis opge dragen uit dankbaarheid en om ver dere zegen. LANGERAAR „Arti." Onder voorz. van de heer C. A. Volgering hield de R.K. Muz. Ver. haar jaarvergadering. Uit hat fi nancieel overzicht bleek, dat de re kening gesloten werd per 31 Dec. 1943 met een batig saldo. Uit het jaarvar- slag van de secr. vernamen we, dat Arti in het afgelopen jaar 26 maal was opgetreden. Besloten werd dit jaar weer deel te nemen aan het Bondsconcours in Poeldijk. De aftr. bestuursleden, de heren C. A. Volge ring, A. Wassenburg en Joh. Versluis werden met alg. st. herkozen. De heer Volgering werd bij acclamatie herko zen als voorzitter. Kap. Saars, die door de voorz. was ingeleid als g. a.. sprak een kort woord. LEÏMUIDEN Kath. Thuisfront Maandagavond had Kath. Thuisfront een overvolle zaal, en een bijzonder goed geslaagde avond. Bij het betreden van de zaa1 werd men met een Indische gedachte vervuld ydoor een palm en Indische afbeeldingen temidden van de 22 jongens uit onze parochie, die in de tropen vertoeven. Wanneer jde komst van de Frisse fakir bekend gemaakt is, betekent dit 'n succesvolle avond, want ieder die gehoord heeft wat Riemersma toont wil -ersoonlijk met hem kennis maken. Het was onge veer half acht toen de zaal langzaam gevuld werd, en het orkest Minia tuur haar eerste nummer gaf, om verder het gehe'e program „belang- op uitstekende wijze te om lijsten. Onder de aanwezigen hadden plaatsgenomen pastoor, kapelaan Vroklage, burgemeester en ae heer en mevrouw Stapensea. Acht uur opende kapelaan Bakkum met een kort welkomstwoord. Hierna trad de Friese fakir op met blind lezen- en schrijven. Zowel dit experiment als de psychometr^ dit is onthu'lin- gen naar aanleiding van foto's en pa pieren werd door ieder met grote spanning bewonderd. Tijdens de pau ze werd een groot aantal loten ver kocht, voor een dertig-tal prijzen die bijna allemaal geschonken waren Als hypnotyseur had de Friese fa kir groot succes, en bracht een muzi- ka1 e famine on de planken. Na een langdurige verloting dank te de secr. van Kath. Thuisfront voor de gewaardeerde steun aan het werk van Kath. Thuisfront. Gouden echtpaar Gisteren vier de 'het echtpaar P. Verhoeven-Albas wonende aan de Vriezeweg zijn gou- den echtvereniging. RIJP WETERING Emigratie Voor wie er belang bij heeft, of 'belang in stelt in de emigratie mogendheden, komt ir Jacobs op verzoek van de L.T.B. afd. Riipwetering, Hoogmade en Oude Ade spreken op Maandag a.s. half tien 's-morgens. De heer Jacobs, di recteur van de landbouwschool te Voorhout is zelf in opdracht van de emigratiecommissie "naar Canada ge weest om een en ander te bestuderen Ieder zal welkom zijn. Voor nadere bijzonderheden lette men on de ad vertentie a.s. Zaterdag in dit blad. Personala De heer H. Zoete melk s'aagde dezer dagen te Utrecht voor het kruideniers-vakdiploma. ZOETERWOUDE Dezer dagen zijn twee zusters Franciscanessen (van Bennebroek) aangekomen, welke de zorg op zich zullen nemen van het rusthuis voor Ouden van dagen, dat naast het zus terhuis zal worden ingericht. Mogen de zusters spoedig hun taak kunnen beginnen! Gemeenteraad De gemeenteraad vergadert op Dinsdag 18 Januari om 19.45 uur. Geboren: Jasper Leonard Ema nuel Vincent Constant z. v. S. Westra en J. P. Doorten. Getrouwd: D. Hoogstraten en P. de Vreede; H. Stougie en C. Breg- man. BUSPRAAT. Sassenheim, 12 Januari. Naar aanleiding van het artikel „Buspraat" verzoek ik u het volgen de in uw veelgelezen blad te willen opnemen. Toen door de N.Z.H. het plan, de tram te doen vervangen door auto bussen bekend werd gemaakt, kre gen vele reizigers een koude rilling. Vele verzuchtingen werden geslaakt, waarvan het merendeel tegen de in voer der bussen: „Mooi, dan ken je nog langer wachten!" „Hoe kan een bus nou zoveul mense vevoeren". „Nou ken je helemaal niet meer zitte!" „Reken maar wat we kou lije, van de winter, as ze je langs de weg late staan!" ,,'t Zal wel knap duur worde ook!" Deze en meer dere verzuchtingen, al of niet aan gedikt door mede-tramreizigers, hoor de je dag in, dat uit. Zelf had ik wel vertrouwen in de bustoekomst. Mij speelde alleen de financiële kant een rol, de rest zou wel rollen. En zie het rolt en ruist van de vroege morgen tot de late avond. Kla gen hoort men niet meer. SNELSTE OPLEIDING PLANTSOEN 65 TEL. 26558 Alle „antibusmensen" zijn nu pro: „Waren ze maat jaren eerder begon nen!" .Jofel zo'n bussie, je hoeft nie eens te wachten", is nu de da gelijkse buspraat. Hier 'n tip voor de Sassenheimers. Die extrabusdiensten zijn alleen ten behoeve van u. Maak daar zoveel mo gelijk alleen gebruik van! Laat de bus voor Haarlem, ook al is hij niet hele maal vol, vertrekken en wacht op „Sassenheim-Noord". Gebeurt dit niet, dan zie je deze dienst weer snel verdwijnen! Dan moet u zeker lan ger wachten. Een tevreden busprater. P.S. Wanneer komt er een be schutting voor regen en wind bij „Herman-Boerhaave-station"? KATWIJK AAN ZEE INBRAAK IN HORLOGE-WINKEL. Gisterennaoht is bij L. v. Duyn, horlogerie in het Waaigat, een grote kers. Ie pr., ere prijs en kampioen* prijs, beste doffer oud; le prijs, ere prijs en beste duivin oud, en nog 2 eerste, prijzen. A. Frank: 2 wisselbc- kers, 1 eerste prijs, ere prijs en beste horlogerie in het waaigat een groter^, j ong; ^eïrte prijs en ere prijs inbraak gepleegd. In de achterkamer^^, duiyg; Jong G £otteveel: le cn ere prijs, beste duivin laat. J. Plug: Eerste en ere prijs beste doffer laat. is een raam opengebroken en daar door zijn de inbrekers binnengedron gen. Des morgens te 7 uur, na het opstaan (de bewoners slapen boven) werd de diefstal pas ontdekt Vele gouden en zilveren voorwerpen zijn meegenomen, o.a. 70 horloges, die in reparatie waren, 6 nieuwe horloges, andere gouden en zilveren voorwer pen, enig klein geld. Een grote ra vage wa* in de winkel aangericht Naar verluidt wordt de schade op 3000,geraamd. Van D. is niet verzekerd. Kinderzegels. De opbrengst der kinderzegel verkoop bedroeg alhier 2500,Aan postzegels was dit be drag 2200,— Aan kaarten 300, KATWIJK AAN DEN RIJN Ned. Tuinb. Bond. De aftr. be stuursleden G. C. Bol en B. Ver does werden herkozen; in de vacature H. Abbink werd gekozen de heer Gr. Parlevliet. Tot voorz. werd herkozen de heer G. Voóys. HILLEGOM Bevolking. Op 31 Dec. 1948 tel de onze gemeente 13542 inwoners (aanwas 247). Geboren 397: gevestigd A87: overleden 84, vertrokken 5^3. Huwelijken 126 (tegen 152 in 1947); echtscheidingen 3 (tegen 9 in 1947). LISSE Bond van Bloembollenhandelaren Deze vergadering was belegd voor belanghebbenden bij Duitse export Voorz. P. Hopman deelde mede, dat met Bizonie een hande^overeen- komst is gesloten voor 47 mil'ioen gulden; 't artikel bloemibol'en wordt hierin gemist. Getracht zal worden, dat een na^aarscontigent voor bloem bollen wordt verkregen. Comoensa- tie-moei1 ijk'heden zullen worden on derzocht. Geinformeerd werd»naar de moge lijkheden voor de exoort naar de Russische zóne. waarvan thans slechts enkele firma's het monopolie hebben. Het bestuur achtte in deze de vooruitzichten niet bemoedigend .Hij zal bevorderen, dat iedere exporteur Duitsland mag bereizen. Vervolgens vergaderde de Duitse groep van de bij de bond aangesp- tenen. Er waren 2 bestuursfuncties vacant door het bedanken van de he ren H. Ruysenaars en B. de Wreede. In tegenstelling van de door het be stuur voorgestelde candidaten wer den uit de vergadering gest°'d de heer L. Stassen Jr en A. H. Staats, beiden te Hillegom. Zij werden ge kozen met resp. 67 en 65 stemmen van de 85. Hierna Sluiting. Collectantencollegc jubileert. Het collectantencollege van de St. Agatha-parochie te Lisse hoopt Zon dag a.s. zijn 25-jarig bestaan te her denken. In het jaar 1923 in de maand December werd voor de eerste maal hierover vergaderd en kwam er een collectantencollege in de St Aga tha-parochie. Voordien werden de collecten gedaan door de kerkmees ters, doch dat werd niet doenlijk meer wegens de groei der parochie en het grote aantal beurten, hetwelk men had te vervullen. Sedert Januari 1924 heeft het collectantencollege deze taak op zich genomen en zich goed van haar taak gekweten. De heren S. N. Berkhout F. van der Vlugt en B. Berbe vieren eveneens een zilveren jubileum. A.s. Zondag zal de Hoogmis voor de levende en overleden leden van dit college worden opgedragen, waarbij het college een algemene H. Communie houdt, waarna gemeen schappelijk ontbijt. In de avond zal op eenvoudige wijze het zilveren ju bileum worden herdacht Vastenavondviering Bond voor het Gezin. De geest adv., kap. C. v. Steen opende beide avonden met een opwekkend woord. Vooral het goed voorgaan van de ouders in de geloofs beleving speelt zulk een grote rol. Een toneelgezelschap gevormd uit de K.A.J. aangevuld met enige dames, voerde hierna het toneelspel in 3 be drijven „De Verschoppeling", ge schreven door J. Boers, op. Het ge geven was mooi, boeiend en werd gespeeld in de tegenwoordige tijd. De weergave van het spel liet niets te wensen over. Zoals gewoonlijk kwam tijdens de pauze de koffie met koek. hetgeen bijzonder op prijs werd gesteld. NOORD WIJKERKOUT Prijzen Postduivententoonstelling. J. van Denzen H.zn., 2 wisselbe- Voorts 1 eerste, 'n 2de en 'n 3de prijs. Geb. Duijndam, 5 eerste prijzen, 3 tweede prijzen en 2 derde prijzen. Geb. Duivenvoorde Jac.zn., 1 eerste prijs. J. van Dam, 1 eerste prijs C. Heshof, A. van Schooten, Chr. Broek hof, J. Sandvos, C. Nulkes, A. van den Burg, Gebr. v. Duin en Gebr. Broek hof, tweede prijzen. E.H.B.O. Uit het jaarverslag van de penningm- bleek, dat het batig sal do waarmede de vereniging het af gelopen jaar begon f 190,5 Ontvan gen werd 297.92 en uitgegeven f 475,62, zodat het batig saldo over 1948 bedraagt f 12.89. Tot bestuursle den werden gekozen de heren C. Kos ter, en P. Barnhoorn en mej. M. Wes- sels. Tot voorz. werd gekozen de heer Barnhoorn. In het afgelopen jaar heb ben 9 personen het diploma behaald. Er zijn in totaal 35 gediplomeerde le den. Aan de volgende dames reikte de burgemeester het diploma uit: C. Warmerdam Gd., M. Wessels, T. Geer- lings, T. Warmerdam, G. Dofferhof, L. Bons-Griekspoor, A. Braat en M. van Gijlswijk en aan de heer W. v. d. Berg. Namens de cursisten bood mej. T. Warmerdam aan dokter van Praag een boekwerk aan. Hierna werd de leerzame film van de EHBO vertoond. Een verloting werd gehou den om de onkosten te dekken. De nieuwe cursus begint weer Woensdag a.s. in de gemeentewoning aan da Heerenweg. VOORSCHOTEN Feestavond L. T. B. De voorz. van de feestcommissie, de heer A A. Doeswyk opende de avond en heette pastoor J. Th. van Bemmelen en de alg. secr. van de L. T J., mr. van Meulen uit Haarlem, bijzonder welkom. Het gemengde cabaretge zelschap „De Flierefluiters" uit Wa teringen, wist met zijn afwisselend programma van schetsjes en liedjes stemming te wekken. De heer v. d. Meulen sprak een propagandistisch woord cn de voorz. van de pl. afd. G. v. d. Hulst hield een toespraak, waarin hy het wel en wee van de L. T. B. besprak. Een grote verloting ^aste in het kader van de avond, die met een ge zellig dansje werd besloten. WARMOND Bevolking. De bevolking ver meerderde met 129 personen en be droeg op 1 Jan.: 3678. Geboren: 99, gestorven 27. Gevestigd: 288, vertrok ken 231. LAATSTE BERICHTEN RANTSOENBONNEN TEXTIEL „D 81" NA 27 FEBRUARI A.S. ONGELDIG. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat de rantsoenbonnen voor textiel, voorzien van de op druk „D 81" na 27 Februari a.s. niet meer geldig zijn. De rantsoenbonnen voor textiel met de opdruk „E 81" blijven tot nader order geldig. MARKTBERICHTEN GOUDA, 13 Jan. Kaas. Aanvoer 60 partijen. Prijzen: le soort 1.62- 1.65, 2e soort 1.5T—1.61 inclusief opzet. Plandel kalm. TER AAR 12 Jan. Groente. Witlof I 2127 cent, idem II 1519 cent, idem stek 13—14 cent, groene kooi 713 cent, rodekool 10 cent, sav. kool 513 cent, alles per kg.; knol- seldrij 45 cent per stuk, boerenkool 0.601.30 per kist, waspeen 912 cent,_ spruiten 28—3 cent, andijvie 3959 cent, prei 910 cent, uien 8 9 cent alles per kg. ROELOFARENDSVEEN, 12 Jan. Groente. Witlof 1428; spruiten 2736, rodekool 810, uien 4 7, andijvie 5862, kroten 3- Bloemen. Delicate 62-7-1 cent, Copland 6395 cent, Crown Impe rial 3753 cent, Kre'age 4253 cent, White Sail 5878 cent v. d. Eerden 6085 cent, Piquante 80—90 cent cent, Golden Harvast 0.901.00; King of the Red 4048 cent, Attrac tion 3743 cent, Pierson 4246 cent, Nansen 8090 cent. Pink Gem. 44 64 cent. Fred Moore 3040 cent, Hillegarda 4358 cent, Scarlet Won der 5548 cent, Brightling 4456 cent, Earley Queen 4249 cent, He lios 2229 cent, Early Glcry 37— 52 cent. Agnes 3942 cent, Magnifi cence 4853 cent. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond ot Vrijdagavond.) VRIJ ZACHT. In de nacht zwakke of matige en morgen overdag matige en in de kuststreken vrij krachtige Zuidwestelijke wind. Hier en daar nevel of mist, overigens zwaar bewolkt met enkele plaat selijke opklaringen. Overwegend droog. Vrij zacht. Berichten reeds geplaatst In een gedeelte onzer vorige oplage. EEN FELLE BRAND TE AMSTERDAM Twee kinderen, van 3Yi en 2 1/2 jaar, zijn omgekomen bij een felle brand. Woensdag heeft gewoed in een woonhuis aan het Singel te Am sterdam nabij de Raamsteeg. Een zuigeling van een half jaar kon worden gered. Drie families zijn door deze brand dakloos geworden. Terwijl mevrouw Vischjager met haar jongste zoontje van 6 maanden op bezoek was bij haar zieke buur vrouw, die in 't benedenhuis van heC perceel Singel 311 woont, sloegen plotseling de vlammen uit haar eigen woning op de eerste etage, waar zij haar twee andere zoontjes van 3'A en 2H jaar had achtergelaten, naar buiten. Op het geroep van voorbij gangers rende de vrouw naar bo ven, doch de vlammen versperden haar de toegang. Inmiddels waren ook reeds drie stratenmakers, die op het Singel, aan het werk waren, het huis binnengedrongen. Zij brachten de zieke vrouw in het benedenhuis in veiligheid, doch ook hun gelukte het niet tot de eerste etage door te dringen. Ook twee voorbijgangers waagden een moedige reddingspo ging, dwars door de vlammen heen. „De kinderen zijn boven" schreeuw de de moeder tot hen, maar ook zij moesten het opgeven tegen de vlam menzee, die inmiddels het gehele huis had aangetast De bewoonster van de derde verdieping, mevrouw Berghuis, zag intussen geen kans meer de begane grond via de trap pen te bereiken. Een ogenblik dacht zij er over uit het raam te springen doch gelukkig bleek het mogelijk bui ten om over te stappen naar een be lendend perceel. De heer Hettinga, een van de bei de voorbijgangers, die het huis bin nendrongen, vertelde, dat hij tot in de voorkamer aan de Singelzijde was ge komen, kort nadat de brand was uit gebroken. De vlammen sloeger ech ter zo snel om zich heen, dat hij niet verder naar achter kon lopen. Vol gens hem was de vuurhaard achter In de voorkamer, daar waar de kachel stond. Van alle zijden rukte de brand weer aan met groot materieel. Men heeft onmiddellijk getracht de twee achtergebleven kinderen te redden, waartoe men reddingsladders heeft gebruikt, doch alle pogingen, waar bij twee brandweermannen vrij ern stige verwondingen aan armen en handen opliepen, mochten niet baten. Via een reddingsladder wist een der brandweermannen het toilet van dc eerste verdieping binnen te dringen, waar de poes toevlucht had gezocht. Het dier bracht er het leven af. Om twaalf uur, een uur nadat de brand was uitgebroken, konden de twee geheel verkoolde lichaampjes van de kinderen, de 3 J4-jarige Meyer Visch jager en de 2% -jarige Anton Bern- hard Vischjager, worden geborgen. De baby van zes maanden, die gered is, dank zij de omstandigheid, dat de moeder hem had meegenomen naar beneden, is ondergebracht bij buren. De eerste, tweede en derde ver dieping brandden geheel uit. Het be nedenhuis liep zware brand- en wa terschade op. De oorzaak van dc brand staat niet vast. Verondersteld wordt, dat de kinderen met vuur hebben gespeeld. DE BRAND TE CHATEAU D'EUX. Naar nader wordt gemeld, is ook een 20-jarige verpleegster bij de brand te Chateau d'Eux omgekomen, toen zij trachtte een van de kinderen' te redden. TIENTSIN NOG NIET GEVALLEN. Tientsin, de belegerde stad in Noord-China, die op het punt zou staan zich over te geven, was Woens dag nog steeds in handen der re gering na een tijdelijke staking van het Vuren. De stad werd de gehele nacht wakker gehouden door het ru moer van de strijd aan de Westzijde, waaraan regeringsvliegtuigen deel namen. Hoewel de strijd hevig was, was de communistische hoofdmacht van ongeveer 90.000 man er niet in verwikkeld en waarnemers geloven, dat de gevechten slechts een voor spel zijn van een grotere en algemene aanval. SCHEEPSBERICHTEN. AMSTELDIEP, 11 Jan. van Ba tavia te Amsterdam; DRENTE, 12 Jan. van Belawan te Batavia 17 Jan. vandaar naar Semarang; TIBA, 11 Jan. 23 uur van Las Palmas naar Montevideo; KOTA AGOENG, ver trekt 14 of 15 Jan. van Batavia naar Rotterdam; ZEEMAN, y) Jan. van Belawan, 13 Jan. te Batavia ver wacht. MODJOKERTO pasg. 12 Jan. 9 u. Las Palmas; ORANJE pass. 12 Jan. Socotra; VANDERWAALS, Amster damJava pass. 12 Jan. Kaap St. Vincent; VOLENDAM, 13 Jan. te Fremantle; WILLEM RUYS pass. 12 Jan. 23 uur Perim; ZEEMAN 12 Jan. van Rotterdam te Batavia; ZEE LAND, 13 Jan. van Rotterdam te Antwerpen (4 uur); ZWIJNDRECHT 12 Jan. van Danzig naar Rotterdam.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3