De president van de Duitse St. Vincentiusvereniging over het onrecht, Nederland aangedaan DONDERDAG 13 JANUARI 1949 DÈ LEIDSE COURANT PAGINA J Griep in Nederland Naar aanleiding van het feit, dat door geheel Nederland berichten worden verspreid, dat griep in ons land epidemisch zou heersen, heeft de geneeskundige hoofdinspecteur van de volksgezondheid het volgen de meegedeeld: De griep heeft in het Zuiden des lands een epidemisch karakter aan genomen. Tot nog toe kan de aard der ziekte niet kwaadaardig genoemd worden, zodat er dus op het ogen blik gen reden tot angst is. Wederopbouw boerderijen 10 Januari j.l. publiceerden wij enige mededelingen van de heer P. Tijm, hoofd van het bureau weder opbouw boerderijen, o.a. over het voornemen van dc minister van We deropbouw en Volkshuisvesting, om de boeren meer te betrekken bij de herbouw van boerderijen. In aansluiting hieraan deelt het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting thans nog mee, dat voor 1 Januari 1949 reeds enkele plannen voor gestandaardiseerde ty pen van boerderijen gereedgeko men zijn: andere zijn in voorberei ding. Indien zij tenslotte aanvaard baar blijken, zal met de uitvoering er van in 1950 kunnen worden aan- boerderijen, dat in totaal 28 1/2 mil- hoen gulden bedraagt, zal voor 1 Juli a.s. reeds voor ruim 20 millioen gul den door het bureau Wederopbouw Boerderijen zijn aanbesteed. Hier door zal het mogelijk blyke.n alle stallen voor de stalperiode en vrij wel alle aanbestede boerderijen voor het eind van.het jaar gereed te heb ben. VOORONTWERP WIJZIGING WINKELSLUITINGSWET. Naar „Trouw" verneemt, zal bin nenkort een voorontwerp van wet tot wijziging van de Winkelsluitingswet worden gepubliceerd. De bedoeling hiervan is de mening der consumen ten over dit ontwerp te peilen. Op het ogenblik verkeert men hieromtrent nog in het onzekere. Daarom wordt aan de publicatie van een vooront werp de vocrkeur gegeven boven een directe indiening van het definiteve wetsontwerp bij de Staten-Generaal. BEiROVERS GEVONNIST In de avöndtrein van Leeuwarden naar Groningen in het begin van het vorig jaar werd een passagier door twee mannen, die op het laatste ogenblik in zijn coupé waren bin nengestapt, met een staaf ijzer zoda nig op het hoofd geslagen, dat de man naar net academisch ziekenhuis te Groningen moest 'worden ver voerd. Drie dagen lang bleef hij be wusteloos. Het gelukte de politie vrij spoedig de daders te arresteren: het waren de 20-jarige S. uit Noordber- gum en de 30-jarige W uit Zwaag- westeinde. De officier van justitie bij de Leeuwarder rechtbank eiste tegen S. tien jaar en tegen W. acht jaar gevangenisstraf. Nadat de rechtbank de zaak naar de rechter-commmissa- ris had teruggewezen persisteerde de officier bij zijn eis. Gisteren veroor deelde de rechtbank S. tot zes jaar en W tot vier jaar gevangenisstraf, beiden met aftrek van preventief, wegens zware mishandeling met voorbedachten rade. KINDERLIJKJE OP SPOORBAAN GEVONDEN. Aan de spoorlijn Hilversum Utrecht nabij het gemeentelijk sport park is gisterochtend het lijkje ge vonden van een pasgeboren kind. Het was in kranten gewikkeld, waarom een touwtje was gebonden. Het pak. je is vermoedelijk gisterochtend voor 9 uur uit de trein HilversumUtrecht geworpen. De commissaris van politie te Hil versum verzoekt een ieder, vooral treinreizigers, die inlichtingen zou den kunnen verstrekken bijvoor beeld over iemand, die aanvankelijk wel en later niet meer in het bezit van een pakje was zich in verbin ding te stellen met de recherche te Hilversum, BENOEMINGEN IN HET AARTSBISDOM. De Aartsbisschop van Utrecht Zijne Eminentie Joh. Kard. de Jong, heeft met ingang van 17 Jan. een nieuwe parochie opgericht te Mussel onder de titel van O. L. Vr. van Lourdes en benoemd tot pastoor te Mussel de zeereerwaarde heer C. J. Ebskamp, heeft vervolgéns benoemd tot kape laan te Utrecht (H. Joh. de Doper) de weleerwaarde heer B. L. F. Röben, tot kapelaan te Lent de weleerwaarde heer H. V. ten Cate, tot kapelaan te Westervoort de weleerw. heer H. G. Nollen (neom.). tot kapelaan te Oudenrijn de weleerw. heer G. G. J. van Oostrum (neom.) en tot kapelaan te Cabauw de weleerw. heer G. R. van Eyden (neom.) BRIDGE. 40-JARIG PRIESTERFEEST PASTOOR J. G. VERHOEFF Op 19 Dec. 1.L herdacht de zeer- eerw. heer J. G. Verhoeff, pastoor te Breezand de dag. dat hij 40 jaar ge leden tot priester werd gewijd. Dit feit werd Zondag j.\ kerkelijk ge vierd onder grote belangstelling van de parochianen van Breezand, wier herder pastoor Verhoeff reeds sinds 1929 is. Des morgens om 9 uur droeg de eerwaarde jubilaris een plechtige H. Mis op waarbij hy werd geassisteerd door zijn neef pater v. d. Meer als diaken en door pater dr Sedelaar als subdiaken. Na het Evangelie be trad pater Henri de Greeve de preek stoel voor het -houden van een feest predikatie. Des imiddags om half twee had een zeer dru!k bezochte receptie p'aats waaronder het parochie-ca deau werd overhandigd: een ge schenk onder couvert voor de aan schaffing van een nieuw vast altaar. Des avonds celebreerde pastoor Verhoeff een plechtig Lof met assi stentie van rector van Ginkel van Heliomare en rector Versteyn. On der het Lof sprak de eerwaarde jubi laris een dankwoord. PATER R. A. J. J. VAN GEELKERKEN S.J. t Te Nijmegen is overleden, 73 jaar oud, de zeereerw. pater R. A. J. J. van Geekerken S.J., die nagenoeg van de oprichting van het Canisius- college af, leraar aan deze instel" in g is geweest in de Franse taal. De laat ste jaren was pater van Geelkerken rustend. Afscheid en installatie voorzitter Middenstand Integenwoordigheid van dr L. H. Truyen directeur-generaal van han del en nijverheid aan het departe ment van economische zaken die de minister van economische zaken ver tegenwoordigde, nam de midden standsbond gistermiddag in een bui tengewone zitting afscheid van zijn voorzitter mr A. L M. J. baron van Wynbergen, die gedurende dertig jaar deze functie heeft bekleed. Baron van Wijnbergen, die deze vergadering zelf presideerde richtte een af scheid woord tot de raad. Hij sprak zijn ei kentely kheid erover uit, dat hij juist van de huidige minister van economische zaken zijn ontslag mocht ontvangen, omdat hy onder diens kundige, ervaren en evenwich tige 'eiding het economische beleid van ons land in goede handen wist. Hy veinvelkomde zijn opvolger prof. dr F. L. van Muiswinkel, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amster dam, aan wie hij vol vertrouwen zijn taak overdroeg. Dr L. H. Truyen las een rede van de minister voor, die op het laatste moment verhinderd was. Daarin wer den de verdiensten van baron van Wijnbergen naar voren gebracht door het werk te schetsen dat de middenstandsraad onder zijn praesi- dium verricht. De minister noemde met name de kundige adviezen ten aanzien van de middenstandswetge ving, welke gekenmerkt werden door de kennis van het staatsrecht van de voorzitter. Namens de regering dankte de mi nister baron van Wijnbergen voor het vele werk door hem verricht. A7s oudste lid van de raad sprak de heer L de Groot de scheidende voorzitter woorden van dank en waardering toe. Dr Truyen sprak wederom namens de minister diens woord van welkom tot de nieuwe voorzitter uit. Hij ncemde prof. van Muiswinkel ken ner van de midd-enstandsvraagstuk- ken by uitstek. Het economisch in stituut voor de middenstand, waar aan prof van Muiswinkel 15 jaar lang als directeur verbonden is geweest, heeft de reputatie van bekwaamheid en objectiviteit, eigenschappen voor een voorzitter van deze raad nood zakelijk, vooral nu de samenleving, evenals in de beginperiode van ba- LEIDERS VAN DUITSE VINCEN TIUSVERENIGING IN NEDER LAND. VERWELKOMING BIJ NEDER LANDSE HOOFDRAAD. De president van de Duitse St. Vincentiusvereniging Dr. H. Claes, burgemeester van Köln-Leverküssen en de algemeen secretaris, de zeer eerw. heer J. Hartmann, bevinden zich voor een kort bezoek in Neder land. Gistermorgen heeft Z.Err?. Kar dinaal De Jong hen in audiëntie ont vangen. Dinsdagavond werden zij door de Hoofdraad der St. Vincentiusvereni ging in Nederland welkom geheten op het bureau aan het Westeinde te Den Haag. De president Mr. H. G. J. Mors huis verklaarde in zijn welkomst woord verheugd te zijn over het herstel van het contact na de oor log. Steeds duidelijker blijkt voor Europa de noodzaak van samenwei-- king. Bij deze samenwerking kan Duitsland niet gemist worden. Een belangrijk middel om tot die eens gezinde samenwerking te komen is de Christelijke Caritas, die de grondslag is voor de vrede. Burgemeester Dr. Claes, die zelf gedurende 12 jaar door de nazi's uit zijn ambt is ontzet, zeide diep ge troffen te zijn door de Nederlandse vriendschap. Als zoon van het Duit se volk had het hem en vele ande ren in de oorlogsjaren diep leed ge daan over Radio Luxemburg en la ter over de B.B.C. te moeten horen, hoe door Duitsers zo veel en zo groot onrecht werd begaan tegen over Nederland. Dit onrecht kunnen wij jammer genoeg nooit geheel goed maken, maar wij kunnen het althans pogen. Daarom, zo zeide Dr. Claes, verheugt het ons, dat wij thans na de oorlog de oude betrek kingen met Nederland weer kunnen bewezen, hoe door slapheid, gebyek aan durf en onachtzaamheid --van vele goed willenden een betrekkelijk klein aantal personen de macht over een land kan krijgen. Gezien de grote beslissingen, waarvoor Europa thans staat en de scheiding der gees ten, die zich steeds duidelijker afte kent, is het noodzakelijk dat de Europese christenen elkaar vinden. Mede door de St. Vincentiusvereni ging kunnen wij bewerken, dat de Christelijke geest en de Christelijke gedachte zich verder verbreiden. General-Sekretar Hartman gaf hierop een overzicht van de achter uitgang der St. Vincentiusconferen- ties in Duitsland tijdens het nazi bewind. Van 950 conferenties met 12.000 leden in 1933 was dit in 1945 teruggelopen tot 280 conferenties met 2770 leden. Na de oorlog is het herstel lang zaam begonnen, zodat er in 1948 toch weer 670 conferenties waren met 8494 leden. Belangrijk werk verrich ten de Vincentianen persoonlijk door de zorg voor de uit Russische krijgs gevangenschap teruggekeerden en door voogdijschappen over de jeugd. De Duitse jeugd is immers bewust in zijn idealen bedrogen en werd herhaaldelijk opgevoed In opstand tegen het gezag der ouders. Gistermiddag brachten de beide Duitse gasten een bezoek aan Am sterdam. Heden waren zij in Nij megen, waar zij o.m. een bezoek brachten aan de Katholieke Univer siteit. Morgen zullen zij door Mgr. Lemmsns, Bisschop van Roermond in audiëntie worden ontvangen. GRATIE VERLEEND. Bij koninklijk besluit is gratie ver leend aan Luwe Muusse, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. De doodstraf is veran derd in levenslange gevangenisstraf. BIOSCOPEN. De films van de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt goedgekeurd: Casino: Afgekeurd. Lido: „Warschau Concerto", 14 j. Luxor: „Singapore", 18 jaar. Rcx: „Balalaika", 18 jaar. Trianon: Afgekeurd. ron van Wijnbergen, weer zoekt naar nieuwe vormen. De minister legde de nadruk op het feit, dat de nieuwe voorzitter het vertrouwen heeft zo wel van de raad als van de overheid en verklaarde met zijn beste wensen voor een zegenrijke arbeid prof. van Muiswinkel geïnstalleerd. De nieuwe voorzitter sprak zyn vertrouwen uit in het beleid van de minister ten aanzien van de midden stand. HET ONDERZOEK NAAR DE RAMP VAN DE „NIJMEGEN". Edgar Ernest Jessop (oud 38 jaar), opsteller van de weersverwachtingen op het vliegveld Prestwick, was giste ren de eerste getuige bij het voort gezette onderzoek inzake de ramp van de „Nijmegen". Hij verklaarde, dat hij op de avond van de ramp dienst had en dat Ian Simpson, de 18-jarige weerkundige waarnemer, die Dinsdag heeft ge tuigd, in dienst was als meteorolo gisch assistent voor het verrichten van weerkundige waarnemingen. Hij verklaarde voorts, dat, terwijl hij zich buiten bevond tussen 23 uur en 23.30 uur, hij geen slechter wor dend zicht had opgemerkt, doch al leen een lichte verandering ten on gunste in de bewolking. De heer A. D. Snitselaar, chef van de vliegdienst der K.L.M., gaf als zijn mening te kennen, dat de wind veel krachtiger moet zyn geweest dan de 14 a 15 mijl en misschien wel 50 myl moet hebben bedragen. In geen enkel weerbericht vóór 23.16 uur, toen de „Nijmegen" voor het eerst overkwam om te landen, werd ken nis gegeven van een verslechtering Wel werd om half 12, toen het te laat was, medegedeeld, dat het wolken plafond slechts op een hoogte van 300 voet was, terwijl dit zich om 11 uur nog op 700 voet bevond. De heer Snitselaar verklaarde, dat de K.L.M.-vliegtuigen zeker niet da len, wanneer het wolkenplafond zo laag is. Wederom kwam de bekende vraag naar voren waarom er geen extra-be richt was uitgezonden, waardoor de iamp voorkomen had kunnen wor den. Hoe komt het dat pas om half 12 werd aangekondigd, dat de wolken te laag hingen? Snitselaar meende dat de ramp vermoede1 ijk voorko men had kunnen worden wannegr eerder op de verslechtering van het weer was gewezen. Parmentier moet volgens zijn mening te laat hebben gemerkt, dat het weer en de wind anders waren dan uit de berichten bleek. (Bovenstaand reeds gedeeltelijk ge plaatst in vorig nummer). AANBESTEDING ONDERHOUD AFSLUITDIJK. Gisteren werd te 'a Gravenhage het onderhoud gedurende 1949 van de afsluitdijk der Zuiderzee, met in begrip van daarin gelegen kunstwer ken te Den Oever en te Kornwerder- zand met bijkomende werken aanbe steed. De inschrijvers waren: Aanne mingsbedrijf D. Verstoep te den Haag' voor ƒ639.000.—; N.V. Holland Aan nemingsbedrijf Zanen Verstoep te den Haag voor 621.000.—; Aanne mingsbedrijf I.. C. Kooyman te Har- lingen voor 596.800.Aannemings bedrijf Jac. van der Vlies te Süe- drecht voor 562.175,en N.V. Muz (maatschappij tot uitvoering van Zui derzeewerken) te den Haag voor 521.800.—. AMSTERDAMSE BEURS. De affaire op de effecten beurs te Amsterdam had de laatste dagen reeds niet veel te betekenen, maar gisteren scheen het wel nu en dan alsof de handel geheel tot stilstand was gekomen. Van een bepaalde stemming kan geen gewag worden gemaakt, want de koersontwikke ling was onregelmatig, terwijl zich in geen enkele rubriek grote variaties voordeden. De beleggingsmarkt was stil. Van de Nederlandse Staatspapieren trok de conversielening 1947 enige atten tie, waarbij de koers een fractie ach teruit ging. De overige Nederlandse staatspapieren waren ongeveer prijs houdend. De Amerikaanse markt was weer verlaten. MINDER KANS OP KIESPIJN I Succesvolle bestrijding van tandbederf. Gedurende de laatste jaren heeft de tandheelkundige- en mondhy- glënische wetenschap belangrijke ontdekkingen gedaan, waardoor tandbederf thans met succes kan worden bestreden en voorkomen. Vanzelfsprekend maakt de mo derne tandpasta-industrie een nut tig gebruik van deze wetenschap pelijke ontdekkingen. De belangrijke stoffen, die ter bescherming van tanden en mond kunnen worden aangewend "zijn: VITAMINE C (voorkomt ulymvUesontsteking en ver sterkt het tandvlees) FLUORSILICAAT (de direc te bestrijder van tandbederf, caries, etc.) PARA-TOLUOLSULFO- GHLOORAMIDE (voorde algehele desinfectie van mondholte en tanden). Deze uiterst belangrijke prepa raten zyn allen, in wetenschappe lijk verantwoorde hoeveelheden en in de meest doeltreffende ver houding, toegevoegd aan FaMa tandpasta 's Morgens voor mooie tanden, 's Avonds voor gezonde tanden. Twee autobussen op elkaar gereden 28 GEWONDEN VAN WIE TWEE ERNSTIG Op de Keizersgracht te Eindhoven zijn twee autobussen met fabrieks meisjes op elkaar gereden. Hierby werden 25 meisjes en een man ge wond, van wie twee ernstig. Zy moesten onmiddellijk naar het Bin- nenziekenhuis worden overgebracht, waar operatief ingrijpen noodzake lijk bleek. De overige gewonden konden, na ter plaatse te zijn verbonden, in een andere autobus huiswaarts keren, dich hiervan moesten er elf zich in hun woonplaats onder verdere me dische behandeling stellen. AUTO SLIPTE DOOR GLADHEID. Dinsdagavond omstreeks vijf uur slipte op de Terborgseweg ter hoogte van café Kemnade een auto bestuurd door W. K. uit Arnhem ten gevolge van de gladheid van de weg. De wa gen botste tegen een boom. De be stuurder werd uit de wagen geslin gerd en bezeerde zijn rechterknie en kreeg een snij wond aan zijn rechter hand. Een eveneens in de cabine zit tend persoon kwam op de straat te recht en werd licht gewond. Een der de inzittende, G, L. van H. uit Arn hem werd ook uit de cabine geslin gerd en liep zware verwondingen op, vermoedlijk een nekfractuur. Van H. is per ambulance-auto naar het Alge meen Ziekenhuis te Doetinchem over gebracht. Doodstraf geëist tegen Duits student Tegen een 26-jarige Duitse student, die onmiddellijk na de bevrijding van ons land de P.OD. om een bewijs vaji politeke betrouwbaarheid vroeg en na zijn gevangenneming bij de procureur-fiscaal een verzoek indien de om voorlopig op vrije voeten te worden gesteld, omdat hy er van overtuigd was, geen ernstige misdaad te hebben gepleegd, eiste de advo caat-fiscaal bij het Amsterdams Bijzonder Hof, mr. F. P. T. H. Roh- lmg gistermiddag de doodstraf. Het was Rolf Hubert Bel uit Dus- seldorp, die in het begin van de oor log een Nederlands meisje ontmoette in Duitsland, toen hij met verlof te rug kwam van het Oostfront. In Maart 1944 deserteerde hij uit zijn legercompagnie, waarmee hij op dat moment in Denemarken verbleef en reisde naar zijn meisje in Alphen aan den Rijn. met wie hy in het hu welijk trad. Binnen enkele maanden leerde hij zo goed Nederlands spre ken, dat vele illigale strijders hem als „Limburgenaar" die in Duitsland had gestudeex-d" accepteerden en hem hun volle vertrouwen schonken. Hij woonde enige maanden in Bos koop en trok in September 1944 naar Amersfoort. Hem wordt thans ten laste gelegd, dat hij in November van dat jaar contact had gezocht met landwacht en politieke recherche aldaar en daar- by verscheidene belangrijke illegale figuren had verraden, onder wie de heer Veenendaal, die hem onderdak had verleend. Kees Bunnik en poli- tie-agent Klaas de Graaf, die een stengun in zijn huis had. In totaal werd verdachte verantwoordelijk ge steld voor de dood van 7 inwoners van Amersfoort. De president, mr. F. R. Mijnlieff, las een notariële acte voor, in 1944 opgemaakt in Alphen aan den Rijn, waarin was vastgelegd, dat verdach te voor ettelijke honderdduizenden in Zwitserland over Zwitserse francs be schikte, alsmede over enkele duizen den ponden in Engeland. „Dat was niet juist", commentari- seerde verdachte. „Huwelijksbedrog", vulde de pre sident aan. Verdachte erkende voorts de land bouwer J. G. van Velsen en diens broer ieder 3000 afhandig te heb ben gemaakt. Hij zeide het geld te zullen gebruiken voor illegale doel einden, bezorgde de beide boeren ille gale blaadjes, doch besteedde de 6000 geheel voor onderhoud van zyn eigen familie. Ten slotte kreeg de illegaliteit arg waan tegen Bel en trachtte hem met revolverschoten uit de weg te rui men. Hij dook echter achter meube- lenweg en bracht er het leven af. Na de bevrijding keerde hij uit eigen beweging naar zijn vrouw en kinderen in Nederland terug en trachtte zich als arts in Alphen aan den Rijn te vestigen. De advocaat-fiscaal noemde ver dachte een Judas, die zijn eigen wel doeners had verraden, en eiste de doodstraf. Verdachte zelf betoogde in een uit voerig laatste woord, dat men hem als Duitser niet voor verraad van illegale strijders kon veroordelen. Het aangeven en daardoor verhinde ren van aanslagen, die gepleegd zou den worden door onwettige strijders op mijn eigen landgenoten, is, aldus beklaagde, niets minder dan mijn plicht. Ik werkte niet ten voordele van de vijand. Ik werkte voor mijn eigen vaderland. Het was niet mijn vijand, het was uw vijand. Mr. MijnReff bepaalde tenslotte de uitspraak op 26 Januari a.s. HAAGSE POLITIERECHTER- Herrie over een voetpad. Er was herrie geweest over een voetpad, en het gevolg was geweest een mishan deling, waarvoor de brugwachter C. T. V. uit Alphen aan den Rijn bij de Haagse Politierechter moest verschij nen. Er kwamen enkele getuigen aan te pas, die echter de Officier toch niet aan het bewijs konden hel pen voor hetgeen tenlaste was ge legd, om welke reden vrijspraak werd gevraagd. De rechter deed conform de eis uitspraak. Een vechtpartij. De paardenhan delaar C. H. te Nieuwkoop, werd be schuldigd van mishandeling in dron kenschap. Daarvan was de veehou der T. v. d. Kraan het slachtoffer geworden. Die werd door H. aange vallen, volgens H. omdat v. d. K. met een zeis had gedreigd, doch v. d. K. en nog een getuige ontkenden dit De Officier eiste vier maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Drossaart Bentfort viel de verkla ringen van de politie aan en zei dat verd. niet slecht bekend staat De rechter veroordeelde tot vijf maan den gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk. ite QoU Het universitair asyl fonds, ge vestigd Kromme Nieuwe Gracht 70 te Utrecht, zal een beroep doen op financiële steun van al'e oud-stu denten, teneinde gebruik te kunnen maken van het aanbod van de rege ring om nog 20 vluchtelingen-stu denten boven het aantal van 50 op te nemen in Ned. univ. kringen. Overleden is jhr mr C. van Nis pen tot Sevenaer, oud-president rechtbank te 's-Hertogenbosch, rid- in de orde van de Nedex-landse Leeuw Overleden is jhr dr J. van Rijc- kevorsel, een zeer' bekende figur op kunsthistorisch gebied, conservator directeur van het Nijmeegs Kunst museum. Twee oplichters, die zeiden te collecteren voor een niet bestaande doofstommen-sportverenigmg zijn te Rotterdam gegrepen. Voor studenten te Delft w :.l men barakken als woongelegenheid touwen. DE VACANTIE VAN „Wacht eens even, mijnheer Da- net. Ik heb niet anders gezegd dan dat mijn vrouw van mening was, dat die dode mynheer Laforge zou zijn. Doch Laforge is in Parijs. Hij was daar vanmorgen op een vergadering van bankdirecteuren. Danet maakte een wanhopig ge baar. „Goeie hemel, als hy het niet is, waarom laat u hier dan een der gelijke bom 'barsten?" Op dat ogenblik kwam Queyrat te rug. „De coupé was tij Charles Fait verzekerd," meldde hij. „Maar hij •heeft geen enkel bericht over de dief stal gehad." Dupuy knikte en stuurde de poli tieman vriendelijk weg. „Je hebt me 'al heel wat geholpen, Alfred," zei hij Zou je nu nog even naar de Molen v'an Delmont willen earn kijken, of Arthur er al terug is? Zeg hem dan dat ik dadelijk ook- kom." Queyratk ging heen en Dupuy keek Lacombre aan. „Nu zou ik graag hebben, dat u eens aan. het telefoneren ging," zei bij. „Of nog liever, dat ik het zelf mag doen en daarbij uw naam. ge bruiken. Goed?" Lacombre stemde zwijgend toe en Dupuy belde het hoofdbureau van politie in Parijs op. Terwijl ze op antwoord zaten te wachten, verklaar de Dupuy: „We moeten nog twee of drie dingen weten. Bonnét was Vrij dagavond op het 'buiten van Sarton; maar hy is daar weggegaan en zijn vrouw is niet teruggekomen, sedert ze met de wagen is verdwenen. Ik zou graag weten, waar die twee zijn gebleven. En dan is er nog iets: Gis terenavond was er een zekere Chan- téry op de Molen van Delmont, die zei, dat bij. een verzekeringsinspec teur was, op zoek naar een gestolen wagen. Maar als Sarton aan zijn ver zekeringsagent geen bericht van de diefstal gezonden heeft „Waar is die Cnantéry?" vroeg Da- net. „Hij 'komt me verdacht voor." „Hy is er vandoor gegaan voor dat ik wist, wat hij van zins was." bekende Dupuy, waarop Danet een misnoegd gebaar maakte. Toen belde de telefoon en Dupuy nam de hoorn op. „Ben jy het Pierre?" vroeg hij op vriendschapphjke toon. „Ja, met Du puy. DupuyD.u.p.u.y.jonge slungel, dat je bent! Hoe staat het leven? Ik heb je in geen vijf jaar gezien.. ..Zeker, dat heb je goed verstaan! Een jaar geleden ben ik getrouwd. Nog altijd in mijn witte broodsweken Toen werd hij ernstig. „Maar luis- tpr nu eens, Pierre. Ik spreek van af het kantoor van Lacombre. Hij verlangt enlkele inlichtingen. Kan dat? Goed, noteer dan even...." En hij droeg hem op nauwkeurig te on derzoeken en na te gaan of Lafor ge in Parijs was: zyn gangen pre cies na te gaan; uit te zoeken, wat voor haarolie hij gebruikte; of hy het weekend in de stad doorgebracht had; en na te gaan waar Sarton ge weest was en op dat ogenblik ver toefde. „Het vliegtuig van Sarton is Za terdagmorgen verongelukt. De piloot Robert Fline, is er bij te pletter ge vallen. Zie er aohter te komen, wat de oorzaak was van het neerstorten van dat vliegtuig." Hij maakte er een eind aan en hing de hoorn op. Da net wilde iets zeggen, maar Dmpuy keek de jonge man met een zeker medelijden aan en zei: „Jongen, ik weet hee' goed, hoe jij je voelt.... je zou zo graag aan de gang gaan. Ik ben te oud, om in een kringetje rond te hollen; maar als je iets te doen wilt hebben, dan heb ik een karweitje voor je; een week geleden is juffrouw Bonnet naar Beauchamp gereden om La forge aan de trein af te halen. Waar zijn ze toen heengegaan? Zie eens, of jij daarachter kunt komen!" En hij voegde erbij: „Als we antwoord uit Parijs krijgen, zullen we heel wat meer weten. Je weet er nu ongeveer evenvee1 vanaf, als ikzelf." Toen ging de telefoon en Danet nam de hoorn op. „Voor u, mijnheer Dupuy," zei hy de hoorn overreikend Toen hoordon ze Dupuy zeggen: „Hallo Arthur? Mooi zo, ik ben blij dat je het gedaan hebtIs hij er heus? Werkelijk waar? Fijn... fijn. Arthur, heb je er nog opgelet, of hij ijzerbeslag op zijn hakken had?Keurig voor haar doen. Be dank haar voor me." Hij legde de hoorn weer op de haak en zei: „De wagen ligt in de leigroeve. Arthur heeft hem gevonden. U zult hem er pit moeten zien krijgen, Lacombre." Hy k#ek Danet met ean zegevierend, gemoede1 ijk lachje aan. „Dat was dan tooh wel een erg goede sprong in het donker, mijnheer Danet" „Wat moet dat betekenenover dat schoenbesiag?" vroeg Danet. „Wel", zei Dupuy. „Iemand met ijzeren hielbeslag had in het bos in de buurt van „Ver weg" gelopen; en een man met hielbeslag had in de buurt van de leigroeve dergelijke voetspören achtergelaten; en Bonnet, de chauffeur van Sarton had een paar schoenen met ijzeren hielbeslag Ze staan op het ogenblik in zijn kast boven de garage van Sarton." „Dan moeten we Bonnet dus heb ben," riep Danet uit „En zijn vrouw?Reed zij de auto van La forge soms? Was ze ergens met hem heen? We moeten zien, dat we haar ook vinden!" Dupuy knikte. „We zouden een heel eind verder zijn, als we eens met haar konden praten," zei hij, de arm van zijn vrouw nemend. „Lacombre, laat me weten, wan neer u klaar bent om die wagen op te vissen? Ik zou er graag bij zijn. Als Parijs mocht opbellen, dan ben ik op de mo'en." En ondanks de pogingen van Da net om hem te weerhouden, ging hij met zijn vrouw de trap af en stapte in zijn wagentje, dat bij het trottoir stond te wachten. Eenmaal onderweg, zei zy: „Ik kan dat jongmens niet uitstaan, maar in één ding heeft hy het toch by het rechte eind: Jij moet zien, dat je juf frouw Bonnet te spreken krijgt en van haar trachten te weten..." „Ik denk, dat we haar wel zullen vinden," antwoordde hy grimmig. „Maar ik veronderstel ook, dat zij ons niet veel te vertellen zal heb ben." Ze keek hem verbluft aan: „Weet je dan, waar ze is?" „Kijk eens," erkende hij. „Er zijn nog' een paar kleinigheden, die ik hun niet verte1 d heb. Ik heb een kleermakerslabel gezien in dat grij ze pak in de kast van Bonnet en daarop stond de naam van Laforge." Ze uitte een kreet van verbazing. „Maar mijnheer Laforge kan het pak toch weggegeven hebben aan Bon net, toen die nog by hem in dienst was?" „Het past Bonnet zeker niet," zei Dupuy beslist. „Bonnet is een grote kereL Zijn uniformen waren veel .groter. En dat pak was hem zeker te klein." Ze fronste nadenkend de wenkbrau wen. ,Maar al was dat zo," hield ze vol, „wat heeft dat d-an nog te ma ken met juffrouw Bonnet? Waar denk je dan, dat ze érgens is?" Hij antwoordde moeizaam: „Ik denk, dat ze in de coupé in de lei groeve zit." „Waarom vroeg ze dode1 ijk ge schrokken. „Waarom?" „Arthur en Bé hebben de sporen ontdekt van een man die zich daar vandaan verwijderde," zei Dupuy.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2