S)e ftzidóeSotvici/ttt Luchtpost uit Batavia! De spanning Engeland-lsraël Verklaring van neergeschoten piloot Slechts betreurens waardig voorval Vandaag luchtpost uit Batavia De K.L M. komt er toch door Het Hongaars episcopaat breekt onderhandelingen met regering af Morgen Cubaanse resolutie in de Veiligheidsraad Noorwegen en Denemarken bij Atlantisch Pact Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 13 JANUARI 1949 40ste JAARGANG No. 11591 Bur. Papengracht 32. Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935,- Abonnementsprijs f0.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.; 15 ct. p. m m. Teleioontjes f 1.50 Rondom de gehuwde ambtenares DIJ de behandeling van de begro- ting van binnenlandse zaken in de Tweede Kamer kwam onlangs onder meer de positie van de vrouw in overheidsdienst ter sprake, waar bij de mogelijkheid werd overwo gen, om door middel van een wets bepaling de gehuwde vrouw met in gang van 1 Januari 1950 uit de overheidsbetrekkingen te ontslaan. Verscheidene malen werden reeds van hoger hand regelingen getrof fen, om de gehuwde vrouw uit overheidsbetrekkingen te weren of te ontslaan. Bij een koninklijk be sluit van Maart 1924 werd bepaald, dat slechts indien de getrouwde vrouw de enige kostwinster én ouder dan 45 Jaar is zij in over- heidsdienstverband gehandhaafd kon blijven. Tien jaar later in 1934, moest, onafhankelijk van de leef tijd, aan de gehuwde vrouw in overheidsdienst ontslag worden ver leend. In een adres aan de m'inisterraad, op 10 Januari jl. verzonden en on dertekend door een 16-tal Neder landse vrouwenverenigingen, wordt verklaard, dat de keuze van arbeid door de vrouw," gehuwd of niet, een zaak is die in volkomen vrijheid door de betrokkene zelf moet wor den gedaan. In haar schrijven wijzen de Ne derlandse vrouwenverenigingea er op dat: „de ondergetekenden, ge heel in overeenstemming met wat leeft onder de Nederlandse vrou wen, er van uitgaan, dat de taak van de gehuwde vrouw in de eerste plaats ligt in de verzorging van haar gezin. Dat dit in overeenstem ming is met de Nederlandse practijk blijkt wel uit het feit, dat het aan tal gehuwde vrouwen op het totaal van de beroepwerkzame personen slechts 2,2 bedraagt. De Neder landse overheid heeft- zich op het standpunt gesteld, dat het verrich ten van bezoldigde beroepsarbeid door de gehuwde vrouw geoorloofd is, als de vrouw het 45ste levensjaar vervuld heeft en er niet voldoende mannelijke en ongehuwde vrouwe lijke krachten op de arbeidsmarkt zijn. Wij menen dat dit standpunt wel eenvoudig, doch redelijk noch zedelijk verantwoord is', aldus adres santen. Het gaat hier om de principiële vraag of de beslissing over het al of niet verrichten van beroepsarbeid door de gehuwde vrouw niet over gelaten moet worden aan de vrouw in overleg met haar man. Onderge tekenden menen daarom, dat voor schriften van overheidswege over het verrichten van beroepsarbeid door gehuwde .vrouwen achterwege kunnen blijven." Het hier bedoeld adres, is on dertekend door het „R.K. Vrouwen dispuut" en het „Centrum der Ne derlandse Katholieke Vrouwenbe weging". Inzake de kwestie van arbeid door de gehuwde vrouw bestaat er nog al wat werkelijke ofschijn bare tegenstrijdigheid. Zo wijst de „Tijd" er op, dat iede re gehuwde vrouw in het vrije be drijf mag werken, rrraar niet als ambtenares bij de overheid; dat de zelfde gehuwde ambtenares, die als zodanig niet in dienst kan blijven, wel als werkvrouw het bureau van de minister zou mogen schoon houden! Door deze tegenstrijdigheid aan te voeren als bewijs voor de on gerijmdheid van een verbod inzake de gehuwde ambtenares dient men o.i. niet de zaak, welke men verde digen wil, nl. de onbeperkte vrij heid voor de gehuwde vrouw, om buitenshuis zich te wijden aan ar beid, welke voor de ongehuwde vrouw openslaat, en welke voor haar niet afgesloten mag worden, omdat zij gehuwd is. Deze tegenstrijdigheid toch is geen werkelijke maar een schijnbare te genstrijdigheid, haar onze irfening. Het is toch heel iets anders in een vrij beroep arbeid te verrichten, waarbij men öf zelf de tijd kan be palen öf deze met de werkgever kan regelen, dan in vast en strak om lijnd dienstverband te staan, zoals de ambtenares. Het is ook heel iets anders te gaan werken als werk vrouw of in een andere soortgelijke betrekking, welk arbeidscontract men willekeurig een tijd kan ender- breken om het eventueel later in een zelf gekozen periode te her nieuwen, dan, zoals boven gezegd, werkzaam te zijn in een vaste over heidsdienst, waarbij men niet kan uit- en inlopen! Bovendien: als de overheid geen voldoende reden meent te hebben, om regelend op te treden in het vrije bedrijf, dan ligt daarin nog niet opgesloten, dat zij voor haar eigen diensten geen regelen, als be doeld, zou mogen vaststellen. Met dit al willen wij niet zeggen, dat de kwestie inzake de gehuwde ambtenares is „doorgepraat" en be slist! Zeker niet. Wij gevoelen er alles voor, dat dit vraagstuk wordt bestudeerd in een speciale commissie, waarbij natuur lijk de vrouwen zelf een groot aan deel moeten hebben. DEN VAN DE VIER Engelse vliegers, die Vrijdag met zijn toestel *^'door de strijdkrachten van Israël aan de Palestijns-Egyptische grens is neergeschoten, heeft verklaard dat zijn „Spitfire" boven het gebied van Israël vloog, toen het vliegtuig door vuur van landstrijdkrachten in brand werd geschoten. De officier-vlieger, die deze verklaring aflegde, bevindt zich in een hospitaal van Israël te Beersjeba, waar hij herstelt van een aantal hoofdwonden, opgelopen bij zijn valscherm-daling van geringe hoogte. De vlieger verklaarde tijdens de verkenningsvlucht ge constateerd te hebben, dat zijn escadrille de grens overvloog, omdat hij het wegenstelsel vanuit de lucht kende. Hij wist niet of dit aan zijn esca drilleleider bekend was. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken zeide Dinsdag, dat Engeland bereid was het neerschieten van de vijf Britse vliegtuigen slechst te beschou wen als een „betreurenuswaardig voorval". Hierop was aangedrongen door de Ver. Staten. Ook heeft En geland er van afgezien, van zijn kant een aanklacht bij de V.N. in te die nen. „De Veiligheidsraad", aldus de woordvoerder, „heeft geen contro le meer over de gebeurtenissen". Bevin, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren blijk baar de volledige steun van zijn re gering gekregen voor zijn krachtige politiek ten opzichte van Israël. Ass. Press vernam van een hooggeplaatst De Com. v. G. D. gaat op reis NAAR BANKA EN PREPAT De Nederlandse autoriteiten te Batavia hebben de Commmissie van Goede Diensen faciliteiten verleend om Zaterdag de republikeinse leiders op het eiland Bank a te bezoeken. En- ke'e dagen later zullen faciliteiten verleend worden voor een bezoek aan Prapat aan het Toba-meer, waar Sukarno, Sja'hrir en Hadji Agoes Sa- lim zich bevinden. BENDE POOGDE IN DJOGJA TE INFILTREREN In de nacht van 9 op 10 Januari poogde een bende uit Westelijke rich ting in Djogja te infiltreren. Zij ver nielde een transformatiehuisje van de lichtleiding. De hoofdleidingen bleven echter intact en de schade is inmiddels hersteld aMus bericht de dienst voor legercontacten. Voorts wordt medegedeeld, dat nog enkele telefoonleidingen werden vernield, die ook reeds hersteld zijn. De bende poogde brand te stichten, doch zij werd door Nederlandse troepen uit eengeslagen en goeddee's vernietigd. Aan Nederlandse zijde werden twee militairen gewond. SAMENWERKING RODE KRUIS IN INDONESIë. Naar Aneta verneemt, hebben het Nederlandse Rode Kruis, afdeling In donesië, en het hoofdbestuur van het republikeinse Palang Merah Indone sia (republikeinse Rode Kruis) tij dens besprekingen te Djogja over eenstemming tot samenwerking be reikt. Onder leiding van een coördi natie-commissie zullen alle Rode Kruiswerkers in Midden-Java samen werken. „ZUIDERKRUIS" MORGEN NAAR INDONESIë, Het troepenschip „Zuiderkruis" zal Vrydag 14 Januari a.s. met detache menten van het kon. Ned. Ind. Leger, de Kon. Marine en de Kon. Land macht uit Rotterdam naar Indonesië vertrekken. LANG NIET DE SLECHTSTE Op deze Canadese dorpsschoo1 ma ken de kinderen van de familie van Moorsel liefst 28% van de klas uit. Dit gezin is afkomstig uit Erp (N.B.) en verliet Nederland in Juni 1948 in het kader van het gemeenschappelijk Canadees-Nederlandse vestigings schema voor boeren. regeringspersoon, dat geen wijziging te verwachten is in de Britse politiek in het Midden-Oosten. Bevin zou spoedig in het Lagerhuis een volle dig overzicht geven van de situatie aidaar. BEROEP VAN V.S. OP ENGELAND De waarnemende minister van bui tenlandse zaken der V.S., Robert Lo- vett, heeft gisteren verklaard, dat de V.S. de vorige week door de Britse gedaan, niets te doen, dat de status quo in het Midden-Oosten zou kun nen verstoren. Het beroep werd gedaan, toen de V.S. de vorgie week door de Britse regering er van in kennis werden gesteld, dat Britse troepn naar de Transjordaanse haven Akaba nabij de Palestijnse grens werden gezon- NEDERLANDERS TRAINEN EN DAVOS. De Neder'andse schaat senrijders Langendijk v. d. Voort en Huiskes zijn zich op de banen van de Zwitserse sportplaats Davos aan het voorbereiden voor de Europese kam pioenschappen hardrijden, die op 5 en 6 Februari zullen worden gehou den. Van voren naar achteren: Jan Langendijk, Willem van der Voort en Anton Huiskes. ^/ANOCHTEND om even over vieren is de K.L.M.-Constellation „Eind hoven" van Batavia, op Schiphol ge1and. Dit is de eerste machine van de K.L.M., die na het landingsverbod van diverse staten langs de Indië-route uit Batavia in Amster dam is aangekomen. De „Eindhoven" had zes passagiers, 2 babies en een grote zending Niwin-pakketten van de geschenkenactie aan boord. Het vliegtuig wordt gevolgd door de Con stellation „Delft" die een uur later uit Batavia gestart en tegen de mid dag op Schtphol werd verwacht. De „Delft" heeft uitsluitend post aan boord. De „Eindhoven" landde op Schiphol Nadat de „Eindhoven" geland was, heeft de gezagvoerder Schultz, de in grote getale in de aankomstloods aan wezige journalisten mededelingen ge daan over het verloop van de reis. Al lereerst vertelde hij, dat het toestel Dinsdagmiddag om 3 uur Bataviatijd uit Indonesië vertrok. De reis is in 42 uur volbracht, waarvan 36 vlieg uren. Gezagvoerder Schultz meent, dat hiermede een record is gevestigd, on danks de vrij sterke tegenwind op de gehele reis. Over het algemeen, zoals uit deze getallen wel blijkt, heeft de reis een vlo tverloop gehad. Overal werd pret tige medewerking ondervonden. Wel ke route gevolgd is, zei de gezag voerder echter niet. De po.="t is onmiddellijk naar het postkantoor Centraalstation vervoerd en zal de geadresseerden zeer spoe dig bereiken. De gezagvoerder Schultz vertelde, dat één uur na hem, dus Dinsdag om 4 uur Bataviatijd, de Constellation „Delft" onder gezagvoerder Raven- hill was vertrokken. Dit vliegtuig heeft ongeveer 3000 kg. post aan boord. Twee andere Constellations zouden Donderdag uit Batavia ver trekken. De gezagvoerder zei, dat hg-veel peuWiOG QUÊrilla in ttra benzine aan boord had en daar- Pr ccUWiyc y extra benzine aan boord had en daar om minder passagiers kon meene men. Hij heeft als laatste stopplaats voor Schiphol Malta moeten aandoen wegens benzinegebrek. De vlucht heeft geen enkel bijzonder risico op geleverd. Op een desbetreffende vraag zei gezagvoerder Schi\ltz niet te gelo ven, dat de route, die hij thans ge vlogen heeft, geschikt is voor een nieuwe regelmatige dienst Amster damBatavia v.v. Het vervoer van veel passagiers op de door hem gevlogen route is een volledige onmogelijkheid met het oog op de grote hoeveelheid benzine, die meegenomen moet woeden. Op deze reis was ook een extra pi loot mee in verband met de geringe rust, die de bemanning onderweg kon nemen. Alle passagiers aan boord waren Nederlanders. Onder hen bevonden zich geen militaireri. Gezagvoerder Schul.z was op 10 December uit Amsterdam vertrok ken en had o.a. een vlucht naar Sjanghai gemaakt, waarbij hij onder weg motorstoring heeft gekregen en een landing op Okinawa heeft ge maakt. Daar heeft hij zes dagen moe ten wachten op nieuwe motoren. Schultz is 14 dagen in Bandoeng geweest, waar al het ^liegpersoneel der te Batavia vastgehouden Conctel- lations van de K.L.M. is onderge bracht. Over de toestand in Indonesië zei de gezagvoerder, dat hem niets bij zonders wa£ opgevallen. Alles is in Batavia en Bandoeng normaal en rustig. Nader vernemen wij, dat de Con- Constellation „Delft" omstreeks 3 uur hedenmiddag op Schiphol wordt ver wacht. Griekenland GEVECHTEN BIJ NAOUSSA EN EDESSA. De Griekse generale staf heeft medegedeeld, dat Woensdagavond een gevecht gaande was tussen tien duizend guerilla-strijders, uitgerust met zware artillerie en mortieren, en eenheden van het Griekse leger, in de Noordelijke en Zuidelijke bui tenwijken van de Macedonische stad Naoussa. Een ander gevecht is gaande bij Edessa, 25 kilometer ten Noordwes ten van Naoussa, aldus de medede ling. Voorts wordt gemeld, dat enkele uren nadat koning Paul van Grie kenland Argos in de Oostelijke Pe- loponnesos verlaten had, de stad door een groep van 250 guerilla- strijders werd aangevallen. De gevechten duurden tot de avond voort en de guerilla's moes ten zich terugtrekken met achterla ting van 40 doden. ONLUSTEN IN JOEGO-SLAVIë? Volgens de „Giornale della Sera" zouden ernstige j onlusten in Joego slavië, voornamelijk in Herzegowi- na, zijn uitgebroken. Volgens het Romeinse blad zou de gewezen Tsjetnik-leider Panjo Ni- cevitsj een opstand geleid hebben en, na gevangen te zijn te Mostar zijn gefusilleerd. In Mostar zou thans rust heersen maar in het gebergte zou tussen de opstandelingen en rege ringstroepen verwoed worden ge vochten. Het gezamenlijke Episcopaat van de Rooms-Katholieke Kerk in Hon garije heeft gisteren medegedeeld, dat het de onderhandelingen met de regering, die kort na de arrestatie van de Hongaarse promaat- kardi naal Mindszenthy, waren begonnen, niet kan voortzetten. - De besprekingen begonnen op 4 Januari op verzoek van premier 1st-'an Dobi, maar er werd slechts één bijeenkomst gehouden. Detweede, die Zaterdag jl. zou zijn gehouden, werd op het laatste ogenblik zonder opga ve van redenen afgelast. De bisschopcen, die hun besluit in een brief aan de premier mededelen, verklaren, dat zij de huidige proble men tussen Kerk en Staat tijdens een bijeenkomst on Maandag hadden be sproken en hadden bevonden, dat het hun „on het ogenblik" niet mogelijk was de besprekingen voort te zetten. TAKBOOT ONTPLOFT BIJ RIO DE JANEIRO. Een Braziliaanse, tankboot, de „Ita- marati", is in de baai van Rio de Ja neiro in de lucht gevlogen. Bij dit ongeluk kwam een persoon om het leven terwijl een tiental werd ge wond. Een persoon wordt vermist. De oorzoak van de ontploffing is volgens de kapitein onbekend. De Cubaanse gedelegeerde in de Veiligheidsraad, dr. Alberton Alva rez, is Woensdagmiddag begonnen met het ontwerpen van een Vrijdag in te dienen resolutie, welke naar verluidt gebaseerd is op het Ameri kaanse standpunt in de Indonesische kwestie. De resolutie van Alvarez zal inhouden: de vrijlating van Sukarno en de andere Indonesische leiders en voorts zal zij inhouden, dat deze vrij lating onontbeerlijk is voor het her stel van „recht en orde". Verder zal de resolutie voorstellen, dat het be ginsel van het zelfbeschikkingsrecht der volekeren wordt toegepast op Indonesië. Waarnemers in Lage Success ver klaren, dat er Woensdagavond daar een groeiend gevoelen was, dat slechts een uiterst zwakke resolutie ooit door de Veiligheidsraad heen zou ko men, ondanks de krachtige verklarin gen van de Amerikaanse gedelegeer de Jessup. Het grote struikelblok voor de Veiligheidsraad is de kwestie van het terugtrekken der troepen. De Cubaanse resolutie zal vermoe delijk dan ook alleen in algemene termen daarvan spreken. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de Cu baanse resolutie zal worden aange nomen, indien deze niet met zoveel woorden het terugtrekken van de Ne derlandse troepen tot de bestandslijn van 18 December eist. Zulk een eis zou een Frans veto kunnen uitlokken. Gemeld wordt voorts, dat een lid van de Franse delegatie Woensdag heeft gezegd, dat zijn delegatie nog steeds van mening is, dat de Veilig heidsraad niet bevoegd is iri het In donesische geschil te interveniëren. Het wordt als vaststaand aangeno men, dat de Sowjet-Unie en de Oekraine zich van stemming zullen onthouden over elke resolutie, die. door een der Westerse mogendheden ingediend zal worden. De Ameri kaanse mening schijnt in principe te zijn, dat de Nederlanders zich uit republikeins gebied moeten terug trekken, zodra de handhaving van or de en wet verzekerd kan zijn en dat zij zich uiteindelijk uit geheel Indo nesië moeten terugtrekken, nadat de voorgestelde Verenigde Staten van Indonesië het bestuur van de Neder landse regering zullen hebben over genomen. GROTE BRAND. TE SJANGHAI. .Een van de Noordelijke wijken van Sjanghai is door brand verwoest. Drieduizend mensen werden dak loos. Zweden gelooft in neutraliteit r\E POGINGEN om te komen tot een Scandinavische defensie alliantie zijn vrijwel mislukt, aldus luiden mededelingen van Scandinavische diplomaten. Oorzaken schijnen de duidelijke wensen van Noorwegen en Denemarken te zijn tot aansluitng bij het Noordatlantische verdedi gingspact. Zweden is slechts bereid tot een Scandinavische aaneensluiting. De ambassadeurs van Zweden te Washington, Londen, Parijs en Mos kou zijn naar Stockholm ontboden, om deel te nemen aan de Scandinavi sche defensie-besprekingen. De lei ders der Deense, Zweedse en Noorse strijdkrachten vergaderden gisteren opnieuw te Oslo. Heden verwacht men voorzetting der conferentie. Zweden beeft Noorwegen en Denemarken een volledige militaire alliantie aangebo den, mits beide landen zich onthou den van aansluiting bij het Noordat- lantisch Pact, aldus verneemt Ass. Press uit Stockholm. Zweden wil thans zijn ambassa deurs raadplegen over een compro mis, waardoor Zweden minder sterk gebonden kan worden aan Noorwe gen en Denemarken, indien deze lan den overgaan tot aansluiting bij het Noordatlantisch Pact. Zweden wenst zich buiten de tegenstellingen tussen Oost en West te houden. Het land vreest, dat pacten met grote mogend heden onvermijdelijk leiden tot partij" kiezen. Indien het c promis niet wordt bereikt, zullen de ambassadeurs trachten hun bemiddeling te verle nen tijdens een nieuwe bijeenkomst van politieke en militaire leiders op 22 Januari te Kopenhagen. Welinge lichte waarnen^rs te Stockholm me nen, dat de kloof tussen Noorwegen en Zweden niet overbrugd zal kun nen worden. Zij voorspellen, dat na de conferentie van Kopenhagen elk land zijn eigen weg zal gaan. OVERSTROMINGEN OP SICILIë. Het aanhoudend slechte weer heeft in Sicilië voor honderden millioenen lire schade aangericht. In de provin cie Messina worden talrijke over stromingen gemeld en het dorp Mon- giuffi Melio, waar 47 huizen z(jn be schadigd, kan nog het nodige niet ontvangen wegens het wassen van de bergstroom Chiodara. NIEUWE BONNEN. VOOR HET TIJDVAK VAN 16 JAN. t.m. 29 JANUARI. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONNEN VOOR VLEES. 561, 563 vlees. 100 gram vlees 562 vlees 300 gram vlees ALLE BONKAARTEN. 567 alg250 gram boter of margarine of vet BONKAARTEN KA, KB, KC 901. 571 alg250 gram boter of margarine of vet 572 alg200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas B-585, C-587 500 gram boter of margarine of vet BONKAARTEN KD, KE 901. 577 alg125 gram boter of margarine of vet 578 alg100 gram kaas of 125 gr. korstloze kaas TABAKS- EN DIVERSENKAARTEN QA, QC 901. 21, 22 tabak, 2 rantsoenen sigaret- 24 diversen ten of kerftabak BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 902. (Bijz. arbeid. a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonne van de strook C. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 14 Januari a.s. worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen van strook 2 kunnen worden vernietigd. Sen. ttófje,,. „Wie de wereld kiest, God uit het oog verliest: Als het gaat op 't scheiden Mist hij ze beiden". P. Poirters.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1