'Vs&tjacvit [31 atte GEZONDHEID IN IND IE: is de grootste schat.... UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMGEVING 2CC LAATSTE BERICHTEN Sport in 't kort DINSDAG 1 JANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 C. J. v. d. PIJL Aarlanderveen geboren 12 Januari, viert zijn 2e tro pische verjaardag bij 4-11 R.I. M. W. BRUGMAN Oude-Wetering soldaat le kl., geboren 12 Januari 1926, sinds Mei 1947 verblijvend in In---"»sië. J. P. v. d. BERG Molenlaan 27 Hazerswoude (Gr.). Geboren 10 Januari 1926, thans te Siantar (Medan). |7 R IS ONGETWIJFELD geen mens, die nimmer gehoord heeft van de naasteliefde. En we zullen ons niet vergissen, indien we be weren, dat ieder mens wel eens een daad van naastenliefde gesteld heeft. Zelfs de armste der armen deelt van zijn schamel bezit, wanneer hy zijn evenmens in nood weet, de grootste brasser heeft in zijn hart een snaar trillen, die op 'n gegeven moment bewogen wordt en de daad van naas tenliefde is gesteld. Wij vragen uw bloed voor de evenmens Naastenliefde is niet goedkoop, maar weldoen is nimmer te duur be taald. Zelfs indien men armer wordt in zijn tijdelijk bezit, de geestelijke vreugde, die het weldoen veroorzaakt, vergoedt het tijdelijk gemis ten volle. Vandaag, deze week komen wij eens een beroep doen op naastenlief de, welke geen geld kost En 't is geen sprookje, dat we hier neerschrijven, het is werkelijkheid, zelfs harde werkelijkheid. Wij doen daarbij een beroep op alle rijke mensen, d.w.z. op alle mensen, die rijk zijn aan gezondheid, aan le venslust, mensen, die zó rijk zijn, dat ze hun bezit niet kennen en niet waarderen. „Gezondheid is de grootste schal", zegt een oud spreekwoord, maar er zijn er zovelen, die deze schat moeten missen. En voor deze mensen komen we thans aller hulp vragen. En dit doen we op verzoek van de afdeling Leiden van helt Nederlandse Rode Kruis, en wel speciaal van de Bloed transfusiedienst van deze prachtige instelling, die in de loop der jaren reeds zovele mensen hulp en redding heeft gebracht. Bloedtransfusie geen verschrikking. Er zijn mensen, die bij het horen van hert woord „bloed" al van kleur verschieten en toch:-zo verschrikke lijk is die bloedtransfusie niet. Bo vendien: indien p uw verloren gezond heid zou kunnen terugwinnen, in dien een medemens zo menslievend wilde zijn van zijn misschien zelfs overtollig bloed u mede te delen, zoudt u dan niet blij zijn? Zoudt u, indien u daaraan behoefte had, zelfs niet tot elke prijs bloed willen „ko- Sen", indien ge daarmede uw gezond- eid of die uwer kinderen kon terug krijgen? Welnu, duizenden medemensen sdakken naar bloed, zij vragen hun dokter hen te helpen en deze kan zulks in vele gevallen slechts alleen doen indien hij de beschikking heeft over bloed, bloed van andere men sen, die rijker zijn, die over een goe de gezondheid beschikken Daarom de Bloedtransfusiedienst. In dergelijke gevallen kan de bloedtransfusiedienst te hulp komen, maar ook deze kan niets doen, indien er aeen mensen zijn, die hun bloed willen afstaan, vrijwillig natuurlijk, deze daad geheel stellend als een daad van naastenliefde. De bloedtransfusie, waarover we in een volgend artikel nog eens een en ander zullen mededelen, kan op di verse wijzen worden toegepast, In dringende gevtillen bij ernstige operaties b.v. kan het bloed recht streeks van donor op patiënt worden overgebracht, maar het bloed kan ook dank zij de moderne hulpmid delen gedurende enige tijd be waard blijven, zodat het tevoren van de donor kan worden afgenomen. Door de ontdekking van het natrium- citraat n.l. kon het stollen van het bloed worden voorkomen. Weer een stap verder gaande werd de moge lij Wieid uitgevonden om het bloed te conserveren. In de laatste wereldoorlog zijn de Engelsen en Amerikanen gekomen met het bloedplasma, waarbij alleen het vocht, dat zich in het bloed be vindt, dus afgescheiden van de rode en witte bloedlichaampjes, wordt ge bruikt. Ook het Ned. Rode Kruis heeft tij dens de bezetting hiermede reeds ge- j werkt en in 1945 waren reeds 6000 flessen plasma geleverd aan diverse 1 inrichtingen. Het voordeel van het bloedplasma is o.a., dat het lang bewaard kan blij ven en dat de donor niet van tevoren gekeurd behoeft te worden, omdat bet bloedplasma onschadelijk is. Hier- bij natuurlijk vooropgesteld, dat al- leen mensen, die zich gezond weten of gevoelen, zich voor deze trans fusie beschikbaar stellen. I Terwijl de vaste donors van de Bloedtransfusiedienst zich beschik baar hebben gesteld om tweemaal per jaar de transfusie toe te passen, wordt de burgerij thans opgeroepen voor één enkele transfusie. Personen tus sen 18 en 60 jaar kunnen zich be schikbaar stellen voor het afstaan van een halve liter bloed. Misschien heeft u reeds een oproep daartoe van het Rode Kruis ontvan gen, zo niet, dan ontvangt u hem deze week. Indien u aan deze oproep gehoor geeft, krijgt u binnenkort be richt waar en wanneer u wordt ver wacht. Wij hopen, dat velen gehoor zullen geven aan deze oproep. In een vol gend artikel zullen we de motieven daartoe uiteen zetten. OPBRENGST COLLECTE R.K. MAATSCHAPPELIJKE GEZINS ZORG (gevestigd Morssingel 8). De collecte, gehouden Zondag ge durende de H. Missen in de Harte- brugskerk, na predikatie van rector H. Sondaal, heeft in totaal opgebracht 3046.52. In dit bedrag zijn opgenomen ano nieme giften van 10.250.en een van 1000.welke na de H. Mis van 9 uur werden aangeboden. Het Bestuur van het Gezinszorg- verk dankt Pastoor R Smitz voor de geboden gelegenheid te mogen col lecteren, en heel bijzonder allen, die in de Hartebrugskerk hun zo milde gaven hebben geschonken, waardoor het mogelijk is het werk van de Ge zinszorg in de stad voort te zetten. M. C. v. OERLE-NIPPER, Secretaresse. - Geslaagd voor boekhoudexamen Voor het examen Boekhou'de uitgaande van de R. K. Bond grote schrijvers „St. Genesius", slaaf den de dames S. Heemskerk, G. Staats, A. de Water, alle uit Leiden, M. van Schie,' Katwijk, E. van Rijn, Noordwijk, aile leerlingen van de Zusters van Liefde, uit de Pelikaan straat. K.A.J. Dek. Par. Woensdag avond1 worden de leden om half acht verwacht in de zaal a.d. Maria Gij- zensteeg. Na enkele mededelingen zullen we vertrekken voor onze ex cursie naar het P.T.T. kantoor, aan de Boommarkt. Een zeer interes sante en leerzame avond voor ieder een! G. N. A. M. VAN VLIET Julianastraat 25 Alphen aan den Rijn bij de huzaren van „Boreel," viert 12 Januari zijn verjaardag te Malang (Java). (Foto's van in Indië verblijvende militairen kunnen worden inge stuurd bij de redactie tot uiterlijk één week vóór de verjaardag. Foto's, welke later worden ingezonden, kun nen niet meer worden opgenomen). SCHEEPSBERICHTEN ALK AID 10 Jan. van Baria; AL- PHARD 10 Jan. van San Francisco do Sul; ALMDIJK pass. 10 Jan. 22.30 u. Scillies; ALWAKI 7 Jan van New- York te Baltimore: ARENDSDUK 8 Jan van Tampa te Mobile; LISSE- KERK 11 Jan te Genua; LEUVE- KERK, 10 Jan. v. Genua; MAASKERK pass 10 Jan. Gibraltar; NIEUW AM STERDAM 10 Jan. van La Guaira naar Curagao; NOORD AM, 10 Jan. 18 uur van New-York naar Rotter dam; PAPENDRECHT Abadan-Land's end pass. 8 Jan. Pertm; TJIKAMPEK Tan. van Singapore naar Rio de iro. PLECHTIGE UITVAART SOLDAAT LAURENS VAN HAASTRECHT. Onder grote belangstelling der pa rochianen vond hedenmorgen te 10 uur in de dekenale kerk aan de He rensingel de p echtige uitvaart plaats voor de zielerust van de in Indië ge sneuvelde Laurens van Haastrecht, soldaat le klas van de 7 Dec. Divisie. In het priesterkoor was een ere wacht betrokken door een peloton soldatöfi van ITB uit Den Haag o.l.v. adjudant Leysen, terwijl in het pries terkoor had plaatsgenomen de ma joor-legeraalmoezenier C. Laurent. De plechtige H. Mis van Requiem werd opgedragen door de hoogeerw. heer A. Homulle, deken en pastoor der parochie met assistentie van de weleerw. heren kapêlaans P. Geven als diaken en L. Sluys als subdiaken. Het zangkoor o.l.v. van de heer Verburg voerde op voortreffelijke wijze de driestemmige Requiemmis van Perosi uit, hetgeen aan de plech tigheid niet weinig luister bijzette. Na de absoute door de hoogeerw heer deken Homulle bij de met de Ned. driekleur gedekte katafalk, werd het Wilhelmus gespeeld door de or ganist Abram Martij n. AARLANDERVEEN K.V.P. De voorz., de heer J. Ver- nooy, hield een jaarbeschouwing. De secr. de heer A. Honout en de pen- ningm., de heer C. van Veen, gaven hun overzichten. De kas sloot met een batig saldo van 149.06. Boeken en bescheiden nagezien door de heren W. Visser en G. Roos. Wegens bedan ken van de heer Th. Verhagen is er een bestuursfunctie vacant. Geko zen wordt de heer G. J. v. Veen. NIEUWKOOP Verkenners. Driemaal achtereen voerden de jongens op de klucht .Peggie Pigman en Co." onder regie van de heer v. Hecke. De jongens de den hun uiterste best, en sommige toonden zich bekwame spelers. NIEUWVEEN Duiven-tentoonstelling. Na een inleidend woord van de heer J. J. Roovers, sprak de burgemeester het openingswoord van de Nieuwv. dui- vententoonstelling. De burgemeester toonde aan, hoe grote diensten de duiven aan de mensen hebben bewe zen. OUD-ADE Adoptie-actie. De nieuwbenoem de hoofdaa.moezenier Rietmeijer in onze parochie, beter bekend als pa ter Marcellis, gaat zijn beste krach ten wijden aan onze jongens in Indo nesië. Daar het uitrusten van een aal moezenier voor het centraal comité Kath. Thuisfront te Den Haag grote kosten met zich mee brengt, werd er in onze parochie een adoptie-actie op touw gezet. Door deze adoptie kan de parochie Oud-Ade zich beroemen een eigen aalmoezenier te bezitten, Met medewerking van ons plaatse lijk R.K. Thuisfrontcomité werd Don derdagavond in de zaal van café „Klein Rustoord" de adoptieavond ge houden, waarvan de baten geheel ten goede kwamen aan genoemde aalmoe zenier. Toen circa 8 uur hoofdaal moezenier Rietmeijer de aanwezigen een hartelijk we.kom toeriep, was de zaal tot in de uiterste hoeken bezet. Na een kort openingswoord gaf hij het woord aan luitenant ter zee Boes. Deze gaf in het kort een overzicht van de werkzaamheden en het vele goede, wat onze aalmoezeniers voor onze jongens in Indonesië verrichten. Hierna werd een aanvang gemaakt met een serie interessante films. Na eerst een tweetal rijtoeren van onze geëerbiedigde Koningin op 't witte doek te hebben gezien, werden boeiende films gedraaid over Java. De vele aanwezigen werd hier een juist beeld gegeven van de schoon heid der natuur daar ter plaatse, l^et werk van onze militairen, een beeld van de eerste politionele actie enz. Tijdens de pauze werd een grote ver loting gehouden, welke de baten voor onze aalmoezenier niet weinig beinvloedde. Om pl.m. 11 uur sprak hoofdaalmoezenier Rietmeijer het slotwoord, waarna allen voldaan huiswaarts keerden. Voor ons pas ge reorganiseerd Kath. Thuisfrontco mité, dat aan deze avond haar vol ledige medewerking verleende, was deze adoptie de eerste actie. In de toekomst hoopt 't comité nog veel van zich te laten horen, om aan de moeilijke tyd voor onze jongens in Indonesië zoveel mogelijk tegemoet te komen. OUD-ADE Landarbeidersbond. De afd. Oud- Ade van de R.K. Landarbeidersbond „St. Deusdedit" hield een goedbe zochte jaarvergadering. De verslagen werden goedgekeurd en de aftr. be stuursleden P. v. Seggelen en Jac. Verhaar werden bij acclamatie her kozen. Er werden op deze vergade ring voorbereidingen getroffen voor een feest-avond in Mei van dit jaar, in verband met het 20-jarig bestaan der afd. Er gaven zich reeds een zes tal leden op om deze avond met voor drachten enz. op te vrolijken en wij vertrouwen, dat er zich nog enkele zullen opgeven. Er werd nu ook een vaandelfonds opgericht, om door klei ne bijdragen eindelijk eens een vaan del te kunnen aanschaffen. Tot slot de traditionele gratis verloting, waar bij elk een prijs won. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP Rector Kraakman bij de K.A.B. Maandagavond belegde de K.A.B. voor zijn leden en gezinsleden een avond in het parochiehuis, waar als spreker optrad Rector Kraakman over het onderwerp „De mens in de mo derne techniek". De opkomst was zeer matig. De voorz. de heer Goddijn ontvouwde vervolgens enkele acties voor het nieuwe jaar. Wij noemen hiervan de ontwikkelingscursus, een avond voor het nieuwe jaar. Wij noe men hiervan de ontwikkelingscursus, een avond over de „Stille Omgang'' en de reeds aangekondigde Poppen- tentoonstelling. Hierna kreeg Rector Kraakman het woord, die op vlotte en humoristische wijze een uiteen zetting gaf van de ontwikkeling van de moderne techniek en de plaats die deze in de Christelijke Maatschappij moet innemen. Techniek alleen, zo zeide hij, kan ons geen geluk bren gen. Het beste bewijs hiervoor in de wijze, waarop de techniek in de oor log is misbruikt. De waarde van de techniek moet bepaald worden door de menselijke geest, en dit moet zijn een christelijke geest. Na een korte pauze, welke werd op geluisterd met pianospel door mei van Stralen, werd een film vertoond, „De koopman van Parijs oen droe vige geschiedenis van een straat ven ter, die de gevangenis in moest, loen hij niet wilde en er niet in mocht, toen hij er naar verlangde. Maandag 31 Januari a.s. wordt de volgende bijeenkomst van de K.A.B. gehouden. Dan komt Rector Vester uit Leiden spreken over de „Stille Omgang". Deze avond zal tevens wor den opgeluisterd door 't Dubbelman- nenkwartet o.l.v. de heer v. d. Vel den. GOED, GOED!, daar praten we niet meer over: Onbetwist de beste tandpasta KATWIJK R.K. MIDDENSTAND JUBILEERT. Op waardige wijze heeft de afd Kat- wijk het 30-jarig bestaan gevierd. Na een triduum, gegeven door pastoor Helme*. en een H. Mis uit dank baarheid heeft pastoor Hesp het nieuwe vaandel gewijd. Dan op naar het parochiehuis, waar het bestuur, de leden een ontbijt aanbood. De zaal was voor deze gelegenheid mooi ver sierd en talrijke bloemstukken van diverse verenigingen verhoogden het feestelijk aanzien. Hier droeg 'het ju bileum-comité, bij monde van de heer Arkestijn, het nieuwe vaandel over aan het bestuur. De voorz. aanvaarde het onder dankzegging aan comité en leden en hoopte, dat dit symbool de onderlinge samenwerking nog zou verdiepen. Des middags was- er een druk be zochte receptie, welke geopend werd door burgemeester Woldering v. d. Hoop en secr. Boekhoven, die namens het gem.bestuur hun beste wensen kwamen aanbieden, gevolgd door alle kerkelijke en buiten-kerkelijke veren. Ook verschillende zuster veren, en vakafd. zonden hun vertegen woord i gers, terwijl tal van schriftelijke feli citaties waren binnengekomen. Volgde het laatste bedrijf. Het be stuur bood de leden een feestavond aan in het parochiehuis. Voorz. Ouwerling hield een openingsrede, waarin hij het wel en wee van de afd, aan onze -geest voorbij liet trekken, om vervolgens het nieuwe vaandel aan de veren, over te dragen, daarbij de leden dankend voor de financiële medewerking. Het vaandelcomité, de heren L. Arkestijn en Jac. v. d. Voort, kregen een extra dankwoord voor het vele werk in korte tijd verricht. Dan kwam de heer Borsten, als vertegen woordiger van het hoofdbest. aan het woord en feliciteerde de afd. namens het hoofdbest., daarbij memorerend, dat er vier leden, waaronder de secr., die van de oprichting aflid zijn ge weest,, mede-jubileren, n.l. de heren. F, Luiten, W. Caspers, Arend Mui dér en P. H. van Paridon, waarbij de secr. wegens zijn 30-jarige bestuurs functie, van het hoofdbestuur een in lijst gevatte oorkonde werd overhan digd. Ook werd nog gesproken door ere-voorz. W. Caspers, die de afd. complimenteerde. Hierna was het of ficiële gedeelte geëindigd en werd opgevoerd de revue: „de Midden stand voorheen en thans". Aardige en rake dingen werden hierin uitgebeeld en gezegd. Medewerkenden waren de heren Augustinus en Steenvoorde van Noordwijk. „Maris Stella" o. 1. v. de heer Durvil en enige jonge midden standers. Zij hebben ons een mooie avond bezorgd. Ook „Santos" kwam er goed af. In de revue was ook hier aan gedacht. Nadat „Maris Stella" een toepasselijk lied had gezongen en een van de meisjes een vers had op gezegd, bracht een gehouden omgang in een oude hoed het respectabele bedrag op van 73.hetwelk de penningmeester van „Santos" in ont vangst mocht nemen. Deze man kreeg een pluimpje van de voorz en een prachtig bloemstuk. Een en ander werd met applaus onderstreept. De goed geslaagde feestavond werd met een bal besloten. LISSE Aanbesteding. Maandagmorgen is namens B. en W. van Lisse in het openbaar aanbesteed het maken van diverse straat-, riolerings- en terrein- ophogingswerkzaamheden van stra ten uitkomende op de Oranjelaan. Laagste inschrijver: gebrs. Keevel, Amsterdam 22.222. NOORDWIJK Protestbrieven-actie. De protest brieven-actie tegen de arrestatie van kardinaal Mindszenty van Hongarije heeft de volle sympathie van de Ka tholieke Studie- en Voorlichtingsclub alhier. De club wil allen in de gele genheid stellen ook hun protest te laten horen. Ze heeft daarom de be doelde brief laten schrijven en zal deze van de week ter ondertekening aanbieden. Het bestuur hoopt, dat duizenden naam en adres op deze brief willen plaatsen om te laten zien, dat zij bij de Hongaarse minister-pre sident tegen de arrestatie van de aartsbisschop protesteren. SASSENHEIM Feestavond D.V.V. De actieve buurtvereniging .D.V.V." heeft haar leden weer een jaarlijkse feestavond ngeboden. Door de voorz., de heer H. Hogervorst, werd de avond ge opend. Deze liet in vogelvlucht de werkzaamheden der vereniging de revue passeren. Vooral het vele, dat voor de kinderen uit de buurtschap is gedaan. Vervolgens gaf hij het woord aan het gezelschap „De Vro lijke Jantjes" uit Hilversum, onder leiding van André Carèl. Veel ca baretgezelschappen brengen tegen woordig een program van goedkope inhoud. Het strekt „De Vrolijke Jantjes" tot ere, dat, wat zij hebben geboden, op een zeer beschaafd, cul tureel peil stond. Hun liedjes, schet sen, muziek en praatjes kunnen de critiek doorstaan. Buitengewoon ac tueel was de schets gemaakt naar een „lichtbaken" van de zeereerw. heer Henri de Greeve over de wo ningnood „Wachten". Ook de zang nummers, betrekking hebbende op onze jongens overzee en de achter blijvende vrouwen, waren van diepe inhoud. Dit was alleen kleinkunst met een grote K. Door de aanwezigen werd het gebodene zeer gewaar deerd. Hedenavond herhaling. Dc export van bloembollen. Uit deze gemeente werden in totaal ver zenden: 67123 kisten, en wel 20286 naar Engeland, 31988 naar Amerika, 2587 naar Canada, 4676 naar Zwe den en 7586 naar diverse landen. WASSENAAR Operette-avond. De koortjes „De Leeuwerik", „Wie zingt er mee" en het kleuterkoor „De Meizoentjes" hebben gisteravond in het R.K. Ver enigingsgebouw wederom een uit voering gehouden. Het kleuterkoortje trad daarbij bijzonder op de voor grond met de operette „Het prinsesje dat jokte', die alleraardigst ten to nele werd gevoerd. Na de pauze voerden de beide meisjeskoren de mooie maar moeilijke „Cantate van de Zeven Zonnestraltjes" uit. Tot slot werden gemeenschappelijk drie oudere volksliederen gezongen. ZOETERMEER Geboren: Petrus Christoffel Maria, zoon van H. Bolleboom en J. J. Koot; Jacobus Johannes Ferdinandus, zoon van J. J. Boonekamp en C. J. M. van Veen; Johannes Jacobus Maria, zoon van J. C. Opdam en T. P. Dobbe; Maria Anna, dochter van C. J. West geest en A. C. C. Buitenlijk. Ondertrouwd: G. Groen 34 j. uit 's-Gravenhage en J. Hoekstra 32 j. Gehuwd: G. W. van den Bogerd 26 j. te Bleiswijk en P. G. Havenaar 28 j. Overleden: Levenloos aangegeven kind van J. C. Westgeest en P. B. Olsthoorn; H. H. de Haas 69 j. we duwe van J. C. Vos. JAAR GELEDEN 12 JANUARI 1749. Uit de hand te koop of te Huur, om aanstonds te aanvaarden, te Noord wijk Binnen, een Huys, genaamd de Kopere Ring, staande op de Voor straat, voorzien met verscheidene rojaale Vertrekken, een Stal voor 4 Paarden, een Koetshuys, mooie Hoen der- en Duyvehokken, met een zeer vragtbaare groote Thuyn, daar in nieuwe aangelegde Aspersiebedden. Iemand gading hebbende addres- seere zig aan het zelve Huys. 11 JANUARI 1749. Te Huur, om met primo Mey 1749 te aanvaarden, een vermaarde en zeer neeringrijke Herberg, genaamd het Haagse Schouw, of van ouds het Schouw van Du ven voorden, geleegen aan den Rhijndijk, onder de Heerlijk heid van Voorschooten, een half uur buiten de Stad Leyden; mitsgaders het Recht van Overvaart over den "Rhijn, met de Schouw daar toe die nende: Te bevragen bij den Secreta ris te Voorschoten. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond). IETS KOUDER. Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Aan de kust krachtige en wellicht tijde lijk harde, in het binnenland vrij krachtige Westelijke wind. Iets kouder. BINNENLAND. De heer L. Neher zal met in gang van 1 Februari opnieuw de functie van directeur-generaal van de P.T.T, op zich nemen. De heer T. van Houwelingen, de huidige directeur- generaal. zal op die datum het bedrijf met pensioen verlaten. De benoeming; tot lid van Prov. Staten van Zuid-Holland is door de heer L. Davindson niet aanvaard; in zijn plaats is nu benoemd de heer P. C. Maliepaard. Een jeep van de Marine is door onbekende oorzaak onder de ge meente Boxtel in het water gereden. De bestuurder, de korporaal H. Taas uit den Haag in verdronken. De an- ander inzittende, eveneens een mili tair, bekwam slechts enkele lichte kneuzingen. De 7-jarige E. Z. tc 's-Graven hage is bij het oversteken van de rij weg aan de Weteringkade door een bestelauto der P.T.T. overreden en gedood. SUKARNO, SJAHRIR EN AGUS SALIM VAN BANGKA WEG? Volgens onofficiële kringen bevin den de drie republikeinse leiders zich in Noord-Sumatra, niet ver van de vroegere verblijfplaats in de bergstreek van Brastagi ten Noor den van het Tobameer. SUKARNO NIET OP BANKA. De Nederlandse delegatie heeft aan de Commissie voor Goede Diensten vandaag medegedeeld, dat het in derdaad de bedoeling was Sukarno Agus Salim en Sjahrir naar Banka over te brengen, doch dat deze per sonen verklaarden de voorkeur te geven aan hun tegenwoordige ver blijfplaats, hoewel zij geen bezwaar hadden tegen verhuizing, naar Banka, indien de aangelegenheid niet anders geregeld kon worden. Bovenstaande v/erd bekend gemaakt in een rapport dat de C. v. G. D. heden telegrafisch heeft verzonden aan de voorzitter van de Veiligheidsraad. GEVANGEN PASTOORS TE SOERABAJA TERUG. De pastoors J. Wolters en J. Ver- bong zijn behouden te Soerabaja te ruggekeerd, nadat zij waren gevan gen genomen door een grote bende, die een retraitehuis overviel. Zij werden goed behandeld, evenals drie zusters van het R. K. Ziekenhuis te Tjelakat. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 11 Jan. Kaas. - Aanvoer 79 partijen., lo soort 1.65 1.60, 2e soort 1.601.63 per kg. Handel flauw. ROELOFARENDSVEEN, 10 Jan. Bloemenveiling. Roze Copland ƒ0.78—1.05, W. Copland ƒ0 70—0.85, The Rose f 0.480 56, Crown Impe rial 0,360.49, Golden Harvest 1.05 —1.30, v. d. Eerden 0.70—1.—. White Sail ƒ0.58—0.85, Krelage ƒ0.42—0.60. Pink Gem ƒ0.480.63, Nansen f 0.75 0.85, Scarlet Elegance f 0.400.47, Hillegarda 0.420.59, King of the Yellow 0.380.45, Brightling 0.60 0.66, Piquante 1.251.30, Agnes f 0.36—0.39, Early Glory ƒ0.45—0.59, Buxton 0.400.46, Bic. Victoria 0.55—0.59. Het internationale schaaktour- nooi te Hastings is gewonnen door de Fransman Rossolino. Hij speelde Za terdag remise met de Engelsman Wood en behaalde zodoende 6j2 punt. Onze landgenoot Mühring, die Vrijdag zijn laatste partij, waarin hij van Schmidt won, reeds had gespeeld, neemt de derde plaats in met 5\i punt. Acht dagen na de officiële slui tingsdatum voor de inschrijvingen voor het tournooi om het wereldkam pioenschap heeft de FIFA de lijst de finitief gesloten. Op deze lijst staan nu 30 landen, waar waarschijnlijk Engeland, Wales, Schotland en Noord - Ierland nog bij komen, die tot nu toe door enkele interne problemen slechts provisorisch heeft ingeschre ven. Slijkhuis zal nu definitief naar Amerika vertrekken. Hij reist niet met een Amerikaans toestel, doch zal' 15 Januari per K.L.M. van Schiphol naar New York gaan. In Philadelphia loopt hij voor de eerste keer en wel op 21 Januari, Naar wij vernemen zal de atle tiekwedstrijd NederlandNoorwe gen, welke het vorige seizoen geen doorgang kon vinden, dit jaar wel op het programma komen te staan. Als data worden genoemd 2 en 3 Juli, respectievelijk te Tilburg en Rotter dam. Het bestuur van de Kon. Ned. Schaakbond heeft besloten Fanny Heemskerk uit Amersfoort in tc schrijven voor het wereldkampioen schap voor dames te Leningrad, in dien hiervoor voldoende geld aanwe zig is. De Britse wielerorganisatie heeft medegedeeld, dat Groot-Brittannië zich voortaan van deelneming aan de wereld- en olympische \kampioen- schappen wielrennen zal onthouden, tenzij in de toekomst scherp zal wor den toegezien op het gebruik van dope-middelen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3