FREDERIK BUSPRAAT Een historisch verhaal over het vervoer in de Bollenstreek KIOOSTERBAISEN DINSDAG 11 JANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 PREMIEREGELING WONING VERBETERING EN -SPLITSING. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heelt een aanvul ling gegeven op de premieregeling van 13 Maart 1948 voor het verbe- teren en splitsen van woningen. Voortaan zal ook voor getouwen of gedeelten daarvan, oorspronkelijk niet voor bewoning bestemd, bij verbouwing tot woning een premie kunnen worden verleend. Pakhuizen, werkplaatsen, schuren e.d., die thans niet meer overeen komstig hun oorspronkelijke be stemming worden gebruikt, doch overigens in goede staat verkeren kunnen met behulp van de genoem de premieregeling voor woonruimte geschikt worden gemaakt. Daarbij wordt de eis gesteld dat een vol waardige woning ontstaat. De te verlenen bijdrage komt overeen met de bijdragen volgens de geldende regeling bij splitsing van woningen. Voor het verkrijgen van de bijdrage moet men zich tot het gemeentebestuur wenden voor dat men met de verbouwing begint. Bij een afwijzende" beslissing van het betrokken gemeentebestuur staat geen beroep op het departe ment open. BOERDERIJENBOUW IN DIT JAAR De heer P. Tijm hoofd van het hoofdbureau wederopbouw boerde rijen deelde mede, dat van het bouw volume 1949 (totaal ongeveer 28.5 millioen gulden) voor 1 Juni a.s, reeds voor ruim 20 millioen gulden zal zijn aanbesteed door het B.W.B. Hierdoor zal het o.a. mogelijk blij ken alle stallen voor de stalperiode .November) en vrijwel alle te bou wen boerderijen voor 't eind van het jaar gereed te hebben. Verder zeide de heer Tijm nog, dat er reeds enkele plannen voor gestan daardiseerde boerderijen zijn gereed gekomen. Andere zijn in voorbereiding. In dien zij aanvaardbaar blijken, zal met de uitvoering ervan in 1950 kun nen worden aangevangen. GEEN DOLLARS VOOR AMERIKAANSE AUTO'S. In kringen van Nederlandse im porteurs van Amerikaanse auto's heerst grote verontrusting over het feit, dat hun over het vierde kwar taal 1948 geen dollars zijn toegewe zen. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat de dollarpostiie var. ons land op het ogenblik geen ande re beslissing mogelijk maakte. Men verklaarde met stelligheid, dat bij een verbetering van de dollarpositie gestreefd zal worden naar een zo snel mogelijk herstel van de oude verhoudingeri op dit gebied. Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I. 301 meter. 7.00 Nieuws; 7.45 Een woord yoor de dag; 8.00 Nieuws; 9.00 Bij onze jonge zieken; 9.30 Symphonisch morgencon cert; 10.30 Morgendienst, ds. J. B. Bahnmuller te Hilversum; 11.15 Por tretten uit de Camera Obscura; 12.00 Lunchconcert; 12.30 Land- en tuin- bouwnieuws; 12.33 Vrij en Blij; 13.00 Nieuws; 13.45 J. S. Bach en zijn vier zonen (II); 15.00 Pianoduo; 15.15 Ra dio Philharmonisch Orkest; 16.15 Voor onze jongens en meisjes; 18.00 Hervormd Kerkkoor -te Kampen: 19.00 Nieuws; 19.15 Prikkebeen; 19.45 Engelse les; 20.00 Nieuws; 20.20 Con certgebouworkest; 21.15 dr. A. van der Hoeven: Hebben wij vier Evange liën? 22.10 Missa Brevis, Kodaiy; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.35 Pro Arte Kwartet. HILVERSUM II, 415 meter 7.00 Nieuws; 7.15 Muziek bij het ont bijt; 8.00 Nieuws; 8.50 Voor de huis vrouw; 9.00 Strijkkwartet; 10.00 Mor genwijding, ds. H. A. Enklaar te La ren en Blaricum; 10.30 Een halfuur voor de vrouw; 11.00 Gr.pl.; 12.00 Ac cordeon-orkest; 12.30 Land- en tuin bouwnieuws; 13.00 Nieuws; 13.20 Her. bert von Karsjan dirigeert; 14.14 Jeugdconcert; 15.00 Kermis der ijdel- heid; 15.30 De Regenboog, voor- de zieken; i6.15 Het stond in de krant; 17.45 Exotische klanken; 18.00 Nieuws; 19.00 Lezing door prof. dr. G. van der Leeuw; 19.45 Lezen in de Bijbel door ds. G. G. Sirks te Am sterdam; 20.00 Nieuws; 20.20 Operet te-fragmenten; 21.05 Trilby, hoorspel; 22.45 Tuin der poëzie; 23.00 Nieuws; 23.35 Harry James en zijn orkest. MASSA-ONDERZOEK OP T.B.C. IN VOORBURG. In de gemeente Voorburg (ca 36000 inwoners) zal begin Februari een massa-onderzoek op t.b.c. worden in gesteld. De gehele bevolking wordt uitgenodigd daaraan deel te nemen. Het i-nderzoek geschiedt volgens de steeds meer gebruikte methode met het klein-filmbeeld apparaat. GEKNOEI MET LOTEN EN OBLIGATIES? Hilversummer gearresteerd. De recherche te Hilversum is over gegaan tot de arrestatie van de 62- jarige G. K., directeur van een com missiekantoor voor staats- en ge- meente-obligatiën, gevestigd aan de Hoornstraat 43, aldaar. K. worat ver dacht, gedurende de jaren, dat hij zijn bedrijf uitoefende, zijn cliëntèle te hebben opgelicht voor een bedrag dat in totaal in de tienduizenden zou lopen. Hij is naar het Huis van Bewa ring te Amsterdam overgebracht. Het kantoor van K. leverde obliga- tiën op afbetaling. Met een gedeelte van hun inleggeld speelden de ko pers mee in de staatsloterij. Zij ont vingen van het kantoor echter niet de eigenlijke loterijbriefjes, doch slechts een kaartje, waarop hun num mer vermeldt stond. K. wordt er nu van verdacht, dat hij zijn cliëntèle op fictieve loten liet meespelen. Het risico van een klein prijsje kon dus gemakelijk op rekening van het kantoor komen, en indien een enkele maal een grotere prijs, bijv. 30.000 moest worden uitgekeerd, zou hij eenvoudig gespeculeerd hebben op onwetendheid van de betrokkenen en hun een kleine som hebben uitbe taald. Hij vroeg dan het kaartje met het bewuste nummer terug en liet dit verdwijnen. Het aantal slachtoffers, dat door deze practijken gedupeerd zou zijn, wordt op ongeveer 4000 geschat. HET BROEDEN VAN EENDEN NOG BEPERKT. Dit jaar zal toestemming worden verleend voor uitbroeden van plm. 150.000 vrouwelijke eendekuikens. Hoewel enerzijds het belang van de productie van eende-eieren wordt ge zien, ook in verband met de export, wenst men aan de andere kant eerst voldoende ervaring met het pasteu riseren van eende-eieren in de schaal. Deze nieuwe methode van pasteurise ren van eende-eieren wordt toegepast om deze eieren vrij van typhus te ma ken. Indien de tegenwoordige proef nemingen geheel bevredigend zullen zijn, dan kan in de toekomst goed rendement van de eendenhouderij worden verwacht. DIT JAAR 15 MILLIOEN KUIKENS. Dit jaar zullen in Nederland 15 mil lioen kippenkuikens worden uitge broeid tegen 13 millioen in 1948. Al dus is door de overheid bepaald. Vol gens experts van de stichting voor de landbouw is dit aantal te klein, in verband met uitbreiding van fok- en vermeerderingsbedrijven en de nood zakelijkestrengere selectie. Men had liever gezien, dat 20 millioen kuikens zouden worden uitgebroed, doch van o verheidszij de kon geen groter kwan tum worden toegestaan, omdat de aanvoer van krachtvoer nog onzeker is. Van een grote uitbreiding van de pluimveestapel zal geen sprake kun nen zijn. De bestaande onderbezetting op vele bedrijven zal niet kunnen worden weggewerkt, hetgeen van in vloed zal zijn op de productiekosten. In verband met de verwachten schaarste aan eieren in het komende najaar, omdat in die tijd de grootste vraag voor de export zal bestaan en de productie het kleinst is, verwacht men dan weinig en dure eieren op d: binnenlandse markt. Verwacht wordt voorts, dat de maximum-verbruikers- prijs voor eieren zal worden opgehe ven. Aan eierproducenten zal waar schijnlijk een aanslag van drie tot vier eieren per kip per vier weken ten behoeve van de export worden opgelegd. Ten behoeve van de in standhouding van een geregelde eier- export op Engeland worden speciale maatregelen getroffen, aangezien men ten allen tijde aan de met dit land bestaande overeenkomst wil vol doen. TUSSEN LEIDEN EN HAARLEM WIIMTERhandenen -voeten 's-Avonds in heel water en dadelijk een ver- K band met Klooslerbalsem e'op. Dat Is balsem V*i Direct verdwijnt de jeuk Ook bij schrale huid, Y®/ gesprongen handen, brand en snijwonden- en het avontuur met Notaris Zwingelliout verteld door Hubert Vet 64 KJotaris Zwingelhout be- gaf zich naar hui ten om door de frisse avond lucht een wandelingetje te maken. Nu zag Frederik zijn kans schoon. Hij haaste zich, zodra zijn baas ver dwenen was. naar diens kamer. Zo vlug mogelijk door zocht Frederik alle laden en kasten en koffers en opeens slaak te hij een kreet van vreugde: onder een stapeltje schone boorden van de notaris lag de zo lang gezochte to verring. .Hoera!"' sprak Frederik. „nu kan mij niets meer gebeuren!'' Hij stak de ring aan zijn vinger en begon: „Ik wens.." Plotseling werd Frederik afgeleid door een vreemd rumoer op straat. Hij liep naar het venster en keek naar buiten; een enorme menigte met knuppels en regenschermen ge wapende mensen deinde langs het hotel, de hoofdingang door naar bin nen. „Wat zou hier aan de hand zijn?" vroeg Frederik zich af. Benieuwd opende hy zijn kamerdeur en liep de trap af om zich licht op te steken. Maar halfweg werd hij tegenge houden door de eerste mensen van het opstootje dat hij op straat gezien had. „Daar is één van die zwendelaars!" riep een man met samengegroeide wenkbrauwen. „Goud maken! Ha! Bah! Hoe komt hij er bij. Wie loopt daar nou in, hè?" Vorsend keek hij achterom om een bevestiging van zijn vraag te vinden. „Alleen maar goedgelovige dom koppen!" eindigde hij triomfantelijk. „Vertel ons eens: waar is jouw baas, hè?" Verbaasd haalde Frederik zyn schouders op. „Hoe zou ik dat we ten?" zei hij, „ik heb met die man niets te maken. Hij heeft mij óók be stolen!" Uit de troep steeg een ongelovig gemompel op „Pak hem op!" riep toen iemand uit de achterste rij. Verlucht met sterke staaltjes uit de stoomtram De rails van wijlen de tramlijn leiden—haar- LEM zijn reeds verroest, en de Bol lenstreek, welke eerstf verheugd was en er een zekere genoegdoening in vond, dat op hoog bevel de rails moeten blijven liggen, kan die roes tige bruine strepen op straat nu wei wegkijken. „Hoe eerder, hoe beter" vertelde ons iemand, die, naar zijn gezicht te oordelen, een verwoed voorvechter is geweest van het be houd van de tram. Hij had namelijk het opgewekt uiterlijk van iemand, voor wie het bestaande niet deugt, nooit deugt en nooit deugen zal. „Prachtbussen!" riep hij m eerste opwelling uit, en daarmede waren v/e het volkomen eens. Zater dagmiddag hebben we een proef- en onderzoekingsrit gemaakt. Niet te vroeg en dat met opzet. Aan ons spreekwoord: nieuwe bezems vegen schoon", voegen de Italianen, voor hun doen ongewoon voorzichtig toe: „....voor drie dagen". De N. Z. II., in haar trots gekrenkt over de stroom van weerbarstigheid, welke zij bij de voorbereiding van haar plannen te doorklieven had, zette vanzelf sprekend alles op alles om het doffe gemor van de Bo'len-bevolking in een dankbare juichkreet te laten overslaan. Daarin is zij voortreffelijk geslaagd. Nu hebben we het mis schien slecht getroffen op onze rit maar in Hillegom liep de bus stamp vol. Ongeveer 20 staanders. Toch was er nieis bizonders aan de hand een gewone Zaterdagmiddag met naar stad trekkende lui. Het is ook voor de N. Z. H. nog wikken en wegen, hoe en op welke tijd de reizigers-stroom zich ver deelt. Op het Viei-kant in Lisse was een meneer, blijkbaar een „stille" van de maatschappij, ijverig bezig aantekening te houden van de in- en uitstappers en de rijtijd. Dat ver moeden we tenminste. Toen was de bus echter goed bezet, maar niet over-vol. Dat gebeurde pas in Hil legom. Het is niet onze bedoeling met dat'éne feit stemming te maken te gen de bus, maar we geven eenvou dig verslag van onze onderzoekings rit. VAKORGANISATIE VAN KATHO LIEKE T ANDTECHNICI. In een bijeenkomst van katholieke tandtechnici te Utrecht is Zaterdag besloten tot oprichting van een Ka tholieke Vakgroep voor tandtechnici waarbij zich, staande de vergade ring, ongeveer 75 leden aansloten. Er werd een voorlopig bestuur ge vormd ter voorbereiding van d« definitieve organisatie en ter voor bereiding van de noodzakelijke ac ties, o.a. salarisregelingen, gedegen vakopleiding, wettelijke regeling van het beroep. Het secretariaat is gevestigd: Ruusbroeclaan 10, Eindhoven. AMSTERDAMSE BEURS. De effectenbeurs te Amsterdam gaf bij de aanvang van de nieuwe week niet de minste tekenen van opleving. Het publiek bleef zich af zijdig houden en de handel was van geringe omvang. Aanvankelijk scheen, wat de toonaangevende aan delen betreft, enig aanbod verwerkt te moeten worden. Bij de opening waren de koersen in de meeste ge vallen lager dan Vrijdag bij het slot. Weldra echter brak zich een goede stemming baan en legden de koer sen vrijwel allerwegen een neiging tot oplopen aan de dag, met het ge volg dat bij het scheiden van de markt ten opzichte van de vorige beursdag geen grote verschillen vie len op te merken. Een vaste stem ming bestond voor aandelen in Ne derlandse bankinstellingen en de aandelen van de grote banken wer den alle hoger genoteerd. De beleg- gingsmarkt was stil. Op een donzen bed. Ook de tram was vaak afgeladen-vol met deze onaangename bijsmaak, dat je in die tram flink door elkaar werd geschud, terwijl je in de bus als op een dons bed van L. naar H. wordt vervoerd. Zelfs aan volle bussen ge ven v.e de voorkeur boven de volle tram met haar zeezieke nervositeit en het rampzalige gewisseL De lijn was, verkeers-technisch, een hope loos geval, nog afgezien van de on- wense'ijkheid op een drukke en hier- en-daar nauwe straatweg trams te laten rijden. Men verdenke ons er nu weer niet van, tegen iedere prijs de bus de hand boven het hoofd te willen houden! Maar een bus-dienst met een vo'doende sleep van reser ve-bussen kan een geschikte oplossing zijn van het probleem der tussen- •verbinding LeidenHaarlem, Niet voor de eerste maal bussen. Het is niet de eerste maal, dat er bussen door de Bollenstreek rijden. Uit onze herinnering diepen we op, dat er eerst een paar houten-kasten- op-wieltjes hebben gereden van par ticuliere ondernemers. Toen is er „De Sleutelstad" geweest, die het tegen de blauwe Brockway-bussen moest afleggen. De Brockway moest de straat ruimen voor de geëlectrifi- ceerde tram, waartoe door de N. Z. H. na lange aarzeling werd overge gaan. Deze elektrificatie heeft echter nooit voldaan. De eerste buslijnen hadden als aan vulling altijd nog de stoomtram. De concurrentie-nijd was toen zo groot, dat de machinist van de stoof, als een bus hem probeerde in te ha'en zo veel mogelijk stoom liet schieten en de straat in een kunstmatige damp hulde. Toen we jl. Zaterdag zacht-verend en zo vlug van de Mare naar het Spaarne torden, hebben wê bij het zien van de verroeste rails zwaar gepeinsd over die oude stoomtram, meestal de stoof of de koffiemolen genoemd, of, wegens bizondere-on- aangename verrichtingen: „de goeie moordenaar". Het ding kon name lijk niet zo een-tvvee-drie stoppen. Hoe geriefelijk was de stoomtram! Hoe uiterst modern is ook eens die stoof geweest, en hoe heeft zij een populariteit genoten, welke de e ec- trische nooit heef bereikt. Toen de stoomtram pas reed, was iedereen in verrukking. Wanneer de locomotief gillend, spugend, sissend, walmend, bellend, morrelend en rommelend als een razend gedrocht voorbijreed, zei den mensen met trots: „Daar gaat de tram voorbij!" en enkelen zetten over de vooruitgang der techniek en over de zegepraal van de menselijke geest zo'n hoge borst op, dat zij van hun geloof afvielen. Wat dat betreft zijn we intussen een beetje voorzich tiger geworden. De bussen, waarin wij nu rijden, zijn heel comfortabel en prettig en snel en zeer modern maar we hebben zo'n styl vermoeden, dat menigeen over 25 jaar, by het^ zien van een bus-op-foto in een lach-' bui schiet, ooit in zo'n ding te heb ben gezeten. Verhalen van de oude stoof. Als we een foto zien van de stoom tram, met grote ogen en tandeloze mond (net een omgekantelde stoof) met het eeuwige pingel-klokje boven op de kop, en een roeterige machi nist hangend over de onderdeur van zijn rumoerige k'uizenaars-cel dan lachen we óók. Maar dan denkt ook iedereen, die om en nabij de veertig is: wat was het een gemoedelijke tijd. Men kan zich niet voorstellen, dat de chauffeur van de bus plotseling zijn vrachtje in de steek laat, om zich .n een van de tussen-liggende dorpen te laten scheren. Dat gebeurde met de stoof. Indiër, de abonné's niet op tijd komen, missen ze de bus. Uit. Maar we weten nog, dat als een abonné ziek was, de conducteur aan de deur aan-belde: waar of de jongeheer of jongedame bleef! Op Vrijdag waren er „beestenwagens"' aan de tram ge koppeld, wat bij het in- en uitladen van onwillige koeien niet bevorder lijk was voor een stipte uitvoering van de dienstregeling. Maar daar maalde niemand om. De grote men sen zaten, de voeten warmend op lange, blikken stoven, gezellig te praten en de schooljongens kwamen te laat op school en er was een heerlijker vreugde dan dat? Heldendaden van de schooltram. Hfet is uit opvoedkundig oogpunt niet gewenst alle heldendaden en de hulpvaardige onderwijs-methode van de schreeuw-troep, welke de „school tram" werd genoemd, openbaar te onthullen. Ze was de schrik van oude juffrouwen, maar we hebben ontzag lijk veel plezier gehad. Eén feit kun nen we verte len, omdat het toch niet te herhalen is. Er was een tijd, dat de stoomtram met kleine wagentjes reed, de z.g. iucifers-dozen, welke na derhand hebben dienst gedaan als aanhangwagens op de stadslijnen van Leiden en Haarlem. Bij de bocht van het Groene Kerkje verzamelde de jeugd zich op het achterbalcon van de allerlaatste lucifers-doos (de jeugd zat altijd in het achterste deel; daar hield ieder verstandig volwas sene rekening mee). Even vóór de tram uit Sassenheim komend, de bocht in-ging, stampten we allen te gelijk op de bodem van het balcon. De wagen vloog de lails uit, maar het vermakelijke was, dat zij door de zuiging var.de bocht vanzelf weer In het rechte spoor kwam en zonder ongelukken over de Kanaa brug reed. Maar het was toch steeds weer een spannend ogenblik. De Kanaal- brug had namelijk geen leuning. Beneden-langs en boven-over. De weg, die de nieuwe bus volgt, laat het Groene Kerkje van Haarlem uit bekeken, links liggen. Zij be klimt in de Leidse Buurt de auto strada en zeult in geze lige vaart over de brede zwarte zool, die er als een iopende band onderdoor wordt ge trokken. Doch bij de Postbrug over de Leidse Vaart duikt ze omlaag ten gerieve van de Voorhouters (op de Rijksweg mag geen bus-halte 'iet verkeer belemmeren) en klimt on middellijk weer op de g:ote weg om over het viaduct de spoorlijn bij Klin kenberg te kruisen en dan af te zakken naar de eeuwen-oude weg, die op last van Napo eon werd be straat. Dit is de oudste weg van Holland en reeds bij onze Germaanse voorvaderen in gebruik, die op hun ruwe huifkarren naar Saxnum, Lisna en H'iliegondsheim ratelden langs de voet der binnen-duinen. Ongetwij feld is St. Willibrord over deze weg van het Groene Kerkje (Kerkwerve) met 2ijn stoet van monniken naar Velzen en Heiloo getrok ken, daarin gevolgd door alle graven en gravinnen van. alle „hui zen", alle stadhouders en alle konin gen en onze twee keizers, Karei V en Napoleon I. Door de bollencultuur en de lintbebouwing is de weg van zijn luister beroofd. Eerst benoorden Hillegom duikt de bus nog in de „grafelijke wildernissen". Zij volgt namelijk de Wagenweg, met voorbij zien van Bennebroek en komt langs de Hout de stad Haarlem binnen, waar zij met vele omhalen (passeert o. a. het Krelage-huis) het station opzoekt. In Leiden heeft de bus standplaats achter de groen-uitgeslagen rug van Herman Boerhaave, maar het zou ze ker aanbeve'ing verdienen als het nieuwe Leidse station gereed is de lijn door te treken naar de Beesten markt, welke onwelluidende naam, met recht naar haar tegenwoordige functie, in Bussen-markt kan wor den veranderd. Na alles gehad te hebben nu dit nog. Na de Germaanse hobbel-karren, na de post-koetsen, die bij de Oude Postbrug van paarden verwisselden, na de trekschuit LeidenHaarlem, voor welk toen allermodernst ver voermiddel, de Leidse Vaart werd gegraven, na de stoomtram, die in do remise van Hi'legom het hijgend ros verruilde, na de electrische, waarvan de rails reeds verroest zijn, zoemen nu de bussen door de Bollenstreek, zegevierend-modern over de eeuwen oude weg. Men zegt, dat de „goede oude tijd" steeds een herinnering is van grijzende mensen aan de dagen van hun jeugd. Moge voor de tegen woordige jongelui de tijd, waarin zij leven, ook een „goede oude tijd"' worden en zij eens met plezier terug denken aan de bussen van de N. Z. H. nu gloed-nieuw, straks wellicht een historische merkwaardigheid. DE VACANT1E VAN 16) ..Het is hier 'n hele fabriek, poch te hij. .Als er iets te doen valt aan de auto's of de vliegtuigen, dan kun nen we dat zelf helemaal in orde ma ken." „Zo. heeft mijnheer ook vliegtui gen?" vroeg Dupuy belangstePend. „Hy heeft er meer gehad dan nu.' antwoordde de tuinman. „Een is er Zaterdag pas verongelukt." „Iemand bij gewond of....?" „Robert Fline. de bestuurder is er bij doodgevallen. Hij heeft zijn ver diende lóor. eindelijk. Hij zat achter Céline, mijn dochter, aan en het :s een opluchting voor me, dat hy dood is. Céline gedroeg zich gewoon schan delijk Ze zou en ze moest naar Pa rijs om' hem mee te begraven." Dupuy knikte en wendde zich tot Queyrat. „Nu Alfred, me dunkt, dat je heel wat tijd verknoeit aan een wagen, die niet eens gestolen is!" zei hij spottend. „Ik dacht nog al, dat ik u een ple ziertje deed," protesteerde Alfred. „Zo'n buitenplaats als deze zie je niet iedere dag. Maar als u genoeg naar u zin gezien hebt. Tenant keek hen na, toen ze weg reden. Queyrat stapte op zijn motor, dde voor het huis stond en stoof er vandoor Mevrouw Dupuy keek haar man aan. „Waarheen nu?" vroeg ze. „Teruig naar de Mo'en," was zijn antwoord. „Kijken of Arthur er al is." „Heb je nog iets ondekt?" „Nu, ik heb ontdekt dat jij een goede toneelspeelster bent!" zei hij vol bewondering. „Jij hebt je rol ook niet onaardig gespeeld! De stal was bijna aan je te ruiken! Maar.wat verder?" „Ik zag dat de hond een nieuwe deken had gekregen. En naar zijn kleren te oordelen, is die Bonnet een grote kerel. Maar er hing in die kast één pak. dat lang zo groot niet was a's de rest. Een lichtgrijs pak. De broekspijpen waren tot de knieën toe doornat geweest. En er stond een paar schoenen met plaatjes on der de hakken die daar nat weg gezet waren." Ze bleef wachten en hij vervolgde rustig: „Ik veronderstel, dat de do de dat pak heeft aan gehad. Het was zo wat zijn maat. Ik denk, dat hij een poosje daar in de garage is geweest, voordat... hy naar „Ver weg" ging. En even later vervolgde hij: „En we weten nu hoe er over juffrouw Bon net wordt gedacht." Juffrouw Pinet is natuurlijk ja loers op haar om een of andere re den. Maar.... wat hebben die ijzeren plaatjes op de hakken er mee te maken?" Hij antwoordde: „Kijk eens, een man met (hielbes'ag op zijn schoe nen is op een rots tussen „Ver weg" en „De kleine Beer" gestapt en er af gegleden, waardoor een kras op de rots ontstond. En ik ben er benieuw naar, of Arthur nog sporen van die beslagen schoen in de buurt van de leigroeven, gevonden heeft." HOOFDSTUK VII Des leisteengroeven door Alfred Queyrat beschreven, lagen op een wijde heuvelhelling aan de overzij der va'lei, tegenover en hoog boven het huis van Sarton. Sedert lang werd er niet meer gewerkt en de weg, die er heen voerde, verkeerde in een erbarmelijk slechte toestand. Terwijl Bé Delmont op aanwijzing van Arthur haar wagentje tegen de helling opstuurde jammerde ze spij tig: „Het is mijn enige wagentje en het vliegt zo aanstonds nog in stuk ken zodat we op de weg kunnen blijven zitten!" „Blijf jij dan hier," stelde hij voor. „Dan zal ik de rest van de weg wel lopen." „Ja. ik zal hier blijven en het be langrijkste misken!" riep ze hoofd schuddend uit. Maar.als je het mij vraagt, dan jagen we een hersen schim na." „Toch is hier kort geleden een auto geweest," zei hij, op de wielsporen wijzend. „Zie je daar dat banden- spoor niet op de weg?" Toen ze eindelijk in de buurt van de leigroeven gekomen waren ston den ze voor een driesprong. Arthur liep een eindje vooruit om de weg te herkennen en verzocht haar daar op, de weg naar boven te nemen. „Ik heb daar op een plek zandsporen van banden gezien," zei hij. Ze reed dus op de 'aagste versnel ling verder; en eindelijk bereikten ze de top van de bergrug boven de groeven, en kaal stu'k rots stak scherp vooruit, als was het met een mes afgesneden. Bé stopte de wa gen en ze liepen de rots op en staar den in de diepe put, die met vuil grijs water gevuld was. Voorbij de groeven liep de helling steil om' aag naar de vallei, waar door zich een riviertje kronkelde tussen groene weide vlakken. En aan de overzij van dat riviertje zagen ze de gekruiste startbanen van Sarton's vliegveld, het glimmende glas van broeikassen en het leien dak van het huis zelf. Arthur had, zoals Dupuy hem aan geraden had, een hengelsnoer en een diep'ood meegebracht. Van de rots punt af was het mogelijk, een lijn bijna loodrecht in het water dei- groeve neer te laten. Terwijl Bé on gelovig toekeek, begon hij de water poelen te peilen er la«en er vier naast elkaar tegen de hel'ing nn zocht geduldig na, of hij soms ergens in ue diepte van het troebele water een ondiepte ontdekken kon die de aanwezigheid van een auto kon doen vermoeden. Hij vond 1 ijna terstond, wat hy zocht. „Hij ligt hier!" zei hy tegen Be en zij kwam nieuwsgierig naar de rand van de put toe. Hij toonde haar, hoe het dieplood op die plaats minder diep zonk dan daarnaast. Het gaf een verschil van meer dan ander halve meter over een amtrek van enke vierkante meters. „Maar hoe weet je nu zeker, dat daar een auto ligt. het kan net zo goed een rotsblok zijn." wier ze hem tegen. „Ik zal wel maken, dat ik er ze kerheid van krijg," zei hij. „Hoor eens, Dupuy droeg ons op, te zoeken naar voetsporen van een man. Ga jij die nu vast zoeken en blijf hier uit de buurt dan ga ik het water in en zal eens proberen, door te duiken er achter te komen, wat die verhoging in het water betekent." Hij liet haar alleen staan, klauter de langs de rotsen naar de rand van het water, en ontdeed zich van zijn kleren Langzaam zwom hij door het grauwe water naar de plek, waar de wagen zich moest bevinden en zijn hart klopte met een vreemde be klemdheid. Instinctmatig hie'd hij zijn voeten zo hoog mogelijk, alsof hij vreesde, dat iets hem vast zou grijpen en omlaag trekken. Op de gekozen plek aangekomen, trapte hij een poosje water Zijn voeten stieten nergens tegen, zelfs, al liet hy zich zover mogelijk zinken. Arthur was een uitstekend zwemmer en duiker. Maar het is heel iets anders onder water met open ogen te zwemmen, om iets te doen, dan te duiken in 'n ondoorzichtbare diepte. Dat kan ver schrikkelijk wezen. Maar ten s'otte waagde hij het toch. Zijn hoofd dook omlaag: zijn voeten kwam naar bo- 1' ven; "hij liet zich door het gewicht van zijn benen, die boven water uit staken, langzaam omlaag zinken. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2