Leids „Sportief' boekte sportief succes NIEUWS UIT DE OMGEVING NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Philips zal televisie-uitzending voor operatie verzorgen MAANDAG 10 JANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 ran ten volgde nog en tot slot de fraaie reeds bovengenoemde rhythmische oefening op de muziek van „Dengozo" (C. Nazareth, arr. van Carey Morgan). De talrijke aan wezigen waren enthousiast over het gebodene en uitten dit telkens in een klaterend applaus. De geest adviseur, de weleerw. pater Hogenelst O.F.M., sprak aan het slot terecht een woord van dank en vreugde voor al hetgeen gepres teerd is door de leraren, de heren A. Duindam en G. Legerstee en mej. R. Zandvliet (voor de kleuters), door het volijverig bestuur o.l.v. de pre sidente mej. A. Jansen en de heer M. Opdam, die de muzikale begeleiding verzorgde. Een bijzonder woord van dank uitte hij aan de dames en meis jes, in en door wie ..Sportief' zich van haar beste zijde had laten zien. Spr. wees vervolgens op het be- Het Leids Gymnastiekseizoen kreeg Zaterdagavond in de Stadsgehoor zaal een goede beurt met de uitvoering van de R. K. Dames- en Meis jes gymnastiekvereniging „Sportief". De katholieke gymnastieksport in Leiden bezit in deze vereniging een waardig vertegenwoordigster, niet alleen wat het aantal leden betreft, doch ook om hetgeen zij presteren. In de korte tijd van haar bestaan de vereniging toch werd voor de Bevrijding door Pater Louwe opgericht heeft „Sportief" getoond haar plaats waard te zijn. Geslaagde uitvoering in de Gehoorzaal Wanneer wij evenwel een critiseh verslag van de prestaties moeten weergeven, dan is ons daartoe de wind enigszins uit de zeilen genomen omdat naar de presidente, mej. A. Jansen in haar openingswoord me dedeelde het niet in de eerste plaats de bedoeling was top-prestaties te zien te geven, maar een beeld van geheel de vereniging. Het spijt ons, dat wij het daarmede niet geheel eens zijn. Op een uitvoe ring verwacht men het beste van het beste: en bovendien moet een mee- mogen-docn aan de uitvoering voor de leden een stimulans zijn om het beste te geven wat er te geven rs. Wanneer men uitgaat van de idee: we mogen toch op de uitvoering mee doen is de prikkel om hoger op te komen, voer velen weggenomen. En dat schaadt het geheel, dat schaadt het prestige der vereniging. Boven dien kan men een selecte groep be ter opvoeren, wanneer men geen last heeft van achterblijvers. Evenwel, daarmede willen we geen afbreuk doen aan hetgeen de selecte Rhythmische groep in het slotnummer van de alleszins geslaag de uitvoering'te zien gaf. Dat. was dames-gymnasti.ek, bevalligheid en gratie, zoals men deze alleen bij de vrouw kan verwachten. Deze soort gymnastiek bekoort meer dan paard- springen of brugoefeningen der da mes. Daar ontbreekt het rhythms, dat de sierlijkheid van lijn geeft om plaats te maken voor meerdere ruw heid om het gestelde doel te bereiken Dat openbaart zich b.v. in de zo fors mpgelijke aanloop bij het paardspringen omdat men toch vooral moet zorgen er op en er over heen te komen. En door die inspan ning vergeet men de overige voor waarden voor een goede afwerking. Een sprong of een uitzwaai met sier lijk gestrekte benen behoren oök bij een perfecte sprong. Men zou bij het lezen van deze bemerkingen ailicht gaan denken dat er niet veel goeds aan deze uit voering was en dat was toch geens zins het geval. Als geheel voldeed zij uitstekend maar we beginnen liever met te wijzen op de gemaakte fou ten, om tenslotte toch een goede eindindruk -te krijgen De opmars liet al dadelijk zien van welk gehalte de vereniging kwanti tatief is: de zaal vol, het toneel idem en'meer dan 200 dames en meisjes in keurige witte blouse met bruine rok stonden bijeen, afwachtend op de dingen, die komen zouden: het ope ningswoord van de presidente, de vaandelgroet, het nieuwe clublied van mevr en de heer Opdam Dan begon het programma met de algemene vrije oefeningen van vier groepen leden en reeds dadelijk bleek dat er zich verschillende goede krach ten in „Sportief" bevinden, die we ten wat er van hen gevraagd wordt. Evenwel, het blijft bij dee'name van grote groepen altijd moeilijk de ver eiste gelijkheid te bereken. Dan volgde het werk der kleuters en der meises. door ons in één adem genoemd, omdat men eruit kan zien, hoe uit het luchtige, losse spel dei- kleinen spoedig de vorm en lijn bij de iets groteren reeds naar voren treedt. De springturnoefening voor de As piranten II viel a'leszins te loven en het was bij deze oefening opmerke lijk te constateren hoe 'n kleinigheid ais het telkens op de grond klikkende touw met de sprong en de bijbeho rende muziek tot één geheel gewe ven wordt. Tot slot vóór de pauze is nummer vendelzwaaien van de rhythmische groep een gaaf nummer, dat ondanks de inspanning, welke het van de 'deel neemsters eiste, uitstekend uitgevoerd werd en algemene waardering, oogstte. Na de pauze ringoefeningen van dames-junioren en seniores, waarbij goede dingen te zien werden gege ven. evenals de knotsoefening der rhythmische groep .De kleuters lie ten een aardig samenspel zien onder de titel en muziek van „Onder Moe ders Paraplue", een dansje der aspi- staansrecht van deze katholieke ver eniging en wekte niet-leden op tot aansluiting. Het was een mooie avond, door de goede leiding van de heer A. Duin dam in vlot tempo afgewerkt, zodat vóór 11 uur alles afgelopen was. GESNEUVELD IN INDONESIë. Van officiële instanties ontving de burgemeester van Leiden gistermor gen, ter doorgeving aan de familie leden, het droevige bericht, dat de 23- jarige Laurens van Haastrecht, sol daat le klas van de 7 Dec. divisie, op Vrijdag 7 Jan., 1.1. in "Indonesië is ge sneuveld. Nadere bijzonderheden zijn hierover nog niet bekend. Laurens van Haastrecht vertrok op 3 October 1946 naar Indonesië en zou in Decem ber 1948 terug gekomen zijn. Wegens de politionele actie is zijn vertrek ech ter uitgesteld. Nu is hij in dienst van het Vaderland gesneuveld. Dinsdagmorgen wordt om 10 uur in de dekenale kerk éen plechtige Mis van Requiem opgedragen. In verband hiermede worden de zangers van de dekenale parochie en ook van andere kerkkoren verzocht hierbij aanwezig te zijn, voor de uitvoering van de Re quiem van Perosi. Aangehouden. De politie alhier heeft de 24-jarige Leidenaar H. M. aangehouden en ingesloten, wegens diefstal van goederen uit geparkeer de auto's, aan welk feit hij zich ver schillende malen heeft schuldig ge maakt. HILLEGOM Inbraken. Ingebroken is bij de veehouder W'. v. d. Marei aan de Molenlaan; niets was van der heren gading, zodat alleen wat ravage werd aangericht. Vervolgens werd het Hobaho-veilinggebouw aan de Van Tetsstraat bezocht, waar even min buit was te behalen. Daarna is men gegaan naar de Amaryllus-kwekerij der fa W. War- menhoven aan de Molenlaan. In het kantoor werd een stalen kast open gebroken en wat klein geld gestolen. Toen werd een personenauto mee genomen, die inmiddels is achter haald. KATWIJK Gemeenteraad. Donderdag te 2.30 uur vergadering van de raad. Het voornaamste punt deragenda is: voorstel tot verkoop van grond aan mr. W. Bödeker te Voorburg. ALPHEN AAN DEN RIJN L.T.J. Onder voorzitterschap van de heer L. Maas hield die L.T.J. haar goed bezochte jaarvergadering. De j aarvers1 agen van secretaris en •penningmeester werden gelezen. Het laatste verslag sloot met een batig saldo ad f 90.39 is. Het gehele be stuur was aftredend. De voorz. en vice-voorz. (Piet Oostdam) waren niet (herkiesbaas. Johan Straathof werd tot voorzitter gekozen. Vervol gens werden in het bestuur gekozen: Piet Boere Bert Vergeer en Jac Ver- kleij. De functies van secr. en penn. zuPen nog nader worden verdeeld. De aalmoezenier, kap Chr. Vriese- koop, sprak waarderende woorden jegens het afgetreden bestuur en sprak zijn vertrouwen uit ten opzich te van het nieuwe en riep de mede werking der leden in. Na nog enkele wederzijdse dankwoorden van schei dende en komende voorzitter en be stuursleden werd met gébed voor de militairen in Indië, de bijeenkomst gesloen en werd de feestavond op 2 Februari in het vooruitzicht gesteld, waarop ongetwijfeld geen L.T.J.-er za1 ontbreken, want die avonden zijn knal! BOSKOOP PLECHTIGE UITVAART SOLDAAT A. C. DE ROOY In zijn parochiekerk werd j.l. Za terdag -die p^chtige uitvaart gehou den voor de op Java gesneuvelde Adriaan C. de Rooy. Een erewacht werd gevormd door een sectie mili tairen uit Schoonhoven welke onder leiding van de commandant voor in de kerk 'was opgesteld. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door de kapitein-aaLmoezenier Bergman uit Schoonhoven, die werd geassisteerd door pastoor C. A. Ouwendijk en kapelaan J. de Jonge als diaken en sub-diaken. Door het zangkoor werd de Requiem-mis van Perosi uitge voerd. Burgemeester-mr dr E. P. Verkerk woonde de plechtigheid bij terwijl zeep veel parochianen van hun deel neming deden blijken. Reisvereniging „Sint Christopho- rus" Deze onderafdeling van de K.A.B. hield Vrijdagavond in het R.K. Verenigingsgebouw een leden vergadering met als voornaamste agendapunt: de zomerreis. Met bij na alg st. werd bes^ten dat dit jaar op Donderdag 14 Juli de reis zal gaan naar de zo prachtig in bos en hei gelegen steden Ai'nhem en Rozen- daal. Ter afwisseling zal dan nog een boottochtje worden ondernomen. Marionetten-theater Henk Zouten dijk Het is een goede gedachte ge weest van het bestuur van de R.K. Vrouwenbond. Henk Zoutendijk met zijn poppen uit te nodigen voor het geven van enkele voorstel1 ingen. Hierdoor konden wij genieten van het spel van hemelse en aardse minne getiteld „Mariken van Nieu- meghen Door middel van de kuns tig gesneden en fraai geklede pop pen 'beleefden wij de lotgevaTen j van een dorpsmeisje hetwelk in de grootstad komt, en er door omstan- digheden de nacht doorbrengende I door de duivel wordt bekoord en op de verkeerde weg komt, en eerst na vele belevenissen weer op de goede terugkeert .Het vrij talrijke pu bliek voTgde ddt spel met gespannen aandacht en slaakte een zucht van /erlichting bij de uiteindelijke red ding van deze ziel. In de pauze gaf de heer Zoutendijk 'een korte uit eenzetting hoe de poppen met drie vingers worden be vlogen, cn dat door de eenvoudige voorstelling de fantasie van het publiek gaat werken waardoor dan een geheel wordt ver kregen. "a. de pauze voegde nog een klucht, welke zeer goed werd voorgedragen. Aan hetslot dankte de g.a. van de vrouwenbond voor het gebodene, waarbij hij opmerkte, dat allen er >g iets van hebben kunnen leren. HAZERSWOUDE Personalia. De wachtmeester den Braver, die als O.V.W.'er cienst doet in Indonesië, heeft in Bandoeng zijn alhier afgebroken studie voortgezet en zag zijn ijver bekroond met het diploma H.B.S. Geboren: Johanna Petronella Maria d. van J. J. A. Out -en C. M. 1. Immerzeel; Johanna Maria Marga- retha d. van W. P. yan Schie en M. Straathof; Boudewijn Herman z. van H. Vermeulen en P. Voorwin den; Annetje Wilhelmina d. van J. de Bruin en .R. H. Rodijk; Helena Cecilia d. van C. Adegeest en A. C. Heppe; Jacob z. van C. Bremmer en P. C. Zonneveld. Ondertrouwd: Jan Harkes 71 j. eri Johanna Varkevisser 61 j. Overleden: Clementia A. A. van Vliet mnd.; Johannes Dompeling 39 jaar. HAZERSWOUDE (Gr.) K.A.B. Alle aftredende leden werden herkozen; de heer Heymans werd als voorz. herkozen. De avond werd opgeluisterd met muziek, to neel en zang. Na de pauze volgde een toespraak van de g. a., pastoor Henneken. Als onderwerp had hij gekozen: „Wat ben ik blij dat ik ge boren ben!" Op 8 Februari a.s. zal de Leidse universiteit haar 374ste geboortedag her denken en evenals zulks ook het vorig jaar geschiedde, zal dit plaats vin den in het kader der diesdagen, welke rondom deze gebeurtenissen wor den georganiseerd. te demonstreren waardoor bijv. aan vele studenten de mogelijkheid ge boden wordt meer van de operatieve techniek te zien dan op het ogenblik mogelijk is. Er bestaat uit den aard der zaak voor deze proefneming in medische en universitaire kringen zeer grote belangstelling. Op de morgen van de 5de Februari zullen dr. H. Bruning en dr. J. Haan tjes van het Philips 'laboratorium voor wetenschappelijk onderzoek in het Kamerlingh Onnes Laboratorium een lezing met demonstratie houden voor oud-alumni der wis- en natuur kundige faculteit over de physische grondslagen van de televisie en bij behorende apparatuur. NOORDWIJK PLECHTIGE UITVAART SOLDAAT J. M. A. MOURITS. Onder grote belangstelling is he denmorgen de plechtige Uitvaart ge houden in onze parochiekerk voor de op 4 Jan. te Madioen gesneuvelde militair J. M. A. Mourits. Voor in de kerk was een katefalk opgesteld, ge dekt met de Nederlondse viag en sol- datenhelm, waarbij een achttal mi litairen de erewacht hielden. Ouders en verdere familie, benevens burge meester en wethouders van Noord- wijk hadden in de eerste banken plaats genomen, terwijl het midden schip der kerk geheel gevuld was met parochianen en belangstellenden. De H. Mis van Requiem werd opge dragen door deken J.P.A. v. d. Brink, eassisteerd door de kapelaans Wüst en Nooy. Onder de H. Mis hield deken d. Brink een korte toespraak met als inleiding: „Heer, Uw heilige Wil geschiede, op aarde zoals in de he mel." Het was voor spr. een zware opdracht om op de avond voor Drie Koningen een droeve tijding te moe ten overbrengen en rust in een vre dig gezin zo ruw te moeten verstoren. Toen heeft hij ondervonden, dat mensenwoorden zo weinig troost ge- doch deze troost alleen gevon den kan worden in het gebed. Dat alleen kon berusting geven aan zo zwaar beproefde ouders. De deken wees naar het kruis van Christus, waarop Hij zich vrijwillig voor ons heeft geofferd. Daarin ligt de hoop en de kracht en in dit kruis zijn alle moeilijkheden te overwinnen, beëindiging der H. Mis, werden nog een tweetal coupletten van het Wil helmus op het orgel gespeeld, waar mede deze plechtige Uitvaart werd besloten. NOORD W1JKERHOUT Bevolking. De bevolking nam toe van 8372 tot 8917 (4985 m. en 3942 vr. Aantal huwelijken: 50. GOUDEN ZANGERSJUBILEUM. Gisteren herdacht de heer K. Broek j hof de dag", waarop hij vóór 50 jaren lid werd van het parochiaal zangkoor Eerst was hij lid van het zangkoor, der St. Victor-parochie, omdat in Noordvvijkerhout toentertijd slechts één parochie was, later kwam Broek hof te behoren onder de nieuwe St. Jozef-parochie en vanzelfsprekend ging hij toen naar het zangkoor hier van. Broekhof is een van de trouw ste koorzangers," altijd is hij present en verzuimt nimmer de repetities. Postduiventenitoonstelling. Za- terdagmidag heeft burgemeester Van Ierse! de eerste postduivententoon- steling. welke ooit in Noordwijker- hout is gehouden, officieel geopend. De voorzitter van „De Duinklievers", de heer P. Heshof, sprak een wel komstwoord, waarna de burgemeester de opening verrichtte. Aan de bur gemeester v/erd het ere-voorzitter- schap aangeboden. Hierna werden de eerste bezoekers toegelaten en p-'ac- tisch heeft het bezoek niet meei stilgestaan, een bewijs, dat de ten toonstelling" dit ten volle waard was. Wij vernemen, dat de jonge vereni ging, die reeds 40 leden telt, al veel goede duiven bezit. De namen van de eerste prijswinnars volgen r.cg' OEGSTGEEST Het Matrozenkoor in „St. Willi- brord". Het ontbrak niet aan be langstelling voor het optreden van het Matrozenkoor „Hofstads Koorkna pen", dat Zondagavond in het paro chiehuis plaats vond en georganiseerd was door de afdeling Oegstgeest van de Nederl. Kath. Vrouwenbeweging. En het valt niet te ontkennen, dat de Matroosjes deze belangstelling ten volle verdienden. Zij hadden de acou- stiek van de zaal zeker niet mee, maar desondanks hebben zij de aan wezigen een welverzorgd program ma voorgezet. Directeur Theo van Elferen be schikt over een koor van uitgezochte stemmen, die door serieuze studie en systematische opleiding uitmunten door frisse zang en verzorgde tech niek. De zangertjes zijn zeker van hun zaak, weten wat ze doen, en ge ven daardoor aan hun zang een posi tief en tegelijk natuurlijk en char mant karakter. De sopranen zijn vrij welluidend en zeer draagkrachtig. De alten zijn stevig, soms wel iets té ste vig, wanneer er een forto gevraagd wordt. In het mezzo-forto en pp. is de toon van het geheel echter zeer mooi. Van het eerste deel kon ons de uit voering van Drilé's „Hymne a la Nuit" alsmede het „Ave Maria" P. Piel wel het meest bekoren. Ook de andere nummers, meest betrekking hebbende op de Kersttijd, genoten WEERSVERWACHTING IETS ZACHTER. Meest zwaar bewolkt met tijde lijk enige regen. Aanvankelijk matige, later vooral aan de kust krachtige wind tussen Zuid en West, Iets zachter. hij aan zich te ontwikkelen om aldus voorbereid te zijn, wanneer zij de pladts der ouderen moeten innemen. - voorz. der K.A.B.. de heer J. Kortekaas, sprak een gelukwens uit, en dankte, namens de leden, het be stuur voor 'het gebodene. Des avonds was de grote zaal weer gevuld om de viering voort te zet ten. Hieraan verleende de toneelver eniging „St. Pancratius" haar mede werking. De heer Wiering riep het welkom toe aan leden en vele ge nodigden o.w. de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer C. J. v. d. Ploeg. Felicitaties waren binnenge komen o.a. van de burgemeester, het bestuur der K.A.B., de Bouwvak- afd. vergez'eld van bloemstukken. De afd. bestaat nu uit 180 leden, d.w.z. 90 pet. der R.K. landarbeiders. Bondsvoorzitter v. d. Ploeg, het woord verkrijgend, memoreerde het zware werk, door leden en bestuur der afd. verricht. Hij bracht hiervoor hartelijk dank vooral ook aan de penningmeester. Onze kath. organi satie is één belangrijk middel ter bestrijding vón het communisme. Spr. spoorde leden aan pal te staan in deze strijd en vroeg aan de veel aan wezige dames hun mannen hierbij te steunen. Hierna werd het doek gehaald voor het program van de avond, de opvoering van 'het toneelspel in vier bedrijven „Hof Terhove", een stuk bewerkt naar de roman van Marie Koenen „De Andere". Dit stuk, dat de aanwezigen boeit van begin tot einde, en is zowel ernstig als vrolijk. Vooral het laatste bedrijf werd door het sterke spel der hoofdpersonen fijn weergegeven. Het geheel was in goede handen. Alleen had de grim:'1 wat beter kunnen zijn. Het was reeds ver Maandag, toen de vdorzitter de spelers dankte voor de prachtige avond. Hedenavond wordt- het stuk herhaald. De avond werri opgeluis terd door muziek van „The Black Stars". VOORSCHOTEN Geen overkokende melk meer! Een lid van het personeel van de ge meentebedrijven, de heer C. de Jong, alhier, heeft een zeèr eenvoudig ge bruiksvoorwerp vervaardigd of beter gezegd uitgedacht en laten vervaar digen, waardoor de huisvrouwen ge waarschuwd worden, wanneer de melk begint te koken en waardoor overkoken wordt voorkomen. Het is het ei van Columbus, maar één moet nu juist op de gedachte komen. Eén dezer dagen werden wij in de gele- een goede vertolking, terwijl het ednde werkplaats van fnnfitomini" van P.nnstantini PPll i Leiden krijgt op 5 Februari primeur Als onderdeel hiervan zal op 5 Fe bruari bij een operatie, die door prof. dr. W. F. Suermondt uitgevoerd wordt in het Academisch Ziekenhuis, de televisie worden toegepast voor het overbrengen van het beeld naar een nabijgelegen collegezaal, waar ongeveer 150 genodigden op deze wijze de operatie kunnen gadeslaan. Dit experiment, dat technisch door Philips verzorgd zal worden, is voor zover bekend het eerste in Europa. In Amerika werd de televisie reeds eerder toegepast om bepaalde opera ties aan een groot medisch publielc KOUDEKERK Receptie „Kunst na Arbeid". Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" hield het bestuur in het repetitielokaal „Wille" een receptie, welke door velen werd bezocht. Het bestuur zat bijkans' verscholen ach ter de vele bloemstukken -toen bur gemeester Verheul en weth. Mole- ma kwamen feliciteren. Onder de velen die blijk gaven van hun be langstelling merkten we op de oud- directeur van het corps, de heer M. Bolderdijk uit Leiden, afgev. van het Mannenkoor „Onderling Kunst genot", van de Rijnruiters, het N.V.V. en Chr. Besturenbond, het Oranje comité, de Bond van plattelands vrouwen, gymnastiekver. „Aspasia", de Herv. en Geref. Zangvereniging, de Voetbalvereniging en de beide IJsclubs. Een ware invasie was het dames comité, dat namens de gehele bur gerij de gelukwensen overbracht. De presidente, mevr. van der Berg, deelde mede dat het resultaat van de rondgang door de gemeente had opgebracht de somma van ƒ478,51. Voor dit bedrag had het comité een tweetal muziekinstrumenten aange kocht, n.l. een piston en een bugel, welke met een toepasselijk woord werden overhandigd.. De voorz., de heer van Ginhoven, aanvaarde met grote dankbaarheid dit jubileumgeschenk. De heer N. A. v. d. Dool bracht de gelukwensen over en liet zijn woor den vergezeld gaan van de aanbie ding van een couvert met inhoud. NIEUWKOOP Geboren: Johannes Albertus, zoon van J. A. Verlaan en van A. van Ca- pel; Brechtje, dochter van E. van der Sar en G. Vis. Getrouwd: Adrianus Schalkwijk, 28 j. en Gerarda Pieterse 23 j. OUD-ADE PLECHTIGE UITVAART SOLDAAT W. TH. v. d. GEEST. Onder zeer grote belangstelling werd Zaterdagmorgen een plechtige requiem-mis opgedragen voor soldaat W. Th. v. d. Geest, overleden te Ke- diri. Voor de aanvang van de H. Mis werd een kerkhofkruis, voorzien van naam en portret van de gesneuvelde. door een erewacht, bestaande uit tien militairen, de kerk binnen gedragen. Voor in de kerk was de katafalk op gesteld. Een tweetal militairen fun geerde als acolyth, de overige betrok ken hun plaatsen in het priesterkoor en brachten de nederdalende Schep per op militaire wijze hun groet. De plechtige H. Mis werd opgedragen door hoofdaalmoezenier Rietmeyer. Vooraan in de kerk bevonden zich de pastoor, de burgemeester der ge meente Alkemade en de secretaris, als mede een militaire-deputatie namens de regimentscommandant te Arn hem. Tijdens de H. Mis richtte de hoofdaalmoezenier zich tot de paro chianen, om hen te danken voor hun vele gebedeidezer dagen gestort voor de gesneuvelde. Hij sprak woor den van troost tot de ouders en wees op de schone liturgie der kerk, waar door wij op zo treffende wijze onze doden kunnen gedenken. Na de ab- soute begaven zich de erewacht met kruis, priester, familie, dignitarissen en parochianen naar het kerkhof, waar het parochiale zangkoor de pas sende liturgische gezangen ten gehore bracht. Inmiddels verrichtte de aal moezenier de zegening van het kruis. Vervolgens sprak 'n lid van de.mili taire deputatie op treffende wijze zijn gevallen wapenbroeder beloofde namens het hele regiment hem niet te zullen vergeten en beval hem aan in de bescherming van de H.H. Sebas- tianus en Mauritus van het Thebaanse legioen, patroonheiligen van het re giment. Aan 't slot bad men nog vijf Onze Vader en vijf Weesgegroeten voor de overledene en 'n laatste défilé langs het kruis. ROELOFARENDSVEEN Personalia. Geslaagd voor het diploma etaleren en lakschrijven de heer M. Hoogenboom Jzn. ZOETERWOUDE Thuisfront. Zondagavond werd er ten bate van het interparochieel Thuisfront een bonte avond gegeven. De belangstelling voor dit moeoi doel was van de zijde der jongeren vooral zeer groot. Er werd met enthousiasme en veel animo ge werkt, en het is voor de belangstel lenden een vermakelijke avond ge worden. Men mag het misschien be treuren, dat het peil niet iets hoger gezocht wordt, dat neemt niet weg, dat het toneelgezelschap groten deels debutanten, met succes ge speeld heeft. Francelli, de accordeon virtuoos, en de conferencier oogstten een herhaald applaus en de Indische zang vond een dankbaar gehoor. In de jaarverslagen van de beide paro chiële acties staat overduidelijk het enorme werk, voor de jongens in In dië verricht. Met de verzroging van deze avond heeft de Thuisfronct- tie een goede beurt gemaakt. Vooral financiëel. Dit moet de spelers aan moedigen tot nieuwe actie en heel Zoeterwoude tot nog grotere be langstelling. „Confltemini" van Constantini een waardige afsluiting van dit eerste ge deelte vormde. Het tweede deel was gewijd aan de uitvoering van „De Landelijke Repe titie" van Fr. von Suppé, waarbij het miniatuur dirigentje zijn Mannetjes op uitstekende wijze aanvoerde, die dan ook evenzeer hun best deden en een goede vertolking van de verschil lende instrumenten gaven. Het derde en laatste deel gaf ons de Matroosjes wel op hun best in een gevariëerd programma, waaronder ook verscheidene oud Nederlandse liederen voorkwamen, die uitmuntten door scherpe articulatie en gave en gespierde voordracht. Vooral de „Vier Weverkens" werd met veel muzika liteit gebracht. En het „Abenchor" van C. Kreutzer, dat het slotnummer was, vroeg als het ware om een toe gift. En daar het langdurige applaus eveneens die richting uitwees, bracht het koor een keurige vertolking van „Het Bijtje" van J. Worp. Het bleek echter bij het enthousiaste publiek nog niet genoeg te zijn, en daarom werd het tot slot vergast op het ge liefde „Schafe mein Prinzchen" van Mozart. Al inet al was dit een zeer mooie kooruitvoering,, «cn alle hulde aan Theo van Elferen. zijn koor en niet te vergeten zijn jonge solisten. Het orga nisatie-comité had alle eer van haar werk en het publiek betoonde zich zeer dankbaar. SASSENHEIM KATH. LANDARBEIDERS 45 JAAR GEORGANISEERD Op 3 Jan. 1904 werd hier in Sas- senheim opgericht een afd. van de R.K- Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" en genoemd naar de be schermheilige „St. Franciscus". Moed en vertrouwen had men toen nodig zich te durven organiseren. De strij ders en leiders hadden goed gezien. Wat al werk is er door deze afd. gepresteerd. Veel, heel veel is tot stand gekomen door haar noeste ar beid. Natuurlijk was en is nog veel onbevredigend. Iedere vereniging beeft haar teleurstellingen. Het gees telijk en sociale „saldo" gaf echter reden tot vreugde en dankbaarheid. Gisterenmorgen om 8.30 uur werd door de g. a. eeri H. Mis opgedragen, waaronder de leden ter H. Tafel na derden. Na de H. Mis verzamelden allen, zich in het K.S.A. gebouw, waar vlijtige handen vele broodjes hadden gemeubileerd om de leden te versterken. De voorz., de heer Fr. Wiering, sprak een openingswoord. De g. a.. kapelaan Blonk, sprak in het kort over het leven van St. Franciscus. Hij wekte allen op, om, 'evenals St. Franciscus werken en streven te: ere Gods te verrichten. Na het ont bijt sprak de heer La Elfrink, lid van het hoofdbestuur. Deze gaf een his torisch overzicht van „St. Deus De dit". Hieruit bleek, dat in 1904 slechts 5 afdelingen bestonden, w.o. „St, Franciscus" te Sassenheim. In totaal telde de bond toen 165 leden. Nu, na 45 jaar is dit getal gestegen 22.250 leden met 625 afd. Spr. feli citeerde de afd. vooral met haar pen ningmeester, de heer M. Beijk, die meer dan 35 jaar bestuurslid der afd. is, waarvan 30 jaar als penning meester. Ook de jongeren spoorde üe gemeentebedrijven een demonstra tie bij te wonen. Een demonstratie zonder opschik, en meer bedoeld om aan het overige personeel het gemak van deze uitvinding te tonen, want de heer de Jong, bescheiden als hij is, had er met niemand, ook niet met zijn chef over gesproken. Nu hij zijn vinding in behoorlijk tionbare vo n kan laten zien, had hij het eens mee gebracht. Een liter melk werd in een koker gedaan en met gespannen aan dacht keken we toe wat er zou ge beuren. Na korte tijd werd het ge luid van een wekker gehoord, een ogenblik stilte, daarna weer beige- luid en dit herhaalde zich enkele ma len. Dit was de hoogste tijd om de melk van de verwarmingsbron af te nemen, want dermelk kookte. Het is een deksel, waarop eon kleine bel :3 aangebracht met veer en een staafje waaraan een soort deksel, welke in de melk wordt gedaan. Deze deksel past op een gewone melkkoker en komt binnenkort in de handel. Wij vernamen nog, dat dc heer Den Jong octrooi heeft aangevraagd op zijn vinding, ook voor het buitenland. De prijs van dit verbruiksvoorwerp is zodanig, dat het in het bereik van iedere beurs kan komen. LAATSTE BERICHTEN ONDERZOEK INZAKE RAMP VAN DE „NIJMEGEN". H. R. Les'ie, deskundige van het Engelse ministerie van burgerlucht vaart, dat het onderzoek leid: naar de ramp van de Nederlandse constel lation .Nijmegen", die 20 October 1948 te Tarbolton (Ayrshire in Schot land) neerstortte, waarbij 3D passa giers en dc bemanning van 10 perso nen om het leven kwamen, heeft he den tijdens het uiteenzetten van omstandigheden, die tot het ongev-v hebben geleid, verklaard, dat de pi loot over een kaart beschikte waa;- op een punt ten Oosten van het vliegveld Prestwick, dat in werke- lijkheid 135 meter hoog v.-as, 13.5 meter hoog stond aangetekend, f.45 voet in plaats van 450 voet). BEROEP VAN FULLRIEDE VERWORPEN De Raad van Cassatie deed heden morgen uitspraak in de zaak Full- riede. Deze Duitse weermachts-offi- cier was door 'het Arnhemse Bijzon dere Hof veroordeeld tot een gevan genisstraf van 2 jaar en 6 maanden, omdat hij in October 1944 represail les geleid heeft, welke zo veel leed over het dorp Putten hebben ge bracht. De proc. fiscaal van het Arnhemse Bijzondere Hof achtte deze straf te licht en ging in beroep. Fullriede was van mening dat hij ucze &traf n ?t verdiend 'had en tekende ook beroep aan. De raad van Cassatie verwierp thans beide beroepen. AMERIKAANS VLIEGTUIG VERONGELUKT BIJ OSAKA Te Tokio is bekend gemaakt, dat Zaterdag twee ledien van de Ameri kaanse luchtmacht en drie Japanse arbeiders om het leven kwamen toen een vliegtuig van het type B-26 In- vader op een fabriek te Nisjinomija, een dorp nabij Osaka stortte na een botsing met een ander vliegtuig.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3