FREDERIK De ontwikkeling van onze landbouw VRIJDAG 7 JANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 IN DE GOEDE RICHTING Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft enkele cijfers gegeven over de ontwikkeling van onze land bouw in de laatste jaren. Uit deze cijfers kunnen we opmaken hoe da akkerbouw zich snel hersteld heeft, maar ook, dat de veehouderij tot <n de eerste helft van dit iaar achterge bleven was. De tuinoouw spant de kmon wat betreft toeneming van de bruto-inkomsten. Doch laten we eerst de cijfers geven en er dan eens over praten. Om te beginnen het totale inko men van land- en tuinbouw, d.w.z. de bruto-ontvangsten. Die bedroe gen in 1938/39 848 millioen gulden, in 1946/47 1891 millioen en in 1947- 48 2063 millioen gulden. De stijging was het grootst bij de tuinbouw, die van de voor-oorlogse 120 millioen gulden per jaar op 454 millioen kwam. De akkerbouw steeg van 154 millioen tot 468 midioen gulden, da zuivel van 254 tot 644 millioen gul- eten en de opbrengst van de andere veehouderij-producten dan zuivel (dus vlees, eieren, fokvee, enz.) van 320 tot 497 millioen gulden. Bere kenen we hieruit de toenemingsver houding, dan blijkt dat de omzet van de tuinbouw bijna viermaal zo hoog werd, die van de akkerbouw drie maal zo hoog/ van de zuivel 2 y, maal zo hoog en van de andere dier lijke producten 1 y, maal zo hoog. Dit zegt natuurlijk niets over de hoe veelheden der verkochte producten, want het zijn de prijsstijgingen, die deze toeneming veroorzaakt hebben. De akkerbouw bijv. was in produc tie in 1947/48 nog maar gekomen tot 92 van voor de oorlog, doch deze geringere hoeveelheid bracht dus ruim driemaal zoveel op. De vee houderij had het vorig jaar zelfs nog niet verder kunnen brengen dan tot 58 van voor de oorlog. Dit bete kent dus, dat tot in het begin van dit jaar het voornaamste bedrijf van geheel Nederland, de veehouderij (er is geen enkele industrie in ons land, waarin zoveel geld en zoveel arbeid wordt gestoken) nog maar werkte op nauwelijks halve kracht. Eerst dit jaar is daar verbetering in geko men. Over deze verbetering ihébben wij nog geen gegevens van voldoende al gemene waarde. Wat de akkerbouw betreft schat het Centraal Bureau voor de Statistiek de productie van 1948/49 op 110 van die van voor de oorlog. Ten aanzien van de veehou derij heeft men een dergelijke schat ting nog niet durven maken. Teke nend zijn echter de berichten over de veertiendaagse verwerkingscijfers van de zuivelindustrie. Zo b.v. het cijfer over de tweede week van No vember. In die periode was de melk productie ruim anderhalf maal zo groot als een jaar geleden, nl. 155% De hoeveelheid, die daarvan ver kocht werd als consumptieme^ was echter maar gestegen tot 120%. Hier uit blijkt, dat door de opheffing van de distributie en ook door de aan groei van die bevolking) de behoefte aan consumptiemelk slechts een vijf de .groter is gewonden. De productie van boter en van volvette kaas was ruim 170% van die van vorig jaar, die van 40+ kaas niet minder dan 270% en van volle gesuikerde con dens zelfs 357%. Men kan uit deze cijfers aPezen, dat er meer melk be schikbaar was in de consumptiege- HAAGSE RECHTBANK. Haar speelkameraadje verborgen. Het paradepaard van de Duitsers en N.S.B.-ers: Gerard Mooyman, zag het vorig jaar kans te ontvluchten uit het Armentarium te Delft. Hij toog naar Voorschoten,1 wa de huisvrouw J. M. B. v. d. M. woon de, die een speelkameraadje was uit de jeugd van verdachte. En boven dien was de echtgenote van deze vrouw eveneens politiek delinquent, van wien Mooyman de groeten kwam overbrengen, naar hij zei. Hij vond een nacht onderdak in de woning, en voor dat verborgen houden voor de nasporingen door de politie, had de vrouw zich thans voor de Haagse rechtbank te verantwoorden. De Of ficier eiste drie maanden gevange nisstraf. De raadsvrouwe, mej. mr. R. Sta pel, wees op de goed Hollandse deugd der gastvrijheid, die verd. had toegepast, en stelde de vraag aan de rechtbank: „Ik weef niet of U al eens hebt „gezeten", maar dan is het wat aardig, als iemand de groeten gaat overbrengen". PI. vroeg met een voorwaardelijke straf te volstaan. bieden om in de behoefte aan con sumptiemelk te voozrien, waardoor de andere streken minder aanvu'- lingsmelk hadden te leveren, zodat zij meer kaas en meer condens konden maken. De voorraad boter in de koel huizen bedroeg op dat momen (14 November) ongeveer 6000 ton. Uit deze cijfers ziet men dus, dat de veehouderij zich juist in het laat ste jaar zo prachtig hersteld heeft. Dit is iets, dat we uit de praktijk ook wel wisten, doch het is toch prettig daarvan de weerspiegeling te zien in de officiële cijfers. Nog hoopgeven der is, dat intussen het gemiddelde vetgehalte van de melk belangrijk hoger blijkt te zijn geworden. Daar over geven wij in een afzonderlijk bericht nog enkele bijzonderheden. Tegelijkertijd' is het aanta1 fokzeugen in een jaar tijd toegenomen van 134.000 tot 184.000, hetgeen betekent, dat ook de varkenshouderij zijn oude EEUWFEEST NEDERLANDSE PROVINCIE DER JEZUÏETEN. Plechtigheid in Teresiakerk te Den Haag. De viering van het honderdjarig bestaan der Nederlandse Jezuïeten orde als zelfstandige provincie is Donderdag om 10.30 uur op het feest van Driekoningen begonnen met een plechtige H. Mis in de kerk van de H. Teresia in het Westeinde te Den Haag. De H. Mis, die door tal van auto riteiten werd bijgewoond, werd op gedragen door de Provinciaal, pater C. Kerremans S.J. Diaken was Pas- toor A. Stumpel S.J,, subdiaken pater! dr. J. Rietstra S.J. In het priesterkoor had de Apostolische Nuntius, mgr. Paolo Giobbe plaats genomen. Verder! waren aanwezig Deken W. J. Pompe j van Den Haag, Deken J. P. Kok van| Delft, mgr. dr. Th. Verhoeven, mgr. Th. Beckers en kolonel mgr. H. van Straelen. In zijn feestpredikatie schetste Pastoor M. van Kalmthout O.P. de betekenis van de Orde der Jezuieten ZÏÏ «fc.in.de W.J* ^Nederlandse dat vrijwel over de gehele linie de hebben. Wij mogen dus vaststellen, landbouw zijn oude productiviteit heeft herwonnen, terwijl verschalen de kwaliteits-verbeteringen van gro te waarde zijn aangebracht. Zonder twijfel heeft het Nederlandse agrari sche bedrijf zich in de goede richting ontplooid. NIEUWE WEG ARNHEM—WESTER VOORT. De nieuwe, grote ver keersweg ArnhemWestervoort, die de verbinding vormt naar de grens via Zevenaar, is in gebruik gesteld. Rechts de nieuwe fabrieksterreinen van de gemeente Arnhem. Nieuwe wetten voor de Middenstand Behalve de reeds aangekondigde ontwerpen voor een Vestigingswet en een Winkelsluitingswet zullen bin nenkort, aldus het „Vrije Volk", bij de Tweede Kamer ingediend worden ontwerpen voor een Afbetalingswet, een Wet op het Cadeau-stelsel en een Wet op de Kamers van Koophandel. In het ontwerp-Vestigingswet zou het behoefte-element slechts in ge vallen van schaarste van kracht wor den. Het ligt in de bedoeling om aan de winkeliers op het platteland, die veelal allerlei artikelen van uiteen lopende aard verkopen, slechts voor de voornaamste branche, de eis van vakbekwaamheid te stellen. Voor de overige branches zouden deze winke liers een ontheffing krijgen, die ech ter gebonden is aan de gemeente en de zaak. Over de nieuwe Winkelsluitingswet wordt nog druk overleg gepleegd met de organisaties. In het ontwerp voor een Afbeta lingswet zou o.m. de bepaling worden opgenomen, dat een zaak niet op af betaling mag verkopen, zonder ver gunning van de Kamer van Koophan del. Ter bescherming van het publiek en verkoper, zal de minister van Eco nomische Zaken de bevoegdheid krij gen te bepalen welk percentage van de totale prijs de eerste betaling moet bedragen. Door een speciale wet op het ca deaustelsel wil de regering komen tot een vrij drastische beperking allerlei lokmiddelen, die in feite de oneerlijke concurrentie in de 'hand werden. De minister wil slechts die cadeau's toelaten, die direct prijsver- lagend voor het gekochte artikel wer ken. Het karakter- van het geschenk mag dus niet sterk afwijken van dat van het artikel, waarvoor de reclame wordt gemaakt. Overigens zou voor kleine geschenken een uitzondering gemaakt worden. Volgens het ontwerp op de Kamers van Koophandel wordt het aantal Kamers in het gehele land weer op gebracht, zoals dat ook voor de oorlog het geval was. BONKAARTEN VAN OVERLEDENE TEN ONRECHTE GEBRUIKT. De directrice van een begrafenis onderneming te Tiel heeft in de laat ste tijd enige tientallen bonkaarten en textielkaarten van overledenen niet afgedragen aan het distributie kantoor, maar de geldige bonnen zelf gébruikt. Zij zeide tot de familie van overledenen, dat zij alle for ma iteiten, verbonden aan het inle veren van dergelijke bescheiden, wel zou vervullen, maar zij verscheen niet met de kaarten op het distribu tiekantoor. Kort geleden vierde de vrouw haar bruiloft; bij die gelegen heid is van de onrechtmatig verkre gen bonnen zeer goede sier gemaakt. De recherche van het Centraal Dis tributiekantoor te Den Haag is er evenwel achter gekomen en de vrouw is geknipt. PRIJS STOP VOOR VERSE VIS WORDT AFGESCHAFT. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de prijsstop voor alle soorten verse vis per 1 Februari zal worden opgeheven. De prijsstop zal echter gehandhaafd blijven voor haring. Jezuieten nog geen zelfstandige pro vincie vormden en het aan het werk van de statenloze en provincieloze Jezuieten te danken was, dat het ge. loof in ons land bewaard bleef. Na de H. Mis werd er een receptie gehouden, waarvan druk gebruik werd gemaakt. NEDERLANDSE MISSIEBISSCHOP ONDERSCHEIDEN. Het Internationale Rode Kruis heeft de onderscheiding „Pro Merito" verleend aan de Nederlander mgr. B. G. Hilhorst C.S.Sp., Apostolisch Vica ris van Bagamoyo, Oost-Afrika, we gens zijn steun aan oorlogsslachtof fers. Deze oorlogsslachtoffers waren voornapielijk Polen, die een toevlucht vonden in het missiegebied van de Nederlandse Paters van de H. Geest. LIQUIDATIE BIJZONDERE RECHTSPLEGING. Het Directoraat-generaal voor de Bijzondere Rechtspleging is bij Ko ninklijk Besluit van 31 December 1948 met ingang van 1 Januari 1949 opge heven. Voor de behandeling van de resterende werkzaamheden van Jus titiële aard is bij beschikking van de Minister van Justitie een tijdelijk bu reau bijzondere rechtspleging aan zijn ministerie verbonden. Daarnaast zal een afwikkelingsbureau, dat even eens deel uitmaakt van het ministerie van justitie, de comptabele verant woording en financiële vereffening van zaken van de geliquideerde or ganen der bijzondere rechtspleging voltooien, alsmede de administratie ve en materiele afwikkeling tot taak hebben. AANGETEKENDE BRIEFPAKJES TOT 2 K.G. Vrij spoedig na de bevrijding moest worden bepaald, dat brief pakjes, waarvoor aantekening werd ge vraagd, niet zwaarder mochten zijn dan 500 gram. Met ingang van 17 Januari a.s. komt deze beperking te vervallen, zodat van die datum af in het binnen lands verkeer aangetekende brief- pakjes weer tot 2 kg. kunnen worden verzonden. HORLOGES VRIJ TE KOOP. Vandaag zal men alle soorten hor loges, zak- en polshorloges en stop watches zonder vergunning kun nen kopen. De Unie van bedrijfsor ganisaties in de uurwerkbranche heeft een circulaire doen uitgaan waarin zij verk'aart dat horloges in het vervolg vrij zullen mogen wor den geleverd. De grossiers hebben deze circulaire reeds ontvangen, de detailhandelaren zullen haar van daag ontvangen. De prijsregeling blijft onveranderd van kracht. C. VAN DER MEER, Noordbuurt 11 Zoeterwoude viert op 8 Januari zijn eerste ver jaardag in Indië (Poerwo Kerto Java). STEEDS MEER FRUIT. De fruitteelt neemt nog steeds in omvang toe. Terwijl voor de oorlog de oppervlakte beplant met hard fruit 48.627 ha. bedroeg, was deze op pervlakte in 1946 reeds gestegen tot 55.795 ha. en in Mei van het vorig jaar tot bijna 60.800 ha. De laatste uitbreiding bedroeg in één jaar 1450 ha. Eigenlijk was de uitbreiding nog groter, want er werden 1700 ha, nieu we appelboomgaarden aangelegd. Doordat echter enkele oudere aan plantingen werden opgeruimd, was de netto-uitbreiding 1450 ha. Het grootste deel van onze fruitaanplant bestaat uit appels, die niet minder dan 37.000 ha. in beslag nemen. De fruitteelt geeft dus een toenemende gelegenheid voor intensieve produc tie, die voor onze kleine boerderijen van zo grote waarde is. De vraag naar fruit is nog steeds stijgende en dat is een goed verschijnsel, want fruit is uitstekend voor de gezond heid; Intussen moeten de kwekers wel zorgen, dat zij een eerste klas product aan de markt brengen en in dat opzicht valt nog veel te verbete ren. Er komen nog veel te grote par tijen tweede en derde kwaliteit aan de veilingen, terwijl het percentage uitschot ook veel te hoog is Het kwe ken van mooier fruit eist wel veel meer zorg en meer kosten, maar le vert dan ook een belangrijk hogere prijs op. BEURSOVERZICHT. De effectenbeurs had gisteren we derom'te kampen met een groot ge brek aan affaire. In geen enkele ru briek konden omzetten van beteke nis worden waargenomen en daar bij legden de koersen, zoals meer dan eens het geval is, bij stille mark ten, een neiging tot achteruitlopen, aan de dag. De stemming was dan ook ongeanimeerd. Voor de meeste Indonesische fond sen kwamen lager noteringen tot stand. De beleggingsmarkt was stil. De Nederlandse staatspapieren waren zo goed als onveranderd. Bij auto-besturen is stilte een dure plicht. Demonstreer niet Uw slecht humeur N. P. BOSMAN, Dozystraat 12 Leiden. geb. 8 Januari 1926, sinds Februari 1948 te Palembang'. J. H. VINK, Zandvoortsestraat 43, Noord wijk 2e luitenant te Poerwo Kerto (Java), viert 8 Jan. zijn 2de verjaardag in Indië. HET MENU IN JANUARI. Het voorlichtingsbureau van de voedingsraad geeft het volgende me nu voor Januari: Zondag: groenten- soep, witlof, gehakt, aardappelen, koffievla. Maandag: rest groentensoep, kool raap, koud gehakt, aardappe en. Dinsdag: bietenstamppot met brui ne bonen, griesmeelpap. Woensdag: andijvie, gebakken spek aardappelen, grutjes met stroop. Donderdag: wortelen, baklever- worst, aardappelen, karnemelksepap. Vrijdag:, stokvis, aardappelen, ge bakken uien, mosterdsaus, appel. Zaterdag" voedzame koolsoep, gort met boter of margarine en suiker. Wij geven voor de Januari-maand weer een serie stevige wintergerech- ten, eenvoudige maaltijden, die toch de nodige voedingsstoffen bevatten. Ontbreekt het vlees, dan voldoen we aan onze eiwitbehoefte door vis, een meikgerecht of peulvruchten te ge- Vitaminen en zouten leveren ons' de groenten. We kunnen deze gekookt geven, maai" ook rauw zijn sommige van onze wintergroenten smakelijk. We kimnen bijv. met andijvie goed een smakelijke stamppot bereiden, door ze op het laatste ogenblik rauw en zeer lijn gesneden door de ge stampte aardappelen te mengen, te zamen met stukjes gebakken spek en spekvet. Brusselslof, fijngesneden, met wat slasaus (en een geraspte appel of ge snipperde biet) vermengd, vormt een zeer smakelijke sla. Hier volgen enige recepten voor 4 personen. Koolsoep: 1 Liter water, 6 bouillonblokjes, 1 liter melk, 1 kg. aardappelen, 1 klei ne groene kool (pl.m. 500 gram), 1 a 2 uien, 40 gr. margarine (of minder) zout, peper, 40 gr. 1 y2 kopje haver mout, peterselie. De uien fijnsnipperen en met de kerrie fruiten in de margarine. De kooi zeer fijnsnijden of -schaven en meesmoren met de ui. De aardappe len schillen, in kleine stukjes snij den en bij de groente voegen. Zee* weinig water toevoegen en alles gaar laten worden (pl.m. 15 minuten). De massa stampen en de rest van het water, de bouillonblokjes en de ha vermout hieraan toevoegen. Op het laatst de me k erbij doen. De soep po» even doorkoken en op smaak af maken met fijngehakte peterselie en zout' (en peper). Men kan aan de soep wat fijngesneden boterhamworst toevoegen. Koffievla. 1 Liter melk, 45 gr. custardpoeder, 75 gr. suiker, 1 theelepel gebrande koffiestroop. Het custardpoeder aan mengen met een weinig koude melk. De- rest van de elk met wat zout aan de koolc brengen. Ze vervolgens bin den met hei aangemengde custard poeder. De suiker toevoegen en op het laatst de gebrande koffiestroop door de vla mengen. De vla onder af en toe roeren koud laten worden en in een schaal overdoen. SPORT SCHAATSENRIJDEN en het avontuur met Notaris Zwingelhout verteld door Hubert Vet 61 p*n nu wilden wij TJ graag vragen hoe U dat precies doet; dat goud maken bedoel ik", zei de heer van het verkeerde briefje. Nu verscheen Theodorus Jansen Co. ten tonele. „Dat zal voor'opig nog geheim blijven", zei hij voor Notaris Zwingelhout. „over dergelijke zaken spreekt men niet in het openbaar." „O juist," preve'de de heer, en trok zich schuifelend terug. Notaris Zwingelhout liet ich weer in zijn versierde stoel zakken en bepaalde zich tot toeluisteren. Terwijl Jansen Co. uit naam van de gehele stad een prachtige toe spraak hield, keek Frederik eens o.m zich heen en bemerkte, dat hij vlak naast de straatveger stond, die geleund op zijn bezem steeds maar weer voor zich heen mompelde: „Die man heb ik toch méér gezien? Waar heb ik die man toch gezien? Die man heb ik toch méér gezien? Waar heb ikDe straatveger schudde Ver twijfeld met zijn hoofd.' Zachtjes stootte Frederik hem aan. „Ik kan U wel helpen!" fluis terde hij, „U hebt natuurlijk een foto van hem gezien in het .Frederik!" snerpte opeens de stem van Notaris Zwingelhout door de zaal. Alle mensen draaiden zich om en keken naar het kleine jongetje, dat vuurrood van schrik en verlegen heid naar zijn 'baas staarde. „Kom hier", ging de notaris ver der. „Ga naast me staan en houd je stil." „Dat doe ik niet!" riep Frederik, die opeens zijn moed weer terug vond „Ik zal iedereen wel eens vertellen wie...." Een grote man met een zware snor naast Frederik gaf hem een klets voor zijn broek; alle andere mensen keken donker. „Wat een brutaal ventje ben jij!", zei de man met de snor boos, „om zo'n grote mond op te zetten tegen onze weldoener. Vooruit!" Hy gaf Frederik een harde duw, zodat deze tot vlak voor de voeten van de notaris schoof. NEDERLANDSE HARDRIJDERS NAAR NOORWEGEN. Een groep schaatsenrijders, leden van de NVBHS, zullen Zondag Januari naar Hamar vertrekken om daar onder leiding van de oud-hard rijder Klaas Schenk uit Anna Pau- lowna, drie weken te trainen. De meesten van deze rijders zullen eigen kosten de reis maken, doch een vijftal, Marius Strijbis, de Nederland se uurrecordhouder (Harencarspel), Muts, (Jisp), Maarse (Aalsmeer), de Heus, (Breukelen) en Habing (Zwee- lo) worden gedeeltelijk op kosten van de NVBHS uitgezonden. De overige rijders zijn Stigter (Aalsmeer), Quar- les van Ufford (Breukelen), Ensche de (Utrecht), en Hoekstra ('s-Graven- zande) terwijl ook een dame, mej. T. Tam (Amsterdam) aan de training zal deelnemen. Aan de KNSB is verzocht aan en kele rijders een startvergunning te verstrekken, opdat zij ook aan wed strijden zullen kunnen deelnemen. ONDERHOUD MET KEES BROEKMAN. Woensdagavond werd de bekende 400 meter-baan van Hamer officieel -;eopend met enkele wedstrijden, ,/aaraan ook een aantal Nederlanders deelnam, o.a. Kees Broekman. Na afloop van de wedstrijden hebben wij een gesprek gehad met Broek man, die ons lachende vertelde, dat al dat geschrijf in de Noorse dagbla den, als zou hij het p an hebben op gevat Noors, staatsburger te worden, „flauwe nonsens" was. Hoe ze er aan komen, aldus Broekman, ik weet het niet, maar ik heb aan zo iets nooit gedacht, laat staan er over gespro ken. Toen wij zijn aandacht vestigden op het feit, dat hij de 500 meter in 46,3 sec. had gereden, waarmede zijn persoonlijk record van St. Moritz werd geëvenaard, een goed begin voor het nieuwe seizoen, verklaar de de Westlander, dat hij zich reeds uitstekend in vorm voelde, al was hij er van overtuigd, dat hij er nog lang niet was. Hij zou nog meer gaan trai nen voor de korte afstand en dan zou Dolf van der Scheer bij zijn aankomst in Davos, ongeveer half Januari, er nog wel meer aan schaven. Voor de lange afstanden was hij niet bang. In training ben ik op de 3000 meter en dan nog wel op natuurijs op het meer, onder de 5 minuten gebleven, sneller dan de tijd van 5 min. 9.8 sec., welke hij Zondag jl.l in een wed strijd had gemaakt. Broekman zal nog aan enkele wed strijden in Noorwegen deelnemen en op 13 Januari te Eskilstuna in Zwe den rijden. 500 en 5000 meter. Daar na gaat hij naar Nederland terug en vervolgens onmiddellijk daar naar Davos, te zamen met Van der Scheer. Voor de eerste maal konden de rijders, die in Hamar trainen, op .-en 400 meter-baan rijden, aangezien weers- en andere omstandigheden het tot nu toe belet hadden het ijs in gereedheid te brengen. Op de 500 meter kwam Broekman tegen Hugne Pettersen uit, die in 45.8 sec. won tegen 46.3 sec. De snelste tijd werd gemaakt door de Noor Sjoes Teland met 44,5 sec., gevolgd door de Zweed Bolmstedt met 44 9 sec. en zijn land genoot Biomgrens met 45,4 sec. Ook Jan Breed reed mee op deze afstand en noteerde 48,3 sec., terwijl Kees Kortenoever er 50.8 sec. over deed. Het vroor 8 graden, het was wat mis tig en het ijs was goed, maar niet snel. Tot besluit werd nog een soort estafettewedstrijd gereden tussen 6 Noren en 6 buitenlanders. In de laat ste p'oeg zat Kees Broekman, die als laatste man zes ronden moest rijden, numero 5, Lassi Parkkinen reed er 5 enz. De buitenlandse ploeg verloor, maar toen Broekman voor de laatste 6 ronden vertrok, had Parkkinen reeds zo'n achterstand op gelopen, dat het voor onze landge noot practisch onmogelijk was de achterstand in winst om te zetten. SCHAKEN Lisser Schaakclub. Dinsdag avond werden de jubileumwedstrij den van L.S.C. beëindigd met een simultaan seance gegeven door de heer Koet uit Leiden. Deze wedstrij den. zijn een groot succes geworden, zoals door vele deelnemers met en thousiasme werd betuigd. Eerst speel den een 10-tal thuis-spelers tegen een 10-tal van L.S.C. met het vol gende resultaat: ThuisspelersI. S. C.: C. NoortJ. Boogerd 0—1; P. SchuilenburgB. L. Hooyer 01; J. Montagne Jr.N. Kuypers 10; M. VermeerH. van Wamel 01; C. Slootweg—J. Th. van Koppen 01; N. NoortJ. G. Snel 01; B. KoppenaaiA. Verdoes 01; G. HorsmanC. Boogerd 01; meVr. SchuilenburgC. van der Tang 01; A. van EeuwenA. Dros 01. De wedstrijd L. S. C. tegen oud- clubspe'ers verliep als volgt: L. S. C.Oud-Clubspelers: J. Boo gerdP. Schuilenburg, inv. 1—0; B. L. HooyerP. Boogerd 10; G. Ver- meijP. A. van Tol 10; N. Kuy persR. Hoogewoning 01; J. Tb. van KopoenG. Timmermans 10; J. G. Snel—A. Philippo 10; A. Ver doesD. Hul 10; C. BoogerdP. Meyland 'A; C. van der Tang P. Pols 01; A. DrosW. E. de Koo- ker 01. Het resultaat van de oud-clubleden tegen thuisspe'ers was: Oud-ClubledenThuisspelers: J. DekkerC. Noord 10; P. Boogerd— P. Schuilenburg 10; P. A. van Tol J. Montagne 0-1; R. Hoogewoning K. Noort 10; A. PhilippoC. Slootweg 01D. HulB. Koppenaal Jr. 01; P MeylandG. Horsman 10; P. PelsMevr. Schuilenburg AA', W. E. de KookerA. van Eeuwen 10. Uitslag van de simultaan seance werd: de heer Koet speelde tegen 21 borden waarvan hij 13 partijen won en 2 remise speelde n.I. tegen de heren B. L. Hooyer en P. Schuilen burg; 6 heren smaakten het genoe gen hun partij tegen de heer Koet te winnen nl.: J. G. Snel, G. Vermeij, J. Montagne Jr., J. Dekker, J. en P. Boogerd. De heer Koet was tevens vergezeld van de heer van Preenen uit Leiden, die van deze wedstrijden gebruik maakte zijn krachten voor het geven van een simultaan seance te meten. Hij speelde tegen 6 spelers en won alle 6 partijen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5