S)e &2idóe(Bou/ïa/nt „Vrede in Djokja' meldt de »Times« Amerikaans beroep op Nederland VRIJDAG 7 JANUARI 1949 40ste JAARGANG No. 11586 Directeur: O. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" De Veiligheidsraad weer bijeen Bur. Pspengracht 32. Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. I 4.90 - Advert 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 V Er wordt te weinig gepraat WIJ kunnen het ons voorstellen, als menige lezer schrikt van dit opschrift Te weinig gepraat?! En misschien denken velen aan het lasteren, kwaadspreken en roddelen, dat als een kanker is ingevreten in de men taliteit, in de gewoonten van een zo groot deel van het volk. De zekere en grote verdienste van de zeereerw. heer rL de Greeve is, dat hij heeft wakker geschud de gewetens van ve le lieden, die, hoewel niet positief slecht, zich in ergerlijke oppervlakkig heid schuldig maken aan dit kwaad, dat in lijnrechte tegenspraak is met het elementaire beginsel van een christe'ijke levenspractijk: de naas tenliefde. Te weinig gepraat?! En misschien denken velen aan het euvel, dat wij nog onlang? opnieuw hebben gesig naleerd het euvel van de veelpra- terij in volksvertegenwoordigende lichamen; waar men óók praat om het genot van het praten zelf, om het genot in dat praten zichzelf te vin den. Te weinig gepraat?! Wij bedoelen, hier, dei mensen, die tenslotte het zelfde in en door het leven willen bereiken, vaak te weinig met elkaar praten, om in eensgezindheid naar het gemeenschappelijk beoogde doel te streven. Bij verschilen over de wij ze waarop, over vragen van tactiek en opportuniteit gaat men van el kaar uiteen, om bij latere ontmoe tingen telkens tegen elkaar aan te botsen. Er wordt te weinig gepraat om verschillen en geschillen te overbrug gen, terwijl deze betrekkelijk ge makkelijk overbrugd zouden kunnen worden. Dit tekort aan beraad kan men op héél het terrein van het menselijk leven en werken constateren. Ook op politiek terrein ook in het politieke leven en streven der katholieken; ook onder hen, die lid zijn van de K.V.P. En daarom moet zeer worden toe gejuicht, dat in de K.V.P. wordt in gesteld een: College van Beraad. (Zie elders in dit blad). Over vraagstuk ken, waarover verschil van mening bestaat, zal men in dat college zich kunnen beraden; een open, vertrou wensvol beraad. Komt men dan nog niet tot eenzelfde mening welnu, dan is toch ongetwijfeld dat grote goed gewonnen, dat men elkaar ver staat, begrijpt en waarschijnlijk óók waardeert. Deze nieuwe instelling van de K. V.P. is, naar onze overtuiging, de belangrijkste en de noodzakelijkste van de na de oorlog in het leven ge roepen instellingen. Pacificatie is niet moeilijk Verbetering in sociale bijstand DE REGERING heeft wijzigingen gebracht in de soc. overbrug- gin?s- en sociale bijstandregeling. Wijzigingen, die verbeteringen zijn, vooral wat betreft de sociale bijstandregeling. Wij moeten dit besluit toejuichen. Omdat wij er van doordrongen moe ten zijn, dat in een samenleving, welke christelijk beschaafd wil he ten, ook de onvrijwillig werklozen en ook allen, die werkelijk sociale bijstand behoeven, aanspraak mogen maken op een menswaardig levens- bestaan. Wél moet natuurlijk even inten sief als waardig zijn de controle, die wordt uitgeoefend, om te constate ren, of de werkloosheid inderdaad onvrijwillig is en of de sociale bij stand werkelijk nodig moet worden geacht. Het algemeen belang eist zulk een scherpe controle. GEEN TEKEN VAN GUERILLA. Onder de titel „vrede in Djokjakar ta" schrijft de correspondent van het Engelse dagblad „Times" uit Djokja: „Het was te begrijpen, dat Djokja, tot voor kort hoofdstad van de Repu bliek, die 20 millioen onderdanen zou hebben, in zeven uur tijd geheel kon worden bezet door de Nederlanders. Indonesiërs hadden blijkbaar nooit de mogelijkheid van een actie met parachutisten en luchtlandings troepen overwogen. Het is moeilij ker zich een begrip te vormen van de verbazingwekkende vreedzame toe standen, die thans heersen in de stad, waar gedurende drie jaren de bevol king onderworpen was aan hevige, opzwepende, nationalistische propa ganda. De brigade, die Djokja bezette, ver loor nog niet een dode per dag. Ge durende de nacht komt nog wel enig schieten van sluipschutters voor en verscheidene nachten geleden drong een gewapende bende door tot het stadscentrum. Op alle hoofdwegen rijden zonder onderbreking con- vooien. De Indonesiërs hebben volop de tijd gehad om hun krachten te hergroeperen, Joch tot op heden zijn er absoluut geen tekenen van een aanval van guerilla's, waarmede zij in hun propaganda gedreigd hebben. Officieren gaven zich over. De kwaliteit en de gesteldheid van het Republikeinse leger het legjr was het voornaamste struikelblok bij de onderhandelingen tussen de Ne derlanders en de regering-Hatta kwamen tot uiting in het feit, dat ge durende de laatste paar dagen 304 of ficieren zich overgaven. Iedere mor gen zonden de Nederlanders een wa gen met een luidspreker uit, die een tocht door de stad en de buitenwij ken maakte en omriep, dat men zich kon overgeven. Velen van degenen, die zich overgaven, waren stafofficie ren. Een groot aantal meldde zich aan met wapens. Onder hen bevonden zich twee generaals-majoor en een kolonel, die voor de oorlog bediende was. Een andere kolonel, die belast was met de Indonesische technische dienst op het vliegveld, was vroeger arbeider op hetzelfde vliegveld en dankte zijn benoeming eerder aan geografische dan aan enige techni sche hoedanigheden. Enigen van deze officieren worden vastgèhouden. Het overige deel is in vrijheid gesteld en moet zich tweemaal per week bij de politie melden. Het schijnt, dat zij volkomen genoeg hadden gekregen van de toestanden in het republikein se leger. Soekarno's Lijfwacht. Frappant was ook het gedrag van de persoonlijke lijfwacht van Soekar- no, een élitekorps, dat bestaat uit 50 enthousiaste jongelieden uit het leger en de politie. Blijkbaar op bevel van Soekarno boden zij 'geen weerstand aan de Nederlandse troepen, die hem en de andere republikeinse leiders ar resteerden. De leden van de lijfwacht werden gearresteerd en werden aan het werk gezet bij een Nederlands bataljon. Na enige dagen werden zij in vrijheid gesteld. Een Nederlands kapitein gaf hun een adres van de Welfare en zeide hun zich behoorlijk te gedragen. Zij gingen direct terug naar hetzelfde bataljon om te ver zoeken, of zij daar weer tewerkge steld konden worden. Incidenten als deze geven de bezoeker het gevoel, dat, ofschoon vele Indonesiërs de vrij heid wensen weinigen het waard vin den daarvoor te sterven. Nederlandse commandanten ver trouwen, dat de pacificatie van de nieuwe gebieden niet moeilijk, noch V Een mooie Nieuwjaarswens ÏN „Het Katholieke Schoolblad" schrijft F. S. over „Onze school, een school van gebed". Hij wijst er op, van hoe grote waarde de school is, als ze de kinderen leert bidden waarachtig bidden. En zijn beschou wing besluit hij aldus: „Zo zal onze school alleen een school van gebed kunnen zijn als er mannen en vrouwen van gebed voor de klas staan. God geve ze bij duizenden en duizenden aan de kinderen op onze katholieke scholen, opdat 1949 voor ons katholieke volks deel worde ten volle „Een Zalig Nieuwjaar!" Een mooie Nieuwjaarswens! Een school, waar de kinderen le ren bidden wat iets anders is dan louter gebeden leren geeft die kinderen mee een waarde voor 'het leven, die onschatbaar is. Er is geen groter waarde in het leven. kostbaar of langdurig zal zijn. Zodra zij hun basis veilig gesteld hebben, verspreiden de troepen zich over het land om rovende benden van ex-sol daten en bandieten op te vangen. De grootste van deze benden wordt ge schat op een aantal van ongeveer 400 man, hetgeen naar de mening van mijn Nederlandse militaire zegsman „werk voor een peleton" is. Geen zware taak. Deze benden zijn geconcentreerd in het berggebied langs de Zuidkust en op de hellingen van vulkanen, doch Java is een zo dicht bevolkt land, dat, zoals in de afgelopen oor log bleek, het niet geschikt is voor een voortgezete guerilla. De waar heid is, dat de Engelsen een veel har dere taak hebben om 400 communis tische bandieten in Malakka op te ruimen dan de Nederlanders bij hun optreden tegen 400.000 bewapende Indonesiërs. Er zal wellicht enige reactie op mi litair gebied door de Indonesiërs ge voerd worden, maar alles wijst in te genovergestelde richting en ervaren Nederlandse officieren verwachten dit zeker niet. De plaatselijke bevol king schijnt geen bijzondere angst voor de Nederlandse troepen te heb ben, maar zijn absoluut bevreesd voor de Ambonnezen en andere Indonesi sche soldaten. Het is vreemd aldus besluit de correspondent van de Ti mes zijn relaas, om deze jonge Neder landers, met twee of drie tegelijk, soms onbewapend te zien kuieren in de drukke straten, waar nog de oude anti-Nederlandse léuzen op de muren te lezen zijn, en om te middernacht in een jeep te zien rijden door de straten van de stad; waar zovele re devoeringen, waarin onversaagde te genstand werd beloofd, zijn gehou den". De ondernemingen op Java Een woordvoerder van het depar tement van Economische Zaken deel de aan een vertegenwoordiger van Aneta over de toestand der onderne mingen in de nieuwe bezette gebie den o.a. het volgende mede: Over het algemeen hebben vooral de tabaks-, koffie- en thee-onderne mingen zwaar geleden. De rubber staat er gunstiger voor. Over onge veer drie weken denkt men aan'de ondernemingen in de omgeving van Djokja, Klaten en Solo weer stroom te kunnen leveren voor de fabrieken. De suikerfabrieken Konang en Wi- nangoeng zijn intact. In laatstge noemde fabriek werden 120.000 zak ken suiker aangetroffen. De suiker fabriek Tjepe bij Djokja is zwaar be schadigd. Het herstel zal waar schijnlijk een jaar duren en flH mi noen kosten In Solo zijn de meeste rijstpelierijen en tabaksdragerijen niet beschadigd. De rubberondernemingen Soekaboe- mi en Barostampir hebben vrij veel schade en een deel harer aanplant is vernield. De suikerfabrieken Trankit en Pakis nabij Koedoes zijn niet beschadigd. In Tjepoe, waar de geheel Euro pese woor.wiik werd vernie d, werd 300.000 kubieke meter hout aange troffen, waarvan de waarde in de millioenen loopt. Met dit hout zal heel wat opbouwwerk kunnen wor den verricht. DE SULTAN VAN DJOKJAKARTA, HAMENGKOE BOEWONO IX. DE TOESTAND DER MISSIE POSTEN IN HET BEZETTE GEBIED Van de belangrijkste missieposten in de thans onder Nederlandse con trole gebrachte gebieden komen goe de berichte binnen. Drie Nederland se priesters, die vrijwillig in het re publikeinse gebied waren achterge bleven, nJ. de pastoors van Goethem en Smets te Madoen en pastoor Koek te Blitar, zijn in goede welstand, evenals de Zusters van het Heilige Ha i te BJlar. Zoa'.s bc end, zijn ook de Zusters van het missiehospitaal „Onder de Bogen" te Djokja in goe de welstand. De gebouwen en de missiehuizen hebben weinig of niet geleden; Zo is te Tjepoe aan de Deterdingboulevard vrijwei aiies verwoest, oehalve de kerk en de pastorie. Te Madioen wa ren, in tegenstelling tot vrijwel alle andere grote gebouwen, geen vernie- lingsmiddelen aangebracht in de oude en de nieuwe kerk en in de pastorie of de verenigingsgebouwen. Uit het missiecentrum Pchasarang zijn geen berichten binnengekomen. REPUBLIKEINSE VLIEGBOOT VERONGELUKT. Naar uit militaire bron wordt ver- nomên, is de republikeinse Catalina No. 5 bij een poging tot starten op 29 December 's avonds nabij Djambi gezonken. Volgens de enige overle vende van het ongeluk zijn vier der inzittenden verdronken, w.o. de Australische piloot Cobley. TERRORISTENACTIE TE BANDOENG Dezer dagen heeft een afdeling der Bandoengse politie in een kam pong in het Zuidelijke stadsdeel een vuurgevecht geleverd met een uit 15 man bestaande bende, die bewa pend was met stenguns'en minstens drie karabijnen. Het bendelid, dat de stengun hanteerde, werd gewond en gearresteerd, terwijl later nog een ander lid der bende in hechtenis werd genomen. De anderen ontkwa men in de duisternis. De politie leed geen verliezen. AUSTRALISCHE ZEELIEDEN BOYCOTTEN ONS WEER Het Australische Verbond van zee lieden heeft gisteren onverwachts de boycott van alle Nederlandse sche pen weer ingevoerd. Het verbond weigerde om sleepboten ter beschik king te stellen van de Nederlandse vrachtboot Nieuw-Holland. Het schip moest zonder hulp van sleepboten uitvaren. Het is geladen met stuk goederen voor Java en Singapore. De Abbekerk, een ander Neder lands schip, dat door de boycott eni ge moeilijkheden heeft ondervonden, heeft Woensdag bij het uitvaren nog assistentie van sleepboten gekregen. K.L.M. VLIEGT OP PANAMA Panama City is met ingang van 3 Januari jl. opgenomen in het West- Indische net der K.L.M. Tweemaal per week zullen de Vliegende Hol landers op de dienst CuragaoAru baBarranquillaSan José ook op het vliegveld Tocumen, 15 minuten van Panama City gelegen, landen. Tocumen is een der grootste en mo dernst geoutilleerde luchthavens van Centraal Amerika en is door een prachtige verkeersweg met Pa nama City -verbonden. DE LUCHTVERBINDING MET INDONESIË Voornemens thans in practijk brengen ^"GISTERAVOND IS BIJ SCHRIJVEN van de Amerikaanse plaatsvervan gende minister van buitenlandse zaken Robert Lovett, een beroep ge daan op de Nederlandse regering, om nu op concrete wijze blijk te geven van het voornemen om de wettige aspiraties van de Indonesiërs naar zelfbestuur té bevredigen. Lovett schreef dit in een brief aan de voorzitter van het Amerikaanse vakverbond C.I.O., waarin hij een over zicht gaf van de Amerikaanse pogingen om een einde te maken aan de gevechten in Indonesië. BOEREN ..OVERTREK' MIDDELBEERS. Twee jaren geleden brandde de wo ning van de burgemeesteresse van Oost-, West- en Middelbeers, mevr. G. C. Th. M. Smulders-Beliën, af en deze enige vrouwelijke burgemeester in ons land was gedwongen haar in trek te nemen in de pastorie van Mid delbeers. Thans is haar woning her bouwd en konden de bezittingen van mevr. Smulders weer worden ver huisd. Dit geschiedde volgens een eeuwenoud folkloristisch gebruik, waarbij de boeren van het dorp de inboedel op hun wagens naar het nieuwe adres rijden. In de prachtig versierde eerste huifkar, de ..schoon- wagen", nam de burgemeesteres plaats, terwijl in lange rij de wagens met het meubilair volgden. Vóór in de „schoonwagen" was een kroon op gehangen, vervaardigd door de nieu we buurvrouw, ten teken dat de kroon op het werk was gezet. Het ge bruik wil nog, dat men tracht deze kroon te stelen om haar tegen beta ling van een fles jenever weer vrij te geven. De stoet onderweg naar de nieuwe woning, met mevr. Smulders in de „schoonwagen" met de kroon. Lovett schreef daarin dat de Ame rikaanse regering zal weigeren om de zogenaamde politionele actie van de Nederlanders als beslissend te be schouwen. Hij hoopte, dat er een In donesische regering zou worden sa mengesteld, in welke alle partijen zouden mogen zijn vertegenwoordigd in overeenstemming met haar aan hang en volgens vrije democratische methoden. Lovett verklaarde bereid te zijn om op iedere geschikte wijze bij te dra gen tot de totstandkoming van sa. menwerking tussen Den Haag en de Indonesische republiek. „Door verzekeringen van Neder landse zijde inzake zelfbestuur zou de nu heersende grote bezorgdheid onder de Republikeinse leiders en de met hen sympathiserenden kunnen worden verminderd. Het schrikbeeld van een guerilla-actie en sabotage zou dientengevolge geen werkelijk heid behoeven te worden en de Ne derlanders en Indonesiërs zouden sa men naar een gemeenschappelijk doel kunnen streven". Lovett prees tenslotte de Republi keinse regering vanwege haar reso lute actie bij de bestrijding van de Wijziging in de mening van Engeland DAILY TELEGRAPH OVER REDE VAN KONINGIN JULIANA. Aan de radiorede van koningin Juliana van gisteren, wijdt de Daily Telegraph een hoofdaritkel. Het is niet de fout, aldus het blad, geweest van de successieve Neder landse regeringen of van het Neder landse volk, dat de Japanse bezetting, gevolgd door anarchie waaraan herhaaldelijk door buitenlandse in menging steun is verleend deze ontwikkeling langzaam heeft doen gaan. „Nu heden de Veiligheidsraad bij eenkomt moge de betrokken regerin gen zich wel afvragen, niet of zij een wettig recht tot interventie hebben dit wordt betwist doch wat haar doel is. Is het de vorming van vrije Oosterse staten aan te moe digen, die in staat zijn, de wereld wederom te voorzien van onschat bare voorraden voedsel, rubber en olie? Of is het, integendeel, om de Nederlanders te straffen voor het in gevoerd hebben van beschaving en democratische ideeen in een groot achterlijk gebie^ en deze weldaden te vervangen door een terugglijden naar primitieve anarchie, waarin het banditisme zal tieren onder de naam van nationalisme en millioenen ter plaatse zullen vei'hongeren, terwijl de rest van de wereld te kort heeft?" Betreffende het bezoek aan Bata via van de Nederlandse minister-pre sident voor overleg 'met dr. Beel zegt de Daily Telegraph: „Wanneer een regeling met Soekarno en Hatta, de republikeinse „president" en „minis ter-president", bereikt kan worden, zullen dr. Drees en dr. Beel wel ge neigd zijn, die gelegenheid te baat te nemen". Het Atlantisch Pact BINNEN TWEE MAANDEN EEN FEIT? Een gezaghebbende Belgische woordvoerder heeft Donderdagavond onthuld, dat Denemarken, Noorwe gen, Portugal, Eire en IJsland zijn gepolst over een eventueel toetreden tot het voorgestelde pact voor een Atlantisch Unie, wanneer dit tot stand is gekomen. De woordvoerder zeide voorts, dat het Atlantisch Verdedigingspact bin nen de volgende twee maanden een feit zou kunnen worden. Indien het pact beperkt zou blijven tot de zeven oorspronkelijke landen de vijf lan den van de West-Europese Unie, de V.S. en Canada zou het eerder kun nen worden ondertekend. Het polsen langs diplomatieke weg van dc vijf andere landen zou waarschijnlijk de eerste tijd nog geen succes opleve ren, aldus dé woordvoerder. Hij ver klaarde verder, dat aan het opstellen va nhet Atlantisch Verdrag in Wash ington door de ambassadeurs van de vijf landen van het Pact van Brussel en Amerikaanse en Canadese verte genwoordigers thans de laatste hand gelegd werd. SCANDINAVISCHE MINISTERS BERAADSLAGEN. In het grootste geheim zijn sinds Woensdag de "minister-presidenten, de ministers van buitenlandse zaken en van defensie van Zweden, Noor wegen en Denemarken in de kleine Zweedse stad Karlstad bijeen om over het vraagstuk van een Noorde lijk militair verdrag te onderhande len, pn om een standpunt te bepalen tenopzichte van het verzoek om toe te treden tot het Atlantische pact. INDONESIë HEDEN TOCH IN VEILIGHEISRAAD? De zitting van de Veiligheidsraad over Indonesië kan heden toch door gaan, omdat alle leden dan vertegen woordigd kunnen zijn, aldus meldt Reuter uit Lake Success. De Raad is tegen 3 uur plaatselijke tijd (9 uur vanavond Ned. t.jd) bijeengeroepen. De Britse afgevaardigde Alexander Cadogan, die pas Maandag met de „Queen Mary" te New York verwacht wordt, zal vervangen wor- den door Harold Beeley. De Russi sche afgevaardigde Malik, die niet maar in een vliegtuig overstapte, zal zelf de zitting van de Veiligheidsraad kunnen bijwonen. In diplomatieke kringen te Lake Success wordt niet verwacht dat de nieuwe samenstelling van de Veilig heidsraad een verandering van bete kenis zal brengen in 's raads houding ten aanzien van de Indonesische kwestie, zo meldt Aneta. DE STRIJD IN CHINA. Het Chinese departement van de fensie, heeft hedenochtend verplich te militaire opleiding afgekondigd communistische opstand tegen haar voor alle mannen van 20 tot 25 jaar Weer wapenstilstand in Palesti na INGAANDE HEDENMIDDAG Een functionaris van de V. N. te Lake Succes heeft verklaard, dat het vuren in Palestina vanmiddag om 12 uur G.M.T. zou worden geslaakt. Zowel Egypte als Israël hebben zich daartoe bereid verklaard en hebben de waarnemende bemidde laar, dr. Bunche, hiervan in kennis gesteld. Het bestand zal worden gevolgd door onmiddellijke onderhandelin gen tussen vertegenwoordigers der beide regeringen, onder voorzitter schap van de V. N., over de uitvoe ring van de Wapenstilstandsresolu ties van de Veiligheidsraad van 4 en 16 November. Een. kcPiAz-Uje... Echte beschaving schept een sfeer, waarin men zich behagelijk voelt gezag, welke door een in Moskou op- en hun inlijving in het leger naar een sfeer, die men zo vaak in gezel- geleide agent was op touw gezet. gelang der behoeften. schappen mist.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1