SPAANS NIEUWS UIT E RIJNSTREEK NIEUWS UIT 1 3{xwte DINSDAG 4 JANUARI 1949 DE tETDSE COURANT PAGINA 3 BOSKOOP IN INDIë GESNEUVELD Naar wij vernemen is Woensdag 29 Dec. 1948 onze plaatsgenoot A. C. de Rooy, die als oorlogsvrijwilliger deelnam aan de actie in Indonesië op Java overleden. Nadere bijzon derheden konden nog niet worden vermeld. De ouders werden door de geestelijkheid van dit droeve feit in kennis gesteld. Geboren: Hendrik Jacobus z. v. J. Heij mans en P. van der Wolf. Bartholomeus Johannes z. van B. J. Steenkamer en S. Hogenelst. Ondertrouwd: R. W. van der Wolf 22 j. en N. de Brij 18 j.; P. Ooster- wijk 31 j. en M. J. Kromhout 25 j. Gehuwd: A. Groenendijk 30 j. ën N. Smit 26 j. N1EUWVEEN IEDER NIEÜWVENER GAAT TEKENEN! Om in de Raadszaal goed voor de dag te komen. Het gemeentebestuur heeft 't voor nemen in de maand Maart in de Raadszaal van het Gemeentehuis een schilderijententoonstelling te doen houden, van de Haagse kunstschilder de heer Jac. Bodaan, die voor ieder gratis toegankelijk zal zijn. Het ligt in de bedoeling tegelijk met deze tentoonstelling een exposi tie te houden van tekeningen en schilderstukken, welke door ingezete nen van Nieuwveen zijn gemaakt. Bovendien zal de exposerende kunst schilder voor de plaatselijke jeugd verenigingen en andere belangstel lende organisaties een causerie hou den over de schilderkunst in het al gemeen en over zijn tentoongesteld werk in het bijzonder. Op deze wijze meent het gemeen tebestuur zijn bijdrage te kunnen verlenen aan de culturele vorming van de jeugd, terwijl zij zich voorts voorstelt, om wanneer inderdaad 'blijkt, dat de ingezetenen belangstel ling hebben voor dit werk, tenminste éénmaal per jaar iets dergelijks te ondernemen, waarbij telkens het beste werk zal worden bekroond. De inzendingen zullen worden onder scheiden in drie groepen: le groep omvat werk van meisjes en jongens van de hoogste klasse van de lagere scholen; 2e groep omvat werk van meisjes en jongens vanaf de lagere scholen tot 21 jaar; 3e groep omvat werk van personen vanaf 21 jaar. Voor elke groep zal één geldprijs beschikbaar worden gesteld, overi gens enige eervolle vermeldingen, uit te reiken in een speciaal daarvoor te beleggen bijeenkomst ten Raadhuize. Ieder ingezetene mag ten hoogste twee werken inzenden, groot of klein In de keuze A^an het onderwerp is men geheei vrij. De parochie in 1948. Voor de parochie van de H. Nicolaus is het oude jaar heel gunstig te noemen. In 1948 werden 14 jongens en 3 meis jes gedoopt. Aan 62 jongens, 68 meis jes en 3 volwassenen werd het H. Vormsel toegediend. 13 jongens en 5 meisjes deden hun eerste H. Commu nie en 10 jongens en 13 meisjes de den hun Doopbeloften. Het aantal communicanten was met niet minder dan 8500 toegenomen, wat overéén komt met een gemiddelde van 15 H. Communies per communicant, wat voor pastoor Schretlen aanleiding was om de parochianen aan te spo ren, daarin niet te verflauwen, maar met een greo't vertrouwen Gods ge nade in de H. Communie te blijven afsmeken. Ondanks de huisvestings problemen, werden toch nog 7 huwe- jijken gesloten. Twee parochianen deden hun intrede in het klooster. Het aantal parochianen bedraagt thans 1228. Slechts viermaal heeft de doodsklok behoeven te luiden. HAZERSWOUDE (Dorp) Mond- cn Klauwzeer. Deze ge vreesde veeziekte „Mond- en Klauw zeer' breidt zich steeds meer uit. Bij een 8-tal veehouders is deze ziekte onder hun vee geconstateerd in deze gemeente. Geboren: Michael G. J., z. van M. Nahon en G. M. van den Berg; Jacobus L.. z. van L. J. den Hollan der en N. G. Kelderman: Ludiwna M., ri. van M. A. Gordijn en M. C. Hagen; Marius W., z. van "W. den Dolder en M. Keizer: Celia, d. van D. van Veen en C. Voshol. Ondertrouwd: J. W. M. Timmer man 27 jaar en A. C. van Vliet 27 j. Getrouwd: H. P. van der Laan en W. Q. van Zon. NIEUWKOOP Zilveren jubileum. Woensdag 5 Januari herdenkt juffrouw Valkenet de dag. waarop zij vijf en twintig jaar geleden, tot onderwijzeres aan de Katholieke Jongensschool werd. benoemd, 's Morgens om acht uur wordt de gezongen H Mis van dank baarheid voor haar opgedragen. Des middags om 2 uur vindt de huld:- ging plaats in de school, door School bestuur, leerlingen en oud-leerlin gen. Om ongeveer 3 uur is er gele genheid tot feliciteren. Wij twijfelen niet of vele ouders en oud-leerlin gen zullen "hiervan gebruik maken, om de zo zeer gewaardeerde onder wijzeres hunner kinderen of van hun kinderjaren, te feliciteren met haar zilveren ambts-jubileum. Ondertrfouwd: Adr. Schalkwijk 28 jaar en G. Pieterse 23 jaar. Overleden: Adr. vanden Berg. 82 jaar; Hend. Greveld 90 jaar; Alb. J. M. Balvert, 6 dagen. OUDE-WETERING Belangrijke bijeenkomst. In café Klein houdt de heer F. Sykesnta, oud-lid van de Volksraad van Ned. Indië, morgenavond voor de plaat selijke kiesvereniging van de K.V.P. een spreekbeurt met als onderwerp: ..Indië". A.anvang half acht. Toegang voor iedereen. OUD-ADE Afscheid pater Marcellis. Onze goede pater Marcellis, die gedurende de laatste tien jaar bij nagenoeg alle feestelijke gelegenheden het zijne bijdroeg tot de luisterrijke viering in de parochie, gaat ons verlaten. In de rang van majoor-aalmoezenier gaat pater M. zijn beste krachten geven aan onze militairen in Indonesië. Het is de pater natuurlijk onmogelijk van alle parochianen persoonlijk afscheid te nemen. Donderdag komt hij naar Oud-Ade en geeft ten bate van Ka tholiek Thuisfront een film-voorstel ling 's middags om 2 uur voor de grotere kinderen, 's Avonds 7.30 uur voor de groten. Gezien de grote toe loop, die verwacht wordt, geeft de pater gaarne in overweging aan oude ren. die 's middags eventueel kunnen komen, van die gelegenheid gebruik te maken om 's avonds teleurstelling te voorkomen. Er wordt entree ge heven; 'n pracht geluidsfilm over Java is dat dubbel waard. HILLEGOM Geboren: z. van J. P. L. Weijers cn W. M. Pilippi; d. van D. Bentick en H. Wittenaar; «d. van A. J. van de Reep en I. Burger; z. van F. R. Out en J. M. van Lierop; d. van H. Zwart en J. Kops; z. van C. H. Zeilmaker en G. Zakker: d. van H. C. Schrama en J. v. d. Loo; d. van D. Weijers en A. van Stein. Ondertrouwd: P. van der Stelt en M. 't Hart. Overleden: A. M. Langeveld Brouwer vr. 72 j. KATWIJK SCHAAKKAMPIOENSCHAP VAN KATWIJK Donderdagavond 30 Dec. vond in „Casa Cara" de prijsuitreiking plaats aan de winnaars in de le, 2e en 3e klasse, van de wedstrijden gespeeld om het Kampioenschap van Katwijk 1948, georganiseerd door de Katwijk- se Schaakclub. Kampioen van Katwijk werd de heer E. H. van Galen. Hij kreeg de fraaie, door de burgemeester be schikbaar gestelde wisselbeker, er. een fraaie medaille. De 2e prijs ver wierf de heer Th. Admiraal. In de 2e klasse werd de heer D. Baalber- gen eerste en kreeg een medaille. De 2e- prijs verwierf de heer C. Ad miraal. In de 3e klasse eindigde de heer W. Verloop als eerste en P Rous als tweede. De 2e voorz. G. Guyt reikte de prijzen met een geestig speechje de winnaars uit. Tevens werd op deze avond een zeer geanimeerde gongwedstrijd gehouden. Door de medewerking van ver scheidene winkeliers kon aan iedere deelnemer een prijsje uitgereikt worden. Als eerste eindigde hier de lieer Th. Admiraal. Deze laatste clubavond van het jaar was een zeer prettige en ge slaagde avond. KATWIJK AAN DEN RIJN Personalia. De heer G. Doets is benoemd tot gemeente-opzichter te Gorkum. NOORD WIJK Geboren: Yvonne Ch.. d. van H. P. HeruerVink; Leonardus H. C z. van P. J. H. KoelewijnSalman; Frederik, z. van D. Hazenootvan Leeuwen: Anna C. M. A„ d. van Fr. G. VersteegeGroenendijk; Stefanus P. W.. z. van P. J. ZuidhoekNoor- dermeer; Willem, z. van W. Roskam 'V. Rooijen; Paulina M., d. van M. J. F. KoopmanHegeman. Getrouwd: C. van Duijn' eri J. H. W. v. d. Hoeven. Overleden: Trijntje Plug 80 jaar wed. van L. Hazenoot; Leentje v. d. Niet. 85 jaar wed. van H. Klinken berg. NOORDWIJKERHOUT UITVAART NIC. HERMANS. In de St. Victorkerk alhier, had Maandagmorgen de plechtige uit vaart plaats van de gesneuvelde mi litair Nic. Hermans uit Voorhout. De plechtige H. Mis van Requiem werd opgedragen door de pastoor L. Brink, met assistentie van aalmoezenier Schoonebeek uit Den Haag als dia ken en kapelaan de Graaf als sub diaken. Een detachement Grenadiers uit Den Haag vormden op het pries terkoor de erewacht. Een grote krans van de parochianen was in het pries terkoor neergelegd. Na de H. Mis heeft pastoor Brink gesproken. Hij las o.a. nog de 'laatste brief voor, wel ke hij van Nic. Hermans had ontvan gen. Na de H. Mis speelde de orga nist op het orgel het „Wilhelmus" en zong het zangkoor „Ecce quomodo moritur". De militairen en geestelijk heid, de familie en de parochianen begaven zich naar de ingang van het kerkhof, waar een eenvoudig oor- logskruis met inscriptie werd ont huld ter nagedachtenis aan de ge sneuvelde parochiaan. Pastoor Brink verrichtte de wijding van dit kruis. De militairen vormden hierbij we derom een erewacht, waarna defi'é volgde van de parochianen. Zeer ve len waren hierbij tegenwoordig en gaven blijk van medeleven met de zeer zwaar getroffen ouders en familie. Tuindersver. „De Eendracht". De rekening 1947 sloot met een na delig saldo van 4368.17. Bij de be stuursverkiezing werd de heer J. Heemskerk herkozen. Hierna hield de heer Ter Meij, assistent van de tuinbouwconsulent een lezing over de teelt van aardbeien. Noordwijker- hout heeft een bij uitstek gunstige bodem voor de aardbeienteelt. - Hij noemde dc beste soorten op welke hier geteeld kunnen worden. Voor deze streek is een gemiddelde op brengst van 35 pond aardbeien per Roede te verwachten. Zijn conclusie was, dat de kwekers in Noord wij ker- Holl Mij. van Landbouw. De Kring Rijnland van de Hollandse Maatschappij van Landbouw belegt morgen voor haar leden een verga dering in de foyer van de Stadsge hoorzaal. Na de opening, 's morgens om 9.15 uur, zal de algemeen secre taris van de H. M. v. L„ ir. D. S. Tuinman, een causerie houden over de Benelux en het plan-Marshall. Snelste opleiding Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TEL, 26558 OMGEVING hout zich niet b'ind moeten blijven staren op de teelt van bollen, doch voor een gedeelte het eens moeten gaan proberen met aardbeien, wat zeker lonend zal blijken te zijn. Gaat men er echter toe over. aldus spre ker. dan moet men voor plantgoed naar de selectiebedrijven gaan. Het eerste jaar kan men best tussen de aardbeien andere gewassen poten. VALKENBURG Distributie. Morgen. Woensdag, uitreiking van bonkaarten 903 te Valkenburg. Meenemen stamkaar ten. inwisselingsbonnen van de lo pende bonkaart, de bonnen „Tabak 07" en „Diversen 10", datumkaartje. LEIDEN KAPDEMONSTRATIE Vaklieden brachten laatste snufjes uit Parijs In de Jacoba-zaal van „De Burcht" werd gisteravond door de Stichting Technische C'ubs voor het Kappers- bedrijf, afd. Leiden, een demonstra tie-avond gehouden, waarop enkele collega's uit Den Haag. Amsterdam, Rotterdam en Leiden, die alle in Pa rijs de laatste ontwikkeling in de haarmode bestudeerd hadden, de nieuwste dames-kapsels demon streerden. Zeer opval1 end was de grote om wenteling die in deze mode heeft plaats gegrepen De coiffure wordt n\ niet meer naar boven en van opzij naar omhoog, dooh naar benedien ge- i werkt. Het eerste gevolg hiervan is dat het haar korter gedragen moet worden, waardoor het kapsel voor de vakbekwame kapper veel aantrekke lijker wordt, omdat het kniopen nu weer een zeer belangrijke factor is, waarvan het a1 of niet slagen van de coiffure afhangt. Aan verschillende modelen, die door de demonstranten thuis warer. ingelegd en gedroogd, werd op deze demonstratie de.„finishing touch" ge geven, zodat het uiteindelijke resul taat van deze nieuwe methode zicht baar werd. We geloven wel dat het bij de Leidse vakgenoten in de smaak geraden is, zodat deze avond zeker geslaagd mag heten. Door de Leidse vakgenoten werden voorts enkele heren-modellen gede monstreerd. De voorzitter Van de Leidse afde ling, de heer B. Helmond, verwel komde de aanwezigen, speciaal de heer H. H. Weert, lande1 ijk voorzit ter. die bij -de aanvang een korte uit eenzetting van de te demonstreren methode gaf en er op wees, dat het voor de kapoers noodzakelijk is zich in te stellen op wat de mode thans cn dus het publiek binnen kort vraagt, zodat vakbekwaam heid nu zeker een eerste vereiste is. „DIE LIEVE CHRISTABEL" Derde abonnementsvoorstelling. Fie Carelsen vierde verleden jaar haar 40-jarig toneeljubileum met een stuk, dat voor haar geknipt was n.l. Die lieve Christabel". Zij ging er mee op tournee, doch werd begin Mei door een ernstige ziekte overval len, die haar geruime tijd in het zie kenhuis hield. Thans is zij weer ge heel hersteld en gisteravond had de Leidse Schouwburg gelegenheid haar geluk te wensen èn met haar toneel jubileum en tevens met haar geluk kig herstel. De tot in de nok gevulde zaal verwelkomde Fie Carelsen met een hartelijk applaus bij haar binnen komen en bracht haar aan het slot van de avond een langdurige ovatie. Volkomen verdiend, want Fie Carel sen heeft in dit spel opnieuw bewe zen, dat haar speeltalent er aller minst op achteruit gaat. De manier waarop zy hier de bazige tante uit Edinburgh weergeeft, die in het ge zin van haar zuster allesbehalve enthousiast wordt ontvangen, maar ten slotte alles toch op het goede spoor weet te brengen, is boven alle lof verheven. Tezamen met Cees La- seur als de onbeholpen, verstrooide en slordige professor Daunty, weet zij dit aardige vlotte blijspel te maken tot een geestige persiflage. Wij zul len het grappige verhaal niet vertel len. want het lijkt ons lang niet on mogelijk, dat de Haagse Comcdie nog eens terug komt met „Die lieve Christabel". Het zij voldoende te con stateren, dat het publiek zich gister avond kostelijk heeft geamuseerd en genoten heeft van de manier, waarop die lieve Christabel alles fijntjes naar haar hand zette. Fie Carelsen kreeg fraaie bloemen van het Schouwburgbestuur en van het Leidse Studententoneel, een bloe menhulde, waarin men Marie Meu nier ook liet delen. Jongen te water gereden. Gis termiddag is de 13-jarige wielrijder P. P. in het water van de Oude Rijn gereden. Een passerende, onbekend gebleven, militair, sprong gekleed te water en bracht hem weer op het droge. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond VERANDERLIJK WEER. Meest zwaar bewolkt met tij delijk enige sneeuw of regen Aanvankelijk matige tot krach tige wind tussen Zuid en Oost, later afnemende en veranderlij ke wind. Iets zachter. Kerkmuziekschool „St. Pieter". Dezer dagen werd een reünie gehou den van oud-leerlingen der Muziek school „St. Pieter". Na een gezongen H. Mis en na een ontbijt overhan digde de heer Herm. Buis het diplo ma der School aan een zevental he ren, die dit diploma reeds enige tijd geleden behaalden, benevens aan de geslaagden van het laatst gehouden examen n.l. C. van Stijn (St. Mat thias, Warmond), P. Gordijn. A. Heij- koop en J. Herscheid (dekenale pa rochie, Leiden), die allen ook het St. Gegorius-diploma behaalden. De heren A. Kok en W. Verhoogt (dekenale Parochie) ontvingen even eens het diploma der St. Gregorius- vereniging. Hierna volgde een kort maar inte ressant pianorecital door de heer Joop Strings, concertpianist en leraar aan het conservatorium te Utrecht. Enige werken van Beethoven, Cho pin en Moussorgsky werden zeer knap gespeeld en met fijne muzikale visie voorgedragen. Vooraf werd door de pianist een korte uiteenzetting gege ven van de te spelen werken. Het was al met al een ochtend van fijne distinctie en echte gezonde be schaving. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. ZILVEREN JUBILEUM VAN A. GALJAARD. Gistermorgen vond op het Stad huis een huldiging plaats van de heer A. Galjaard, die, zoals wij reeds eerder meldden, zijn zilveren jubi leum bij de Plantsoendienst herdacht. Dc jubilaris, die thans chef van de afdeling Plantsoenen is, werd, in het bijzijn van zijn echtgenote en het af- delingspersoneel. eerst toegesproken door de directeur van Gemeente werken, ir. D. Boogerd, die in deze 25 jaar een stijgende lijn ontdekte, n.l. van tuinman tot afdelingschef, in de rang van hoofdopzichter. Spr. wees op de grote moeilijkheden van de na oorlogse jaren, toen veel bomen ge rooid waren voor brandhout cn bouwsels van de bezetter de plant soenen ontsierden. Daarnaast is de vernielzucht van de jeugd toegeno men, waartegen de heer Galjaard optrad in de contactcommissie voor de wederaanleg van plantsoenen. Na nog gewezen te hebben op de fijne tact, waarmede de jubilaris met het personeel omgaat, eindigde spr. met aanbieding van de gebruikelijke en veloppe namens de gemeente en en kele cadeaux, namens de ambtenaren en werklieden van de afdeling. De wethouder van Openbare Wer ken, de heer A. J. Jongeleen. prees de jubilaris om zijn vakbekwaam heid. de goede omgang met het per soneel, het goede beheer van de af- iing en zijn bijzonder talent voor het versieren van gebouwen, wat nog tot uitdrukking kwam bij de keurige versiering van het Stadhuis, Over de hoofden van alle aanwezigen, deed de wethouder een dringende oproep tot heel de Leidse bevolking, om de plantsoenen voor vernieling te spa ren. Ir. Y. Lem, adj-dir. van Gemeente werken, wees eveneens op de prettige samenwerking met de heer Galjaard en op zijn wetenschappelijke aanleg, die in zijn werk steeds tot uiting komt. Vervolgens sprak de heer H. J. Barendsen, namens de afdelings chefs, waarna de heer H. M. Notc- boom namens het jubileumfonds het woord voerde, de collégiale omgang van de jubilaris prijzend, en mevr. Galjaard bloemen in een flacon eau de cologne aanbood, als bewijs van waa-dering voor haar prettige om gang met de werklieden. De oud-chef van de Plantsoen dienst. de heer J. Jonker, wees spe ciaal op de kwaliteiten van de heer Ga'jaard in zijn functies bij de Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde en het tuinbouw-onderwijs. Nadat de heer C. A. P. Minder- houd in dichtvorm zijn gelukwen sen had uitgesproken, sloot de heer Hendriks, chef van de Etadskwekerij, de rij van sprekers. Nadat verversingen waren rond gediend, dankte de heer Galjaard', mede namens zijn echtgenote voor de aangeboden gelukwensen en ge schenken. KAPELAAN H.C.A.P. VAN DRUNEN Benoemd te Rotterdam. Tot kapelaan aan dc kerk van Christus Koning te Rotterdam (Hille- gersberg) is benoemd de weleerw. heer H. C. A. P. van Drunen. Kapelaan van Drunen is sinds 1940 aan de St. Petruskerk verbonden ge weest. In die bijna negen jaren is er een band van vertrouwen en vriend schap gelegd tussen hem en de paro chie. Er zou veel goeds zijn te vertel len van zijn „handel en wandel" te Leiden, maar wij geloven niet, kapc-' laan Van Drunen een genoegen te doen, zijn priesterlijk Werk te prijzen Hij is: stil, maar gestadig zyn weg ge gaan, velen tot troost en versterking, allen ten voorbeeld. In de oorlogs jaren was hij een actief en 'onver schrokken lid van de illegale bewe ging. Vóórdien oen toegewijde en hartelijke vader van de St. Joseph's Gezellen. Na de oorlog was hij moderator van K.J.M.V, en K.A.J.. directeur van de heren-congregatie en districts-mode rator van het liefdewerk der Hereni ging van de Oosterse Kerken. Zijn bizondere voorliefde had de door hem opgerichte godsdienstige ontwikkclings-cursus „Lering en Stichting", welke reeds veel succes heeft gehad. LAATSTE BERICHTEN De toestand in Indonesië DE TOESTAND OP HET EILAND BAWEAN. Op het eiland Bawean, 80 mijl ten Noorden van Soerabaja, waarheen op verzoek van de bevolking enkele da gen geleden een Nederlandse hulp expeditie is vertrokken, heeft net volledige garnizoen van de T.N.I. zich met wapens aangemeld. Aangezien alle leden der T.N.I. vreemdelingen op het eiland waren, zijn zij op ver zoek der bevolking naar Java terug gezonden. waar zy naar hun woon steden zijn teruggekeerd. Bawean is voor zijn voedselaan- voer afhankelijk van Java, en de laatste zes maanden nam de repu bliek wel vis af, doch zond geen rijst of mais naar Bawean, waardoor de bevolking van Bawean niet veel ver trouwen in de republiek meer stelde. De toestand werd op het eiland zo onhoudbaar, dat verschillende ma len aan het Nederlandse bestuur om hulp is gevraagd, terwijl ook het Ne derlandse consulaatgeneraal te Sin gapore waar de Baweanners als ras-zwervers veel kwamen met soortgelijke verzoeken werd bestormd Tenslotte is enige dagen geleden aan het verzoek gehoor gegeven en ver trok een hulp-expeditie met kleding, voedsel twee Indonesische bestuurs ambtenaren en 40 politiemannen, be nevens een afdeling mariniers, naar Bawean, waar men door de bevol king enthousiast werd ontvangen, al dus meldt een speciale correspondent van Aneta, die de tocht van 6 uur va ren medemaakte. Het dessahoofd van Sangkapoera de hoofdplaats van het eiland), had bij de aankomst der expeditie zijn voor-oorlogs kruis van verdienste opgespeld, dat hij zorgvuldig had bewaard evenals de rood-witte-blau- we vlaggen, waarmede de prauwen waren gepavoiseerd. Bij de landing met L.T.S.-boten van de marine bleek het kleine deta chement van de T.N.I. naar het bin- nen]and te zijn verdwenen, doch de volgende dag meldde het zich in zijn geheel met zijn wapens aan. Maan dag functioneerden alle burgerdien sten op het eiland weer normaal. De mariniers en de politie van het eiland speelden op de aloon aloon van Sang kapoera een voetbalwedstrijd, waar voor van de zijde der bevolking gro te belangstelling bestond. REPUBLIKEINSE GUERILLA- REGERING? Een speciale correspondent van het Chinese blad „Sin Po" meldt, dat vie* republikeinse ministers, die zich niet in Nederlandse handen bevinden, n 1. dr Soekiman, Binnenl Zaken, ar. Leinema, Gezondheid: ir. Djoeanda, Verbindingen en Kasimo, Voedsel voorziening. elkaar thans hebben ontmoet en in een bergstreek in Oost- Java verblijf houden. In samenwer king met de republikeinse strjjdkrach ten, zouden deze vier ministers een guerilla-regering hebben gevormd om de werkzaamheden van de voorma lige repubHkeinse regering voort te zetten. Volgens de Sin Po bestaat deze regering uit een civiel en een mili tair bestuur en zou zij beschikken over een aantal radiozenders. DE TOESTAND IN DE VERSCHIL LENDE DELEN VAN JAVA Oost-Java Een speciale correspondent van Aneta, die een rondreis maakt door het Noordelijke deel van Oost-Java, meldt, dat de streek tussen Demak en Rambang ongeschonden gebied is. De steden Koedoes. Pati, Djoena en Rembang zijn vol dagelijks leven, de pasars zijn druk bezocht en op de velden wordt gewerkt het le ven is er normaal voortgegaan. Te Blora daarentegen zijn de meeste grote gebouwen opgeblazen. De we gen in deze streek zijn over het al gemeen goed berijdbaar, met slechts enkele vernielde bruggen en de on dernemingen in het binnenland zijn intact. De voedselvoorziening baart ook hier echter zorgen. Zowel in als rond de steden zijn de rijstvoorra- den weggehaald. De textielpositie is, door ruilhandel met de federale ge bieden, gunstiger. Het bestuursap paraat komt langzaam op gang. In Koedoes bleef vrijwel iedereen op zijn post, met inbegrip van de re gent. In Pati is 60 der bestuurs ambtenaren aanwezig, terwijl in Koedoes het gehele politie-apparaat zich heeft gemeld, met de hoogste leiding in Pati. Bantam Uit het meest Westelijke deel van Java meldde een correspondent van Aneta, die het Bantamse gebied be zocht, dat de Nederlandse militairen bij Kopo op het vliegveld Gorda 3 republikeinse tweedekkers hebben aangetroffen. Te Rangkas Bitoeng vonden do spoorwegen 11 locomo tieven, 150 goederenwagons en 40 personenrijtuigen. Het baanvak was daar op ver- schilende plaatsen opgebroken. De electriciteitsvoorziening van Serang vindt voortgang, doch is soms aan storingen onderhevig. De opmars der Nederlandse troepen werd de eerste dag enige tijd vertraagd, doordat een grote brug over de Tjimantjer was vernield en daar een baHybrug van bijna veertig meter lengte moest worden geslagen. Een gemotoriseer de eenheid en een afdeling infante rie slaagden er edhiter in, over de restanten van de vernielde brug de overkant te bereiken. De kampongs langs de wegen maken een verla ten indruk, doch in de velden ziet men vee1 jongens, die karbouwen hoeden. Serang zelf maakt een slordige in druk. De bevolking lijdt aan vele tropenziekten en de medische dienst van het Rode Kruis heeft voor maan den de handen vol werk. De eerste dag behandelde het Rode Kruis 500 patiënten tegen frambosia en schurft In de stad Serang worden dagelijiks 800 porties eten uitgedeeld. De be volking van de Bantamse streken, die de correspondent bezodht. maakt, voor zover zij zich laat zien, geen bijzonder ondervoede indruk. De verdere oogstverwachtingen voor de meest belangrijke rijststre- ken zijn hoog. Het vertrouwen in het republikeinse geld, en in het bij zonder in het Bantamse noodgeld verdwijnt snel. Aan Bantams nood geld is naar schatting f 80 millioen uitgegeven, dee's met gouddekkinig. nl. goud. afkomstig uit de Bantamse goudmijnen bij Tjilotok. Vlak vóór de Nederlandse actie kostte een liter rijst in Bantam 100 roepiah. Thans is voor geld vrijwel niets te koop aan gezien alles geschiedt door middel van ruilhandel. BRAND TE AMSTERDAM. Hedenmorgen heeft in de hoofdstad een grote uitslaande brand gewoed in het pand van de N.V. woninginrich ting „Huis en Haard" in de Vijzel straat, recht tegenover het gebouw van de Nederlandse Handelsmaat schappij. Omstreeks negen uur be gon de brand in de kapokbergplaats, een onderdeel van de stoffeerderij op de tweede verdieping. Snel greep het vuur om zich heen in de hier op geslagen voorraden, bekledingsstof, gordijnen e.d. en na een kwartier sloegen de vlammen door de zolder heen boven het dak uit. Weldra wa ren dc dakbinten een vuurgloed. De brandweer wasvoor deze eerste brand in het nieuwe jaar in de hoofdstad met groot materiaal uitgerukt en de talloze brandweerwagens versperden dit gedeelte van de Vijzelstraat, zodat het trainvi' ':eer moest worden omge leid. Van alle zijden werd het vuur bestreden. Via het grote aangrenzen de winkelpand van het kledingma gazijn Hollenkamp werden vier slan gen binnendoor en één via de gevel naar het vuur geleid. Van de straat zijde bestreden twee brandwachts staande op magyrusladders de voor kant van het pand. Over de zolder van een woonhuis ter linkerzijde werd met vier stralen water gege ven. Totaal zijn 12 slangen in het vuur gebracht. Omstreeks tien uur had men het vuur onder de knie en werd begon nen het brandende houtwerk te slo pen. Het personeel van „Huis en Haard" had intussen de meubelen en andere artikelen uit de winkel ge sleept- en in de grote tuin aan de achterzijde in veiligheid gebracht. Terwijl een ware stortvloed van blus water neerplensde werd vervolgens de inventaris van de toonkamers op de eerste etage zoveel mogelijk in veiligheid gebracht. Zolder en twee de verdieping zijn volkomen uitge brand en de eerste etage en de win kel kregen ernstige waterschade. De brandweerlieden hadden nog al met pech te kampen: tot vijf maal toe sprong een slang, tweemaal gebeur de dit in de winkel van de fa. Hol lenkamp. MARIE KOENEN ERELID DER BELG. SCHRIJVERS-VERENIGING. Op een bijeenkomst van Vlaams- Limburgse schrijvers te Hasselt is de Limburgse romanschrijfster Marie Koenen, die op 19 Januari ter gele genheid van haar zeventigste ver jaardag in Maastricht zal worden ge huldigd. bij acclamatie benoemd tot erelid van de Vlaams-Limburgse ver eniging van schrijvers. Haar zal een schilderij worden aangeboden, dat gemaakt wordt door de Belgisch-Lim burgse schilder Gaston Wallacrt. SCHEEPSBERICHTEN AALSDIJK. 3 Jan. 370 mijl West Scillics; ALETTA (T), 3 Jan. van Saigon naar Pladjoe; BLOEMFON TEIN. pass. 3 Jan. Kaap Verde; CISTULA (T), 4 Jan. van Melbourne te Adelaide verw.; CONGOSTROOM, 4 Jan. van Novoredondo naar Loanda DELFSHAVEN, 3 Jan. van Antwer pen naar Saffi; ERINNA (T.). pass. 3 Jan. Socotra; FADILA (T). 3 Jan. van Bahrein naar Port du Bouc; GROOTEBEER. pass. 3 Jan. Finister- re; KAMERLINGH ONNES. pass. 3 Jan. 16 uur Kaap del Armi; KEDOE. 4 Jan. 4.30 van Batavia te Rotter dam; LIMBURG, 3 Jan. van Port land Or naar Vancouver; LINDE- KERK, 3 Jan. van Amsterdam te Hamburg; LISSEKERK, 3 Jan. van Fortsaid; MAS, 3 Jan. van Palermo te Savona; MURENA T), 3 Jan van Gibraltar tc Grangemouth; NIEUW AMSTERDAM, 3 Jan. van Havanna te New York; OMALORA (T), 3 Jan. van Suez naar Bahrein; ORANJE, pass. 3 Jan. Kaap Roca; POLYDO- RUS, 3 Jan. te Suez; RIJN, 3 Jan. Monrovia naar Abidjan; SARAGAN. vermoedelijk 8 Jan. van Cebu naar Tarakan: STAD ALKMAAR, 4 Jan. van Antwerpen te Hamburg; VO- LENDAM, 3 Jan. van Colombo naar Fremantei; WAAL. 4 Jan. te Laguai- ra; WELTEVREDEN, pass. 4 Jan. Kaap Bon; WIELDRECHT (T), 3 Jan. van Abadan naar Singapore; WILLEM RUYS, 3 Jan. van Batavia naar Rotterdam; ZEEMAN, 4 Jan. te Belawan. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 4 Dec. Kaas. Aan voer 37 partijen. Prijzen: le soo t 1.661.69, 2e soort 1.611.64 per kg. Handel flauw. ROELOFARENDSVEEN, 3 Jan. Bloemen. Tulpen: Krelage 35—52 ct., Scarlet Wonder 4056 cent. White Sail 4779 cent, Crown Imperial 26 49 cent. Early Queen 3954 cent, Rose Copland 0.751.10, Pink Gem 4464 cent, Tulpen gemengd 4868 cent. King of the Yellow 3442 cent Rose Mary 5057 cent. Narcissen: Earley Glory 3240 cent, Buxton 45 50 cent, Magnificence 3339 cent. Helios 2631 cent.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3