n FREDERIK „Slechts' 68.000 mensen wachten op een telefoon Aetherklanken owjacvd IN IND IE: SPORT Wilt U iets weten? DINSDAG 4 JANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Wijziging van de telefoon-tarieven Duur van gesprekken per halve minuut en per 10 seconden NIEUWJAARSREDE DIRECTEUR- GENERAAL DER P.T.T. In de cantine van het nieuwe ge bouw van het hoofdbestuur der P.T.T. te 's-Gravenhage heeft de directeur- generaal, de heer T. van Houwelin- gen, een nieuwjaarrede uitgespro ken. Nadat de heer van Houwelingen allen, die het staatsbedrijf der P.T.T. door de dood ontvallen waren had herdacht, gaf hij een overzicht van de gebeurtenissen en ontwikkelingen, zoals die zich in 1948 hebben voor gedaan. Het internationale contact van het P.T.T.-bedrijf is zeer bevredigend ge weest. Spreker wees o.a. op het feit, dat aan Nederland goede golflengten werden toegewezen voor de omroep n.l. de 402 m. voor Hilversum I, 297 voor Hilversum II en de 188 m. voor de hulpomroepzenders. Hierna besprak de heer van Hou welingen de gang van zaker bij de hoofdafdelingen, waarbij hij ver meldde, dat de leuze ,,'s avonds ge post, 's morgens besteld" weer geheel in ere is hersteld, ja zelfs dat, zij het met enige beperkingen, een nieuwe leuze kan worden aangeheven: ,,'s morgens vroeg gepost, 's middags besteld". Ook de hoofdafdeling telegrafie, telefonie, radio staat er goed voor. Waren in 1947 de 19 telefoon distric ten onderling automatisch te bereiken door 103 koppelingen, in de loop van 1948 werd dit aantal tot 115 uitge breid. In het afgelopen jaar werd 2800 km. kabel gelegd. Ook schetste de directeur-generaal de moeilijkheden, die bestaan bij het kopen en bestellen van apparatuur en hoe in 1948, ondanks alle moei lijkheden en het zeer geringe bouw volume, dat aan P.T.T. is toegewe zen, toch 17 nieuwe telefooncentrales in dienst konden worden gesteld. 4 telefooncentrales van hun oorlogs schade konden worden hersteld cn 21 centrales een uitbreiding ondergin gen met een totaal van 16.000 num mers. We zijn aardig ingelopen, zei- de de heer van Houwelingen, want eind 1947 stonden er 82.000 mensen op de wachtlijst voor een telefoon aansluiting en eind 1948 was dit aan tal 68.000. In totaal werden ongeveer WOENSDAG HILVERSUM I C301 m) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 8.00 Nieuws, 8.45 Gr.pl., 9.00 Bij on ze jonge zieken. 10:30 Morgenwijding 11.15 Hildcbrand miniaturen, 12.30 Weeroverzicht 13.00 Nieuws, 13.15 Orgelconcert, 13.45 Cyclus „J. S. Bach en zijn vier zonen", (1). 14.40 „Even onder ons", 16-00 Voor de jeugd, 16.15 Voor onze jongens en meisjes, 18.00 Onze Nederlandse ko ren en korpsen, 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws, 19.15 Prikkebeen. 19.45 En gelse les, 20.00 Nieuws, 20.15 „Vrij en Blij", 20.45 Ferdinand Huyck, hoorspè1, 21.30 Janine Andrade. viool, 23.00 Nieuws, 23.35 The song of a great city. HILVERSUM II (415 m) 7.00 Nieuws, 7.15 Gr.pl., 8.00 Nieuws. 8.50 Voor de huisvrouw, 9.35 Robert Schuman. 10.00 Morgen wijding. 10.20 Onze keuken, 11.00 „kinderen buiten schooltijd", 12.00 Gr.pl., 12.30 Weerpraatje, 13.00 Nieuws, 13.20 Metropole-orkest, 14.15 Jeugdconcert% 15.00 Kermis der ijdel- heid, hoorspel, 15.30 De regenboog, 16.00 Zeven maal' zeven is 17.45 „Menangkabau". 18.00 Nieuws, 19.15 Nieuws uit Indonesië, 19.30 Voor de jeugd. 19.45 „Lezen in de Bijbel." 20.00 Nieuws, 20.20 Omroep orkest o..v. WiUem Lohoff, 21.30 De geest van de ouwe, hoorspel. 23.00 Nieuws, 23.15 De Hit Kit 23.45 Rusti ge avondklankicn. 38.000 nieuwe aansluitingen gemaakt. Verder kondigde de heer van Hou welingen aan, dat er een koninklijk besluit in bewerking is, met betrek king tot de wijziging van de inter- locale telefoontarieven, waarbij het aantal tariefszones van 5 tot 3 wordt ingekrompen, mede in verband met het feit, dat de huidige tarieven niet meer in overeenstemming zijn met een juiste kostprijsberekening en vooral ook omdat de nu geldende ta- riefzone-indeling een zodanige inge wikkelde telefoonapparatuur vereist, dat de industrie eraan niet meer kan voldoen. In de toekomst zal geen rekening meer gehouden worden met de on derlinge afstand van de kantoren, maar met de afstand van de knoop puntcentrales en zal de duur van de gesprekken niet meer per 3 minuten, maar per minuut, per minuut en zelfs per 10 seconde worden bere kend. De tariefbedragen zijn zo ge steld, dat de opbrengst in totaal prac- tisch niet zal verschillen van de te genwoordige, maar het publiek zal met merkbare verschuivingen reke ning moeten houden. Het radioverkeer, zo zeide spr., neemt zienderogen toe, vooral het scheepsverkeer, waarvan de ont vangsten in 2 jaar bijna zijn verdub beld. Sprekende over de hoofdafdeling personeel schilderde de heer van Houwelingen de technische salaris herziening als de „topic of the day", waarbij vooral de nieuwe rangbevor- deringregeling en de daaraan verbon den salarisherziening heilzaam kun nen zijn, zowel voor het personeel als voor het bedrijf. Tenslotte vroeg de directeur-gene raal speciale aandacht voor de hand werkers, waarvan, zoals spr dat uit drukte, „Jan de besteller" en de technische werkers door hun durf, behendigheid en nauwkeurigheid zeer belangrijke raderen zijn in het grote raderwerk, dat de P.T.T. is. Het personeel dankende voor hun plichtsbetrachting en hun toewijding zeide de heer van Houwelingen. dat dit de laatste maal zou zijn, dat hij als directeur-generaal een nieuw jaarsrede zou uitspreken, en dat hij nog maar korte tijd in het bedrijf werkzaam zal zijn. COMMISSIE STEDEBOUWKUNDIG ADVIES. Voor kerkelijke gebouwen. Ten behoeve van de situering van kerken en kerkelijke gebouwen in het Diocees heeft de Bisschop van Haarlem een Commissie ingesteld om van advies te dienen over desbetref fende vragen in de ruimste zin. Deze Commissie zal onder meer tot taaie hebben om in nauwe samen werking met de Bouw-Inspecteur van het Bisdom voor kerken en ne vengebouwen de meest geschikte plaats aan te wijzen en om tijdig de nodige besprekingen te voeren met daartoe aangewezen personen, com missies en de overheid ter plaatse. Voor bedoelde Commissie van ste debouwkundig advies zijn benoemd: professor ir. M. J. Granpré Molière te Wassenaar, ir. Jan v. d. Laan te Lei den en drs. G. H. L. Zeegers te Was senaar. "in verband met het bovenstaande verzoeken Wij de Besturen en instan ties Ons vooral tijdig ter kennis te brengen wanneer naar hun oordeel het stichten van een nieuwe kerk c.a. in enig deel van een parochie noodza kelijk of gewenst wordt geacht. Onderhandelingen over aankoop of reservering van de hiervoor beno digde gronden zal uitsluitend mogen plaats hebben na verleende machti ging Onzerzijds, nadat bovengenoem de Commissie haar adviezen aan Ons heeft uitgebracht. De Vicaris-Generaal v. d. Bisschop van Haarlem, N. L. A. AMMERLAAN. „Sint Bavo". WANDTEGELS, DRAAD-, TUINDERS GLAS EN ASBEST VRIJ Met ingang van 3 Januari zijn de distributievoorschriften voor wand- tegels, draadglas, tuindersglas en asbest vervallen, waardoor het ko pen, verkopen en afleveren van de ze artikelen niet 1 anger aan bonnen of machtigingen is gebonden. Ook het bewerken en verwerken van as best is thans vrij. TREINREIZIGERS NAAR DEN HAAG. Ingaande Maandag 3 Januari 1949 zal de trein, die om 7.26 uit Amster dam vertrekt naar den Haag (alleen op Maandagen) te Leiden stoppen van 8.02 tot 8.04 voor het in- en uit stappen van reizigers. 58 |k heb een groot stuk in de krant laten zetten over de Graaf van Houdt tol Zwingelaar en zij i wonderbaarlijke uitvin ding en het belang hier van voor onze stedging Theodorus Jansen Co» verder. ..En bovendien heb ik een advertentie laten plaatsen waarin staat dat de Nederlandse Vereni ging tot Exploitatie van de Uitvin ding tot het Vervaardigen van Goud en Aanverwante Zaken N.V. i.o. een aandeelhoudersvergadering belegt ?n jouw hotel en dat inschrijving moge lijk is. Begrijp je wat ik bedoel?" Notaris Zwingelhout begreep het niet; dit was zelfs voor de gewiek ste schavuit te moeilijk. Frederik stond met epen mond naar de tele foon te kijken waaruit de woorden als knikkers naar buiten rolden. „Waar heeft die man het toch over?" vroeg Frederik zachtjes aan de notaris. Deze schudde vertwijfeld het hoofd „Ik weet het niet.." zuchtte hij, „die Theodorus Jansen Co. is mij ver- weg de "baas dat moet ik toegeven. Het is uit met mijn glorie.." „Over een half uur moet je bene den in de hall komen. Ik zal daar op je wachten," kwam de stem van Theodorus Jansen 8c Co. tegelijk en het avontuur met Notaris Zwingelhout verteld door Hubert Vet met een dikke wolk sigarenrook uit de telefoon. Toen klikte er iets en was de verbinding verbroken. Stil hing de notaris de hoorn aan de haak. „De bedrieger bedrogenmom pelde Notaris Zwingelhout versla gen. „En eerlijk duurt het langst!" vul de Frederik monter aan. Zwingelhout knikte diep in ge dachten. ..Ik ga het ook geloven..", fluisterde hij. „Hoewel; dat zaakje met die uitvinding om goud te ma ken kan best nog flink wat geld op leveren. Er zijn altijd nog mensen die hun goede geld daaraan uitge ven. Dat is de hebzucht van de men sen, Frederik. De mensen zijn slecht. En als ik hun het geld niet afneem doet een ander het. dus dan kan ik bet maar beter zelf doen Frederik zuchtte diep; deze notaris was werkelijk niet te verbeteren. KATHOLIEKE NATIONALE BOND VOOR E. H. B. O. Te Utrecht is opgericht de katho lieke nationale bond voor E. H. B. O., welke bond 210 plaatselijke afdelin gen telt. De bond stelt zich ten doel het eerste hulp werk, hetwelke door ka tholieken beoefend wordt, te conso lideren, en waar ziilkas nog niet het geval blijkt te zijn: te vestigen. Door het Episcopaat werd tot bondsadviseur benoemd de weleerw. heer C. J. A. Vennigs. Het hoofdbe stuur werd samengesteld als volgt: Gelderland: L. J. van der Laan, arts te Huissen; Limburg: J. van den Broek te Maasniel; Noord-Brabant: A. J. Mortens, te Someren; Overijs sel: A. Wilke, te Enschede; Utrecht: Th. v. Ooyen, te Maartensdijk; Zee land: Jos Hermans, arts te Klooster- zande; Zuid-Holland: Th. van Steke lenburg, arts te 's-Gravenhage; Noord Holland; J. C. M. Smit. Het dage lijks bestuur wordt gevormd door de heren: A. M. Bergers (voorzitter), A. J. J. van Gemert (secretaris) en Th. A. van Stekelenburg, arts (penning meester). Het bureau van de bond is bereikbaar via postbus No. 19 Overschie. De bond sloot zich, als deel van de volksgezondheid aan bij het Wit- Gele Kruis (voor Limburg R.K. Groene Kruis. DE LONEN IN DE LAND- EN TUINBOUW. Regeling voor de Rijnstreek. In ons blad namen we een bericht op over de lonen in land- en tuin bouw, die, naar een besluit in de Staatscourant meldde, met 1 per week zijn verhoogd voor alle arbei ders, zulks met ingang van 1 Mei 1948. Uit Alphen aan den Rijn meldt men ons nu: In de Staatscourant van 20 Dec. 1948 is gepubliceerd de bin dende regeling van lonen en arbeids voorwaarden voor 't landbouwbe drijf in de Rijnstreek. Daarin is be paald: dat de werktijd gelijk is aan die in 1947. De lonen voor de vaste arbeiders zijn gesteld op f 43 per week, plus 2 liter melk per dag. Dat is een verhoging van het loon van 1.50 per week. Voor de losse, vakbe kwame arbeiders zijn de lonen ge steld: van 1 April30 Sept. op 38 per week, voor de maanden Oct., Nov. en Maart op ƒ35 per week, van 1 Dec. tot 28 Febr. ƒ31 per week; dat is een half jaar 1 en een half ■jaar 1.50 p. v:. verhoging. Voor de ongeschoolden is de loonbepaling 2 minder dan bij bovengenoemde groep. De loonbepaling is van kracht ver klaard op 1 Mei 1948, zodat vanaf deze datum het minder betaalde moet worden bijbetaald. De yacantie voor de vaste arbeiders is bepaald op 12 dagen per jaar, w.o. zes snipperdagen, en voor de losse arbeiders op 10 dagen per jaar, waar van 4 snipperdagen. Deze vacantiere- geling geldt eveneens vanaf 1 Mei iiM'3. liet 1 andelfjk mantelcontract Ivoor de landbouw 1948..is nu geldig. VRAAG NAAR INDISCHE EFFECTEN. De handel op dc effectenbeurs was op de eerste beursdag van het jaar weliswaar niet omvangrijk, doch in verschillende fondsen werd toch be hoorlijk zaken gedaan. Tevens werd medegedeeld, dat met ingang van 4 Januari 1949 de notering van het be trokken fonds niet meer aan deze be perkingen gebonden zal zijn. Voor de Indische waarden en de cultuuraan delen bestond allerwege vraag en de koersen kwamen merendeels enige of verscheidene punten hoger te liggen. Deze ontwikkeling vond zijn oorzaak mede hierin, dat er vrijwel geen aan bod besfond en voor het tot stand ko men van transacties moest worden gegrepen naar limites die enige pun ten hoger waren. Voor het overige was de markt eveneens goed gedispo neerd, doch de koersen verschilden over het algemeen toch niet veel bij die van Donderdag j.l. De kantoorbed. A. Korteland, die te Leiderdorp en Warmond land wachterdiensten heeft verricht werd tot 9 jaar veroordeeld. ,De bollenex- porteur G. J. Holtz uit Oegstgeest tegen wie als land wachter 14 jaar was geëist, werd tot 3 jaar veroor- deeM. De archivaris M. v. d. Berg uit Leiden tot 9 jaar. Eis was 13 jaar. De technicus Theo Nagtegaal uit Leiderdorp tot 9 jaar, eis 13 jaar Me- taaldrukker F. Korba uit Leiden te gen wie 15 jaar was geëist, werd tot 11 jaar veroordeeld. Allen met af- trel^ van voorarrest en met recht op cassatie. HENK VAN DER ZIJDEN dr. v. Noortstraat 3, Stomp wijk geboren- 5 Januari 1926. ZWEMMEN Nederland verliest vijf wereld-zwemrecords Door het besluit van de FINA, per 1 Januari 1949 16 afstanden van de lijst van wereldrecords af te voeren, heeft Nederland vijf records, twee bij de heren en drie bij de dames verlo ren. De laatste recordhouders op de ze afstanden waren: Heren: 300 yards borstcrawl: Jack Medica (V.S.) met 3 min. 4.4 sec. 300 M. borstcrawl Alex Jany (Frankrijk) 3 min. 21 sec. 1000 yards borstcrawl: Jack Medi ca (V.S.) 11 min. 37.4 sec. 1000 M. borstcrawl: Amano (Ja pan) 12 min. 33.8 sec. 150 yards rugslag: Adolf Kiefer (V. S.) 1 min. 30.4 sec. 400 m. rugslag: Alan Stack (V.S.) 5 min. 3.9 sec. De 400 M. en 500 M. schoolslag stonden beiden officieel nog op naam van de Duitser Heina, resp. met 5 min. 43.8 sec. en 7 min. 13 sec., doch werden door Bob Bonte in October van het vorig jaar verbeterd en op 5 min. 40.2 sec. en 7 min. 10.6 sec. gebracht. Deze records van Bonte zijn echter nog niet door de FINA erkend. Dames: 300 yards borstcrawl: Ragnlhil Hveger (Denemarken) 3 min. 25.6 sec. 300 M. borstcrawl: Ragnhild Hve ger (Denemarken) 3 min. 42.5 sec. 1000 yards borstcrawl: Ragnhild Hveger (Denemarken) 12 min. 36 sec. 1000'M. borstcrawl: Ragnhild Hve^ ger (Denemarken) 13 min. 54.4 sec. 150 yards rugslag Cor Kint (Ne derland) 1 min. 42.1 sec. 400 M. rugslag Ragnhild Hveger (Denemarken) 5 min. 38.2 sec. 400 M. rugslag Nel van Vliet (Ned.) 5 min. 58.6 sec. 500 M. schoolslag Nel van Vliet (Ned.) 7. m. 41 sec. Bob Bonte, de enige Nederlandse zwemmer die wereldrecords in zijn bezit had, is hierdoor dus weer van de lijst verdwenen, terwijl Nel. van Vliet twee en Cor Kint een record Jcwijt raakten. Wanneer wij een overzicht samen stellen van de dames-wereldrecords, zien wij dat tot 1 Januari Denemar ken met 16 records de eerste plaats innam, gevolgd door Nederland met 13. Op de derde plaats volgden dan ae Verenigde Staten met 2 records, waarna geen enkel ander land meer op de lijst voorkwam. Door de aan gebrachte wijzigingen is het ver schil tussen Denemarken en Neder land gereduceerd tot 1. Denemarken heeft nu 11 wereldrecords, terwijl Nederland er nog 10 overhoudt.. De twee records van de Verenigde Sta ten zijn intact gebleven. EEN DERDE NEDERLAAG VOOR HET NEDERLANDSE DAMESTEAM Het Nederlandse dames hockey team, heeft tijdens het tournooi ie Weston Super Mare haar derde ach tereenvolgende nederlaag geleden. Gisteren werd met 31 van Devon verloren. Hoewel de Nedex'landse achter hoede een prachtige wedstrijd speel de en de gehele ploeg een superieu re stick-techniek demonstreerde, bleek de NedeiJandse voorhoede niet opgewassen tegen de Engelse verde diging. Bij de rust was de stand reeds 20 voor Devon. Na de rust het spoedig 30, maar 'toen kon Loes Rusins met een prachtig schot de eer redden. Voor Devon scoorde Windsor, Berrinan en Stinchcombe. De overige resultaten van de wed strijden van gisteren luiden: Guers- neyCornwall 03; SomersetHe reford 60; GlucesterScottish Wanderers 80; WiltshirDorset? 0—3. CRICKET DE DERDE TESTMATCH. Toen de tweede dag van de derde testmatch tussen Engeland en Zuid- Af rika begon, waren 15 minuten vol doende om Engeland all out in de eerste innings aan de kant te zetten. Toen het zover was, waren er slechts 14 47,' aan het totaal van 294 voor 9, waarmede vandaag werd gestart, toe gevoegd. Engelands eerste inning score luidt dus 308. Hoewel het openingspaar van Zuid-Afrika, Wynne en Melville, in goede vorm bleken te zijn, werd slechts langzaam gescoord. Bij de lunch waren 55 runs verzameld en tussen lunch en thee-tijd werden hier 80 aan toegevoegd. Melville werd voor 30 gebowled door Jenkins. Bij het sluiten van de dag was Michell 93 not out en Nourse 64 not out. De score van Zuid-Afrika's eerste in nings luidde aan het eind van de dag: 223 voor 2. SCHAKEN HET TOURNOOI TE HASTINGS Gisteren werd te Hastings de vier de ronde van het Internationaal Schaaktournooi gespeeld. De eerste partij die werd beëindigd, was die tussen Winser en Tylor. Winser (Bg)—Tylor (Gb) X. De stand lipdt na vier ronden: Rossolimo 3 punten, 2. en 3. Wood en Schmidt, elk 2'A pnt., 4. Muh- ring 2 punten, 5. en 6. Fairihurst en Konig ieder '1Y» punt -f- 1 afgebro ken partij. 7., 8, 9. en 10. Tylor, Winser, sir George Thomas en Wade ieder 1 punt. BILJARTEN. Leidse Biljartbond. De competi tie-uitslagen zijn als volgt: le klas: TOG 3—Spijkerbak 2 4—2: Spijkerbak 1Spoortje 1 62; TOP 1Carambol 1 24: Morschpoort 1 —-Carambol 2 2—4 UVS 1—TOG 2 6—0; TOG 1DVH 1 3—3. 2e klas: de Hoek 1Morschpoort 2 62; Drei Pottekens 1Rijnegom 1 44; de Valk 1Carambol 3 26; DOH 1Spijkerbak 44. 3e klas: Vierkantje 1TOG 5 44; Carambol 4—UVS 2 4—4; 't Zuid 1— de Hoek 2 44; Spoortje 2O. G. 1 6—2; TOG 4—DOII 2 0—8. 4e klas: Spijkerbak 4—Morschpoort 3 62; Drei Pottekens 2TOG 5 62; DVH 2EMM 1 Uitgesteld; Rij negom 2de Valk 2 26; rt Zuid 2 T. O. P. 3 3—5; DVH 2—-Rijnegom 2 6—2 6e klas: 't Zuid 4—TOP 5 uitge steld; TOG 7'Morschpoort 5 26; Carambol 6Vierkantje 3 26; UVS 4Rijnegom 3 35; de Valk 3—Drei Pottekens 4 26. 7e klas: Morschpoort 6O.G. 2 44; Rijnegom 4ÊMM 2 44; UVS 5't Zuid 5 geen uitslag: Carambol 7de Valk 4 2—6. 5e klas: de Hoek 3—Carambol 3 Breng nimmer door lawaai, of bravour-gebaar, Het leven van U-zelf of and'ren in gevaarl Vraag. Kunt u inlichtingen ge ven omtrent luchtpost naar Indie'' Gaan deze brieven door of Olijven ze hggen tot er een aniete gelegen heid komt? Antwoord. De luchtpostverbin ding met Indië is momenteel verbro ken. Men wordt dringend verzocht geen luchtpostbrieven te pesten, om dat ze toch niet verstuurd worden en in Amsterdam een opeenhoping veroorzaken. De briever., die reeds gepost zijn, worden bewaard tot de luchtverbinding hersteld is. DE YACANTIE VAN 9) „Wel, ik heb haar twee of drie jaar geleden leren kennen," vertel de Arthur. „Dat was, toen ik nog op die bankinstelling werkte. Ik kwam hier, om de plaatselijke 'bank te con troleren. Zij was daar toen secreta resse van de directeur. Die heet Eberlé." Er klonk wrevel in zijn stem „Ik mocht haar graag en zij mij, maar de toestand van de bank was allerellendigst. Toen ik mijn rapport had uitgebracht, werd de bank hier gesloten en opgeheven en dat heeft ze mij nog altijd kwalijk genomen, omdat ze haar baantje kwijt raakte. Tenminste, ze houdt zich zo. Ze was bijzonder aan mijnheer Eberte ge hecht.... Maar. daarmee komen we geen steek verder, mijnheer Dupuy. In dit geval 'tenminste niet. Ik zie werkelijk niet, waarmee we in dit geval moeten beginnen." „Wel, jongen, een en ander weten we toch." hield Dupuy hem voor. „We weten* dat er twee personen in betrokken zijn geweest, omdat de ene de lucifers aanstak en vasthield, om licht te hebben, terwijl de ander het werk deed. En te oorde'en naar de manier, waarop het bed was op gemaakt, zou het me niet verwon deren, als een van die twee een vrouw was geweest. Er zijn niet veel mannen, die een bed behoorlijk kun nen opmaken. En dan is er nog iets anders. Die electrische draad, waar mee de handen en voeten van die man vastgebonden zijn. En verder, dat het oude ontstekingsdrad.en van een auto zijn. En dan, dat zijn kle ren zo vol smeer en vet zitten. Mis schien was de man, die 'hem zo vast gebonden heeft, een monteur of chauffeur." „Dat is niet meer dan een gissing." „Maar ik ste1 vertrouwen in gis singen,' hield Dupuy vol. „En dan die stukken deken, waarmee de han den en voeten omwonden waren... op die deken had een hond ges^pen Ik denk een 'herdershond. Je kunt de haren nog zien." „Er zijn zoveel herdershonden in de buurt." Dupuy dacht hierover na; en toen vroeg hy op de toon van iemand, die een ontdekking doet: „Arthur, waarom waren zijn hand en voeten met dekens omwikkeld? Waarom zijn handen achter zijn rug vastge bonden?" „Ik^weet het niet," zei Bruce hoofdschuddend. „Wel, om hem te 'beletten, lawaai te maken," zei Dupuy beslist. „Door te trappen, of te slaan met zijn han den. Iemand mocht het anders eens horen." Bruce staarde hem aan. „Meent u, dat hij nog niet dood was. toen ze hem daar hebben neergelegd?" „In elk geva' is het zeker, dat hij nog niet dood was, toen ze hem zo vastgebonden hebben," antwoordde Dupuy. Mevrouw Dupuy zei eensklaps: „MaarZe keken haar aan. „Maar, niemand krijgt het in zijn hoofd, een arm man te ontvoeren, om losgeld te krijgen. Deze man heeft oude, sjovele kleren aan." Dupuy keek haar even aan. „Och, ze hebben zijn kleren verwisseld.-' „Waarom?" vroeg ze uitdagend als wist ze ze'f het antwoord. „Om hem niet aan zijn kleren te laten herkennen." „Bedoel je, dat ze zijn kleren heb ben verwisseld, nadat ze hem ge dood hebben?" „Wel... ja...!" „En je zei daareven, dat ze zijn handen en voeten gebonden hadden, juist met het doel. hem te verhin deren, lawaai te maken. Hij was toen no g'evend." „Natuurlijk." „Maar zie je dan niet, dat het niet uitkomt?" riep ze triomfantelijk. „Als hij reeds gebonden was, dan konden ze zijn kleren niet verwis selen, zonder zijn handen en voeten los te maken; en als hij reeds dood was, toen ze zijn kleren verwissel den, dan was er geen enke.'e reden, om hem daarna nog te binden.. Hij was dus in leven, toen ze hem bon den, nadat zijn kleren verwisseld waren; en hij was in leven, toen ze hem hier brachten, omdat het anders geen zin had. zijn handen en voeten in stukken deken te wikkelen, om te beletten, lawaöi te veroorzaken." Arthur had met stijgende verwon dering toegeluisterd. Hij stak de han den omhoog. „Ju'lie zijn me te geleerd.' riep hij uit. „Ik kan wel op de begane grond werken. Maar jullie denken met vleugels." „We doen niet anders, dan hard op gissingen maken,' zei Dupuy. Maar mevrouw Dupuy hield vol: „Het zijn niet louter gissingen. Als ze niet wi'den, dat hy herkend werd, waarom hebben ze 't lijk dan niet zó verstopt, dat niemand het vinden kon? Waarom lieten ze hem dan hier liggen?" „Misschien, waren ze niet van plan hem te doden. Misschien is hy ge stikt door al die rommel om zijn hoofd heen... onder hun handen ge- storvcn.'" „Maar ze- waren toch duidelijk voornemens, hem te doden; waarom moest hij anders in verwisselde kle ren dood gevonden worden?" Dupuy knikte ernstig. „Je hebt gehjk, vrouwtje." erkende hij. „Het is zeker, dat ze zijn kleren verwis seld tn hem hier gebracht hebben toen hy nog in leven was; het staat ook wel vast, dat ze er van over tuigd waren, dat hij dood zou zijn, als hij gevonden werd." Over het grintpad hoorden ze voetstappen naderen. Het was Alfred die met Lacombre en dokter Metton terugkeerde. Louis Lacomhre was een grote doodrustige kerel. Een van die mensen, die door anderen wor den vertrouwd, omdat ze zo vast staan, als een rots of een berg. Dok ter Metton -was heel anders: hij was hoekig, gedroeg zich wat blufferig en had een open gezicht. Na voorgesteld te zijn, begaf de dokter zich naar het bed, waaronder de dode lag, terwijl Dupuy op een vraag van Lacombre, hem in het kort uiteenzette, hoe de zaak stond. Lacombre knikte. „Hoe lang is hij al dood, dokter?" ■\roeg hij. Dokter Metton had hem reeds vluchtig onderzocht. „In elk geval zeker vier en twin tig uur," zei hij. „En denkelijk lan- ger" Hij trok de zwarte pleisters, die het gezicht van de man bijna geheel bedekten, er af. „Weet u een van allen soms, wie het is?" vroeg hij. Ze kwamen dichterbij; ze zagen 'n kleine, oude man, met aan de hoe ken heel even opgetrokken ogen, een van boven brede neus, die spits toeliep eri bijna over zijn onderhp heenhing; een 'kleine, teruggetrok ken kin; een diepomgroefde mond, grijs stug haar en een grijze stoppel baard. Ze keken toe, maar niemand zei een woord. Eindelijk sprak La combre. „Ik zou willen, dat Joseph hier was. Maar Queyrat zei me, dat u voorlopig liever niet had, dat er méér mensen van afwisten, inspec teur. Wat is uw mening over dit ge val?" „We1, u moest Joseph maar laten halen." Lacom'bre veegde met zijn hand zijn mond af. ,Ik denk niet dat Jo seph in een geval als dit, u zou kun- (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2