S)e ft2idóe6ou/fcmit India roept heel Azië op De Bisschop van Haarlem over de noden van deze tijd Einde van de militaire actie op Java India roept Azië ter conferentie Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN O MSI REKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" MAANDAG 3 JANUARI 1949 40ste JAARGANG No. 11582 Bur. Pspengracht 32. Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., i 1.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. i 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 JOANNES PETRUS HUIBERS, door de genade Gods en de gunst van de Apostolische Stoel BISSCHOP VAN HAARLEM Assisten-Bisschop bij de Pauselijke Troon, aan de Geestelijkheid en de Gelovigen van ons Bisdom, ZALIGHEID IN DEN HEER Bij den aanvang van dezen jaar kring gevoelen wij er behoefte aan een enkel woord tot U te richten. En allereerst een woord van groo- ten dank voor de wij mogen zeg gen wonderbare milddadigheid, waarnwde gij Ons in de Collecte voor Bijzondere Nooden reeds meer dere jaren hebt gesteund. Van den dag af, waarop de oproep van het Episcopaat tot U kwam midden in den oorlog hebt gij aanstonds Uw bedragen gegeven spontaan en imet Wijde harten bij. al Uw leed en bij al Uw eigen lijden vertrouw- vol opziende naar de Voorzienigheid Gods en gij hebt niet opgehouden tot op dezen dag. Zo hebt gij groote sommen bijeengebracht en Ons in staat gesteld om ook met rui me hand de nooden te verlichten van tallooze oorlogsslachtoffers en heb ben Wij ve7e groote en goede wer ken kunnen steunen en in standhou den. Wij danken den goeden God, dat Hij U daartoe heeft blijven bewegen, want het is voor Ons een onmisken baar teken van Uw levend geloof en van Uw waarachtige naastenliefde. Immers, bij al de lasten, welke U door de gemeenschap worden opge legd, vindt gij nog de kracht en de (middelen om iedere keer opnieuw vrij wi1 lig voor de nooden van ande ren te zorgen. Deze zorgen waren vooral van tij- delijken aard. Nu echter drukken ons nog veel grootere zorgen, welke rechtstreeks het zielenheil raken. Met groote smart moeten Wij het aanzien, dat door de trage gang van opbouw van nieuwe woningen zoo- velcn in de grootste moeilijkheden verkeren en zelfs aan groote gevaren zijn blootgesteld ook al vinden zij een onderdak bij anderen en Wij staan machteloos om die gang te be spoedigen en een eii de te maken aan die ellende. Daarbij komt voor Ons Bisdom de nog grootere moeilijkheid om de ver woeste kerken te herstellen en de noodzakelijke nieuwe bedehuizen op te richten. Wij verheugen ons over den groo- ten natuurlijke aanwas van Ons Ka- holiek vork. Maar wij zien met schrik dat vele onzer kerken te klein wor den, en dat Wij in de onmogelijk heid verkeeren nieuwe kerken te bouwen. Er i§ gebrek aan materiaal, aan goede krachten, dikwerf zelfs aan grond en plaats. Men moet zich beheren met allerlei nood-materiaal en d'e prijzen zijn ontzaggelijk ge stegen, zoodat zelfs voor de benoodig- de noodgebouwen Ons de middelen ontbreken. De opbrengst der half jaarlijkse collecte voor arme kerken, waaraan gij ook zoo trouw en zoo imiMdadig hebt bijgedragen en waar voor We U ook innig dankbaar zijn, is bij lange na niet voldoende om in den tegenwoordigen nood te voor zien. Het „Fonds voor Kerkenbouw in het Bisdom Haarlem", met zoo veel blijde vooruitzichten in het le ven geroepen, is machteloos. Het gevolg hiervan is, dat duizen den geloovigen vee1 te kort komen in hun geestelijke verzorging. Men bedenkt allerlei nood-midde len. In sommige kerken wordt het aantal H.H. Missen zoo opgevoerd, dat er voor de kerkgangers nauwe lijks gelegenheid overbhjft om el kaar af te lossen en toch het kerk gebouw althans onder enkele Mis sen de menigte niet kan bevatten. Nu zou het zeker reeds een groote verbetering zijn, indien alle pa rochianen wilden medewerken om zich over de H.H. Missen te ver- deelen, zóó dat niet aTen op het zelfde uur komen en andere Missen, vooral Vroegmissen, dikwerf over vloed van ruimte bieden. Er zou ze- ker wanneer allen medewerkten in iedere parochie waar het no dig is, een goede regeling te maken ziin. En dit bevelen Wij krachtig aan. Wie daarvoor op den Zondag een offer moet brengen en dit met lief de doet, hePigt den dag des Heeren op bijzondere wijze en kan op Gods bijzonderen zege rekenen. Maar hiermede zijn Wij nog niet gered Want voor een bloeiend pa rochieleven is het noodig, dat alle oefeningen rustig en waardig kun nen geschieden, dat de parochie niet al te groot is en de band tussen priester en geloovigen zoo krachtig inog-elijk is, dat alle gelovigen door den priester ook kunnen bezocht worden. Zietdaar, dierbare geloovigen, en kele redenen waarom Wij zoo vurig verlangen het aantal parochiekerken zoo spoedig mogelijk te kunnen uit breiden. Maar daarvoor is het dan ook noodig, dat het „Fonds voor Kerken.- bouw in het Bisdom Haarlem" zo krachtig moge^k worde versterkt. Daar zijn ook nog andere zorgen. Daar zijn zoovele instellingen, die niet alleen parochieëel werken, maar ook voor heel het diocees en zelfs voor het gehee'e land noodig zijn. Zoo bijv. de Katholieke Actie, het jeugdwerk, de Bissohoppelijke hulp actie, het in opbouw zijnde sociaal- charitatieve werk en zooveel andere zaken, die onze dringende hulp vra gen, indien Wij niet door allerlei staats-bemoeiïngen in een neutraa1 en niet-öhristelijk milieu willen wor den opgeslorpt. Daarom B.G. is het onze dringende bede, dat ge niet op houdt de Collecte voor Bijzondere Nooden iedere keer mild te olijven bedenken. Het is een werk van echte Chris telijke liefde, tot instandhouding en bloei van ons heilig ge^of en van het godsdienstig en zedelijk leven in ons vaderland. Wij kunnen dit schrijven niet ein digen zonder U te wijzen op de felle vervolging welke de H. Kerk op on- te^are plaatsen te verduren heeft. Daarom schrijven Wij voor, dat van heden af tot het a.s. Paaschfeest in iedere H. Mis, waarin dit volgens de Rubrieken geoorloofd is, het gebed tegen het geweld der Kerkvervol- gers za1 worden ingevoegd en dat onder ieder Lof het Paree Domine 3x zal gezongen worden door heel het volk. Ook bevelen Wij U bijzon der aan het gebed ter eere van den H. Aartsenge1 Michaël, na iedere ge lezen H. Mis met volle aandacht en met groote godsvrucht mee te bid den. Moge de God van liefde, Die al les weet en ons lot in handen heeft, U door hemelsche zegeningen over vloedig verge1 den al wat ge ter Zij ner liefde voor Hem en voor Uw me debroeders en zusters doet. En mo ge de allerzaligste Moeder Gods, die ook onze Moeder is, aan al Hare kinderen, die zoo de liefde beoefenen, haar bijstand en bescherming zicht baar verleen en. En zal dit, Ons berde1 ijk schrijven OVERSTROMING IN ENGELAND In Leicester nam het oude jaar op zeer onvriendelijke wijze afscheid: op één dag viel er evenveel regen als anders in de hele maand Novem ber, nl. 4 centimeter. De brandweer was uren lang bezig met het leeg pompen van fabrieken en huizen, die door deze wolkbreuk waren over stroomd. Eén van de zwaarst getrof fen p^atsen was Asfordby, waar de bewoners hun huizen in de steek moesten laten. Een man, die ondanks alles toch zijn hond wil uitlaten, passeert een vrachtauto, die het niet tegen het water heeft kunnen bolwerken. in alle kerken en in alle kapellen waarover een rector is aangesteld, op Zondag 2 Januari a.s. op de gebrui kelijke wijze in aTe HH. Missen wor den voorgelezen. Gegeven te Haarlem, Sint Jan 1948 t J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem. Op last van Z.H. Excellentie, H. W. AGTEROF, Secretaris. Aan het einde van het oude jaar J^E LEGERCOMMANDANT in Indonesië, luitenant-generaal Spoor, heeft aan de troepencommandanten op Java het volgende bevel gegeven. „Op 31 December 1948 waren de militaire acties en daarmede de vijan delijkheden op Java beëindigd. De taak van onze troepen bepaaldt en beperkt zich derhalve na die datum tot het optreden tegen nog rond zwervende groepen en benden of enkelingen, die ongeregeldheden trach ten te veroorzaken of, zoals door onze vertegenwoordiger bij de Veilig heidsraad werd gesteld, „op te treden tegen ordeverstorende elemen ten, die hetzij individueel of gezamenlijk de openbare veiligheid in gevaar brengen of de aanvoer van voedsel en andere benodigdheden voor de lijdende bevolking belemmeren of verhinderen". Ik draag u en de onder uwe bevelen staande troepen op deze taak binnen de hun gestelde grenzen op de strjkste wijze en met grote naar stigheid tot uitvoering te brengen." Naar Aneta verneemt kan een dergelijk bevel dezer dagen eveneens voor de troepencommandanten op Sumatra worden verwacht. Bezetting van Telok-Betoeng Het Nederlandse opperbevel te Ba tavia heeft bekend gemaakt, dat Nederlandse strijdkrachten een nieuw offensief zijn begonnen, tegen de re publikeinen op Zuid-Sumatra. De grote republikeinse havenplaats Te- lokBetoeng aan de uiterste Zuid punt werd ingenomen. Ook werd de bezetting bekend gemaakt van Oost haven, een mijl ten Zuiden van Te lok-Betoeng. In' de Nederlandse bekendmaking wordt gezegd dat TelokBetoeng zeer weinig schade heeft geleden. Blijkbaar betrof het een landing van uit zee, want in het Nederlandse be richt wordt geen gewag gemaakt van een landoffensief. koelen is een haven en de laatste be langrijke stad op Sumatra, die nog niet in Nederlandse handen is. Volgens de zegsman ondervinden de Nederlanders bij hun opmars naar Benkoelen geen ernstige tegen stand en worden in alle gebieden van Java en Sumatra zuiveringsoperaties uitgevoerd. Op West-Sumatra werd voorts Sawah Loentoe, waar zich kolenmij nen bevinden, bezet en op Midden- Sumatra Papan Baroe, een rivierha ven ongeveer 200 k.m. ten Noord- Westen van Padang. Sinds het begin van de actie sneu velden aan Nederlandse zijde vol gens de tot gisteren ontvangen be richten 66 militairen en werden 172 militairen gewond. In aanvulling op vorige berichten meldt de dienst legercontacten, dat opperbevelhebber van de T.N.I., Van betrouwbare zijde is bekend generaal Soedirman, zich niet in Ne- gemaakt, dat het Nederlandse leger 1 derlandse handen bevindt. Wel is zijn thans in de richting van Benkoelen verblijfplaats bekend. Hij is voorts (Zuid-West-Sumatra) optrekt. Ben-1 ernstig ziek. Lake Success beter dan Parijs? Dr. VAN ROYEN NAAR AMERIKA VERTROKKEN. Dr. H. J. van Royen, de Nederland se gedelegeerde bij de Veiligheids raad, is gistermiddag om kwart voor twaalf met de Constellation „Nor way" van de American Overseas Air lines naar New York vertrokken. Tot de aanwezige journalisten zei- de hij, dat in het verleden veelal een grote mate van wanbegrip, vals sen timent en overdreven partijdigheid een rol hebben gespeeld. Wanneer nu de overtuiging postvat, dat er een constructieve opbouw in de vorm van een democratische staat van Indone sië in de Westerse zin des woords zal plaats hebben, dan zal men uitein delijk meer waardering voor onze op vattingen van het probleem krijgen. Onze regering heeft zich vastgelegd aan het houden van vrije verkiezin gen in heel Indonesië. Dit moet voor onpartijdige buitenlandse waarne mers een toetssteen zijn van de op rechtheid onzer bedoelingen. Op een vraag of er verschil in be handeling zal zijn tussen Parijs en Lake-Success zei dr. van Royen, dat hij geloofde, dat dit onvermijdelijk het geval zal zijn. Enerzijds door de atmosfeer waarin de besprekingen worden gehouden, anderzijds in de behandeling van het vraagstuk dooi de locale pers en tenslotte door het verschil in de samenstelling van de Raad. Zoals men weet zullen drie le den van de Raad worden vervangen. De afgevaardigde van Columbia door die van Cuba, die van Syrië door die van Egypte en de afgevaardigde van België door die van Noorwegen. Dit kan niet nalaten op de behandeling een belangrijke invloed te hebben. Verlieslijst Nederlandse Strijdkrachten in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar laedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn geleden: KONINKLIJKE LANDMACHT: Soldaat Bakker, afkomstig uit Veendam. Overleden op 24 December 1948 t.g.v. oorlogsverwonding. Sold. Ie kl. J. C. Blaak, afkom stig uit Rijsoord (Z.-H.). Gesneu veld 23 December. Sold. W. A. Boons, afkomstig uit Raamsdonkveer, gesneuveld 24 Dec. Sold. J. J. H. Clement, afkomstig uit Budel. Gesneuveld 24 December. Sold, le kl. C. van Delft, afkom stig uit Drunen. Gesneuveld 24 De cember. Sold. P. Dullemeijer, afkomstig uit Gouda. Overleden 21 December t.g.v. oorlogsverwonding. Sold. C. van Dijk, afkomstig uit Utrecht. Gesneuveld 23 December. Sold. W. Goedere, afkomstig uit Groningen. Overleden 23 December t.g.v. oorlogsverwonding. Sold. N. L. Hermans, afkomstig uit Voorhout. Gesneuveld 23 Decem ber. Korp. A. J. G. Hoefnagels, afkom stig uit Gieten. Gesneuveld 20 Dec. Sold. A. H. J. J. H. van Hussen, afkomstig uit Utrecht. Genseuveld 20 December. Sold, le kl. P. Th. G. Jonkers, af komstig uit Oss. Overleden t.g.v. oor logsverwonding op 21 December. Sold. A. Klein Gotink, afkomstig uit Eerbeek. Gesneuveld 20 Decem ber. Sold. J. de Koek, afkomstig uit Haaf ten (gld.). Gesneuveld na ver missing op 23 December. Sold. L. van Kranenburg, afkom stig uit Spijkenisse. Overleden 22 Dé- cebber t.g.v. oorlogsverwonding. Korp. A. J. Kuypers, afkomstig uit Rotterdam. Gesneuveld 25 December. Sold. W. Kuijpers, afkomstig uit St. Michiels-Gestel. Gesneuveld 24 December. Adj. ond. off. T. Lam, afkomstig uit Birmingham (Engeland). Gesneu veld 20 December. Sold. J. H. Luiken, afkomstig uit 's-Gravenhage. Overleden 24 Decem ber t.g.v. oorlogsverwonding. Korp. J. J. P. van der Made, af komstig uit Geertruidenberg. Gesneu veld 21 December. Huzaar P. J. M. H. Nies, afkomstig uit Nederweert. Gesneuveld 21 Dec. Sold. R. Otten, afkomstig uit Nieuw Amsterdam (Dr.) Gesneuveld 23 December. Huzaar le kl. F. L. O verhof, af komstig uit Maastricht. Gesneuveld 25 December. Sold. J. A. H. M. Poulus, afkom stig uit Dinteloord. Gesneuveld 25 December. Over de Ned. actie in Indonesië rvE MINISTER-PRESIDENT van India, Pandit Nehroe, maakte op Nieuwjaarsdag bekend, dat zijn regering andere Aziatische regerin gen heeft uitgenodigd tot het bijwonen van een conferentie, waarop het Indonesische probleem in beschouwing zal worden genomen. De confe rentie zou binnen veertien dagen te Delhi gehouden worden. Uitgeno digd zijn: Turkije, Egypte, Syrië, de Libanon, Saoedi-Arabië, Perzië, Irak, Arghanistan, Pakistan, Ceylon, Birma, Siam en China. Nehroe sprak de hoop uit, dat de conferentie ook door vertegenwoordigers van Australië en Nieuw-Zeeland zou worden bijgewoond. Enkele dezer lan- den hebben reeds medegedeeld de uitnodiging te zullen aanvaarden. stoppen van elke vorm van hulp verlening aan Nederland; 4e Het scheppen van voorwaarden, waaron der de Indonesische republiek kan functioneren. VEILIGHEIDSRAAD WAS BLIJKBAAR TE TAM Nehroe zeide, dat „in Indonesië de meest openlijke en onverbloemde aanval had plaats gevonden, welke de vuurproef voor e^k land vormde" Hij betreurde het, dat de houding van sommige mogendheden er een is geweest van stilzwijgende goedkeu ring of aanvaarding van deze aanval. Hij meende, dat de volgende maat regelen het minimum vormden: le. Terugtrekking van alle Nederlandse strijdkrachten op de linie, welke zij voor de aan va1 bezet hielden; 2e Een onderzoek naar de aanval; 3e Het VERBAZING TE BATAVIA Van gezaghebbende zijde te Bata via wordt vernomen, dat men met verbazing kennis genomen heeft van het plan van Nehroe. Men acht het zeer ongebruikelijk een conferentie te beleggen ter bespreking van de interne aange^genheden van een an der land. Hierbij komt nog, dat In dia in de gelegenheid is gesteld de beraadslagingen van de Veiligheids raad 'bij te wonen en daar zijn stem te doen horen. Blijkens het initia tief van Nehroe weigert India zich bij de beslissingen van de meerder heid van de Veiü heidsraad neer te leggen. De besMssing van Indda tot het bij eenroepen der conferentie kwam voor Lonrden als een verrassing. De Britse regering was van te voren niet op de hoogte gebracht. WAAROM GAAN MINISTER DREES EN JHR. MICHIELS VAN VERDUYNEN NAAR INDONESIë. Naar aanleiding van de berichten omtrent het a.s. vertrek naar Indo nesië van de minister-president en van de Nederlandse ambassadeur te Londen, jhr. mr. E. F. M. J. Miohiels van Verduynen, wijst een woord voerder van het ministerie van overzeese gebiedsdelen er op, dat in de eerstkomende periode zeer be langrijk staatkundig werk, dat voor een groot deel op de schouders rust van de hoge vertegenwoordiger van Serg. G. T. van der Schouw, af komstig uit Utrecht. Gesneuveld 23 December. Sold. L. A. van Spaendonk, afkom stig uit Tilburg. Gesneuveld 26 Dec. Sold, le kl. W. A. Theunissen, af komstig uit Amstenrade (L.). Ge sneuveld 23 December na vermissing. Korp. H. F. Visscher, afkomstig uit Rotterdam. Gesneuveld 13 December. Sold. M. B. Wasink, afkomstig uit Zelhem. Gesneuveld 23 Decem ber. Sold. Kastiman, afkomstig uit In donesië. Gesneuveld 30 November. Sold. Umbas, afkomstig uit Indo nesië. Gesneuveld 14 December. Luit. vlieger-waarnemer B. J. Ruesink, afkomstig uit 's-Graven hage. Gesneuveld 22 December. Sold. R. H. Gilhuis, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 24 December. Serg.-majoor-vlieger-waariemer F. W. Verdier, afkomstig uit Apeldoorn. Gesneuveld 24 December. Serg.-majoor-vlieger-waarnemer M. J. Janssen, afkomstig uit Roosen daal. Gesneuveld 24 December. KONINKLIJKE MARINE: Heeft in de afgelopen week géén verliezen gerapporteerd. dige verwezenlijking van de staat kundige opbouw van geheel Indone sië. In dit licht moet gezien worden het a.s. vertrek naar Batavia van de minister-president dr. W. Drees. Het is duidelijk, dat deze staat kundige hervorming ook belangrijke politieke internationale aspecten heeft. Het is om deze reden, dat het kabinet besloten heeft, een diplo maat van reputatie van jhr. Michiels van Verduynen voor korte tijd naar Indonesië af te vaardigen. De Nederlandse ambassadeur te Londen, jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen, is Zaterdag per vliegtuig naar Batavia vertrokken. Te Singapore zal hij waarschijnlijk zijn reis naar Batavia in een speciaal toe stel voortzetten Geen concordaat met Hongarije NIET TE RIJMEN MET ARRESTA TIE VAN KARDINAAL. Volgens radio-Vaticana heeft het Vaticaan een Hongaars verzoek om een concordaat met de H. Stoel ver worpen. De Hongaarse regering had uitdrukking gegeven aan de wens tot een concordaat, „onafhankelijk van de persoonlijke kwestie van de primaat van Hongarije". Het Vati caan antwoordde: „Onmogelijk kan worden ingezien, hoe de wens tot overeenkomst met de H. Stoel ge rijmd kan worden met de houding van de Hongaarse regering jegens een aartsbisschop, primaat en kar dinaal een houding, die een be lediging voor de H. Stoel zelf is". Het Vaticaan vraagt in deze brief, dat de rechten van de Kerk en van het godsdienstig geweten worden ge ëerbiedigd en gegarandeerd. Een pressie-middel. Op 28 December, twee dagen na de arrestatie van kardinaal Minds- zenty, is bepaald, dat de door de staat aan de Katholieke Kerk te ver lenen toelagen met vijftien procent worden verminderd. In de toekomst moeten de priesters zich persoonlijk aanm'elden bij de nationale betaal diensten. De stortingen zullen niet meer geschieden via de kerkelijke autoriteiten. „Geestelijk testament" van kardinaal Mindszenty. Men verneemt op het Vaticaan, dat kardinaal Mindszenty een paar dagen vóór zijn arrestatie een „gees telijk testament" in de vorm van een rondschrijven, aan de geestelij ken van zijn diocees, heeft gezonden. In dit schrijven herinnert de Hon gaarse primaat aan het Evangelie en spoort hij priesters en gelovigen aan standvastig te blijven. Hij ver klaart dat het leven van de eerste christenen zowel als dat van de Hon gaarse christenen niet gemakkelijk is geweest. Tot besluit zegt hij: „Wij moeten stand houden. Het is voort aan de wereld van de Bergrede: Zalig zijn zij die vervolgd worden om de rechtvaardigheid, want hun behoort het rijk der Hemelen". STORM BLIES AUTO IN RAVIJN Nabij Trento (Italië) is Zondag avond een autobus bij stormachtig weer in een ravijn gestort. 9 perso nen kwam om het leven en 30 ande ren liepen ernstige verwondingen op. £en (toMie.lt jt... „De zuiverste genegenheid de genegenheid, welke mijn dierbaarste vriend met mij verbindt is slechts een nabootsing en daarenboven iets onrechtmatigs, tenzij ik mijn vriend bemin in Christus, tenzij Hy, de vol de Kroon, in Indonesië verricht zal I strekte en ideale Vriend, de persoon- moeten worden. Het kabinet hecht lijke band is, die ons bindt", zeer grote betekenis aan een spoe-1 R, H. Benson.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1