FREDERIK Indonesië en de Marshall-hulp Felle strijd woedt in de Negeb Bunche beschuldigt Israël Van electrische tot autobus ri'i'iJiMil.N'.l DINSDAG 28 DECEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Ned. regering antwoordt Hoffman Mr. dr. E. N. van Kleffens, de Ne derlandse ambassadeur in de Ver enigde Staten, heeft namens de re gering een schrijven gezonden aan Paul Hoffman, administrateur van het Marshall-plan, waarin antwoord wordt gegeven op de brief van Hoff man, waarin medegedeeld wordt, dat de Marshall-hulp aan Indonesië is gestaakt. De Nederlandse regering voelt zich teleurgesteld aldus het schrijven van mr. Van Kleffens door de verklaring, dat, zolang de huidige toestand in Indonesië niet is opge helderd, het onmogelijk zou schijnen vast te stellen, of er omstandighe den bestaan, onder welke de econo mische steun effectief kan zijn. De Nederlandse regering is er van overtuigd, dat de ontwikkelingen in Indonesië sedert het begin van de ECA-hulp aantonen, dat de reeds gezonden en nog te zenden goederen overeenkomstig het doel van de ECA, zullen bijdragen tot bevorde ring van het herstel in Indonesië. De Nederlandse regering zal zeer gaarne op korte termijn meer gespe cificeerde inlichtingen dienaangaan de verschaffen, wanneer de ECA zulks zou wensen. Mr. Van Kleffens deelde ten slotte mede, dat Neder landse deskundigen ter beschikking van hun Amerikaanse collega's zul len staan voor de bespreking van technische vraagstukken, wanneer dit door Amerika verlangd wordt. RUSLAND BOYCOT ZUID-SLAVIë Maarschalk Tito heeft gisteren in het Zuidslavische parlement voor het eerst openlijk toegegeven, dat Rusland en de andere staten van de Woelen en Wentelen van Rheuma- tische p;>. Heel de lange nacht.... omdat die pijnen U het slapen on mogelijk maken. Om nog niet te spreken van dat geradbraakte ge voel omdat ge steeds nachtrust te kort komt. Neem toch Kruschen Salts! Daar mee drijft ge Uw pijnen het lichaam uit. Iedere morgen maar wel re gelmatig de minimale dagelijkse dosis. Proeven doet ge het nauwe lijks maar voelen doet ge de wel dadige werking al gauw door al Uw nu zo pijnlijke ledematen. Kruschen's aansporende werking op lever, nie ren en ingewanden draagt alles bij om Uw bloed te zuiveren van de schadelijke zuren, die de verwek kers zijn van Uw pijn, Uw stram heid en ongemak. Een heerlijk mid del, een uitkomst reeds voor mil- lioenen lijders aan Rheumatische pijnen: Kruschen Salts. Vraag het bij Uw 'Apotheker of Drogist. (Inigez. Med.) Aetherklanken WOENSDAG HILVERSUM I, 301 meter 7.00 Nieuws. 7.15 Gr.pl. 8.00 Nieuws. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gr. pl. 10.00 Morgenwijding, ds. H. A. Enklaar te Laren. 10.20 Onze keuken. 11.00 Non stop. 12.30 Weerpraatje. 13.00 Nieuws 13.20 Stafmuziekcorps van de Am sterdamse politie. 14.15 Jeugdcon- cert. 15.00 Kermis der ijdelheid. 16.00 De Roodborstjes. 16.45 Vragen staat vrij. 17.30 „The Ramblers". 18.00 Nieuws. 18.30 Strydkrachten. 19.30 „Op zoek naai*X", ds. J. A. van Nieuwenhuyzen. 19.45 „Le zen in de Bijbel". 20.00 Nieuws. 20.45 Een hoorspel. 22.45 Dichters van deze eeuw. 23.00 Nieuws. 23.35 Gram.pl. HILVERSUM II. 415 meter. 7.00 Nieuws. 7.45 Een Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 9.00 Bij onze jonge zieken. 9.35 Gr.pl. 10.30 Morgen dienst, ds. W. F. ten Rouwelaar 1e Ede. 11.15 „Het kostbare kleding stuk", hoorspel. 12.30 Weerpraatje. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelconcert door Adriaan Koppes in de Wester- kerk te Amsterdam. 13.45 Concert in D voor piano, viool en strijkkwartet van Ohausson. 15.00 „Liederbuch ncch Gedichten von Paul Gerhard". 16.15 Voor de jeugd. 17.45 „Weet U het nog?" 18.00 Ónze Nederlandse koren en korpsen. 19.00 Nieuws. 19.30 „Is vlieden veilig?" 20.00 Nieuws. 21.20 „Christus Wederkomst". 22.00 Tijd voor 'n bakkie. 23.00 Nieuws. 23.20 „Gezins- en huwelijksmoeilijk heden" (III). Kominform Zuid-Slavië op econo misch gebied boycotten. Deze verklaring is vooral van be lang, omdat zij onmiddellijk volgt op het bericht, dat Zuid-Slavië met Engeland een handelsverdrag heeft gesloten. Hierdoor wordt duidelijk, dat de breuk tussen Zuid-Slavië en de Sovjet-staten steeds groter wordt. Tito zei, dat de Sovjet-plannen, om Zuid-Slavië een ondergeschikte rol toe te bedelen in het grote economi sche Sovjet-schema, een van de voornaamste oorzaken van de on enigheid zijn. „Onze plannen, om Zuid-Slavië te industrialiseren, droe gen niet de goedkeuring weg van vele staten, die ons land als een bron van grondstoffen beschouwden". De Communistische Partij Mace donië heeft haar eerste congres ge houden in Skoplje. (Zuid-Slavië). Met algemene stemmen werd een resolutie aangenomen, waarin de be schuldigingen van de Sovjet-Unie en de Kominform tegen maarschalk Tito worden verworpen. In het bij zonder laakten de Macedonische communisten de houding van de Bulgaarse communisten ten opzich te van de Macedonische kwestie. DE POLITIëLE ACTIE OP JAVA Siechts .hier en daar wordt dooi de Nede^andse troepen enige ge organiseerde tegenstand van de re publikeinse strijdkrachten ondervon den. Vijandelijk vuur wordt met 2- inch-mortieren tot zwijgen gebracht. Dr. Ralph Bunche, de waarnemend bemiddelaar der Verenigde Naties in Palestina, heeft in een uitvoerig rapport aan de Veiligheidsrad Israël beschuldigd van bestandsbreuk in het Negeb-gebied door de Egyptische troepen aan te vallen. Bunche steunt de klachten van Egypte, dat Israël al eerder bij de Raad aanklaagde a.s bewerker van de nieuwe vijande lijkheden. De bemiddelaar ontkent iets te weten van incidenten, die het ontbranden van nieuwe gevechten zouden rechtvaardigen. Hij rappor teert niet in staat te zijn doeltreffend toezicht te houden op de naleving van het bestand in de Negeb, omdat Israël weigert waarnemers der V. N. tot het gebied toe te laten en zich vrijheid van handelen heeft voor behouden. Bunche maakte melding van Is raëlische oorlogsbodems, die Egypti sche stellingen bij Gaza bestookten, van Israëlische vliegtuigen, die ste den, vliegvelden en Egyptische gar nizoenen bombardeerden en van ar tillerievuur op de omsingelde Egyn- tenaren bij Faloedja. Ten aanzien van deze ingesloten troepenmacht noemde hij de houding van Israël onverzoenlijk. Volgens de bemidde laar beschouwt de wapenstilstands commissie de siuatie te Faloedja als een struikelblok voor de wapenstil standsonderhandelingen. De Veilig heidsraad gelastte de aftocht van het garnizoen toe te staan, doch Is raël „misbruikt" de wapenstilstand als een middel om de troepen te be legeren. De Israëlische houding, al dus het rapport van Bunche, verhin dert in belangrijke mate de tenuit voerlegging van de resoluties van de Raad. Waarnemers der V. N. hebben ge constateerd, dat de Israëlische lucht macht gebruik maakt van vliegende forten. Blijkens het rapport en vol- s de jongste berichten woedt er een felle strijd in de Negeb, die van beide zijden verbitterd en met be hulp van alle wapens wordt uitge vochten. De gevechtshandelingen concentreren zich ten Zuidwesten van Gaza, dat in Egyptische handen is. Berichten van het strijdtoneel zijn schaars, omdat de Israëlische autoriteiten persvertegenwoordigers weren. Bekend is evenwel, dat Is raël de aanvoer van voorraden en troepen naar de Negeb aanzienlijk heeft verhoogd. De permanente Egypische afge vaardigde bij de V. N., heeft Van Langenhove, de Belgische voorzitter van de Veiligheidsraad, schriftelijk medegedeeld, dat Israël de Raad met ae bezetting van de Negeb voor een voldongen feit tracht te stellen. Vol gens de brief maakt Israël zich schul dig aan voortdurende schendingen van de wapenstilstand, i.i weerwil van de bevelen en besluiten van <le Raad. Fawzi zegt, dat Israël weigert de jongste resolutie van de Raad uit te voeren. GARZA AFGESNEDEN Volgens een Egyptische klacht, waarvan gisteravond melding werd gemaakt door de commissie van de Verenigde Naties, belast met het toezicht op de naleving van de be stands-overeenkomst in Palestina, zijn de Israëlische troepen in Zuid- Paiestina doorgebroken naar de zee, waardoor de Egyptische strijdkrach ten, welke zich bevinden in een strook kunstgebied rondom Gaza, de zete1 van de Arabische „voorlopige Palestijnse regering" van hun bases zijn afgesneden. Een woordvoerder van de Ver enigde Naties verklaarde, dat de Egyptische opperbevelhebber mel ding had gemaakt van een Iraëlische doorbraak naar de zee, welke ten Zuiden van de stad Khan Joenis, in de Negeb-woestijn, aan de weg en spoorweg van Egypte naar Gaza ge legen, heeft plaats gevonden. Van officië'e Israëlisdhe zijde werd ge weigerd commentaar te leveren op dit bericht* NIEUWJAARS-RECEPTIE MGR. HUIBERS Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal op Zaterdag 1 Jan. a.s. audiëntie verlenen van 12 tot 1 uur voor de Eerw. Broeders, Zusters en Leken en van 1 uur tot 2 uur voor de Geestelijken. HOGERE PRIJZEN VOOR TABAKSARTIKELEN De op 1 Januari 1949 ingaande accijnsverhoging voor tabaksproduc ten ener-, de gestegen prijzen voor ruwe tabak anderzijds, hebben ge leid tot vastsle'iing van maximum prijzen voor tabaksproducten op iets hoger peil. De verhoging luidt als volgt: Prijsklassen, waarin verkocht wordt: Sigaren per stuk: 1948 11 tot 27 ct, 1949 12 tot 30 ct. Senoritas per 10 stuks: 1948 88 tot 132 ct, 1949 100 tot 130 ct. Sigaretten per 20 stuks: 1948 42 tot 96 ct, 1949 45 tot 100 ct. Pijp-, shag- en pruimtabak per 50 gram: 1948 39^ tot 67^ ct, 1949 40 tot 80 ct. Door een verlaging van de accijns op zwaar gesausde pruim rollen kun nen deze over enke'e weken in prijs verlaagd woorden van 37 y. tot 25 ct per stuk. TWEE ARBEIDERS GEDOOD BIJ MONTEREN VAN LIFT Bij het monteren van een nieuwe lift in de in aanbouw zijnde Philips- bedrijfsschool aan de Kastanjelaan te Eindhoven is deze ten gevolge van een defect anar beneden gestort, waardoor twee, werklieden werden gedood. Een der slachtoffers, een vader van vijf kinderen, afkomstig uit Deurne, was direct dood, de an dere overleed in het ziekenhuis aan dë gevolgen van zijn verwondingen. De gemeenten Breukelen Neijenrode en BreukelenSt. Pie- ters zijn met ingang van 1 Januari 1949 tot één gemeente (Breukelen) samengevoegd. Van deze nieu"^ ge meente wordt jhr. dr. van Holthe tot Echten nu burgemeester. 53 •Oonderd goudstukken?'' vroeg de burgemees ter kwaad. „Dat is omko perij van een ambtenaar in functie, mijnheer! Hier staat een zware straf od!" „Tweehonderd!" zei de notaris. „Een schandaal, mijn heer!' riep de burgsmees- ter uit. ^.Driehonderd?" vroeg de notaris en direct daai'op vervolg de hij, „Nee vierhonderd!" De burgemeester bedaarde een beetje. „Vijftienhonderd goudstukken is een heleboel geld waard," zei hij peinzend. „Het kost me héél wat zelf overwinning om toe te geven, mijn heer de Graaf. Ik zal er met mijn wethouders over spreken; ik heb er tien." Frederik keek door het sleutelgat en zag, dat de burgemeester iets op zijn vingers stond uit te rekenen, is honderd vijftig", mompelde de bur- is honderd vijftig", mompelde de bu-r gemeester, „Dat is erg weinig. Ik zal maar niets tegen mijn wethouders zeggen, dat lijkt me nog wél de beste oplossing. Nou, ik ga dan maar, en het avontuur met Notaris Zwingelhout verteld door Hubert Vet mijnheer de Graaf; ik vind het reuze prettig met U kennis gemaakt te heb ben. Goeden middag." Frederik trok zich snel terug op de gang en wachtte totdat de burge meester vertrokken was. „Wat een oneerlijke mensen zijn er toch op de wereld!" bedacht Fre derik verschrikt. Juist wilde hij weer naar binnen gaan om de nota ris eens flink te zeggen hoe hij over hem dacht toen de traptreden weer kraakten en er een klein ventje in een vlekkerig zwart pak, een bol hoed en een vest met sigaren-as naar boven kwam. Zonder kloppen deed hij de deur van Zwingelhouts kamer open en verdween naar binnen. Bollenstreek 'Vo zal dan na lange besprekingen en maanden van intense voorberei— ^ding volgende week de nieuwe phase intreden van het openbaar vervoer in de Bollenstreek: de electrische tram zal dan plaats maken voor de autobus! De „electrische", eens feestelijk ingehaald toen in 1932 de „Oude Koffiemolen" zoals de stoomtram heel oneerbiedig werd genoemd werd afgedankt, zal op haar beurt weer plaats moeten ma ken voor de autobus. de laatste te 0.00 uur. Vanuit Haar lem vertrek te 6 uur, de laatste te 23.40 uur. De rij tij td LeidenHaar lem bedraagt 1 uur, die van de tram is 1 uur 20 min., hetgeen dus een aanmerkelijke bekorting is, korter ook dan de Brockway-bus er inder tijd over deed. De rijtijd Leiden Sassenheim is 20 min., die van Hil- legomHaarlem 25 min. De nieuwe bussen hebben 42 zit plaatsen. De halten van de autobussen zijn ongeveer op dezelfde plaatsen als voor de tram. Het grootste verschil is in Oegstgeest, waar de tram van de Leidse Buurt naar de nieuwe Rijks weg Den HaagAmsterdam gaat, om vandaar linea recta naar de Postbrug te rijden Daar wordt van de grote weg afgeweken, omdat het niet mo gelijk is passagiers op de autoweg uit te latei) of op te nemen. De passagiers van het oude dorp Oegstgeest zullen met de tram gra tis naar de Leidse Buurt kunnen rij den om daar op de bus te stappen. Voor de bewoners van-Oegstgeest, die naar de stad moeten zal rond de 20 minuten de tram rijden, die de Rode Leeuw als eindpunt heeft. Voor des gehele gemeente Oegstgeest zal dan het gewone stadstarief gelden tot aan de Hoge Rijndijk. De meeste halten langs de route LeidenHaarlem zijn ongewijzigd gebleven, alleen met dit grote ver schik dat ze voor de beide richtingen nergens tegenover elkaar liggen, zulks om opstoppingen van het ver keer langs de weg te verhinderen. Andere wijzigingen in de dienst der N.Z.H. Hebben we hierboven de voor naamste wijzigingen opgesomd, die vastzitten aan de omzetting van de dienst per 3 Januari, ook op ande re lijnen zijn wijzigingen aange bracht. De electrische dienst LeidenKat wijk en LeidenNoordwijk zal een belangrijke verkorting van rijtijden ondergaan. Doordat het materiaal van de dienst LeidenHaarlem vrij komt, kunnen de oude rijtuigen, die de dienst naar Katwijk en Noord- wijk sedert 1909 onderhouden, wor den afgeschaft en worden vervangen door het nieuwere materiaal van de lijn LeidenHaarlem. Dat brengt mee, dat belangrijk sneller zal kun nen worden gereden: naar Katwijk in 25 minuten, zodat een halfuurs- dienst kan worden onderhouden, terwijl Noordwijk een 20-minuten- dienst kan krijgen. De rijtuigen van de lijn Leiden KatwijkNoordwijk zullen worden opgeruimd Voor de lijn LeidenDen Haag kan 's morgens en 's avonds in de spits uren een 10-minutendienst worden gereden, waardoor aan gerechtvaar digde k1 achten kan worden tegemoet gekomen. Voor de autobusdienst Haarlem Den Haag via Noordwijk zal in de avond weer een uurdienst worden gereden inplaats van een 2 uur- dienst. De autobusdienst LeidenNoord- wijkerhout zal niet meer linea recta Cud-Oegstgeest rijden, doch via de Warmonderweg door de villawijk van Oegstgeest en de Wijttenbachweg en dan op de oude route uitkomen. Dit betekent dus, dat de villawijk in Oegstgeest een busverbinding krijgt met het station in Leiden. Tramrails mogen nog niet verdwijnen Over het vóór of tegen zullen we het hier niet meer hebben. Er is zo veel pro en zoveel contra over ge zegd en geschreven, dat wij er het zwijgen wel over kunnen bewaren. De beslissing is gevallen: Maandag 3 Januari zal de autobusdienst Leiden Haarlem de electrische tramdienst vervangen en dat zal ongetwijfeld een geheel nieuwe situatie in het openbaar vervoer voor de Bollen streek scheppen. Dat zal voor velen zeker in het begin moeilijkheden ge ven, voor het publiek, maar ook voor de N.Z.H. zelve, maar die moeilijk heden zullen allengs kunnen worden overwonnen en van de zijde der N. Z.H. hoopt men in enkele de grootste moeilijkheden onder de knie te heb ben en te kunnen zorgen voor een normale busdienst. De nieuwe dienst. Over de nieuwe autobusdienst kun nen we thans het volgende mede delen: De autobussen zullen in Leiden niet van het N.Z.H.-emplacement vertrekken, doch van de Boerhaave- laan, noordzijde. Zij komen aan de zuidzijde aan en als de passagiers zijn uitgelaten, rijden de bussen om naar de noordzijde, waar toegangs hekken worden geplaatst. De bussen rijden dan via de Leidse Buurt naar de nieuwe Rijksweg naar Postbrug en zo naar Sassenheim, Lisse, Hillegom, Haarlem, waar via de Wagenstraat het eindpunt wordt bereikt. Er wordt een 20-minutendienst ge reden en in de drukke uren een 10- minutendienst, met in de spitsuren voor Leiden, Sassenheim (Noord) en voor HillegomHaarlem een 5-minu- tendienst. Het zal natuurlijk onmo gelijk zijn te allen tijde de druk te in de bekende spitsuren on middellijk volledig het hoofd te bieden, maar het publiek zal zich hieraan dienen aan te passen. Het pu bliek moet trouwens nog veel leren ten aanzien van de burgerlijke be leefdheid bij het vervoer. De recht vaardigheid van voorrang der eerst- aangekomenen wordt maar al te veel met voeten getreden. Een voorbeeld van hoe het wèl moet leveren de passagiers van het Sloterdijk-kwar- tier in Amsterdam, die steeds orde lijk hun beurt afwachten en zich netjes opstellen bij een halte. Ook Engeland kan ten deze van vóór held dienen! Wij schrijven dit, omdat het pu bliek er van doordrongen moet zijn, dat 'n autobus op 'n gegeven mo ment niet evenveel reizigers kan op nemen als 'n tramrijtuig. Ook in Haarlem leverde de vervanging van de electdische door de autobus aan vankelijk wel moeilijkheden op, doch het publiek is zich geleidelijk gaan spreiden, omdat het tenslotte zijn weg wel weet te vinden. Intussen heeft de minister van Ver keer bepaald, dat de tramlijn voor lopig niet mag worden opgebroken. Voor Haarlem zelf werd bij de stop zetting der electrische niets hierom trent bepaald. Er is evenwel nog geen besluit omtrent het al of niet opbre ken van deze lijn genomen. De dienstregeling. Wat de nieuwe dienstregeling be treft, deze zal a.s. Zaterdag ver krijgbaar worden gesteld. De eerste bus uit Leiden vertrekt te 5.50 uur, Ruwe huid. Schrale lippen, PUROL verzacht en geneest! KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ De K.V.P. houd een Partijraadver gadering op 25 en 26 Febr. a.s. te Utrecht. Aan de orde komt daar o.m.: voorstel tot aanvaarding dei- resoluties van het Partijcongres 1948, vaststelling van het program voor de gemeenteraadsverkiezingen, rede van prof. mr. Romme over de staatkundige toestand en het parle mentaire werk. De tarieven. Een schema van de tarieven, die per 3 Januari zullen gelden, heeft men gisteravond reeds kunnen lezen in een annonce in onze courant. Al leen dit zij er nog aan toegevoegd. De trambiljetten, die vier dagen gel dig zijn en dus in deze laatste dagen worden uitgegeven, behouden hun geldigheid, wanneer per 3 Januari de busdienst ingevoerd wordt. Deze mededelingen werden ons gistermiddag in een bijeenkomst op het kantoorgebouw der N.Z.H. te Haarlem verstrekt door de onder directeur, de heer J. Jurissen, die deze conferentie sloot met een woord van dank aan het personeel, dat zoveel werk heeft gehad aan de omzetting van deze dienst. DEVACANTIE VAN En ook nu, zocht hij voordat hij het vuur aanstak, tussen de spaan ders en kruHen, in het papier voor en achter de houtblokken, totdat hij elf afgebrande lucifers had gevon den, die pas weggegooid waren, toen ze bijna geheel waren opgebrand. Hij legde ze netjes op een rijtje op de schoorsteenmantel en stak toen het papier onder het hout aan. Maar eerst haalde hij zijn horloge te voorschijn. Met de blik op de se- condenwijzer gericht streek hij een lucifer aan en hield deze voorzichtig loodrecht, om hem zo langzaam mo gelijk te laten opbranden, totdat de vlam zijn vingers raakte. Daarna wierp hij hem in het vuur, stak zijn horloge in zijn zak en kwam over eind. Het vuur begon al lustig te knetteren. Bé Delmont zei toen: „...en het avondeten is om zeven uur klaar. En, mocht u nog iets anders wensen, dan „U zei immers, dat wij de eersie bewoners van dit kampeerhuisie zijn?" vroeg Dupuy vriendelijk. „De allereerste," verzekerde Bé hem stellig. „Ik hoop, dat u het naar uw zin zult nebben.' Ze liep naai* de deur. „Als het avondeten klaar is, za! ik de bel luiden. Dat hoort u ze ker." Toen de voetstappen van het meis je niet meer te horen waren, zei me vrouw Dupuy: „Och, nu hebben we nog vergeten, haar de boodschap van Arthur Bruce over te brengen!" „Ik dacht aan heel iets anders," zei Dupuy. „Heb je nog iets meer uit de wagen nodig?" „Voor die ene nacht niet." „Misschien blijven we wel langer," opperde hij en ze glimlachte. „Zeker, omdat er vlak langs onze deur een beekje stroomt?' „Als ik ergens een goed p1ekje, om te vissen meen ontdekt te hebben, dan probeer ik het daar graag eens," bekende hij. Er was iets in zijn toon, dat maakte, dat zij hem aan keek. Maar hij glimlachte gemoede lijk, Ze begon, het weinige, dat ze nodig zouden hebben, uit te pakken. „Het is wel een aardig idee, dat wij hier de eerste bewoners zijn," meende zy. Hij zei, half in zichzelf: „Maar ik ben er benieuwd naar, waarom ze het licht niet hebben aangedraaid." I „Waarom? Het is toch nog volop dag?" „In p1aats van. lucifers te gebrui ken," vervolgde hij afgetrokken en zijn vrouw keek hem geamuseerd aan. „Iedere dag weer ontdek ik nieu we, goede hoedanigheden in je," merkte ze op, „maar je hebt ook on verwachte ondeugden! Het wordt i toch. heus tijd, dat jij, op jouw leef tijd eindelijk eens ophoudt met de tective spelen. Waarover sta je nu weer te piekeren?" Hij aarzelde en zei eindelijk: „Wel hierover!" Hij wees naar de schoor steenmantel; ze kwam kijken en hij toonde haar de elf afgebrande luci ferseindjes, die hij daar op een rijtje had neergelegd. „Die vond ik in de haard," verkondigde hij. „Wat zou dat?" vroeg ze lachend. „Denkelijk hebben de timmerlui, of de loodgieters of de electriciëns ze daar neergegoo'd, toen ze hier aan het werk waren." „Maar die "'ui werkten toch zeker niet in het donker?" hield hij vol. „In het donker? Natuurlijk niet! Maar ze zullen allicht gerookt heb ben en pijpen of sigaretten hebben aangestoken." „Die lucifers zijn gebruikt, om er bij te kunnen zien." „Onzin," zei ze drifig. „Je ver beelding speeH je weer parten! Pro beer je soms.mij bang te maken?" „Neen, neen!" Hij stond tegen de schoorsteen mantel geleund met zijn rug naar het vuur en keek nadenkend hier en daar rond, alsof hij iets zocht. Maar in het kleine vertrek kon moeilijk iets van enige belangrijke afmeting verborgen zijn. Er was nergens een bergplaats.of het moest zijn in de planken onderbouw van bet 'edikant. „Waar sta je nu eigenlijk naar te kijken?" vroeg ze. „Naar niets," loog hij koppig. „Welk bed zal ik nemen?" „Dat het dichtst bij het vuur staat." Hij knikte en begaf zich naar het voeteneinde van het bed, dat tegen de muur aangebouwd was. „Ik heb nog nooit iemand aange troffen, die mijn dekens zó instopt, als ik het graag heb", merkte hij op. „Ik zal het wel voor je doen." Ze lachte zachtjes. „Nou, goed dan," antwoordde ze p'agend. „Je bent zo pietepeuterig als een oude vrijster! Als je het dan beslist zelf wilt doen, dan kun je me aanstonds bij de beek vinden. Kom daar maar heen, als je klaar bent." Ze liet hem binnen bezig en wan delde naar de beek, waar ze aan de waterkant ging zitten. Het za1 zo wat tien minuten geduurd hebben, voordat ze zijn voetstappen hoorde naderen. „En... heb je het bed naar je zin opgemaakt gekregen?" vroeg ze. Hij antwoordde niet dadelijk. „Ja zeker!" zei hij eindelijk. Ze keek hem doordringend aan en hij vervolgde toen: „Zie je, ik heb het niet erg op dit huisje begrepen. Ik zou graag zien, dat juffrouw Delmont ons toe stond, het te ruilen voor een van de andere, die dichter bij de weg staan." „Kom nou! Je doet net, of dit huisje 'behekst is!" „Je zult aan mijn ideeën moeten wennen", zei hij verontschuldigend. „Ik volg ze gewoonlijk." „We zullen het haar vragen, als we gaan souperen." zei ze gewillig en na een poosje in het donkere wa ter gekeken te hebben, vervolgde: „Ik weet natuurlijk wel, dat je iets dwars zit; en ik weet ook, dat je het me wel verteHen zult, als je er overheen bent. Maar... enfin, als jij je hier niet op je gemak voelt, la ten we dan weggaan, vanavond nog." Hij schudde het hoofd. „Neen, vanavond gaan we hier niet vandaan. Morgen... misschien" Haar ogen keken hem ernstig aan, maar ze zei geen woord en samen gingen ze naar de Molen en traden de helder verlichte eetkamer binnen. Bé Delmont was er al'een en me vrouw Dupuy zei meteen: „Juffrouw Delmont, mogen we in plaats van „Ver weg" een ander huisje betrek ken?" En hij wijze van verklaring voegde ze er aan toe: „Mijn man heeft altijd in de drukte gewoond. Hij voelt zich niet op zijn gemak, als hij geen verkeerslawaai hoort. Hij wi1 liever wat dichter bij de grote weg zitten." „O, natuurlijk," semde Bé dade lijk toe. „Ik zal uw koffers onder het avondeten door Privé laten over brengen," Dupuy vroeg: „Hebt u hier een publieke telefoon?" „Zeker, mijnheer," antwoordde het meisje en toonde hem een telefoon cel onder de trap. Toen hij er uit kwam, zei hij opeens: „Weet u wel, juffrouw Détaont, dat we een ge meenschappelijke vriend hebben? Arthur Bruce?" Met plotselinge belangstelling riep het meisje uit: „Kent u Arthur dan?" „Al jaren lang," verzekerde Du puy haar. Ik heb hem vaak over u horen praten. Hij is eigenlijk dege ne geweest, die ons heeft aangera den hierheen te gaan. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2