3)e C^lclóeSoti^cmt RUSSISCHE MANOEUVRE IN DE VEILIGHEIDSRAAD Bevel tot terugtrekken opnieuw verworpen Voorzichtigheid geboden in Djokja Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSl REKEN DINSDAG 2S DECEMBER 1948 40ste JAARGANG N De Veiligheidsraad weer bijeen WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Tele!. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., f 1.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 De niets-zeggende statistieken DEZER dagen namen we kennis van een statistiek uit de Verenigde Staten van Amerika, waaruit bleek, welk gering! percentage van het totaal inkomen daar is uitgegeven voor liefdadige doeleinden. De zoveelste statistiek, die ons wei nig of niets zegt! Hoe kan men controleren, wat aan liefdadige werken wordt, besteed? De fiscus kan er iets van weten ongetwijfeld. Doch dat is maar iets. Wij bedoelen geenszins de indruk te wekken, dat in Amerika een hoog percentage van het totaal inkomen voor charitatieve doeleinden wordt gebruikt. Maar uit bedoelde statistiek mogen we zeker niet concluderen, dat het percentage zo laag is 1 menen we) als daarin is berekend. In heel het leven gebeurt zo veel, wat niet onder statistieken is onder te brengen. En zeker op het terrein van de charitas, van de charitas, die ware naastenliefde is. Van bepaalde Amerikaanse geld magnaten zal men misschien wel we ten, zo ongeveer althans, wat ze van hun inkomen afstaan voor „goede werken." Maar toch zeker niét van millioenen mensen met kleine in komens, vaste lonen. En allerminst van velen, die zich niet slechts chris ten noemen, maar er óók naar stre ven, het in werkelijkheid te zijn. Zij weten en willen in practijk brengen, dat de linkerhand niet weet, wat de rechter doet! Als er een goede statistiek mogelijk zou zijn op dit terrein maai die is absoluut niet mogelijk dan zou zulk een statitiek een belangrijke aanwijzing schenken voor de stand van ons beleefd christendom. V Over vergaderingen DINNEN enkel dagen beginnen we een nieuw jaar. Eén hieuw jaar metvele bij eenkomsten en vergaderingen. En daar willen we nu iets van zeg gen. Enkele bescheiden adviezen. Men belegge geen bijeenkomst en geen vergadering, tenzij met een te voren vastgesteld en wei-overwogen doel, tenzij m.a.w. om werkelijk iets goeds te bereiken. Vergaderen, omdat er toch wel eens vergaderd moét worden we hebben er zó in het verleden vele meegemaakt zijn uit den boze als volkomen nutteloze tijd verspillingen. Men zorge er voor, dat bijeenkom sten en vergaderingen niet te lang duren. Oók niet als het feestavonden zijn! Ons dunkt, dat men de andere dag geen prettige herinnering heeft aan een feest van de vorige dag, als men nog niet uitgeslapen is en niet zo fit voor zijn werk als anders. We weten het: het is niet altijd gemakke lijk dit advies in practijk te bren gen; maarmen streve er naar! Men schrijve bijeenkomsten en vergaderingen vooral tijdig uit. De zer dagen heeft de St. Adelbertusver, te Leiden zijn program voor het vol gend jaar tot en met Juni reeds in de krant vermeld. Een goed voorbeeld. Als de agenda van een organisatie op deze wijze wordt opgemaakt, kun nen belangstellende leden met de ge publiceerde data rekening houden. En ten slotte niet het minst be langrijke men trachte uit een oude duffe vergadering-sleur te geraken door wat variatie te brengen in de programs; door die gewone dingen als jaarverslagen e.d. 'ns op een an dere manier saam te stellen en pu bliek te maken, dan nu al gebeurt zo lang er mensen zijn, die in een ver gadering bijeenkomen met een voor zitter, een secretaris, een penning meester enz. Dit zijn, zoals gezegd, slechts een paar bescheiden adviezen. We menen, dat het een gewenst goed effect zal hebben, als de betrok kenen deze 'ns zouden willen over wegen. Parlementaire democratie 0VER parlementaire democratie" hebben we in ons nummer van Zaterdag een paar opmerkingen ge maakt. Daarna heeft onze aandacht getrokken een stukje in „De Nieuwe Eeuw" onder de titel „Parlementa- ria". De schrijver constateert heel te recht dat het Nederlandse Parle ment zich van zijn beste kant heeft laten zien, toen het verleden Weeki Maandag de motie der communisten cm het vuren in Indonesië onverwijld te staken verwierp „na een sober en beheerst debat". Maar dan vervolgt „De Nieuwe Eeuw": „In het grote groot, betoont het parlement zich vaak klein in het minder belangrijke. Zonder enig interfractioneel overleg klaarblijke lijk (als men niet wil aannemen: uit overmaat van ingebeeldheid) repeteren gelijk bij Onderwijs diverse heren van diverse frac ties dezelfde opmerkingen en ge- dachtengangen. Deze wauwelzucht heeft voor 1940 ons parlement een stuk van zijn goede naam gekost". Hij, die de Kamerzittingen bij woont of de Handelingen leest, zal zeker bezwaar maken tegen de kwa lificatie „wauwelzucht" voor het gros der redevoeringen. Maar even zeker is het, dat er te ,De actie op Java is bijna geëindigd" 0E VEILIGHEIDSRAAD besprak gistermiddag opnieuw de Indonesi sche kwestie. Terwijl vorige week de Russen dat gedeelte van de Amerikaanse resolutie lieten kelderen, dat een terugtrekking der troe pen eiste, was het thans de beurt aan de Amerikanen om een voorstel van gelijke strekking, door de Russen ingediend, af te stemmen. Eerst diende de Oekraïne een resolutie in tot te rugtrekking der Nederlandse troepen, welke resolutie werd verworpen met 5 tegen 6 stemmen, en daarna werd een Russisch ultimatum verworpen met 4 tegen 7 stemmen. lichaam ten einde te komen tot de definitieve oprichting van de Ver enigde Staten van. Indonesië aan welke de staatssouvereinteit zal wor den overgedragen en tot de op richting van de Nederlands-Indonesi sche Unie. Verklaring van dr. v. Royen v. De zitting van de Raad begon met een gelezen verklaring van de Neder landse gedelegeerde dr. J. H. van Royen. Hoewel de Nederlandse rege ring altijd van mening is geweest, dat de Veiligheidsraad niet bevoegd is, heeft zij de resolutie van Vrijdag (tot staking van het vuren en vrij lating van Soekarno c.s.) in ernstige overweging genomen. In afwachting van de aanvullende inlichtingen en adviezen van de re gering van Indonesië, was zij thans reeds in staat het volgende te ver klaren. De actie heeft over het algemeen niet geleid tot vijandelijkheden op grote schaal. Zij is op Java vrijwel ten einde. Of en in hoeverre botsin gen met ongeregelde gewapende ben den vermeden kunnen worden, kan niet met zekerheid worden voorspeld. Het bleek gedurende de actie, dat de bevolking in de betrokken gebie- dèn in vele opzichten in een noodtoe stand verkeerde. Er zijn onmiddel lijk stappen genomen om in de eerste behoeften te voorzien. Blijvende ver betering is slechts mogelijk wanneer orde en veiligheid zijn hersteld, wan neer een politieke oplossing tot stand is gebracht en wanneer deze gebieden weer hun aandeel zullen hebben in het normale productieproces. De regering van Nederland en de regering van Indonesië zullen er zorg voor dragen, dat al degenen, die aan het overleg deelnemen, in staat zul len zijn dit te doen in volle vrijheid, ongeacht of hun vrijheid van bewe ging al dan niet op het huidige tijd stip nog beperkt mocht zijn. Veertien vooraanstaande republi keinen zijn reeds vrijgelaten. De mi litaire deskundigen van de C.G.D. zullen gelegenheid krijgen de ge beurtenissen sinds 12 December te bestuderen. -Het doel van de Nederlandse rege ring blijft onveranderlijk de vesti ging in de kortst mogelijke periode van een federale interim-regering als het resultaat van gemeenschappelijk overleg met vertegenwoordigers van alle gebieden van Indonesië, zonder uitzondering. Vervolgens zullen zo spoedig moge lijk verkiezingen worden gehouden voor een vertegenwoordigend MALIK IS NIET TEVREDEN. Onmiddellijk na dr. Van Royen nam de Sowjet-gedelegeerde Malik het woord. De Nederlandse- verkla ring, zeide hij, houdt een directe wei gering in om de strijd te staken. Dat de resolutie in studie is, noemde hij een uitvlucht. De Nederlandse rege ring trekt zich van het besluit van de Raad niets aan. Hij stelde daarom een resolutie voor, die de Nederland se regering beveelt, de strijd te sta ken binnen 24 uur na ontvangst. De resolutie van Vrijdag was een „aan fluiting", aldus Malik. De Oekraïnse gedelegeerde, Ta- rasjenko, die, gelijk bekend, de vo rige week niet aanwezig was, doch gistermorgen uit de Verenigde Staten in Parijs arriveerde, haalde de hele historie nog weer eens op. Hij verge leek de aanval der Nederlandse troe pen met die van Hitler-Duitsland. De Vrijdag in zijn afwezigheid aangeno men resolutie noemde hij een „groen licht voor agressie". Daarna stelde hij zijn resolutie voor om de troepen terug te trekken. Het besluit van de Veiligheidsraad ondervond ook critiek van Syrië („krachteloos"), van Australië („ver bazingwekkend zwak") en Columbia („een schaduw van een schaduw van ons voorstel"). Deze landen, alsmede India, constateerden, dat Nederland het besluit genegeerd had. De Engelse vertegenwoordiger Fal- la deelde mede, zich van stemming over de Oekraïnse en de Russische resolutie te zullen onthouden, daar hij nadere inlichtingen van de Ne derlandse regering wilde afwachten en het trouwens de Raad onwaardig vond om zonder voldoende reden op nieuw over de kwestie van het terug trekken der troepen te stemmen. Jessup (Ver. Staten) sloot zich hierbij aan. Een opmerking van de Rus Malik bestrijdend, zeide hij, dat het Amerikaanse voorstel tot terug- J trekking der Nederlandse troepen Vrijdag aanvaard zou zijn, als de Rus sische regering zich oprecht over de resultaten bekommerd had. Over de verklaring van dr. Van Royen was de Amerikaanse gedele geerde niet tevreden. De hiaten zijn duidelijk. Hij wenste aanvullende verzekeringen, dat Nederland de re solutie volledig zal nakomen en wel liefst tegen heden. Vervolgens werd er gestemd. De Oekraïnse resolutie verwierf de stem men van de Sowjet-Unie, de Oekraï ne, China, Syrië en Columbia. Het Russische ultimatum verwierf nog een stem minder, doordat ook China zich onthield. Na de verwerping dezer resoluties zeide dr. Van Royen nog, dal hij niet wist, of hij reeds Dinsdag (heden) in staat zou zijn, om nadere mededelin gen te verschaffen. Om kwart voor zeven werd de zit ting verdaagd. Voor behandeling van de Egptische klacht over de be standsopzegging door Israël was geen tijd meer over. Bevolking voelt zich veiliger IN DJOKJA is nog wel enige voorzichtigheid geboden. De Republikei- *nen blijken op de onmogelijkste en onverwachtste plaatsen vernie lingsmiddelen te hebben aangebracht. In het gebouw van Antara hing bijvoorbeeld een zware v'iegtuigbom met vernuftige trektouwen aan de zoldering. De stad zit nog vol wapens. Bij wijze van spreken beschikte men om het andere huis over geweren en granaten, of revolvers en het overgrote deel daarvan is nog in dezelfde handen. WAPENS INLEVEREN Het voorlopige militaire bestuur heeft nu bepaald dat men de wapens tot 3 Januari tegen een heining kan inleveren. Het verwacht, dat heel wat zal worden ingeleverd. Maar niet alles. En daarom zal men na 3 Januari trachten te zorgen, dat het gezag niet kan worden door kruist door gewapenden, die over veel redevoeringen worden gehouden en vele redevoeringen te lang zijn. Wat wij hierboven schrijven over bijeenkomsten en vergaderingen in het algemeen geldt zeer bijzonder voor de vergaderingen van de volks vertegenwoordigers, in parlement, in gemeenteraden: er moet een concreet doel worden nagestreefd bij de be sprekingen, welk doel door die be sprekingen werkelijk kan worden ge diend. Als b.v. dat doel even zeker wordt bereikt zonder te praten of zon der zo veel te praten, is dat praten of dat véél praten: tijdroof. En wij willen hierbij nog deze op merking maken, dat men het niet bij praten alléén mag laten, maar óók alle andere gepaste middelen moet aanwenden voornamelijk overleg binenskamers om het beoogde doel te bereiken. Anders maakt men van vertegenwoordigende lichamen: praatcolleges' zonder meer. Het volk vraagt niet alléén of allereerst aan zijn vertegenwoordigers: wat hebt ge gezegd, maar: wat hebt ge, zo moge lijk, gedaan om iets goeds in het alge meen belang te bereiken. Naar Reuter meldt, is de Egypti sche Minister-President, Nokrasji Pasja, heden vermoord. Hij werd neergeschoten, toen hij een lift in het departement van Bin nenlandse Zaken te Cairo betrad. Een jonge man is gearresteerd. FRANKRIJK VOTEERT GELDEN VOOR WESTERSE UNIE- HOOFDKWARTIER De Franse Nationale Vergadering heeft met 418 tegen 181 stemmen een wetsontwerp goedgekeurd, waar bij de Franse regering gemachtigd wordt een bedrag van 40 millioen francs uit te trekken ter bestrijding van de kosten, verbonden aan de in stallatie van het hoofdkwartier te Fontaineb^au van het orgaan voor de coördinatie der defensiemaatrege len van de Westerse mogendheden. Slechts de communisten stemden tegen het wetsontwerp. Alle andere parlementaire groepen ook de aanhangers van generaal de Gaulle stemden voor. een en ander hun eigen ideeën heb ben. Dat gebeurde in de Republiek, maar nu wenst men dat niet meer. Het publiek in Djokja is nog zeer voorzichtig. Juist, omdat er nog zo- vee1 mensen zijn, die wapens tot hun beschikking hebben. Naarmate de veiligheid groter wordt, durft men echter meer contact met het nieuwe gezag op te nemen. Als de arbeiders van de bedrijven en diensten uit de sfeer van de terreur komen en hun verzekerd wordt, dat de terreur ver dwenen is, dan komen vooral de ouderen terug en willen werken. De jongeren keren tot nu toe minder vlot terug. Maar in de straten wordt het al weer drukker. nieDt%SrsSntin^ ob^dthD* Arabische Liga bestudeert T-G» u_ I thans een nota, die aan alle leden- staten van de Liga zal worden ge- op de plicht om zo spoedig mogelijk rust en veiligheid in geheel Indone sië te herstellen, besloten heeft om een aantal der republikeinse autori teiten tijde1 ijk enige berghotels bui ten Java als woonplaats aan te wij zen. DRIE STRIJDORGANISATIES IN BUITENZORGSE MELDDEN ZICH. Politiepatrouille beschoten. Drie, strijdorganisaties, die in het Buitenzorgse opereerden, hebben zich in de afgelopen dagen bij de overheid gemeld en hun volledige bewapening ingeleverd, aldus meldt een corres pondent van Aneta. De leden van de strijdorganisaties hebben zien ter be schikking gesteld van de Negara Pasoedan. Zaterdagmiddag is een politiepa trouille boven Tjiomas (in het Bui tenzorgse) beschoten. Een politie-be- ambte werd gedood. Twee worden vermist. Zij zijn vermoedelijk in han den van een bende gevallen. Een bende van ongeveer 200 man viel Vrijdag de onderneming Gobang, ten Westen van Buitenzorg, aan. Na nadering van een militaire patrouille sloeg de bende op de vlucht. HOE DE BEVOLKING WORDT AANGETROFFEN Uit militaire bronnen zijn verschil lende berichten betreffende de toe stand in de nieuwe onder Nederland se controle gebrachte gebieden bin nengekomen. Zo wordt over Bantam gemeld, diat de ziekenhuizen in Se- rang en Rangkasbitoeng doorwerken De toestand van de patiënten en zie kenhuizen zelf wordt goed genoemd, hoewe1 gebrek bestaat aan bepaal de geneesmiddelen. Uit Midden-Ja va wordt gemeld, dat bij de bezetting van Serangan 15 Nederlanders, 25 Duitsers, 2 Oosten rijkers, 1 Tsjech en 3 statenlozen werden aangetroffen. In Djogja zijn, zoals gemeld., verschillende Duitsers gearresteerd, onder wie Hanz Losch van de voormalige Duitse marine, die een Indonesische vimmen werper ontwierp en Koerper, die vroeger in de Nederlandse tijd politiecommis saris van Soekaboemi was en als N.S.B.-er werd gearresteerd. Hij werkte later voor de Japannezen en voor de republiek. Uit Wonosobo wordt vernomen, dat aldaar en in de omgeving veel ma- ^ria voorkomt. Er heerst gebrek aan voedsel en textiel. In de stad zijn voor de komst van de Nederlandse troepen een honderdtal Chinezen vermoord. ARABISCHE LIGA WEERT NED. VLIEGTUIGEN. pen. De installaties in de electrische centrale waren wel ondermijnd, maar ze zijn niet vernield. SOEKARNO C.S. THANS BUITEN JAVA Officieel wordt medegedeeld, de regering van Indonesië, in OP WEG NAAR SOERAKARTA Djokjakarta, de republikeinse hoofdstad, is door de Nederlandse troepen bezet en er wordt opgerukt naar het volgende doel, Solo uf Soe- akarta. Een Brenschutter gebruikt een kilometerpaal als steun voor zijn wapen. Volgens een Nederlands communi qué bedragen de Nederlandse verlie zen sedert het begin van de actie in Indonesië 41 doden en 99 gewonden. Toegevoegd wordt, dat vier vliegtui gen verloren gingen, waarvan twee waarschijnlijk werden neergeschoten door luchtafweergeschut, dat bediend werd door ongeveer 30 Japannezen. De zuiveringsacties in alle bezette gebieden werden voortgezet. VOORRADEN NAAR MIDDEN- JAVA. Naar wij vernemen zal binnenkort een hoeveelheid van 8000 ton rijst en 20 millioen meter textiel vanuit West-Java naar Midden-Java wor den vervoerd en onder de bevolking gedistribueerd. zonden. Hierin wordt gevraagd aan Neder landse vliegtuigen toegang op hun vliegvelden te weigeren als reactie op de „Nederlandse agressie55 tegen Indonesië. De bijzondere situatie van de Ne derlandse schepen, die varen door wachting van nader over1 eg met de het Suezkanaal, wordt eveneens be- re£ering in Den Haag, met het oog studeerd. De arrestatie van kardinaal Mindszenty PROTEST VAN HET VATICAAN VERWACHT. Men verwacht, dat het Vaticaan een formeel protest zal uitbrengen tegen de arrestatie van kardinaal Mindszenty, de 56-jarige Katholieke primaat van Hongarije. In welke vorm dit protest zal worden uitge bracht is nog niet duidelijk, gezien het feit, dat er geen diplomatieke betrekkingen tussen Hongarije en de H. Stoel bestaan. Volgens onbevestigde berichten is kardinaal Mindszenty Zondagavond acht uur gearresteerd in zijn resi dentie te Esztergom bij de Donau, dicht bij de Tsjechoslowaakse grens. Men neemt aan, dat de aartsbis schop van Eger, mgr. Czapik, die onlangs van een bezoek aan het Vaticaan te Boedapest is terugge keerd, tijdelijk de bestuurszaken van de Kerk zal behartigen. Het Hitler-regiem is héél ver ge gaan met zijn m'iddelen om de stem van de vrijheid te smoren. Mos kou weet het echter te overtreffen! DE EERSTE BISSCHOP VAN DE SAHARA. Mgr. Geogres Mercier van de Wit te Broeders van kardinaal Lavigerie, is deze maand te Reims gewijd in de basiliek der koningen, met de titulai re titel van bisschop van Celerlna. De nieuwe prelaat wordt de eerste Apostolische Vicaris, die de uitge strekte vlakten van de Sahara (meer dan 2 millioen vierkante kilometers) als rechtsgebied heeft. Sinds 1941 houdt de nieuwe bis schop in de Sahara verblijf, waar hij acht broederschappen en twaalf pa- rocshies, tezamen acht duizend Europenanen tellend, heeft inge steld. Om hem in staat te stellen zijn gehele district te bezoeken, heb ben de Amerikanen Mgr. Mercier in 1945 een privévliegtuig geschonken, waarvan de piloot zelf een geeste lijke is. PELGRIMAGE PER VLIEGTUIG. Op 8 km. van Lourdes heeft een vliegveld dit jaar plotseling een ge weldige ontwikkelingsgang doorge maakt. In enkele maanden tijds zijn de gebouwen en hangars voor een vorolpige luchthaven uit de grond verrezen en zijn de voornaamste in stallaties voor hulp aan het lucht verkeer opgetrokken. Gedurende het korte zomersei zoen werden ongeveer 3.000 passa giers vervoerd, waarvan drie vierde deel uit Belgen en Nederlanders be stond. VLIEGTUIG VOOR SOEKARNO na. Het vliegtuig kwam uit Sigapore KWAM TE LAAT Even nadat de j en had zeven T.N.I.-officieren aan Nederlandse parachutisten het vlieg- boord, die gevangen werden geno- veld bij Djokjakarta hadden bezet, men. Zij hadden veel textiel en ju- landde er een republikeinse Catali-1 welen bij zich. £m kaAAe.f-t'j.e... De leegte, die een eenvoudig goed mens bij zijn sterven achterlaat, is vaak veel groter, dan de plaats, die hij onder de mensen scheen in te ne men.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1