S)e C^idóeSoii^nt Een Amerikaanse resolutie in de Veiligheidsraad Stopzetting der vijandelijkheden en terugtrekking der troepen Amerika zet zijn standpunt uiteen Het verloop der operaties in de Republiek Marshall-hulp voor Indonesië stopgezet Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 23 DECEMBER 1948 40ste JAARGANG No. 11 WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" TVJA DE MAGISTRALE REDE van de Nederlandse gede'egeerde dr van Royen, waarin deze voor de Veiligheidsraad uiteenzette waarom Nederland gedwongen was tot de zuiveringsactie in Indonesië en dat de Ned. regering haar taak ondank s alles zou voortzetten, was het woord aan de heer Palar nemens de Republiek en daarna aan de Ameri kaan prof Jessup, die een resolutie indiende, waarin gevraagd werd, dat de Raad onmiddel'ijke stopzetting van het vuren zou bevelen, alsmede terugtrekking van de troepen tot de oorspronkelijke voor 19 December jl. ingenomen stellingen. Vandaag wordt de beraadslaging voortgezet. Dan komt de Rus Malik aan het woord. heid gaf om in te grijpen onafhanke lijk van de vraag, of de Republiek als een onafhankelijke staat kon wor den aangemerkt. De toestand van het ogenblik is minstens even#ernstig als in Juli 1947 de heer Jessup meende, dat de Raad overeenkomstig deze ernst moet handelen. De heer Jessup ging uitvoerig het verloop van de reeks mislukte onder handelingen na. Hij zeide dat zijn regering van mening is, dat er on voldoende pogingen zijn gedaan om de onderhandelingen tot een succes vol einde te brengen onder auspiciën van de C. v. G. D. Palar voorspeld guerilla-strijd Gistermiddag kreeg de Indone sische vertegenwoordiger L. N. Pa lar gelegenheid om de zienswijze van de Republiek uiteen te zetten. Hij sprak van een tweede „Paerl Har bor". dat een grote brand in geheel Zuidoost-Azië zou veroorzaken. Ook voorspelde hij een jarenlange gue rilla-strijd. Nederland had het bestand ge schonden door beperkingen op het gebied van handel en verkeer in te voeren en besprekingen te voeren met de onder contrö'e gekomen ge bieden buiten de Commissie van Goede Diensten om. De kroon op de ze serie schendingen was geweest de aankondiging van de vorming van een interim-regering zonder de Re- pubiek. De Nederlandse communiqués in zake de infiltraties noemde hij een zorgvuldig opgestelde zelfrecht vaardiging. De Nederlanders hadden, naar zijn mening, nooit kunnen aan tonen, dat er tussen de infiltraties en de botsingen enig verband bestond. De botsingen waren volgens hem een bewijs van het groeiend verzet en de haat tegen de gewelddaden van eer. buiten'ands leger. Hij zeide verder, dat de Republiek altijd bereid was geweest om te on derhandelen en de beginselen van de overeenkomst van de Renville te aanvaarden, maar Nederland niet. „Het is voor ons onmogelijk om de Neder'anders te vertrouwen,'" zo zeide hij. Verder kondigde Palar een gueril la strijd aan en het gebruik van de tactiek van de verschroeide aarde. Tenslotte vroeg hij óm staking van het vuren en terugtrekking van de troepen. PROF. JESSUP'S REDE Prof. Jessup was van mening, dat de politiële actie wel een ernstige bedreiging van de vrede was en een overtreding van vroegere voorschrif ten van de Raad. Er zijn onvoldoen de pogingen gedaan om onder auspi ciën van de Commissie van Goede Diensten een oplossing te vinden en hij wou gaarne een rapport van de ze commissie hebben over wat er nn 12 December is gebeurd. Wanneer er inderdaad zovee' bestandschen dingen zijn geweest dan had Neder land ze direct aan de Veiligheids raad moetenrapporteren. „Het is onze weloverwogen me- r.in*, dat een hernieuwd uitbreken der vijandelijkheden kan bewijzen, een ernstige bedreiging te zijn van de internationale vrede. Het standpunt der Verenigde Sta ten is in de grond hetzelfde als me dio 1947 toen de Veiligheidsraad een cease-fire resolutie aannam. Hij herinnerde er aan, dat de Ver enigde Staten van mening waren, dat het uitbreken van vijandelijkhe den op zichzelf de Raad de bevoegd- DE AMERIKAANSE RESOLUTIE Door de Amerikaanse afgevaardig de Jessup werd na het uitspreken van zijn rede de volgende resolutie aan de Veiligheidsraad voorgelegd: De Veiligheidsraad met bezorgdheid de hervatting der vijandelijkheden in Indonesië gade slaand nota genomen hebbend van de rapporten van de Commissie van Goede Diensten beschouwt zulk een hervatting der vijandelijkheden te zijn in strijd met de resolutie, welke door de Veilig heidsraad tijdens zijn 171ste verga dering op 1 Augustus 1947 werd aan genomen; doet een beroep op partijen a) de vijandelijkheden onmiddellijk te staken en b) onmiddellijk hun strijdkrachten terug te trekken op de respectieve lijke kanten van de gedemilitariseer de zóne, vastgesteld onder de Be standsovereenkomst van 17 Januari 1948: geeft de Commissie voor Goede Diensten opdracht de Veiligheids raad telegrafisch een volledig en dringend rapport te zenden over de gebeurtenissen, welke sedeert 12 De cember 1948 in Indonesië hebben plaats gevonden, ter vaststelling van de verantwoordelijkheid voor het uitbreken van de vijandelijkheden". DE SPREKERS VAN VANDAAG Vandaag zullen de vertegenwoor digers van de Sovjet-Unie, China, Australië, India, Engeland en Syrië aan het woord komen. Verwacht wordt dat daarna ook nog de gede legeerde van Frankrijk, Canada, Bel gië en Argentinië zullen spreken. De Rus Malik zal waarschijnlijk ook met een resolutie komen. Men houdt er ïekening mede, dat de Raad niet voor Vrijdag zijn slotzitting zal kunnen houden. Amerikaanse functionarissen hou den rekening met de mogelijkheid van een Frans veto over de Ameri kaanse resolutie in zake Indonesië. Zij zijn wel van mening, dat de nodige zeven stemmen voor de reso lutie om de Nederlandse troepen te rug te trekken en het vuren te sta ken, verkregen zullen worden. AANKOMST MARSHALL-TREIN IN EINDHOVEN In het kader van de Marshall-hulp arriveerde Dins dag in een met Amerikaanse en Ne derlandse vlaggen versierde goede rentrein op het terrein van de Phi- 'ipsfabrieken te Eindhoven, een la ding phenol bestaande uit 271 vaten en voldoende voor een vo'le maand productie van plastic-artikelen. Ir N. Knipscheer, directeur van de Philitefabriek rolt het eerste vat uit de Marshal'-trein in de gereedstaan de auto's. Het grootste gedeelte van de met deze phenol te produceren plastic artikelen zijn voor uitvoer be stemd. De steeds toenemende toe passingsmogelijkheden van plastic hebben sedert de oorlog de behoefte aan phenol over de gehe'e wereld verdrievoudigd. 1 Bur. Papengracht 32, Tele!. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., f 1.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 *lt* Rondom een onder wijs-debat In de Leidse gemeenteraad is Maan- *dag een debat gevoerd over de fi- nancië'e gelijkstelling tussen open baar en bijzonder onderwijs. De aanleiding daarvan was een voorstel van B en W inzake subsi diëring van het bijzondere kleuter onderwijs een voorstel, dat een aanmerkelijke verbetering inhoudt van de onder de bezetting ingevoer de subsidieregeling; vóór die tijd had de gemeente Leiden een (hoe wel niet gehéél vol'edige) financiële gelijkstelling van openbaar en bij zonder kleuteronderwijs, waartoe in 1933 de gemeenteraad had besloten op voordracht van B en W, in welk co'lege de toenmalige wethouder van onderwijs mr Tepe de vader van dit voorstel was. Dat het huidige college van B en W nü niet een voorstel deed, om het principe van de oude regeling te doen herleven, is uit de gang van zaken, de gevoerde onderhandelin gen en besprekingen verklaarbaar. Maar zo spoedig mogelijk moet toch een nieuwe regeling worden ontwor pen, welke wel op dat principe is gefundeerd, meenden vele Raadsle den. In deze geest werd dan ook een motie ingediend, door K.V.P. en Prot. Chr. Partij. Door de voorstellers van de mo tie werd verdedigd en gehandhaafd de stelling: de overheid moet ooen- baar en bijzonder onderwijs gelijke lijk financieren; als men aanvoert, dat de financiën het niet mogelijk ma ken voor het gemeentebestuur, om aan het bijzonder onderwijs gelijke financiële rechten te geven, als aan het openbaar, dan maken de finan ciën het óók onmogelijk, voor het openbaar onderwijs die gelden uit te trekken; de voorstanders van het bijzonder onderwijs mogen niet wor den achter gesteld bij die van het openbaar. In het geval van het kleu teronderwijs, dat niet verplichtend is, kunnen dan aan voorstanders van neutraal onderwijs (zoals dat op de openbare scholen wordt gegeven) dezelfde rechten worden geschonken als aan anderen: een subsidie voor de door hen op te richtenscholen waarvan de grootte mede door de stand van de gemeentefinanciën wordt bepaa'd. Het komt ons voor, dat eigenlijk niemand in de Leidse gemeenteraad deze redenering rcTi'streeks heeft bestreden. Een woordvoerder van de P.v.d.A. betoogde dat hij niet teen fi nanciële gelijkstelling was voor het confessioneel onderwijs, maar: niet alle bijzonder onderwijs is con fessioneel onderwijs. De woordvoer ders van het college van H co W wezen op de financiële toestand der gemeente. Maar: zij bleken van goe de wil. Als de ingediende motie werd gewijzigd in die zin, dat deze niet wenst de gelijkstelling zeker voor 1950, do"h „zo sooe- dig mogelijk", dan zou die motie voor het college niet onaanvaardbaar zijn. De motie werd in die geest gewij zigd. Maar toen ontstond er verwar ring in de P. v. d. A welker voor zitter craag een stemming wilde vermijden En het enige aanwezige lid van „Vrijheid en Democratie" wenste „zo sooedig mogelijk" gewij zigd te zien in „zo spoedig financieel moge'ijk", waartoe de voorstellers der mot'e niet wilden besluiten, om dat de kwestie voor hèn niet was a'lereerst een kwestie van financ:ën, maar een kwestie van recht. Bij de stemming die nu vo'gde. bleek de P. v. d. A. verdeeld ter»'ül hun eigen wethouders voorstemden en dat te voren hadden verk'nard. De motie werd aangenomen: een pr:n- citrële uitspraak van de gemeente raad. De finan^ië'e gelijkstelling tussen openbaar en büzon^er onderwiis is er. Maar, als men de gelijkstelling ook op ander onderwijsterrein wil doortrekken, dan ontmoet men steeds tegenstanderls, die zich be roepen op de bemerkte eeldmiddelen van de Overheid- die zich nö^ steeds, miselven onbewust of onberede neerd, op het standount plaatsen, dat onenbaar onderwijs took als het n;et veroiiciitend is, zoaïs het k'eu- teronderwijs) er natuurlijk móet zijn en worden bekostigd door de Over heid. terwijl het blonder onder .vijs uit de Overheidskas wordt gefinan- ciërd, inzover er geld voor beschik baar is. Moge de tiid sooedig komen, dat het standpunt door a'^n. die r»e- lijk recht wil'en voor alle burgers op werkelijk prinriuiec' terrein, als verouderd wordt beschouwd! Verscheidene nieuwe plaatsen bezet ^AN OFFICIëLE ZIJDE wordt ge meld, dat Nederlandse troeepn heden ochtend de status quo-lijn in West-Java overschreden in de rich ting Bantam, o.m. vanuit de omgeving van Tangerang en ten Westen van Buitenzorg. Balaradja, 25 km. ten Westen van Tangerang, is reeds door Nederlandse troepen bezet. De mariniersbrigade rukte op uit Ba- bat (25 km. ten Zuidoosten van Toeban )in Zuidelijke richting, waarbij geen weerstand werd ondervonden. In de omgeving van Fort de Koek werden zuiveringsacties uitgevoerd. Hedenochtend landden Nederlandse troepen in watervliegtuigen op het Tobameer nabij Balige. De troepen werden ,bij deze plaats aan land gezet, waarna het vliegveld van Sibo- rong Borong werd bezet. „Niet als straf," zegt Lovett |"\E HULP AAN INDONESIë inge volge het plan van Marshall is stop- *^zet, zo wordt uit Washington gemeld. De E.C.A., de organisatie die het plan van Marshall uitvoert, zegt dat deze stopzetting geschiedt „han gende een regeling inzake de vijandelijkheden tussen Nederland en de Indonesische Republiek". Lovett, de plaatsvervangende minister van Bui tenlandse Zaken der Verenigde Staten, zeide, dat dit besluit op zuiver economische gronden is genomen en niet beschouwd mag worden als een straf voor de aangevallenen. Overi gens gaf hij toe, dat aan elke actie die tegenwoordig wordt ondernomen, wel een politieke betekenis vastzit. HET KRUIS ALS EEN TRIESTE HERINNERING AAN DE OORLOG. In vele Duitse steden ziet men half verbrande houten kruizen te midden der puinhopen staan. Daaronder lig gen de slachtoffers van de „totale oorlog", die de Nazi-leiders over hun land en de wereld gebracht hebben. Het kruis in Münster (Westfalen-. Voorts wordt van officiële Neder-» landse zijde nog gemeld: In Midden-Java verenigde de Ne derlandse colonne, die uit Semarang in Zuidelijke richting was opgerukt zich met de troepen in de omgeving van Djogja. Verder werden Solo, Parakan, Setjang, Wonosobo, Mage- lang en Tjepoe bezet. Voordat de ex tremistische benden Tjepoe moesten ontruimen, slaagden zij erin branden te stichten in de stad en de olie-in stallaties. In Oost-Java bezetten de Nederlandse troepen Blitar en wer den de belangrijke werken van de Kali Konto onder controle gesteld. Op Sumatra werden Fort de Koek (Boekkittinggi) en Padangpandjang door de Nederlandse troept-n bezet. Over het algemeen is de weerstand zeer gering. Tegenaanvallen werden nergens ondernomen. Volgens tot dusver ontvaneen gegevens zijn van 19 December 1948 af in totaal 8 Ne derlandse militairen gesneuveld en 14 gewond, van wie 1 door een ongeval. MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. Officieel wordt gemeld, dat heden ochtend in de omgeving van Mage- lang een Kittyhawk-toestel van de militaire luchtvaart is neergestort. De bestuurder, een eerste luitenant-vlie gerwaarnemer, werd op slag gedood. LEUGENS WEERLEGGEN ZICHZELF. Uit Batavia wordt officieel gemeld: De republikeinse woordvoerders in het buitenland hebben de laatste da gen een aantal verklaringen afgelegd, die volstrekt bezijden de waarheid zijn. De regering van Indonesië neemt het standpunt in, dat het kwaad van de leugenachtige mededelingen zich zelf wel straft en is dus niet bereid op al deze verklaringen ontkennin gen te doen volgen of commentaar te leveren. ROEMENIë SCHAFT KERSTMIS AF! In Roemenië zijn Kerstmis en Oude jaar bij regeringsdecreet afgeschaft als openbare feestdagen. Het tekent op bedroevende wijze het streven dergenen, die in dit land de macht hebben! Mandaat voor Tan Malakka Volgens de speciale medewerker van het te Batavia verschijnende Chinese dagblad Sin Po, bestaat er grote waarschijnlijkheid, dat Soe- karno en andere republikeinse lei ders, voordat zij door de Nederlan ders werden geïnterneerd, aan iemand anders mandaat gaven om de strijd van de Republiek voort te zetten voor het geval, dat zij daartoe niet meer in staat zouden zijn. Dit man daat is vermoedelijk afgestaan Paul Hoffman, de adminstrateur van het plan van Marshall, heeft het hoofd van de ECA in Den Haag te legrafisch op de hoogte gesteld van de stopzetting. De stap is gedaan, zo werd in Washington gezegd, na over leg met het Ministerie van Buiten landse Zaken der Verenigde Staten. In de verklaring van Hoffman over de stopzetting wordt er de nadruk opgelegd, dat nooit aankoopvergun ningen zijn uitgegeven voor militai re doeleinden. Met de stopzetting zal een bedrag van ruim veertien mil- lioen dollar gemoeid zijn. De maatregel van de bestuurder, aldus de verk'aring, heeft geen be trekking op de hulp van de ECA aan Nederland. Men weet. dat dr. Soemitro, de Republikeinse ge zant in Washington, er op had aan gedrongen dat de hulp aan ons land beëindigd zou worden omdat, naar hij zeide, de militaire actfe gedeel telijk uit die hulp wordt bekostigd. Autoriteiten in Washington wUden zich gisteravond echter niet uitlaten over de vraag, of de hulp aan Ne der'and stongezet zou worden als de strijd in Indonesië ondanks een ver bod van de Verenigde Naties zou voortgaan. Nader wordt uit Washinton ge meld, dat men daar welhaast een stemmig het stopzetten van de hulp van de ECA aan Indonesië be schouwt als en vorm van economi sche pressie op Nederland, ondanks de verklaring van Lovett. Van Nederlandse zijde wordt er op gewezen, dat het stopzetten van rip7p hido b°t~k°nen zal, dat de in voer van materialen die Indonesië aan dringend nodig heeft, door dit be- Tan Malakka als enisre leider met s!uit zal verminderen en dat dus ook „f. 1 de mo»eliikheid geringer zal wor- den dat Indonesië de uitvoer ver grote invloed, aldus Sin Po. Het blad schrijft voorts, dat nu de rechts ge oriënteerde republikeinse leiders te zamen met Soekarno zijn geïnter neerd, de invloed van de rechtse groep in de Republiek nagenoeg ge heel is lamgelegd. In deze critieke tijd heeft de linkse groep de meeste invloed en deze groep is steeds er te gen geweest, dat met de Nederlan ders onderhandeld werd, zolang deze de souvereiniteit van de Republiek niet erkennen, aldus Sin Po. groot van die producten, waaraan de wereld thans grote behoefte heeft. DE EEUWIGE GUERILLA IN GRIEKENLAND. De Griekse generale staf heeft me degedeeld, dat ongeveer 2000 gueril- lastrijders een „hevige aanval" zijn begonnen op Edessa en Nabusse, de twee belangrijkste plaatsen in West- Macedonië. De guerillastrijders wa ren tot staan gebracht, doch er werd „zware" strijd geleverd. Verdere bij zonderheden waren niet bekend. Jongste rapport van de C. v G. D. OMTRENT DE BEZETTING VAN DJOKJA. De Commissie van Goed Diensten van de V.N. in Indonesië heeft een rapport getelegrafeerd naar de Vei ligheidsraad te Parijs, waarin bijzon derheden worden medegedeeld over de schade, welke in en rond Djokja toegebracht, sedert de Nederlan ders Zondag 1.1. het gebied van de Republiek Indonesië binnenvielen. In het rapport, dat bevindingen weergeeft van het gedeelte oer Com missie, dat door de Nederlandse ac tie op republikeins gebied was afge sneden, wordt een beschrijving ge geven van het verlaten dorpen, de beschadigde bruggen en de uitge brande gebouwen in de buurt van de republikeinse hoofdstad. Nadat de Nederlanders de stad be zet hadden, werd tot tweemaal toe een poging gedaan om in contact te komen met de andere leden van de Commissie, die te Batavia vertoef den, doch het contact kwam niet tot stand voordat de geïsoleerde leden gisteren in Batavia terugkeerden. In de eerste drie dagen van de Ne derlandse actie werden ta1 rijke ont ploffingen gehoord en dikke rookko lommen gezien vanuit verschillende punten in het dal beneden Kalioerang, aldus meldt de commLsie. Een twaalftal huizen werd te Ka lioerang neergebrand vóór de aan komst van de Nederlandse troepen en tijdens de tocht uit de stad werd waargenomen, dat de meeste huizen gesloten waren en dat or op de velden en langs de weg weinig o' geen ar beiders te zien waren. De Commissie verklaarde zich eens met de stappen, welke door de Ame rikaanse vertegenwoordiger, Merle Cochran, en de Australische plaats vervangende vertegenwoordiger. Cutts, zijn gedaan in de tijd, dat de Commissie verdeeld was. KLEDING- EN VOEDSELTEKORT IN DE REPUBLIEK Uit de eerste b orichten welke het departement van sociale zaken ont ving van de vertegenwoordiger bij de territoriale bestuursadviseur in Oost-Java over de toestand in de thans door de Nederlandse troepen bezette republikeinse gebieden, blijkt dat in het Zuid-Malangse de voed selsituatie zeer slecht is. In Lamon- gan en Bodjonegoro heerst op het gebied van kleding een noodtoestand en het onmiddellijk instellen van gaarkeukens bleek noodzakelijk, al dus een mededeling van sociale za ken. Ook te Kepandjang heerst gebrek aan kleding. De tot dusver ontvangen berichten uit Djombang zijn iets gunstiger. In Oost-Java ontving het Rode Kruis de eerste zending van 45 ton rijst, blikvlees, vis, zout, etc., voldoende voor 12.000 mensen gedu rende een maand. Het Rode Kruis had in dit gebied een voorraad kle ding voor 10.000 personen, waaraan door de distributiedienst van Oost- Java 50.000 meter textiel werd toege voegd. RUN OP BANK TE SJANGHAI. Woensdag heeft een menigte van verscheidene duizenden personen de centrale bank te Sjanghai bestormd om te pogen goudharen en zilveren dollars te kopen. Bij deze run kwa men zes mensen om het leven. Het bankgebouw is thans door bereden oolitie en militairen met g welde ba jonetten afgezet. ten fco-ViMfe... „Het is duidelijk, dat de Staat by alle manieren, om het openbare of bijzondere opvoedings- en onderwijs- werk te bevorderen, de ingeboren rechten van Kerk en gezin op de christelijke opvoeding moet eerbie digen en bovendien de verdelende rechtvaardigheid moet in acht ne men." Paus Pi us XI in de encycliek de christelijkeg opvoeding der jeugd.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1