MAANDAG 20 DECEMBER 194S DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Alg. Ver. „Bloembollen cultuur" Voorzitters-rede De voorzitter der Alg. Veren, voor Bloembollencultuur, jhr. dr. O. Van Nispen tot Pannerden heeft heden de 206de alg. vergadering geopend met een toespraak, waarin hij verklaarde, dat het voorstel inzake de sanerings maatregelen was ingegeven door het voornemen der regering, het algem. agrarisch beleid om te buigen en door de Benelux-overeenkomst. „Omdat het eenvoudig niet anders kan.'' Wij hebben, aldus spr. u tot af schaffing der maatregelen moeten adviseren omdat het eenvoudig niet anders kan. Indien aan uw vergadering wordt voorgesteld zich in deze geest uit te spreken, houdt zulks niet in, dat het hoofdbestuur niet beseft welk een groot aanpassingsver-mogen van ieder onzer leden individueel gevraagd zal worden, om de gevolgen daarvan voor het eigen bedrijf te doorzien en de daaruit voortvloeiende consequen ties tijdig te trekken. Het zullen slechts de sterke benen zijn die de weelde van de vrijheid zullen kunnen dragen en slechts diegenen, die de gewonnen vrijheid zullen weten in te tomen door een tijdig onderken nen van het eigen en van het geza- melijk risico. Ons hoofdbestuur en allen die in het vak op een leiding gevende plaats zijn gesteld, wacht in de voortdurende en intensieve voor lichting der leden in deze zin, een zeer belangrijke en verantwoordelij ke taak. Beschuldiging van de „Bond" Ten aanzien van de omzetbelasting wordt u een voorstel gedaan, hetwelk velen zal bevredigen, doch waarbij ik bestreur, aldus spr., dat het niet is tot stand gekomen in volledige over eenstemming met de Bond van Bloembollenhandelaren. Hoewel het overleg over deze aangelegenheid in vriendschappelijke sfeer heeft plaats gevonden, wil het mij voorkomen dat het eigenbelang in engere en te enge zin daarbij ten slotte ten on rechte heefc geprevaleerd boven het zoveel grotere belang van een billij ke overeenstemming tussen onze bei de vrije vakorganisaties. Wij stellen een goede verstandhouding met de Bond ten zeerste op prijs doch men dient zich dan niet in zulk een over leg aan een aanvankelijk bereikte principiële overeenstemming, door het later zenden van andere verte genwoordigers wederom te onttrek ken. Spr. kon slechts hopen dat dit incident ter lering voor beide par tijen moge strekken in de toekomst. Haarlem of Hillegom. Over het voorstel der afdeling Haarlem om in te trekken het besluit tot verplaatsing van ons Beursgebouw naar Hillegom, welk voorstel, na de opschorting door de motie Texel thans wederom op de agenda moest worden geplaatst, zal ik, na het uit voerig daaromtrent uitgebracht prae- advies, kort kunnen zijn. Ik wil slechts een dx-ingend beroep doen op u allen om deze kwestie zakelijk te behandelen. Hoe moeilijk het voor sommigen uwer wellicht ook zal zijn om gevoelsargumenten uit te sluiten, dit behoeft geen reden te zijn om zich daardoor ook te laten verleiden tot een onnodig grievende of kwet sende wijze van bespreking der ver schillende standpunten. Slechts wat rechtvaardig en goed is mag hier u allen tot leidsnoer dienen. PERSONEEL RADIOCENTRALES PROTESTEERT. Zaterdagmiddag kwamen jn het Gebouw van K. en W. te Utrecht vele honderden van het radio-ceri- tralen-personeel bijeen in een ver gadering, belegd door de Unie van Overheidspersoneel. Oorzaak van deze vergadering noemde de vooi-zitter het feit, dat het ontwerp van wet tot wijziging en aanvulling van de telegraaf- en telefoon wet-1904 dooi- de minister van de agenda is afgevoerd. De mi nister zou nu ovei-leg openen met de representanten, die 'n andere oplos sing vooi-staan. De kans bestaat nu, oat de radio-centrale bedrijven uit handen van P.T.T. zullen woi"den genomen en weer in particuliere exploitatie komen. In een resolutie werd ten slotte uitgespx-oken, dat het personeelsbe lang zich ten sterkste verzet tegen de terugkeer van de ï-'adio-centi'ale-be- drijven naar de vooirnaiige eigenaren De uitdrukkelijke wens wordt te ken nen gegeven, dat het wetsontwerp wederom op de agenda zal worden geplaatst en alsnog aangenomen. WACHTMEESTER VAN POLITIE REDDE VIER MENSEN. In de afgelopen nacht reed tussen Diemen en Weesp van het zandpad een Amsterdamse auto, die door tot nu toe onbekende oorzaak plotseling slipte, het water van de Keulsevaart in. Toevallig bevond zich daar juist fn de buurt de wachtmeester Poep- jes vaxx de rijkspolitie te 's-Grave- land. Deze P., dié uitstekend reddend kan zwemmen, bedacht zich geen ogenblik en sprong na zijn zware overjas te hebben uitgetrokken, te water. De auto lag cii-ca 6 meter van de kant. Toen hij 'bij de auto kwam bleken de inzittenden er reeds in te zijn geslaagd het bovendak open te schuiven. De bestuurder, ir. G. E. uit de Elckex'lijestraat te Amstei'dam en zijn vrouw waren op het dak van de auto geklommen. Ir. B. wist zelf zwemmend de wal te bei'eiken. Zijn 1 rouw werd door de wachtmeester aan de kant gebracht. P. zwom on middellijk terug om ook de beide andei-e inzittenden, de heer en mevr. van de B. uit dé Moreelsestraat te Amsterdam te redden. Hij bracht de 4 drenkelingen naar een nabij gele gen boerderij, waar zij van droge 1 "ren werden voorzien en hij zorg- c ervoox\ dat zij met een andere t naar A Verdam konden wor- c' "bracht. WEELDEBELASTING PERSONENAUTO'S. Naar de KNAC verneemt zal de aangekondigde weeldebelasting op personenauto's Maandag 20 Decem ber in werking tredep, waardoor de lasten op personen-automobielen met ongeveer 10 a 12 pet. op de verkoop prijs worden verhoogd. ANTON VAN VVELIE 81 JAAR. Onder zeer grote belangstelling vierde Zaterdag j.l. de schilder An ton van Welie te 's Gravenhage zijn 81ste verjaai'dag. Onder de velen die hem hun gelukwensen kwamen aan bieden behoorde ook de nuntius mgr. Paolo Giobbe. t ANTON VERHEYEN 75 JAAR. De toneelspeler Anton Vei'heyen hoopt Dinsdag 21 December zijn 75ste verjaardag te viei'en. \3U vte BINNENLAND. De Staatscourant bevat een be schikking tot vrijlating van de prij zen van brood waarin andere vruch ten dan krenten, rozijnen en/of su- cade zijn verwerkt en een wijziging van de vlees- en vleeswarendistribu- txebeschikking 1946. Sedert de bevrijding zijn circa 1200 naturahsaties verleend. Nog 27 daartoe strekkende verzamel-ontwerr pen hebben het departement van De huidarts F. Peters uit Hil versum is bij een motoi'ongeluk op slag gedood Hij is, waarschijnlijk vex*- blind door een tegenligger, met zijn motor tegen een op weg geparkeer de auto gereden. Justitoe verlaten. De 48-jarige J. D., die te Hil versum op een rijdende trein sprong, struikeldé en werd door de trein meegesleurd. Met een verbrijzeld been is hij naar een ziekenhuis ver voerd. Te Tiel is de 6c-jarige K. L. door een auto overreden en gedood. Tot levenslang is veroordeeld de voormalige „Kriminal Oberassistent'' bij de S.D. Exmst Makowski, die ille gale werkers heeft vermoord. Tot vijftien jaar is verooi"deeid de makelaar J. C. Voogd, die vele woningen van Joden had gekocht en verkocht tijdens de bezetting en als landwachter vele slachtoffers had gemaakt. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Aanbesteding. Door de archi tect Wim Brouwer is Zaterdagmor gen onderhands aanbesteed de bouw van het nieuwe kantoorgebouw, voor de firma D. en J. Boot N.V. Scheeps werf aan de Steekterweg. De bouw is gegund aan de fa J. Tolk alhier. Geboren: Antonia Gijsberta, d. van J. G. van den Elshout en J. M. van der Zwaan, Willem, z. van K. van Leeuwen cn B. G. van Wilgen; Tonia, d. van J. de Jong en T. J. Grul; Elly, d. van J. de Jong en T. J. Grul; Theodorus Jacobus Petrus, z. van Th. L. Leliveld en A. G. van Wieringen; Cornelis Adriaan, z. van P. J. Spaan en K. Dirkzwager; Arie, z. van W'. Rijnsbui-ger en M. van den Ent. Ondertrouwd: Antonius Vink, 46 j. en' Pieternella de Pater, 35 j. Huwelijken: Ernst Jan Goedhart, 27 j. en Dirkje Koi-en. 25 j. Overleden: Jan de Bruin, 47 jaar. LEIMUIDEN Propaganda-avond. Op uitnodi ging van de E.H.B.O. werd Vrijdag avond een filixx vertoond over het werk van de N. en Z.H. Reddings- Mij. Mevx". Heenk sprak een kort welkomstwoord, waarna de heer Witpen voor en tijdens de film op 'n aangename manier vex'telde over het werk der Mij. IJsclub „Nut cn Vermaak". Deze Bijeenkomst is steeds een gezellige bespreking met attracties, zodat zij goed bezocht wex-d. Na de opening van voorz. Ph. Muys en de notulen van de seer. J. W. de Ren, kreeg de heer Joh. v. Zwieten het woord als vertegenwoordiger van de K.N.S.B., en gaf een uiteenzetting van het stre ven der K.N.S.B. en het Merendis- tx-icht. Hierna werd gewezen op de plicht van de ijsliefhebbers tegenover het trainingsfonds, dat de Nederland se sterren wil uitzenden naar de Europese- en wereldkampioenschap pen. Uit de opbrengst van een col lecte bleek dat de vergadering dit sportbelang aanvoelde. Zij bedroeg 33.70. Spx\ gaf het bestuur in over weging evexxtueel een koppelwed strijd te organiseren op de Westein- derplas. Het bestuur achtte dit meer echter ongunstig gelegen. Penningm. C. J. van Berkel gaf een financieel overzicht, hetgeen door de heren G. v. As en J. v. Immerseel gecontro leerd werd. Het geldelijk bezit be draagt thans 183.66. In verband met zijn hoge leeftijd achtte de heer Muys de tijd gekomen om als voor zitter te bedanken. De leden dachten bier anders over en met roya e meer- dei'heid van stemmen werd hij her kozen, evenals de heren Joh. de Prie, A. N. Straathof, E. J. v. Velzen en J. W. de Ren. Namens de K.N.S.B. decoreerde de heer v. Zwieten de heren C. J. van Berkel, Joh. de Prie en A. N. Straathof die meer dan 25 jaar een bestuursfunctie hadden ver vuld. Door de traditionele gratis ver loting bezorgde ieder minstens één speculaaspop. Tot slot werd een Kaart-, sjoe.- en kegel wedstrijd ge houden waai'voor fraaie prijzen be schikbaar gesteld waren. De gelukki gen hiermee werden gebrs. de Ko ning. C. v. Velzen en mej. Keijzer Koot. PIET A. VAN HOUTEN. Nieuwkoop viert voor de eerste keer zijn ver jaardag op Java (Krawang). OUDE-WETERING Oprichting Vrouwenbond. Als afd. van de K.A.V. is men door mej. Stringa ook te Oude-Wetering tot op richting van de Vrouwenboixd geko men. Een werk-comité werd gevormd, en ruim 40 dames gavexx zich als lid op. In de gehouden vergadering werd een bestuur gekozen, waardoor mevr. Stein als voorzitster, mevr. Turk- Jonkman als penningmeestersse en mevr. van Aart als secretaresse wer den gekozen. Besloten werd om op Driekoningen een Kerstavond te or ganiseren, in de hoop. dat dan alle ledèn aanwezig zullen zijn. RIJNSATERWOUDE GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente kwam in vergadering bijeen. Afwezig wa ren met kennisgeving de heren S. J. Visser en P. Jansen. Op voorstel van B en W besluit de Raad gezamenlijk met de ge meente Leinxuiden aan te kopen een Geeettner Cyclostyle De grmeenle Leimuiden zal 2/3 deel en de ge meente Riinzaterwoude 1/3 dee! van 1 485 betalen. Ingekomen is eeix vex'zoek vaxx inwonex-s der gemeente Rijnzatex-- woude, om niet over te gaaxx tot de stichting van een gemengde begraaf plaats, ïxxaar om de bestaande be graafplaats uit te breiden. De voorzitter zegt dat de ge voelskwestie zeker bezien moet wor den. Toch moet ook de financiële zijde van dit vraagstuk ten deze beken'ren worden. B en W stellen voor het adx*es in handen van B en W te geven om dit vraagstuk van al"e kanten te bezien. Hiertoe werd besloten. De voorz. deelde mede. dnt de de finitieve uitkeringen uit het gemeen te foixds over de jaren 1944 tot en met 1946 een meevaRer opleverden van f 3259,12. De begrotin? 194D wordt daarna vastgesteld. Gewone dienst sluitende en Inkomsten en uitgaven met f 63.179.11. Kapitaal- dienst Inkomsten f 40516.60, uitga ven f 41366.60. Nadeli? saldo f 1352 Het bedrag oer leerling voor de u.l.-school wordt vastgesteld op f 15 voor 1949. De rekeningdienst 1947 vvox'dt voorlopig vastgesteld. Gewondiexxst Inkomsten f 66796,22 Uigaven f 79292,06. NaJelig slot f P9P5.84 Kalitaaldienst Tn^omsten f 186030 73 Uitgaven f 182.185,80. Batig slot f 3844,93 FABRIEKSBRAND Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur ontstond een korte maar felle brand in de kabelmassafabriek van de fa. Bodegonx en de Jong nabij de Leid- se Vaart. Door de wind en de zeer gunstige materialen voor het vuur, wai"en in kox*te tijd ver in het rond gx'ote v'ammen en geweldige rook wolken te zien. De brandweer van Leimuiden, die vanaf de overzijde van de Leidse Vaart het vuur moest bestrijden, koxx niet vex-hinderen dat de gehele fa briek vex-nield werd. Andei'e gebou wen werden echter niet aangetast. Op enige afstand van het vernielde gebouw werd kox-te tiid geleden een nieuwe fabriek geplaatst, zodat waarschijnlijk het werk spoedig kan w- rden hervat. Door deze brand was ook het lichtnet gestoord. UIT DE OMVING HILLEGOM Ned. Gladiolusvereniging. Tot voorzitter dezer vereniging is geko zen de heer A. Philippo, alhier. De heer W. Jonkheer werd benoemd tot erelid. KATWIJK Katwijkse Kunstkring. Het voortbestaan van de zo bekende Kat wijkse Kunstkring is in gevaax*. Door onvoldoende belangstelling is een situatie ontstaan, dat een voortgaan op de oude voet door het bestuur onmogelijk wordt geacht. Dit is de reden dat het bestuur een bespreking met de leden en de abonné's van de Kunstavonden wenst te houden om aldaar te beslissen, wat verder zal moeten worden gedaan om de Kunst kring in stand te houden. In een on gunstig geval zal voortzetting van de Stichting niet nxeer mogelijk zijn, hetgeen door velen zal worden be treurd. OEGSTGEEST Distributie. Woensdag 22, Don derdag 23, Vrijdag 24. Maandag 27 en Dinsdag 28 December uitreiking STADSNIEUWS DEKENALE PAROCHIE. Te beginneix met heden (Maandag avond) zal er iedex-en dag om 7 uur in de dekennale kerk een zeer kort Lof zijn me- rozenhoedje, om Maria's bescherming te vragen voor onze jongens in Indië. Wie komen kan, kome. PROPAGANDA-LEDEN- VERGADERING „ST. ANTONIUS". Woensdagnacht 22 December a.s. te 12 uur houdt de Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café-Restaurant-Geëmpl. „St. Antonius" Sectie Bioscoop en Thea- terpersoneel zijn laatste vex-gadering van dit jaar, welke gehouden wox'dt in het café van de heer H. Rooyak- kex"s, Koi'evaai'straat 11, alhier. Gezien de bestuursmededelixxgen en de vele moeilijkheden en klachten van de leden, verwacht het bestuur eexx grotere opkomst daix de vorige vex-gaderingen en zeker op deze pro- pagaxxda- en ledenvergadering, daar de landelijke voorzitter en hoofdbe stuurder, de heer J. F. v. Bijsterveld, zal spreken over het onderwex-p: „Wat achter en wat voor ons ligt". Komt aan leden, maakt propaganda en brengt uw R.K. collega's nxee naar deze belangrijke vergadering. R.K. Bioscoop- en Theaterpersoncel is ook op deze vex'gadering welkom; ook voor u wordt er gewerkt. Om teleurstelling te voorkomen, is alleen toegang voor leden en R.K. niet-leden. Met R.K. niet-leden wor den bedoeld collega's, die Katholiek- of nog niet georganiseerd of niet op de juiste of goede plaats lid zijn, col lega's met christelijk geloof, die lid zijn van een of ander kerkgenoot schap, kunnen bij nadere inlichtingen en gegevens1, lid van bovengenoem de organisatie worden. ST. CHRISTOFFEL. Vrijdag hield de R. K. vereniging van Handelsreizigers „St. Christof- fel" haar laatste vergadering in dit jaar. Te 8 uur opende de voorzitter, de heer Conijn deze prachtig bezet te vergadering. Notulen werden ge lezen en goedgekeux-d. De voorz. be sprak de bestuursverkiezing in het komende jaar. en wees op de ver antwoording, welke een bestuur te genwoordig heeft, dus ook op de steun der Jeden moet rekenen. Twee nieuwe leden gaven zich deze avond op. Een mooie rede hield de heer Wijsman, 2e voorz.. waarin hij er op wees meer actief te worden en meer openhartigheid te tonen tegen over bestuur en e'kaar. Spr. eindigde: St. Christofi'el" waakt over uw be langen. H.H. Handelsreizigers, dus hebt vertrouwen in uw bestuur." Na afloop hiei-van werden nog enige vragen gesteld, waarna de rondvraag volgde. Met een gezellig uurtje, waarin nog een verloting werd gehouden, werd deze zeer nuttige en leerzame avond te 10 uur gesloten. GOEDE UITVOERING VAN D.V.V. De Accordeonvereniging „Door Vriendschap Verenigd", welke ter ge legenheid van haar 19-jarig bestaan in de prachtig bezette Stadsgehoor zaal Zaterdagavond een uitvoering gaf, mag terugzien op een zeer ge slaagde bijeenkomst. Afwisselend de den zich het A en B-corps, resp. on der leiding van de heren G. Knorr en L. Boellaard, horen. Beide corpsen hebben uitstekend materaal in hun midden. Bovendien valt het enthou siasme van deze jeugdige accordeon- nisten te loven. Van het A-corps hoorden wij een vlotte mars en de bekende Vineta-wals, terwijl in het karakterstukje van P. W. Noack „Pa rade in 't sprookjeswoud" de moge lijkheden van dit corps wel duidelijk aan de dag traden. Het B-corps (de juniorexx) deed deze avond in zijn op treden al niet onder voor zijn „oude re broer". In „Tussen palmen en va rens" kwamen de verschillexxde kwa liteiten van dit corps wel bijzonder uit. D.V.V. heeft echter ook enige goede solistexx in haar midden en wel in het accordeonduo Anny en Janny (de twee Anja's), dat met zijn op treden deze avond een verdiend suc ces had. Verder werd een gevarieerd cabaretprogramma afgewerkt, waar bij vooral het optreden van de Kief- fers, een acrobatenpaar, een sensatie werd. Tot slot volgde nog een gezel lig bal o.l.v. de heer J. Alphenaar en met medewerking van het dansorkest van de heer L. Boellaard. D.V.V. had een goede avond, welke met een kort inleidend woord door de heer Zwa nenburg werd geopend. De Burgemeester van Leiden zal Woensdag 22 December a.s. spreek uur houden van 1.302.30. De wethouder van Sociale Zaken, de heer S. Menken, zal a.s. Woensdag spreekuur houden van 34 uur. van bonkaarten 903 te Oegstgecst. Medenemen stamkaarten, datum kaartje, inwisselingsbonnen 901, de bon „Tabak 07" respectievelijk „Di versen 10". VOORSCHOTEN Naar Argentinië. De familie C. A. Doeswijk-Van der Kley vadei", moeder en 10 kinderen, waarvan da jongste, een tweeling, één jaar oud is heden per s.s. „Entre Rios" naar Ai'gentinië vertrokken. WASSENAAR Politievoetbal. Het Wassenaarse Politievoetbalelftal speelt morgen middag op het Blauw Zwartterrein een competitiewedstrijd tegen de Rotterdamse collega's. ZOETERMEER Geboren: Nelleke, d. van I. P. van den Haak en M. van Wijk; Barbara Maria Johanna, d. van P. Reuneker er. M. M. Hoogduin. Ondertrouwd. D. Sentel 26 j. en H. van Woerkens 22 j. te 's-Gravenhage. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd doctoraal-examen Chi nees-Japanse taal- en letterkunde: mevr. H. Winkv. d. Hoeven te Den Haag; taalkundig candidaatsexamen Indologie: de heer J. B. Avé te Lei den; economisch doctoraal examen Indologie: de heer J. A. Brunings te Voorburg; doctoraal-examen Neder lands-Indisch recht: de heer J. P. Tuzee te Deventer. ..DES DUIVELS PRENTENBOEK" GOEDE UITVOERING VAN K.N.G. Voor een goed bezette zaal speelde de personeelsvereniging van de Kon. Ned. Grofsmederij Zatei'dagavond in de Leidse Schouwburg het spel in 4 bedrijven van A. don Hertog „Des duivels prentenboek". Het is eeix allerzonderlingste ge schiedenis, die de toeschouwer .gebo den wox-dt. Een toneelschrijver, die geen inspiratie kan vinden, gaat kaarten met een clubgenoot Living- dale, die alsmaar deveine heeft. Pas als hij niets meer bezit geeft hij het op. De secretaris van de toneel schrijver Philip Stone komt op het idee Livingdale terug te roepen en hem gelegenheid te geven tot revan che, met als inzet zijn vrouw. Niet dat dit middeleeuws barbaarse voor stel serieus bedoeld is; de secretaris wilde slechts de uitwerking zien, om zodoende zijn meester aan een ge geven voor een stuk te helpen. Stone gelooft er niet in. xxxaar stemt toch toe. Terwijl de secretaris Livingdale haalt, valt Stone in slaap en droomt dat Livingdale toehapt en zijn vrouw aan hem verliest. Deze droom be slaat driekwart van het gehele spel. Stone eist zijn i-echtmatige „winst" op, wat natuurlijk tot allerlei com plicaties leidt. Hij woi'dt verliefd op de vrouw, die hij zich voorstelt, want geziexx heeft hij ze nooit. De vrouw speelt eexx knap gevonden in trige uit, met het gevolg dat Stone zijn „Winst" niet meer wil hebben. Daxx wordt hij wakkei". Inmiddels is Livingdale gearriveei-d,maar gaat niet in op het idee van de secretaris. Als de werkelijke vrouw van Living dale tenslotte te voorschyn komt, ziet Stone dat hetgeen men zich in gedachten voorstelt heel wat mooier kan zijn dan het in werkelijkheid is. Men kan zich een ontroerend mooie wereld dromen, die bij het ontwaken als een zeepbel uiteenspat. Daarom vindt hij er ook geen stof voor een toneelstuk in. Een zeer moeilijk gegeven dat den Hertog knap heeft uitgewerkt, met vlijmend scherpe dialogen, die ech ter een zeer vlot tempo en overtui gingskracht vx-agen om genietbaar te zijn. Vooral in het tweede en derde bedrijf zijn de spelers hierin wel iets tekort geschoten. Overigens kunnen zij tevreden zijn. Mevr. L. Veefkind- Vafier speelde een zeer aanneme lijke rol als de vrouw van Living dale in de droomscènes, vooral als liefhebbende echtgenote en intrigan te vrouw. Waar zij als ontgoochelde verslagene moest spelen, schoot zij echter iets te kort. De regisseur, L. Groffie, gaf een goede creatie van de toneelschrijver en L. Sturm buit te de komische rol van seci'etaris zeer juist uit. J. Veefkind had als Livingdale ongetwijfeld de moeilijk ste rol. Hij slaagde er niet geheel in zijn wanhoop, fanatieke speelzucht en moordlust voldoende te accen tueren en van elkaar te scheiden in dictie en mimiek. Hartelijk applaus en bloemen voor de dames waren het slot van deze goed geslaagde ontspanningsavond voor het perso neel van 'de Grofsmederij. DIPLOMAZWEMMEN IN DE OVERDEKTE. In 1948: 586 diploma's. Zaterdagavond wex'den de volgen de diploma's in de Leidse Overdekte behaald: Diploma A. Dames en meisjes: Jo ke Verpoorte, Elsje Albronda. Tilly Splinter. Elly Sirach, Ria Mugge, Marian de Bruyne. Ni weke Gerrit sen, Imelda Bossenaar, Lidy Brouwer, Emmy Kralt, Adrie Wielden, Geer tje Houwaaxt, Corry Turk. Corry Proot, Corry Bleys, Dora de Boer, Fia Odshoorn, Nel'y Verstoep. Mar tina v. Delft, Barry Bosman, Hennij Rijnardus, Gerx-y Warter, Ida Ver- kuylen, Suze v. Giezen, Sisea v. d. Pluym, Johtje Wichers, Liesje de Groot, Anneke Buurman, M. A. F. Gi'oot-Hulze en mevr. Brouwer. Diploma B. Dames en Meisjes: Lies- je Stichter, Rita de Bruin, Willy De- vilee, Anneke Jonk, Elsje Gottenbos, Willy den Tonkelaar, Elly ten Geu zendam. Mientje Gesink, Hanny de Jonge, Willy Linschoten, Willy Be- kooy, Willy Nachtegeller, Greetje Kesselaar, Greetje Wetselaar, Corry de Kier, Adrie Meester. Willy Schut, Nelly Bontje, Maria Dirkse, Ronny Haanstra H. VeldhuyzenMinnema S. H. W. Bink-Plantfeber. Diploma A. Heren (jongens): Henk Ko, Nico Langeveld, Sjoerd Tade- man. Gajus Mansholt, Hinrik M. P. Schuitema, Tjeerd Plomp, Nico v. d. Marei, Wim Oudshoorn, Bob Byele- veld, Hans v. d. Horst. Henk Witte, Cees Plomp, Nico Mol. Ton Arentsen, Dick de Bruyne, Hans v. d. Maas, Wim den Haan, Henk den Haan, Frans v. d. Wéi'ke, Wim v. Turenhout, Wim Nolens, Wim Gesing, Hans Bijle- veld, Cnx. v. Haastricht, Corn. v. d. Berg, Maarten de Kluyver, J. Zaal- bex*g, Tonny v. Brussel Aatje Dron- kert, Piet Koerts', Wim v. Evert, C. v. Velzen, D. v. d. Zalm, J. Dooven, K. Lubbe, J. Lagerberg, A. J. Roov- akkers. Dilploma B. Heren., Jongens: Wibo Oosterhof, Wim v. d. Wilk, Rico v. Hoogstraten, Gijsbertus v. d. Perk, Karei Ouwerkerk, Alex Rotti, Evert Harkink, Kees Batist, Henk Doedens. Uitgereikt in 1948: diploma's A: 314: diploma's B: 123. diploma's C: 7, diploma's 142. Totaal 586. Tentoonstelling „De Vrienden- dub". Zaterdag en Zondag hieid de Leidse Postduivenvereniging „De Vriendenclub" in haar clublokaal aan de Binnenvestgracht een ten toonstelling met een bijzonder tintje. WEERSVERWACHTING Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. LICHTE VORST. Meest zwaarbewolkt, maar droog weer. Tijdelijk iets afne mende wind, hoofdzakelijk uit richtingen tussen Oost en Noord. Zowel vannacht als morgen over dag bijna overal lichte vorst. Was het gewoonlijk een show van alle ingezonden duiven, het bestuur had voor dit jaar voor een geheel nieuw idee gezorgd en wel in de vorm van drie tentoonstellingen ach ter elkaar, dus deze week 'blauw- blauwki'as en zwartkrassen, met als vei'volg volgende week de rood- roodkras en alle andere kleuren, waarna tot slot de finale zal gehou den worden op 8 Januari en dan alleen tussen de le, 2e en 3e prijs winnaars. Leve de voetbalsport! Onder de ze kop lanceex-den wij vorige week Maandag een bericht dat de 25-jari- go T. T. uit Alphen op het LFC-ter- rein een LFC-supporter een klap op z'n neus gaf, waardoor het neusbeen- tje brak, een lichte hersenschudding het gevolg was en het slachtoffer naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd werd. Van de zijde van de voetbalver. „Al phen" wijst men ons er op. dat het juist andersom moet zijn. Een LFC- supporter gaf de klap aan de Alphen- speler T. T. De laatste is dus ten on rechte in een kwaad daglicht gesteld. Tafelgewoonten in oude tijd Nehemia moet, volgens zijn eigen boek, in hoge gunst gestaan hebben bij de Perzische koning, Ax'tahsasta. Hij bekleedde er de voorname func tie van schenker, welk ambt alleen aan de meest vertrouwde hovelingen werd opgedragexx. Het hield o.a. in. dat de schenker eerst een weinig proefde van de beker wijn, alvorens deze de vorst aan te bieden. Hij moest daartoe eerst een beetje in zijn hand schenken en dit voor de ogen van de koning opdrinken, zo dat deze zekerheid had, dat de drank niet was vergiftigd. Lodewijk XIV liet aUe spijzen in zijn tegenwooi'digheid px'oeven, alvorens deze zelf te nuttigen. De oppex-schenker nam een stukje brood i-aakte daarmede 's Konings mes, glas, vork en servet aan en at het daarna op. Weinig hygiënisch Hygiënisch was de leefwijze in vroeger eeuw niet bepaald en zo kwam het voor, zelfs bij de prach tigste maaltijden, dat ieder nxet zijn eigen lepel, datgene uit de gemeen- schappe'ijke schotel viste, waarin hij zin had. Dames uit de deftige stand be dienden met de lepel, die zi.i iuisl in de mond hadden gehad, wel haar tafelgenoot. Hoe dankbaar was men. als men de gast was van Anna van Oosten rijk en zij met haar mooie handen ragout uit de schotel nam voor haar gast en deze de saus van haar vin gers mocht aflikken. Slechts één glas Nog tot in de zestiende eeuw be stond de gewoonte, dat alle geno digden aan een feestmaa', uit een en hetzelfde glas moesten drinken. Vooi'schrift was evenwel, dat men eci"st met een servet zijn mond nxoest afvegen, alvorens de lippen aan het glas te zetten. Bedienden hadden tot taak de da mes bij het drinken in zovei're be hulpzaam te zijn, dat zij een bord onder haar kin moesten houden, meer om te zorgen, dat de kleren der genodigden werden gevrijwaard voor eventueel vallende druppe's, dan om het gestorte kostbare vocht op te vangen. Zoveel letters, zoveel glaasjes Toen in later tijd elke gast zijn eigenglas had, kon men beter' op elkanders we1 zijn drinken en men beoefende dit dan ook heel vlijtig. Geschiedde dit drinken op de ge zondheid van een verloofde, dan ledigde men zoveel glaasjes, als de naam van het meisje letters telde. Dat bracht dus een zeker risico mee. De dames bleven niet achter De historici vei'me'den, dat eer tijds de dames volstrekt niet minder wiin dronken, dan de heren. Tegenwoordig zijn er zelfs „da mes", die meer... jenever drinken dan de mannen! LAATSTE BERICHTEN Bijeenkomst Veiligheidsraad verdaagd De bijeenkomst van de Veiligheids raad, waarop de Indonesische kwes tie behandeld zou worden, is ver daagd tot Woensdag a.s., omdat het vereiste aantal leden nog niet aan wezig was. SCHEEPSBERICHTEN FRIESLAND, Java-Rotterdam 19 Dec. 12 uur van Barcelona. GROOTE Beer, Batavia-Amsterdam, pass. 18 Dec. Minicoy. JAVA, pass. 18 Dec. Malta. KEDOE, 19 Dec. 15.20 uur van Suez. KERTOSONO, 19 Dec. van Rottei'dam te Batavia. NIEUW AM STERDAM, 19 Dec. van Rotterdam te New York. POELAULAUT, pass. 19 Dec. Aden. SIBAJAK, Batavia Rotterdam 19 Dec. van Suez. SLO- TERDIJK. 19 Dec. te Soerabaja. SUMATRA, 13 Dec. te Batavia.. VO- LENDAM, pass. 19 Dec. Malta. WEST LAND, pass. 19 Dec. Finisterre.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3