7 SCHOORSTENEN Verklaring der Nederlandse regering Geen uitweg dan opzegging van het Bestand Generaal Kruis tot de familieleden Dagorder van gen. Spoor Geen politieke stakingen Amerikaans com mentaar De strijd in China MAANDAG 20 DECEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 F\E NEDERLANDSE REGERING heeft Zaterdagavond een verklaring gepubliceerd, waarin o.m. het volgende gezegd werd: „Na de be sprekingen in Indonesië, eerst door minister Stikker, later door de mi nisters Sassen en Stikker en de gedelegeerde van het opperbestuur, de heer Neher, met dr. Hatta en andere vertegenwoordigers der Republiek gevoerd, zag de Nederlandse regering zich verplicht vast te stellen, dat er geen uitzicht was op afdoende maatregelen vanwege de Republiek om een einde te maken aan de talrijke en steeds toenemende gewelddadige bestandsschendingen, terwijl evenmin kon worden verwacht, dat de Repu bliek tot een regeling op de grondslag der Renville-overeenkomst zou medewerken. Onder die omstandigheden verwittigde de Nederlandse re gering de Commissie van Goede Diensten ervan, dat zij tot haar ernstig leedwezen tot de conclusie moest komen, dat verdere onderhandelingen en besprekingen, hetzij direct, of onder de auspiciën van de Commissie van Goede Diensten, geen nut meer konden hebben". Ware een dergelijke verklaring ver kregen, dan zou de regering bereid zijn geweest de besprekingen te her openen. Een antwoord van de Republiek is niet binnen de gestelde termijn bin nengekomen, terwijl om verlenging van die termijn niet is gevraagd. In tegendeel is gebleken, dat de repu blikeinse regering zich op dit critie- ke moment in de onmogelijkheid heeft geplaatst om een definitief ant woord te geven, doordat de president der republiek, Soekarno, heeft aan gckondigd met zes van zijn ministers Djokja te zullen verlaten met bestem ming India, hetgeen inmiddels is geschied, terwijl de minister-pre sident Hatta van dit presidentiële ka binet zich voor de duur van twee we ken heeft ziek gemeld. Onder deze omstandigheden ontbrak dus elke mogelijkheid, dat op korte termijn verbetering zou worden verkregen in de onhoudbaar geworden toestand in Indonesië. DREIGENDE HOUDING VAN DJOKJA. Hierbij moet er in het bijzonder op worden gewezen, dat het aantal be standsschendingen voortdurend stij gende is. Militaire commandanten op republikeinse gebied hebben dui zenden republikeinse soldaten, waar infiltreren in andere gebieden, waar in het bijzonder bij voortduring aan slagen worden gepleegd op Indonesi sche bestuursambtenaren. Sedert Augustus zijn. bijna 300 van deze In donesiërs vermoord, terwijl voorts ve len gewond zijn of ontvoerd. Daarnaast bleek, dat de Republiek in verband met de voornemens tot het instellen ener federale interim regering tegen 1 Januari, voorbereid de het ontketenen van grote acties in alle niet onder haar controle staan de gebieden en dat hevige bedreigin gen werden geuit tegen degenen, die tot samenwerking met Nederland be reid waren» Onder deze omstandigheden acht de Nederlandse regering het niet mogelijk, zich opnieuw te begeven in besprekingen, die, naar de erva ring geleerd heeft, zonder uitzicht moeten worden geacht. De regering heeft zich daarom ge noodzaakt gezien om met gebruik- Aetherklanken DINSDAG. HILVERSUM I (301 m). 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymn. 8.00 Nieuws. 8-55 Van vrouw tot vrouw. 10.00 Morgenwijding. 10.50 Kleutertje luister! 11.30 ,-De Wek ker". 13.00 Nieuws. 13.50 Gr.pl. 14.00 Met naald en schaar. 16.40 Het snuggere kleermakerije. 17.00 Kin derkoor Jacob Hamel. 18.00 NieuWs 18.30 Strijdkr. 19.00 Kobus Kwint. 19.45 Regeringsuitzending. 20.00 Nieuws. 20 15 Bonte Dinsdagavond- trein. 21-35 Ik zou zo graag..! 22.15 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Gr.pl. HILVERSUM II (415 m). 7.00 Nieuws. 7.15 Gr.pl. 8.00 Nieuws 9.00 Lichtbaken, Z.E. Heer Henri de Greeve. 10.00 Wie komt er in mijn hokje? 11-00 Muziek houdt fit- 12.30 Weeroverzicht. 13.00 Nieuws. 14.30 Onder ons. 15.00 Schoolradio. 16.00 „De Zonnebloem". 17.00 Na school tijd. 17.30 Lang zullen ze leven! 18.20 Gr.pl. 19.00 Nieuws. 19.30 Dit is leven. 20.00 Nieuws. 20.05 De ge wone man. 20.12 Jeanne dArc, treurspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Gr.pl. making van de bevoegdheid in art. 10 van de Bestandsovereenkomst ver leend, deze op te zeggen en haar vrij heid van handelen te hernemen". LINGGADJATI BLIJFT GEHANDHAAFD. De toekomstige staatkundige inpas sing van het republikeins gebied zal geschieden op de grondslag van de beginselen van Linggadjati- en de Renville-overeenkomst en van het overleg thans ook in de Nederlandse Grondwet voorgeschreven. Het be sluit inzake Bewind in Indonesië in Overgangstijd, dat heden wordt afge. kondigd, laat uitdrukkelijk de moge lijkheid open tot zodanige inpassing op de voet van het nader met ver tegenwoordigers dier gebieden te ple gen overleg. De Nederlandse rege ring zal haar toezeggingen met be trekking tot de staatkundige hervor mingen en de stichting van een onaf hankelijke souvereine Verenigde Staten van Indonesië, in een Unie met Nederland op voet van gelijkheid verbonden, volledig nakomen. Luitenant-generaal mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf, heeft gis teravond in het radioprogramma voor de Nederlandse strijdkrachten een rede uitgesproken, gericht tot de fa milieleden en vrienden van hen. die nu in Indonesië hun militaire plicht vervullen. „Uiteraard heeft Nederland ge tracht tot het uiterste getracht het conflict met de Republiek op vreedzame wijze op te lossen, aldus de generaal. Niettemin waren er we kelijks verlies/lijsten te publiceren. De vreedzame weg werd slechts door ons bewandeld, maar zij, die die weg gingen ook uw mannen en zoons en vaders, verloofden en vrienden werden daarbij zonder ophouden beschoten en overvallen. Nu onze strijdkrachten er op uit trekken om die sluipschutters en rampokkers op te zoeken, zullen ze ker nog enige tijd die zelfde aangrij pende wekelijkse verlieslijsten in on ze couranten verschijnen. Maar zij zullen nu het troostgevende met zich brengen, dat de offers, die erin ver meld worden, gebracht zijn, om voor goed een einde te maken aan de nood zaak van verlieslijsten. Het gevaar voor de uwen is door dit ernstige be sluit wel groter geworden dan het was, maar het einde van dit gevaar is veel dichterbij gekomen. Uit het feit. dat nu het besluit is genomen tot breder militaire activi teit blijkt wel, dat in de afselopen maanden de toestand niet toeliet, dat de begonnen demobilisatie onvermin derd werd voortgezet. De verlieslijs ten zouden er langer door zijn gewor den en gebleven. De demobilisatie moest worden gestaakt, omdat de toestand onzeker was De activiteit van onze strijdkrachten zal een ein de brengen aan de toestand, waarin voortdurende waakzaamheid noodza kelijk is. Daarom is de verwachting gerechtvaardigd, dat hun thuiskomst nu dichter voor de deur staat. U heeft zich vermoedelijk wel al gerealiseerd, dat de nieuwe omstan digheden het voor de militairen moei lijker maken, om regelmatig contact met thuis te onderhouden Er zal voorlopig minder gelegenheid zijn, om rustig brieven te schrijven. Al zult u misschien minder post krijgen dan u gewend was hun gedachten zul len nog meer bij u zijn.Schrijft u daarom vaker en inniger dan ooit. Het langer uitblijven van antwoord houdt de troost in van een spoediger weerzien. GIJ ZIJT BRENGERS VAN RECHT EN VEILIGHEID. Generaal Spoor heeft de volgende dagorder uitgegeven: „De regering heeft zich genood zaakt gezien uiteindelijk de slotsom te trekken uit de souvereine rechten en plichten, die zij alsnog over Indo nesië uitoefent. Op u wordt een be roep gedaan de laatste acte te vol trekken, nu in eindeloze onderhande lingen het geduld is uitgeput en geen andere weg meer overblijft. Bij de afronding van uw taak wek ik u op. doortastend te werk te gaan doch daarbij bovenal de menselijke eigen schappen, die u sieren, te ontplooien. Beseft, dat gij geen krijgsvolk zijt doch brengers van recht en veiligheid aan de bevolking, die reeds te lang zuchtte onder terreur en onderdruk king. Verlicht haar noden, vermeer dert deze niet. Onthoudt u dus van elke daad, die niet de toets van ster ke critek zou kunnen doorstaan. Zijt beslist doch tevens menslievend en ontziet andermans eigendom. Ik stel mijn volle vertrouwen in uw hou ding. Moge God u leiden en behoe den in de komende dagen" OOK EEN DAGORDE VAN VICE-ADMIRAAL PINKE. Vice-admiraal Pinke heeft zich eveneens met een dagorder gericht tot de Nederlandse strijdkrachten ter zee. Daarin zegt hij o.m.: „Wij komen in de Republiek om orde en rust, recht en wet te bren gen, om de volkeren, die thans onder republikeins gezag leven, te bevrij den van een regime van baatzucht en onrechtvaardigheid. De volkeren in de Republiek zijn onze vijanden niet. Onze vijanden zijn de gewapende strijdkrachten met hun aanhang van allerlei kwade elementen en de aan hun leiband lopende regering te Djokja. Tracht dus het leed, dat de bevol king door deze strijd zal ondergaan, zoveel mogelijk te verzachten, van welke landaard zij ook zijn. Toont u waardig aan de hoge traditie van ons vorstenhuis en ons volk, krachtig er humaan. Leve de Koningin". Vandaag regerinosver- klaring in Tweede Kamer De voorzitter der Tweede Kamer heeft de leden telegrafisch opgeroe- pen voor een vergadering, welke he denmiddag te vier uur zal worden gehouden. In deze openbare vergade ring zal de regering een verklaring nopens de Indonesische kwestie af leggen. Vermoed wordt, dat deze verklaring niet veel langer dan een half uur in beslag zal nemen. Uiteraard kan thans nog niet be slist worden, wanneer de debatten over de regeringsverklaring een aan vang zullen nemen, doch het moet niet uitgesloten geacht worden, dat dit reeds in een avondvergadering op zelfde dag zal geschieden. De Kamer was aanvankelijk voor nemens a.s. Dinsdag voort te gaan met de behandeling van de begrotin gen van Sociale Zaken en O. en W., welke dan in deze week tot een eind zouden gebracht moeten worden. De mogelijkheid om aan dit voornemen gevolg te geven blijft bestaan, doch de debatten over de regeringsverkla ring zullen in ieder geval voorgaan. De voorzitter van de Katholieke Arbeiders Beweging, de heer A. C. de Bruyn, heeft op de centrale raadsver gadering van de Utrechtse diocesane bond Zondagmiddag te Arnhem ge houden een verklaring afgelegd over de Indonesische kwestie. Hij zeide, dat de daad der regering om tot actie tegen de republiek over te gaan in de politieke sfeer ligt. Daarvoor dragen allereerst de rege ring'en de volksvertegenwoordiging de verantwoordelijkheid. De Arbei dersbeweging als zodanig heeft zich daarmee niet te bemoeien, daar zij daarvoor in geen enkel opzicht ver antwoordelijk is. Voor het geval communisten, hier of daar, zouden trachten de arbeiders in een politiek tegen de regering ge richt avontuur te werpen, zal de Ka tholieke Arbeiders Beweging zich daartegen met alle haar ten dienste staande middelen verzetten. Zij re kent daarbij ten volle op de begin selvastheid, de trouw en daadkracht van haar leden, zo zeide de heer de Bruyn. Eenzelfde verklaring heeft ook het Christel. Ned. Vakverbond gegeven. Het N.V.V. heeft zijn leden aange raden rustig aan het werk te gaan en geen onberaden stappen te doen. EEN E.V.C.-VERKLARING. De Eenheidsvakcentrale roept de arbeidende bevolking op ter verde diging van hun levenspeil, met alle ten dienste staande middelen loons verhoging af te dwingen en daartoe in- de bedrijven en werkplaatsen in vergadering bijeen te komen om de noodzakelijke besluiten te nemen. „Door het afdwingen van loonsver hogingen verhoogthet werkende volk zijn levenspeil en wordt aan de oorlogsdrijvers een halt toegeroepen." REACTIE DER OPENBARE MENING NIET GUNSTIG De Amerikaanse radio reageerde de gehele Zondag in het algemeen zeer ongunstig op de Nederlandse zuiveringsacties. William Shirer zeide via het Mutual Broadcasting System in de normale Zondagsuitzending, waarnaar zeer velen luisteren, dat het voor de Amerikanen moeilijk zal zijn de Nederlandse verklaring voor deze actie te geloven. De Nederland se motivering, dat men de terroristen zal onderdrukken, zal men niemand wijs kunnen maken. Dergelijke din gen konden voorkomen in de negen tiende eeuw, maar niet heden. Hij noemde de actie een „koudbloedige aanval". Hij merkte op, dat deze stap mogelijk gemaakt werd door de Ame rikaanse steun aan de Nederlanders door het Marshallplan en door het feit, dat hun leger- en luchtmacht „voornamelijk getraind was door de Amerikanen". Drew Pearson noemde in een uit zending via de American Broadcas ting Company de Indonesische Reou- bliek „het laatste bolwerk tegen het communisme in Azië" en zeide, dat de omstandigheid, dat de E.C.A. Ne derland indirect helpt bij zijn actie „een van de redenen is, waarom wij snel vrienden over geheel Indië en China zullen verliezen". De zeer populaire Amerikaanse ra dio-commentator, Walter Winchell, sprak eveneens via de American Broadcasting Company, ook in deze geest. Hij zeide, dat Indonesië spoe dig de volgende overwinning voor de communisten zal betekenen, omdat de Nederlandse koloniale overheersers de Indonesiërs in de armen van het Kremlin zullen drijven, tenzij Ame rika hen helpt met wapens en geld. Zeer weinig radiosprekers opraken in een meer gunstige zin voor de Ne derlandse zijde. Een van deze uit zonderingen was Joseph Harish, po litiek commentator van het Columbia Broadcasting System, die in een toe spraak tot het Amerikaanse volk de zuiveringsactie in verband bracht met de noodzaak om de vrede te be waren tegenover de communistische activiteit. De „New-York-Times" schrijft o.a.: „Deze actie is ondernomen in strijd met de inzichten van de Verenigde Staten, die aan Nederland hulp ver strekken in het kader van de E.R.P. en zich ernstig bezorgd maken over h»t effect van de Nederlandse actie op de rest van Azië". Volgens het blad is het duidelijk, dat bij deze kwestie niet alleen de toekomstige betrekkingen tussen Ne derland en Indonesië zijn betrokken doch de betrekkingen tussen geheel, Azië en het Westen. De .New-York Herald Tribune" refereert aan de economische en so ciale moeilijkheden in de Republiek en vervolgt: „Gesteld tegenover deze situatie, zol vol gevaar voor eigen eco nomie, hebben de Nederlanders de Republiek aangevallen, haar hoofd stad ingenomen en haar leiders ge vangen genomen. De terugkeer tot de oorlogstoestand in Indonesië is een grote tragedie, welke andere trage dies tengevolge kan hebben". ERNSTIG VERKEERSONGELUK BIJ BUENOS-AIRES. Te Pasoeanivel nabij San Isidore, 25 k.m. ten Noord-Westen van Bue- nos-Aires, is een autobus met 45 in zittenden in botsing gekomen met een trein, tengevolge waarvan 20 per sonen gedood en 25 gewond werden. TANKOE DOOR COMMUNISTEN VEROVERD. Berichten uit buitenlandse bron melden, dat vooruitgeschoven com munistische eenheden gistermiddag Tankoe, de haven van Tientsjin zijn binnengerukt en zodoende het natio nalistische Noorden van China ge heel van de zee hebben afgesneden. Uit dezelfde bron wordt gemeld, dat de 87e nationalistische divisie, die Tankoe verdedigde, gisterochtend is gevlucht, toen 2 communstische di visies aankwamen. De drievoudige bedreiging van Peiping, Nanking en Tientsjing wordt met het uur ernstiger, aldus meldt "Reuter. Granaten vallen thans in 't Westelijk deel van Peiping. Het spoorweg-, rivier-, lucht- en telefoon verkeer tussen Peiping en Tientsjing is thans geheel verbroken. FRANSEN GEVEN STOLPE TERUG In een officieel communiqué van het Franse militaire bestuur wordt bekend gemaakt, dat de Franse auto- aiteiten besloten hebben, het dorpje Stolpe, dat aan de grens van de Sowjet-zóne ligt, aan de Sowjet-Rus- sische autoriteiten terug te geven. - Het communiqué verklaart, dat Stolpe op 29 October 1945 door de Sowjet-autoriteiten aan de Fransen was toegewezen voor het aanleggen van een Frans vliegveld. Nu het Franse vliegveld Tegel gereedgeko men is, hebben de Fransen generaal Loekjansjneko meegedeeld, dat zij bereid zijn de vroegere status van Stolpe te herstellen, aldus het com muniqué. HEVIGE SNEEUWSTORMEN BOVEN NEW YORK. Een hevige sneeuwstorm joeg Zon dag over New York, de temperatuur was één graad onder nul. De sneeuwstorm woedde de gehele dag met onverminderde kracht door en nam in de loop van de avond nog toe in hevigheid; deskundigen vóór spelden, dat de sneeuwlaag 50 c.m. hoog zou worden. De scheepvaart in' de haven van New York was bijna geheel stil ge legd. 94 vliegtuigen, welke van het La Guardia-vliegeld hadden moeten vertrekken, stegen niet op; ook 33 trans-Atlantische vluchten konden niet doorgaan. Nader wordt nog gemeld, dat de sneeuwstorm over een groot gedeelte der Oostelijke Staten heeft gewoed. De gemeentelijke autoriteiten van New York hebben 6000 man gemo biliseerd ten einde de verkeerswe gen vrij van sneeuw te maken. DE OVERSTROMINGEN IN BRAZILIë. 600 personen zijn om het leven ge komen en duizenden dakloos gewor den tengevolge van de overstromin gen in het dal van de rivier de Par- naiba en in het district Leopoldina, 192 km' ten Noordoosten van Rio de Janeiro. Vliegtuigen zijn er niet in geslaagd voedsel en medicamenten naar het gebied, waar naar verluidt een ty- phus-epidemie dreigt uit te breken, over te brengen. De overstromingen, die de ergste in de geschiedenis van Brazilië zijn, hebben het weg- en spoorwegver keer stilgelegd. Ons nieuwe feuilleton Inspecteur Dupuy zou met zijn vrouw een ongestoorde vacantie gaan genieten. Dat meende hij tenminste! Een geraffineerd moordenaar meen de een „volmaakte misdaad" te heb ben bedreven door alle sporen nauw keurig uit te wissen. En tenslotte was- er een verwaande jongeman, die meende, dat hij een oude vos als inspecteur Dupuy een lesje kon geven. Maar al deze meningen bleken ver keerd. Het ontrafelen van een misdaad brengt de grootste verrassingen met zich mede. Talrijk zijn de mogelijk heden op een dwaalspoor te geraken, maar inspecteur Dupuy laat zich nooit door de schijn bedriegen. Voetje voor voetje weet hij binnen te dringen in het mysterie van de moord in het vacantieverblijf. Onze lezers kunnen hem volgen op zijn speurtochten in het buitengewoon spannende feuilleton, dat wij met in gang van morgen publiceren U zult genieten van: „De vacantie van inspecteur Dupuy". Geen echtscheidingen voor Kerstmis Een rechter in San Francisco zeide gisteren, dat hij vóór Kerstmis geen echtscheidingen meer zou verlenen aan echtparen, die kinderen hebben. „Hou op met aan uzelf te denken", zei de rechter tegen verschillende paartjes, die om echtscheiding kwa men. „Denk eerst aan uw kinderen en geef hun een echte Kerstmis en als u dan nog wilt scheiden kom dan maar na 1 Januari terug, maar niet eerder." „Hou op met aan uzelf te den ken". Dat is een wijze moraal, die deze Amerikaanse rechter voorhoudt. 't Wordt een mooi Kerstfeest, als wij allen dat in practijk brengen. Het absenteisme van Kamerleden Het b|riuur van de afdeling Ber gen op Zoom van de K. V. P. heeft een protestschrijven gericht tot het partijbestuur, naar aanleiding van het naar het oordeel der afdeling grote absenteïsme van R. K. Twee de-Kamerleden bij de behandeling van de onderwijsbegroting. Dat absenteïsme, waardoor een mo tie inzake de gehuwde onderwijzeres (welke moiie anders verworpen zou zijn) is aangenomen, moét ook schelp worden afgekeurd. Wij verlangen niet naar Kamerle den, die alléén Kamerhd zijn. Be- zoeps-politici zijn lang niet altijd de beste politici. Wij verlangen daarom ook niet, dat ieder Kamerlid op iedere zitting aanwezig is. Maar als ej kans is op een stemming, dan mogen er zeker niet zo veel absent zijn! WIJZIGING VESTIGINGSWET IN GEVORDERD STADIUM. Het wetsontwerp tot wijziging van de vestigingsvergunning verkeert in een vergevorderd stadium, bericht ,e,Parool". Tot nu toe speelden de volgende factoren een rol bij het ver lenen van een vestigingsvergunning: Handelskennis, vakbekwaamheid, ere dietwaardigheid en het behoefte-em- ment. Dit laatste zal in het nieuwe ontwerp geen rol meer spelen. Slechts in tijden van schaarste zal het moge lijk zijn dit behoefte-element bij K.B. m de wet te voegen. Verder wordt in dit ontwerp reke ning gehouden met het verschil in omstandigheden in de steden en op het platteland. In de dorpen komt het dikwijls voor, dat in één winkel artikelen van zeer uiteenlopende aard worden verkocht. Zoals de toe stand nu is, heeft de winkelier een vestigingsvergunning voor elke bran che nodig. Verkoopt hij dus kruide nierswaren en textielgoederen, dan rnoet hij vcor beide een vestigings vergunning hebben. Dit wil men veranderen, zodat de winkelier in dergelijke gevallen met één vesti gingsvergunning kan volstaan. Der gelijke vergunningen zullen echter in tegenstel'ing tot de bestaande, aan de plaats van inwoning gebonden zijn. Het zal dus niet mogelijk zijn, zich met een dergelijke vergunning iii een stad waar geheel andere toe standen heersen, te vestigen. DE BOUW VAN HOUTEN HUIZEN ZONDER GOEDKEURING. De afdeling voorlichtingsdienst van het ministerie van wederopbouw on volkshuisvesting deelt over de bouw van houten huizen zonder goedkeu ring het volgende mede: „Er worden de laatste tijd in Ne derland op verschillende plaatsen uit- neembare houten huizen geplaatst, zonder dat daarvoor de vereiste rijksgoedkeuring is gevraagd en verkregen. Deze goedkeuring is echter nood zakelijk omdat voor de bouw van deze woningen ook geschoolde ar beidskrachten en materialen nodig zijn. In verband hiermede wordt b'j het tot stand komen van bovenbe doelde woningen de inhoud daarvan in mindering gebracht op het bouw volume van^le betrokken gemeente. STERFGEVALLEN MOND EN KLAUWZEER. In de week van 512 December 1948 werden de volgende stergeva'.- len tengevolge van het mond- en klauwzeer geregistreerd: runderen 2, kalveren 3 en schapen 1. HET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHA CHRISTIE 81) „Een goeie methode, hè verve lende karweitjes door een ander te laten opknappen," zei Anthony te vreden. „Ik wist trouwens ook niet, hoe ik anders van hem af kon komen. Van het ogenbhk van ons trouwen af, heb ik je nog geen minuut alleen gehad." „We zullen zorgen, dat het leux wordt." zei Virginia. „De rovers moe ten leren, dat ze geen rover meer mogen zijn en de aanranders dat ze niet meer mogen aanranden... in de eerste plaats moet het morele ni veau de hoogte in." „Ik houd wel van dat getheoreti seer," zei Anthony. „Nog een paar van zulke idealen en ik weet dat m'n offer niet tevergeefs gebracht is." „Onzin," zei Virginia kalm. „Je indt 'het natuurlijk heeriijk om ko- - ziin. Dat zit je in het bloed. Je bent in het vak van koning op- geyoed en als gevolg daarvan heb je er een zeker flair voor... net als 'n loodgieter om te loodgieteren en een timmerman om te timmeren." „Ik ge'oof niet, dat ze dat heb ben," zei Anthony. „Maar zeg, laten we nu niet onze tijd vei'knoeien met praten over loodgieters. Weet je wel dat ik op het ogenblik druk aan het confereren moest zijn met Isaacstem en Lollipop? Ze moeten me spreken over petroleum! Petroleum! Ze moe ten maar wachten tot het majesteit behaagt om met hen te gaan spreken. Weet je nog die ene keer. Virginia, toen ik zei dat ik veel zin had, om te maken, dat je van me ging hou den?" „Ja," zei Virginia bijna fluisterend „En toen kon het niet, omdat Battle voor het raam stond." „Maar dit is nu niet zo," zei An thony. Hij trok haar bijna heftig naar zich toe, kuste haar ogen, haar rip- pen, het warme goud van heur haar. „Ik hou van je Virginia," fluis terde hij. „Ik ben dol, dol, dol op je!!! En jij? Hou jij ook van mij?" Hij keek, zeker van haar antwoord, op haar neer. Ze lag met haar hoofd tegen zijn schouder, hij moest zich naar haar toebuigen om haar te verstaan. „Nee helemaal niet," hoorde hij haar fluisteren. „Jij rakker," Anthony kuste haar onstuimig. „Nu weet ik zeker dat je heel, heel veel van me houdt." HOOFDSTUK XXXI Nog enige details Het toneel stelt voor: de rozen tuin van „De Schoorstenen". Het is elf uur des morgens. Johnson de po- litie-agent. is aan het graven. Ondanks het zonnige weer heerst er een soort van begrafenisstemming- De vrienden en familieleden staan in neerslachtige houding om het graf dat Johnson graaft. George Lomax heeft het uiterlijk van de naaste bloedverwant, die weet,dat hij de grootste erfenis zal krijgen. Rechercheur Batt'e ziet er, ondanks zijn gewone gezicht-zonder uitdrukking uit of hij in zijn schik is over het goede verloop van de be grafenis. Als begrafenis-ondernemer zou hij een goed figuur slaan. En lord Caterham trekt het gebruike lijke ongelukkig-plechtig gezicht dat Engelsen zetten, als ze bij de een of andere ceremonie tegenwoordig zijn. Mr. Hiram Fish valt uit de toon. Hij kijkt niet ernstig genoeg. Johnson werkt vlijtig door. Daar worden ze weer levende wezens. „Zo is het genoeg, jonge1 ing," zegt mr. Hiram Fish. „We kunnen het nu wel vei der zelf." Mr. Fish is de gemoedelijke huis dokter. dat lijdt geen twijfel. Johson verdwijnt. Mr. Fish buigt zich over de opgraving. De chirurg staat op het punt van de eerste sne de te doen. Hij haalt een linnen zakje uit de aarde te voorschijn Met een soort van buiging overhandigt hij het aan rechercheur Battle. Rechercheur Battle keert zich om en overhandigt het aan George Lomax. Aan de eisen der etiquette is voMaan. Lomax maakt het zakje open snijdt het tafzakje, dat er zich in bevindt, los,, woelt in de lagen vloei papier en watten, die nu te voor schijn komen. Eén seconde lang houdt hij iets in de 'handhij kijktdan laat hij het voorwerp je weer vlug in de watten en vloei papier verdwijnen. Hij kucht... hij a-hemt. „Op dit ogenblik...." begint hij met de kalmte van iemand, die ge routineerd is in het spreken in het openbaar. Lord Caterham blaast haastig de terugtocht. Op het terras loopt hij tegen z'n oudste dochter op. „Bundieis je auto in orde?" „Ja. Waarom?" „Breng me dan ogenblikkelijk naar de stad. Ik ga op reis, nu, van daag." „Maar vader...." „Spaar me je argumenten Bundie. Lomax heeft me vanmorgen toen hij kwam gezegd dat hij me noodza kelijk moest spreken over een zaak van gewicht., een zaak, die met de grootste discretie behandeld moest worden. En daarna vertelde hij me, dat de koning van Timbuctoo over een paar dagen in Londen komt. Re doe het niet meer Bundie, hoor je het, ik doe het niet meer. Voor geen vijftig Lomaxen. Als „De Schoor stenen" uit een nationaal oogpunt zo'n kostbaar bezit is, laat de natie het dan kopen. Ander verkoop ik het aan de een of andere naanfoze vennootschap en dan heb je kans, dat het een hotel wordt." „Waar is Codders op het ogen blik?" Bundie begreep dat er ingegrepen moet worden. „Op het ogenblik," antwoordt Lord Caterham, terwijl hij op z'n horloge kijkt, „in de rozentuin. Hij heeft het over het Verenigde .Koninkrijk. En de eerste twintig minuten is hij daar niet meer klaar." Een ander toneel. Mr. Bill Eversleigh, die niet bij de begrafenisp^chtigheid uitgenodigd is aan de telefoon. „Nee heus, ik meen het... Toe, wees nou niet flauw.Ga dan in elk geval mee souperen... Nee absoluut niet. Ze hebben me de laatste da gen laten werken, als een paard, jij weet niet, hoe Codders kan zijn, als hij het op zijn heupen heeft... Kom Dolly, je weet hee1 goed, dat ik van jou hou... dat ik nog nooit van mijn even van een meisje zo gehouden heb als van jou... Ja, ik kom eerst bij de voorstelling. Hoe is dat leuke wijsje ook weer? „En flink en paraat. Dapper als een sol daat. Griezelige ge^iden door de tele foon. Mr. Bill Eversleigh probeert het leuke wijsje in kwestie te zin gen. Weer een ander toneel De toespraak van George Lomax loopt op zijn einde. op de voorspoed en de wel vaart van het Verenigd Konink rijk!" „Amen,"' zei Mr. Hiram Fish een paar minuten 7ater, toen hij in zijn eentje naar het terras wandelde, te gen de rozen aan weerskanten. „Maar ondanks dat, is het de merk- waardigse, best bestede week van mijn leven geweest!" EINDE

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2