S)e &2icbe6otvfca/nt Nederlandse regering zegt het Bestand met de Republiek op De door hoofdstad Djokja reeds Ned. militairen bezet De teerling is geworpen Soekarno, Hatta, Sjahrir, Soedirman e.a. geïnterneerd Zuivering wordt vastberaden en grondig uitgevoerd Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" MAANDAG 20 DECEMBER 1948 40ste JAARGANG V No. 11572 Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., f 1.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 Nadat de Nederlandse regering: Zaterdagavond haar besluit, om de Bestandsovereenkomst met de Republiek op te zeggen, had bekend gemaakt, zijn de Nederlandse troepen in Indonesiëë begonnen met een zuiverings actie binnen de grenzen der Republiek. Parachutisten bezetten het vliegveld van Djokjakarta en ongeveer 8 uren later hadden zij ook de republikeinse hoofdstad zelf in handen. Verscheidene republikeinse leiders, o.a. Soekarno zelf, Moh. Hatta en Sjahrirr, werden geïnterneerd. Ook een aantal leden van het K.N.I.L. (voorlopig republikeins parlement) werd geïnterneerd. Voorts wordt de gevangenneming gemeld van generaal Soederman, de opperbevelhebber van het republikeinse leger. Op verschillende plaatsen zijn de Ned. troepen over de demarcatielijn getrokken. Volgens het legercommu niqué zijn in de eerste 36 uren van de actie aan Nederlandse zijde zes doden gevallen. Acht man werden ge wond. GENERAAL SPOOR LEIDDE VANUIT EEN VLIEGTUIG Omtrent de bezetting van het vlieg veld Magoewo, op 8 km van Djokja, wordt gemeld, dat generaal Spoor het eerste gedeelte van öe operatie uit zijn eigen vliegtuig heeft gade geslagen. Nadat het zeker was, dat de actie der parachutisten volgens het plan was verlopen, hetgeen van de grond af werd geseind met de woorden „All clear", vloog de gene raal terug naar Semarang, om daar de embarkatie der luchtlandingstroe pen gade te slaan. Hij keerde later naar Batavia terug. Het vliegveld viel de Ned. troepen onbeschadigd in handen. Daarna kon worden aangevangen met het inbrengen van luchtlan dingstroepen. Dakota's van de Nederlandse lucht macht wierpen zwaar uitgeruste pa rachute-troepen bij Djokja uit en na wat straatgevechten bereikten de vooruitgeschoven troepen spoedig het gebied van de benedenstad. Kort daarop viel de gehele stad. Het Ne derlandse hoofdkwartier zeide, dat slechts één brand werd geconstateerd, hetgeen er op wijst, dat de straatge vechten niet ernstig zijn geweest. Radio Djokja is sinds de bezetting van het vliegveld uit de lucht. Het bleef midden in een bericht steken. Voorts hebben Nederlandse troe- Dr. BEEL, DE HOGE VERTEGEN WOORDIGER DER KROON. pen in Midden-Java op vele plaatsen de voormalige bestandslijn over schreden. Kort na middernacht zijn Nederlandse mariniers, gesteund door eenheden van de Kon. Ned. Marine, geland op de Noordkust van Oost- Java, welke landing volgens het plan verliep. Op Sumatra zijn Nederland se troepen van het gebied der Ne gara Soematera Timoer uit Asahan binnen getrokken. Op Midden-Suma- tra hebben de Nederlandse troepen op versöhillende plaatsen de voor malige bestandslijn overschreden. HET EERSTE NEDERLANDSE LEGERCOMMUNIQUé Volgens een heden te Batavia uit gegeven legercommuniqué zijn in de eerste 36 uur van de actie tegen de Republiek Indonesië aan de zijde der Nederlandse strijdkrachten zes do den gevallen en acht man gewond. In het communiqué werd geen ge wag gemaakt van verliezen aan re publikeinse zijde. Het communiqué bevestigde de ge vangenneming te Djokjakarta van generaal Soedirman, de opperbevel hebber van het republikeinse leger, en maakte melding van de inneming van Poeworedjo, een kleine plaats op ongeveer zestig kilometer ten Wes ten van Djokja. Deze plaats was „on der weinig tegenstand" ingenomen. Er werd geen gewag gemaakt van actie op andere fronten en er werd niet toegegeven, dat de Nederlanders gebruik maakten van zware wape nen of luchtbombardementen, zoals van sommige zijden was gemeld. In het communiqué werd ver klaard, dat een Catalina-vliegtuig, dat gisteren op het vliegveld bij Djokjakarta is buitgemaakt, had moe ten dienen voor evacuëring van de republikeinse regering, van welke de meeste leden gisteren werden gevan gen genomen. Het communiqué bevestigde, dat de Catalina door een Amerikaanse piloot werd bestuurd, en verklaarde, dat de andere zeven personen, die zich aan boord bevonden, zes republikeinse officieren waren en een Indonesische tweede-piloot. Inzake de arrestatie en internering van Soekarno wordt gemeld, dat de Nederlandse regering meende, dat Soekarno Djokja reeds had verlaten. Hij was voornemens zich met enige ministers en adviseurs naar India te begeven, waar zijn komst op 20 Dec. reeds was aangekondigd. Hij zou Vrijdag reeds vertrekken. Aangezien geen tegengesteld bericht meer werd ontvangen, werd verwacht, dat de reis conform het opgestelde program ma zou worden uitgevoerd, zodat de regering in haar communiqué dit vertrek als een vaststaand feit naar voren heeft menen te kunnen bren gen. Blijkens ontvangen persberich ten is echter het toestel, dat Soe karno zou komen halen, in Singapo re opgehouden. Hieraan is het toe te schrijven dat Soekarno niet uit Djokja heeft kunnen vetrekken. ARRESTATIES TE BATAVIA. De politie te Batavia heeft tegen over Aneta verklaard, dat in de nacht van Zaterdag op Zondag een 45-tal arrestaties zijn verricht en dat aan een gering aantal republikeinen huisarrest is opgelgd. Hierbij deden zich geen incidenten voor. „De arrestanten zijn verdachte elementen, omtrent wie de politie aanwijzingen heeft, dat zij zouden kunnen deelnemen aan revolution- naire acties", zo zeide de politiezegs- man. Zij zijn naar de gevanenis Tjipinang overgebracht. „Het huis arrest, dat is opgelegd aan republi keinen, die in contact staan met de republikense regering is een veilig heidsmaatregel van beperkte duur." Naar Reuter meldt, hebben de Ne derlandse autoriteiten te kennen ge geven, dat zij in het republikeinse ge bied geen personen zullen arresteren enkel en alleen op grond van hun re publikeinse gezindheid. Dr. Beel heeft meegedeeld, dat spe ciale maatregelen zijn getroffen voor de veiligheid van de leden der V.N.- commissie te Kalioerang. SOEKARNO MISTE DE BUS. Een vliegtuig uit India, dat was uitgezonden om Soekarno en ande re leiders van de Republiek Indo nesia, die thans in Nederlandse han den zijn, op te halen, is heden uit Batavia te Singapore teruggekeerd. Patnaik, een lid van de wetge vende vergadering van Arissa, ver klaarde aan de pers, dat de Neder landers het vliegtuig te Batavia wel overwogen hadden opgehouden. Het Indische vliegtuig, een Dako ta, kwam Donderdag jl. te Singa pore aan, doch kon geen uitklarings- bewijs en visa krijgen van het Ne derlands consulaat te Singapore. Het consulaat verklaarde, dat de visa pas Zaterdagavond arriveerden. Het vliegtuig, dat toebehoorde aan de Indische Kalinga-maatschappij, vertrok Zondagmorgen naar Batavia, bestuurd door een 25-jarige Austra liër. De Nederlanders waren toen reeds hun actie begonnen en de Ne derlandse autoriteiten te Batavia zonden het vliegtuig terug. In eerdere berichten uit Batavia werd de veronderstelling geuit, dat Soekarno en andere republikeinse leiders misschien met dit vliegtuig uit Djokja zouden vertrekken om in 'het buitenland een regering-in-bal- lingschap te vorm'en, misschien in India. DR. BEEL KONDIGDE ZUIVERINGSACTIE AAN Dr. Beel heeft Zondag voor radio-Batavia mededeling gedaan van het besluit van zijn regering, het Bestand met de Republiek op te zeggen en een zuivering te beginnen tegen de terroristen op republikeins gebied. Dr. Beel verklaarde: „Deze zuivering zal vastberaden en grondig worden uit gevoerd. Wij zullen met alle ter beschikking staande politionele en mili taire middelen onverpoosd de terroristenbenden achtervolgen en wij zul len hen niet langer hun practijken laten voorzetten, hetzij in de gebie den, welke reeds onder controlestaan, hetzij in gebieden, welke wij thans op het punt staan te gaan bevrijden. Deze stap is gedaan omdat de Nederlandse regering, zich tenvolle bewust van haar plicht, lot de conclusie is gekomen, dat geen vreedzameregeling meer mogelijk was". OM RECHTVAARDIGHEID EN VEILIGHEI TE BRENGEN. Zich wendend tot de Nederlandse gewapende machten verklaarde dr. Beel: „Gij marcheert niet op teneinde vijandelijk gebied te bezetten doch om rechtvaardigheid en veiligheid te brengen, waar tevoren wetteloosheid regeerde. Toont door uw daden dat niemand, wie ook, iets van u te' vre zen heeft, wanneer hij vreedzaam zijn taak vervult". Dr. Beel deed tenslotte een beroep op de luisteraars, zowel in het federaal als in het republikeinse gebied, om behulpzaam te zijn, tenein de „de zuiveringsactie, welke helaas noodzakelijk is gebleken, zo snel mo gelijk te laten verlopen, zodat onvermijdelijk leed tot een minimum be perkt zal blijven en de vrede snel in geheel Indonesië zal worden hersteld". Amerika brengt de actie voor de Veiligheidsraad De Veiligheidsraad is tegen he denmorgen half elf in bijzondere zit ting bijeengeroepen ter bespreking van de Indonesische kwestie. Het verzoek tot het houden van deze zitting is geschied door dc Amerikaanse afgevaardigde, dr Jcs- sup. De Australische gedelegeerde verenigde zich met dit verzoek. Dr. van Royen, de voorzitter van de Nrderlandse delegatie bij de Vei ligheidsraad, heeft op een perscon ferentie te Parijs medegedeeld, dat de Nederlandse regering de Veilig heidsraad niet bevoegd acht om deze interne aangelegenheid te behande len. JHR. DE RANITZ NAAR DJOGJA OM C.V.G.D. AF TE HALEN. Hedenmorgen vertrok jhr. de Ra- nitz per vliegtuig naar Djogja om de Commissie voor Goede Diensten af te halen. De secretaris van de Commissie voor Goede Diensten, de heer Narayanan, verklaarde tegen over Aneta, dat dit niet geschiedde op verzoek van de Commissie. Het is nog niet beslist of de Commissie naar Batavia zal terugkeren. REACTIE IN INDONESIë. Uit Bandoeng wordt vernomen, dat de premier van Pasoendan, Raden Adil Poeradiredja, is afgetreden. Ook de premier van Oost Indonesië, Anak Agoeng Gde Agoeng, is met zijn kabinet afgetreden. In een commentaar tegenover een Anetacorrespondent te Medan ver klaarde Walinegara Mansoer van Oost Sumatra: „De rampzalige wer kelijkheid omtrent de toestanden in de Republiek stempelen het thans door de Ned. regering genomen be sluit niet slechts tot een daad van politieke betekenis, die het vertrou wen in de deelstaten versterkt, maar vooral en in de eerste plaats tot een daad van menselijkheid en van ge rechtigheid. Hier wordt een humane plicht vervuld." MINISTER STIKKER RICHT ZICH TOT AMERIKA De minister van buitenlandse za ken, mr D. U. Stikker heeft zich van morgen om 4 uur Nederlandse tijd met een rede via de P.C.J. tot Ame rika gericht, waarin het besluit van de Nederlandse zuiveringsactie wordt gemotiveerd. MILITAIRE ACTIE IN INDO NESIë. t en kaartje van het Republikeinse gebied op Java, aangegeven door de demarcatie lijnen. Volgens de tot nu toe ontvangen berichten hebben Ne derlandse parachutisten eerst het vliegveld Magoewo ten Oos ten van Djokja, de hoofdstad van het Republikeinse gebied, bezet. Nadat daarna landingstroepen op dit vliegveld waren aange voerd, hebben deze Djokje bezet. Voorts rukken Nederlandse troe pen van verschillende zijden het Republikeinse gebied binnen, zo als uit de richting Gombong en uit de richting van Semarang. Nabij Toeban, 85 k.m. ten Wes ten van Soerabaja, hebben ma rine-strijdkrachten een geslaag de landingsoperatie uitgevoerd. Nederlands zware taak II7AT AL DAGEN in de lucht hing is thans werke^kheid geworden. De Nederlandse regering heeft, na de uiterste ^nkmoedigheid te hebben getoond, eindelijk unaniem besloten, het Bestand met de Republiek op te zeggen. De schendingen van het bestand door de republikeinse benden had den de laatste tijd zulke vormen aangenomen, dat een voortduring van deze toestand niet langer ge duld kon worden. Daar de leiders der Republiek onwiPig of onmach tig waren om er een eind aan te maken en het bovendien bleek, dat er op overeenstemming langs de weg van onderhandeling niet meer te hopen viel, moest de Ned." rege ring wel tot het besluit komen, haar taak tot herstel van orde en recht in eigen hand te nemen. Dit besluit moet haar niet licht geva'len zijn. Evenals wij moet ook de Nederlandse regering op de eer ste plaats gedacht hebben aan de gevolgen, welke dit besluit voor het Nederlandse volk, dat zijn zonen in Indonesië heeft, meebrengt. In vele huisgezinnen zal thans met angsti ge spanning worden uitgezien naar de berichten uit het verre Indonesië, waar Nederlandse jongens hun plicht doen en wij kunnen niet anders dan God bidden, dat de offers we'ke on vermijdelijk gebracht moeten wor den. niet te groot mogen zijn. Met het oog op de zwaarte van deze verantwoordelijkheid is de lan ge periode van vergeefse onderhan delingen niet te vergeefs geweest. Menigeen zal de gedachte koeste ren, dat de Nederlandse regering ja ren geleden reeds het besluit had moeten nemen, om door te stoten tot het hart van het verzet, Djokja. Dan zouden wij heel wat verder zijn ge weest met de opbouw van de nieuwe Unie in Indonesië en zou het Neder landse volk vele zware en langdurige offers zijn bespaard gebleven. Inderdaad heeft het verloop van zaken degenen in het gelijk gesteld, die indertijd voorspelden, dat er met de bewindhebbers van de Republiek niets viel aan te vangen. Maar in het oog van het Neder landse volk en in het oog van de we reld heeft de Nederlandse regering thans een rechtvaardiging voor haar actie: alles is geprobeerd, niets heeft mogen gelukken. Wie thans nog niet overtuigd is van het goede recht, ja van de plicht van Nederland om her stel van recht en orde af te dwingen, zal nooit overtuigd worden. Bij som migen gaat het trouwens in 't geheel niet om een innerlijke overtuiging; voor hen beslist de aanwijzing van Moskou. Wij zijn geen voorstanders van ge weld en aanvaarden nog liever het verwijt van een al te grote lankmoe digheid. Maar er kan een moment aanbreken, waarop lankmoedigheid ophoudt een deugd te zijn. En dat moment is aangebroken, zodra een. tegenpartij misbruik maakt van die lankmoedigheid: dan wordt lankmoe digheid zwakheid of lafheid. |F DE WERELD het standpunt van Nederland zal begrijpen, zullen we weldra ervaren. De Veilig heidsraad is reeds bijeengekomen en daar zal de Nederlandse delegatie waarschijnlijk haar woordje zeggen. Juridisch is het onweerlegbaar, dat Nederland de souvereiniteit heeft over het hele gebied van Indonesië en daarom de plicht heeft, de orde en het gezag te handhaven. De Neder landse delegatie staat dan ook sterk, wanneer zij de Veiligheidsraad er op zal wijzen, dat Nederland alleen ver antwoordelijk is en zich door geen vreemde inmenging zal laten afhou den van de weg, die het zich door de plicht ziet afgebakend. En die plicht is, zoals de Waline gara van Oost-Sumatra verklaarde: Vrede en recht te brengen aan de millioenen, waarvoor thans in de Re publiek geen vrede en recht bestaan. „Ik weet zeker, zo zeide hij, dat millioenen Indonesiërs, ook in de re publiek, deze door de Nederlandse legering gekozen oplossing met een gevoel van opluchting en dankbaar heid aanvaarden, want wij zien deze actie als een nieuwe stap naar de bevrijding van gebrek, honger, el lende en terreur". Zo moge het zijn. Moge de actie van onze jongens in Indonesië tot resultaat hebben, dat spoedig, zeer spoedig „gebrek, hon ger, ellende en terreur" uitgebannen zijn en in vrede en eensgezindheid kan worden gebouwd aan het nieuwe Bestel van Indonesië. O WAARSCHUWING TEGEN VERSCHROEIDE-AARDE-TACTIEK. Generaal Spoor heeft via radio- Indonesië een waarschuwing gericht tot allen, die „zich mochten schuldig maken aan toepassing van de tactiek der verschroeide aarde". Hij zeide, dat het hem bekend was, da* hierom trent plannen bestonden in het repu blikeins gebied. Ieder, die aan derge lijke plannen uitvoering geeft, stelt zich bloot aan de strengste strafmaat regelen, aldus generaal Spoor. Een De roem van het sportve' gaat snel.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1