Bewind Indonesië in Overgangstijd Een aardbeiendag te Leiden Katholieke winkelbedienden protesteren ZATERDAG 18 DECEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA? Een Nederlandse verklaring Van officiële zijde wordt medegedeeld: „Op 7 December 1942 heeft Nederland bij monde van Koningin Wil- helmina de volken van Indonesië een nieuwe regeling beloofd van hun verhouding tot Nederland; een regeling, steunend op de grondslagen van gelijkwaardigheid, vrijwilligheid en verbondenheid. Zodra de omstandig heden na de Japanse capitulatie zulks toelieten, heeft Nederland met de inlossing van deze belofte een aanv ang gemaakt. Een breed overleg werd daartoe geopend met de vertegenwoo rdigers van alle Indonesische volken en bevolkingsgroepen. In dit overleg werden geleidelijk de trekken van een nieuw staatsbestel ontwikkeld en in 'documenten vastgelegd. Ook de republiek erkende meermalen, zowel in de overeenkomst van Linggadjati als in het Renville-accoord de juistheid en de aanvaardbaarheid van dit nieuw gedachte staatsbestel. Nederland heeft nadien talrijke maatregelen getroffen, die op zo spoedig mogelijke verwezenlijking der overeengekomen staatkundige hervorming aanstuurden en die de ernst aantoonden, waarmee een nieuw Nederland zich met inspanning van alle krachten in deze nieuwe koers begaf. Op deze weg naar verwezenlijking ener staatkundige hervorming is thans een zeer belangrijke mijlpaal bereikt, n.l.: de afkondiging van de eerste, op wet en grondwet steunen de regeling van het nieuwe bestel, het Konink'ijlc Besluit, dat aange diend wordt als het besluit „bewind Indonesië in overgangstijd" en afge kort als: bio-besluit. Dit besluit be oogt een bewind voor te stellen over geheel Indonesië, dat naar de vaste overtuiging der regering beantwoordt aan de wensen van de overgrote meerderheid der bevolking. De overgangsregeling, in dit be sluit vervat, heeft ten doel zo dicht mogelijk tot de eindtoestand te na deren, waarin Indonesië a!s een vol komen vrije souvereine federale staal met Nederland in een Nederlands- Indonesische Unie verbonden zal zijn. Voor een aanzienlijk deel wordt deze eindtoestand reeds bereikt door dat het gehele inwendige bestuur wordt gelegd in handen van organen gevormd uit Indonesiërs, die het ver trouwen van hun landgenoten bezit ten. Deze organen die dus 'n zuiver Indonesisch karakter dragen, zul'en zijn: een Federale Regering, een Fe derale Raad, een federaal vertegen woordigend lichaam en een raad van secretarissen van staat. Aan deze organen, langs democra tische weg gekozen en in hun on derlinge verhouding het democra tisch beginsel t.a.v. het te voeren bewind waarborgend, zal de uitoefe ning van alle bevoegdheden met be trekking tot Indonesië toekomende aan de Kroon, de Nederlandse wet gever en de Landvoogd worden overgedragen. Dit betekent dus, dat zowel het bestuur als de wetgeving geheel in handen komen van Indo nesische organen. Als gevolg van de tot aan het tijdstip der instelling van de onafhankelijke Verenigde Staten van Indonesië gedurende de overgangstijd nog gehandhaafde sou- vereiniteit van Nederland en van zijn daaruit voortvloeiende verant woordelijkheid, bevat de regeling bepalingen krachtens welke de uit oefening van een beperkt aantal be voegdheden door de Indonesische regeerorganen zal geschieden in sa menwerking met de H.V.K.. Deze laatste zal overeenkomstig die door Nederland te dragen verantwoorde lijkheid het oppergezag uitoefenen over alle in Indonesië aanwezige strijdkrachten en deze zo nodig on der één opperbevelhebber kunnen stellen. In beginsel evenwel zal hij de federale strijdkrachten ten be hoeve van de handhaving van recht en veiligheid, ter beschikking van de federale regering laten, omdat deze in eerste instantie daarvoor de verantwoordelijkheid draagt. Aangezien de feitelijke totstandko ming van de voor de uitvoering van de taak der federale regering noodza kelijke organen uiteraard enige tijd vergt, voorziet de regeling in de mo gelijkheid van een geleidelijke over dracht der bevoegdheden hierboven genoemd, al naar gelang de betrokken federale organen hun functie zullen kunnen gaan uitoefenen. Tot goed be grip moge in dit verband nog dienen, dat met de afkondiging van het Be- sluit-bewind Indonesië in Overgangs tijd vóór de le Januari 1949, voldaan wordt aan een toezegging van de Nederlandse regering aan de fe deralistische nationalisten. Omdat de verkiezing daarvan nog moet worden gehouden en ook we gens de moeilijke positie der federale staten sedert de laatste ontwikkelin gen, zal de in het B.I.O.-besluit ge noemde federale regering nog niet vóór die datum kunnen tot stand komen. De Nedertandse regering is vast voornemens hierbij de spoed te be trachten welke de omstandigheden mogelijk maken. In een afzonderlijke bepaling wordt de mogelijkheid open gehou den tot inpassing van die gebieden, waarvan de vertegenwoordigers tot dusver niet hebben medegewerkt in het federale bestel. Aldus zal Nederland door de af kondiging van het besluit Bewind In donesië in Overgangstijd zeer belang rijk bijdragen tot de verwezelijking van de legitieme aspiraties der Indo nesische volken. De gedurende de overgangsperiode reeds voor een zeer groot deel ver wezenlijkte zelfstandigheid van In donesië zal met de instelling van de V.S.I. haar sluitstuk verkrijgen. Geen brief van Hatta Een officiële woordvoerder van het departement van Overzeese Ge biedsdelen verklaarde hedenochtend, dat van een nieuwe brief, die Moh. Hatta aan Cochran zou hebben me degegeven. in Den Haag niets be kend is. Men ontkende zelfs het be staan van een dergelijke brief. Voorts kenschetse deze woordvoer der hedenmorgen de situatie als ern stig. Op Donderdag 13 Januari De reeks Tuinbouw-Voorlichtings- dagen in 1949 zal worden geopend met een „Aardbeiendag", speciaal ge wijd aan de aardbeienteelt onder glas, op Donderdag 13 Januari a.s. in de Stadsgehoorzaal alhier. Op deze dag, die is georganiseerd door het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in samenwerking met Rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst, zullen verschillende tuinbouwdeskundjgen het woord voeren. De heer ir. G. W. van der Helm, rijkstuinbouwconsulent te Amstel veen, zal een causerie houden over de teelt in te verschillend^ centra van ons land. Vervolgens zal mej* ir. H. G. Kro nenberg,. onderzoekster bij het insti tuut voor veredeling van tuinbouw- gewassen te Wageningen, spreken over selectie- eja ziektebestrijding bij de aardbeientqelt. De heer P% de Jong, exporteur van groente en, fruit te Roelofarends- veen houdi: een beschouwing over de export, sar tering en verpakking van aardbnesn, speciaal de ontwikkeling van de export van glasaardbeien. Na de pauze zal de heer J. A. Sten der, assistent op het laboratorium voor tuinbouwplantenteelt te Wage- ningen, een lezing houden over het forceren van aardbeien. Als laatste spreker treedt op de heer ir. J. D. Gerritsen, rijkstuin bouwconsulent te Geldermalsen, die tot onderwerp heeft gekozen de pro ductie van aardbeien in binnen- en buitenland. De heer A. W. van de Plassche, di recteur van de tuinbouw, zal ten slotte de op deze dag behandelde stof samenvatten en de dag sluiten. CRITIEK OP WIJZIGING IN DE WINKELSLUITINGSWET. Het rumoert op het ogenblik een beetje in de kringen van de winkel bedienden, nu er aanwijzingen be staan dat de minister van Economi sche Zaken voornemens is een wij ziging in de winkelsluitingswet te bevorderen, met welke wijziging de winkelbedienden zich niet kunnen verenigen. De ontstemming begint al bij het feit, dat het voorontwerp tot stand kwam, zonder dat de organisaties der winkelbedienden daarin gekend waren. Weliswaar hebben de win keliers er eerder mee te maken, maar deze economische kwestie is niet zonder sociale inslag te zien, zodat overleg zeker gewenst was. Ook de wijzigingen, die voorbe reid zouden zijn, kunnen de goed keuring van de winkelbedienden niet wegdragen. Die wijzigingen be ogen nl. sluiting der winkels op werkdagen om 7 uur n.m.; verplich te sluiting op Dinsdag na 1 uur n.m. en openstelling der winkels op Don derdagavond tot 9 uur. Dit betekent natuurlijk: een langere arbeidstijd voor het personeel. Bovendien ach ten de organisaties der winkelbe dienden deze wijzigingen niet nodig en verwachten zij er weinig effect van. Om over deze kwestie een boekje open te doen, kwam het hoofdbestuurslid, de heer G. J. H. Kriek, gisteravond naar de protest vergadering van de Leidse afdeling van de Ned. Kath. Bond van Admi nistratief, Verkopend en Verzeke- ringspersoneel „St. Franciscus van Assisië, die voor een goed bezette zaal in „De Burcht" werd gehouden. Spr. gaf vooraf een beschouwing over de toestand voor de oorlog en besprak vervolgens de voorgenomen wijzigingen, met de bezwaren die daar voor de winkelbedienden aan verbonden zijn. Wat betreft het slui tingsuur stellen op 7 uur, merkte de heer Kriek op, dat statistieken en de ervaring van voor de oorlog bewezen dat tussen 6 en 7 uur prac- tisch niet gekocht wordt. Bovendien voelen de grote warenhuizen er ook niets voor. Om Donderdagsavonds de winkels open te houden tot 9 uur, heeft ook weinig zin, want wie heeft er op Donderdagavond nog iets over van het weekloon? Moet daarom het gezinsleven van de be dienden er onder lijden, doordat zij pas om half tien klaar kunnen zijn? Bovendien is het ook een handicap voor de vakstudie. En waarom zou den de winkelbedienden nveer dan 48 uur per week moeten werken? Wat betreft de vrije Dinsdagmid dag bestaat er verschil van mening, omdat er ook voorstanders van een vrije morgen bv. Maandagmor gen zijn. Als de organisatie echter iets wil bereiken voor de winkelbedienden, dan is het noodzakelijk, dat zij een macht achter zich heeft, waardoor het recht van spreken zeer vergroot wordt. Daarom is aansluiting -bij de organisatie voor de bedienden een dringende noodzaak. Nadat verschillende opmerkingen gemaakt en beantwoord waren, sprak de geestelijk adviseur, pater A. Tesser een kort woord en wees op het Godsdienstige element dat in de vakorganisatie aanwezig is en dat niet over het hoofd gezien mag worden, ook niet nu het om mate riële belangen gaat. De secretaris, de heer A. Warnau, die, wegens ziekte van de voorzitter, de vergadering voorzat, dankte ten slotte de heer Kriek voor zijn leer zame en duidelijke uiteenzetting, waarna de vergadering werd ge sloten. OPSPOREN EN WINNEN VAN AARDOLIE. Over bovengenoemd onderwerp sprak ir. A. Verstege van de N.V. De Bataafse Petroleum Maatschappij te Den Haag voor de Vereniging van Hoger Onderwijspersoneel hier ter Jjede. Een korte uiteenzetting werd ge geven over het ontstaan van aard olie, als product van organische oor sprong. Deze olie bevindt zich als vloeistof in de poriën van aardlagen, zoals b.v. duinwater in duinzand voor komt. Wil een lonende winning mo gelijk zijn, dan moet er geen natuur lijke verbinding van de oliehoudende laag met de aardoppervlakte be staan, daar anders de olie zou weg vloeien. Een dergelijke laag bevindt zich dus altijd onder de aardapper- vlakte. Dit verborgen voorkomen van aard olie, dat door geologische of topogra fische omstandigheden nog meer ge compliceerd kan worden, maakt een biizordere opsporingstechniek nood zakelijk, waarbij tegenwoordig vaak van vernuftige instrumenten wordt gebruik gemaakt, terwijl ook het vliegtuig aan de opsporing wordt dienstbaar gemaakt. Ten slotte moet een boring de aan wezigheid van olie en de mogelijk heid van een lonende winning ervan vaststellen, waartoe soms zeer diene gaten moeten worden geboord. In •verband met de steeds hogere eicen die daartoe gesteld moeten worden, heeft zich een techniek ontwikkeld, waarbij roterend geboord woi'dt en het boor«*ruis naar boven gesnoeid, terwijl tiidens de werkzaamheden en na beëindiging ervan zorg gedragen wordt, dat het boorgat niet instort. ding, ongevangen en gemeten in onoervlakte gevoerd door een lei- De olie wordt uit de laag naar de tanks, zonodig gescheiden van gas en water en daarna verder getrans porteerd naar de verwerkingsinstal laties, om daar te worden gesplitst in de verschillende, voor de gemeen schap benodigde producten. De voordracht werd toegelicht door een korte film en nader verduidelijkt door een verkleind model van een boortoren en een aantal oliesoorten, grondmonsters en voorwerpen bij het bedrijf in gebruik. LEIDSE STUD. FILM LIGA. In het gerestaureerde Rex zag de Leidse Studenten Film Liga na een min of meer stormachtige entree, die studenten nu eenmaal eigen is en waarin anderen zich naar geble ken is onvermijdelijk moeten schikken, de grote Franse schrijver Guy de Maupassant herleven in de film naar zijn werk „Le Rosier de madame Husson". Bernard Deschamps is er in geslaagd, de sfeer van Maupassant te doen herleven, zij het ook dat hier en daar een enkele afwijking te constateren viel van het oorspronkelijke werk. De sfeer werd evenwel uitstekend bewaard, terwijl dit een van de zeldzame films over het leven aan het einde van de ne gentiende eeuw is, waarin de in on ze ogen uiterst-onelegai te mode geen geweld werd aangedaan, doch zonder enige ietwat sierlijker „modernise ring" werd gehandhaafd. Fernandel speelt wel een van zijn meest geslaagde rollen in deze film, die de wankelmoedigheid van de deugd op meesterlijke wijze typeert. Een geslaagde avond voor de Film liga, waarvan de waarde werd ver hoogd door een merkwaardig filmpje over Franse gelaatsstudies. Studenten Zangkoor en Collegium Musicum in de Lakenhal Het concert, dat de twee bovenge noemde studenten muziekgezel schappen gisteravond onder leiding van Henk Berghout hebben gegeven, is bijzonder geslaagd. Het lange wachten voor begonnen werd, werd beloond met goed musiceren in een programma, dat muzikaal belangrijk en musicologisch interessant was. Met de klassieken Handel werd begon nen, statig en breed kwam het „Con certo D dur" tot de toehoorder, egaal de samenklank, de concerterende strijkinstrumenten kweten zich bij zonder gelukkig van hun taak. Een goede reproductie dus! Wij kunnen ons begrijpen, dat de dirigent zijn keus heeft laten vallen op de „Sin- fonia concertante" van Joh. Chr. Bach., alweer goed concerterende in strumenten. de klavierpartij op een clavecimbel, welker klank dus in de juiste verhouding tot de bezetting was. Ter afwisseling gaf het zang koor, dat over heel mooie sopranen beschikt, twee vederlichte liederen van Sweelinck die evenals het koorwerk van Ofl. Lassus „a cappel- lo" waren. Meesterstukjes, fijn ge schakeerd voorgedragen. Iets min der voldeed ons „de Chaconne" uit Amadis van Lully. Merkwaardig deed hier de Duitse tekst aan. Het orkest secundeerde uitstekend en 't koor stond voor zijn taak, maar de wens van iets meer nuancering werd niet gans vervuld. Na de pauze „Exsul- tate Deo" van Poulence, een a cap- peilc-koor, dat heel wonderlijk aan doet. Moeilijk te zingen is 't onge twijfeld, en verassend voor 't gehoor. Ten slotte de geestige „Carnaval des Animaux". Saint-Saens schreef dit lcosteliik werk voor 2 piano's (prima besDeeld), strijkkwintet, fluit, wel luidend geblazen, clarinet (beschaafd) en xylophoon alles door de comoo- nist met meesterschap toegepast. Ge zonde sDrankelende humor! De uit- viering door 't orkest was los en rank van voordracht. Er is gemusiceerd „con amore". Tenslotte wijzen wij nog even op de cellist en de contra bassist, die groot succes hadden. De executanten zijn goed voor de dag gekomen. Berghout heeft de leiding stevig in handen. Luide en hartelijke dankbetuigingen van de aanwezigen voor de dirigent en alle medewerken den. J. Kortmann. DE GEMEENTERAADS VERKIEZING. De gemeenteraadsverkiezing in 1949 zijn voor de K.V.P. zo belang rijk, dat geen stem verloren mag gaan. Er zal dus alles op moeten wor den gezet, dat in Leiden voor de lijst van de K.V.P. geen stem wordt gemist. Dat kan, maar dan moeten wij nu reeds beginnen. Stemmen bij volmacht. De gemeenteraads-verkiezingen zullen waarschijnlijk gehouden wor den in Mei of Juni 1949. Wanneer er kiezers zijn, die in gemelde maanden afwezig zijn, om welke reden dan ook, dan kunnen zij vóór 1 Januari 1949 maatregelen treffen om aan hun stemplicht te voldoen, door de aanwijzing van een gemachtigde, die alsdan namens de ze kiezers kan stemmen. Daartoe moet de betrokken kiezer een schriftelijk verzoek richten en indienen bij het Gemeentebestuur. In Leiden kan men zich tot het doen van zulke verzoeken wenden tot het Bureau Bevolking, Burger lijke Stand en Verkiezing, hetwelk ten Stadhuize is gevestigd. Eventueel zijn nog nadere inlich tingen te bekomen aan het secreta riaat van de Propagandaclub „Dr. Schaepman", Witte Singel 85, te Leiden, telef. 22851. Het Bestuur van de Prop.club „Dr. Schaepman" Elf jubilarissen bij scheepswerf Gebr. Boot Koninklijke onderscheiding voor de heer G. Janssen. In de ontspanningszaal van de scheepswerf Gebr. Boot aan de Lage Rijndijk, vond hedenmorgen de hul diging plaats van elf jubilarissen, wier jubilea door oorlogsomstandig heden en na-oorlogse moeilijkheden eerst nu gevierd konden worden. De heer P. A. Boot verwelkomde namens de directie burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, de commis saris en oud-directeur, de heer P. A. Boot en niet te vergeten de elf jubi larissen met hun echtgenoten. Spr. wees op het bijzondere van deze dag, voor iedereen, die iets met het be drijf te maken heeft, nu elf jubilaris sen gehuldigd zullen worden, al is het niet precies voor allemaal de juiste datum. Het feit dat dezer da gen de voorbereidende werkzaamhe den begonnen zijn voor de bouw van de schepen nummers 1421 en 1422, betekent dat in de loop der jaren niet m;rHer dan ruim 1400 schepen de helling verlieten. Hierin hebben alle jubilarissen een groot aandeel gehad en daarvoor past hun een woord van dank en waardering. Dat zulke jubi lea in een bedrijf gevierd kunnen worden, bewijst dat de verstandhou ding over het algemeen goéd is, an ders zouden de werklieden het er niet zo lang uithouden. Naast de waardering voqr hun trouw, hoopte de directie dat zij althans verschil lenden van hen nog enige jaren aan het bedrijf verbonden mogen blijven. Vervolgens werden de jubilarissen een voor een op het podium geroe pen, waarbij de heer Boot voor ieder een hartelijk woord had. Allen kregen een enveloppe m'et inhoud en een getuigschrift van de Ned. Maatschappij van Nijverheid en Handel voor de 50, 40, 30 of 25 jari ge trouwe dienst, met de daaraan verbonden gouden, zilveren of bron zen medailles. De heer G. Janssen mocht, als enige die zijn gouden jubileum vier de, de gouden medaille ontvangen. De heren H. Kijk in de Vegte (48), B. Redegeld (47). L. Meyer (46), P. KramjJ (40) werden gehuldigd met hun veertigjarig jubileum, hoewel zij bijna allen reeds langer in dienst zijn, zoals de cijfers tussen haakjes achter hun namen aangeven. Zij kregen allen de zilveren medaille. De heren R. den Hertog (37) en K. de Jeu (33) werden gehuldigd in ver band met hun dertig jarig jubileum. Aan hen werd de grote bronzen me daille aangeboden. Tenslotte de heren J. Bogerd (27), P. Huisman (27) en J. Hannaart (26), die hun zilveren jubileum vierden en daarvoor de bronzen medaille kregen. Burgemeester van Kinschot wees er op dat Leiden trots kan zijn op e'en dergelijk bedrijf als de scheeps werf van de Gebr. Boot. In zijn geest zag spr. een grote vloot van schepen aan zijn oog voorbijgaan, die alle van deze scheepswerf afkomstig wa ren, en eveneens een vloot van jubi larissen, die vandaag gehuldigd wer den en waarvan de heer G. Janssen ongetwijfeld de commandant is. Het was de burgemeester daarom een bijzonder groot genoegen te kun nen mededelen dat het H.M. de Ko ningin behaard bad. bij koninklijk besluit van 23 Oct. 1948, de ere-me- daille in zilver, verbonden aan de Or de van Oranje Nassau, toe te kennen aan de heer G. Janssen, wegens zijn gouden jubileum bij de Gebr. Boot. Onder klaterend aoülaus spelde de burgemeester de onderscheiding op de borst van de jubilaris, die op de eerste plaats H. M. de Koningin dank te voor de verleende onderscheiding, de burgemeester voor de uitreiking en de directie voor hun bemiddelende werkzaamheden Namens het personeel sprak de heer P. de Hollander, die de jubila rissen geschenken aanbood. Hedenavond zal de feestviering on der het personeel worden voortgezet. KRING „RIJNLAND" HOLL. MIJ. v. LANDBOUW. Op de vergadering van de Kring Rijnland" der H. Maatschappij van Landbouw kon de heer Corn. Heyboer bijna alle afdelingen ver welkomen. De notulen werden na een kleine wijziging goedgekeurd. Besproken werd de organisatie van de dag, waarop ir. D. S. Tuinman, al- gemeen secretaris v. d. Holl Mij. v. Landbouw in de foyer van de Stads gehoorzaal een lezing zal houden over Benelux en over het Marshall-plan. Deze dag werd vastgesteld op Woens dag 5 Jan. 1949. Bij het punt: Wat kunnen wij voor de „Jongeren" doen, kwamen de tongen los. Verschillende afd. organi seerden reeds cursussen op velerlei gebied, andere wilden de „Jongeren" ook laten profiteren van het Volks- hogeschoolwerk. Zelfs werd de wens uitgesproken een Volkshogeschool dichterbij te krijgen, zulks naar voor beeld van Denemarken. Een rooster van aftreden der be stuursleden werd vastgesteld, waar bij iedere afd. vrij gelaten werd bij de keuze van een nieuwe vertegen woordiger. "liet bestuurslid der afd. Katwijk (Tuinbouw) bracht nog ter sprake de buitengewone teeltvergunningen witte en rode kool. Verder wees hij op de enorm gestegen prijzen van de in de tuinbouw genodigde zaden. Stappen tot verbetering van deze misstanden waren reeds genomen. Hierna sloot de voorz. deze prettige vergadering. DE „GOLFBREKERS" NAAR DELFT. Het was geen onaardig figuur dat de „Golfbrekers" Zondag j.l. in Delft sloegen. Ondanks het feit, dat 3 zeer goede zwemsters wegens ge zondheidsredenen niet konden deel nemen, hebben de 6 andere de eer van hun club en van Leiden hoogge houden. Natuurlijk tikten ze niet iedere keer als eerste aan; maar wel behaalden al onze, meisjes een goe de plaats in de serie, waarbij ze in gedeeld waren, Groot was het enthou siasme, toen ze bij de 3 x 25 M. wisselslag als eerste van de serie arriveerden, hetgeen als een zeer opmerkelijk resultaat beschouwd kan worden. Op de 5 x 25 M. vrije slag moesten ze wel achterblijven, omdat 4 van de 5 meisjes schoolslag zwom men, waar de andere clubs met een borstcrawl uitkwamen. Dit in aan merking genomen was zelfs de ach terstand van pl.m. 5 sec. een goed resultaat. Een hoeraatje dus voor on ze meisjes en haar trainer, de heer K. Vervoort, die ook bij de wedstrijd aanwezig was en zeer veel tot dit be vredigende resultaat bijgedragen heeft. (Voor een gedetailleerd verslag met de gemaakte tijden zie men de Leidse Courant van 13 Dec.). Wij hopen, dat deze wedstrijd voor de andere leden een aanleiding mag zijn, om zich ook wat meer op de training toe te leggen, want ook on der haar schuilen veel goede krach ten. Tevens maken we hierbij de op merking, dat de „Overdekte" geen speelterrein of gymnastiekzaal is. Wie krijgertje spelen wil, doe dit buiten, daar kost het niets en stoort het de anderen niet. Al is een lid niet bij de wedstrijd- ploeg ingedeeld, kan zij toch iedere week deelnemen aan de opleiding voor het diploma C. Het is n.l. de be doeling om zeker binnen een half jaar de ouders eens op onze avond uit te nodigen en daarbij een aan tal meisjes het diploma C te laten behalen. .Leden die het diploma A of B. nog niet bezitten kunnen het ook op die avond behalen. Een dezer dagen zal ieder lid thuis een drukwerkje ontvangen, waar de voornaamste bepalingen uit onze sta tuten en reglementen op staan. Wij hopen, dat onze leden en ook hun ouders hiervan goed notitie zullen nemen, zodat ieder weet, waartoe zij zich verbindt. Het Bestuur. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd: candidaatsexamen Klas sieke taal- en letterkunde: de heren C. J. E. J. Hattink te Haarlem (cum laude) en J. v. Leeuwen te West- zaan; doctoraal examen Nederlands recht; mej. A. Kooyman te Rotter dam en de heren F. W. Hondius en L. B. Chavannes te Den Haag; can- didaatasexamen Nederlands-Indisch recht: de dames T. F. de Kat te Delft en H. G. Polée te Den Haag en de heren W. Slappendels te Leiden; H. W. Wijers te Doesburg; H. A. Ade laar te Den Haag; J. H. Soumokil te Alphen; W. J. Schafer te Haarlem; G, C. Nieuwenhuizen te Den Haag; G. F. M. Salders te Rijswijk; J. P. A. v. d. Heijden te Den Haag en J. R. van Geuns te Nijmegen; candidaats examen Godgeleerdheid: de heer G. J. Geels te Leiden; voorbereidend Kerkelijk examen: de heren R. Hen- sen te Leiden en J. Struys te Was senaar. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde, op pi-oefschrift getiteld An introduction to clinical Orbito- nometry", de heer A. C. Copper, ge boren te Rotterdam en wonende te Leiden (cum laude). PAARD OP HOL GESLAGEN. Precies zoals enkele weken gele den, is ook hedenmorgen hetzelfde paard van de fa. Nieuwenhuizen, conservenabriek aan de Morsweg, wederom op de veeladingplaats naast de spoorbaan op hol geslagen. De wa gen, die beladen werd met carton, botste tegen het hek aan en sloeg linksom, zodat paard en wagen op de spoorbaan terecht kwamen. Ook deze keer mankeerde het balorige paard niets, doch de wagen werd geheel vernield. Avondmuziek Hooglandsekerk. Het programma van de Avondmu ziek in de Hooglandse kerk op Maan dag 20 December 's avonds half 9 (duur plm. 3 kwartier) luidt als volgt: Advents- en Kerstliederen (als orgel- koraal, gevolgd door het zingen van de daarin verwerkte melodieën). Orgel: Piet Uiterlinden. Zang: He len Pet. la. In Dulci Jubilo, J. S. Bach; b. Wachet auf, idem; 2a. Het daget in den Oosten, Melch. Vulpius; b. Adventslied, J. W. Franck. 3a. Ons is gheboren een Kindekyn, Bew. Flor Peeters; b. Nu sijt wellecome, idem. 4a. Ik kniel aan Uwe Kribbe neer, Bew. Ernst Pepping; b. Komt, en laat ons Christus eren, idem. 5. Glo ria in Excelsis, Oud Frans. 6. Orgel - solo: Passacaglia en fuga c Ket. J. S. Bach. De toegang is vrij. Er worden geen programma's verkocht. Het verdient aanbeveling dit programma uit te knippen. Postduivententoonstelling „Het Oosten" Na de gebruikelijke vluchten, is het a]s altijd een bij zondere gelegenheid zijn duiven ook eens te meten tegen alle andere clubgenoten in een tentoonstelling Een dergelijke expositie is georgani seerd in het clubgebouw van do L.P.C. aan de Morschsingel, bij de Pesthuislaan, waarbij een keur van voge's opnieuw deed zien, dat ook onze Zaterdagvliegers niet behoe- \en onder te doen voor alle andere sporten! De heer Hugo van Poelgeest heeft bedankt als voorzitter der af- WEERSVER WACHTING Zaterdagavond tot Zondagavond. GELEIDELIJK KOUDER. Droog weer met nu en dan overdrijvende wolkenvelden. Meest matige oostelijke wind. Vannacht op vele plaatsen lich te vorst, morgen overdag, iets kouder dan vandaag. deling Leiden van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren. In de jong ste bestuursvergadering is in zijn plaats gekozen de heer Mr. W. Hu- genholtz, terwijl de heren A. v. d. Neut en F. van Hooven, beiden al hier, benoemd werden resp. tot 2de voorzitter en 2de secretaris. De heer van Poelgeest blijft als penningmees ter fungeren, todat ook in deze vaca ture zal zijn voorzien. Zondagsdienst der Huisartsen: A.s. Zondag zal de dienst worden waargenomen door dr. Kors; dr. Lahr, dr. de Graaff, dr. Nieuwzwaag. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 18 December 13 uur tot Vrij dag 24 December 8 uur waargenomen door de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523; de Doeza-Apo- theek, Doezastraat 9, tel. 24807. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Raadhuispark 8, tel. 26274, BURGERLIJKE STAND Geboren: Tiny d. van J. M. W. Smid on J. C. Kort; Willy d. van J. Wensch en P. van der Plas; Johan na Adriana Petronella d. van W. J. van der Zijden en J. Franken; Ro bert z. van F. Piena en J. J. de Graaf; Willy Jacqueline d. van J. Klinkhamer en W. C. Poeliejoe. Overleden: G. Kwakernaat wednr. 69 j.; J. Blansjaar vr. 79 j.A. J. M. Balvert zn. 6 dg.; G. Mooijman wed. van J. Berg, 83 j. HOE BAKKEN WIJ ONS KERSTBROOD? Zonder Kerstbrood is een echte Kersttafel bijna ondenkbaar. En toch zou menige huisvrouw het wel lie ver goedkoper willen hebben, ter wijl andere moeders het graag ook eens zelf zouden wi'len bakken. Wij laten daarom nier een zeer goed en toch goedkoop recept volgen, waar van men het heerlijkste kerstbrood kunt bakken. Men neme om te beginnen een pond bloem, een afgestreken lepel zout, 2 ons boter, 1 ons suiker, 1 ons succadc tegen 1 ons krenten en yK ons snippers. Hierbij voegen wij nog een beetje kruidnagel en een nootmuscaat, een of twee eieren soms ook nog een beetje (1 theele pel) cardamon. Wanneer men het deeg gaat maken, moeten eerst de krenten en rozijnen van hun stelen worden ontdaan, de succade worden gesnipperd en de kruiden afzonder- 'Ijk door elkaar geroerd. Daarna ver mengt men gist, lauwe melk en wat bloem, welk mengsel ongeveer een kwartier bij de kachel moet rijzen. Intussen maakt men het overige deel van het deeg klaar door de bloem met wat melk, boter, suiker en eieren te mengen, waarna men de beide preparaten bijeen voegt. Hierna begint het kneden, waarbij men er voor moet blijven zorgdragen, dat het deeg tege'ijk soepel wordt en vast blijft. Vervolgens rolt men het grootste deel van het deeg tot een platte lao, waar men het overgeble ven derde deel, na het met water te hebben bestreken, overheenslaat. Het geheel laat men rijzen geduren- re ruim een ha'f uur. Na 20 minuten steekt men de oven aan. welke goed heet moet zijn en laat het deeg on geveer een uur bakken; na die tijd is het wel gaar. Als men het brood uit de oven heeft gehaald bestrooit men het met suiker.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3