LAATSTE BERICHTEN UIT DE OMGEVING VRIJDAG 17 DECEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Het Noord-Atlan tisch Pact OOK TEGEN VtJFDE COLONNES. Uit gezaghebbende bron te Wash ington wordt vernomen, dat de diplo maten, die over het Noord-Atlan tisch Veiligheidspact der zeven mo gendheden te Washington onderhan delen, de mogelijkheid overwegen te voorzien in maatregelen, die het aan de macht komen van „totalitaire vijfde colonnes'' verhinderen. Met een desbetreffend artikel in het pact zou men zich willen verze keren van gemeenschappelijk over leg tussen de ondertekenende mo gendheden, indien een dergelijke ac tie de politieke onafhankelijkheid of .ntegriteit van een dezer landen zou bedreigen. De jongste geschiedenis 'heeft de mogelijkheid bewezen van agressie uit het eigen land, geleid en ondersteund door het buitenland, al dus deze kringen. OOSTENRIJKSE GEZANT IN CHILI VERMOORD. De Oostenrijkse gezant bij de Chi leense regering, Hans Beker, is Don derdagmiddag in het legatiegebouw te Santiago vermoord. De moorde naar. een Oekrainse immigrant, Si korsky genaamd, pleegde zelfmoord, door zich voor het hoofd te schieten. Montgommery wil meer Ned. soldaten EXTRA OFFERS VOOR ONZE DEFENSIE. Naar de Haagse correspondent van de „Volkskrant" mededeelt, zou veldmaarschalk Montgomery, die in zijn kwaliteit van voorzitter van de West-Europese Defensieraad, enige tijd geleden te Den Haag een onder houd had met de Ned. minister van Oorlog en luit.-generaal Krul, wel omschreven verlangens kenbaar ge maakt hebben over een, naar zijn mening, in Nederland noodzakelijke troepenmacht en de periode, waarin dit leger gereed zal moeten zijn. Minister Schokking zowel als de legerchef heeft Montgomery gewe zen op de moeilijkheden, waarmee waarden Nederland toch wel diep die in Indonesië. De Britse opper bevelhebber is evenwel van mening, dat zij niet opwegen tegen de ge biedende eis van een hecht offen sief blok in het Westen. De Britse opperbevelhebber heeft verklaard, dat het aan uitrusting niet zal onbreken en dat de financiële voorwaarden billijk zul1 en zijn, doch dat, wanneer Nederland in gebreke mocht blijven, de consequenties daar van voor eigen rekening zijn. In deskundige kringen is men van me ning, dat ondanks de toegezegde bil lijke regeling der financiële voor waarden. Nederland toch we Idiep in de buide1 zal moeten tasten, om aan de gestelde verlangens te vol doen. Over het algemeen zal Nederland door mede te werken aan de defen sie van het Westen zich vele opoffe ringen moeten getroosten, daar vol- gens de voorzitter van de West-Euro- pese defensieraad, juist dit land de Ongewenst en onver antwoord ANGSTSPECULATIE Het is een merkwaardige N.V., aldus de ("Prot. Chr.) „Rotterdam mer" welke in Amsterdam is op gericht, een N.V. die passage biljet ten wil ver sopen voor het geval van ccn mogebjke nieuwe bezetting van ons land. De kopers van die biljet ten kunnen vluchten naar Las Pal- mas op de Canarische eilanden, naar dc Azoren of naar de Afrikaanse kust. Dit gebeurt natuurlijk niet kosteloos. Een kaartje kost f 4300, r.iaar dat is dan ook tot 1 Juli 1953 geldig en bovendien is men dan te vens voor f 2500 aandeelhouder in de N.V. Kinderen beneden zes jaar reizen voor half geM. Het lijkt een vreemd verhaal en de afdeling oplichting en zwendel van de Amsterdamse politie heeft het wijs geoordeeld een diepgaand onderzoek in te stellen. De resultaten van dat onderzoek hebben de officier van justitie te Amsterdam een waar schuwing aan het pubMek in de pen gegeven. Hierin wordt gezegd, dat weliswaar van pogingen tot zwendel niet is gebleken, maar dat, naar uit alles blijkt, deze N.V. wel speculeert op dè angst voor een eventuele be zetting. De activiteit van deze N.V., zegt de officier van justitie, zal deze angst aankweken en zij zal daardoor e'e- menten in de Nederlandse samenle ving, die een bezetting thans nog voorstaan, in de kaart spelen. Het oDtreden van de N.V. is der halve als strijdig met het Neder landse belang en ongewenst te be schouwen. Er zijn nog andere gronden voor de bewering, dat deze N.V. een voor Nederland onverantwoordelijke acti viteit voert. Zo worden de coasters van deze N.V. thans reeds in hun vaarten zeer beperkt, al1 een maar opdat ze niet al te ver uit de buurt zullen raken. Bovendien heeft de er varing geleerd, dat verolichtingen zoals deze N.V. aangaat, slechts kun nen worden nagekomen, indien in de critieke dagen de orders van de burgerlijke en militaire autoriteiten worden ontdoken. Voider: In 1940 ontvingen de Ne derlandse schepen, die buitengaats waren, het beve' Nederlandse havens te mijder;. Denkt men, dat bij een eventuele volgende oorlog anders zou orden gi handela? Om deze en nog vele andere rede- achten wij terughoudenheid zeer ■ïden. ontbrekende schakel is in het ver- d ed igi ngssy st ee m In die geest heeft zich ook de mi nister van Buitenlandse Zaken geuit, door in de Memorie van Antwoord te verklaren: „Aangezien de Neder landse regering vast voornemens is, niets onbeproefd te laten om de Westelijke Unie zoveel mogelijk te versterken en uit te bouwen, over weegt zij zolang zij in verband met de toestand in Indonesië daar een belangrijke troepenmacht nodig heeft, zich een extra-offer op te leg gen, ten einde de belangen van de WesteMjke Unie niet te kort te doen." PRINSES WILHELMINA. De particuliere secretaris van prin ses Wilhelmina deelt mede, dat de prinses voor de tijd van twee dagen t.w. 15 Dec. en gisteren op het paleis Lange Voorhout verblijf hield. Woensdag bezocht de prinses de Zendings-Hogeschool te Oegstgeest en maakte daar een conferentie mede, tevens de sluiting van de cursus voor de Kerstvacantie. Woensdagavond ontving de prinses dr. Anne de Villiers, principale van het Hugenoot Universiteitskollege te Wellington, om deze ook nog per soonlijk te verzoeken, haar dank over te brengen voor 't jubileumgeschenk van de federatie van Afrikaanse kuituurverenigingen, zijnde een schil derij van de Zuid-Afrikaanse schil der Pierneef. Gistermiddag heeft de prinses de Argentijnse Gezant ontvangen, die aan de prinses naar aanleiding van haar regeringsjubileum het versiersel van 't Grootkruis van de Orde van de bevrijder San Martin met gouder ke ten overhandigde, een geschenk van de president der Argentijnse Repu bliek. De prinses heeft gistermiddag bij tijds Den Ilaag verlaten teneinde gis teravond het Kerstspel in de kerk te Apeldoorn te kunnen bijwonen. HANDELSAVONDSCHOLEN. De heer Rutten, minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, heeft, ten vervolge op de beantwoor ding van vragen van de heer Lucas (K.V.P.) betreffende het uitblijven van een herziening van het derde hoofdstuk van de leidraad 1928 met betrekking tot het handelsavondon- derwijs, het volgende meegedeeld: Het door de minister met zijn ambtgenoot van Financiën aan de hand van het rapport van de salaris- commissie-handelsavondonderwijs ge pleegde overleg in zake een herzie ning van het derde hoofdstuk van de leidraad 1928, betrekking hebbend op de bezoldiging van het onderwijzend personeel der handelsavondscholen, heeft uiteindelijk tot overeenstem ming geleid. De nieuwe regeling vindt toepassing te rekenen van 1 Septem ber 1947. Hierbij worden o.m. de han delsavondscholen met een cursus duur van tien maanden weder omge zet in scholen met een jaarcursus. Voor de voorstellen in zake de eind examens dezer scholen is dan ook geen gevaar te duchten op grond van een onverwachte beperking van de cursusduur. De nieuwe tekst van de leidraad kan in Januari 1949 worden te gemoet gezien. Bij rondschrijven van 19 No vember 1.1. zijn de gemeente- en schoolbesturen echter reeds van de hoofdzaken der nieuwe regeling in kennis gesteld en gemachtigd, te re- 1 kenen van 1 September 1947. het verschil tussen de oude en de nieu we bezoldiging alsnog uit te keren. (De heer Lucas had indertijd deze vragen gesteld aan minister Gielen, die om uitstel van de beantwoording verzocht had. in verband met het overleg met de minister van Finan ciën). WETSONTWERP HERZIENING VERHOGING PENSIOENEN. Bepaalde personen genieten een pensioen, dat overeenkomstig de wet tot verhoging der pensioenen- van 5 November 1948 met een toeslag van 100 percent is verhoogd. Voor hen zal het maximum van 500 gulden voor eigen pensioen tot 600 gulden en het maximum van 350 gulden van we- duwenpensioen tot 500 gulden wor den opgevoerd. Deze verhoging is mogelijk geble ken, zonder dat de onderlinge ver houdingen der drie groepen, waarin genoemde wet de pensioenen onder scheidt, wordt verstoord. De regering wil met het wetsontwerp, dat hiertoe bij de Tweede Kamer is ingediend, uiting geven aan de motie-Van Sleen. BAKKERS ARBEID MET KERSTMIS EN OUDEJAAR. De minister van Sociale Zaken heeft goedgevonden aan hoofden of bestuurders van broodbakkerijen, waarin tevens koek, banket, choco lade of suikerwerken worden ver vaardigd, te vergunnen dat op Don derdag 23 December 1948 en op Don derdag 30 December 1948 de werk tijd van de in hun onderneming werkzame bakkersgezellen per dag met ten hoogste 2 uren wordt ver lengd. DE VERSTREKKING VAN VLEES IN HORECABEDRIJVEN. De Staatscourant van heden bevat een wijziging van de beschikking Horecabedrijven 1948, waarin het aan Horecabedrijven toegestaan wordt om, wanneer bij de koffiemaaltijd als vlees croquetten worden gegeven, per voor een persoon bestemde maal tijd ten hoogste 100 gram croquetten te verstrekken, mits daarin niet meer dan 40 gram vlees of vleeswaren zijn verwerkt. Verder is het blijkens deze beschikking toegestaan op de „vlees loze dagen" (Dinsdag en Vrijdag) wild, gevogelt, tam konijn, lever, nier, zwezerik en hersens te verstrekken, mits deze producten in herkenbare vorm worden opgediend. DE SLACHTHUIS-FRAUDES TE HAARLEM. De Haarlemse gemeenteraad heeft kennis genomen van mededelingen dcor de burgemeester over de on langs door de politie ingestelde onder zoekingen naar beweerde fraudes t>Ü het gemeentelijk slachthuis te Haar lem, waarby volgens de eerste poli tieberichten verschillende vooraan staande personeelsleden waren be trokken. Naar aanleiding van de mededelin gen van burgemeester Cremers heb ben de vijf fracties van de raad af gezien van hun voornemen een raads commissie te belasten met een on derzoek naar deze fraudes. De politie is nog met haar onderzoek bezig. De mededelingen van de burge meester betroffen de beweerde ver duisteringen van materiaal en ar- beisduren en wierpen een licht op deze kwestie, waardoor deze aange legenheids werd teruggebracht „tot haar ware proporties, die onbelangrij ker bleken dan door aanvankelijke mededelingen zou kunnen zijn gesug gereerd". Het onderzoek ten aanzien van onrechtmatige verstrekking van vrij bankvlees wordt nog voortgezet. HUISEIGENAREN ONTEVREDEN. De Bond van Huis- en Grondeige naren heeft gisteren, in samenwer king met de vakgroep tussenpersonen in onroerende goederen, in het Casino te 's Hertogenbosch een protestver gadering gehouden, onder leiding van de voorzitter van deze bond, de heer S. Mook uit Rotterdam, die een deel van zijn toespraak wijdde aan het geen de bond bij de regering heeft trachten te bereiken in zake een huurverhoging. Bepleit werd een verhoging van 25 pet. Zo mogelijk zal in 1949 tot huurverhoging worden overgegaan, is gezegd, maar daarmee zijn de huiseigenaars weer volkomen in het onzekere gelaten, en voorts, aldus spreker, nemen de plannen tot invoering van een huurbelasting steeds vastere vormen aan. Tegen de funeste gevolgen van huurbelasting kan niet genoeg gewaarschuwd wor den. aldus spr. Vervolgens voerde het woord de heer A. van Kesteren uit den Haag. die eveneens betoogde, dat een huur verhoging van 25 net. noodzakelijk is. om een behoorlijk onderhoud mo gelijk te maken, terwijl met aan ze kerheid grenzende waarschijnlijkheid mag worden aangenomen, dat de ge meenten de tarieven van waterlei ding en de straatbelasting zullen gaan verhogen op of sooedig na het tijdstip waarop een algemene huur verhoging zal worden toegestaan, ^.a.w. dp netto huurverhoging van 25 pet. zal in dat geval niet voldoen de bliiken. Men spreekt en schrijft over huurverhoging, terwijl dit in v/erkeliikheid misleidend is. daar men eigenlijk beoogt een huurbelas ting, waarvan men fatsoenshalve een klein gedeelte aan de huiseigenaren 'wil dosen toekomen. Er volgde een uitvoerige gedach tewisseling. Besloten werd bij rege ring en volksvertegenwoordiging krachtig teprotesteren tegen de hui dige situatie, welke ondragelijk ge acht werd. en tegen de voorgeno men huurbelasting. VROUW POOGT DE HAND AAN ZICHZELF TE SLAAN. Bij het vernemen van de eis tot anderhalf jaar gevangenisstraf, pis- termiddag voor het Amsterdams Ge rechtshof, sneed de verdachte, een Franse zakkenrolster. zich met een scheermesje in de nols met de be doeling zich van het leven te bero ven, aldus bericht de ..Volkskrant". Zij werd onmiddellijk door de par ketwacht overmeesterd en in ernsti ge toestand naar een ziekenhuis over gebracht. Tijdens de feestweek werd in de Kalverstra at door een burger een Franse zakkenroller, die reeds in vele landen door de politie werd gezocht, op heterdaad betrapt bij een poging een portemonnaie te rollen. De dader was in gezelschaD van een Franpaise. die zijn medeplichtige bleek te zijn en eveneens in hechtenis werd geno men. Gisteren kwam de zaak tegen het tweetal voor. Op het moment, dat de tolk de eis voor de Francaise vertaal de, voltrok zich het drama. Er zal worden onderzocht, hoe de arrestante in het bezit van een scheermesje is gekomen. Het staat vrijwel vast, dat de fouillering te nonchalant is ge schied. GEVOLGEN VAN HET TE HARD RIJDEN. Op de Rijksstraatweg tussen Am sterdam en Muiden nabij Diemen zijn gisteren een tweetal aanrijdingen ge beurd, die het gevolg waren van te snel rijden, maar wonder boven won der geen dodelijke ongelukken heb ben veroorzaakt. Vier motorvoertuigen waren bezig elkaar te passeren, toen de bestuur der van de buitenste, een luxe wa gen, komende uit de richting Am sterdam, niet tijdig een uit Muiden naderende bus van de Nederlandsche Buurtspoorwegmij. zag In volle vaart botste de auto tegen de zware bus. De klap kwam zo hard aan, dat de luxe auto als het ware in elkaar werd gevouwen. De bestuurder J. H. uit Doornspijk, kwam er echter zeer gunstig af. Hij werd slechts licht ge wond. Terwijl men bezig was het wrak van de auto op te ruimen en de po litie voor een afzetting had gezorgd, die het passerende verkeer noopte zeer langzaam te rijden, naderde uit Amsterdam een auto met zo mogelijk nog grotere snelheid. De bestuurder s'oeg geen acht op stopsignalen van de rijkspolitie-agent en reed een vrachtauto achterop. Ook in dit geval was de botsing een hevige en werd de auto zo zwaar beschadigd, dat men genoodzaakt was de bestuur der, C. van H. uit Zeist, uit te za gen. Diens rechterbeen was vlak on der de knie verbrijzeld. Het slacht offer is overgebracht naar het O. L. STADSNIEUWS VESTIGINGSWET KLEINBEDRIJF. Lezing voor de K.J.M.V. Voor de Leidse K.J.M.V. sprak de heer Herman Geyer over de Vesti gingswet Kleinbedrijf, in her belang van alle toekomstige ondernemers. Hij sprak over de eisen, die aan de vestigingswet verbonden zijn, welke v/et door de Middenstand zelf in het leven is geroepen, zoals vakbekwaam heid, credietwaardigheid en han delskennis, waaraan een all round zakenman van 1948 allemaal moet voldoen. Het volgen van een cursus Vestigingswet Kleinbedrijf in een Katholieke opleiding is daarom van het grootste belang. Na deze inleiding was er gelegen heid tot vragenstellen, waarvan een goed gebruik werd gemaakt. Tegen elf uur werd de bijeenkomst door de voorzitter gesloten. MEER VREUGDE-AVOND K.A.B,, Leonardus-par. In de bovenzaal van „De Harmo nie" vond gisteravond de tweede meer vreugde-avond van de K.A.B. in de St. Leonardus-par, plaats en geheel nog in de sfeer van het St. Nicolaasfeest is ook deze avond een succes geworden. De voorzitter verwelkomde de aan wezigen, waaronder de geestelijk adviseur, pastoor M. v. d. Schoot, pater Tesser en de medewerkenden van deze avond. Vervolgens werd het strijdlied ge zongen en traden de „Gibaba's" voor het voetlicht. Dit aardige gezelschap krijgt mede door deze meer vreug de-avonden steeds meer bekend heid. Ook de conferentier Gé Heijen trad op en oogstte wederom veel suc ces. Het hoogtepunt kwam echter na de pauze, toen Sint Nicolaas met Piet de zaal betrad. Alle K.A.B.-leden wer den verblijd met een surprise en ver- schilllenden moesten een persoonlijke vermaning van de heilige man in ontvangst nemen, waaruit wel dui delijk bleek hoe goed Sinterklaas van alles op de hoogte is! Hierna was het wederom de beurt van de „Gibaba's". Ook Gé Heijnen kwam nog een keer voor het voet licht met een praatje en een liedje. Vooral zijn nieuwst schlager „Er hangt een druppel aan m'n neus" sloeg goed in. De voorzitter sloot, na een dank woord aan de medewerkers voor hun belangeloos optreden, deze geslaagde avond met de Chr. groet. ST. LEONARDUS-PAROCHIE Weihnachts-Oratoriuin Zondag a.s. om 3 uur zal in de grote zaal van „Den Burcht" de ge nerale repetitie gehouden worden van het Weihnachts-Oratorium, dat de 2de Kerstdag 's middags half 4 in de zelfde zaal wordt uitgevoerd. Hieraan werken mee het Gemengd Koor, bestaande uit het Dames Zang koor „Het Zonnelied" en het Kerk koor van de „St. Leonardus", een strijk-orkest en 'n 40-tal kinderen dat de tableaux vivants (de levende beelden) verzorgt. Te samen 'n hon derd-tal medewerkenden! Deze ta bleaux vivants beelden uit: „Het ver langen naar de Verlosser", „de Bood schap van de Engel", ,.De Geboorte", ,.De Herders bij de Kribbe", „De Hei lige Driekoningen", terwijl het geheel besloten wordt door de Kerst-Jubel in een 4-stemmig danklied. A.s. Zon- ciag ook na alle II. Missen, als men in de gymnastiekzaal de plaatsen voor de H, Kerstnacht-Missen (3 uur en half 6) gaat bespreken, wordt men cok in de gelegenheid gesteld, en- tréekaarten voor het Kerst-Oratorium te kopen. De kaarten kosten een gul den. Tot onze spijt konden wij geen Isger entrée vragen. Wij begrijpen, dat dit voor sommigen wat hoog is. Maar als vele parochianen, die dit wel goed kunnen, hun kaarten bij tijds nemen, kunnen wij een reduc tie geven aan hen, die dit bij de pas toor zelf, schriftelijk, liefst persoon lijk, even aanvragen. Zo helpen de sterkeren de zwakkeren mee! Ideaal zou het zijn, als de beter gesitueer den, enige kaarten bekostigden voor anderen. Pastoor zal ze wel bezorgen. Heus, nog wel 'n aardige Kerst-ge dachte! Vanzelf kunnen ook niet- parochianen zich 'n toegangskaart tot deze bizonder mooie Kerstfeest viering verschaffen. Bij kon. besluit is onze oud stadgenoot, mr. J. D. Schepers, gene- raal-majoor van de Generale Staf, voor de tijd van vijf jaar benoemd tot lid van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis. BEURSOVERZICHT. Van de vaste stemming, die zich Woensdag op de effectenbeurs baan brak, was Donderdag niet veel meer overgebleven. En achteraf bleek dat deze stemming van voorbijgaande aard was geweest. De kooplust was verdwenen en hoewel daartegenover geen groot aanbod was losgekomen, was er toch op de meeste afdelingen enig materiaal aan de markt, met het gevolg dat de koersen een beneden waartse richting volgde en de Woens dag verkregen koerswinsten gisteren voor een gedeelte weer verloren gin gen. De handel was overigens van ge ringen afmetingen. Een van de meest opvallende verschijnselen was het feit, dat zich in de aandelen Neder- landsch Indische Escompto Maat schappij gisteren een open hoek vormde, die op 87! 2 procent exdivi- dend ingezet, geleidelijk aan naar be neden gingen tot 83, waarbij de ge hele middag een vrij geanimeerde af faire kon worden waargenomen. De aandelen van andere bankinstellingen waren practisch verwaarloosd, doch merendeels prijshoudend. De beleg- gingsmarkt was kalm. behoudens vrij behoorlijke omzetten in de conversie lening 1947, die onder beurstijd werd verhandeld tegen 97 11/16 a 97 13/16. De Amerikaanse markt was vrijwel verwaarloosd. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST Röntgen-Trio. Drie zonen van wijlen de belangrij ke kunstenaar Julius Röntgen hebben zich tot een Röntgen-Trio verenigd. Johannes, klavier, Joachim viool en Eduard cello. Het oude spreekwoord is zeker op z'n plaats: de appel valt niet ver van de boom. Het techniscn ensemble is er, zelfs voornaam en groot en het fijne essentiële, (de re- flexies naar geest en stijl) is met grote waardering beluisterd. Johan nes Röntgen is een gedegen-pianist, die weet te geven, maar zich ook weet op te offeren. De verhoudingen tot de cello waren heel mooi en goed en de afstand van klavier tot viool was met juiste kijk overbrugd. Het crea tieve contact was er bij de drie spe- lersj die veel en voortdurend op elkander inwerkten. Er was klank kleur en klankracht. In 1925 ver scheen het „Trio A gr. t." van Ide- brando Pizetti (in 1880 geboren) ge schreven in de stijl van zijn tijd, hoe wel toen in de moderne richting. Het aanlokkelijke werk boeit, te meer omdat het levensvol, met drang on artisticiteit werd verklankt. De aan hef voor klavier en daarna de ce:!o klinkt dichterlijk. Het hoogtepunt voor de pauze werd bereikt in „Trio op 50-c. kl. t.". Compositie van hun beroemde vader. Julius Röntgen was romantisch e.oriënteerd. Naast invloe den van Brahms of Schuman neemt men ook meer moderne tinten waar. Muziek is 't waard om gespeeld en gehoord te worden, waarmee de componist een aanwinst schonk aan de litteratuur voor samenspel. Het ts een ensemble geweest als een drie eenheid, waarvan men in elk deel het kunstenaarschap van het andere -oeel vindt. Warm, sensitief en intelli gent, was de prestatie voornaam. Ten slotte Eeethoven's „Trio op: 70 Es gr. t." een werk vol van bekoorlijk heid illusies en idealisme, variëring en tegenste ling en. Belangrijk en met geniaal aspect, 't Werd in doorwroch te saamhorigheid tot een ensemble „first class". Lof aan 't kunstzinnig trio, dat telkens door de belangstel lenden met enthousiast applaus en terugroeping werd beloond. J. Kortmann. „HET BEGON IN EEN GRACHT". Voor een talrijk publiek gaf de toneelvereniging van de Stedelijke Lichtfabrieken „De Sleutelspelers" gisteravond in de Schouwburg een opvoering van het blijspel „Het be gon in een gracht". Frederik Katoen, een bekrompen boekhouder, die reeds aardig door zijn haren begint te raken, maar toch nog geen huwelijksplannen heeft, laat zich verleiden om een feestavond bij te wonen van de kegelclub. Nu is dit iets, waar een beetje routine bij te pas komt en aangezien Frederik die niet heeft, gaat hij diep in de nacht wankel huiswaarts. Hij presteert het zelfs, om bij een storing van zijn even wichtsorgaan in de sloot te vallen, waaruit zijn vrienden hem gelukkig weten op te vissen. Des te zonder linger is het echter, wanneer de krant een dag later vertelt, dat Frederik een mëisje van zeer kapi taalkrachtige ouders uit een gracht heeft gered. Hoe dit allemaal mo gelijk is, kunnen we niet verklap pen, maar de boekhouder wordt de held van de dag. Zijn bescheiden heid verdwijnt als sneeuw voor de zon en dan komen de harde be levenissen. Wim Dumont heeft aan de hand van dit gegeven een aardig spel weten te schrijven. Er is wel eens teveel op goedkope successen ge speculeerd, maar er zijn ongetwij feld zeer geestige passages. „De Sleutelspelers" hebben dit stuk, afgemeten langs het huidige amateurpeil, zeer goed gespeeld. Er zat vaart in de opvoering en de aanwezigen amuseerden zich koste lijk. A. van Egmond, G Staats, G. Goslinga, J. v. Steen en mevr. J. Goslinga-Mol gaven de beste ver tolkingen. De overige spelers vielen echter niet uit de toon en droegen hierdoor bij tot het succes. De re gie was bij J. Paddenburg in goede handen. Bijeenkomst van de Leidse Ama teur Fotogravenvereniging. Voor do pauze werden de foto's, welke voor de eerste ronde van de lopende foto-competitiewedstrijd ingezonden waren, besproken en de punten waardering medegedeeld. Hierna zijn de wat kleur en compositie betreft prachtige collectie kleuren dia's ver toond, welke door de fotoclubs uit Chicago waren gezonden. Het was wederom een leerzame avond. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd: candidaatsexamen Ne derlandse taal- en letterkunde: de heren L. H. R. Rienkt te Rotterdam en J. Pop te Voechten-Heerde; can didaatsexamen Geschiedenis: de heer F. Kool te Voorschoten; propadeu- tisch examen Godgeleerdheid: mej. H Fransz te Leiden en de heer P. J. Th. Tammes te Den Haag; doctoraal examen Nederdands recht, de dames D. C. van Ek te Leiden en A. M. v. Wijngaarden te Rotterdam en de he ren R. Corstius te Heemstede; M. A. Kagenaar te Den Haag en F. C. A. Zaat te Rijswijk; doctoraal-ezamen Vrije Studierichting: mr. R. T. Tan te Oegstgeest; doctoraal-examen Ne derlands-Indisch recht: mej. P. E. N. Busé te Den Haag en Th. E. Visser te Hillegom; candidaatsexamen Ne derlands recht: mej. A. Verprille te Leiden en de heren N. A. Bolke- stein te Amsterdam en H. Kuijper te Schiedam. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Cornelia d. van C. van den Hoed en C. Bleiji. Jannetje d. van N. Bonnet en J. Pillekers; Franciscus z. van F. Rijsbergen en M. S. Fiele- mon. Overleden: M. Krösschell wed. van G. M. Clements 77 j. Ondertrouwd: J. J. Broeders wedr. 29 j. en E. J. van den Berg jd. 35 j. WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond). WEINIG WIND Overwegend droog weer met in het algemeen weinig bewol king en weinig wind. Vannacht in het binnenland op vele plaat sen lichte vorst en hier en daar vorming van nevel of mist: Mor gen overdag iets kouder dan vandaag. S. D. J. Dagniaux jm. 24 j. en M. F. de Gunst jd. 25 j.; C. H. Korevaar wednr. 38 j. en E. Pelt gesch. 32 j.; S. Mazurel jm. 34 j. en E. Kuijven hoven jd. 24 j.; G. van den Oever jm. 22 j. en M. C. van de Water jd. 17 j.; C. M. van der Werff wednr. 60 j. en G. J. Baaten jd. 42 j.; T. Koppeschaar jm. 22 j. en G. Jesse jd. 18 j.; M. N. A. van den Berg jm. 24 j. en C. Stolk jd. 20 j.; R. Heidema jm. 32 j. en W. G. Teleng jd. 29 j.; G. M. Hart- sink wedr. 39 j. en J. M. Schouten wed. 37 j.; J. A. Lamers gesch. 30 j. en S. E. van der Brugge jd. 23 j.; N. Turenhout jm. 27 j. en G. Janssen jd. 26 j. Volgende week Regeringsverklaring Naar de voorzitter van de Twee de Kamer hedenmiddag in verband met vragen van de heer J. Schou ten (A.R.) mededeelde, is de rege ring voornemens de volgende week voor deze Kamer te verschijnen, ten einde haar een inzicht te geven in het Indonesische vraagstuk. De be doeling is de gedachtenwisseling daarover nog vóór het Kerstreces te doen geschieden. MINISTER VAN SCHAIK 2 JANUARI NAAR SURINAME. In aansluiting op hetgeen 8 Decem ber j.l. gepubliceerd werd over de voorgenomen reis van een der leden van het .kabinet naar Suriname en de Antillen, verneemt het A.N.P. na der van bevoegde zijde, dat het ver trek van dit kabinetslid, de minister zonder portefuille, mr. J. R. H. van Schaik, bepaald is op 2 Januari a.s. De minister zal vergezeld worden door de heren mr. W. H. van Hels- dingen, raad-adviseur bij het ministe rie van Overzeese Gebiedsdelen, mr. W. C. L. van der Grinten, adviseur, en mr. P. G. Hooghoudt van de af deling „Voorbereiding staatkundige hervormingen" bij het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen, zomede van mej. J. I. F. Kan, secretaresse van minister van Schaik. DE KERSTGRATIFICATIE. Ter aanvulling van het antwoord, dat minister Joekes heeft gegeven op de vragen van het Kamerlid Wage naar betreffende het verlenen van een Kerstgratificatie, vernemen wij van het ministerie van Sociale Za ken, dat door des ministers ant woord de in het verleden reeds toe gestane gebruikelijke Kerstgratifica ties onverlet blijven. DIRECTEUR J. MOUS DER STAATSMIJNEN NEEMT ONTSLAG De heer J Mous heeft per 1 Janua ri a.s. ontslag gevraagd als directeur van de staatsmijnen. Hij is geboren te Bakhuizen (Fr.) 27 October 1882. Hij volgde een opleiding voor klerk bij de departementen van algemeen bestuur en werd. na vergelijke'ijk examen aangesteld bij het ministe rie van waterstaat op 1 April 1902. In September 1906, bij de invoering van het mijnreglement, werd hij ge- plaats bij de administratie van het staatstoezicht op de mijnen te Heer len. Op 1 Januari 191G ging de heer Mous over naar de staatsmijnen, vaar hem de behandeling van de so ciale aangelegenheden werd toevoer- trouwd. Op 15 April 1937 werd h!j benoemd tot adjunct-directeur en op 1 Februari 1947 tot directeur van de staatsmijnen. WORDT PEIPING TOCH VERDEDIGD? Generaal Foe Tso Ji heeft bevel gegeven alle gebouwen in de onmid dellijke omgeving van Peiping, die vlak bij de stadsmuren staan, te slopen. Waarnemers te Tientsjin me nen uit dit bevel en andere voorbe reidingen te moeten opmaken, dat dc generaal besloten is Peiping tot het uiterste te verdedigen. WARMOND Maria-avond. Door de beide Ma- ria-congregaties en de J. G. werd een Maria-avond gegeven, welke ver zorgd werd door Bien Nout en Cees Griffioen, terwijl de muzikale omlijs ting verzorgd werd door Tilly van der Werff als soliste met aan de piano Thea Wilbrink. De directeur van de congregatie, kap. de Greef, heette in zijn ope ningswoord de aanwezigen welkom, in het bijzonder de burgemeester en diens echtgenote. Op waarlijk su blieme wijze werd het programma afgewerkt, waarin gedichten van vele bekende dichters waren ver werkt Ook de vertellingen: De Ro zenkrans, van Henk Kuitenbrouwer en De Wieg, die Sint Jozef maakte, van Albert Kuyle werden met smaak voorgedragen. Het stemmige décor van blauwe gordijnen met op de achtergrond een vaas met een en kele lelie, die de zuiverheid van de Moedermaagd verzinnebeeldde, ver hoogde de sfeer. De organisatoren mogen terugzien cp een avond van kunst.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2