S)e Ceidte6otvfca/nt Een Chinese Bisschop over Kerkvervolging in China Indonesië en de Veilig heidsraad Een bindende verklaring van Djokja verlangd Directeur: C. KL VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WLLMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" VRIJDAG 17 DECEMBER 1948 40ste JAARGANG No. 11570 ZAL DJOKJA DE LAATSTE KANS GRIJPEN? Bur. Papengracht 32, Telei. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs I 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 V Overleg is het middel FVE onlangs gehouden protestverga- U dering van de onderwijzers heeft weerklank gevonden in de Tweede Kamer. De op die vergadering geuite wen sen zijn daar in een motie belichaamd, welke motie later werd ingetrokken. Ingetrokkeri, nadat de minister een serieus overleg met de betrokken or ganisaties had toegezegd. De minister maakte daarbij een waardevolle opmerking. Hij zeide, dat bij dat overleg beide „par tijen" moeten openstaan om over tuigd te worden. Geen van beide par tijen moet aan zulk een overleg deel nemen met de onuitroeibare mening, dat zij het bij het recht eind heeft en de andere niet; noch de regering mag zich op zulk een standpunt stel len, noch de vertegenwoordiging der onderwijzers. Als het anders gebeurt, verdient het „overleg" niet de naam overleg, maat zou het beter kunnen worden aangeduid als nutteloos gekrakeel Handigheidjes, als bij een debat nog al 'ns worden gebruikt, om een overwinning te behalen, zijn ook bij eenserieus overleg totaal uit den boze. Er mag daar zelfs geen schijn zijn van overwinning behalen of ne derlaag lijden. Er mogen daar ook eigenlijk geen „partijen" zijrt; omdat allen, die aan dat overleg deelnemen, hetzelfde moeten willen: n.l. bereiken wat recht is en wat, onder de ob- j ectief-geconstateerde omstandighe den, als billijk moet worden be schouwd. Dat de indiener van de motie na toezegging van de minister deze mo tie introk, was verstandig. Zoals het verstandig was1 van de Kamer, dat zij niet voor deze motie stemde, toen een communist haar had overgeno men. Na de toezegging van overleg kon zowel de aanneming als de verwer ping van zulk een motie niets anders dan een obstakel zijn voor een weder kerig vertrouwensvol overleg. Zoals ook een protestvergadering voor een goed resultaat van zulk een overleg belemmerend kan zijn. Wij richten hier de aandacht op deze gang van zaken, omdat het on ze overtuiging is, dat de vrede in de samenlevingen, grotere en kleinere, zeker onder de huidige uiterst moei lijke omstandigheden alléén kan wor den gehandhaafd of verkregen door: serieus overleg tussen eerlijk-Willen de mensen. De vrede in de Staat, in de be drijven, in de afzonderlijkeonder nemingen, in alle instellingen, waar mensen samenwerken, op wie de be- staanszorg drukt. Ook de vrede in de gezinnen, waar alléén door onder ling overleg de zorgen kunnen wor den gedragen, en dan ook zullen worden verlicht of misschien zelfs weggenomen. Overleg eerlijk overleg is het aangewezen middel, als wij allen te zamen met elkaar willen leven in vrede. V Eindelijk VI7IJ leven in een rechtsstaat. Wij verafschuwen de practijken, die wij hebben ondervonden tijdens de bezetting onder een regiem, dat niet het recht tot basis en norm had. Maar dan moeten wij ook nu derge lijke practijken niet dulden, alsof wij ze goedkeuren! En; dat gebeurt dat gebeurt tot schade van het Nederlandse volk. Dat gebeurt in kampen, die na de oorlog zijn ingericht voor politieke delinquenten. Wij bedoelen niet wat ruwheden en grofheden, maar, zoals wij zeiden: practijken, zoals wij die met afschuw hebben geconstateerd tijdens de be zetting, Eindelijk zijn nu door het Eer ste Kamerlid Krijger (Chr. H.) aan de minister concrete vragen ge steld. Hij vraagt o.m.: Is het de minister bekend, dat uit verscheidene getuigenverkla ringen, op een zitting van het Bijzonder Gerechtshof te Rotter dam afgelegd, alsook uit een daar uitgebracht psychiatrisch rapport, is gebleken, dat een ver dachte tijdens zijn internering op zeer ernstige wijze is mishan deld en dientengevolge geeste lijk en lichamelijk zodanig was geknakt, dat hij een groot ge deelte van zijn voorarrest in een inrichting voor zenuwzieken heeft moeten doorbrengen? Zo ja, is zijne excellentie dan be reid, daarnaar een objectief on derzoek te laten instellen en de uitslag daarvan aan de Staten- Generaal mede te delen? Is de minister ten slotte be reid, tegen de bedrijvers van praktijken, als vorengeschetst, in het belang van het recht, de eer en de goede naam van het Neder landse volk, een strafvervolging te gelasten? Mot belangstelling zien wij het antwoord van de minister tegemoet. „Iedere dag denk ik aan Nederland" „Iedere dag denk ik aan Nederland en herdenk ik de de Nederlandse katholieken in mijn gebed. Want het is dank zij een Nederlandse studiebeurs, dat ik aan het College der Propaganda Fide heb kunnen studeren en mijn weg naar het pries terschap heb gevonden. Daarom zal ik mij altijd de schuMenaar van Ka tholiek Nederland blijven gevoelen". Met deze woorden verwelkomde ons mgr. Yu Pin, aartsbisschop van Nanking, toen wij hem in de wacht kamer van Schiphol voor zijn ver trek nacr New York om een inter view verzochten. „Overigens is dit niet mijn enige band met Nederland. Dit is de vier de maal, dat ik in uw land kom, doch het is mijn eerste bezoek aan Amsterdam. Deze stad heeft een wer kelijk grootse indruk op mij ge maakt, om haar geheel anart karak ter en de gehee1 ei?en sfeer, die er van uit gaat. Ik heb vele vrienden in Nederland evenals onder de Ne derlanders in Rome. Toen ik profes sor was aan het Collegio Urbano der Propaganda Fide ben ik twe° ;aar lang de gast geweest van de Neder landse Kruisheren aldaar." Vanzelf sprekend brachten wij het gesorek op de huidige situat'e in China en op de verklaring van Pau1 Hoffman, directeur van de E.C.A., dat de Ame rikaanse hulp aan China misschien zou worden voortgezet, indien een coalitie met de communisten zou worden aangedaan. „Als Amerika een dergelijke coa litie wil. wil het een communistisch China. Het Chinese volk wil echter geen coalitie. Fen bewiis daarvoor is we1, dat millioenen Chinezen uit de bezette gebieden vluchten. Nie mand immers wenst dit soort be stuur, ook al zullen er onder de on- ontwikkeHen wel enkele gevonden worden, die zmh door de voorsoie- gelingen van de communisten laten verleiden. De communistische ideo logie is echter vreemd aan het Chi nese karakter en in strijd met de tra ditie. Overigens kan ik mii niet voor steden, dat na Tsiechoslowakiie nog iemand gelooft aan de mopéiuvheid van ziilk een coalitie, zonder dat men daarmede automatisch zijn vrijheid prijsgeeft en zich overlevert aan de willekeur der communisten. Op onze vraag, of de toesand voor China dan niet wanhooig begon te worden, antwoordde de Aartsbis schop: „Indien China wanhooDt zou heel de wereld dieren te wanhonen. Want als China valt, va1t geheel Azië. Ik aarzel niet om de strijd m mijn land van wereldbetekenis te noemen. Vergeet ook niet, dat de troenen der redering nog steeds twee derden van China in handen heb. ben. Zelfs al zouden Peiping en Nan king- vallen, dan is dit nog niet fa taal. Daarmede wordt de oorlog niet bes'ist en de mogelijkheid tot ver zet en voortzetting van de strijd blijft open. Persoonlijk heb ik groot ver trouwen in generaal Fu, die het be vel voert over Nanking. Hij is een uitmuntend generaal, die de gave bezit iedereen vertrouwen in te boe- de drie P's: Fatience, Prayer, Penance: geduld, gebed en boete. Het lijdende China, dat thans boe te doet voor de Kerk in de gehele were1 a, rekent daarbij ook op het gebed van de Nederlandse Katho lieken." Katholieke pers en journalisten. Toen wij Mgr. Yu Pin dank zegden, omdat hij voor de katholieke pers zulk een uitvoerig interview wil Je toeslaan, wees hij die dank van de hand: „Ut ken te goed de betekenis en de waarde van de pers. Daarom heb ik in China ook speciaal daarop mijn aandacht gericht. Wij bezitten een goed dagblad, de Yih-Shi-Pao (Social Wellfare Daily). Dit blad verschijnt in zes afzonderlijke edities te Pei ping, Tientsin, Sjanghai, Nanking Siam en Tjoengking. Op mijn reis heb ik ook Singapore aangedaan om te zorgen, dat ook daar een uitgave van dit b'ad zal kunnen verschijnen in April van het komende jaar. Daarna verschijnt er een achts:e uitgave op Formosa. Omdat een ka tholieke pers echter als onmisbare aanvulling een katholiek persbureau behoeft, hebben wij ook een Social Wellfare News Service gesticht, die deze dagbladen voor een deel van nieuws voorziet. Daarnaast bestaat er voor de relaties speciaal met het Imitenland de Hwa Ming (News Se~- vice) te Sjanghai. Bovendien heb ben wij van katholieke zijde ook een op'eiding voor journalisten die door 120 studenten wordt bezocht. Mini mum voorwaarde voor toelating dat de studenten de Highschool heb ben afgemaakt, doch ook vele acade mici en universiteitsstudentén vo1- gen deze cursussen, die twee jaar duren en bovendiep ook praktische journalistieke training geven. Hoe wel het merendeel der studenten nog heiden is, komen zij door deze oplei ding in aanraking met het Christen dom. Ook al worden zij geen chris ten, dan bereiken wij toch, dat zij later als journalisten goed geïnfor meerd zijn ever katholieke zaken en dat dwaze begrippen worden voor komen." De Aartsbisschop vertrekt van Am sterdam naar New York om in de Ver. Staten een reeks voordrachten over China te geven. Doch daarna keert hij zo snel mogelijk, na een we reldreis, die hem via Sjanghai, Sin gapore, Rome en naar Amsterdam voerde, weer naar zijn aartsbisdom terug. Met een stevige handdruk neemt de aartsbisschop afscheid en dan ver dwijnt zijn krachtige forse gestatte op weg naar zijn land waar de Kerk uit vele wonden bloedt, doch waar ook het b'oed der vele martelaren de bodem bevrucht voor een rijker opbloei van het Christendom. Wending in de houding van Amerika ^^E AMERIKAANSE DELEGATIE bij de Veiligheidsraad heeft gister avond besloten om in het huidige stadium van de Indonesische kwes tie niet tot actie over te gaan. Dit betekent dus, dat als vandaag de brief van Palar aan de Veiligheidsraad ter sprake zal komen, de Amerikaanse delegatie er niet op zal staan, dat de Indonesische kwestie zal worden be sproken. Voordat de delegaatie haar besluit heeft genomen is er zeer lang over gediscussieerd en aanvankelijk leek het zeer waarschijnlijk, dat de vertegenwoordigers van de Verenigde Staten een andere houding zou den aannemen, „Krachtig verzet" van Belgische zijde tegen bespreking in de Raad zou de reden zijn van het gewijzigde Amerikaanse besluit. Wat de Russen zullen doen is nog niet bekend OOK AUSTRALIë OMGEDRAAID, werd gisteren scherpe critiek gele- verd op het Nederlandse besluit om Ook de Australische delegatie zal niet op behandeling aandringen, hoe wel men eerste verwachtte, dat dit land zou vragen om aan de tafel van de Raad te worden uitgenodigd, ten einde deel te nemen aan de bespre kingen. Zij had voor deze houding drie gronden. Ten eerste wilde zij aanvoeren, dat Australië de Indone sische kwestie voor de Veiligheids raad heeft gebracht. Het tweede ar gument zou geweest zijn, dat Austra lië in de Commissie van Goede Diensten is vertegenwoordigd en het derde, dat Australië direct bij de In donesische kwestie betrokken is. Zoals echter al is gezegd, neemt de Australische delegatie nu het stand punt in, dat zij geen actie moet voe ren om de Indonesische kwestie te gaan bespreken. Of dit besluit beinvloed is door zemen. Hij zal de stad uitstekend 1 de zineswijze van de Britse regering, weten te verdedigen." welke al direct niets voor besprekin- I gen in de Raad voelde, is niet be- De Katholieke Kerk en China kend. Als wij daarna vragen naar de vooruitzichten van het Christel.dom en onze bezorgdheid uitspreken over de toekomst van de Kerk in China, geeft de kerkvorst een antwoord dat zijn diep gewortelde overtuiging te kent: „Tenslotte heeft de Katholieke Kerk het Matste woord. Dat neemt niet weg, dat wij een uiterst harde en zware tijd doormaken. In Noord-China is zeer veel ver nield. En in Centraal China kunnen de priesters hun gewone werk niet meer verrichten en zijn de katholie ken in hun activiteit zeer gehandi capt. Onnoemelijk veel priesters en leken zijn gedood of stierven als martelaar aan hun verwondingen. In de bezette gebieden is de tijd der Catacomben herleefd en kan men. spreken van een algehele kerkver volging. De Kerk werkt daar onder gronds. Veelzeggend voor u zij, dat de H. Stoel aan de priesters verlof heeft gegeven, de H. Mis 00 te dra gen met gewoon brood, zonder a'tair en kaarsen, zonde" paramenten, zon der missaal, terwijl de priesters ais misformulier kunnen gebruiken of wel de gewone Mis voor overleden en of de Mis van O.L. Vrouw. Dit houdt in, dat priester en gelovigen, rustig aan een tafel gezeten als voor een eenvoudig ontbijt, toch de H. Gehei men kunnen vieren. Het aantal katholieken in China bedraagt vier millioen, een kleine minderheid in dit uitgestrekte land. En toch is de vooruitgang van de Katho'ieke Kerk China's enige hoop. Een nieuw China kan niet goed zijn zonder Christus. Door het Evangelie te prediken zijn wij goede patriotten. Wij moeten echter het Evangelie niet alleen prediken maar ook in practijk brengen. En vooral op dit laatste komt het aan. Daardoor al leen zal het communisme verdwij nen in China, maar ook overal elders in de wereld. Wat wij daarbij nodig hebben zijn ENGELSE PERSSTEMMEN. In de politieke beschouwingen van links-georiënteerde Engelse bladen BELANGRIJKE WEGVERBETE- RING IN HET WESTLAND Over twee maanden hoopt men het nieu we weggedeelte in de Rijksweg nr. 38 tussen Den Haag en Rotterdam door het Westland voor het verkeer te kunnen openstellen. Met de aan leg van deze weg, die met twee ver- keersbanen van de Rolpaalbrug naar de Voemenveiling te Naaldwijk loopt, is men reeds voor de oorlog begonnen. In de toekomst zal het verkeer om Honselaarsdijk worden geleid en een snellere verbinding tussen de veilingen en de grote ste den tot stand zijn gebracht. De werk zaamheden in de buurt van de Naald wij kse veiling. de onderhandelingen met de repu blikeinen te beëindigen en een inte rim-regering voor de federale staten in te stellen, zonder deelneming der Republiek. De „New Statesman" is van me ning, dat dë Veiligheidsraad met spoed" de, „nieuwgeschapen, gevaar volle situatie", moet behandelen. Het blad zegt met nadruk, dat de Neder landers „Stalin in de hand gespeeld hebben". De socialistische „Tribune" meent, dat de instelling van een interim- regering misschien gemakkelijk zou leiden tot hervatting van de militaire actie op grote schaal. Het blad voegt er aan toe: „De Nederlanders hande len bijna hetzelfde als de heer Chur chill gehandeld zou hebben met be trekking tot India of Birma, indien hij aan de macht geweest was. Dit is geen vergelijking om trots op te zijn". Het onafhankelijke blad „Time and Tide" neemt een tegenovergesteld standpunt in. „Er is geen aanleiding tot critiek op de Nederlanders, zo- Ie,ng niet vele balken uit vele ogen zijn verwijderd De Nederlanders zijn geduldig, doch ook vastbesloten ge weest" PREMIER QUEUILLE ONGESTELD. De Franse minister-president, Hen ri Queuille, is Donderdagavond op de trap van het gebouw, waarin de raad van de republiek dien avond verga derde. ongesteld geworden. D pre mier kreeg een injectie van de in of ficiële capaciteit aanwezige genees heer en keerde vervolgens naar zijn huis terug. De aard van de ongesteld heid van premier Queuille werd niet onthuld, doch Reuter vernam van leden van de raad. dat de tiekte „niet van ernstige aard" was. Hatta's brief geen grondslag voor besprekingen WAN OFFICIëLE ZIJDE wordt medegedeeld, dat de Nederlandse re- gering aan het Amerikaanse lid der Commissie voor Goede Dien sten, Merle Cochran, heeft doen weten, dat het jongste schrijven van de republikeinse premier Hatta zonder meer niet in aanmerking komt als basis voor een hervatting der besprekingen met de republiek. Slechts een onverwijlde bindende verklaring van de republikeinse re gering, dat zij met de gestelde voorwaarden instemt, zou tot een her opening der onderhandelingen kunnen leiden. HATTA'S BRIEF WAS tfE VAAG. Wat de genoemde brief van Hatta •betreft, wordt het volgende mede gedeeld: Aan de Nederlandse delegatie te Batavia is door het lid van de Com missie van Goede Diensten, Merle Cochran, een brief overhandigd, die de heer Hatta, minister-presi dent van de republiek, tot de heer Cochran richtte. In deze brief ont vouwde de heer Hatta enige ge dachten over de mogelijkheden om tot een oplossing van het hangende geschil te geraken. Zulks geschiedt echter onder niet minder dan drie reserves. De heer Hatta stipuleert uitdrukkelijk dat hij zijn beschouwingen geeft: le. in zeer ruwen vorm; 2e. informeel en 3e. zoals hij het ziet. Deze drievou dige reserve stempelt het gehele schrijven tot een persoonlijke daad van de heer Hatta, waaraan de re publikeinse regering zich, conform haar in het jongste verleden nog meermalen aangenomen houding, in genen dele gebonden behoeft te achten en waarvan zelfs de heer Hatta, krachtens de eerste reserve, altijd terug kan komen. Als basis voor een hervatting der besprekingen komt een dergelijk schrijven dan ook niet zonder meer in aanmerking. EEN LAATSTE KANS. De Nederlandse regering blijkt nu van plan te zijn om zeer binnenkort het besluit „bewindvoering Indone sië in overgangstijd" af te kondigen. Aanvankelijk is zij van plan ge weest, om dit al in het begin van de week te doen. Dat dit niet is ge schied is zeer waarschijnlijk een gevolg van de complicaties, welke zich in de loop van de week hebben voorgedaan, zoals de brief van Hat ta aan Cochran, de persconferentie van Soemitro te Washington, het rapport van de commissie van goe de diensten aan de Veiligheidsraad, de poging van de Republiek om de kwestie in die Raad ter sprake te brengen en de Republikeinse rege ringsverklaring. Dat de afkondiging ook nu nog niet is geschied, wordt door politici in Den Haag in verband gebracht met de laatste zinsneden van het bovengenoemde Nederlandse com muniqué, waarin gezegd wordt, dat Incident met de Russen OP DE GRENS DER BRITSE EN RUSSISCHE ZÓNE Aan de grens van de Britse en Rus sische zóne in Duitsland heeft een incident plaats gehad, waarbij een Brits soldaat een schotwond heeft opgelopen, welke hem waarschijnlijk het leven zal kosten. Volgens mededelingen van Britse zijde was een groep Britse militairen op de konijnenjacht. Eén der solda ten schijnt bij het achtervolgen van een aangeschoten konijn de zone- grens te hebben overschreden. Hij verdween tussen het gewas, men hoorde een schot en zag daarna, dat de soldaat met de handen omhoog, door Sovjet-Russische soldaten werd opgebracht. Volgens deze lezing be gaven een kapitein en acht andere militairen zich toen naar de grens post te Duderstadt om de vrijlating van de aangehouden soldaat te ver zoeken. De Sovjet-Russische grenswacht daar vuurde een schot in de lucht af, waarschijnlijk, aldus de zegsman, om de aandacht van zijn chef te trekken. Terstond na het afvuren van dit schot kwam eer ital Sovjet-Russi sche soldaten uit een nabijgelegen boerderij aanlopen, luid schreeuwend en vurend met hun tommyguns en omsingelde de wachtende groep on gewapende Britse militairen, aldus werd verteld. Een van de Sovjet soldaten zou toen zijn wapen hebben doen afgaan, waarbij de gearresteer de soldaat, die zich bij de groep Brit se militairen bevond, een schot in de rug opliep. Deze soldaat, Knill geheten, viel neer. De Sovjet-soldaten bevalen de Britten hen te volgen en de Britse kapitein zeide zijn mannen te ge hoorzamen. De kapitein wilde Knill niet verlaten en de Sovjets drongen er ook niet op aan. Het gezelschap werd naar de boerderij gebracht. Manschappen van de Duitse grens politie, die gezien hadden wat er was voorgevallen, waarschuwden het hoofdkwartier van de „Oxfordshire and Buckinghamshire Infantry" te Goslar. De gewonde soldaat en de kapitein werden daarop per leger- ambulance naar Goslar gebracht. alleen een „onverwijlde bindende verklaring van de Republikeinse re gering, dat zij instemt met de door Nederland gestelde voorwaarden, tot heropening van de onderhande lingen zou kunnen leiden". Wel licht, zo meent men, geeft de Ne derlandse regering hiermede aan de Republiek nog een laatste gelegen heid om door middel van de com missie van goede diensten of recht streeks deze onverwijlde bindende verklaring te geven. Geen bindende verkla ring Een woordvoerder van de republi keinse regering heeft te Batavia te genover een vertegenwoordiger van Aneta verklaard, dat het niet waar schijnlijk moet worden geacht, dat de republikeinse regering eón „bin dende verklaring", waarvan sprake is in het antwoord van de Neder landse regering aan de heer Cochran, zal afleggen. Deze woordvoerder wees er op, dat de republikeinse regering zich tot nu toe, onveranderd op het standpunt is blijven stellen, dat een formeel accoord, en dus ook formele bindende verklaringen, alleen tot stand kunnen komen door formele onderhandelingen onder auspiciën van de C.V.G.D. Intussen is de tekst van het Neder landse antwoord aan de heer Cochran hedenochtend met het vliegtuig van de C.V.G.D. naar Djokja overge bracht. DE INDONESISCHE KWESTIE NIET OP DE AGENDA VAN DE VEILIGHEIDSRAAD. De speciale correspondent van A. N.P. meldt uit Parijs: Hedenmorgen om 10.45 uur werd de vergadering van de Veiligheidsraad door de Bel gische gedelegeerde van Langcnhove geopend. Bij het begin van de bij eenkomst werd de agenda goedge keurd, met als enig punt van discus sie de toelating van Israël tot lid van de Verenigde Naties. Geen der ver tegenwoordigers heeft gevraagd om de Indonesische kwestie als punt van onmiddellke bespreking op de agen- de te plaatsen. NOBS PRESIDENT VAN ZWITSERLAND.. Tot president van Zwitserland voor het jaar 1949 is gekozen de minister van Financiën, Ernst Nobs. Deze 62- jarige Duitssprekende Zwitser is de eerste socialistische bondspresident. Nobs, de zoon van een kleerma ker te Bern, is sedert 1919 lid van het parlement. Hij was werkzaam als onderwijzer en journalist. In 1943 werd hij lid van de regering als eni ge socialist in de radicaal-conserva- lieve coalitie. De bondspresident wordt jaarlijks door de beide Huizen van het parle ment uit een der zeven ministers van het Kabinet gekozen. De bondspresi dent is tevens minister-president. Nobs volgt de Italiaanssprekende En rico Celio op. £en koJiA£.ttj,e.... Naarmate wij ons zelf beter ken nen, kunnen wij anderen nader ko men.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1