S)e CoidóeSoti/fcatit Komt Indonesië nog voor de Veiligheidsraad Peiping zonder tegenstand gevallen Directear: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 16 DECEMBER 1948 40ste JAARGANG No. 11569 WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.; 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Engeland is het niet met Amerika eens HET JONGSTE RAPPORT over de sië, opgesteld door het Ameri Goede Diensten, Cochran, is Woens den. De adviseur van Cochran, Scott, A.N.P. van Amerikaanse zijde ver ren met de Amerikaanse delegatie Veiligheidsraad, om 'hem op de hoog stappen en zijn zienswijze op de situ heeft. NOG ONZEKERHEID Er heerst nog steeds onzekerheid ever de vraag, of het republikeinse verzoek om onmiddellijke hervatting van de discussie in de Veiligheids raad over Indonesië op de zitting van aanstaande Vrijdag voor een beslis sing hierover ter sprake zal worden gebracht. De voorzitter van de Vei ligheidsraad, de Belgische afgevaar digde van Langenhove, is niet ver plicht de kwestie in discussie te bren gen. Wel bestaat de mogelijkheid, dat om een dergelijke discussie door één van de afgevaardigden van de Raad verzocht zal worden. Van offi ciële Amerikaanse zijde werd Woens dag vernomen, dat de Amerikaanse delegatie nog geen besluit had ge nomen ten aanzien van de vraag, of er werkelijk reden is om onmiddellijk de Indonesische kwestie te bespre ken. Definitieve besluiten omtrent de Amerikaanse positie in de zitting van Vrijdag zullen pas genomen wor den na de conferentie op Donderdag tussen dr. Jessup en Scott. Niettemin (heerst er in Amerikaanse kringen sterk de indruk, dat de brief van Pa- lar ter sprake zal komen in de ver gadering van Vrijdag, waarbij er goede kans zou bestaan, dat de ge hele Indonesische kwestie voor het nieuwe jaar in Parijs in behandeling genomen wordt. ENGELAND IS HET ER NIET flEE EENS De Britse mening betreffende de mogelijkheid van een hervatting van het debat over Indonesië is lijnrecht in tegenstelling met deze Amerikaan se opvatting. Naar het A.N.P. van of ficiële zijde verneemt, bestudeert de Britse delegatie de kwestie nog en heeft zij nog geen besluit genomen, ■daar Palars brief van 14 December de Britse delegatie pas Woensdag middag zou hebben bereikt. Een Britse woordvoerder verklaarde, dat de Veiligheidsraad niet in de gele genheid was een besluit te nemen omtrent het Indonesische vraagstuk, gezien het feit, dat geen der bijlagen van het vijfde rapport van de Com missie van Goede Diensten was be studeerd en volledig onderzocht door welke delegatie ook. Deze bijlagen, zo verklaarde men, waren nog niet aan allen uitgereikt. Verder legde men er in Britse kringen de nadruk op, dat volgens de reglementen van de Veiligheidsraad het uitgesloten is, dat er tussen 17 December en 1 Ja nuari een bijeenkomst van de Raad zal worden gehouden, indien er geen sprake is van een bijzonder dringend geval. De Britse delegatie betwijfelt liet. ten sterkste of de argumenten, recente ontwikkelingen in Indone- kaanse lid van de Commissie van dag per vliegtuig naar Parijs gezon- haö het rapport bij zich. Naar het neemt, zal Scott besprekingen voe- en dr. Jessup, Amerikaans lid van de te te stellen van Cochrans jongste atie, zoals deze zich thans ontwikkeld DE DOOP VAN PRINS CHARLES Dit is de eerste foto van de jon ge prins Charles en van de Koning van Engeland na zijn ziekte. Koning George VI van Engeland (zittend links), de Hertog van Edinburgh (staand), Prinses Elisabeth met haar baby, en de Koningin van Engeland. die in Palars brief naar voren wor den gebracht, aantonen, dat het zo'n geval betreft, aldus zeide de woord voerder. Van Britse zijde werd er voorts op gewezen, ,dat bijeenkom sten van de Raad in Parijs na 17 De cember op zeer grote moeilijkheden zouden stuiten, daar de overplaatsing van het secretariaat naar New York, waarmede Zondag j.l. een begin ge maakt werd, reeds zodanig gevorderd was, dat er nauwelijks voldoende personeel over is om voor de verzor ging van een bijeenkomst na deze week zorg te kunnen dragen. De En gelsen verwachten, dat de Indonesi sche kwestie in het begin van het volgend jaar in New York zal wor den behandeld. Naar de mening der Engelsen bestaat er slechts dan een mogelijkheid, dat de zaak in Parijs wordt behandeld, indien een der de legaties in staat is te bewijzen, dat Indonesië op dit ogenblik een kwes tie is, die geen uitstel gedoogt. Zoals reeds werd verklaard, is de Britse delegatie deze opvatting niet toege daan. De verklaring van Soemitro COMMENTAREN UIT BATAVIA, In een commentaar in het „Bata- viaas Nieuwsblad" op de uitlatingen van de heer Soemitro gedurende zijn persconferentie wordt o.a. gezegd, „dat door deze zegsman geen stap pen zijn gedaan, aangaande welke hier iets bekend is. In zoverre zal men dan ook goed doen, aan zijn uit latingen geen te grote waarde te hechten. Officieel is er niets ge schied, dat aanleiding kan geven om aan te nemen, dat er in de ontwik keling der zaken een „nieuwe wen ding" zou zijn gekomen. Hetzelfde geldt min of meer voor de slap, door premier Hatta na de onderbreking der onderhandelingen gedaan, n.l. het zenden van een persoonlijk schrij ven aan een niet-regeringsinstantie, waarin min of meer werd terugge komen op het strakke standpunt, door hem ingenomen aan het eind der be sprekingen met de „zware delegatie". Aangezien dus ook dit schrijven niet gericht is aan de Nederlandse rege ring, is het ook uit dien hoofde zeer twijfelachtig, of het verdere conse quenties met zich kan brengen". „De Nieuwsgier" van hedenoch tend schrijft onder meer: „Wat Soe mitro .thans met groot talent en blijk baar met zeker succes adverteert als „de laatste kans" voor Nedetrland, blijkt een persoonlijke brief van Hatta te zijn. die vermoedelijk uit Djokja naar Washington is gezonden en tegelijkertijd overhandigd is aan een of meer leden van de Commissie van Goede Diensten. „Wij zijn gaarne bereid", zo gaht het blad verder, „at te wachten wat het document dan wel zou bevatten, opdat het de hopeloos vastgelopen situatie blijkbaar plotseling zou kun nen ontwarren". De „Nieuwsgier" verklaart niet zo snel in een ontwarring te geloven, al hoewel hij optimistisch wil zijn. Het blad betoogt verder, dat de Republiek op propagandistisch gebied „allerlei spectaculaire en soms in drukwekkende prestaties levert". De wijze waarop Soemitro de zaak onder de aandacht van de openbare mening heeft gebracht moet de in druk vestigen vooral in Amerika, waar de openbare mening toch al een zwakke plek voor de Republiek heeft dat de Republiek haar uiterste best doet om tot een vreedzame en snelle oplossing te geraken, terwijl Den Haag deze pogingen afwijst, al dus de „Nieuwsgier". Republiek klampt vast aan C. v. G. D. Volgens een bericht, uitgezonden door Djokja-radio, de „Voice of free Indonesia", heeft de voorzitter der republikeinse delegatie, Moh. Roem, aan de pers verklaard, dat de repu blikeinse regering de heer Palar in structie heeft gegeven, de Veilig heidsraad te verzoeken, het vierde ïapport der C. v. G. D. in behande- Republiek zou doen indien deze po ging niet zou baten, antwoordde Moh. Roem: „Onze strijd eindigt niet in de Veiligheidsraad. Indien onze r.oging niet zou slagen, zullen wij de Republiek, die vrij en souverem is, handhaven". Op de vraag of hij hoop koestert, dat de kwestie tussen Ne der1 and en de Republiek op vreed zame wijze kan worden geregeld, zei- de Moh. Roem, dat er dan een ande re weg zal moeten worden gevon den, bijv. door de C. v. G. D. te la ten optreden als scheidsrechter. Toen hem werd gevraagd, of de Republiek nog steeds aan de bestaande overeen komsten gebonden is, antwoordde Roem: „Het goede gedeelte zullen wij handhaven en uitvoeren en daar bij zullen wij de C. v. G. D. als een belangrijke factor in onze strijd blij ven beschouwen. AANKOMST C. v. G. D. IN DJOKJA Naar Antara meldt, is gisteravond de C. v. G. D. met de delegatietrein aangekomen aan het station te Djok ja. Zoals bekend zal de commissie gedurende drie weken te Kalioerang verblijven. De naam van de bij het 13 dezer plaats gehad hebbende vliegongeval te Bandoeng is de 2e luit. vliegenier J. A. Geleynse. Hij is met militaire eer begraven op het ereveld Pandoe bij Bandoeng. De afdeling Vlissingen van de Volkspartij voor vrijheid en demo cratie heeft een motie aangenomen, die het uittreden van minister Stik ker uit de regering eist voor het ge val de regering zou handelen in strijd met de in deze motie omschreven ..zelfbewuste Nederlandse politiek in Indonesië". Men verlangt afwijzing door de regering van elke buiten landse inmenging in het Indonesische geschil en men verlangt met name dat de regering van nu af aan de in terventie van de Veiligheidsraad op grond van incompetentie met kracht van de hand zal wijzen en zal wei geren, een delegatie naar de zitting af te vaardigen Het is werkelijk vleiend voor het intellect der betrokkenen, als zij zo beslist en cordaat een oordeel kunnen vellen over een zo veel-zijdige situa tie, als waarin momenteel de Indone sische kwestie staat! China's lot schijnt bezegeld VOLGENS een uit communistische bron te Hongkong ontvangen be richt is Peiping in handen der door communisten geleide legers geval len. Volgens eerdere berichten stroomden regeringstroepen de stad binnen, terwijl communistische legers ongehinderd naar de stad oprukten. Pei ping is de laatste verbinding tussen Tientsin en het verdedigingssysteem in Noord-China. Waarnemers te Nanking verbazen zich er over, dat Pei ping en Tientsin zo snel van elkaar zijn afgesneden zonder eigenlijke strijd, hoewel generaal Foe Tso Yi een sterke troepenmacht tot zijn be schikking had. ACHER DE SCHERMEN. Een Amerikaanse zakenman, Wil liam Lindgren, #die te Shanghai is aangekomen met het laatste vlieg tuig, dat van het Zuidelijke vlieg veld van Peiping is vertrokken, zei- de dat de bevolking van de bele gerde stad verstomd stond over de snelle communistische opmars en de klaarblijkelijke onverschilligheid van de hoge militaire leiders in Peiping met betrekking tot de verdediging van de stad. Volgens Lindgren was de heer- Wat broeit Warschau uit? Woensdag is een aantal onbeken de pasagiers met een speciaal vlieg tuig uit Moskou in Warschau aange komen. Deze gebeurtenis en de heden verwachte aankomst van „twee hoge staats-lieden uit Oost-Europa" geven aanleiding tot geruchten over oen grote internationale communistische bijeenkomst., Manoeilsky, de Oekrainse minister van Buitenlandse Zaken, en een lid van het centraal comité van de Rus sische communistische partij arri veerden Woensdag ook onverwacht in Warschau. Op het ogenblik be vinden zich vooraanstaande commu nisten uit 22 landen in de Poolse hoofdstad, ter gelegenheid van het fusie-congres van de Poolse commu nistische en socialistische partijen. Waarnemers te Warschau vragen zich af, of niet een Oostelijke reac tie is te verwachten op de nieuwe stap van de Westelijke landen in de richting van een Atlantisch Pact. sende mening te Peiping, dat niet de oorlog maar hetgeen zich „achter de schermen afspeelde" het lot van Peiping zou bezegelen. AARTSBISSCHOP VAN NANKING BIJ DE PAUS. Mgr. Paul Joepin, aartsbisschop van Nanking, is door Z.H. de Paus in particuliere audiëntie ontvangen, aan wie hij een beschrijving heeft gege ven van de toestand, waarin zich door de oorlog en door het opruk ken der communistische strijdkrach ten de Katholieken van zijn land be vinden. Mgr. Joepin heeft om een boodschap van de Paus verzocht ten einde de Christenen in China op te beuren, en om stoffelijke hulp om hun ellende te verlichten. Prins Charles van Edinburgh, de zoon van Prinses Elizabeth van En geland, is gisteren in Buckingham Palace door de aartsbisschop van Canterbury gedoopt. Prinses Margi ret, één van zijn peten, reikte het prinsje over aan de aartsbisschop en sprak zijn namen uit: Charles Philip Arthur George. De baby droeg de historische koninklijke doopkleren van zijde en kant. De plechtigheid, die een half uur duurde, werd bijgewoond door on geveer 50 personen, onder wie ning George. Dezer dagen heeft het Rijdend Postkantoor, dat op het ogenblik de veer tig grote steden van Nederland aandoet om de Kinderzegels te verkopen, ook een bezoek gebracht aan Soestdijk. H.M. de Koningin en de vier prinsesjes hebben aan het loket van dit rijdend postkantoor uit de ver schillende prentbriefkaarten een keuze gedaan en ook een aantal kin derzegels gekocht. Bij dit bezoek waren aanwezig. Mej. L. H. M. Evers en de Heer Mr. A. O H. Teilegen namens de Nationale Federatie der Nederlandse Bond tot Kinderbescherming en tie heren J. A. Cassee en J. F. W. Balier van de Stichting „Voor het Kind", die Hare Majesteit over de actie inlichtten. Op deze foto ziet U naast Hare Majesteit en de prinsesjes Irene en Mar griet, de hierboven genoemde Mej. Evers en de Heer Cassee. SUEZ-KANAAL TIJDELIJK BUITEN GEBRUIK. Het gehele verkeer in het Suez-ka- naal zal van 18 op 19 December a.s. gedurende 30 uur gestopt zijn, zulks i.v.m. reparaties aan de El Ferdan- brug, waarover het spoorwegver keer tussen Egypte en Palestina over het kanaal wordt geleid. Men ver wacht dat, vanaf Woensdagavond tot 22 December, verkeers-opstoppingen zich aan beide zijden van het ka naal zullen voordoen, daar er slechts gedurende bepaalde uren zal mogen worden binnengevaren, terwijl de schepen niet zonder te stoppen door het kanaal zullen mogen varen. VLIEGTUIGRAMP IN COLUMBIA. Een Dakota van de Columbiaanse Lansa Maatschappij is in de buurt van Gogota neergestort. 26 personen kwamen om het leven. Het vliegtuig, dat op weg was van Bogota naar Barranquilla, is enkele kilometers van Facatativa aangetroffen. BRITS VLIEGTUIG DOOR ISRAëLITISCIIE JAGER NEER GESCHOTEN? Het Britse ministerie van lucht vaart heeft bekend gemaakt, dat een Mosquito van de R.A.F., behorende tot het commando van het Midden- Oosten, vermist wordt en vermoede lijk door een Israëlitische jager is neergeschoten. Men gelooft, dat het over de Palestijnse grens is gevlo gen. In de bekendmaking wordt ver der gezegd, dat de kwestie wordt op genomen met de bemiddelaar der V. N. in Palestina. Berlijn in West- Duitse regering? Generaal Lucius Clay, de Ameri kaanse militaire gouverneur, heeft verklaard, dat heden de drie militai re gouverneurs zullen beraadslagen over het opnemen van de Westelijke sectoren van Berlijn in de toekom stige regering van West-Duitsland. BREEK DE KASTELEN AF. De regering van Saksen (Russi sche zóne van Duitsland) heeft het slopen bevolen van 301 kastelen en 285 landhuizen en buitens, alsmede van 1870 bijgebouwen van kastelen ed. Het aldus vrijgekomen mate riaal zal worden gebruikt voor het optrekken van landbouwershuizen op de ingevolge de agrarische her vorming verbeurd verklaarde gron den. 30 moorden op z'n geweten EEN VRIENDELIJK MEISJE EN EEN NIEUWSGIERIGE AGENT. De vriendelijkheid, die een 25-jaiig meisje bewezen heeft aan een blinde man, die haar vroeg een brief te be zorgen, heeft tot de ontdekking van een grote moordzaak te Dusseldorf geleid. Zonder de nieuwsgierigheid van een politie-agent zou het meisje het een-en-dertigste slachtoffer van de blinde zijn geworden. Toevallig vroeg zij de agent naar het adres, dat op de brief stond en hij zag. dat een huis bedoeld was, waarover veel ge heimzinnige dingen werden verteld. De agent volgde haar^ een half uur lang wachtte hij, tot het meisje naar buiten zou komen. Toen hij hulpge roep hoorde schoot hij het slot van de deur kapot en rende naar binnen. In de keuken lag het meisje vastge bonden op de vloer. Na een vecht partij kon de agent een man en ec-n jongen arresteren. Daarna zichten het meisje en de agent naar de blin de man. Ook hij is gearresteerd. Met de twee anderen wordt hij verdacht van op zijn minst dertig mooi den. Opgewonden familieleden vin ver miste personen lopen nu voortdu rend het Dusseldorfse politiebureau binnen, in de hoop op meer nieuws. SUBTIELE BELEDIGING. De vrouw van een slager te Han nover heeft bij een verzoek tot echt scheiding aangevoerd, dat haar man het kunstgebit van zijn schoonmoeder van haar nachtkastje had weggeno men en er het kaakbeen van een koe voor in de plaats had gelegd. PRIESTERJUBILEA. Ter aanvulling van de gisteren ge publiceerde lijst vermelden we nog het 60-jarig jubileum van. Mgr. J. G. Lagerweij, rustend Pas toor van Amsterdam (O. L. Vr. On- bevl. Ontv.), thans verblijvend te Amsterdam, Keizersgracht 148, en A. F. Suidgeest, rustend Pastoor van Hem en Venhuizen, thans verblij vend te Voorhout, Huize „St. Agnes". NEDERLANDSE KATHOLIEKE ACTIEVERTEGENWOORDIGERS IN DUITSLAND. De voorzitter van de landelijke Katholieke Actie in Nederland, dr. ir. F. Teilegen, mr. A. Diepenbrock en Dir. A. Jansen, die op uitnodiging van de Katholieke Actie in het Bisdom Keulen daar van 915 December een reeks voordrachten houden, hebben besprekingen gehad met vooraan staande personen uit het katholieke en politieke leven over de haast onop losbare zielzorgproblemen van West- Duitsland. Zij werden in Keulen of ficieel ontvangen door de socialisti sche Oberbürgermeister Goerlinger, die een diner aanbood, waaraan een twintigtal personen uit het stadsbe stuur, onder wie de leiders der C.D. U.- en S.P.D.-fracties, de Deken van Keulen en de voorzitter der Keulse Katholieke Actie deelnamen. Als gas ten van het Keulse gemeentebestuur woonden zij een voorstelling van „Fi garo's Hochzeitbij. Zijne Em. Josef Kardinaal Frings ontving hen in een audiëntie, welke een uur duurde. Voorts spraken zij met Mgr. Dr. H. Schmitt, geestelijk adviseur van de algemene Katholieke Arbeidersbewe ging, met de Generalpraeses der Kol- pingsfamilie Mgr. Dr. Ridder en met de leiding der Duitse Kath. Jeugdcen- trale te Altenberg. Ook bezochten zij een Oost-vh^htelingenkamp en een aantal bunkerwoningen tussen de puinen^ onder leiding van leden van het Caritasverband. Voordrachten te Bonn en Düssel- dorf en bezoeken aan de Centrale van het Caritasverband en het Deutsche Akademikerverband, alsmede aan Fa ther Park, de leider van godsdienstige aangelegenheden bij 't Britse Hoofd kwartier te Diisseldorf, vormen hot program van de laatste dagen van dit bezoek. De Nederlandse K.A. vertegen woordigers waren ook aanwezig bij de overdracht van het Schip naar Keulen aan Kardinaal Frings in de Kerk van Sankta Maria in Lijskirchen. GEEN KERSTGRATIFICATIE Naar aanleiding van de doou de heer Wagenaar (C.P.N.) gestelde vragen heeft de heer Joekes, minis ter van sociale zaken, mede namens de heer van Maarseveen, minister van binnenlandse zaken geantwoord, dat hij met het oog op de nog zeer zwakke economische en financiële toestand van het land niet bereid is te bewerkstelligen: dat aan het per soneel in overheids- en rijksdienst een kersttoeslag zal worden gegeven; dat aan de ondernemers van de par ticuliere bedrijven zal worden toe gestaan een kerstgratificatie aan hun personeel te verlenen, en dat aan hen, die uitkering krachtens de noodwet ouderdomsvoorziening- ge nieten, pensioen trekkers, hen. die een uitkering ontvangen op grond van de sociale verzekering, in de D. U. W. werkzaam zijn of onder de overbruggingsregeling vallen, even eens een kerstgratificatie zal worden verleend. £en limeftje,,, Beproevingen van een moeilijk be staan kunnen tot levensvreugde op voeren.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1