FREDERIK TROUWAUTO's ZAALBERG Bondsvergadering L.T.B. Aetherklanken Gaat U met Kerstmis Verloven J. BAYER .en flinke Leer I i li q - Ver ka o pste p EEN KANTOORBEDIENDE (Vr.) 0 BONTMANTEL X Vrouwelijke Kantoorbediende woning of inwoning LENING 1916 DINSDAG 14 DECEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Gisteren hield de L.T.B. in het Con certgebouw te Haarlem haar jaar lijkse algemene bondsvergadering, waaraan voorafgaande de geestelijk adviseur, rector J. A. G. v. d. Hoog te, in de St. Josephkerk een H. Mis opdroeg tot het geestelijk en tijdelijk welzijn van de leden en de organi satie. Met algemene stemmen werd de heer Kampschöer, wiens uitvoerig openingswoord wij reeds eerder en uitgebreid publiceerden, tot voorzit ter herkozen, hetgeen voor de heer Groen aanleiding was om" hem na mens de afgevaardigden dank te brengen voor het werk, in de L.T.B. verricht. In een belangrijke 'en duidelijke uiteenzetting besprak ir. Staf, direc teur-generaal van de Landbouw, de verschillende problemen in de land en tuinbouw, waarbij hij uiteraard ook de Benelux betrok. Na op de grote voordelen van het Marshall-plan gewezen te hebben, waardoor het mogelijk is geworden in een directe behoefte te voorzien, besprak spr. de noodzakelijkheid om daar waar mogelijk is, nieuwe cul tuurgrond te winnen. Dit zal uiter aard moeilijkheden met zich mee brengen. Want als wij in 1953 niet meer over de dollars beschikken, zul len wij onszelf moeten bedruipen. In de Benelux kan natuurlijk veel bereikt worden, doch de coördinatie van de Nederlandse en Belgische economie zal niet zo eenvoudig zijn. Een zeer belangrijke voorwaarde zal daarbij zijn, dat men rekening houdt met een lonende prijs voor de producten. „Het heeft echter geen zin", aldus spr., „om bij ieder onder deel na te gaan, wie er beter van wordt. Dan zal iedere bespreking op niets uitlopen. Men dient dan ook het grote geheel te zien." Noodzakelijk was het volgens ir. Staf, dat de productie in Nederland werd opgevoerd. Maar dan zullen het producten moeten zijn, die devie zen-besparend zijn. Speciaal sprekend over de land bouw stelde spr. vast, dat de produc ten veredeld moeten worden, wil de Nederlandse landbouw tenminste lo nend zijn. Voorwaarde daartoe is, dat de veestapel weer op het vooroor logse peil komt. Invoer van kracht voer is niet mogelijk. Daarom zal men moeten komen tot een verhoging van de gewassenteelt. Ten aanzien van de tuinbouw merkte hij op, dat deze meer grond nodig heeft. Alleen voor de groen- tenteelt is geen a reaal vergroting nodig, daar deze voldoende is. De vergroting kan slechts gepaard gaan met de bevolkingsaanwas. Bollen en bloemen vormen nóg steeds een moeilijkheid, daar de uitvoer zo on zeker is. Het blijft niettemin nood zaak zich aan te passen aan de mo gelijkheden, die het buitenland'biedt. Bij zijn beschouwing over het voe derprobleem verklaarde spr., dat het mogelijk moet zijn de vooroorlogse invoer van krachtvoer met een der de te beperken door zelf meer te produceren. Dat dit een belangrijke besparing betekent, moge blijken uit het feit, dat in totaal 1.880.000 ton aan krachtvoer nodig is. Dat de richting van de landbouw gewijzigd wordt, betekent ook, dat er veel grotere investering in de be drijven nodig zal zijn. Alleen is het moeilijk om geld beschikbaar te hebben. Grote hilariteit verwekte de opmerking, dat de verbouw van aardappelen uitgebeid moet wor den. Ir. Staf haastte zich er aan toe te voegen: in die gebieden, waar dat dringend nodig is! Onder de stemmen, die na deze heldere uiteenzetting uit de verga dering opklonken, was ook die van de heer Van der Weijden, die de spr. vroeg, of zijn mening inzake de winning van cultuurgrond ook de mening was van de overheid. De Zuiderzee-politiek doet anders den ken. Voorts, of het beleid inzake de Benelux door de regeringsinstanties buiten de landbouworganisaties om geschiedt. Ten aanzien van de verho ging van de aardappelteelt verklaar de hij, dat de onverstandige houding van de regering t.o.v. het aardappel drama voor de telers een pleidooi was voor het tegenovergestelde. En tenslotte bracht de heer. Van der Weijden naar voren, dat men bij een huidige belastingpolitiek toch moei lijk kon investeren. Over het algemeen kon ir. Staf in zijn repliek deze opmerkingen onder strepen. De Benelux wordt eerst ambtelijk voorbereid, daarna worden bij het officiële overleg ook de land bouworganisaties betrokken. De op lossing van het aardappeldrama is inderdaad teleurstellend geweest, maar het volgend jaar is dat alles anders. „Dan hebben we weer var kens met wijdgeopende bekken". In de middagvergadering werden de verschillende voorstellen betref fende bondszaken er vlot doorgeha- merd, waarbij vooral aandacht be steed werd aan de opleiding van de plattelandsjeugd, die haar werk niet kan vinden in het agrarische bedrijf. Na enige discussies inzake het voorstel om opnieuw een actie te voe ren voor het T.B.C.-fonds in de L.T. B., waarbij verzekering verplicht zou zijn, zegde de voorzitter toe door middel van een circulaire aan de af delingen in deze kwestie een enquête in te stellen. Is de uitslag negatief, dan gaat het fonds voorgoed van de en het avontuur niet Notaris Zwingelhout verteld door Hubert Vet r\e Notaris stak een stompje kaars aan. „Dat verbaast je zeker, hè?'' vroeg hij aan Frede- rik. „Het verbaast mijzelf ook. Ik had niet gedacht, dat ik je zó vlug zou vin den." „Wat zegt U?" riep Fre- derik uit, „zocht U mij? Dat kan niet; ik zocht U." De notaris grinnikte weer. „Dus we zochten elkaar!" zei hij, „dat is ook toevallig. En waarom zocht je mij wel, ventje?' Frederik was even sprakeloos. „Maar U hebt toch de wensring ge stolen?" riep hij toen uit. Notaris Zwingelhout fronste met een pijnlijk gezicht zijn wenkbrau wen. „Wat een akelige woorden gebruik je", merkte *hij op. „Ik heb niets ge stolen. Wel heb ik een ring opgeraapt die enige tijd geleden in een her berg tot vlak voor mijn voeten rol de. Ik zoek nu de rechtmatige eige naar en als ik die gevonden heb zal ik die ring natuurlijk direct terug ge-> ven; zo ben ik nu eenmaal." Frederik kalmeerde direct. „Geluk kig dat u zo eerlijk bent," zei hij. „En nu zou ik graag de ring terug wil len hebben, want hij is eigenlijk van mij." De notaris nam Frederik van het hoofd tot de voeten op. „Dat kan iedereen wel zeggen" zei hij, „Kan je bewijzen dat die ring van jou is?" „Natuurlijk!" antwoordde Frede rik. „mijn baas is Ko Krauw en van hem heb ik die ring gekregen." „Wie is Ko Krauw?" vroeg Nota ris Zwingelhout. „Dat is mijn baas, de tovenaar." vertelde Frederik. „Als U met mij mee gaat naar de herberg zal ik.." „Dat doe ik niet", zei de notaris. baan. In het andere geval zal men de nodige stappen ondernemen. Bij de bespreking van de algemene be langen kwamen verschillende voor stellen in behandeling betreffende het algemeen landbouwbeleid, de sociale voorzieningen, plattelands- wegen, belasting, politiek enz. In een vurige en met klem uitge sproken rede wees rector v. d. Hoog te op het materialisme, dat steeds meer de overhand dreigt te krijgen. Hij deed een dringend beroep op de aanwezige om de katholieke sfeer in hun gezinnen en bedrijven zuiver te houden. SPORT VOETBAL D.O.S.R.—Wilhelmus 1—1. Di rect na de aftrap ontwikkelt zich een snel en aardig spel, waarbij het DOSR-doel reeds in gevaar komt, maar de Koning weet keurig in te grijpen. DOSR forceert een corner, maar ook de Wilh. keeper weet er ger te voorkomen. Dan is Wilhel mus weer terug. Met mooie, goed geplaatste aanvallen wordt de ver dediging uit elkaar gerukt. Maar steeds is er weer een DOSR-speler, die op het laatste moment redding kan brengen Toch ontsnapt het DOSR-doel ternauwernood aan doorboring, als een keihard schot de bovenlat beukt. Even later is het de linksbinnen van Wilh., die zich schitterend vrijspeelt en alleen voor de keeper staande de bal tegen de paal schiet. Uitgezonderd enkele snelle aanvallen van Wilhelmus, is DOSR in deze periode toch de sterkste, maar doelpunten komen er tot aan de rust niet. Als de scheids rechter weer beginnen blaast is Wilh. het eerst in de aanval, en on danks het goede werk der goed- spelende backs, moet de DOSR- keeper na 5 minuten zwichten voor een keiharde schuiver van de rechtsbinnen (01). DOSR trekt weer ten aanval, en weer is een corner het resultaat. Even begaat de linkshalf van DOSR de fout de rechtsbuiten te veel vrij te laten, wat deze handig weet te benutten, door een paar razend snelle aanval len op te zetten. Uit een hiervan weet de midvoor te doelpunten, hetwelk echter terecht wegens bui tenspel wordt geannuleerd. Het spel golft snel op en neer en als de rechtsbinnen van DOSR zich prach tig vrijspeelt, geeft hij afgemeten af naar de voor doel staande rechts buiten, die kans ziet, vlak voor doel hoog' over te schieten. Als er nog 13 min. zijn te spelen, komt vrijf onverwacht toch nog de gelijkma-' ker. Uit een voorzet van rechts weet de linksbinnen met een mooi gericht schot de. Wilh.-keeper te passeren. Even later breekt de midvoor alleen door, en als wij denken dat DOSR het winnende doelpunt zal scoren, weet de keeper het half mislukte schot, met veel geluk te keren. On danks het harde werken, komt ei geen verandering in de stand. Van de overige elftallen verloor DOSR 3 met 31 van Docos 3. DOSR 4 op bezoek bij UVS 8 be haalde een puntloos gelijk spel. DOSR c behaalde haar eerste over winning met 42 op Teylingen C. Wet. Boys. Wet. Boys II ver loor van Roodenburg VI met 32, Wet. Boys in won van Morschkwar- tier II met 3—2. De A-jun. speelden gelijk tegen Fore'holte A met 1I, terwijl de E-jun. Stompw. Boys B versloegen met 10. G.D.S. Het tweede elftal be haalde Zondag een verdiende 21 zege op Bodegraven. De overige wedstrijden gingen niet door. Boskoop. Boskoop 3Gouda 6 werd een zware 17 nederlaag voor Boskoop. Voor de Zaterdagmiddag- competitie speelde Boskoop met 0—0 gelijk tegen Spirit. HOCKEY Zuidwijck. Dames. Amsterdam 3Zuidwijck 1 31; Zuidwijck 2 Alliance 3 32; Groen Geel 5Zuid wijck 4 70. Heren: Zuidwijck 1HHYC 3 00; Delftse Stud. 3Zuidwijck 2 0<i Groen Geel 7Zuidwijck 3 13. De dames van Zuidwijck 1 hebben het er deze keer veel minder goed afgebracht tegen Amsterdam 3. was Amsterdam echter geheel volle dig, en dit liet zich al direct in het begin danig voelen. Het initiatief heeft Amsterdam bijna de gehele wedstrijd gehouden, en ondanks wer kelijk kranig verdedigend spel van de spil, en zeer behoorlijk spelende rechts- en linksbuiten moest Zuid wijck een 31 nederlaag incasseren, De achterhoede was deze maal eens bij uitzondering het zwakke deel van het elftal. Heren 1 heeft in een verbeten mod- derballet een 00 gelijkspel be haald tegen HHYC 3. Zeker is dat geen slecht resultaat, maar ze had den toch nog een beetje op een over winning gehoopt. Met een invaller was de voorhoede haar stootkracht en schotvaardigheid danig kwijt, maar de verdediging wist door een buitengewoon goed doorgevoerde buitens,peltactiek, de snelle HHYC- voorhoêde in bedwang te houden. Een gelijk spel was dan ook de juis te weergave van de krachten-ver houding. Even nog ontstond er een spannend moment toen op aandrin gen van HHYC, met een protest ais dreigement na afloop van de wed strijd nog een straf-bully tegen Zuid wijck moest genomen worden. Ge lukkig kon deze echter weggewerkt worden. De kansen op een kampioen schap zijn door dit gelijke spel wel veel kleiner geworden. TAFELTENNIS „De Sleutels". Voor tal van tafeltennisenthousiasten van diverse Haagse en Leidse verenigingen vond gisteravond in Den Haag de zeer belangrijke en spannende compe titie-wedstrijd H.B.S. 1Sleutels 2 plaats. H.B.S. 1, die met Sleutels 2 en WIBO 1 een titanenstrijd om de eerste plaats voert, speelde on langs gelijk tegen WIBO 1. De Sleu telsspelers wisten echter ook nu de meerderen te blijven. J. v. d. Post opende de score door in drie games van Borsboorrp te winnen. Klinken- bergh won hierna met grote getal len van de sterke H.B.S.-er van Putten (21—15; 215). Burghouwt bracht de 'stand op 30 door de sterke back-handspeler J. Sprecher er in twee games onder te houden. Nadat Klinkenbergh nog voor twee overwinningen had gezorgd bracht Burghouwt de stand tenslotte op 63 in het voordeel van de Sleu tels. De double-set, welke door het team BurghouwtKlinkenbergh ge speeld werd gaf een prima eerste klasse partij te zien. Ook deze ver liep in drie games in het voordeel van de Leidse spelers. Het 2e Sleutels-team heeft hier mede zijn positie weer behoorlijk verstevigd. De stand der drie hoogst geplaatste teams is thans als volgt: 1. Sleutels 2 4 4 0 0.8 2. WIBO 1 4 3 1 0.7 3. H.B.S. 1 5 3 1 0.7 De wedstrijd Sleutels 2WIBO heeft plaats in Januari. A.s. Donderdag zal de zeer be langrijke competitie-wedstrijd in de dames 2e kl. Sleutels 1—D.T.S. 1 plaats vinden. In het D.T.S. team staat namelijk Henny van Woezik opgesteld (tweede speelster van Ne derland). Als Sleutelsdames in deze wedstrijd staan opgesteld: E. Filbry, R. Ruigrok en B. Lingerak. WOENSDAG. HILVERSUM I, 301 Meter. 7.00 Nieuws, 7.15 Oct Gymn., 8.00 Nieuws, 8.18 Gr.pl., 8.50 Voor de huis vrouw, 9.00 Gr.pl., 10.00 Morgenwij ding, ds. H. A. Enklaar te Laren en Blaricum, 10.20 Onze keuken, 12.30 Weerpraatje, 13.00 Nieuws, 14.00 Ge sproken portretten „Jan Greshoff", 15.00 Hoorspel, 15.30 De Regenboog, 16.00 De Roodborstjes, 16.15 Het stond in de krant, 16.45 Vragen staat vrij, 18.00 Nieuws, 18.30 Strijdkr., 19.15 „The Andrew Sisters", 19,30 Voor de jeugd, 19.45 „Lezen in de Bijbel, 20.00 Nieuws, 20.15 Sympho- nische muziek voor fluit en orkest, Guillaume Landré, 21.00 Marnix van St. Aldegonde, een hoorspel, 22.45 In de tuin der poëzie, „Jan Greghof zes tig jaar", 23.00 Nieuws, 23.35 Gr.pl. HILVERSUM II, 415 Meter. 7.00 Nieuws, 7.45 Een woord voor de dag, 8.00 Nieuws, 9.00 Bij onze jonge zieken, 10.30 Morgendienst, ds. P. H. Quartel te Kethel en Spaland, 11.15 „Het wuivende koren", 12.33 Ad- vents&tonde der stichting alle-dag- kerk, 13.00 Nieuws, 14.00 Gr.pl., 15.00 Concertgebouw kwintet, 16.15 Voor onze jongens en meisjes, 17.45 „Nieuw Guinea", 18.30 Gr.pl., 19.00 Nieuws, 19.45 Engelse les, 20.00 Nieuws, 20.15 N.C.R.V.-kwartet, 20.35 Ons Christe lijk geloof, Vijfde voordracht „Chris tus" Geest", 22.00 Busch strijkorkest, 23.00 Nieuws, 23.35 Serenade in Es, K. V. 375, Mozart. Koopt Uw ringen bij C. de Kemp BOTERMARKT 12 Qrote keuze met en zonder inlevering Voor goed verzorgde GARAGE W. C. A. VAN KERKHOF NARMSTRAAT 1a TELEF. 25555 KERSTMARKT ten bate van het Yerpleegfonds KLEUTERHUIS van de Leidsche Buiten school, te houden op Donderdag 16 December •n Vrijdag 17 December in de zalen van het Federatie huis, Gerecht 10 te Leiden Vrije toegang. Vele Attrac ties, Textiel en Nuttige Voor werpen tegen gewone prijzen. Geopend van 14.30 tot-17.30 u. en van 19.30 tot 22 uur DIRECT GEVRAAGD een Nette Bakkersleerling pl.m. 16 jaar, bij TH. HENDRIKS Hoge Rijndijk 252 9837 LEIDEN. POELIER Rapenburg 91. Tel. 20654 HEDEN VOORHANDEN: Vette tamme Konijnen Wilde Konijnen Hazen Fazanten Patrijzen Wilde Eenden Talingen Braad- en Soepkippen Kalkoenen Gemeste Ganzen. 9836 2 Nette Werkster gevr. van 9 tot 3 uur. eens per week. v. Riet, Piöenstraat *nc. 14. 1509 O. Geef Uw kinderen 'n prettige middag, neem ze mee als U gaat winkelen, met als slot 'n heerlijke tractatie in onze Lunchroom. cellophaanverpak- WERPPOP. king SKISOKJES, zuiver wol in geel, rood en korenblauw, 1 punt, maat 3 1.19 Kleine stijging per maat. JONGENSBLOUSES, wol, 5—12 jaar5 jaar 5.50 Kleine stijging per maat KINDERJURK, wol. leuke ruit, maat 60 11.95 Kleine stijging per maat In onze Lunchroom: een heerlijke kindertractatie KERSTCOMPLEJ f 0.25 YIIOOU A I)Ui:iiSUA\\ LEIDEN Adverteert in de Leidse Courant SIMON DE WIT N.V. vraagt voor haar filiaal te HILLEGOM (14—17 jaar) Vakkennis geen vereiste aangezien het bedrijf zelf opleidt. Schriftelijke sollicitaties te richten aan SIMON DE WIT N.V., Personeelsafdeling, Postbus 2 te Zaandam Gevraagd op kantoor te Leiden: Leeftijd 18 jaar. Acouratesse en goed handschrift worden vereist. Zij, die met ingang van 3 Januari a.s. in dienst kunnen treden genieten de voorkeur. Brieven met volledige inlich tingen en opgave van verlangd salaris onder no. 983S bureau van dit blad. VOOR 'N A hUUt kijken bj, GROOT FABRIEKSKANTOOR TE DEZER STEDE vraagt voor zo spoedig mogelijke indiensttreding; goed kunnende typen en liefst bekend met factureer werkzaamheden. Leeftijd 1821 jaar. Brieven onder Nr. 9829, Bureau van dit Blad. vraagt voor keurig net werknemersgezin (man, vrouw en kind) nette Aanbiedingkantoor VESTESTRAAT 1 E 2 Een Hollands Kerstfeest betekent kóu en sneeuw tuiten en gezelligheid in huiselijke kring Volle Neef, een kerstboom met ballen, kaarsjes, slingers mos, engelenhaar enz. Na tuurlijk gekocht bij Spier. Dief steeg 19. Laat uakmeesen oduisonen. 2 Wij hebben volop kerst ballen, kerstslingers, kerst- groen, kerstsneeuw, gouda- kaarsen, kaarsknijipers, denappels, kerstfiguren, kandelaars, rood crêpepa pier. enz. Verder kop en schotels. Inmaakpotten, weckringen, fluitketels, melkkokers, broodtromme' vergieten, gaskousen, lam peglazen, Deko Mare 86. f2 Openlijk dank aan God voor een verkregen gene zing na het herhaaldelijk bidden der drie Weesge groeten tot Maria. 1510 f2 Accordeon. Door ge vorderd leerling met spoed te koop gevraagd we gens vertrek naar Indië. Brieven of briefk. met omschr. en prijs J. Rozen dal, Groenteweg 19, Den Haag. 2 Ter overname aange boden een zware Old Fi nish rookstoel. wegens plaatsruimte en een witte trouwjapon. 2.50 M. sleep, 9 M. zijde in verwerkt, sa men 100.—. 1504 Meisje gevraagd zelfstandig kunnende wer ken, niet beneden 18 jaar. Loon 17.50 85 uur. Za terdags vrij. Aanmelden: na 7 uur. Kapsalon RITA Lusthoflaan 3, tel. 24683. R.K.KerkbestuurSt.Jozef NOORDWIJKERHOUT de UITGELOOT zijn nummers: B 7. 32, 178 a 500.—. D. 81. 83, «84, 86 en 93 a 100.—. Betaalbaar per 2 Januari 1949 bij de Twentsche Bank N.V. te Lisse en Noordwijkerhout. 2 Werkster gevraagd v. Donderdagmorgen. van Berge Henegouwen. 1ste Binnenvestgracht 115. (bij Stéenstraat). 1505 2 Uitgebreide collectie v. o. vloerkleden, lopers, velours, overgordijnen, hand- en trapnaaimachi- nes, kant- en kofferschrij-f niachines, Prinses Ma- riannelaan 209, Voorburg, Tel. 778850. 9833 2 Te koop 200 R.R. Merg- kooI, best gewas, bij A. H. van Ruiten, Gooweg 14 te Noordwijkerhout. 9832 2 Te koop een schoen- makersstikmadhine 45, legstoel met kussens f 25, legstoel zonder kussens 15. 2 pers. mahoniehou ten wastafel met nachtkast 12.50. F. v. d. Pluyiu. Janvossensteeg 51. 150o 2 D. K. W. motor. 125 c.c., zeer snel en betrouw baar, compleet met been- schilden, duo enz. Banden als nieuw. P. Erardes, Diefsteeg 15. 1507 2 Electr. wasmachines met Thabur-garantie. Reeds leverbaar van 4 per week. Vraagt verte- genwoordigersbezoek. Ver kooporganisatie „Succes'", Maresingel la, Leiden, te lefoon 25459. 1503 2 Twee Textiel vitrine's merk ..Tacoma", modern 2 x 2 x 0.75, 8 glazen schuifvakken, 2 laden Phi lips monoknopradio, ve rende bedstellen 10 jaar garantie, spiralen dressoir tafels, vloerkleden, lopers, dekens, J. Bouman, Utr. Veer 1. tel. 22882. 1502 Iets te verkopen? Dan 'n Telefoontje plaatspn

Leidse Courant | 1948 | | pagina 4