n Uitspraak tegen Amersfoortse kampbeulen STADSNIEUWS NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK NIEUWS UIT DE OMGEVING Wilt U iets weten? DINSDAG 14 DECEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 IJET BIJZONDER GERECHTSHOF te Amsterdam, onder presidium van prof. mr J. A. van Hamel, velde hedenmorgen de vonnissen over de Amersfoortse kampbeulen Berg, Kotalla, Wolff, Brahm, Oberle c*i Alscher. Ten aanzien van de verdachte May werd een voortgezet on derzoek gelast, aangezien ter terechtzitting is geb'eken, dat de Duitser Tito waarschijnlijk nog in leven is en zo mogelijk persoonlijk gehoord moet worden. Het Hof wilde May niet op grond van schriftelijke ver klaringen veroordelen. gen een termijn van 8 dagen om eventueel beroep in cassatie aan te tekenen. Tijdens het voorlezen van de von nissen heerste op de publieke tribune diepe stilte. Uit de inhoud van de sententie stip pen wij nog het volgende aan: „Ten aanzien van Berg en Kotalla acht het Hof de door hen op de ge vangenen gepleegde mishandelingen zó hardvochtig en wreed, waardoor het kamp tot een hels verblijf is ge worden door een niet te becijferen aantal Nederlanders, zonder enig respect voor leven of lijf der aan hun zorg toevertrouwde personen, dat een zeer zware straf moet wor den opgelegd. In verband met de eveneens bewezen deelnemingen aan verschillende executies, waaronder wat Berg aangaat speciaal de 77 Russische krijgsgevangenen, en voor beiden de 49 zogenaamde repressaille- gevallen voor de aanslag op Rauter. kan deze straf slechts de doodstraf zijn. Aan de voor de verdachten aan gevoerde verzachtende omstandighe den wordt door het Hof geen over wegende betekenis toegekend. Ten aanzien van de opgelegde vrij heidsstraffen verklaart het Hof, be grip te hebben voor het standpunt van de procureur-fiscaal, die tegen alle verdachten de doodstraf had ge- eist. Waar evenwel in die gevallen verzachtende omstandigheden aan wezig waren, zoals uiterst geringe geestelijke ontwikkeling, onderge schikt dienstverband enz. heeft het Hof gemeend, dat het best aan het Nederlandse rechtsbewustzijn wordt voldaan, door zich zoveel mogelijk te distantiëren van de geringschatting van het mensenleven, waarin de Duitse schuldigen ook in deze zaak zich zo grovelijk zijn te buiten ge gaan. Het Hof meent echter wel, te mo gen verwachten, dat de thans opge legde vrijheidsstraffen in beginsel zullen moeten worden ondergaan, en niet door verkortingen langs admini stratieve weg reeds in betrekelijk korte tijd denkbeeldig worden." Doodstraf voor Berg en Kotalla Karl Peter Berg, 41 jaar oud, ex- politie-beamibte, werd veroordeeld tot de doodstraf. Josef Johann Kotalla, 40 jaar oud ex-kantoorbediende, werd veroor deeld tot de doodstraf.' Josef Oberlé, 56 jaar oud, ex- schaapherder, werd veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf met aftrek van de tijd in voorarrest doorge bracht. Hugo Hermann Wolff, „het Kerst mannetje", 56 jaar oud, ex-timmer man, werd veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. Edwin Ernst Alscher, 60 jaar, ex- vertegenwoordiger, werd veroor deeld tot 10 jaar gevangenisstraf met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. Alle veroordee1de verdachten kre- „SCHIPPER NAAST GOD". Tweede abonnementsvoorstelling. Voor de tweede abonnementsvoor stelling van dit seizoen had men het oog laten vallen op het spel van Jan de Hartog „Schipper naast God", ten tonele gevoerd door de Toneelgroep „De Komedianten". Dit stuk werd werd door de auteur tien jaar geleden geschreven en behandelt het tragi sche lot van 146 Joden, die het on gastvrije vaderland proberen te ont vluchten, maar nergens onderdak vinden. Amerika is potdicht, maar de schipper Joris Kuiper weigert koppig zijn lading weer mee terug te nemen en laat liever zijn schip naar de kel der gaan in een laatste poging om Amerika te* dwingen deze drenkelin gen op te nemen. Dat vluchtelingen-lot moge tragisch geweest zijn in 1938 nu in 1948 weten wij, dat die tragiek weldra veel ernstiger vormen zou gaan aannemen en met deze sombere realiteit tot ach tergrond heeft het stuk van de Hartog een relief gekregen, dat het oorspron kelijk niet had. Vandaar dat het thans meer ontroert dan het in 1938 zou hebben gedaan. Vandaar ook, dat wij de onvolkomenheden van het spel eerder voorbij zien en veel accepte ren, wat wij anders wellicht niet zo grif hadden gedaan. Jan de Hartog schildert zijn karak ters en situaties graag met rauwe ve gen en met op effect berekende scher pe lijnen. Dit spel heeft daar ook ruimschoots zijn deel in, op het stui tende af. Maar veel wordt vergoed door het werkelijk grootse spel van Cor van der Lugt Melsert. Men kan ook groots zijn in eenvoud en sober heid. Zo was Cor v. d. Lugt, een dooi en door levensechte Hollandse zee man, die zweert bij de Bijbel en daar in zijn levensweg ziet uitgestippeld. „Het is niet de vraag of ik wil. Ik moet!" Nederland kent zulke rusti ge, zelfverzekerde, misschien mogen wé wel zeggen, eigengereide men sen, die zich door niets of niemand laten afbrengen van de weg, die zij als de juiste hebben ingezien. Een meesterlijk gespeelde figuur. Mede door deze-uitzonderlijke creatie kwa men de andere figuren vrat op de achtergrond. Alleen de oude machi nist van Leo de Hartogh en Henkie, de scheepsjongen, kwamen wat meer naar voren. De laatste fungeert als de clown bij Shakespeare, maar min der fijn. Het publiek heeft het spel van Cor v. d. Lugt zeer gewaardeerd en hem aan het slot een ovatie gebracht. DERDE ABONNEMENTSCONCERT. Het derde abonnementsconcert van het Residentie-Orkest in de Stadsge hoorzaal, op Dinsdag 21 December a.s. te 20 uur, ademt reeds enigszins de sfeer van het naderend Kerst- leest. Het programma opent met het vierde Brandenburgs Concert van J. S. Bach, wiens oeuvre juist in de Kersttijd zoveel belangstelling ge niet. Daarna volgen van M. Reger „An die Hoffnung" en van J. Brahms „Rhapsodie voor altstem, mannen koor en orkest"; de solostem in deze werken neemt de Zwitserse zangeres Elsa Cavelti voor haar rekening, wier prachtige vertolking van Mah- lers Lied von der Erde in het vo rige seizoen nog velen in de herin nering ligt. De koorparten zijn in handen van „Die Haghesanghers" (dir. Jos. Vranken Jr.), die belange loos hun medewerking verlenen. In afwijking van de aankondiging op de affiches volgt dan van Cl. Debus sy „Prélude a l'aprèsemidi d'un faune" en „La mer". De Haydn-varia- ties van Brahms komen te verval len). Frits Schuurman, de dirigent van aeze avond, heeft vooral met de ver tolking van deze beide laatste ope ra's, ook in het buitenland, grote ver maardheid verworven. Katholieke Jonge Middenstand, afd .Leiden. Wij herinneren er on ze leden even aan, dat de heer H. Geyer op Woensdag 15 December zal spreken over het zeer belangrijke onderwerp1 van deze tijd de Vesti gingswet Kleinbedrijf en haar proble men, omdat dit onderwerp waarmee toch iedere jonge middenstander te r.-.aken heeft, is een ieder van harte welkom. Wij beginnen deze avond om 8 uur precies, en wel in „Liber ty", Stationsweg 2. LEIDSE GEMEENTEZAKEN. B. en W. van Leiden stellen aan de Raad voor: een bedrag van 2750.be schikbaar te stellen in verband met het overbrengen van de imbecielen afdeling van de school voor buiten gewoon lager onderwijs naar het ge bouw Pieterskerkhof 4; tegemoet te komen aan de be zwaren, welke door Ged. Staten zijn geopperd tegen het raadsbesluit be treffende subsidie aan de R.K. Jon gensschool voor buitengewoon lager onderwijs aan de Pelikaanstraat; de beloning voor de onderwij zers, werkzaam bij het vervolg-on- o'erwijs te rekenen van 1 Januari 1948 af, te verhogen en voor de on derwijzers te brengen van 2.50 op 3.per lesuur, voor de hoofden van 312H op 3.50 per lesuur; eveneens de beloning voor on derwijzers van spraak-gèbrekkige kinderen iets te verhogen, nl. de on derwijzers met 25.per jaar per wekelijks lesuur; de hoofden met 15.per jaar; een geldlening aan te gaan bij de Rijkspostspaarbank van 1.400.000 ter verstrekking van een gelyk-grotig bouwvoorschot aan de woningbouw- veren „Ons Belang" voor de bouw van 103 woningen. Tevens aan de ver eniging voor de tijd van 50 jaar in erfpacht te geven, een terrein, groot 13.009 M2.; aan de textielfabrieken Gebrs Van Wijk en Co. N.V., te verkopen een perceel grond aan de Kanaalweg, groot 260000 M2. voor de prijs van 2.50 per M2. De grond is bestemd voor industrie-terrein; van de heer H. P. Jansen aan te kopen een terrein, groot 21 M2. voor de prijs van 1.per M2. aan de Meloenstraat, in verband met straat- aanleg; aan de koeltechr.isch adviseur ir. G. Ferguson te Zeist op te dragen een rapport uit te brengen over een uitbreiding van de koelruimten van het slachthuis. Kosten van het on derzoek 5000. een bedrag van 1500.ba- schikbaar te stellen ten behoeve van het verlenen van een bijdrage aan de Stichting K. en O. ad f 3.50 per lid van het gemeentepersoneel en. indien dat personeel gehuwd of naai- het oordeel van ons College enig kost winner is, ook voor een huisgenoot van dat personeel, voor zover het een salaris geniet van 360.of minder per jaar; DEMPEN VAN SPOORSLOTEN BENOORDEN MORSCHSINGEL. Hedenmorgen werd door de direc teur van Gemeentewerken namens B. en W. ten stadhuize aanbesteed „Het dempen van Spoorsloten ten noorden van de Morschweg en het leggen van rioleringen met bijkomen de werken". De volgende 17 inschrijvingen wa ren ingekomen: fa. J. H. v. Bergen Jr., Noordwijk 73.000; A. v. d. Nol, Den Haag ƒ55.550; J. A. van Steen, Wassenaar ƒ53.600; fa. A. Groenewe. gen, Rijswijk 52.000; Joh. Dietz, Leiden ƒ52.000; fa. L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuifzand, Leiden ƒ51.400; v. Gooi en Moerland, R'dam ƒ46.700; C. A. Langeveld, Alphen a. d. Rijn ƒ46.500; H. C. Heemskerk, Leiden ƒ46.400; A. v. Halen, Leiden ƒ45.900; Gebrs. J. P. en M. Huurman, Zoeter- meer f 44.978; C. Godschalk en Co., die optreedt als dirigent van het R'dams Philharmonisch Orkest in een K. en O.-concert. Leiden ƒ44.560; fa. J. M. Samson, Oegstgeest ƒ44.340; fa. Den Haan en Mens, Katwijk a. d. Rijn f 44.294; Gebrs. Schouls, Leiderdorp 36.555; Gebrs. de Jong en Thijssen, Den Haag ƒ36.450; P. J. Bunschoten, Haarlem ƒ30.747. MEJ. DR. H. v. d. HORST. Gistermiddag vond onder zeer gro te belangstelling de" begrafenis plaats van Mej. Dr. H. van der Horst, oud assistente van het Kamerlingh On nes Laboratorium en oud-lerares van ce Avondschool van het Genootschap M. S. G., die vorige week hier ter stede overleed. Aan de groeve werd gesproken door de heer A. van der Hoogt, di recteur van M. S. G., die de overle dene herdacht als lerares en die sprak over de groote toewijding, waarmee zij haar taak gedurende vele jaren had vervuld. Prof. Dr. C. J. Gorter sprak als directeur van het Kamerlingh Onnes Laboratorium en memoreerde in het bijzonder baar werk als hoofd van het natuurkundig practicum voor medische studenten en als weten schappelijk medewerkster. Dr. H. van Dijk, een der oudste col lega's van de overledene, sprak na mens de vrienden en zeide, dat het werk van de overledene op het ge bied der thermometrie nog lange ja ren a's grondslag zal dienen voor on derzoekingen op dit gebied. Tot slot sprak de heer Th. W. van Niekerk namens de V. V. M. en de oud-leer lingen van Mathesis. Een neef van de overledene dankte voor de betoonde belangstelling. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaats-exa- men Theologie: mej. W. H. Buys ie Leiden en de heer H. C. van Itterzon te Den Haag. DISTRIBUTIEKRING LEIDEN. Woensdag te Leiden uitreiking van bonkaarten 901. Woensdag te Rijpwetering uitrei king van toeslagkaarten bijz. arbeid. BURGERLIJKE STAND. Overleden: W. van Starkenburg, zn, 7 maanden; A. Gort, z., 18 jaar; W'. M. Bogaards, hsvr. van L. W. Baak, 60 j.; J. de Bruin, man, 47 j. Gehuwd: H. J. A. M. de Jong jm en J. F. M. Gussenhoven jd. Geboren: Johanna Catharina Ma ria, d. van D. J. L. Ie Rutte en J. M. Paardekooper; Comelis, z. van W. F. Hagman en C. Lourens; Em ma Johanna, d. van F. Duijsings en J. E. Fontein; Petrus Johannes Mar- tinus, z. van P. J. van Rossenberg en K. Wirtz; Maarten, z. van J. So- bels en W. J. Somerwil; Cornelis Johannes, z. van J. Stouten en J. H. Brama; Anthonie Johannes Adriaan, z. van A. J. A. Verweij en A. F. de Lange; Cornelis, z. van D. Hofkes en T. de Haan; Johannes Ludovicus, z. van L. J. Bisschop3 en E. Baart; Engelbertus Aloysius, z. van A. Vork en C. Fransen; Franciscus Martinus, z. van C. de Vrij en C. G. Berens; Hendrik, z. van H. Vlieland en W. van Leeuwen; Maria Wilhel- mina, d. vafl H. Reijken en A. Ou- werkerk; Cornelis Johannes, z. van J. Elshout en M. Beerendonk; Nico- laas, z. van J. de Vreugd en J. de Mol; David Joseph, z. van A. Kohl en M. E. Stauffer; Stientje, d. van S. Schenkel en R. van Asperen. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. DE WERKZAAMHEDEN DER TWEEDE KAMER. Hoezeer de Tweede Kamer er ook naar gestreefd heeft, de begroting voor het komende jaar vóór Kerstmis ai te doen, kan men toch met zeker heid voorspellen, dat deze opzet niet zal gelukken. Morgen, Dinsdag, be gint de Kamer met Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. Voorts moe ten nog worden afgedaan Oorlog, Marine. Buitenlandse Zaken, Over zeese Gebiedsdelen, Verkeer Water staat, Wederopbouw en Sociale Za ken. Zoals bekend is gemaakt, lag het in de bedoeling, Buitenlandse Zaken in de avondzitting van Donderdag 16 December te behandelen. Naar in parlementaire kringen verluidt, is het echter niet zeker, dat dit mogelijk zal zijn. De Kamer zou dan op die avond kunnen beginnen met Oorlog en Marine, hoofdstukken, welke wel licht gezamenlijk kunnen worden behandeld. De Memories van Ant woord betreffende de militaire de partementen zijn zeer spoedig te verwachten. De onafgedane begrotingen zullen dan moeten wachten totdat de Ka mer in het nieuwe jaar weder bij eenkomt, hetgeen wel half Januari zal zijn. ALPHEN AAN DEN RIJN Personalia. Bij K.B. is met in gang van 1 Januari 1949 benoemd tot burgemeester der gemeenten Vianen en Lexmond de heer G. B. Pellikaan, leraar aan het Christelijk Lyceum te Alphen aan den Rijn. BOSKOOP Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal in openbare vergadering bijeenkomen Vrijdag 17 Dec. des avonds te 7.30 uur ten gemeente huize. HAZERSWOUDE (Dorp) Geboren: Catharina M., d. van C. M. Twaalfhoven en R. W. B. Le Cointre; Julianus W., z. van M. D. van Vliet en M. Lagerwaard; Hen- riettte G., d. van R. J. van der Zwaan en T. de Beer; Theodora Th. M., a. ^an J. J. Lourier en A. Th J. van Beek; Johannes, z. van J. den Hou- ciijker en J. Heineman. Ondertrouwd: H. P. van der Laan 27 jaar en W. C. M. van der Zon. Getrouwd: Th. J. G. van Velzen en B. Th. Wassing. Overleden: Attje de Wolf echtg. van P. de Gejder oud 71 jaar; Al- bertus W. van Schie 18 jaar; An- óries de Jong, 57 jaar wonende te Gouda. LEIMUIDEN O.D.I. Vorige week hield de gymnastiekvereniging onderlinge wed strijden voor haar adspirantleden, die zij ruim 130 telt. Voor iedere groep werden enkele prijzen beschik baar gesteld waaronder een paar gymschoenen, zodat ieder zijn beste beentje voor zette. Voor de jongens van 912 jaar werd een behendig heidswedstrijd gehouden, die werd gewonnen door Adri Rijkelijkhuizen en Leo Straathof. De overige groe pen werkten met brug-, ring- en vrije oefeningen. Vijf meisjes van 9 12 jaar behaalden een geliik aan tal punten n.l. Jopie Turk, Willy de Koning, Anne l'Ami, Willy Mollers en Anneke Turk. Van de jongens van 12—15 jaar waren de uitblinkers Wim Straathof en Har Wolken. De wed strijd van meisjes van deze leeftijd werd gewonnen door Tyni Semp en Willy Beuk Cd. Nieuw orgel. Zondagavond werd in een plechtig Lof het nieuwe or gel in de parochiekerk ingewijd. De ze plechtigheid geschiedde door de pastoor, waarna oud-kapelaan De Wit het nieuwe instrument inspeel de. Pastoor Speet gaf in een kort woord uiting aan zijn dankbaarheid over het nieuw orgel en hoopte dat enkele voorname onderdelen, die nog ontbreken, ook spoedig aange schaft kunnen worden. NIEUWVEEN PAROCHIEEL ZANGKOOR OOGST SUCCES. Gé van Vliet als bassolist. Geheel in het kader van de Ad vent gaf het R.K. Par. mannen- en knapenkoor in de zaal van de heer Veenboer een buitenkerkelijke zang uitvoering, ten bate van het kerk orgelfonds. Hieraan werd bovendien medewerking verleend door onze oud-plaatsgenoot Gé van Vliet, lid van de Ned. Opera te Amsterdam als bassolist. Het mannen- en kna penkoor stond o.l.v. de dirigent, Nico Speet en aan de plano de heer Jan van Zwieten te Langeraar. Het was een uitstekend verzorgde avond die als een unicum van zangkunst in een dergelijke kleine parochie, met zo weinig beschikbaar stem- menmateriaal, mag worden be schouwd. Zeer terecht mag dan ook lof wor den gezwaaid aan het adres van de heer Nico Speet, die na veel inspan ning het mannen- en knapenkoor tot zulke prestaties heeft weten op te voeren. Dat ook de goed gevulde zaal, voldoening had van de ver schillende zangnummers en soli, daarvan getuigde telkens het dave rend applaus. Na het middernach telijk uur werden de twee solisten: Gé van Vliet en Nico Speet nog maals bereid gevonden voor een duet. Zonder afbreuk te doen aan de prachtige meerstemmige en met veel gevoel gezongen zangnummers van het mannen- en knapenkoor, was het optreden van Gé van Vliet wel een bijzondere attractie, alhoe wel zijn prachtige basstem veel van haar effect verloor door de kleine en te volle zaal. De avond werd geopend met het vierstemming „Ave Maria" van Ar- cadelt, uitgevoerd door het mannen- en knapenkoor, evenals het „Ave Verum" van Mozart en het „Popule Meus" van Vittoria. Gé van Vliet opende, het opera gedeelte met een bassolo „O Isis" uit Zauberflöte, waarna een tweetal duetten van Gé van Vliet en Nico Speet in het „La sworza" van Verdi en fragmenten uit de Parelvissers van Bizet, een en ander afgewisseld door het mannen- en knapenkoor. Onze plaatsgenoot H. Egberts ver tolkte de tenorsolo in het „Wolga- lied" van Frans Lehar, waarvoor ook hem een daverend applaus ten deel viel. Na de pauze waren het vooral komische zang- en toneel stukjes. welke eveneens zeer aan trekkelijk werden voorgedragen. ROELOFARENDSVEEN Bloembollencultuur Bij de ver kiezing twee leden van het hoofd bestuur werd in de vacature Bak ker de heer D. Kommer, en in de vacature Bijvoet, de heer Ph. Hoog candidaat gesteld. Over punt 6, de afschaffing van alle maatregelen, werd nog eens terdege gesproken. Het voorstel van de heer v. d. Zoet om met de afd. Limmers te accor deren, hetgeen inhoudt, dat de zin snede van het hoofdbestuur „tegen een dienende ordening van het be drijfsleven in het algemeen is het hoofdbestuur zeer zeker niet gekant" geschrapt zal worden, werd met meerderheid van stemmen aangeno men. Eveneens werd besloten het voorstel om het eigen gebouw in Haar'em te behouden, te steunen. De dooi* het hoofdbestuur voorge stelde contributieregeling werd ver werpen. Tot afgev. naar de alg. ver gadering werden benoemd de heren L. J. v. d. Meer en C. A. v. d. We reld en tot pl.verv. Joh. Straathof Sr. en J. de Graaf. Ook werd de vrijwillige inkrimping nog bespro ken. Algemeen was men van mening, dat deze opgeheven moest worden. Bij de rondvraag werd het be stuur verzocht, te willen bewerk- stel'igen, dat voor het volgend sei zoen weer bollen gaas beschikbaar zal kunnen zijn. EEN GELUKKIG EILAND! De bemanning van het schip Ketch Miena", dat dezer dagen te Sydney arriveerde, verklaarde een „Utopia" te hebben ontdekt, waar men nog niet eens wist. dat er een tweede wereld oorlog was geweest. Het is het eiland Tikoteia, ongeveer 650 kilometer teil Zuid-Oosten van de Salomons-eilan- den. Dit eiland is vijf kilometer lang en twee kilometer breed. Het wordt bewoond door een negenhonderd mensen, die, aldus de zegslieden, geen weet hebben von politiek, in flatie, belastingen en „ismes". De vrouwen op dit eiland dragen het haar kort, de mannen laten het lang en.bleken het. KATWIJK Gemeenteraad. Vergadering van de raad op Donderdagavond a.s. te half 8. Voornaamste punten dei- agenda (21 punten) zijn: wijziging van het raadsbesluit van 29 April 1948 in zake verhuur van grond aan de Geref. Kerk (onderh. art. 31); aankoop van de woningen Duin straat 18 en 20; aanvragen van steun uit 's Rijks Schatkist ten behoeve van de bouw van montagewonin gen, alsmede tot het aangaan van een rek. courant-overeenkonvst met de N.V. Bank v. Ned. Gem. in ver band met die bouw. KATWIJK AAN DEN RIJN Hoera- voor de bloemkool. Het mag van vrij grote bekendheid wor den geacht, dat de Katwijkse bloem kool en de waspeen niet alleen ln eigen land maar zelfs vér daarbuiten een grote vermaardheid hebben ver kregen. Op meerdere tentoonstellin gen in de lande stonden deze produc ten uit Katwijk vér boven aan. Maar een doorslaand bewys hiervan is wel verkregen met een zending bloem kool en waspeen op de jaarbeurs te Straatsburg (Frankrijk). Van het Centraal Bureau van de Tuinb.veilin- gen in Nederland mocht het bestuur te dien opzichte wel een zeer vleiend schrijven ontvangen. „De kwaliteit dezer producten was zó goed", schrijft het Centr. Bureau, „dat zij zelfs in het te dezer opzichte zo verwende Frankrijk de hoogste verwondering afdwong; de verpak king was met zo grote zorg geschiedt dat zelfs na een reis van 500 K.M. door heuvelachtig terrein de kwali teit van het product bij aankomst op het tentoonstellingsterrein nog aan de hoogste eisen voldeed. Onze Ned. Tuinbouw heeft dientengevolge met zijn inzending op de Jaarbeurs te Straatsburg een enorme propaganda kunnen maken". Zoals bekend is dit najaar ook heel veel bloemkool en waspeen naar Keulen en Dusseldorf verzonden. Ook uit deze steden zijn vanwege desbe treffende organisaties bij het vei- lingbestuur dankbetuigingen ontvan gen over kwaliteit en verzorging. SASSENHEIM Raadsvergadering uitgesteld Do tegen hedenavond uitgeschreven vergadering van de gemeenteraad is uitgesteld tot Dinsdag 21 December des avonds half acht. VOORHOUT Bloembollencultuur. De aftr. bestuursleden J. A. v. Geul en G. K. Spierenburg werden bij accl herko zen. De heer Spierenburg accepteerde zijn benoeming wel, mits hij van zijn functie van secretarie ontheven werd. Vóór het hoofdbestuur werden can didaat gesteld D. Kommer uit Boven- karspel en P. F. Seignette uit Bever- wijk. Hierna gaf de voorz., de heer P. A. van Reisen, zijn indrukken weer over de vergadering van voorzitters der afdelingen. De motie van orde der afd. Lisse, tot verwerping van het voorstel van het H.B. tot opheffing van de sane ringsmaatregelen, werd met 41 stem men voor en 10 tegen aangenomen. Zodoende kwam het voorstel zelf niet meer aan de orde, evenmin als de voorstellen der afdelingen Groote broek en Rijnsburg. De motie-Lisse werd verdedigd door de heren G. K. Spierenburg en P A. v. Reisen, die felle tegenstan ders waren van het voorstel van het H.B. De mening was, dat de algeme ne voorzitter niet de juiste man op de juiste plaats was, omdat hij te ge makkelijk van zienswijze verandert. Het voorstel van het H.B. werd verdedigd door de heren W. Borst en S. v. Reisen. De heer P. v. d. Nouland had gaarne een andere re dactie der motie gezien, door alleen te spreken over het areaal. Hij zag wel gaarne afschaffing van de prij zen. Hij was ook voor aanneming, de dubbelzinnige houding van het H.B. af te straffen. Door aanneming van een motie der afd. Hillegom werd het voorstel in zake de plaats van een eigen ge bouw met alg. st. verworpen. eijaait IN INDIE: KOOS VAN DER PLAS Noordwijk kok 2e klasse bij de zeemilitie, aan boord van H.M.'s „Tidore", viert op 17 December zijn 22ste verjaardag. WARMOND Ambtenaren overtroefd. De Za terdagmiddag gespeelde voetbalwed strijd tussen een elftal van het ge meentepersoneel en een combinatie van de N.V. Padox alhier, bleek voor Warmond een waar evenement te zijn, want het aantal toeschouwers was buiten verwachting zeer grool. Het is wat je noemt een gezellig partijtje voetbal geworden. Al wa ren het nu bepaald geen sterren die het veld betraden (enkele uitzonde ringen daar gelaten) verschillende spelers hebben toch tijdens de wed strijd meerdere malen sterretjes ge zien. De wedstrijd eindigde in een verdiende overwinning voor de Pa- dox-mensen, maar de tegenpartij be reidt zich nu reeds voor op een re vanche-wedstr yd. Voor de wedstrijd werden door de gemeente-secretaris, die een solide back-partij vertolkte, aan de aanvoerder van do Padox- club namens het gemeentebestuur bloemen aangeboden, terwijl na af loop van de wedstrijd door de heer Bekkering namens de Padox aan 't gemeentelijk elftal een prachtige be ker met inscriptie werd aangebo den. Geboren: Johanna Elisabeth Ca tharina dochter van M. Meskers en J. Tisseur. Maria Martinetta d. van K. Uit den Boogaard en M. v. Rijn. Helena Clasina Maria d. van J. C. v. Rijn en C. v. d. Salm. Micheline An toinette d. van M. Kok en K. Ciere. Adriana Anna Maria d. van G. W. v. d. Geest en A. H. v. Hameren. Jo hanna Maria Theodora d. van Th. J. Leenen en G. v. Seggelen. Cornelis Jacobus Maria z: van R. G. Stijn- man en A. M. Lagerberg. Cornelia Wilhelmina Maria van Vliet en A. C. Hogenboom. Francina Anna Jo- sepha d. van L. J. Beugelsdijk en J. v. d. Kerkhof. Gehuwd: J. J. Koek 24 j. cn M. J. v. d. Akker 21 j. A. Langemaire 26 j. en E. C. Koek 22 j. L. A. v. d. Hulst 26 j. en M Th Juffermans 24 j. M. A. Langeveld 30 j. en C. M. Heemskerk 27 j. Overleden:: J. v. d. Meer 66 j. J. M. v. d. Ham echtgenote van L. J. de Vromen 44 j. Vraag inzake de landing van de „Pehkaan" op Schiphol, 30 Dec 1933. Antwoord: Een exemplaar van het verslag van deze landing (in ons blad van 2 Jan 1934) kunnen wij u niet meer verschaffen. Wij hebben de berichtgeving over deze landing nog eens door gelezen, doch hebben er geen oproep in gevonden voor auto's om bij te lichten. Het lijkt ons ook onwaarschijnlijk, daar Schiphol toen reeds over voldoende grondverlich- ting en ze^s over een radiobaken beschikte. Is u niet in de war met de sensationele landing vun de „Uiver" op de renbaan van Albury in Australië tijdens de Melbourne- race? SCHEEPSBERICHTEN CONGOSTROOM. 13 Dec. van Ca pe Castel naar Accra. EDAM, 13 Dec. van Baltimore te Albany. GROOTEBEER, 13 Dec. van Batavia naar Amsterdam. FRIESLAND, Java- Rotterdam 13 Dec. 9.30 uur te Mar seille. GROOTEKERK, 14 Dec. van Durban te Lourenzo Marquez. MAAS KERK, 13 Dec. van Dakar naar Ply mouth en Amsterdam. VOLENDAM. RoterdamSydney 13 Dec. in Golf van Biscaye. WILLEM RUYS. Rot terdamJava, 13 Dec. 20 uur van Suez. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN. 14 Dec. Kaas. Aanvoer 81 partijen. Prijs le soort 170173, 2e srt. 166169, zware tot 175. Handel flauw. ROELOFARENDSVEEN. 13 Dec. Bloemen. L. Germen 5670 cent; Early Queen 0.581.05; Hillegarda 1.15—1.20. White Sail 1.00—1.30; Crown Imperial 1.051.25; Krelagc 1.00—1.25; Br. Star 28—39 cent. Narcissen Magnificence 3342 cent; Early Glory 25cent; Helios 33 37 cent per bos van 10.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3