Woudenberg hoort de doodstraf tegen zich eisen DINSDAG 14 DECEMBER 1948 DE LEID SE COURANT PAGINA 2 Katholieke beroeps keuze Zeer belangrijk initiatief KATHOLIEKE CENTRALE VERENIGING TOT STAND GEKOMEN. In de loop van dit jaar heeft het vraagstuk van de principiële voor lichting bij de beroepskeuze wel een zeer actueel karakter gekregen. Voor al sinds het Rijksarbeidsbureau is begonnen een van overheidswege ge organiseerde gelegenheid tot koste loze voorlichting bij de beroepskeuze te geven. Dinsdag j.l., 7 December, is op ini tiatief van de Landelijke Leiding der Katholieke Actie de grondslag ge legd voor een Katholieke Centrale Vereniging voor Beroepskeuze Voor lichting, gedragen door alle bij de Katholieke Raad van Overleg aange sloten standsorganisaties, de jeugd bewegingen verenigd in de Katholie ke Jeugdraad, en het R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoe ding. De reeds bestaande centrale van R. K. bureau heeft besloten ter wille van het algemeen welzijn in deze nieuwe centrale vereniging over te gaan. Een door een commissie van voorbereiding opgestelde beginsel verklaring werd met algemene stem men aanvaard. Wij laten hier gaarne de tekst vol gen van deze verklaring, die dus te recht beschouwd kan worden als een verklaring van Katholiek Nederland en welker inhoud inmiddels de hoge goedkeuring en volle sympathie van het Hoogw. Episcopaat verwierf. 1. Om de beroepskeuze-voorlich ting zo spoedig mogelijk in het bereik te brengen van allen en tegelijk ver spilling van krachten te voorkomen, hebben alle reeds bestaande katho lieke bureaux en alle katholieke or ganisaties, die Op dit terrein reeds werkzaam zijn. zich aaneengesloten tot een Katholieke Centrale Vereni ging voor Beroepskeuzevoorlichting. De taak van deze centrale vereni ging is: cursussen inrichten voor de opleiding van beroepskeuze-adviseurs en over het gehele land bureaux voor beroepskeuze oprichten of de oprich ting daarvan bevorderen en deze bu reaux in stand houden. 2. De Centrale Vereniging verte genwoordigt alle katholieke bureaux en alle katholieke organisaties op dit terrein werkzaam bij de kerke lijke overheid, bij de regering en bij andere instanties. 3. Met behoud van eigen zelfstan digheid zal de Katholieke Beroeps keuzevoorlichting streven naar een nauwe samenwerking met het Rijks arbeidsbureau en de Gewestelijke Ar- beidsbureaux, op punten niet strij dig met haar beginselen. 4. De Katholieke Beroepskeuze voorlichting stelt zic'i tot doel, aan alle daarvoor in aanmerking koman- de personen de gelegenheid te geven, een in geestelijk en stoffelijk opzicht verantwoord advies te krijgen bij de keuze van een studierichting- en/of beroep, resp. beroepsleiding. Dit ad vies moet tot doel hebben het wel zijn. in geestelijk en materieel op zicht. van de betrokken personnen te bevorderen, rekening houdend zo wel met de persoonlijke aanleg, be gaafdheid, voorkeur enz., als met de economisch-sociale mogelijkheden. 5. Daar de voorlichting bij de keu ze van een studierichting of een be roep een belangrijke factor is in de ontwikkeling en het groeiproces van de jeugdige persoon en de ouders van nature verantwoordelijkheid dra gen voor de opvoeding en het wel zijn hunner kinderen, moeten de ouders de gelegenheid hebben, ge bruik te maken van een beroepskeu zevoorlichting van hun eigen keuze, en zulks temeer omdat zich bij het inwinnen en het geven van dit advies factoren van strikt vertrouwelijke aard voordoen. 6. De Katholieke Beroepskeuze voorlichting stelt daarom als eis1, dat het Rijk, hetwelk bureaux voor kos teloze beroepskeuzevoorlichting op richt en in stand houdt, naar maat staven van evenredigheid financiëeel tegemoet komt aan de bureaux van het particulier initiatief. Aan het personeel en de werking van alle bureaux stelle het Rijk al gemene eisen van deugdelijkheid. Het voorlopig secretariaat waar alle inlichtingen zijn te verkrijgen, is gevestigd Heemraadsingel 38, Rot terdam, telefoon 31124. Oud minister Gielen hoogleraar in Nijmegen Het bestuur der Radboud-stich- ting te Nijmegen heeft besloten de leeropdracht van dr. S. T. Strasser aan de R.K. Universiteit te Nijme gen uit te breiden met theoretische paedagogiek en geschiedenis der pae- dagogiek en hem te bevorderen tot gewoon hoogleraar. Tezelfdertijd is dr. J. J. Gielen benoemd tot hoogle raar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte om onderwijs te geven in de paedagogiek, voor zover dit niet is opgedragen aan prof. Stras ser en mede met uitzondering van de kinderpsychologie en de psycholo gie van het abnormale kind. Dr. Gielen was, zoals bekend, van 1 Juli 1946 tot 6 Augustus 1948 mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in het kabinet-Beel. Bijslag Ouderdoms voorziening Wijziging Kinderbijslag KERST- EN NIEUWJAARSPOST VOOR INDONESIë. In verband met de beperkte laad ruimte in de vliegtuigen wordt het publiek dringend aangeraden Tegengaan van cumulatie van kin derbijslag ten behoeve van hetzelf de kind, voorziening inzake het (eigen) natuurlijke kind en toeken ning van kinderbijslag ten behoeve van geheel inva1ide minderjarige kinderen, ook na het 15e jaar, vor men enige der technische wijzigin gen in de Kinderbijslagwet, welke thans, volgens de memorie van ant woord op het Voorlopig Verslag over do begroting 1949 van het ministerie van Sociale Zaken worden voorbe reid. Overwogen wordt nog, of tot ver dere verhoging en progressie van de kinderbijslagen moet worden over gegaan. Daaromtrent zal het advies van de Stichting van de Arbeid wor den ingewonnen. Het tot stand brengen van een noodkinderbijslagregeling voor zelf standigen zou alleen kunnen geschie den, wanneer de grondbeginselen, waarop de definitieve regeling zal moeten worden gebouwd, vaststaan. Het zou anders in de toekomst wel eens zeer bezwaarlijk kunnen blij ken om van de noodregeling voor de overbruggingsperiode over te gaan op de uiteinde1 ij ke regeling. De bewindsman heeft de gemeng de commissie tot herziening der so ciale verzekering verzocht de nodige wetsontwerpen uit te werken. Hoe wel deze werkzaamheden regelma tig \*oortgang vinden, valt thans echter nog niet te zeggen, wanneer de commissie met haar werk klaar zal zijn. Door een ambtelijke commissie is inmiddels een rapport uitgebracht over het vraagstuk van fondsvor ming of omslagstelsel. De meerder heid dezer commissie heeft zich uit gesproken voor het omslagstelsel. De regering heeft haar standpunt echter nog niet bepaald. Wanneer tot dit stelsel besloten zou worden, zouden de verplichtingen van het Rijk, ten opzichte van het invalidi- teits en ouderdomsfonds grondige wijzigingen ondergaan. De regering heeft besloten bin nenkort de indiening van een twee tal wetsontwerpen te bevorderen. Het eerste strekt tot het verlenen van een tijdelijke bijslag op de uit keringen ingevolge de noodwet- Ouderdomsvoorziening. Voor ge huwden zal deze bijslag f 2.50 per maand bedragen en voor ongehuw- den f.1.50. Met deze maatregel zal een bedrag van rond 6.5 millioen per jaar gemoeid zijn. Volgens het twee de ontwerp zal de kinderbijslag voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezen- rentetrekkers met f.1 per maand en per kind worden verhoogd. De kos- Kerst- en Nieuwjaarscorrespondentie I ten hiervan zullen ongeveer 1.1 mii- reeds thans te bezorgen. Hoen gulden per jaar bedragen. ONDERGEDOKEN CHEF VAN POLITIE GEPAKT. Goede vangst op Schiphol. De ex-NSB'er H. Versteegh, tij dens de bezetting commissaris van politie te Wageningen en daarna ma joor van politie te Amersfoort en Schiedam, is op Schiphol gearres teerd. Na de bevrijding was het hem gelukt met zijn vrouw in Spanje on der te duiken. De correspondent van „Parool'' te Arnhem voegt hieraan toe: Met deze arrestatie heeft de Arnhemse re cherche, in samenwerking met de Rijkspolitie, een goede vangst ge daan. Versteeg, die voor de oorlog In specteur van politie te Velp was, maar tijdens de bezetting eerst bij de SD werkzaam was en daarna com missaris van politie te Wageningen, Amersfoort en tenslottte to Schiedam werd, ontvluchtte in '47 uit het kamp „De vergulde hand". De Arnhemse recherche heeft slnsdien steeds ach ter hem aan gezeten, tot aan de Spaanse grens toe. Men wist, dat hij de laatste tijd in Madrid verblijf hield en dat zijn ge zondheid zeer slecht was. Dit laat ste heeft hem tenslotte naar Neder land gebracht, want in Spanje kon hij het juiste dieet en medische be handeling niet krijgen. Hij kwam Vrijdagavond op Schiphol met het lijnvliegtuig uit Madrid aan, verge zeld van zijn echtgenote. Hij had een paspoort op een valse naam en was onderweg zo ziek geworden, dat de steward hem tweemaal een morfine- injectie moest geven. Op Schiphol wachtte de proc.-fiscaal bij het Arn hemse Bijz. Hof, mr. Fikkert, hem op. Versteeg werd nog in het vlieg tuig gearresteerd. Zijn gezondheids toestand was zo slecht, dat hij per brancard naar het kamp te Vught moest worden overgebracht. Een groot aantal Nederlanders, zo wel te Arnhem en omgeving als te Amersfoort en Schiedam, is door zijn toedoen aan de Duitsers overgele verd en tientallen zyn nooit uit de Duitse kampen teruggekeerd. LUGUBERE VONDST IN ZOMER- HUISJE. Lijk gevonden van een twee en vijftig jarige heer met een schotwond door het hoofd. Het Gelderse dorpje Epe en om geving zijn opgeschrikt door de lugu bere vondst van de rijkspolitie uit Epe, die Zondagmiddag de 52-jarige belasting-consulent J. W. C. uit Was senaar in zijn zomerhuisje dood in stoel aantrof. De heer C., die was gedood door een kogel uit een automatisch pistool, moet reeds enige dagen voordat men hem vond, zijn overleden. De politie wenst geen ver klaring te geven, of hier sprake is van een misdrijf dan wel van een ongeluk. Uit niets is gebleken, dat men hier met een moord met roof te doen heeft. Zelfmoord wordt onwaar schijnlijk geacht. Het zomerhuisje de Paddestoel, waarin de heer C. zijn intrek had ge nomen, staat langs de Nunspeterweg, een eind buiten het dorpje Epe, in het buurtschap Tongeren. De heer C, had dit huisje voor enige tijd ge huurd. Reeds enkele dagen had de bakker het brood zo maar op de stoep voor de deur gelegd, in de veronderstelling dat de bewoner zich er wel over zou ontfermen. De verhuurder van het huisje trof het brood daar Zondagmiddag aan, vond het nogal vreemd, schelde aan, klopte, maar alles bleef doodstil. De deur zat in het slot. De verhuurder waarschuwde de politie, die de deur forceerde en in de kamer het lijk van de heer C. aantrof, zittend in een stoel. Op enige afstand van het lijk lag een automatisch pistool, uit de kamer waarvan één patroon ontbrak. De heer C. had een schotwond dwars door het hoofd. Dr. Mijy uit Ede constateerde, dat het dodelijk schot al enige dagen ge leden moet zijn afgevuurd. De lei ding van het onderzoek berust bij de officier van justitie te Zutphen. Vrouw en kind van het slachtoffer vertoefden tijdens het gebeurde te Groningen, waar de heer C. is ge boren. „Algemeen Dagblad". ZOONLIEF KREEG PENICILLINE VAN EEN VRIENDJE. Een dame in Delft kwam bij de politie twee flesjes1 penicilline bren gen, die haar zoontje van een vriend je had gekregen. Het onderzoek heeft uitgewezen ,dat de flesjes uit een apotheek te Delft afkomstig zijn. Het is vrij zeker, dat zich nog acht fles jes in verkeerde haden bevinden. De waarnemende commissaris van poli tie te Delft heeft daarom een op roep tot de ouders gericht een- onder zoek bij de kinderen in te stellen. WEINREB IN VRIJHEID De econoom dr Frederik Weinreb die enkele weken geleden door de Bijzondere Raad van Cassatie tot zes jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld is Zaterdagavond op last van het ministerie van Justitie in vrijheid gesteld. De veroordeling van Weinreb heeft vee1 stof doen opwaaien, niet alleen in Joodse kringen, maar ook in de binnen- en buitenlandse pers. Aan vankelijk door het Haagse Bijzonder Gerechtshof tot drie en een half jaar veroordeeld wegens het in ge vaar brengen van talloze Joden die hij tijdens de bezetting door sluw spel met de Gestapo trachtte te red den verhoogde de Bijzondere Raad van Cassatie tegen de verwachting van ale insiders in, deze straf tot zes jaar. Hierdoor begon "net proces-Wein- reb zich tot een gerchtmakende af faire te ontwikkelen. Ook in kringen der voormalige ^legaliteit ontstond grote beroering door de motivering van het laatste vonnis, dat volgens oud-illegale persorganen heel het va derlandse verzet aantastte en straf baar dreigde te stellen. Ook invloed rijke kringen in het buiten'and, met name in New York en Tel Aviv, hebben zich sedert maanden inge spannen Weinreb te helpen verdedi gen tegen te huns inziens ongegron de beschuldigingen. BEURSOVERZICHT. De Amsterdamse effectenbeurs had gisteren wederom een stil verloop en daarbij was de stemming ongeani meerd. Bij de opening werden de meeste fondsen afgedaan tegen onge- WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond). TIJDELIJK OPKLARINGEN. Krachtige tot matige Zuid tot Zuid-Westelijke wind. Zwaar be wolkt met opklaringen en enkele plaatselijke buien. Later iets minder zacht. veer de slotprijzen van Vrijdag of een kleinigheid daar beneden en, na dat aanvankelijk een hele kleine ver betering kon worden opgemerkt, ging het weldra bergaf en bij het scheiden van de markt werd in de meeste ge vallen gehandeld op ongeveer het laagste punt van de dag. JU xte BINNENLAND. Een nieuwe parochie zal worden opgericht tussen Spekholzerheide en Kaalheide. Overleden is Fr. Schutz architect te 's Hertogenbosch, 43 jaar oud. Bouwde een kerk in Niftrik en raad huizen te Nuland en te Grave. H. J. Woudenberg, ex-leider van i cipieel man, een man met grote be- het voormalige Nederlandse Arbeids- langstelling voor sociale vraagstuk- front, hoorde gistermiddag voor het I ken" was, Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof de doodstraf tegen zich eisen ..De ogen van de Nederlandse ar beiders zijn op u gericht. Zij verlan gen, dat recht wordt gedaan aan de man die, met hulp van de vijand, de vakbeweging in ons land heeft stukgemaakt. U is op één lijn te stel len met mannen als Mussert en Blok zijl", zo zeide mr. A. Th. van de Veen, de procureur-fiscaal in zijn re quisitoir. Een der. dingen waarop Nederland met recht trots heeft kunnen zijn is de vakbeweging, die erin geslaagd is een eigen stempel op ons leven te drukken, zo vervolgde mr. Van de Veen. De Nederlandse arbeider heeft kosten noch moeite gespaard om de vakbeweging groot te maken en de bestuurders der vakbonden waren mensen met grote verantwoordelijk heid, alleen al omdat zij zeer grote geldsbedragen beheerden. Men kan begrijpen dat de Duitsers met hun „bonzencomplex" hierover stom ver baasd waren. Het feit, dat het N.V.V. voor de oorlog de kapitalen in Enge land belegde, is de oorzaak geworden van het Duitse koekoeksei, dat in het nest der Nederlandse vakbeweging Is gelegd. De man, die dit koekoeksei heeft uitgebroed, is H. J. Woudenberg ge weest. In 1933 zat hij nog in de zee vishandel, in datzelfde jaar ging hij bij de N.S.B.. waar hij behoorde tot de groep-Rost van Tonningen, die zich geheel onderwerpen wilde aan de ideologie der Duitsers. De Nederlandse arbeiders hebben in Woudenberg nooit iet» moeten hebben. De Vakbeweging is leeggelo pen toen deze man, beschermeling van Rost, tot commissaris van het N. V.V. werd benoemd. Het Arbeids front, later opgericht, is nooit meer dan een fiasco geweest. Dat de Nederlandse arbeiders ge lijk hadden met hun wantrouwen is wel gebleken uit enkele mededelin gen van de procureur-fiscaal. De man, die millioenen guldens aan de vakbeweging onttrokken heeft, vroeg de hongerwinter extra kolen en levensmiddelen aan, omdat zijn zoon aan het Oostfront streed. Op Dolle Dinsdag nam Woudenberg de benen; hij verkleedde zich als gewoon sol daat en vluchtte onder de naam Fron- tenberg naar het Oosten. De verdediger mr. H. Worst, zeide ervan overtuigd te zijn dat Wouden berg. die als jongen van twaalf jaar reeds van school moest om loopjon gen te worden, maar zich tot direc teur van een vishandel wist op te werken, „een eerlijk man, een prin- Even ontstond nog een woorden wisseling toen de verdediger opmerk te, dat het salaris, dat Woudenberg gedurende zijn ambtsperiode bij het N.V.V, en het N.A.F. genoot niet veel hoger was dan dat van de vroe gere bestuurders der vakbonden. „U moet hier geen dingen zeg gen", zo voegde de procureur-fiscaal de verdediger toe, „waardoor de vak bondsbestuurders vergeleken worden met deze roofridder. Misschien ver dienden zij die wanstaltige salarissen in zijn ziekelijke fantasie, maar ze ker niet in werkelijkheid. Kupers heeft hier verklaard, dat hij 4600 gulden verdiende en hij was een van de hoogst betaalden. Er waren er veel, die 3400 en minder hadden en tijd om er iets bij te doen hadden zij zeker niet". De verdediger liet deze kwestie toen verder maar schieten. Het Hof zal op 23 December uit spraak doen. BIJZONDER GERECHTSHOF. Het Bijzonder Gerechtshof veroor deelde hedenmorgen de opperluite- nant van Politie G. R. J. Holtz te Oegstgeest, wegens vrijwillige dienst neming in Duitse krijgsdienst tot 8 jaar gevangenisstraf. De eis was 10 jaar. De hoofdwachtmeester der ma- rechaussée Adr. Biesheuvel te Leiden die ten voordele van de vijand behulp zaam is geweest bij het opsporen en arresteren van Joden, en tegen wie 14 jaar was geëist, werd tot 13 jaaf veroordeeld Cornelis van der Plas, voorma lig politieagent te Leiden, die even eens Joden hielp arresteren en rij wielen vorderde, werd tot 11 jaar veroordeeld. De eis was 12 jaar. De 23-jarige bankwerker Leo Born, die op Dolle Dinsdag een zekere D. Paul uit Alphen aan den Rijn van het leven heeft beroofd en tegen wie. met het oog op zijn jeugdige leeftijd 9 jaar werd geëist, werd tot 5 jaar veroordeeld. Tien jaar was geëist tegen de 5o-jarige bollenkweker C. J. van Iterson van de Valkenburgerweg te Oegstgeest, wegens het als landwach- ter deelnemen aan opsporingen en arresteren van onderduikers van de omgeving Rijnsburg. Het Hof ver oordeelde hem tot 7 jaar gevangenis straf. Allen met aftrek van voor arrest. NOG GEEN VORST. De Oceaan-depressies, die de laat ste dagen hun invloed niet verder dan tot over het Noordzee gebied konden uitstrekken, breiden zich nu ook snel over Scandinavië uit. Dit heeft tot gevolg, dat de vorst daar weer wordt verdreven in de richting van Rusland. Ook in Polen is de uitbreiding van het vosrstge- bied in westelijke richting nu vrij wel tot staan gekomen. Alleen in de Balkan stromen nog grote hoe veelheden koude lucht uit Rusland binnen. De kans op uitbreiding van het vorstgebied tot over onze omgeving is door deze ontwikkeling in de luchtdrukverdeling nu voorlopig weer tot bijna 0 gereduceerd. Ons land blijft in een stroming van oceanische luchtmassa's, die nu nog een zeer hoge temperatuur hebben, doch die later wat droger en min der zacht worden, maar nog steeds de temperatuur boven normaal zul len doen blijven. Medicijn bij Kou en Pijn KARDINAAL SCHUSTER OVER KERKVERVOLGING IN ROEMENIë. Algemene gebedsdag op 26 December Op grond van mededelingen van vluchtelingen over de vervolging der Geünieerde Katholieken in Roeme nië, schrijft Kardinaal Schuster, de Aartsbisschop van Milaan: „Daar wordt tegen de gelovigen met terreur en gruwelijkheid een slag geleverd. De Grieks-Katholieke gemeente- en staatsambtenaren wor den ontslagen; de katholieke studen ten worden uit de registers der uni versiteiten geschrapt, indien zij niet afvallig worden; de molenaars wei geren graan te malen voor de aan Rome trouwe katholieken, de post kantoren behandelen hun correspon dentie niet; met bijzondere scherpte wordt tegen ordeleden en katholie ke zusters opgetreden, zij moeten zich onderwerpen aan arrestaties, aan elke soort van kerkerstraf en marteling". Voorts maakt de Italiaanse kardi naal melding van de gevangenzet ting van alle Grieks-Katholieke Bis schoppen, evenals van de confiscatie van alle katholieke scholen in Roe menië. Op verzoek van de Romeense katholieken heeft Kardinaal Schuster voor zijn aartsbisdom een algemene gebedsdag te hunner intentie afge kondigd; 26 December, feest van de eerste martelaar St. Stephanus. HET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHA CHRISTIE „Die slechte vrouw is dood." „Vrouw!" riep GeOrge Lomax uit. Ze liepen naar de p^k, waar de worsteling had plaats gehad. Op de grond, met de revolver, waaruit het dodelijk schot gekomen was. nog krampachtig in haar hand geklem.i' en met een uitdrukking van boos aardige woede en haat op haar ge zicht, lag... mademoiselle Brun, de gouvernante. HOOFDSTUK XXVIII. Koning Victor „Van het eerste ogenblik af heb ik haar verdacht," begon Anthony z'n uit'eg „De avond van de moord was er op haar kamer licht. Maar nader hand begon ik weer te twijfelen. Ik ging naar Bretagne, won daar InUch- tingen in en kwam tot de conclusie dat ik me moest vergissen. Wat ta- ir.ciijk onnozel van me was Want ik had dadelijk moeien begrijpen, ook al had Gravin de Breteuil een gou vernante gehad, die mademoiseFe Brun heette co ook al was ze vol lof over de gouvernante, dat de ma- demoise-l'e Erun van „De Schoorste nen" niet nor ozakelijkerwijs de ma demoiselle Brun van de Gravin de Breteuil be'noefoc te zyn. Maar ik begreep het met en begon met mr. Fish onder de ^upe te nemen. Pas toen hij me naar Dover achterna ge gaan was en het daar tussen ons tot een verklaring was gekomen, begon er meer licht in de zaak te komen. Toen ik maai een maal wist, dat hij een P.'nkti Ion-beambte was, die jacht maakte op koning Victor, ging mn achterdocht weer terug naar de- geen, dir dat gevoel het eerst op gewekt had..." „Eén ding begreep ik maar niet: Dat mrs Revel de gouvernante her kend had. Maar toen bedacht ik. dat dat pas gebeurd was nadat ik haar verteld had, dat mademoiselle Brun eerst gouvernante bij de gravin de Breteuil geweest was. En toen had ze aFeen dat gezegd: dat ze nu be greep waarom het gezicht van de vrouw haar zo bekend voorkwam. Rechercheur Battle kan u vertellen, dat er een soort van complot bestond om mrs. Revel hier van „De Schoor stenen" weg te houden. Ze hebben het zelfs geprobeerd door kans op een beschuldiging van moord, door het lichaam van iemand die doodge schoten was, in haar huis te bren gen. Het was een man, die als straf voor vermeend of echt verraad door de broeders van de Rode Hand ver moord was, maar de mise en scène, het weglokken van de be dienden en het binnensmokkelen van het lichaam plus het ontbreken van hot. gebruikelijke visite-kaartje mc-t de Rode Hand deed iemand anders achter de schermen vermoeden. Dat bracht me op het idee van een ver band tussen de verschilende onoe- grijpoiijKhedeu hier en Herzo-Slo- wakye. Mrs Revei was de enige van de gasten van dit week-end, die daar geweest was. Daarom dacht ik eerst dal een ander misschien de rol van prins Michael gespeeld had en dat ze tang waren geweest voor ontdek king, maar dat b:eek al gauw glad ernaast te zijn. Maar door die veron derstelling kwam ik op de gedachte, dat de rol van mademoiselle Brun dan wel eens door een ander ge speeld kon worden en toen ik tussen dat en het beweren van mrs Reve\ dat het gezicht van de dame in kwes tie haar bekend voorkwam, verband zocht, begon er licht in de duister nis te komen. Want nu kwam is tot de conclusie: zij wil blijkbaar niet herkend worden en mrs. Revel is degeen die haar kan herkennen, die haar half en half herkend heeft. „Maar wie was ze dan?" vroeg Lord Caterham. „Iemand, die mrs. Revel in Herzo-Sowakije gekend had?" „De baron kan die vraag beter be antwoorden dan ik," zei Anthony. „Ik!" Baron Lolopretzjyl keek hem eerst aan en keek van hem naar de onbeweeg^ke figuur op de grond. Blijkbaar begreep hij van Anthony'3 bewering niets. „Kijk maar eens goed," zei Antho ny. „Laat u niet voor de gek hou den door de grime... Ze is vroeger actrice geweest..." De baron keek nog eens. opeen3 kreeg hij een schok van verbazing. „Grote God!" fluisterde hij. „Maar dat is niet mogelijk!" „Wat is niet mogelijk," mengde Lomax zich beredderig in het geprek. „Wie is die juffrouw dan? Herkent u haar baron?" „Neen, neen, het is niet mogelijk!" De baron begon wat te bekomen. „Zij gedood is Allebei, zij en hij. Op de stoep van het paleis, waar 't lichaam gevonden is." „Een verminkt, een onherkenbaar verminkt lichaam," zei Anthony. „Ze heeft de mensen een rad voor de ogen gedraaid. Ik voor mij geloof, dat ze heeft weten te ontkomen, dat ze naar Amerika gegaan is en zich daar jaren, uit angst voor de broe der van de Rode Hand, heeft schuil gehouden. Die Broederschap had de revolutie op haar geweten en zij was de directe aanleiding tot die re volutie geweest. Toen werd koning Victor ontslagen, expert-dief en handlangster pleegden overleg en be sloten tot een poging om de dia mant te bemachtigen. Zij was die nacht er naar aan het zoeken, toen prins Michael onverwacht binnen kwam en haar herkende. Onder ge wone omstandigheden was daar niet veel kans op geweest. Gasten, die ko ninklijke hoogheden zijn, komen ge woonlijk niet in contact met gou vernantes en als er, door omstandig heden, een kans op is, kan de gou vernante in kwestie het altijd ont wijken door migraine of iets derge- 'ijks, zoals ze die ene dag, toen de baron er was, gedaan heeft ,Om door te gaan aldus hervat te Anthony Cade zijn uiteenzetting die nacht, op een ogenblik toen ze het aFerminst verwachtte, werd ze door prins Michael gezien en herkend. Ze begreep wat het gevolg daarvan zou zijn en dus schoot ze hem neer. En daarna om de politie het spoor te HAAGSE POLITIERECHTER. Het ging te ver. De huisvrouw M. H. te Leiden had, naar ook de Officier wel wilde erkennen, reden om nijdig te zijn op een familie aan de Achterweg te Katwijk, maar een reden om daar de ruiten van het huis te gaan vernielen, was het toch niet. En die vernieling zou verd. hebben gepleegd samen met een familielid J. v. d. K„ die echter ontkende zich met de ruiten te heb ben bemoeid. Voor laatstgenoemde verdachte vroeg de Officier vrij spraak, en tegen de huisvrouw werd 10,boete geëist. De rechter hield met de omstandigheden reke ning, toen hij met 5,volstond, terwijl v. d. K. werd vrijgesproken. Met de klomp. De paardenhan delaar C. H. te Nieuwkoop had ru gehad met v. d. K. bij welke gelegenheid de voet van H. was uitgeschoten, waardoor v. d. K. een trap tegen zijn maag had gekregen. Dergelijke gevallen leveren mis handeling op, waarvoor H. zich te verantwoorden had, doch hij ont kende het feit te hebben begaan. En omdat de getuigen niet versche nen waren, besloot de rechter de zaak aan te houden, om alsnog de getuigen te horen. doen verliezen, verborg zij de re volver in de tas van Isaacstein en gaf zij de brieven terug." Lemoine deed een stap naar hem toe. „U zegt, dat ze die nacht naar be neden gekomen is om die diamant te zoeken," zei hij. „Maar kan het niet zijn, dat ze een ontmoeting moest hebben met haar handlanger, koning Victor? Dat die buiten op haar stond te wachten? Hè.hoe denkt u over die mogelijkheid?" Anthony zuchtte. „Nog steeds met je idéé fixe bezig, Lemoine! Je bent wel vasthoudend! Waarom houd je geen rekening met de wenk over de troefkaart, die ik je gegeven heb?" Op dit ogenblik mengde Lomax zien in het gesprek. Z'n vermogen om de dingen te begrijpen was niet altijd paraat; hij was juist tot de ontdek king gekomen, dat hij voor de zo veelste maal m deze zaak geen eer ste viool speelde. „Ik begrijp er nog steeds niets van. Wie is deze juffrouw, baron? Het lijk wel of u haar kent!' Baron Lolopretzjyl ging mFitair rechtop staan en keek recht voor zich uit. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2