FREDERIK De nieuwe koers van „Landbouw MAANDAG 13 DECEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BEAD PAGINA 2 K.N.V.B. trekt bedrijfsvoetbal tot zich Met bestuursleden van 9 afdelingen in het Westen des lands plus de districtsbesturen heeft de destijds door de jaarvergadering van de K. N. V. B. ingestelde speciale commissie voor de oplossing van het probleem van het bedrijfsvoetbal Zaterdagmiddag in Krasnapolsky te Amsterdam een informatieve bijeenkomst gehad. Reeds a.s. zomer in toepassing? Het ligt nl. in de bedoeling van de K. N. V. B. het bedrijfsvoetbal, ook wel betiteld met zomeravond- of Zaterdagmiddagvoetbal zo te regelen, dat deze competities onder de com petentie van de K. N. V. B. komen In een voorloipg iapport wordt de billijkheid geuit, dat in de toekomst spelers van in de K. N. V. B.-compe titie uitkomende clubs niet meer aan het bedrijfsvoetbal mogen deelne men. Wensen zij zich te laten over schrijven naar een bedrijfsclub, dan zullen zij althans volgens het vooi- lopige rapport rekening moeten houden met een pverschrjjvingster- mijn van 2 jaar. Andersom echter kunnen spelers van het bedrijfsvoetbal binnen en kele maanden uitkomen voor K. N. V. B.-clubs De commissie zal soortgelijke ver gaderingen in verschillende provin cies van ons land organiseren om GYMNASTIEK JUBILEUM-UITVOERING VAN „CONCORDIA". Ter gelegenheid van haar dertig jarig bestaan, gaf de Leidse Dames- gymnastiekvereniging* „Concordia" Zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal een jubileum-uitvoering, waarvoor een goede belangstelling bestond. Na een welkomstwoord van de presiden te, mevr. J. S. M. van Nierop Schreuder, speciaal tot de ere-presi- dente, mevr. Grauwelman, sprak laatstgenoemde als oprichster van ..Concordia", haar gelukwensen uit bij dit jubileum. Dank werd gebracht aan de leider, de heer J. Nievaart, die al 25 jaar aan Concordia verbon den is, en ook deze keer weer zijn beste krachten aan de voorbereidin gen besteedde. Na de opmars van alle leden en de gemelde opening, werd het pro gramma ingezet van een lenigheids- oefening door de aspiranten, helaas even door een foutje van het begelei dende orkest verstoord. Over het geheel genomen heeft Concordia getoond iets te kunnen presteren, al waren op de verschillen de nummers wel aanmerkingen te maken. Zo was de rhythmische oefe ning door leden en sub-leden niet ge heel feilloos. Ook de klassikaal brug en lenigsheidsoefening hadden een betere afwerking verdiend. Afwer king is immers een eerste vereiste bij gymnastiek, waar het niet om prestaties gaat, doch alleen om uiter ste lichaamsbeheersing en vooral bij dames gratie. Beter was daar om de hoepeloefening en subliem de rythmische oefening van de sub leden (8), die een donderend applaus oogstte. Zonder de indruk te willen wek ken dat het geheel niet voldeed er waren meerdere voortreffelijke nummers menen we toch iets te moeten zeggen van het nummer veerplank-paard, wat in nog meer dere mate voor het ringenzwaaien geldt, n.l. dat er te veel gewaagd werd. Gymnastiek moet geen kracht oefening zijn of een gedurfde presta tie. De gemaakte foutjes staven on ze mening. De souplesse en fanta sie echter waarmede beide nummers werden uitgevoerd, waren te loven en de toeschouwers bewezen het te waarderen. De steeds weer interes sante lenigheidsoefening „Mooi Hol land" sloot het eerste gedeelte af. In de tweede helft traden de aspi ranten nogmaals op, nu met een dans je, dat hun vlot afging. Een knots oefening en het nummer hoogbrug gingen v „Der Leichte Kavallerie' van Suppé, door het begeleidende orkest, de Leidse Orkest-vereniging „Musica", o.l.v. de heer Bogaart. Met een slot-oefening kwam het ein de van deze uitvoering, die globaal genomen zeer zeker geslaagd mag heten, waarna Jan Alphenaar en de „Melody Makers voor de rest zorg den. HANDBAL R.K.A.V. De Bataven. Ondanks de slechte weersomstandigheden is de dameshandbalwedstrijd tegen Kwiek uit Den Haag doorgegaan. Ook nu werd een goed succes ge boekt. De wedstrijd eindigde in een 310 overwinning voor de Batayen- dames. tenslotte het hoofdbestuur een defi nitief plan te kunnen voorleggen, dat waarschijnlijk reeds de komende zo mer in toepassing zal worden ge bracht. De herfstrit der K.NA.C. Het resultaat van de K.N.A.C.- herfsttocht, die in de avond en nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. werd gehouden, kan als volgt worden sa% jnengevat- Slechts cjrie deelnemers voldeden in alle opzichten aan de reglementen, d.w.z., dat zij de route van ongeveer 420 k.m, binnen de voorgeschreven 12 uur aflegden, waarbij tevens alle route-controles werden aangedaan, het waren: J. Ligtvoet te Eindhoven met Buick en J Smulders als kaartlezer, S. B. Tig- ohjaar te Breda met Austin en H. Va.nverloo als kaartlezer en L. van Eommel te Oisterwijk met Ford en T. W- L. A. van Boxtel Jr. als kaart lezer. Slechts één rijder kwam weliswaar 1 1/2 minuut te laat aan de eindcon trole, maar had verder aan de regle menten voldaan. Het was: J. H. Broe- delet te Zeist met Ford en kaartlezer H. Verhoef. Van de 200 deelemers bleven voorts 34 rijders binnen de voorgeschreven tijd, die één controle en 40 rijders, die twee controles hadden gemist. Van de overigen waren 18 deelnemrs uit gevallen, terwijl de resterenden het zij meer controles hadden gemist, dan wel niet binnen de voorgeschre ven tijd de eind-controle hadden ge passeerd. SCHAATSENRIJDEN ZUID-HOLLANDSE IJSBOND EN HET VERWACHTE SEIZOEN. Evenals voorgaande jaren, met strenge winters, heeft het bestuur van de Z.-H. IJsbond weer talrijke tochten uitgestippeld, welke door districten, de onderdelen van de Z.H. IJ.B., worden georganiseerd. Door het Hollands merendistrict wordt, ijs- en weder dienende, een Molentocht uit geschreven bver 50 km. door het mooie Zuid-Hollandse polderland schap. Een tweede Molentocht, waar bij de meren en plassen worden in geschakeld, gaat over 75 km. Dan staat de bekende een-, twee-, drie- en viermerentochten over de Kager- plassen, de Braassemermeer, de Lan- geraarse plassen en de Nieuwkoopse plassen op het programma. De afstan den zijn resp. 20, 40, 60 en 90 km. Evenals bij de Vierdaagse te Nijmegen krijgt degene, die meermalen een ine- rentocht met succes heeft gereden, een cijfertje bij het kruisje. Alle tochten zijn uitgesproken toertochten. Doch bij wijze van uitzondering wordt een keer per seizoen de Vier Meren tocht over 90 km. in de vorm van een wedstrijd gereden. Tenslotte staat de tocht Aalsmeer (bloemen stad), Leiden (Sleutelstad) op de lijst over een afstand van 70 k.m., terwijl de grootste tocht, over 125 k m., een 17 dorpentocht zal zijn, waarbij men in daglicht start en nog voor de duis ternis kap zijn teruggekeerd. De districten Krimoenerwaard, Al- blasserwaard en het Westland organi seren eveneens toertochten, welke de laatste jaren duizenden deelnemers hebben getrokken. Niet naar Australië, maar naar Amerika Nu weer: toch naar Australië, niet naar Amerika ^JAAR wij van de zijde van de K-N.A.U. vernemen zal Fanny Blan- I^kersKoen 3 Januari a.s. per vliegtuig naar Australië reizen om daar deel te nemen aan wedstrijden. Naar men zich herinnert was de Australi sche tour definitief van de baan, aan eezien de Australische official oor spronkelijk er niet in toegestemd hadden om ook de beide kinderen uit te nodigen, behalve haar echtgenoot, die haar als coach zou vergezellen. Bo vendien was de tour in Australië wat de data betreft, zeer vermoeiend. Toep yap Austalische zyde toch nog een invitatie kwam, om via par ticulieren de beide kinderen ook over te laten komen, had Fanny Blankers Koen» reeds de uitnodiging van Amerikaapsp zijde geaccepteerd voor het indoorseizoen. De voorzitter van de K.N.A.U., ir. A. Paulgn, heeft evenwel een brief uit de Ver. Staten ontvangen, waarin staat vermeld, dat Fanny BlankersKoen en ook Slijk huis naar Amerika kunnen komen, maar dat men niet de kosten van een coach of verzorger wenste te beta len. Jan Blankers kon zijn echtgeno te dus met naar Amerika vergezel len. Het gevolg is geweest, dat we derom contact met Australië werd gezocht, welk contact ditmaal resul taat heeft gehad. Jan Blankers zal zijn echtgenote vergezellen naar Australië, de data zouden iets ver ruimd worden, zodat de tour niet al te vermoeiend zal worden. De mo- WANDELSPORT R.K. WANDELSPORT VERENIGING D.V.S. „Door Vriendschap Samengebracht". Dezer dagen werd deze vereni ging opgericht. Na daarvoor ver schillende besprekingen te hebben gehouden, werd er besloten om een vergadering uit te schrijven. De op komst was groot, maar had nog groter kunnen zijn. Nadat rector L. Vester deze vergadering met gebed had geopend, gaf deze een nadere uiteenzetting waarom in R K. ver band georganiseerd moest worden en hoe men zich moest houden in de wandelsport. Daarna werd er een voorlopig vestuur gekozen, n.l. de heren A. Straathof, voorzitter, S. J. Bakker, sécr., H. Dubbelen, pen- ningm. en de dames Rie Jansen en Mien Arts. De districts-secretaresse, mej. N. Koot, deed nog enige mede delingen over de wandelsport. Na dat er nog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, sloot rector Vester déze prettige vergade ring met gebed. Dames en heren, die nog lid wen sen te worden vap de R.K. Wandel- sportvereniging, geeft U 2o spoedig mogelijk op, daar de training sppe- dig begint. gplijkheid is niet uitgesloten, dgt na Australië ook nog een bezoek aan Nieuw Zeeland zal worden gebracht Het is zeer de vraag, of Slijkhuis, gezien de geschetste pmstandigheden, nu ook piet verstek voor de Verenig de Staten zal Vaten gaan. Naar ver luidt zou Qaston Reiff, de Belgische Olympische kampioen zich om dezelf de reden reeds teruggetrokken hebben voor de tour naar Amerika. Ons dunkt: er moest maar eens een eind komen aan dat gesol! TAFELTENNIS SleutelsWlbo Junioren -r Gisr teren speelden de beide junioren teams van de Sleutels hun eerste competitie-wedstrijd en wel tegen het Haagse WIBO. De wedstrijd S^utels A werd een yerpletterende 9-1 nederlaag. De beide WIBI-ers Bos en van der Spek speelden zeker een klasse sterker en wonnen al hun sets met grote getallen. T. Vermeulen redde de eer van zijn team door het enige tegenpunt te scoren tegen Eyk (21-14 21-7). Het B-team van de Sleutels bracht het er beter af. G. Rijsdijk en D. v. d. Weyden spee'den zeer behoorlijk en wonnen al hun sets. Het dubbel spel werd in twee games door de Hagenaars gewonnen (21-18; 21-19). Het resultaat van deze eerste com petitie-wedstrijden van de junioren mag beslist bevredigend genoemd worden. Wanneer wij namelijk be denken, dat de WIBO-junioren tot de beste spelers (junioren) van de af deling Pen Haag behoren,- dan mo gen wij zeker zegen, dat er toekomst zit in deze zeer kort geleden opge richte Sleutel-junioren afdeling- Senioren competitieHet 2e Sleutels-damesteam (3e kl.) heeft' wederom een overtuigde 10-0 over winning behaald op het Haagse Net- bal 2. Het 2e damesteam heeft hier mede haar 3e' overwinning in de wacht gesleept (9-1; 9-1; 1Q-0). In de 3e klasse heren lpdep de Sleutelspelers een zware nederlaag te?en het le ALTC-team (10-0) Hedenavond zal in Den Haag de zeer belangrijke wedstrijd HBS 1 Sleut. 2 (heren 2e kl.) gespeeld wor den. Sleutels 2 staat momenteel als nummer 1 op de ranglijst, daar HBS 1 onlangs gelijk spel sneelde tegen WIRO 1. In het Sleutelslokaal heb ben hedenavond drie comoetie-wed strijden plaats en wel: heren 3e k1. Sleutels 4—Treffers 2- Dames 4e kb Sleutels 3Treffers 1; Sleutels 4— ATTC 2. Op Dinsdagavond heeft we derom de van Z^e'en-trainm? p'aats in het lokaal van de SVitels. Zilverbal-tournooi 1948 Zondag a.s. heeft wederom het jaarlijkse Zilverbal-tournooi plaats in het Sleutelslokaal. Leden van de Sleu tels (senioren dames en heren), die aan dit tournooi wensen dee1 te ne men dienen zich voor Donderdag avond 9 uur on te geven bij H. M. Filbry. Vanzelfsprekend rekent het bestuur op de deelname van alle Sleutelsleden. Stedenontmoeting LeidenDen Haag. In de turnhal van de Gymnastiek ver. „Hou-Vast" werd Za terdagavond 'n Stedenwedstrijd voor tafeltennis gespeeld tussen de 3e en 4e klasse heren en de 4e klasse da mes. De heer Huijrting uit Leiden sprak hét welkomstwoord en stelde de speelsters en spelers aan elkander voor. Leiden wist de wedstrijd van de 4de klae heren te winnen met 73, maar de Leidse 3e klassers kregen weer met 91 klop en daar ook de Leidse Dames het onderspit moesten en het avontuur met Notaris Zwingelhout verteld door Hubert Vet Ma enige tijd zwerven vond Frederik een leegstaande schuur en maakte het zich binnen met enig stroo gemakke lijk. „Gelukkig", zuchtte hij, nu heb ik tenminste een dak boven myn hoofd en warm stroo om in te sla pen. Ik wilde dat ik nu vlug Notaris Zwingelhput maar vond. want wie yreet waar ïx morgen slapen zal'i „Wie sprak daar van Notaris Zwin- gplhout?" vroeg opeens een bekende stem uit een donkere ho.ek van de schuur. „Is daar iemand?" vroeg Frederik. „Jawel," verzekerde de stem: „fx vroeg: Wie sprak daar van Notaris Zwingelfiout?" „Dat was ik," zei Frederik. Even bleef het stil; toen was er in de hoek enig rumoer en een moment later voelde Frederik dat er iemand naast hem kwam zitten. „Ként ÏJ Notaris Zwingelhpuf?" vroeg Frederik. „Uh-uh", zei de stem, „dat zou ik denken; zo goed als ik mezelf ken!" „Bent U familie?1' ging Frederik verder. Uh-uh', zeide stem. „Wat bedoelt IJ hiermee?" vroeg Frederik en de stem vervolgde: „Wie ben jij eigenlijk?" „Ik ben Frederik", zei Frederik. "^eer was het stil; toen werd naast Frederik een lucifer aangestreken en by het licht van het vlammetje zag hij dat zijn metgezel niemand anders dan Notaris Zwingelhout was! „Ohstamelde Frederik; d2 potaris grinnikte geippen. HET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHA CHRISTIE 75) „Maar of het nu datzelfde voor my zou betekenen, dat betwijfel ik. Ge steld nu eens.denk er aan( ik geef niets toe.gesteld nu eens dat ik werkelijk koning Victor was dan bestond de mog- ikheid, dat ik m'n leven wou beteren, bijvoorbeeld. „Uw leven beteren?" „Ja, mijn leven beteren Stel je zelf eens in de plaats van koning Victor, Lemoine. Gebruik je verbeel dingskracht eens. Je bent pas uit de gevangenis ontslagen. En je wordt langzamerhand een jaartje ouder. De stra^nkrans die het avontuurlijke leven omgeeft, begint een beetje te verbleken En je ontmoet bijvoorbeeld een meisje of vrouw, die je buiten gewoon aantrekt. Je loopt met plam nen rond om te trouwen en ergens rustig buiten ie gaan wonen. Je be sluit om voor net vervolg een leyen te leiden, dat in alle opzichten bet daglicht verdragen kan. Stel je zelf in de plaats van koning Victor. Zou je je kunnen Voorstellen, dat je zo pver die dingen dacht?" „Ik geloof niet, dat ik er zó over zou denken," zei Lemoine sarcastisch. „Het kan zijn van niet,"- gaf An thony toe. „Maar jij bent tenslotte koning Victor niet is het we1? Jy kan niet wéten, hoe hij over de din gen denkt." „Wat een kletspraat! Hoe haalt iemand het alles by elkaar!" mop perde de Fransman. „Welnee, het is absoluut geen klets praat. Zeg nu eens eerlyk, Lemoine, als ik koning Victor was, wat zou je me dan ten laste kunnen leggen?" Bewijzen, voor allerlei dingen van vroeger, heb je zowat nooit gehad. Ik héb mijn tijd uitgezeten en daar mee loopt aUes af." „U vergeet iets," zei Lemoine. „Amerika! Het geld inzamelen onder valse voorwendsels, die u daar ge daan hebt en die personificatie van prins Nicolas Obolovitch." „Het zal niet gaan, Lemoine," zei Anthony. „Ik ben de laatste maan den niet in Amerika geweest. En dat kan ik gemakkelijk genoeg "bewyzen. Als kpning Victor prins Nicolas ge- pef§pnifieerd heeft, ben ik niet ko ning Victor Maar weet je zeker dat het een personificatie was? Dat het piet de man zelf. geweest is?" Rechercheur Battle mengde zien nu ook in bet gesprek.' „Nee, mr Cade! !pe jnan \vgs een bedrieger. "D^t staat vast." „Ik zal je niet tegenspreken, Batt- V zeï'Anthpny. „Jij hebt de eigen aardige gewoonte om het altijd aan het rechte eind te hebben. Maar stagt het pok vast, dat prins Nicolas toentertijd 'in de Congo overleden is?" Battle keek hem scherp aan. „ftee dat staat niét vast. ïk zou er tenminste geep eed op willen doen. Maar het wórdt algemeen als een feit aangenomen!" „Verstandig mens, die je bent. Hoe luidt je motto ook weer? De vrije teugel 'aten niet? Dat heb ik van je geleerd. Ik heb monsieur Lemoine de vrije teugel' gelaten. Ik heb zijn beschuldigingen niet ontkend. Maar toch ben ik bang, dat het voor hem op een teleurstelling uitloopt Ik ben namelyk van opinie, dat je al tijd een slag om je arm moet hou den. En deze lichtelijk onplezierige complicatie heb ik voorzien en daar om heb ik een soort yan troef mee gebracht. Die troef, of beter, degepn, die die troef vertegenwoordigt, is boven." „Boven?" yrpeg L.prd Ceterham geinteresseerd. „Ja, heeft een paar onaangename dagen doorgemaakt, de arme stak ker. Heeft van de een of ander een lelijke tik op zijn hoofd gekregen. Ik heb hem verpleegd." De sonore stem van mr. Isaacstein mengde zich nu in het terzet „Kunnen wij niet raden, wie dat is?" „Misschien wel," zei Anthony. „Maar. Lemoine viel hem opeens fel in de rede. „Dat is alles kletspraat Woorden, niets dan woorden! Op dié manier probeer je me er weer in te laten lo pe Het kan zijn, dat je niet in Ame rika geweest bent, je bent te glad ar.i zo iets te zeggen, als het niet waar is. Maar dan is er nog iets an ders. Moord! Ja, moord! De moord op Prins Michael. Die nacht, toen jij naar de diamant zocht, ben je door hem gestoord." „Lemoine!" de stem van Anthony konk scherp. „Heeft koning Victor ooit een moord begaan? Jy weet, evengoed als ik, neen, beter!... dat hij niemand ooit ljchameHjk letsel toegebracht heeft." „Maar wie heeft hem dan ver moord?" riep Lemoine uit. „Misschien kun je me dat ook zeg..." Het laatste wpprd werd onverstaan baar gemaakt door een gphèl fluiten, Toelichting door L.T.B. voorzitter Op de algemene bonds-jaarverga- dering van de L.T.B. heeft de heer J. W. Kampschöer een rede gehou den, waarin hij het houden van oogstdgnkdagen, gezamenlijk met le den v^m „St. Deus Dedit" van harte heeft aanbevolen. De organisatie noemde spr. kern gezond. De kader cursussen hebben veel belangstelling. Spr. gaf een overzicht over voor de land- en tuinbouw belangrijke ge beurtenissen in het afgelopen jaar, zeide niet te begrijpen, waarom de landaanwinning in het IJsselmeer wordt stopgezet en drong aan op de stichting van gen Staats-compagnie, werke het emigratie-vraagstuk in al zijn aspecten zal onderzoeken. Spr. was er" ^an overtuigd, dat de indus trialisatie van het platteland geleide lijk zal komen en komen moet. Hij wees op de grote verantwoordelijk heid, die hier pp de ouders rust. De tijd is voorbij en moet althans voorbij zijn, dat onze kinderen van zelf en vanzelfsprekend vanaf de lagere school thuis komen om op het bedrijf te helpen, om niet pas later, het uur, wanneer het reeds te Iaat delven werd het tenslotte nog een stevige Haagse overwinning. Het werd 1911 voor de Hofstedelingen. De wedstrijden werden met belang stelling door een groot aantal toe schouwers bijgewoond. HOCKEY UITSLAGEN KON, NED. HOCKEYBOND. Heren West le klasse: LeidenHil versum 0—2; TOGO—HDM 2—2; Delft. Stud.—Gooi 0—3; HHIJC—Be Fair 4—1; HOC—Laren 1—4; BMHC Amsterdam 00. Dames Promotieklasse B. BDHC II Leiden 23: HBSAmersfoort 6 0- Rood WitllAmsterdam II 12. 2e klasse B: Ever SwiftAlkmaar 5—2; Leiden III—Te Wer"e 3—1; Am sterdam IIIZuid wij ck 31; Zand- vcort—BDHC III 1—2. LeidenHilversum 02. Ook in deze wedstrijd demonstreerde de Leidse ploeg weer haar schotloosheid, doprdat geen enkel doelpunt kon ge maakt wordep. Maar ook de Hilver- sumse voorhoede kon het niet tot normale doelpunten brengen. Voor de rust wist linksbuiten Ros uit een slagcornër Hilversum de leiding te geven en daarna deed hij hetzelfde, zodat' Hilversum met 2-r-O won. Het veld was nat en glad, hetgeen het spelpeil aanmerkelijk beïnvloedde. Evenwel het resultaat voor Leiden zal toch wel een wijziging in de voprhpede tot gevolg hebben. Sispo—Ring Pass 4, 51. Heren. In een wedstrijd waarin het spel van geen énkele speler tot z'n recht kon komen en het véld modderig en zwaar bespeelbaar was, wist Siseo's herenelftal een verdiende 51 zege op Ring Pass te behalen. Ieder, die voor het doel van Ring Pass opereer de, was huiverig om té te siaan, geen bal kon gericht geplaatst worden en het zich snel verplaatsen werd be ipond met kluiten modder tot in dc haren toe. Al met al kon Ring Pass niet aan de beurt komen en wist al leen dp hun toegevoegde reserve van "Siséo het tot een doelpuntje te bren gen. Al de moeilijkheden, zoals een gestadige regen een glad veld, en 'n modderpoel voor beide doelen in aan merking genomen was het spel van bfeidè paftijen sportief en behaalde Siseo verdiend de overwinning. Dames. Siseo 1H.D.S. 2, 51; Si seo 2Aeolus 4, 32; Siseo 3 en Siseo II' is de vraag te stellen of er voor hen een plaats is in de agrarische wereld. Zodra de kinderen de lage re school verlaten, zult gij ouders die vraag reeds hebben te stellen. En zo er aan de boeren- óf tuinderstafel voor hen geen plaats meer is,, be reidt ze dan voor op een ander be roep. Het moet niet zó, dat straks de ongeschoolde arbeid voor onze zoons gereserveerd blijft. Een enkel woord wijdde spr, aan net aardappel drama, dat zich aan bet afspelen is. „Laat ik in breder verband er op wijzen, dat een prijs beleid, dat wel een plafond op de markt vasthoudt, maar de bodem in de markt niet aanvaard, niet aan vaardbaar is. Dit prijsbeleid is het, dat ons vertrouwen we! zeer op de proef stelt. In de tuinbouw hebben we gelukkig nu ons minimum prij- zenfonds en dankbaar erkennen wij de hulp van de regering. Dat mi nister Mansholt in de Kamer toe zegde, dat hij nauwlettend even tuele pogingen in de landbouw in deze richting zal gadeslaan, daarvan dien wij goede nota te nemen. Een nieuwe koers is aangekondigd. Grotere vrijheden en grotere be staanszekerheid wordt toegezegd. Grotere vrijheid: De hoer kan weer zelf zijn teeltp^n vaststellen, zelf de omvang van zijn veestapel bepa'en zelf weer kopen en verko pen. De boer ook krijgt gegaran deerde pry'zen voor zijn eindproduc ten en daarin schuilt de wortel van zijn bestaanszekerheid. Maar de regering houdt juist die prijzen in de hand en kan de om vang van de Nederlandse landbouw aan de grenzen naar eigen oordeel regelen. Juist daardoor hangt zowel de vrijheid als de bestaanszekerheid geheel af van de m het algemeen regelende overheid. Moge het haar gegeven zijn door een rechtvaardig prijsbeleid het vertrouwen te her winnen. Naar de Overheid heeft medege deeld, zullen slechts prijzen van enige eindproducten worden vast gesteld. Dit betekent, dat s^chts voor die producten, die van de wieg tot aan het graf op het eigen bedrijf worden voortgebracht, de volle priis de boer-ondernemer ten goede komt. Maar overal, waar dit niet gebeurt, zal de eindprijs over meerderen ver deeld moeten worden, hetzij, dat ver deling plaats heeft tussen meerdere boeren, tussen boeren en handela ren of tussen boer en fabrikant Zo zal b.v. de eindprijs van de suiker verdeeld moeten worden tussen de boer, die suikerbieten verbouwt en de fabrikant, die suikerbieten ver werkt U zuH begrijpen, dat deze strijd in het minst geruisloos zal ver lopen, indien de verwerking van de producten door een eigen coöpera tie geschiedt. Zo ook op ander ter rein en daarom zal het bij de ge wijzigde koers nodig zijn de coöpe raties te versterken en waar nog piet aanwezig, opriching ernstig te overwegen. SCHAKEN Aarlanderveen IASC Hl 55. Het derde tiental van de Alphense Schaak Club speelde in Aarlander veen en wist aldaar een alleszins ver diend 55 gelijk spel te behalen. Schaakclub het „Witte Paard". Enige van'de laatste yitslagen van de onderlinge competitie: B. Aügus- tinusA. de Groot 10; W. Floor L. v. Velzen 01; J. v. d. Nouland B. Augustinus 01; B. v. Kampen A. Langelaan 10; P. v. d. BergJ. Kamps 10; H. GoddijnAnt. de Groot 01; A. v. WijkG. Zwetsloot De ernstigste candidaat voor de bo venste plaats n.l. J. v. d. Nouland, heeft zijn 2e wedstrijd verloren, zo dat thans B. v. Kampen de leiding heeft met een verloren partij en 1 gelijk. Srïort in 't kort De te Bloemendaal gespeelde hockey-wedstrijd Oxford University —We Batavieren eindigde in een 43 zege voor de gasten. (Rust (21). Gisteren speelde Oxford tegen B.M. H.C. en won met 51. De jaarlijkse wedstrijd van de Rode Duivels te gen de Zwaluwen op 1 Maart, dit maal te Gent, worden gespeeld. Overwogen wordt dit seizoen ook eenzelfde wedstrijd in Nederland te spelen. Een Parijs elftal won gisteren met 32 van Stockholm. (Rust 31). De Franse rugslagzwemmer Pi- rolley verbeterde het Eur. record 400 M. rugslag. Hij noteerde 5 min. 5.6 sec. Het wereldrecord is 5.3.9, WIELRENNEN Swift-combinatie De verrassing bij de se^ctiewedstrijden over 2 maal 1 1/2 km, was wel het rijden van de 16-jarige G. Vreeswijk, die tot aan de laatste rit de leiding wist te houden en juist met 3/5 sec door Jac de Groot werd geklopt! De voor naamste tijden werden gepiaakt door 1. Jac de Groot 1 min 20.6 sec, 2. G. Vreeswijk 1 min. 21.2 sec. 3. J. Riethoven 1 min 21.4 sec. 4. R. Riet- hqYen 1 min. 21.8 sec, 5. W. Vrees wijk 1 min. 23.4 see, 6. P. Bouthoorn 1 min. 24 sec. Door de Sportcommissie zijn Jap. de Groot, G. Vreeswijk, J. Rietho ven en R. Riethoven aangewezen de Swifkleuren in Rotterdam te verde digen. Als reserven werden gekozen W. Vreeswijk, P. Bouthoorn en C. v. d, Poel. dat van buiten, van het terras kwam. Anthony sprong van zijn stoel op. Weg was zijn voorgewende noncha lance, zijn houding van niet au se- rieux nemen. Zijn ogen schitterden, elke lijn van zijn lichaam" sprak van' doebewuste kracht. „Je vraagt me, wie prins Michael dan vermoord heeft?" riep hij uit. „Ga mee, dan kun je het zien. Dat Fuitje was het signaal waar ik op heb 'zitten wachten. De moordenaar van prins Michael is in de biblio theek ...nu, oo dit ogenblik!" Hij duwde de middelste openslaan de deur open en sprong naar buiten. De anderen volgden hem over het terras om het huis heen tot bij de deuren van de bibliotheek. Bij de eerste bleef Anthony staan en duw de, langzaam... voorzichtig. De deur draaide, zonder enig geluid te ma ken, naar binnen open. Anthony zocht tastend naar het midden van de zwaar-Fuwelen gor dijnen, trok de ene helft open ep liet zijn metgezellen het vertrek zien. Bij de.boekenplanken tegen de zij wand stond een kleine donkere ge daante. Haastig werd deeltje na deel tje van z'n plaats gehaald bekeken en weer neergezet Zo verdiept was de indringer in z'n werk dat hij geen acht §!oeg op de geluiden hü de deur. Opeens, terwijl het groepje men sen op het terras nog geinteresseerd naar binnen stond te gluren en tege lijk prpbeerde om de kleine figuur die tegen het schijnsel van de elec- trische zaklantaarn maar flauwtjes gesPhouetteerd werd, te herkennen, sprong er iets, met een schorre kreet van woede, langs hen heen De zaklantaarn viel op de grond en schakelde door de val uit. Hcl vol gende ogenblik was het vertrek vol van de geluiden van de heftige worsteling, die bij de boekenkast p^ats had Lord Caterham drong schakelaar, yond het knopje en draai- naar binnen, zocht tastend naar de de het licht aan. Voor de boekenkast waren twee gedaanten als wilde dieren aan het vechten. Vóór er echter iemand tus sen beide kon komen, was het einde er a1. De korte scherpe knal van een schot uit een revolver weerklonk en de kleinste van de twee gedaanten viel. De andere sprong op en keerde zich naar hen toe. Het was Boris een Boris met een doodsbleek gezicht en ogen die gloeiden van haat. „Eerst heeft ze mijn meester dood geschoten," barstte hij uit. „En nu probeerde ze het my te doen. Ik wou haar de revolver afnemen en haar ermee doodschieten, maar zij ging door het worstelen af."

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6