a f 3460. Slagersbediende FlorisenBlancefloor Niet alken VOETBALLERS... PHILIPS ^uifraphll ACieuiujaawacluettetitieó Met Kerstmis verloven? „HetRingenhuis" MAGAZIJNCHEF Prijs KAMSTEEG'S AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. MvQLKSWAGENI r MAANDAG 13 DECEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 4 De bollenbeurs in Hillegom of Haarlem De gemeenteraad van Hillegor/ heeft met alg. st. besloten de vol gende brief te zenden aan het Hoofd bestuur der Alg. Ver. v. Bloembollen cultuur te Haarlem. De Raad der gemeente Hillegom kreeg kennis van de Agenda met toe lichting, voor de algemene vergade ring uwer vereniging te houden op 20 December 1948. Punt 10 van deze agenda had daar bij onze bijzondere aandacht en voor al het onder A. geformuleerde voor stel, met door uw hoofdbestuur ge geven prae-advies. De Raad dezer gemeente geeft hier bij zijn verwondering te kennen, om dat hij van oordeel is, dat de tussen het Gemeentebestuur van de gemeen te Hillegom en uwe vereniging be staande overeenkomst, een zodanige is, dat het voorstel sub.' 10 A daarin niet juist is. De Raad der gemeente Hillegom geeft hier nogmaals te kennen, dat hij de tussen uwe vereniging en het gemeentebestuur van Hillegom ge sloten overeenkomst wenst te hand haven, zoails dat gewoonte is en ver wacht nog steeds, gezien het prae- advies van uw hoofdbestuur, dat dit ook bij U het geval zal zijn. Indien echter het onder sub B. ge formuleerde voorstel op bedoelde vergadering zou worden aangenomen, zullen wij genegen zijn met uw be stuur van gedachten te wisselen, ech ter uitsluitend over de eerste zin snede van genoemd voorstel en niet alléén op basis van hetgeen er in dit voorstel en in de toelichting daarop wordt gesteld, en uitgaande van het feit, dat een overeenkomst is tot stand gekomen. De bestaande overeen komst dient de basis te zijn van eventuele besprekingen. Ten einde elk misverstand uit te sluiten, geeft de Raad van Hillegom te kennen, dat alle rechten, voort vloeiende uit deze overeenkomst, ge reserveerd blijven en hij meent, dit te uwer kennis te moeten brengen en nogmaals uitdrukking te geven aan zijn bezwaren tegen het voorstel on der sub. 10 op de agenda van be doelde vergadering en de uitvoering daarvan. Nadat de voorz. had opgemerkt, dat hij bezwaar maakte tegen het voor nemen van de Raad in dit voorstel te spreken van het Gemeentebestuur, werd hèt schrijven, met algemene stemmen aanvaard en aan B. en W. opdracht gegeven het te verzenden. Evenzo geschiedde met een schrij ven aan het Gemeentebestuur van Haarlem. Dit luidde als volgt: Edelachtbare Heren, Het Gemeentebestuur van Hillegom kreeg kennis van een aanbod van uwe gemeente aan de Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur, daar toe strekkende, dat de zetel dezer Vereniging gevestigd zou blijven in de gemeenteHaarlem. Het is voor ons duidelijk, dat uw Gemeentebestuur blijkbaar niet op de hoogte is van de overeenkomst, tussen ons en gemelde vereniging ge troffen. Wij menen goed te doen u hiervan in kennis te stellen, daar wij ervan overtuigd zijn, dat de gemeente Haarlem, nu zij van de toedracht de zer zaak geheel op de hoogte is (en wij zijn gaarne bereid u zo nodig in deze nog nader in te lichten) zeer zeker nog eens zal willen overwe gen of het gedane aanbod, gezien de met ons gesloten overeenkomst, ge handhaafd kan wofden. Ons menu in December Het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad schrijft ons: Zondag: vermicellisoep aardappe len, runderlappen, spruitjes, gebak ken appelen met custardvla. Maandag: stamppot zuurkool, broodpap. Dinsdag: erwtensoep, appel. Woensdag: aardappelen, gebakken bokking, rodekool, havermoutpap. Donderdag: hete bliksem, gebakken bloedworst Vrijdag: aardappelen, andijvie, bruine saus, custardvla. Zaterdag: aardappelen, gehakt, woTtelen, karnemelksepap. December, maand van koude, van regen of misschien wel van de eer ste wintersneeuw en vorst. J-iaten wij ons nu wapenen door een goede stè- vige voeding, die ons beschermt te gen velerlei aanslagen op onze ge zondheid. Daartoe moeten in iedere maaltijd levensmiddelen worden ver werkt, die ons de nodige bescher mende stoffen verschaffen, dat zijn: eiwitten, voedingszouten en vitami nen. Voedingsstoffen, die ons eiwit leveren, zijn: vlees, vis, melk (ook karnemelk en yoghurt), en peul vruchten. Daarom geven wij aan iedere maaltijd een van deze eiwit rijke gerechten. Als er geen vlees is, bijv. vis. Ook kunnen we inplaats daarvan pap of een ander melkge- recht voor toe geven. Groenten en vruchten zijn rijk aan vitaminen en zouten. Deze beschermende stoffen geven het lichaam grotere weerstand tegen allerlei infecties. Groenten zijn zeer gezond, mits ze niet te lang en vooral met weinig water kookt, daar anders juist de goede .stoffen er uit verloren gaan. Ook daarom raden we u aan pvït uw rode koöl eens een kop je havermout mee te koken, zodat het vocht gebonden wordt, en in de boe renkoolstamppot gerust eens een handvol geweekte gort te doen. Dit maakt het gerecht bovendien smeuig en voedzamer. Recepten voor 4 personen. Rode kool met havermout. 1 kg. rode kool, 1 kopje havermout, zout, laurierblad, kruidnagel, azijn, suiker, boter of margarine, (2 zure appelen). De kool schoonmaken, in vieren verdelen en in dunne reepjes snijden of schaven. Ze opzetten met wei nig water, met de havermout, de kruiden, zout en suiker. De kool in een gesloten pan in circa uur gaar koken. Op het laatst de appelen mee koken (direct meekoken verlengt de kooktijd) en de kool op smaak afma ken met azijn. De havermout bindt het kookvocht. Gebakken appelschijven met custardvla. 2 stevige appelen, wat suiker en kaneel, wat boter of margarine. Vi liter melk, 1]/i eetlepel custard- poeder, iets zout, 30 g. (bijna 3 eet lepels) suiker. Men moet de appels in schijven snijden en er het klokhuis uitboren. Een klontje boter of margarine in de koekenpan smelten en hierin de ap pelschijven aan wereszijden snel gaar en bruin bakken. De schijven in een schaal of kom leggen en be strooien mei: wat suiker en kaneel. Van de melk met een snuifje zout, het custardpoeder en de suiker vla koken. De vla koud laten worden en over de appelschijven gieten. ROND DE KERSTBOOM Soms wordt verteld, dat een kérst boom in eén kathohek gezin niet thuishoort, omdat dit een heidens ge bruik zou zijn. Maar de plaatsing van een kerstboom in huis is een christelijk zinnebeeld van niéuw le ven van de komst van Christus, het Lichi der wereld. In de middeleeuwen was het ge bruikelijk tijdens Kerstmis zoge naamde „Paradijsspelèn" op te voe ren, meestal op een kerkplein. Dan wat daar meestal een „Paradijsboom"' opgericht. Voor het volk werden dc Paradijsbomen Kruisbomen, later Christusbomen om Kerstbomen ge naamd. Langzamerhand werd het ge bruikelijk ook in de huisgezinnen een versierde boom te plaatsen met ge schenken beladen. Nu is het waar, dat ook vroeger al de Duitsers altijd veel wérk van de kerstboom hebben gemaakt, maar in de betekenis van de ovèrwinning van zomer op winter, van licht en duis ter, en daarom werd de kerstboom verlicht. En ook is het waar, dat Kerstfeest vieren uitsluitend bij een kerstboom aPe christelijke wijding mist. Bij een Kerstfeest hoort een Kerstkribbe of grot. Het stallètjè moet de ereplaats blijven behouden. Wat beslist niet hoort bij ons Kerstfeest is de Duitse of Engelse „kerstman" met zijn witte baard en rode toog en een boompje in de hand, dat is heidèns „surrogaat". INTERNATIONALE BESTRIJDING VAN DE COLORADOKEVER. Van 13 tot 16 October is in Bern een Europese conferentie gehouden over de gezamenlijke bestrijding van de coloradokever. Zoals wij destijds hebben bericht is in Juni van dit jaar de eerste internationale bestrijdings- actie begonnen door de samenwer king van Fr;ank^jk, België Luxem burg, Nederland, West-Duistland, En geland, Schotland en Ierland. Hierbij zijn vooral de grensstroken onder handen genomen om tenmiriste het verdere oprukken van de kevèrs-le- gers te stuiten. Zo is bijv. de Duitse bestrijding uitgevoerd over de gehele lengte van de Nederlands-Bèlgisch- Luxemburgse grens tot eén diepte van 20 km. De internationale des kundigen waren het er over ééns, dat de bestrijding nergens zo goéd geregeld is als in Nederland. Intus sen heeft men een aantal campagne leiders opgeleid door hen een cursus te laten volgen in hét Belgische landbouwcentrum Gëmbloux, het Engelse Fernhurst en hét Nedërland- se Wagèningén, waardoor zij mét de toestanden en de méthoden van deze landen op de hoogte zijn gekomen. Hét internationale bureau te Brussel, dat onder leiding staat van R. C. Stot ter, heeft in België en Frankrijk de landbouwende bevolking wakker ge schud. Inderdaad is het publiëk zich daar ook béWust géwordén van de noodzaak de bestrijding sériëus aan te pakkén. Het bureau heeft daartoe o.a. een film laten maken, die laat zién welke ravages de kever ka.i aan richten en op welke wijze hij dient tewordên béstreden. De conferentie van Bern vaii vorige week had ten doel dit werk over geheel Europa uit te breiden. Latèn wij hopen, dat men ondanks alle politieke en economi sche geschillen er in zal slagen hèt volgend jaar dit dringénd noodzake lijke wérk met nog méér kracht en op nog groter schaal uit te voerén. Bij auto-besturen is stilte eén dure plicht. Heden overleed, zacht en kalm, na een kort stondige ziekte, in den ouderdom van 86 jaar, onze lieve Man, Vader en Grootvader P. A. WERNINK Wassenaar: C. W. WERNINK—VAN NOUHUTS P. A. WERNINK Jr. P. M. WERNINKBOELE 's-Gravenhage: E V. WERNINK M. J. WERNINK—VAN BEEK Kingston (Jamaica): W. WERNINK S. WERNINKFISCHER Wassenaar: C. C. J. WERNINK J. W. WERNINK—GALE en kleinkinderen. 9822 Wassenaar, 11 December 1948. Lange Kerkdam 68. Geen bloemen, geen toespraken. Met leedwezen geven wij kennis van het over lijden op 11 December 1948 te Wassenaar, van de Weledelgeboren Heer P. A. WERNINK in de ouderdom van 85 jaren, Oud-Directeur en Gedelegeerd-Commissaris van N.V. Wernink's Kalkfabrieken N.V. Wernink's Pannenfabriek, en N.V. Wernink's Beton Maatschappij te Leiden Wij gedenken zijn grote voortvarendheid en zijn belangstelling voor het welzijn van de onderne mingen en van het personeel. 9821 Hij ruste in Vrede. HET PERSONEEL A. H. FORTANIER ZENUWARTS Morgen geen spreekuur Zaterdagmorgen verloren gaande van Hillegom over Leiden naar Waddingsveen een autoband maat 825/2'J. Tegen beloning terug te bezorgen bij M. Zijder hand, Noordkade 99, Wad dingsveen. 9813 Zo spoedig mogelijk ge vraagd: Nette op de hoogte met de worstmakerij. Ed. Noze- man van 't Hoffstraat 9, tel. 26738. 1499 Te koop aangeboden,- 3oo roe mmm bij M. 'Warmerdam, Kerk straat 85, Noord wijker- hout. 9811 Voor de eerste maal In Leiden van CIA VAN BOORT uit Voorschoten op Woensdag 15 Deo. om 8 uur in „Don Burcht" Toegangskaarten aan de zaal 50 ct. per plaats. Adverteert in dit blad AKERBOOM's Scheeps- en Jachtwerf, Grachtweg a/d Ringvaart te Llsse 1) CHEF-MONTEUR bekend met do in- bouw en reparatie van scheeps-benzine en-dieselmotoren 2) TIMMERMANSBAAS bekend met scheepsbetimmeringen 3) TIMMERLIEDEN voor de scheepsbouw 4) IJZERWERKERS voor de scheepsbouw 2 Duitse Herdershonden tc koop, 4 maanden oud (ras) tegen aann. bod. Faase, Gude Zeeweg 118. Noord wijk tel. 2536. 9818 Golfplaten. Aangebo ren nieuwe en gebruikte golfplaten ir_ diverse ma ten. Voorts melkgereed- schaD bascules, gewichten, asfalt, stalart., eiken spek en waskuipen enz. Van ouds voordeligst adres: A. J. Hartwijk, Landbouw- adres Nieuwe Beesten markt 7—9, tel. '26627 24013. 1498 2* Gegild Volle Neef tob ben ze en zullen ze 51 De cember om 12 uur weer onze prima gillende keu kenmeiden. Spier heeft ze weer dus voor vuur werk allen naar de Dief- steeg 19. &810 2" Aangeboden: 1 pers. Engels ledikant 3-deiig kapok matras 45.een van 30.2e pers. spiraal 25.2e pers. Engels le dikant met 4-dëlig bedstel 55,1 pers. spiraal op poten 15.Witte Ro zenstraat 50a. 1496 Iedere sportsman kent dat verlammende gevoel van plotseling vermoeide spierenvan spier- stramheid en spierstijfheidVerlaat U in zo'n ge val óp Philips „Infraphil". Ook bij massage van spierkramp en verstuikingen betekent dit Infrarood- bcstralingsapparaat een waardevol hulpmiddel. Dc heilzame,infrarode stralen van de Philips „Infraphil" dringen door tot onder de opperhuid en zorgen voor verhoogde toeVoer van bloed, waardoor de pijn wordt gestild en de genezing bevorderd. De soepelheid keert terug en U geraakt weer in goede conditie. Vanzelfsprekend is het noodzakelijk bij ieder letsel, dat zich enigszins ernstig laat aanzien, eerst Uw dokter te raadplegen. De diep doordringende warmte van Philips „Infraphil" is een voor treffelijke ondersteuning bij alle massage. Het apparaat met infra rode stralen van de enig juiste golflengte, die in staat zijn diep in de, weefsels door te dringen. Prijs f 36.- N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND EINDHOVEN Van heden al tot en met 27 Dec. is de gelegenheid opengesteld tot het opgeven van NIEUWJAARSADVERTENTIES die worden geplaatst in ons nummer van VRIJDAG 31 DEC. tegen gereduceerd tarief De prijs bedraagt: 115 m.m. .11.50 elke m.m. meer t O.I2 Deze advententies kunnen, behalve bij onze administratie, ook worden opgegeven bij de plaatselijke agenten en be zorgers in de stad, échter UITSLUITEND tegen CONTANTE betaling. Spoedige opgave :s gewenst. Na 27 December wordt het gewone tarief ad 15 ct. per m.m. in rekening gebracht. DE DIRECTIE <2 Prljsjassen Dinsdag avond 7.30 uur. Moo'e prijzen. Café De Hóllan der, Zoeterwoude. 2* Aangeboden kerstboom art., mof en manchetten, Amerik. skunks, fietskap- pen, motorhandschoenen, schaatsen, eiken tafels, rood lakameubl. met bu reautje, gespijkérd kleed, bakoventje, wringerpers, damesmantel, linoleum, le deren jekker, velourshoe- den, jacket, damesfiets, wagenvacht. Sjtterlaan 43. <2 Naaimachine defect? Wij repareren bij U aan huis. klaar terwijl u waclit. Dat betekent voor u geen vervoer, geen weken wacn- ten en geringe kosten. J. B. H. Schoots, Rijnsburger- weg 29B, Leiden, Tele foon 26664. 2 Kop en schotels, in- magkpotten, kolenkitten, kolenzecfteji, weckringen. emajile waterpo's, wei^k- emmers. keukenrekker:, gehaktmolens, gaspannen, roomkloppers, matklop- pers kolenschoppen, po ken, haakjes, vuurtangen, tochtband, gasslang, wa terslang, boenwas, koper poets, witkalk, gaiskQu'sen, lampeglazen, Deko, Mare no. 86. 1420 Dan met ringen, uit Grote keuze- Met en zonder inlevering JAC. H00GERV0RST, Morsstraat 9, Leiden, Tel. 24920 Ëlectrotechnische en Metaalwarenfabriek in Zuid-Holland vraagt een prima Sollicitanten moeten zeer nauwkeurig en accuraat kunnen wérken, gewend zijn met personeel om te gaan, goed op de hoogte van verschillende rpgtajén en elektrotech nische" onderdelen en goed admlnlstraftlef onderlegd zijn. Uitsluitend eerste klas geroutineerde kracht komt In aanmerking Prima arbeidsvoorwaarden, pensioenrege ling aanwezig. Brieven onder no 5777 aan ReclaTechnlca, Stille Veerkade 29, Den Haag. V Allt onderdelen uit voorraad tegen zeer logt prijzen lever- baar. Meer dan 60 Dealers inNederland OEGSTGEEST TELEFOON 20226 Off,, Dealer Stuifebaker Hillman r— Volkswagen Electr. Apparaten- en Metaalwarenfabriek te 's-Gravenhage vraagt voor directe indiensttreding Slechts zeer geroutineerde en be trouwbare krachten, reeds langere tijd als zodanig werkzaam geweest, komen voor deze functie in aan merking. Sollicitaties zo uitvoerig mogelijk onder no. 5784, te richten acn RéclsTéchnica, Stille Veerkade 29, Den Haag. 2 Net meisje gevraagd, voor dag of dag en nacht, tevens nette werkster, goed loon. Mevr. Spaan* donk. Breèstfaat 29, te Leiden. 1501 2 Knippatronen naar maat. Binnen 3 dagen klaar Óok panklaar maken. Dins dagmiddags gesjpten. „An- jö"; Nieuwe Rijn 25. Lei-

Leidse Courant | 1948 | | pagina 4